CARELS' BOTERJANHAGEL: RUSSISCHE RECHTSPRAAK. BUITENLAND. Merkwaardige verkiezingsstrijd in Londen. Engeland, AGENDA HET TOONEEL HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG TWEEDE BLAD 20 MAART 1931 Om Baldwin's prestige. De onafhankelijk conservatieve candid aat verslagen. Duff Cooper gekozen HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Baldwin Green tuschentijdsche verkiezing heeft tn de jongste jaren een zoo leveniige belang stelling gewekt als de strijd die gevoerd is in het Londensche district St.-George's (Westminster) de deftigste buurt van Lon den, waar de conservatieven zoo zeker van hun zaak mogen zijn, dat de Labour Party het overbodig achtte een tegencandidaat te stellen De conservatieve partij had Duff Cooper canlidaat gesteld, maar tegenover dezen stond de onafhankelijke conserva tieve candidaat Sir Ernest Petter, „een creatie" van de courantenmagnaten Ro- termere en Beaverbrook, die den laatsten tijd door middel van hun persorganen, Baldwin op alle mogelijke manieren dwars zaten en de Conservatieve Partij de wet trachten voor te schrijven. Baldwin's po pulariteit is inderdaad aanzienlijk geslon ken, de. actie van Rothermere en Beaver brook heeft echter groote ontstemming in conservatieve kringen tot gevolg gehad: men was hoogst ontdaan over de inmen ging van Rothermere en Beaverbrook en liet zich niet de les lezen, hetgeen het ver trouwen in Baldwin weer ten goede kwam. De strijd in het deftige kiesdistrict weid dus een strijd tusschen de onafhankelijke candidaat gesteund door de pers van Ro thermere en Beaverbrook en de officieel? candidaat van de conservatieve Partij Duff Cooper, het zinnebeeld van Baldwin's pres tige. Er is met hevigheid gestreden de bewoonsters van St.-George's organiseer den onder anderen tea's voor hun dienst personeel om 't middels vriendelijke redevoe ringen te onttrekken aan den invloed van de couranten van de bovengenoemde re calcitrante magnaten. De officieele candi daat heeft de strijd gewonnen en daar mee Baldwin's positie aanzienlijk versterkt De verkiezing was noodig geworden door het overlijden van Sir Laming Worthing- ton Evans, minister van Oorlog in het con servatieve kabinet, die destijds met een meerderheid van 16.154 stemmen op zijn socialistischen tegencandidaat werd geko- Zen' L. A. Duitschland. De Rijksweerbegrooting in den Rijksdag. Groener. BERLIJN. 19 Maart. (V. D.) In de voortge zette zitting van den Rijksdag heeft de Mi nister van Rijksweer Generaal Gröner nog maals het woord gevoerd. Spr. begrijpt ten eenemale niet hoe het komt, dat de kwestie van vervanging van het scheepsmateriaal zich heeft kunnen ontwikkelen tot een poli tiek vraagstuk. Spr. zou onmogelijk kunnen aanblijven indien deze absoluut noodzake'ij- ke vervanging geweigerd werd Spr. is geen critleklooze dweper met alles wat de vloot betreft, maar hij wenscht te zeggen, dat een strijdvaardige, zij het ook kleine, Duitsche vloot in de Oostzee van vitaal belang is. Spr. wil hierbij niet eens denken aan strategische zaken. Thans wordt er weer beweerd, dat de pantserkruiserbouw een belemmering zou vormen voor de vermindering der maritieme bewapening. Een dergelijke bewering is ab surd, vooral wanneer men vergelijkingen trekt tusschen de totale tonnage van andere anden en die van de Duitsche vloot. Einde 1936 zal de tonnage in totaal bedragen: bij Engeland 1037.200 ton. bij Frankrijk 670.723 ton, bij Italië 441.256 ton en bij Duitschland men waagt het nauwelijks uit te spreken! 164.000 ton. Deze getallen too- nen nog het best aan hoe absurd derge lijke beweringen zijn. die ook niet steekhou dender worden door de omstandigheid, dat zij van vooraanstaande Fransche politici af komstig zijn. Massa-arrestatie Van N ationaal-socialisten. ESSEN, 19 Maart. (VJ5.1 - In den af- geloopen nacht te omstreeks 12 uur weer klonken op de mijn Nordstern schoten. De politie, jiie een onderzoek instelde, ont waarde een groot aantal personen, dat een andere groep mannen achtervolgde. De achtervolgers verdwenen bij de komst der politie in de omliggende huizen, waarop een uitgebreide huiszoeking werd georgani seerd. In totaal werden er 57 personen, die aanhangers van de Nationaal-soclalisti- sohe Partij bleken te zijn, gearresteerd. Arbitrage bij de spoorwegen. EERLIJN. 