H.D. VERTELLINGEN Het licht op den toren. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 24 MAART 1931 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Radio-gymnastiek. door W. A. SWEENEY. Toen ik op zekeren avond mijn vriend Reynaud in zijn flat in Montparnasse op zocht, dacht ik bij mijn binnenkomen niet anders, of hij was gek geworden. Reynaud, die zeer corpulent is en er altijd tegen op zag zich onnoodig te vermoeien 'hij zou des noods een taxi nemen om de straat over te steken, aLs het erg druk was en hij dus goed op zijn tellen moest passen», diezelfde Rey naud nu stond ongeveer dubbelgevouwen in zijn zitkamer, terwijl hij met de toppen van de vingers bij den grond trachtte te komen. „Goeden avond, ouwe jongen!" sprak hij buiten adem en hij liet zich uitgeput in een fauteuil neervallen. „Je neemt me niet kwa lijk, hè!" Hij bleef een oogenblik in den stoel zitten en stond toen weer op. „Wat voer je in 's hemelsnaam uit?" vroeg ik. ..Is dit een nieuw soort sport?" „Neen man, dat doe ik om magerder te worden. Ik kan wel merken, dat je nog niet lang in Parijs bent". „Dat heb je goed geraden, Reynaud. Ik ben hier pas ecnige dagen". „Dan heb je er natuurlijk nog niet van gehoord, 't Gaat draadlops. 't Is radio-gym- nastiek, weet je, het allernieuwste, dat ze te genwoordig uitzenden. Eiken avond doen we gymnastische oefeningen, geleid door een Zweedsch professor de verwenschte kerel! Ik zeg verwenscht, omdat hij de grootste tyran is van geheel Europa. Bij hem vergeleken waren onze instructie officieren In het leger zachtzinnige oude juf frouwen en die waren anders ook niet voor de poes, zooals je je wel herinneren zult". „Maar waarom doe je het dan, als je er zoo tegen tekeer gaal?" „De dokter heeft gezegd, dat ik te dik werd en ik heb al van alles geprobeerd", zei Rey naud met een zucht. „Als je even wacht, kun je den professor weer hooren; hij geeft ons al tijd een korte pauze tusschen zijn oefenin gen". En weldra klonk het door den aether: „Armen opwaarts strekken! Buigen! Strekken Buigen Voorover buigen en met de toppen der vingers den grond aanraken! Doet uw best, dames en heeren! Nog iets verder doorbuigen! De knieën gestrekt hou den. Absoluut gestrekt!" „Is het niet verschrikkelijk!" riep Reynaud uit. terwijl hij woedend zijn radio afzette. „Zoo gaat het nu eiken avond tot negen uur door!" Na korten tijd werd het toestel echter weer ingeschakeld en de stem van den professor klonk opnieuw door de kamer. Mijn vriend stond al weer gereed om zijn „helsche" oefeningen (zooals hij ze noemde) te vervolgen. „Thans, dames en heeren. krijgen we de oefeningen In horizontale houding. Hiervoor hebt u al uw energie noodig. Voorover met 't gelaat op den grond, absoluut plat op den grond! Opgesprongen hup! Op den grond! Opspringen! Herhaalt u deze oefeningen eenige keeren achter elkaar!" Het zweet liep mijn vriend langs het ge zicht. Met oen woest gebaar trok hij den stekker uit het stopcontact. „En dat doe lk nu al weken lang zoo, iede- ren avond! De man. die hier naast woont, doet het ook. En de oude mevrouw Spitzer. hier beneden, slaat geen avond over. Ik kan het arme mensch hier soms hooren zuchten en steunen. En hier aan den overkant woont iemand, die zoo mager is als een talhout. Hij doet de oefeningen om zijn spieren te stalen, zoo ver telde hij mij. Herinner je je nog Barraud? Die vent. die alle restaurants afliep, om steeds weer nieuwe kreeft-schotels te ontdekken? Nou. die moet thans boeten voor zijn kreeften, hoor! De dokter heeft hem voorgeschreven stipt de Zwecdsche gymnastiekoefeningen te volgen. Och, half Parijs doet er aan mee!" Reynaud stak een sigaret op en vervolgde: „Zie je man, als wij dikzakken die duivel- sche toeren niet geregeld doen. verbieden de doktoren ons allerlei heerlijke gerechten. En ik weet niet wat er ger is. „Zeg ouwe jongen", viel ik hem tenslotte in de rede. „ik ben hier gekomen om je te vra gen of je mee gaat soupeeren vanavond. La ten we naar Michel gaan. daar eet je lekker en er is goede muziek. Ik zou mijn