mjl**»» STADSNIEUWS Schoolhuis Kennemer Lyceum te Auby. 4' HANDELSBLAD Het licht op den toren. HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 20 MAART 1931 SS JJ fs 'f Huize „La Babillarde". Blijkens de maandelijks verschijnende „Mededeeling:jn" van het Kennemer Lyceum heeft deze school de beschikking gekregen over een z.g. Schulheim in de Ardennen. Tot dusver heeft de schoolbevolking in het voor jaar gedurende een week gekampeerd in het Conferentieoord van den Nederlandschen Zendingsstudieraad te Lunteren. in twee groepen, de jongeren en de ouderen apart, sinds «enige jaren gevolgd door een kamp van Kennemer Lyceum-reünisten. De bedoe ling is nu, om het bezoek van de jongere klassen aan het kamp te Lunteren te hand haven, maar met de ouderen, iedere klas apart, telkens voor een week in het school huis te trekken in Auby, een dorpje ten N. van Bouillon. Dit huls, een eenvoudig boeren huis, maar van alle gemakken voorzien, biedt plaats voor ongeveer 30 personen. De leera ren van het lyceum hopen elk met een klas, waarover zij klasseleeraar zijn, het werk in gewijzigden vorm naar dit schoolhuis te ver plaatsen. Er ls gelegenheid tot het doen ver- toonen van lichtbeelden en tot het maken van muziek. Een autocar zal ter beschikking van de bewoners zijn om voor elke groep één maal een tocht te maken naar Bouillon, welke tocht door oen voordracht, hopelijk in het Fransch, zal worden voorbereid. In dit voorjaar zal voor het eerst, dit schoolhuis be trokken worden. In de Paaschvacantle gaat een zg. werkploeg naar het huis. ongeveer 25 Jongens en meisjes met enkele leeraren, om de laatste hand aan de werkzaamheden te slaan bij de inrichting van het huis. DE VECHTPARTIJ IN DE BAKKUMSTRAAT. Koopman wegens doodslag voor de rechtbank. EEN EISCH VAN VIJF JAAR. VERDACHTE ZEER BEWOGEN. In den nacht van Donderdag 5 op Vrij- dag Q Feb uari was onze stad het tooneel van vele vechtpartijen, In de Qmedestraat, in de Rozenstraat en in de Bakkumstraat. P!c in de Bakkumstraat was de ergste. Op no. 12 ontstond een ruzie, waarbj betrok ken waren de 65-jarige grondwerker C., de 64-Jarige koopman G. A., diens zuster de 60-jarige vrouw J. A. en tenslotte een bij hep inwonende 45-jarige .koopman D- de V. De 65-jarige grondwerker C. had f 128 ouderdomsrente Ontvangen. Van dit geld was het gezelschap den ge- heelen dag uit geweest, verscheidene bor reltjes werden gedronken. In den loop van den avond ontstond door een nog niet opgehelderde oorzaak de twist. Waarschijnlijk bestond er na-ijver tusschen den 65-Jarlge C., die v-oeger een verstand houding had met de 60-jarige mejuffrouw A., en tusscheh A. de V., die haar thans het hof maakte. Toen de ruzie ontstond vluchtte De V. aanvankelijk de straat op. De 65-Jarige broer van de juffrouw, G. A. kwam juist van de binnenplaats de kamer binnen waar C. zich bevond. C. greep een beeld van Beet hoven fittend op een bank en sloeg daar mee A. een gat in het hoofd. Bij de ruzie kwam hij zelf op den grond te liggen. Toen kwam D. de V. weer binnen en bracht C. den genadeslag toe door hem met een mes in de hartstreek te steken, tengevolge waarvan C. overleed. Aanvankelijk meende men, dat de oude man tengevolge van opwinding gestorven was, doch later vond men de wond, die doordat het bindweefsel sterk was samen getrokken eerst niet gemerkt was. D. de V. Ls vervolgens opgespoord en gearresteerd. Hij heeft bekend den doodslag te hebben gepleegd. Donderdagmiddag stond hij voor de Haarlomsche Rechtbank terecht. Hem was ten laste gelegd' C. opzettelijk en geweld dadig van het leven te hebben beroofd, door hem een mes in de borst te steken, ter hocgte van den linker slagader, waardoor een inwendige verbloeding "is ontstaan en tv cc Liter liced ls uitgetreden in het weef sel, tengevolge waarvan C. is overleden. Verdachte is een man van middelbare grootte. Hij ziet er in het geheel niet on gunstig