Het woord is aan... Vliegenvangers. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14646 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 24 Maart 1931 HAARLEM S DAGBLAD P"EE:T7™OMM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week 0.2734. met Geïllustreerd Zondagsblad £0.32 Per 3 maanden Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ3.5734. Franco per post door Nederland ƒ3.8734. Losse nummers ƒ0 06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden ƒ0.5734. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0-10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1600.-, Verlies van Hand, Voet ot Oog 1400.-, Ouim (250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-. Arm- ol Beenbreuk li00.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD RATIONALISATIE BIJ SPOOR EN TRAM. Buitengewoon congres van de Nederlandsche Vereeniging. WERKTIJDVERKORTING GEVRAAGD. Te Utrecht is Maandag het buitengewoon congres van de Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel gehouden ter bespreking van de rationalisatie en de ge volgen bij spoor-en tramwegen en de houding van het personeel. Er namen ongeveer 1100 personen aan het congres deel. Het congres werd bijgewoond door een afgevaardigde der regeering, ir. Verwey, een vertegenwoordiger van de directie der Nederlandsche Spoor wegen, jhr. dr. F. L. Elias en een vertegen woordiger van het N. V. V.. den heer F. Noord hoff- De heer L. W. Peterse, tweede secretaris der vereeniging hield een rede, waarin hij als oplossing van de moeilijkheden, welke door de rationalisatie voor het personeel ont staan, zag verkorting van den werktijd. Hij sprak in het bijzonder over het tramwegbe- örijf. De heer F. Landskroon, penningmeester der vereeniging bracht de rationalisatie bij het spoorwegbedrijf ter sprake. Hij consta teerde een organisatorische, maar vooral ook technische rationalisatie, die nog lang haar einde niet bereik-t heeft. Hij- beval aan om daar een sterke organisatie tegenover te stellen. De heer H. J. van Braamheek, secretaris der vereeniging schetste de rationalisatie, zoo als deze bij de Spoorwegen is ingevoerd als een. verschuiving van uitgave van arbeid naar uitgave van kapitaal. Spr. pleitte er voor de voordeelen van rationalisatie ten goede te laten komen aan de arbeiders, n.l. door ver korting van arbeidstijd. De rationalisatie, zoo als zij thans wordt toegepast wordt een ramp voor velen, volgens spr. Er werd een resolutie aangenomen in den geest van het gesprokene, waarin om mede zeggenschap gevraagd wordt over de rationa lisatie. Het congres besloot derhalve om met kracht voor een wijziging van de dienst en rusttijden van het geheele spoor- en tram wegpersoneel en voor betere salarieering te gaan werken. EEN HIJSCHBOK OMGEVALLEN. Chauffeur tegen een tui gereden. EEN DOODE, EEN GEWONDE. Maandagavond omstreeks half zes is in de Kalanderstraat te Enschedé een ernstig on geval gebeurd. Bij het bouwwerk van den aannemer Jansen was een hooge bok opge steld voor het ophïjschen van een zwaren Ijzeren balk. Deze bok was vastgezet met een staaldraad, die schuin dwars over de straat liep. De chauffeur van een vrachtauto, T. uit Epe, die de staaldraad niet had gezien, reed tegen de draad op. Dientengevolge stortte ds bok om en viel de zware ijzeren balk, die reeds omhoog was geheschen met een slag naar beneden. Het gevaarte kwam terecht op den ongeveer 30-jarigen smid Wegdam eri diens knecht Hesselink, beiden uit Enschedé Zij werden ernstig gewond. De heer Wegdafn