19 Maart (V.D.) In het loonconfllct tusschen de Rijksspoorwegen en de vakbonden van Spoorwegpersoneel is een arbitrale uitspraak geveld, inhou dende salarisvermindering met 6 pet. Par tijen zullen tot 31 Maart a.s. gelegenheid hebben zich hierover te beraden. Wie wordt Berlijn's Eerste Burgemeester?, BERLIJN. 19 Maart rv.D.) Ooit Bur- gemeester Scholtz heeft verklaard, dat hij afziet van de candidatuur voor het Eerste Burgemeesterschap van Berlijn. T sjeclio-Slowakije. Ruiten ingegooid bij het Duitsche gezantschapsgebouw. PRAAG, 19 Maart (VJ5.) Hedenavond tegen 10 uur werden zes ruiten ingegooid van het Duitsche gezantschapsgebouiw te Praag met steenen en een stuk lood. De portier bemerkte eerst iets bijzonders door het rinkelen van het glas. Toen hij buiten ging kijken, was niemand meer aanwezig. Vooibijgangers verklaarden echter, dat de daders twee jongens waren, die snel wa ren weggeloopen. De politie stelt een onderzoek in. Op het stuk lood stond in gebrekkig Tsjechisch een tekst geschreven, die vertaald luidt „Weg met de nationalistische dictatuur In Duitschland". doch kan ook beteekenen „Weg met de fascistische dictatuur in Duitschland". De politie heeft posten gezet voor het gebouw. De Duitsche gezant Dr. Koch vertoeft op het oogenblik in Ber lijn. Oostenrijk. De Middel-Europeesche Economische Conferentie. WEENEN. 19 Maart (V. D.l Vanavond werd de zesde Middeleuropeesche Economische Con- ferentie gesloten. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de Zesde Middeleuropeesche Conferentie de overtuiging uitspreekt, dat het tot stand brengen van nauwere economische betrekkin gen tusschen staten die direct of indirect met elkaar verbonden zijn. zooals dit met de landen van Europa het geval is. in hooge mate wenschelijk moet worden geacht. Dit wordt beschouwd als het eenige middel om de economische crisis en de daaruit voortvloeien de moeilijkheden met succes het hoofd te bieden. Aangezien de Volkenbondsbemoeiingen op handelspolitiek gebied zonder resultaat zijn gebleven dringt de conferentie er bij de regeeringen op aan. dat deze zich onderwijl bezighouden met de Middeleuropeesche eco nomische vraagstukken. In andere voorstellen wordt de instelling gevraagd van commissies met agrarische, handelspolitieke en organisatorische op drachten. Genèv e. Nieuwe conferentie in Skandinavië. De gedelegeerden van de zes mogend heden die de hande'sconventle van Oslo heb ben gesloten, zijn dezer dagen ook door de conferentie-Colijn voortdurend met elkander INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. EEN SMAKELIJK KOEKJE BIJ DE THEE 20 CTS. PER ONS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraal 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- In voeling gebleven. De delegaties waren na de mi; lukking der conferentie, die ze allen zeer betreurden, meer dan ooit overtuigd van de noodzakelijkheid van de voortzetting hun ner onderlinge samenwerking op economisch gebied, aldus het Hbld. De delegaties achten het gewenscht een nieuwe conferentie te houden, die zal plaats vinden in de tweede helft van April te Stock holm. Frankrijk. „De affaire Dreyfus" in de Fransche Kamer. De dirigent Weingartner. PARIJS. 