uit. Getuige-deskundtge dr. J. P. L. Huls t, de gerechtelijke lijkschouwer, die de sectie heeft verricht, heeft een wcmde geconsta teerd van 4 c.M. De verdediger mr. L. J. Venhuizen, vroeg of het normaal is, dat er zoo weinig bloed uittreedt. Dr. Hulst antwoordde, dat hiervan geen normen zijn te geven. De man kan in een zittende houding geplaatst zijn, Het staat volgens dr. Hulst vast, dat de dood nog niet Ingetreden was, toen de man den steek ontving. Verdachte verklaarde samengeleefd te hebben met de vrouw J. A., welke ook in relatie stond met den versla gene. Dien dag had C. zijn ouderdomspensioen gehaald en daarvan hadden zij samen geborreld. Toen 's avonds de ruzie ontstond, ls verdachte de straat op gevlucht. Daarop ls hij terugger komen, C. lag toen op den grond. Hij heeft hom met zijn mes gestoken, in de conster natie niet wetende hoe hij aan de ruzie een einde zou maken. Het mos heeft hij weggeworpen bij het Postkantoor, het is echter niet teruggevonden. Tweede getuige was rnej. J. A., de vrouw, die met veTdachte samen leefde. Vroeger had 2ij in relatie gestaan tot C. Deze was thans zeer vertoornd over de nieuwe ver houding en had wel eens gedreigd haar te aooden. Dien avond was C. zeer opgewonden. Hij dreigde een driedubbelen moord te zullen plegen. Van een twist tusschen C. en verdachte heeft getuige niets gezien. Dat C. haar b~oer G. A. met een Boetho- venbeeld op het hoofd sloeg heeft getuige wel gezien. Te V. dreeg volgens got. nooit een mes. Getuige gelooft, dat bepaald C. iets in zijn schild voerde en de aanstichter van de ruzie was. G. A., de 63-jarige broer van de vorige getuige, een koopman te Haarlem, heeft meegedronken, toen van de ouderdomsrente geborreld werd. Een ieder was min of meer onder den Invloed. Toen getuige uit de kamer ging, waar C en De V. zich bevonden was er nog geen ruzie. Teruggekomen werd hij ontvangen met een klap op het hoofd, dien hij met het Beethovenbeeld van C. ontving. C. was volgens dezen getuige een ze nuwlijder. De volgende getuige, de buurman D. Bos heeft volgens zijn eerste verklaringen gezegd, toen hij C. zag: Hij is dood. En niu is Dirk (de verdachte) de lijdende partij. Getuige herinnerde zich het laatste gc- ÏNGEZONDEN MEBEDEELTNGEN a 60 Cts. per regel. PUDDINGFAaR-^J-WZTW-GRONINGeN deelte van deze uitlating thans niet meer. De winkelier E. F a a s s e heeft aan ver dachte eenlgen tijd voor den moo~d een mes geleend. Verdachte had dit geslepen. Getuige décharge Bakker die aan den overkant woont, 'neeft den versiagene wel eens hooren zeggen. „Het wordt mij te benauwd In de keet. Ik zal er wel eens eentje opruimen." De officier van Justitie mr. A. R. An- drlnga schetste de positie, welke de vrouw innam en laakte haar optreden. Er werd in het gezin nog al wat aan Bacchus geofferd. Ook verdachte moet volgens spr. onder den invloed geweest zijn. Van nood weer of zooiets was geen sprake. Verdachte ging kalmweg naar binnen en stak den ander het mes loodrecht ln het hart. Het moet nu maar eens uit zijn, dacht hij. Het feit zeer erastLg achtende, eischte spr., een gevangenisstraf van v ij f jaar. (Beroering op de geheel gevulde tribune. Verdachte b eekt in snikken uit.) De verdediger, mr. L. J. Venhuizen, uit Heemstede, bezag de zaak in het licht der voorgeschiedenis. De vrouw had den gang van zaken, die uit de aanwezigheid van verdachte als kostganger zou volgen, kunnen voorzien. Pleiter vestigde de aan dacht op wat de versiagene blijkens het getuigenis a décharge den vorlgen avond gezegd heeft. Bij verdachte is hier sprake van een he vige gemoedsbeweging. PI. kan zich be grijpen, dat verdachte ter verdediging van de vrouw er een einde aan heeft willen maken. Art. 41 lid 2 W. v. S.. voorziet in overschrijding der verdediging. Op grond hiervan vraagt pleiter ontslag van rechts vervolging. Subsidiair vestigt hij de aan dacht op de sfeer, waarin het feit ge pleegd