is kort daarop aan de gevolgen overleden. De heer Hesselink is in het ziekenhuis te En schedé opgenomen. De politie heeft tegen den chauffeur T. proces-verbaal opgemaakt. DOODELIJK VLIEGONGELUK TE ROTTERDAM. LEERLING VAN DE LUCHTVAARTSCHOOL GEVALLEN. Maandagmiddag om drie uur is de heer N. Brugma, wonende Statenlaan 120 te Den Haag. met een Pandervaegt-uig-toestel in de nabijheid van het vliegveld Waalhaven ge vallen. Het toestel is terecht gekomen in de na bijheid van de trambaan naar den Briel ten zuiden van het vliegveld, en werd volko men vernield. De bestuurder werd onmiddel lijk gedood. De heer Brugma was een leerling van dc National^ Luchtvaartschool en vloog den laatsten tijd al geregeld los. Men vermoedt dat hij bij het inzweven van het terrein bij de daling te weinig snelheid heeft genomen waardoor hij naar beneden is gevallen. Het lijk is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis CooLsinge! over gebracht. Nader meldt men ons: De student^Brugma was sinds einde Januari leerling van 'de Nationale Luchtvaart Schooi. Op l Februari begen hij vlieglessen te nemen en sinds dien had hij ruim 6 uren gevlogen met een instructeur naast, zich. Daarna was hij op 18 Maart voor het eerst alleen de lucht ingegaan en had nu een zestal solovluchten, in totaal 2 a 3 vlieguren, achter den rug. - Maandagmiddag was hij aan het oefenen in het landen en had reeds twee malen een goede landing verricht. Bij een derde landing viel hij van een hoogte van ruim 100 Meter plotseling in een draaiende beweging om laag. Het toestel kwam terecht op de trambaan naar den Briel, enkele honderden meters Zuid-Oostelijk van het vliegveld, en werd vol komen vernield. Brugma moet cp slag dood geweest zijn. Omtrent de oorzaak van het ongeval dat uit de verte op het vliegveld Waalhaven was te zien, deelden de heeren Deniet, secretaris van de Aero-Club, en Slot, constructeur van de Panderfabrieken, ons mede, dat het toestel vlak voor de landing in een side-slip was geraakt, waarschijnlijk doordat de snelheid te gering was. en de bestuurder de machine had „overtrokken". Deze manoeuvre die bij landingen door ervaren vliegers herhaaldelijk gebruikt wordt om de snelheid snel te doen verminderen, had in geen geval, zoo zeide men ons, door den leerling Brugma met zijn nog zeer geringe ervaring, mogen worden verricht. Daarin moet men in de eerste plaats de oorzaak van den val zoeken. Door de politie en ambtenaren van het departement van Waterstaat is een onder» zoek ingesteld; last is gegeven om het toestel tot Dinsdagochtend te laten liggen. De machine, de P. H. A.F. J., een Pander die in Juli 1930 in gebruik is genomen, is totaai vernield. ..DE TRIBUNE" VRAGEN VAN DE HEEREN PEPER EN OVERSTEEGEN. De raadsleden, de heeren Peper en Over steegen. hebben aan den Gemeenteraad mede gedeeld dat zij in de raadszitting van Woens dag, 25 Maart a.s. gaarne de volgende vragen aan de orde zouden zien gesteld. Willen B. en W. den Raad meedeelen. welke nieuwe uitzonderingsmaatregelen zij genomen hebben tegen het communistische dagblad De Tribune"? Zijn B. en W. bereid den Raad hun motieven voor dit optreden mede te deelen? NEDERL. TOERISTENVERBOND „NATURA". I-Ieden, Dinsdag, wordt een lezing met lichtbeelden gehouden in 't Blauwe Kruis. Spreker is de af deeling" secretaris, de heer P. G. van Engelen, met het onderwerp: De Rijn (en zijn sagen). Zooals icij gisteren meldden is de Royal Scott, de groote exprestrein Londen-Schotland ver ongelukt. Zes menschen teerden daarbij gedood. Onder