oefenin- FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog. Vertaald uit het Deenseh door P. J. AERSSENS 4) Vosz dicteerde verder en verwerkte tevens nog vlug de laatste bfizonderiieden. Hij be sloot zijn bericht aldus: „De moordenaar kende de huiselijke ge bruiken en de advocaat Viggo Hansen moet van zijn aanwezigheid kennLs hebben gedra gen. Waarschijnlijk bevonden zich ook nog twee vreemden in het huis. De moord is ge pleegd om circa half vier. De moordenaar anoet het huls direct na het. volbrengen van zijn Mioode daad verlaten hebben. Anderen waren nog aanwezig toen dc politie ter plaat se kwam. Zij zijn echter ontvlucht. Alle zaken van waarde zijn uit de brandkast gestolen". Dokter Bendix stak het hoofd om de deur en fluisterde: „Meneer Vosz. u moest toch even komen". „Iels Interessants?" •Ja"' „Kan ik het nog in 't verslag opnemen? „Neen. neen! Maar kom nu vlug". Vosz belde af en voegde zich bij de ande ren. Zij keken hem allen met ontstelde gezichten aan. ..Na den moord zijn de kleercn van het- lijk verwisseld", verklaarde dokter Bendix met grootc beslistheid. gen nu maar staken voor vanavond". Een verlangende blik kwam in de oogen van Reynaud. Evenals ik, had ook hij zoete herinneringen aan Michel. „Het spijt mij geweldig, kerel, maar ik kan niet. Als die vent aan de radio klaar is met zijn pijnigingen, moeten we drie kwartier rusten, dan een beker heete melk of choco lade drinken en stil blijven liggen met een boek of zoo tot we naar bed gaan. Dat hoort nu eenmaal bij het trainings-systeem". ,,'t Is wel hard", zei ik. „Maar cr is niets aan te doen; als je niet kunt, dan kun je niet!" Ongeveer een maand later kwam ik weer in de buurt van Montparnasse en ik besloot bij Reynaud aan te loopen. Ik was benieuwd te weten, hoe hij het maakte. Het was ongeveer negen uur en ik dacht niet anders, of Reynaud was weer in zijn hemdsmouwen bezig zich te trainen volgens het systeem van den Zweedschen professor. Hoe verwonderd was ik, toen ik mijn vriend rustig in zijn club-fauteuil vond zitten, met een fijne sigaar; op een tafeltje vlak bij hem stonden een karaf en een glas. Hij luisterde naar de radio, die fragmenten uit de een of andere opera liet hooren. „Is het nog geen tijd voor je oefeningen?" vroeg ik. toen ik zag, dat hij heelemaal geen aanstalten maakte om op te staan. Reynaud glimlachte, liep naar zijn bureau en nam een krantenuitknipsel uit. een der laden. Hij reikte het mij over en zei: ..Lees dit maar eens'" Het bericht luidde als volgt: „Een geheimzinnige aanslag heeft plaats „gehad in de Rue Grande Toen de Zweed- ,.sche professor Talard. wiens gymnastiek- „lessen door de radio zoo populair zijn ge worden. gisteravond van de studio huis waarts keerde, werd hij door drie mannen „aangevallen. In de donkere straat werd de „professor met stokken afgeranseld, waarna „het drietal in dc duisternis verdween. Van „berooving of beleediging was geen sprake. ..Binnen enkele dagen zal de professor zijn „lessen weer kunnen hervatten". „Hij mag zijn lessen hervatten, maar ik niet zei Reynaud, terwijl hij het stuk papier op het tafeltje neerlegde. „En waarom niet. als ik vragen mag?" „Dat zal ik je vertellen", zei Reynaud, ter wijl hij nog een glas nam en ons beiden in schonk. „Drie avonden geleden ontmoette ik een ouden kennis van me, PerrinJIijinteresseert, zich bijzonder voor de radio en vroeg mij of ik wel eens een uitzending had bijgewoond. Op mijn ontkennend antwoord beloofde hij me een interessante uitzending in de studio te laten zien. Nadat ik de noodige aanwijzingen had ge kregen over volslagen stilzwijgen enzoo- voort, mocht ik in een hoekje van een dei- zalen plaats nemen en daar hoorde ik eerste klas zangers en zangeressen voor de micro foon zingen. De Parijsche studio is comfortabel inge richt. Op een tafeltje staar, voor den artist diverse ververschingen gereed. Ook zijn er vele gemakkelijke stoelen om in te rusten ge durende de pauzes; alles is schitterend ge regeld". Toen ik een poosje in een dier fauteuils ge zeten had, hoorde ik den omroeper zeggen: .Dames en heeren. na