werd. Verdachte trekt zich de zaak ten zeerste aan. De uitspraak werd bepaald op 2 April, kwart voor tien. „ONDERLINGE TROUW", De afdeeilng Haarlem van den Bond van Vereenlgingen van VeHhegemwoordigers van Verzekering-Maatschappijen en Ziekenfond sen in Nederland „Onderlinge Trouw" belegt op Vrijdag 20 Maart, des avonds te 8 uur een propagandavergadering ln het gebouw „Zang en Vriendschap". Sprekers zijn de heeren B. K. Schafer (bondsadjunct) en F. M. van Vliet uit Sant poort (lid van O. T Er is gelegenheid tot gedachtenwisseling. INGEZONDEN IMEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Geeft uwe acJveitenties op ter plaatsing in het HLT algemeene GROOTE dagb'ad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 by het Bijkantoor Hand°lsblad Wenslng's Alg. Adver.-Bureau TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. In het gebouw ..De Centrale" verga derde Woensdagavond de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot Bevordering der Ge zondheid in de Grafische Vakken onder leiding van haar voorzitter, den heer C. C. van den Bergh. Medegedeeld werd o.a, dat dit jaar weder om aan een viertal gemeentebesturen ver gunning gevraagd zou worden tot het houden van een bloemendag ten bate van het stichten herstellingsoord. Verder dat door het Centraal Bestuur een groote landelijke verlo ting was uitgeschreven, waartoe aller mede werking werd ingeroepen. Evenals vorige Jaren zal een autotocht, vermoedelijk naar Nij megen. georganiseerd worden. Hierop bracht de heer L. Arends, le secreta ris. zijn jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat de afdeeling e enactief aandeel ln de werkzaam' heden der vereeniging had gehad. Groot was het aantal vrouwen van leden der vereeniging. aan wie op medisch advies versterkende mid delen werden verstrekt. Ook eenige leden, of vrouwen en kinderen van leden werden fn het afgeloopen boekjaar voor rekening der vereeniging verpleegd in sanatoria of herstel lingsoord. Het leden-aantal vermeerderde tot 3982. dat der donateurs (trices) tot 92. In het bestuur kwam in het verslagjaar geen ver andering. De heer J. A. Wagner, le penningmeester bracht 't financieel verslag uit. Daaruit bleek dat aan het Centraal Bestuur was afgedragen f 4367.20. Aan versterkende middelen was uit gegeven ruim f 800. terwijl de verpleglngs- kosten in sanatoria of herstellingsoord ruim het driedubbele van genoemd bedrag hadden bedragen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende Le secretaris, de 2e pen ningmeester en een commissaris werd her kozen. Het bestuur bestaat uit de heeren: C. C. van den Bergh, voorzitter; L. Arends. le secretaris; H. van Delden, 2e secretaris; J. A. Wagner, le penningmeester; P. M. Bakker. 2e penningmeester; J. A. Uittenbogaard en A. van Heiningen, commissarissen. Tot leden der centrale-commissie werden benoemd de heeren P. Waostra. G. de Korte en H. J. Maas. Aan de aftredende controle commissie werd een woord van dank gebTacht voor hetgeen zij In het belang der afdeeling hadden verricht. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. Th. S. overtreding van de Motor- en Rij- wielwet en opgeven van een valschen naam f 2 en f 5 subs. 2 en 5 dagen hechtenis. J. Th. S. idem idem dezelfde straf. A. C. J. L. dezelfde overtredingen en dezelfde straf. A. C. J. L idem. W. L het te Heemstede a!s be stuurder van een rijwiel zich aan een in be weging zijnd voertuig vasthouden f 2 subs. 2 dagen hechtenis. W J G. het te Zandvoort met- negotie langs de huizen venten f 3 subs. 3 dagen hechtenis. H. v. S. overtreding der Arbeidswet f 8 subs. 8 dagen hechtenis. A. H. B. het des avonds met een rijwiel zonder reflector rijden f 2 subs. 2 dagen hechtenis. P. v. d. B. over treding der Vleeschkeuringswet f 50 subs. 25 dagen hechtenis, j. j. Th. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 30 subs. 10 dagen hechtenis; P. J. K. idem f 20 subs. 10 dagen hechtenis P. H. het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede zoodanig rijden dat de veiligheid van het verkeer is in gevaar ge bracht f 10 boete subs 5 dazen hechtenis. W. R., idem f 20 subs. 20 dagen hechte nis, M. N. na verzet, als wagen voerder een trein welke door electrlsdhe trekk-acht wordt voortbewogen niet aan het voorste balcon van het voorste rijtuig af bestu ren, ontslag van rechtsvervolging. S. V., het te Beverwijk niet op vordering zich aanstonds verwijderen uit een volksoploop f 12 subs. 12 dagen hechtenis. J. de W. het loopen op verboden grond 15 subs. 15 dagen hechtenis. W. v. H. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 2 fubs. 2 dagen hechtenis. H. B. het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede op zoodanige wijze rijden, dat daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht 8 subs 8 dagen hechtenis. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. A. H., timmerman, wonende te Overveen. Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haarlem f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. H. J. K-, schilder, wonende te Haarlem, Appel overtr. Motor- en Rijwielreglement". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. H. H. M., bakker, wonende te Vel en. Aopèl overtr. arbeidswet, zeven dagen hechtenis. J. C., chauffeur, wonende te Haarlem Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 100 boete subs. 20 dagen hecht, en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van drie maanden. H. P., koopman, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en rijwielreglement, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij; Breuken. Lootsstraat 9. boekje; Van Ben- tum. Vijf hulzer dijk 129, Haarlemmermeer, postduif; Spijkers. Leidscheplein 26rd„ hand schoen Bur. van Politie. Smadestraat. hand schoenen; Blom. Korte Zijlstraat 14rd., hand schoen; De Groot. Iordensstraat 52, idem; Kooij. Kromme Elleboogsteeg 2. idem; Dal man, Westergracht 47rd „idem: De Smit, Pot gieterstraat 52. herdershond; De Waal. Roos- veldstraat 55, kip; Van Essen. Van Oosten de Bruijnstraat 206, kinderportemonnale; Spee Kruistochtstraat 4. rijwielbelastingplaatje; v. Kampen, Da CostasLraat. idem; De Ridder, Benviljoenstraat 18, rijwiel; Ten Bosch, Van Olststraat 10. ring; Bur. van politie. Smede- straat, gym. schoen; Nieuwenhuizen, Bake- nessergracht 35. speld: Jess. Reitzstraat 270. taschje met Inhoud; Captein, Schagchelstr. I7rd., Idem; Van Engelen, 2e Zuidpolderstraat 22, zweep. JUBILEUM J. A ABLEY. Donderdag herdacht de heer J. A. Abley, hoofdopzichter der openbare verlichting al hier den dag. waarop hij 25 jaar geleden in functie trad. De heer Abley. die belast is. zoowel met de controle van de gas- als van de electrische verlichting, werd gistermorgen door den di recteur van 't gemeentel gasbedrijf den heer J. A. A. Ochtman, gecomplimenteerd. Daarna werd hij ten stadhuize ontvangen door den burgemeester, die hem de gebruikelijke ge schenken overhandigde. Voorts kreeg de jubilaris de gebruikelijk vacantie. AANBESTEDING. Door den architect, den heer J. C. Dop, te Overveen, werd hedenmorgen in Hotel Lion d'Or. aanbesteed: le: het bouwen van 4 etagewoningen aan de Amsterdamsohe Vaart te Haarlem en 2e: het bouwen van een garage met bovenwoningen aan de Amsterdamsche Vaart. Laagste inschrijvers waren voor 1: de N.V. .Menton", Dir. G. Wildeboer, te Haarlem voor 24.475 en voor 2: de heeren C. Veen en C. Quack, te Haarlem, voor 32.680. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de R«' dactle zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. OP NAAR GENèVEÜ! MAAR WIE? Meneer de Redacteur, naar aanleiding van de vele ingezonden stukken om een massa- betooging aan te wakkeren voor de as. Ont wapeningsconferentie te Genève, zou ik gaarne een en ander In 't midden willen brengen. Mijns inziens ontbreekt aan de organisatie nog wel een en ander; en vooral om versnip pering te voorkomen. Met recht vraagt ,de inzender van zijn stuk van 13 dezer in Uw blad; Wie moeten wij naar Genève zenden? Met zijn eigen antwoord; geen halfslachtfgen kunnen wij het roerend eens zijn doch de aanduiding wie dan wel afgevaardigd moeten worden, kan niet anders dan aan ons hart een krachtig protest ontlokken. Geen half- slachtigen. maar enkel menschen die voor staan dat e 1 k moordwer ktuig vernletgd wordt, anders worden w ij daardoor vernie tigt. Nu de soort menschen: Is naar uwe schat ting geen 80 pCt. van onze manlijke bevol king georganiseerd in stedelijke, Landelijke of Internationale vakcentrales? Bevatten juist die vakcentrales niet het a.s. kanonnen- vleesch? Welnu, ligt het niet op den weg van die groote Centrales, om hun afgevaardigden met een krachtig mandaat naar Genève te sturen? Kleurschakeeringen kunnen hier gerust achterwege blijven, daar de ontwapenlngs- idee aan geen kleur meer onderhevig is. Laten dan afgevaardigden van bovenge noemde vakcentrales met die der vredesver- eenigingen de handen ineen slaan om dan gezamenlijk naar Genève op te trekken, ver tegenwoordigende minstens 95 pCt. van het Nederlandsche volk, welke dan zeker geen slecht figuur zal slaan. Nu nog een ding: Waarom moeten wij zelf naar Genève? Alleen daarom, dat daar tot nu toe enkel halfslachtig werk is verricht, en de heeren. wanneer zij in hun eigen haard steden teruggekeerd zijn, zich weer interes- seeren voor vlootaanbouw en andere moord werktuigen. Meneer de Redacteur, mijn dank voor de afgestane plaatsruimte In uw geëerd blad. EEN OPRECHTER VREDESVRIEND. FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog. Vertaald uit het Deensch door P. J. AERSSENS 1) „Met de redactie van „De Dag'*, riep de telefoniste. Een slem bevend van opwinding vroeg: „Kan ik meneer Torben Vosz even spre ken?" „Een oogenblik". Een laag-hangende lamp met groene kap belichtte slechte gedempt Torben Vosz' schrijftafel en liet de hoeken van zijn groote werkkamer schemerdonker. Rcoksluiers dein den boven zijn bureau langzaam omhoog. De klok van het raadhuis deed elf zware slagen dcor de avondstilte dreunen. Torben Vosz las. Hij had juist zijn kopy voor het ochtendblad klaar en had den redactie-secretaris zes korte berichten over handigd. Er was niet veel nieuws den laat- i'.en tijd: 'n vechtpartij, 'n verkeersongeval of 'n simpel inbraakje. Meer niet. Ook voor het cc'.Ttondb'.ad voor morgen weer geen pak-- kende kopy. Het was slapjes. De telefoon rinkelde. Vosz nam den hoorn' van den haak en zette zich gemakkelijk ln zijn leunstoel. ..Met Torben Vosz" „Neem mij niet kwalijk, dat ik u opbel, maar ,,'n Oogenblik; met wien spreek ik?" „Dat kan lk u niet zeggen". „Dan kan lk u ook niet te woord staan". „Dat zult u toch moeten. Misschien kon het wel van interesse voor u zijn". „Waar gaat het over?" „Over 'n moord", antwoordde de onbekende, wiens stem verried, dat hij moeite had zich te beheerschen. ,,'n Moord?" Torben Vosz sprong op. klopte zijn pijp heftig leeg en ging verder: „Daar heb ik nog niets van gehoord". „Niemand weer er nog iets van. Ook de politie niet. U is de eerste die het verneemt U kunt dus voor uw ochtendblad een pracht primeur hebben". Torben Vosz vertrouwde de zaak niet. Waar om was die man zoo vriendelijk? Wie was hij? Wat was zijn bedoeling? Och. het zou wel een van zijn collega's zijn, die hem een poets wilde bakken. In ieder geval, kon hij dien man uit laten spreken. Hij vroeg: „Waarom komt u dat juist aan mij ver tellen?" „Omdat lk dacht, dat u er wel belang in zoudt stellen". „Elke journalist zal er zich wel voor In teresseeren". „Ja, maar u ken ik. doch als u er geen prijs op stelt kan ik ook een andere krant opbel- ien". „Neen. neen. Vertel eens, waar ls die moord begaan!" „In de Noordstraat 26". „Wie is de vermoorde?" „De advocaat Viggo Hansen". ..Onmogelijk!" riep