19 Maart (VU.) In de zitting van hedenmiddag van de Kamer kwamen" op voorstel van den minister president de inter pellaties over het verbod van opvoering van het tooneelstuk „de Affaire Dreyfus" in be handeling, evenals dat inzake Weingartner. Van socialistische zijde werd den minister president verweten door zijn houding de po litiek van den minister van buitenlandsche zaken weinig te hebben bevorderd. Toen mi nisterpresident Laval verklaarde, dat noch in het geval „Affaire Dreyfus", noch in het ge val Weingarntner een verbod van de regee ring was uitgegaan, citeerde een soc. spreker de woorden, waarmede de president van po litie de directeuren van de concertzaal, waar Weingartner zou optreden, had aangeraden deze concerten op te houden. Een andere af gevaardigde herinnerde aan de hartelijke ontvangst, die voor kort de tooneelspelers van het door de regeering gesubsidieerde theater „Odeon" te Miinohen hadden ondervonden. De voormalige ministerpresident Herriot noemde de houding van de regeering hoogst onaangenaam en protesteerde daartegen. De regeering is verplicht de verantwoordelijk heid op zich te nemen voor een gepaste ontvangst van buitenlandsche kunstenaars in Frankrijk. In zijn antwoord zeide Laval het te betreuren, dat deze aangelegenheden zoo'n grooten omvang hadden aangenomen. Een verbod van de „Affaire Dreyfus" is nog niet uitgevaardigd. Inzake Weingartner had de politiepresident de directeuren van de con certzaal den raad gegeven Weingartner voor te stellen een brief te schrijven aan den pre mier. Er beetaat in Frankrijk geen censuur op het tooneel, wel een voor de film, en toch draait iederen avond ,.Im Westen Nlchts Neues", welke film in Duitschland is verbo den. Laval eindigde met te zeggen, dat hij met deze verklaringen de zaak als geëindigd beschouwde, daarbij uiting gevend aan de hoop. dat Weingartner in Parijs zal worden ontvangen. De nieuwe Vloot conferentie. LONDEN, 19 Maart (VI),) Vanmorgen is de Conferentie van Deskundigen bijeen gekomen ter definitieve vaststelling van de redactie van de nieuwe Vlootovereenkomst. Engeland is door Craigle. Italië door Rosso en Frankrijk door Hassigli vertegenwoordigd. Ook juridische en marinedeskundigen namen aan de conferentie deel. welke waarschijnlijk een 10-tal dagen in beslag zal riemen- De be sprekingen zijn vertrouwelijk. De Vereenigde Staten en Japan zijn ter conferentie niet ver tegenwoordigd. aangezien naar de „Man chester Guardian" opmerkt beide mogend heden zich ervan hebben overtuigd, dat het nieuwe accoord in overeenstemming is met den geest van de vroegere vloot overeenkom sten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Tegen Hoest en Keelpijn BORSTPASTlLLii r rÏOtlm50d per dooi alken bij^" iR_ Apothekers en Drogisten VRIJDAG 20 MAART Linnaeuslaan 16: Algemeene vergadering .Arbeid Adelt". 3 uur nam. Gebouw „Zang en Vriendschap". Propa ganda vergadering ..Onderiinge Trouw". 8 u. Palace: „Inbrekers". Tooneel The Tangi- no's. 8.15 uur. Luxor Theater: „Ook het gerecht kan dwa len", en „Misdadigers der wereldstad". To neel: Les Heracles, 8.15 uur. Rembrandt Theater: ,,De brand In de opera". 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 21 MAART Stadsschouwburg: Frits Bouwmeester En semble. „Belinda". 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Volksuniversi teit. Lezing prof. dr. A- A. Nijland. 8 uur. Gem. Concertgebouw 'benedenzaal)Leer lingenavond E. A. Cats, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Misleidende politiek. Het proces tegen de 14 mensjewiki. het tweede van de reeks der groote Moskousche processen, waarmede de sovjetregeering de ontevredenheid in Rusland op de tegenstan ders van het regime poogt af te wentelen, is ten einde. Over het proces zelf behoeft men niet veel woorden te verliezen, het. heeft on geveer dezelfde twijfelachtige resultaten op geleverd als het proces tegen de „industrie- partij in ongebreidelde zelfbeschuldigingen hebben de oude leiders van de mensjewisti sche sociaal-democratie zich van verraad jegens hun zegevierende bolsjewistische broe ders beschuldigd en met verbluffende details de vorming van een tegenrevolutionnair bu reau te Moskou, de verbinding met de bui tenlandsche delegatie van de mensjewisti sche partij, de subsldieering door kapitalis tische geldgevers en de verschillende phasen van de voorbereiding van een interventie van buiten af bewezen. Terzelfder tijd heeft Abramowltsj, een van de mensjewistische emigrantenlelders. op wiens naar