eenige oogenblikken zal professor Talard zijn lessen in Zweed- sche gymnastiek hervatten". „Je begrijpt, dat ik in spanning was", zei Reynaud. „Spoedig kwam een man binnen in een pelsjas. Hij zal ongeveer vijf en veertig jaar geweest zijn, was dik en rookte een groote sigaar Langzaam deed hij zijn overjas uit en wenkte een der assistenten, ik keek nauw lettend toe, benieuwd wat er gebeuren ging. De assistent rolde een armstoel tot vlak bij de microfoon en met een zucht vlijde de professor zich er in. Reynaud hield even op met spreken en ik bemerkte, dat hij zijn sigaar bijna doorge beten had „Hij gaf den assistent, weer een tecken, waarop deze naar de tafel met ververschin gen ging en voor den professor een flesch wijn, een glas en een syphon neerzette. Daar- IV. „Van kieeren verwisseld?" riep Vosz uit en in zijn stem klonk '11 tikje ergernis, omdat hij niet zelf alles ontdekt had, wat er te ontdekken viel. „Ziet eens", sprak dokter Bendix. „de jas is naar iinks inplaats van naar rechts toe- geknoopt, zooals de dames haar mantels dichtknoopen en zooals iemand de jas van een andere dichtknoopt, als hij tegenover hem staat. Tevens valt- er op de kieeren geen enkel blcedspatje te bespeuren, wat mij al direct tc denken gaf. Alleen op een der man chetien zit een bloedvlek. Het zou toch al heel toevallig zijn als er geen bloed zat op de kieeren. waarin het slachtoffer vermoord is geworden. Verder kan ik niet aannemen dat de advocaat, die zich altijd zeer correct kleedde, een roodgestreept hemd onder een rok zou dragen. De pantalon is zóó hoog op getrokken. dat hij halverwege de kuiten zou hangen als Viggo Hansen er mee was gaan loopen. U zult ook opmerken, dat de bretels niet op deze pantalon passen. Ze zouden veel langer moeten zijn. Maar waarom", besloot dokter Mendix zijn relaas, „waarom heeft de moordenaar het iijk andere kieeren aange» trokken?" „Zeer waarschijnlijk, om de bloedsporen te verbergen", merkte Petersen op. „Dat is de historie van t' bosch, <^t door de ve!e boomen niet gezien werd", sprak Vosz ietwat spottend. „Neen mijn' waarde u zult dieper moeten zoeken". Torben Vosz nam een loupe uit zijn vest zak en onderzocht iets. Te oordeelen naar zijn gezicht scheen het resultaat nogal be vredigend tc zijn. „Wat hebt u daar?", vroeg Petersen nieuws gierig. „Och, alleen maar "n haarpijitje". „Iets merkwaardigs?" „Wc zullen zien". INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. PUDPIHCFABR:X. J CROHIHCEN op kondigde de omroeper aan, dat professor Talard met zijn oefeningen zou beginnen. Onderlusschen schonk de professor zich een glas in en stak een versche sigaar op. Daarop zei hij, lei-wijl hij zich behaaglijk in den stoel uitstrekte: „Dames en heeren, wij zullen vanavond ons programma eens omwisselen er. thans beginnen met de oefe ningen in horizontale houding. Op het bevel: plat op den grond! moet ge u in één be weging plat uitstrekken met het gelaat op den grond. Het gewicht van het lichaam moet op de handen en de teenen rusten. De oefening moet met veel energie gedaan wor den Hier pauzeerde de professor even om te gapen en een trek aan zijn sigaar te doen. Anders geven deze oefeningen u niets. Het is moeilijk, maar heilzaam. Plat op grond, neer! Opstaan!" „En zoo ging het steeds door", vervolgde Reynaud. „Ik moest denken aan die arme mevrouw Spitzer, die nu met haar gezicht op den harden grond lag, terwijl dit monster in zijn luien stoel zat, wijn dronk en fijne si garen rookte en onderlusschen heel Parijs martelde!" Reynaud had zoo vlug gesproken, dat hij naar adem snakte. „Ik was door het dolle heen. Bij Perrïn in formeerde ik, waar die wolf in schaapsklee- ren woonde. Den volgenden morgen sprak ik mijn buur man van hiernaast en vertelde hem alles. Daarna heb ik den ouden Barraud opgebeld". Reynaud zat even ih gedachten. „Ik zal nooit vergeten, hoe Barraud tekeer ging!" Weer wachtte hij even en keek met teede- ren blik naar het stukje krantenpapier, dat hij bij ons op het tafeltje had gelegd. „Toen vonden we dat de Rue Grande de meest geschikte plaats