de licht gewonden bevond zich de" directeur van het Laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, Prof. Dr. E. van Slockteren, DE VERPLICHTE MIDDAG- SLUITING. EEN ADRES DER MIDDENSTANDS CENTRALE. De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken heeft een adres aan den raad der gemeente Haarlenf gezonden, waarin o.a. ge zegd wordt, dat terwijl de meerderheid van het college van B. en W. van den beginne af tegen een gedwongen middagsluiting is geweest, het college thans, aan den Raad ter goedkeuring voorlegt een ontwerp-besluil waardoor alle winkels te Haarlem een middag in de week gesloten moeten zijn. met dien verstande, dat desnoods voor verschillende branches een verschillende middag kan wor den aangewezen: De Middenstandscentrale acht zich ontsla gen haar bezwaren tegen een dergelijk besluit nogmaals te detailleeren en te motiveeren, daar dit alles aan den raad volkomen be kend is, doch zij wil er nogmaals op wijzen, dat een dergelijk besluit in flagranten strijd zou zijn met het Winkeliersbelang, alsmede dat dit door de belanghebbenden, de winke liers, geenszins verzocht is, integendeel heb ben de 3 groote Middenstands (winkeliers) vereendgingen te dezer stede zich hiertegen in haar algemeene ledenvergaderingen met aigemeene stemmen verzet-, alsmede de Mid> denstandscentrale. Een eventueel door den raad te nemen besluit zou geheel en al indruischen tegen geest en bedoeling van art. 0 der Winkel sluitingswet, zoodat, een dergelijk besluit, on wettig zou zijn. De Middenstandsorganisatie, hoezeer anders zich gaarne voegend naar billijke eischen en verlangens van den raad, zal zich, ter wille der vitale belangen van de winkeliers, die des middags hun kianten krijgen, tot haar leedwezen tot in de hoogste instantie moe ten verzetten tegen een e.v. verordening, wanneer die door den Raad zou worden aan genomen. Bij een branche-gewijze sluiting zouden, tengevolge der thans aigemeene gemengdheid van de artikelen in de bedrijven, er talrijke winkeis zijn, welke alle middagen der week gesloten moeten zijn- Ondanks al het ondervondene en meege maakte, zal de Micjdonstandscentrale Steeds blijven propageeren 'om aan het winkelper soneel, wadr dit gewenscht wordt en waar het bedrijfsbelang mogelijk Is, vrijwillig een vrijen middag toe te staan. Redenen altemaal, waarom de Midden» stands Centrale uwen Raad ernstig het ont- werp-besluit ontraadt en verzoekt het zelve, of een daarna eventueel volgende verordening nieit goed te keuren daar toch vernietiging zal moeten volgen. HET MOORDPROCES-SAFFRAN. EEN HERHALING VAN HET GEVAL- TETZNER. BARTENSTEIN. 23 Maart. (V. D.l Voor de Rechtbank te Bartenstein in Oost-Pruisen begon het proces tegen Saffran, die beschul digd wordt van verzekeringsbedrog, corrup tiepogingen tegenover postambtenaren, brandstichting, moord op den electro-mon- teur Friedriszick bij Sensburg en moord op den melkknecht Dahl bij Krausendorf. Aan geklaagd zijn verder de procuratiehouder Kippnick en de kantoorbediende Ella Augus- tin van valschheid in geschrifte en poging tot oplichting. Verder staat nog terecht de chauffeur Reek, een broer van Ella Augustin uit Berlijn en twee postbeambten, verdacht van corruptie. Bij het verhoor spaart de verdachte Saf fran zijn medebeklaagden niet. Hij deelde mede, dat de zaak waarin hij werkzaam was zeer slecht ging en dat hij. om een faillisse ment te vermijden zijn toevlucht nam tot oneerlijke practijken. De verschillende wissels en oorkonden die vervalscht waren, had hij