Vosz uit. „Is het werke lijk waar?" Hij moest een oogenblik zijn ge dachten ordenen. Dan vroeg hij: „Wanneer ls dat gebeurd" ..'n Ha'f uur geleden". ,,'n Half uur geleden?" Torben Vosz werd zenuwachtig, z'n stem beefde, terwijl de om bekende, rustiger geworden herhaalde: „Ja, pas 'n half uur geleden". „Zijn er sporen achtergelaten? Neen? Hoe heeft u dan den moord ontdekt? „Ik heb 't gezien „Wat!u heeft 't gezien?" vroeg Tor-ben Vosz ten hoogste verbaasd. „Ja. ik heb alles gezien". „En de moordenaar „Dien heb ik niet gezien, alleen zijn han den". „Hoe Is dat nu mogelijk! Van waaruit hebt u dat alles gezien?" „Daarover wensch ik mij niet uit te la ten". „Wie Is u?" „Ook dat wensch ik u niet te zeggen". Torben Vosz wist niet, wat hij er van denken moest. Het klonk zoo eigenaardig, zoo phantas- tlsch, dat hij een oogenblik overweldigd was Weer kwam de gedachte in hem op, dat een grappenmaker hem beet wilde nemen. „Hoe werd de moord volbracht?" .De moordenaar sioeg zijn slachtoffer neer". „Waarmee?" „Met een bijl". „Heeft hij den schedel gespleten?" „Neen, hij trof hem met de rugzijde, als met een zwaren hamer". De onbekende beefde bij deze woorden en zacht voegde hij er aan toe: „Het was vreese- lljk!". En dan sloeg zijn stem over tot een on gewoon. wild pathos: „Ja. de moordenaar sloeg hem met de bij Ln 't gelaat, aldoor bleef hU slaan, blinde lings wild en zonder ophouden, als een waan zinnige". Torben Vosz dwong zich kalm te blijven. Hij sidoerde van buitengewone spanning en vroeg: .Dan is het lijk zeker wel zeer verminkt?" „Ja. gruwelijk. Zooais ik u reeds zeide. het was verschrikkelijk om het aan te zien". „En verder?" „Verder niets". „Wat deed de moordenaar daar na?" .Hij ging". „Waarom heeft hij den moord begaan?" .Dat weet ik niet". .Heeft hij iets geroofd?" „Neen". „Verliet hij de plaats der misdaad zoo spoe dig mogelijk?" „Ja. direct". „Zag u hem weggaan?" .Heen". Hoe kan dat?" ,Jk kon hem niet zien". „Was het zóó donker?" „Zelfs al was het klaarlichte dag geweest, dan nog had ik hem niet kunnen zien". „Hm. en verder?" „Wat bedoelt u?" „Ja wat gebeurde er verder?" „Verder niets". „Heeft u al aangifte gedaan bij de politie?' „Neen". „Waarom niet?" .Dat wil lk n'et". „Het is uw plicht, de politie zoo spoedig mogeiijk met den moord ln kennis te stel len". „Ik bekommer mij om dergelijke plichten ibsoluut niet". „Uwe nalatigheid is strafbaar". „Maar u kunt het toch zelf aangeven?" „Dat zal ik ook! Doch Ik heb nog niet de minste zekerheid. Wat garandeert mij. dat u ter geen zeer onsmakelijke manier van grap pen maken op nahoudt?" „U kunt u zeil gaan overtuigen". .Hoe moet ik dat aanleggen?" „U kunt den sleutel krijgen". „Van uwe woning?" „Van het huls waar de misdaad plaats had. De sleutel ligt in het portaal van het politie bureau in de Noordstraat, rechts naast de deur". „Van het politiebureau?" vroeg Tormen. Vosz met steeds klimmende verbazing. „Ja. daar ligt hij". Vosz dacht een oogenblik na en vroeg dan:' „Van welk huis is die sleutel" „Van het huis, van waaruit lk den moord zag". „Hoe zit dat dan? Van waaruit hebt u dan den moord gezien?" „Van de piaats der misdaad af zelf". „Van waaruit?!!" „Ja dat is ook zoo". ..En u zaagt den moordenaar niet weg gaan?" .Heen. dat heb ik niet gezien" „Maar u was er toch vlak bij?" .Ja". .Hoe Is 't dan mogelijk, dat u af.een de handen hebt gezien?" „Ziet u meer van u zelf, als u druk bezig bent?" „Van mlt?" vroeg Toben Vosz. „van mijzelf? Hoe bedoelt u dat?" ..Zooals ik u zei. Kunt u van uzelf meer zien dan de handen?" „Neen". „En u kunt. uzelf toch ook n'et weg zien zaan? Ik ben de moordenaar! Begrijpt u nu, waarom ik den moord niet a^nvegrven heb?" Na deze woorden hoorde Torben Vosz een zacht, hocnend lachje, dat plots verstomde. De onbekende had de verbinding verbroken en was voor Torben Vosz verdwenen. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6