het. heette onwettige reis naar Moskou in den zomer van 1928 het voornaamste deel van de beschuldi ging was gebaseerd, het stellige bewijs gele verd, dat hij sedert 1920 Rusland niet meer heeft betreden en zijn partijvriend Dan heeft alle interventieplannen, die tusschen hem en de beklaagden te Berlijn besproken zouden zijn naar het rijk der fabelen verwezen. Hil- feraing en de Duitsche sociaal-democratie hebben alle naar het heette In de honderd duizenden loopende gelden, die Soechanow en Groman van hen zouden hebben ontvan gen. als belachelijke verzinsels gebrandmerkt, maar unisono zijn de 14 grijze socialistische veteranen die ten tijde van het Czarisme zoo moedig voor hun overtuiging opkwamen, op gesprongen en hebben Kry'.enko te kennen gegevenT dat Dan, Abramowitsj en Hildertng zich blijkbaar met leugens trachtten schoon te wasschen. Men heeft het Moskousche rechtswezen, waarvoor- het psychologische inzicht van Europa niet meer toereikend is, met de hek senprocessen van de middeleeuwen vergele ken; de toekomst zal leeren. of aan de be kentenissen van de slachtoffers van hot. bols jewisme tragische combinaties ten grondslag liggen, dan wel of er zich eenvoudig de zucht tot zelfbehoud van een volk in manifesteert, dat terwil'.e van toekomstige vrijheid de wan daden van een op het oogenblik almachtige desootie op zich neemt. Maar al is aan de poging tot misleiding, die met deze processen bedreven wordt, niet te twijfelen, toch is 't de vraag, wie eigenlijk misleid moet worden. Het ligt voor de hand. aan te nemen, dat Krylenko met zijn „ont hullingen" de tweede internationale, die het interventieplan van de mensjewiki moet heb ben gefinancierd, in de oogen van het Euro- peensche proletariaat in dlscrediet wilde brengen en ln Rusland zelf, ondanks de voort durende verzekeringen, dat het bolsjewisme thans stevig geworteld is ln het Russische proletariaat, nog altijd aanwezige mensjewis tische sympathieën van de arbeidersschap wilde fnuiken. Maar wijst niet de tegelijker tijd plaats gehad hebbende afzetting van Rjasanow, den leider van het Marx-Engels- instituut te Moskou en zijn verbanning naar Siberië er op. dat het proces het Russische volk in geheel anderen zin beoogde te mislei den? Rjasanow wordt van samenwerking met de mensjewiki beschuldigd, wat deze weten schappelijke coryphee van het bolsjewisme tegen den geest van het Stalinisme had mis dreven kon dat niet even goed van de an dere oude communistische kamphanen van den Lenln-tijd beweerd worden? Evenals te voren ziet Stalin in de „oppositie van rechts" van Boecharin en Rykow het voornaamste gevaar, dat zijn politiek bedreigt. Van de in- tellectueelen van het Ramsinproces een di rect verband met de „oude garde" tot stand te brengen, om haar te vernietigen, daartoe heeft ook Sta'in zich niet in staat geacht, van de sedert jaren half-bolsjewisten gewor den Moskousche mensjewiki uit is echter dit verband tusschen contrarevolutie en recht- sche oppositie veel beter te construeeren en Groman en Soechanow moesten schuld be kennen, om Stalin het proces mogelijk te maken, dat hij langzaam, maar zeker tegen Rykow en consorten voorbereidt. Het Moskousche gerecht heeft zijn „mild heid" gemotiveerd met de opmerking, dat het socialisme in Rusland niet meer te ondermij nen is en dat ook de mensjewistische „la keien van het wereldkapitaal" er niet- meer gevaarlijk voor zouden kunnen worden. Men is geneigd, te vTagen, waarom dan het pro ces zoo breed werd opgezet en men kan de zelfde vraag richten tot den heer Mo'otow. den nieuwen voorzitter van den raad van volkscommissarissen, die verantwoordelijk is voor het dagelijksche gezeur over interventie dat uit Rusland opklinkt en die thans op het Russische sovjetcongres dat gelijktijdig met het mensjewistennroces heeft plaats gevon den het Interventiegevaar tamelijk spottend heeft, behandeld, met hetzelfde argument van de stabiliteit van het Russische socia lisme. voor het ten val brengen waarvan het buitenland het