zelf opgesteld doch Ella Augustin had de valsche handteekeningen er onder gezet. Hij had vier verzekeringen gesloten, zoodat zijn leven verzekerd was voor 24000 Mark, welk geld zijn vrouw zou erven Hij had besloten zich van kant te maken wanneer de zaak mis zou gaan. Juffrouw Augustin zou dan alles zoo regelen, dat de indruk werd gewekt alsof hij bij een ongeval om het leven zou zijn ge komen. Zonder bepaald namen te noemen had Ella Augustin echter herinnerd aan het geval Tetzner waardoor zij beiden op het denkbeeld kwamen, een lijk te laten door gaan voor dat van Saffran. Zij moesten slechts zien hoe zij er aan konden komen. Kippnick had zich bereid verklaard hun hier bij behulpzaam te zijn. Bij het verdere verhoor noemt de beklaag de Saffran alle beschuldigingen behalve den aanslag bij Sensburg onwaar. De aanslag op den monteur Friedriszik op den straatweg bij Sensburg erkent hij echter. De monteur was uitgenoodigd om een eindje mee te rijden. Hij nam in den auto plaats naast Saffran, die aan het stuur zat. De auto reed wat lang zamer en dit was het teeken voor Kippnick, die achter in den auto zat om met een ploer- tenaooder Friedriszick drie harde slagen op het hoofd te geven. De monteur wist echter uit den wagen te komen en zoo mislukte deze moordaanslag. Uitvoerig vertelde Saffran vervolgens de voorbereidingen voor den tweeden moord, die werkelijk gelukte. De beklaagde moet zijn verhaal herhaaldelijk onderbreken als de ontroering hem te machtig wordt. Toen alles was voorbereid zou men den ochtend waarop 't dan maar gebeuren moest, beginnen. Ella Augustin, die zou meegaan, Herman Gorter: Muziek lokt van een ziel muziek weer los" (De groote geluidsfilm maat schappijen in Hollyicood heb ben speciale menschen aan gesteld. om in de studio's rondgonzende vliegen te van gen 't Was vroeger in de studio's, Wanneer een film werd opgenomen, Een helsch lawaai, maar daarin is Sindsdien verandering gekomen. Men schreeuwt niet meer door megafoons. Maar converseert slechts door een teeken, Er heerscht een stilte als het graf. Sinds films ook tot ons mosten spreken. Geen bijgeluid, hoe nietig ook, Mag het effect der kunst verstoren. Reeds door het gonzen van een vlieg Gaan vele meters film verloren. Het Hollywoodsche firmament Heeft reeds genoeg bevliegingslasten, Van al wat filmkunst plegen wil. Als sterren of als cinéasten. En talrijk zijn de vliegen reeds. Die in hun onschuld 't leven heten. Omdat zij door hun blij gegons Een ster der film deden verschieten. En zoo is weer een nieuw beroep Door dit bedrijf tot stand gekomen, Een bezigheid die. lang bespot. Nu eindlijk ernstig wordt genomen. Weer trekt een drom naar Hollywood. Het land, sinds jaren, van verlangen, En vindt emplooi In 't filmbedrijf Om vliegen (letterlijk) te vangen. P. GASUS bleef echter thuis omdat zij kort voor het vertrek bij het vooruitzicht van wat er zou gnan geschieden in onmacht was gevallen. Kippnick en Saffran hadden ieder een ge laden revolver bij zich. Nabij het riddergoed Luisenhal hadden zij in het donker een wiel rijder gezien. Kippnick wilde uitstappen om den man neer te schieten. Saffran had toen geantwoord: ..Ik kan niet, ik kan het wer kelijk niet". Kippnick had toen geantwoord. „Mijnheer Saffran. morgen is het misschien te laat". Hij was toen uit- den auto gestapt en met door tranen verstikte stem beschreef Saffran, hoe hij met den auto was doorge reden en eenigen tijd later was teruggekeerd om het lijk uit den greppel langs den weg to halen. In een tapijt gewikkeld hadden zij het toen in den auto geladen en meegeno men. BARTENSTEIN. 