juiste oogenblik heeft ver zuimd. Voor Mo'otows groote rede over de vraagstukken van de internationale politiek der sovjets heeft het congres zich voorname lijk met de vraagstukken van den Russischen cultuuroobouw bezig gehouden en Soebnow. Loenatscharsky's opvolger in het commissa riaat van onderwijs, wiens geestelijke armoe de niemand kan ontgaan, hoeft op de beken de wijze met getallen gejongleerd en verteld, dat ln het eene jaar van zijn ambtstijd het aantal kinderen, waarop de leemlicht is toe gepast. met 30 pet is t??cenomen. Wanneer hij daar dan op laat volgen, dat er geen leer krachten aanwezig zijn. dan weet men. wat men aan derge'ijke bedrlegelijke getallen heeft. 7?u Molotows exrosé. da* d? hoogmoe dige zelfingenomenheid weerspiegelt van het gerecht in het mensjewistennroces. vrij zijn van dergelijke pogingen tot vervalsching? Molotow geeft een beeld van den internatio nalen toestand van Rusland, dat niet terug deinst voor de grofste verdeeling van licht en donker, waarin de „priesters en missio narissen van het Vaticaan" als ..agenten van den berichtendienst van de versch'."end? ge nerale staven" worden beschouwd. Frankriiv en Polen a's onvermoeide nronntrand,«*?n van oen oorlog tegen de sov'etunV» worden voorgesteld, voer de anvelsakslsehe landen in zeke-en zin verzachtende om*tindi5»he'*en worden aangevoerd en aUeen Turkiie. Italië en Duitschland als goede buren of trouw? contractanten zonder Interven+'o^'sMsehe bil bedoelingen optreden. Sovjet-Rusland even wel. zoo verklaart de hoogste Russische amb tenaar. wil niet anders dan vrede en hij be loopt zich daarbij op het pas gesloten v'oot- verdr?" —et Turkije, dat weliswaar geen ont wapening meebrengt van de belde Zwarte- zee-vloten. wel echter do toeneming van haar bewapening verhindert. Dumping-praatjes, slavenarbeid-fabels, die noemt Molotow al lemaal sprookjes, die het booze kapitalisme bedenkt. Wie wil Molotow om den turn lei den? Vermoedelijk niet ln de laatste plaats de Duitsche groot-industrieelen, de heeren Poensgen. Borsig, Klöckner e.a.. die op uit- noodiging van de sovjet-regeering naar Mos kou zijn gegaan en de besprekingen van het sovjet-congres op de tribune hebben bijge woond. Het is op het oogenblik nog niet bekend, welken Indruk deze Duitsche industrleelen in Rusland hebben opgedaan, een ambtelijke mededeeling spreekt- wel van een „beide par tijen bevredigend resultaat" van de reis, van „voortdurende leveringen" op vaste basis en van „verdere" leveringen en orders, die in Duitschland zouden worden geplaatst, maar in het a'gemeen ziet het resultaat er niet be paald bemoedigend uit en voor de bolsjewis tische „uitlegging" van deze overeenkomsten schijnt de deur wijd open te staan. De vrees is niet geheel ongegrond, dat ook deze Duit sche export industrieelen het slachtoffer van een Pussische poging tot misleiding zijn ge worden en niet begrijpen, dat zij alleen ge bruikt worden, om de pogingen tot toenade ring. die in de Vereenigde Staten jegens Rus land worden ondernomen, in de hand te wer ken. alsmede om aan de campagne van de conservatieven in Engeland tegen den Rus sischen slavenarbeid en de handhaving der handelsbetrekkingen met Moskou een einde te maken. Er valt niet aan te twijfelen, dat, evena's vroeger reeds het geval is geweest, bU de geringste Britsche toenadering en pas goed in geval van erkenning door Amerika de belangstelling van sovjet-Rusland voor de Duitsche leveringen, alle „bindende contrac ten" ten spijt, aanmerkelijk zou verminde ren. De teleurstelling van de heeren Klöck ner en Borsig zou dan niet achterwege blij ven De politieke constel'aMe maakt, dat Rus land ondanks de door Molotow beschreven onaantastbaarheid van den .socialistischen s'aat" blijft aangewezen oo de Britsch-Ame- rtkaansche „lijn" zoo wordt ook de druk besnroken Russische reis van de Duitsche In dustrieelen hoocs'waarschlJnHik een onder deel van de nollt-lek van misleidingen, die thans meer dan ooit de verlangens van de sov*?treeeerlne