23 Maart. (V. D Bij het verhoor van Ella Augustin stelde de voorzit ter haar de vraag, of zij niet voor een galant moest zorgen, die dan zou worden vermoord. Bekl. verklaarde dat dit plan was uitgegaan van Kippnick. doch dat zij verklaard had zoo iets in geen geval te kunnen doen. Op den Vrijdag, waarop de moord gepleegd was. had zij overdag zwaar moeten werken, zoo dat zij des avonds was flauw gevallen. Saf fran had haar alleen maar gezegd, dat iets beslissends gebeuren zou. Toen de daad was gepleegd, waren zoowel Saffran als Kippnick zeer in hun nopjes. Kippnick had verklaard, dat zij nu iemand gevonden hadden, die zij hadden meegenomen. Van den eigenlijken moord had zij eerst Zondag gehoord. Saffran had haar gezegd, dat Kippnick had gescho ten. Kippnick had Saffran onmiddellijk na den moord aangesproken met de woorden: „Nou, Fritz, ik heb het voor elkaar gebracht". Zij heeft toen gepoogd Saffran een auto te bezorgen, wat ook gelukt was. Zij zou mee rijden, doch heeft dit niet gewild. Verduiste ringen heeft zij niet gepleegd, dit had zij in de zaak van Saffran niet noodig. Op vragen van den voorzitter geeft beklaagde toe, dat zij zeer intiem is geweest met Saffran. DE WERKLOOSHEID. BUITENGEWONE STEUNMAATREGELEN GEVRAAGD. De raadsleden de heeren Peper en Over steegen. hebben aan den Raad medegedeeld, dat zij in de raadszitting van Woensdag 25 Maart gaarne de volgende motie behandeld willen zien: De raad der gemeente Haarlem, van mcening. dat de heerschende werkloos heid en de geringe kansen op herstel van voldoenden omvang en duur. in den a.s. zomer, buitengewone steunmaatregelen vcor de getroffen werkloozen noodzakelijk maakt, noodigt B. en W. uit ten spoedigste, de noodige maatregelen te treffen: a. dat aan alle gehuwde werkloozen en daarmee gelijk te stellen kostwinners, die drie maanden onafgebroken zonder werk zijn. of in het laatste half jaar, drie maanden zonder werk waren, een uitkeering ineens van f 50 wordt verstrekt; b. dat aan vrijgezellen, in laatstgenoemde omstandigheden verkeerend. een uitkeering ineens van f 25 wordt gegeven; welke bedra gen, op geenerleï wijze op de gewone steun- uitkeeringen mogen gekort worden; c. dat aan alle gehuwde werkloozen of daarmee gelijke te stellen kostwinners, tot een maximum van 8 kubieke meter per kwartaal, gratis water wordt verzekerd; d. dat aan laatstgenoemde groepen, de helft van het, door hen bestede bedrag aan Vliegongeluk op Waalhaven. Een leerling van de Luchtvaartschool verongelukt. (Ie blad. Ie pag.) De algemeene vergadering van het Hollandsch bloembollenkweekers genootschap. (2e blad, 3e pag.) Rationalisatie bij spoor en tram. (Ie blad. Ie pag.) De icerklooshcid- Buitengewone steunmaat regelen gevraagd. (Ie blad, le pag.) Nieutcs uit Indië: De bestuurshezvormitigen in dc Buitengeicesten. (2e blad. 3e pag.) De gevolgen van het sluiten eener Douane overeenkomst tusschen Oostenrijk en Duitschland. De reactie in Frankrijk. (2e blad, le pag.) De tekst van het Oostenrijksch-Duitsche accoord. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ R. P.: De Jongeren. (le blad, le pag.) Mr. B. de Jong van Beek ca Doafc: Aan het doodsbed van de Ceneefsche Handelscon ventie. (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) gas en electriciteft wordt gerestitueerd; e. dat verder, aan meergenoemde groepen werkloozen. voorzoover zij per hoofd meer dan f 350 per week verwonen. 