kenschetst. (Nadruk verboden). W. J. STIEFMAMA. Ludwig Hirschfeld heeft als schrijver blijk baar niet veel pijlen on zijn boog; Stiefmama hepft duidelijk hetzelfde fabrieksmerk als dc ..Vrouw zooals Teder zoekt". In het laatste blij spel is het na de dochter de mama. die het hart van een man bekoort, in het. eerste de dochter, na de mama! En in beide stukken zien wij de vrouw in haar streven om eeuwig Jong te blijven! Wat voor dat laatste niet al noodig is, daarvan heeft Ffe Carelsen ons in de ge daante van Lucie Reysenbach eenige sterke staaltjes getoond. Er kwam zelfs een werk tuig bij te pas, dat ik tot nu toe allpen nog maar in een bakkeril had ontdekt! En voor de slanke lijn deed Fie Carelsen toeren, dio mijn resnect voor deze actrice nog hebben verdubbeld! Ik heb onmiddellijk 's avonds geprobeerd ze na te doen. maar ik beken hier met het schaamrood on mtln wangen, dat ik tk in deze gymnastische oefeningen ver bij haar ten achter bleef. Maar wat geven een vrouw all toeren, als een bijna volwassen dochter alleen reeds door haar bestaan den leeftijd aan alle mannen verraadt! Lucie Reysenbach weet maar één middel: de dochter aan haar tweeden man endosseeren en zelf de rol van stiefmoeder op zich nemen! Maar dan komen er onvoorziene complicaties, wanneer papa de dochter aar diger vindt dan „stiefmama". Gelukkig echter heeft Hischfeld dadelijk een jonge man achter de hand. die allen uit de pijnlijke situatio redt. Inplaats van den flirt van mama wordt hij de verloofde van de dochter. Voor mama be- teekent dat een hopelooze toekomst, want als zij eenmaal ..oma" en haar man „opa" is geworden, zal nfemand meer in haar jeugd gelooven, al masseert zij zich ook van 's morgens vroeg tot 's avond laat en al doet zij niets dan rhytmische gymnastiek! Er is in al deze verhoudingen iets choquee- rends, ook al legt Hirschfeld zijn personen geen enkel onvertogen woord in den mond. Natuurlijk is het "t recht van den blljspel- rchrijver een loopje te nemen met de zie kelijke zucht van de tegenwoordige vrou wen om eeuwig Jong te willen schijnen, maar in de manier waarop Hirschfeld dat doet in zijn Stiefmama, is toch iets, dat je hindert! Het is alles zoo akelig koud en kil en au fond zoo ongevoelig! En ook wel heel erg opzette lijk! Eigenlijk is de rchrijve'r aan het eind van het eerste bedrijf al uitgepraat en ligt het blijspelletje zonder verder een enkele ver rassing open en klaar voor je! Stiefmama moet het dan enkel nog van den dialoog heb ben. die het zij erkend dikwijls grap pig. nu en dan zelfs geestig is! Veel gelegenheid tot spel biedt zoo'n blU- .'pelletje niet. Ik kan moeilijk zeggen, dat Fie Carelsen haar hand niet verdraait voor zoo'n rol aLs van Lucie. waar zij zelfs als een slan- genmensch haar heele lichaam in een knoop moest leggen! Maar geestelijk bood de rol minder moeilijkheden dan lichamelijk. Fie Carelsen speelde deze vrouw van turschen de 30 <n 40 opgewekt, pittig en met verve, zoo als wij dat van haar in zulke rollen gewend zijn. Ludzer Eringa was als de „tweede man" in zijn spel 'vril vlak. precle- tegenovergesteld aan Anton Roemer, die van den „eersten man" weer een prachtig levend mensch maakte en deze rol zonder een moment van chargeering volkomen uitspeelde. Een verrassing was Slnny Hamme. een 'onve nor onbekende actrice, die het doch tertje met een natuurlijke charme Hef en levendie snoeide! Het modern accent ln dit fon.ee meisje had mls chien nop wat meer nadruk kunnen krijgen, mna- ook zoo oe- '-oeeld. was dit een ze?r gelukkig en veel be- 'ovend debuut! Joan Rcmmelts knante den ..heereboer" van het grafelijk slot naar be- hooren oo. Het publiek had nog al schik In deze Stief mama en toonde zich dankbaar voor het ge boden snel! Maar onze schouwburg zal zeker veel voller ziin. wanneer Het Hofstad Tooneel een* met ..Mijnheer en Mevrouw Lamberthier" of met Gimberg's Jubileumstuk ..Papa" komt! Het wachten is nu op deze succes-stukken! J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5