50 pCt. van dit meerdere boven den gewonen steun wordt uitbetaald. In hun toelichting zeggen de voorstellers o.m. dat de thans heerschende werkloosheid van een geheel ander karakter is dan het gewoon Ieder jaar terugkomende werkloos heid. daar zij veroorzaakt wordt door de rationalisatie die tot gevolg heeft overpro ductie en ondercomsumptle, Het is niet verwachten dat de getroffen werkloozen in hot gunstiger Jaargetijde ge legenheid zullen krijgen, zich te herstellen. De ontvangen steun is nauwelijks toereikend om de dagelijksche uitgaven voor voeding, huishuur enz. te bestrijden HAARLEM, 24 Maart. De Jongeren. Er heerscht hevige opschudding in de Engeische politiek. England's isolatie van het vasteland schijnt altijd nog de uitwerking te hebben dat de continentale verschijnse len zich er met vertraging doen gevoelen. Zoo heeft ook het versnipperings -proces in kleine partijen, dat op het vasteland van Europa zich overal heeft doen gevoelen en het. gevolg opgeleverd, dat bijna geen enkele regeering meer op een stabiele „werkmeer- derheiö" kan bogen, aan de overzijde van het Kanaal pas laat zijn effect doen gelden Nadat een derde partij de Labour Party zich naast de beide groote bestaande was komen vestigen, duurde het nog langen tijd eer mlnderheidsregeeringen optraden. Maar onvermijdelijk waren zij. Labour ondernam de moeilijke taak voor het eerst in 1923, en nu is het aan zijn tweede experiment van dezen aard bezig. Ma.ar het bevredigt niemand. De toestand schijnt tot steeds toenemende ver deeldheid in alle drie de partijen te moeten ieideiiv Zoowel bij de Conservatieven als bij de Liberalen en bij Labour zelf is het mis. Vooral bij de Liberalen, die Labour aan het bewind hebben gehouden om te voorkomen dat de Conservatieven het heft weer in handen zou den krijgen een negatieve politiek, die zich wreekt en die tot. een nieuwe scheuring in de partij schijnt te leiden. Niet alleen tobt Labour met een opstandlgen linkervleugel en met de afscheiding van SU" Oswald Mosley en de zijnen, en heeft Baldwin de grootste moei lijkheden met de conservatieve „porslords" Rolhermere en Beaverbrcok die zijn partij éénheid ondergraven, maar de liberale ma noeuvres zijn wel het merkwaardigst van alle. Een vast verbond met Labour en Lloyd George's toetreding tot de regeering zijn aan de orde van den dag; een belangrijke groep liberalen schijnt er zich evenwel tegen te wilien verzetten. In alle kampen heerscht ver warring en onrust. Nu komt weer hot bericht dat Winston Churchill, die met Baldwin overhoop ligt be treffende zijn Indische politiek, zich van de Conservatieve Partij zou willen afscheiden en een eigen groep stichten. Intusschen blijven de oude leiders overal steeds de hoofdrol spelen, en evenals in an dere landen verheft zich in Engeland de kreet der „Jongeren", die het wel eens zullen opknappen, of nu maar eens moeten op knappen. Die kreet is al vaak gehoord. Er is ook al meermalen, en terecht, aangevoerd dat Europa door oude mannen geregeerd wordt. „Where are the Grand Young Men?" roept een Engelsch blad wanhopig uit. Dat is nu juist de vraag. Na de modè- tegenstelllng tusschen de capaciteiten van man en vrouw, in hetzelfde Engeland ge meenlijk betiteld als ..the sex war", maar tegenwoordig een beetje verouderd, omdat er eigenlijk zoo weinig achter dit hol gepraat zit-, krijgen wij nu weer de tegenstelling tus schen ouderen en jongeren in volle fleur. Het Is een dankbaar onderwerp om over te boomen en zich desnoods over op te winden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1