was. De oude mevrouw- Spitzer wilde ook van de partij zijn èn ons een handje helpen, maar de manier waarop zij haar hulp aanbood was van dien aard. dat wij het verstandiger vonden niet op haar aanbod in te gaan. „Zal ik je nog maar eens inschenken?" STADSNIEUWS DE GEMEENTE-AMBTENAREN EN WERKLIEDEN. WIJZIGING DER PERSONEELSFORMATIE. Bij de behandeling van de begrooting voor 1931 werd in den Raad aangedrongen op een toezegging van B en W. dat het college ieder jaar wijziging van de personeelsformatie voor de ambtenaren en werklieden zou mogelijk maken. Die toezegging is toen door wethou der mr. Gerritsz namens B. en W. gedaan. Naar wij vernemen is thans aan de direc teuren enhoofden van diensttakken verzocht event-ueele voorstellen tot. wijziging der for matie vóór 1 April a.s, bij B. en W. in te zen den. Het zullen evenwel enkel gevallen mo gen zijn, welke, als gevolg van de besprekin gen in de Commissies van Overleg het vorige jaar. thans nog nader zullen worden bezien en die, welke door verandering van den aard der werkzaamheden, voor herziening in aan merking kunnen komen. Een zeer beperkt aantal derhalve. DS. K. G. VAN SMEDEN. Ds. K. G. van Smeden te Haarlem-Noord komt voor op een tweetal voor de Chr. Geref. Kerk te Sasenheim. Vosz ging vlak onder het licht staan, en beschouwde met een nog sterkere loupe het haarpyltje aandachtiger. „Buitengewoon merkwaardig", riep hij dan uit. „Wat?" vroegen allen in koor. „Het lijk is niet alleen omgekleed: ook de baard is geknipt". „Hè?" riepen de anderen verrast uit. ..Zooals ik zeg", antwoordde Vosz en kwam naderbij. „Ik ben er absoluut zeker van. De baard is korter dan hij geweest is. In 't begin is me dat heelemaal niet opgevallen. Viggo Hansen droeg een korten, in twee pun ten uitloopenden baard. Zooals je ziet, is deze zóó aangepunt, dat van een splitsing niets meer te bekennen is. Toen ik deze kamer on derzocht. vond ik op den vloer dit haarpijitje Door middel van een sterke loupe, consta teerde ik, dat het menschenhaar was en wel van een baard. Dierenhaar is, zooals u mis schien weet, van menschenhaar zeer goed tc onderscheiden. Onder een loupe, die sterk genoeg is om een microscoop te vervangen, is het. verschil duidelijk te zien. Dat. het een baard- en geen hoofdhaar is, zag ik in de doorsnede. Deze is bij hoofdhaar rond en bij baardhaar ovaal". „U bent onderlegd als een arts, ibeste Vosz". sprak dokter Bendix bewonderend. „In al deze wetenschappen dient een goed criminalist wel degelijk onderlegd te zijn", antwoordde Vosz. „Er is waarschijnlijk geen beroep dat zooveel opmerkzaamheid, zooveel oplettendheid en zulk een diepgaande kennis op allerlei gebied vereischt, dan dat van detective". „Daarin hebt u zeer zeker gelijk, maar er zijn er niet veel. die zóó in hun beroep op gaan". Vosz ging verder: „U kunt zien, da: de snijvlakken van het baardhaar nog versch zijn en dat beiden ge lijk zijn van kleur". HET JUBILEUM VAN „DE KLEINE STEM". Ter gelegenheid, van de viering van het 10-jarig bestaan heeft Zaterdagmiddag in het Gemeentelijk Concertgebouw het bestuur van het kinderkoor ..De Kleine Stem" een re ceptie gehouden. Bij de opening te ongeveer 6 uur, bleek wel dat velen aan de uitnoodi- ging gevolg gevende, ter receptie vertegen woordigd waren, zoowel van de plaatselijke vakorganisaties als vereenigingen op het ge bied der kunst en van deze laat-ste ook velen uit het land. Ook waren vele schrifte'ijke fe licitaties ingekomen en verder vele groote bloemstukken welke het podium in een ware bloementuin veranderden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer E. J. Weimar, mede dat het koor fei telijk al langer bestond dan 10 jaar, doch het was voor dien een onderafdeeling van de Coöperatie Vooruitgang. In Maart 1921 werd hierin verandering gebracht en werd het be sluit genomen zich als onderafdeeling bij De Stem des Vo'ks aan te sluiten. Heel wat stor men hebben boven het koor gewoed, doordat het een komen en gaan van bestuurders was. doch steeds waren er enkelen die wisten vol te houden en met energie door te zetten, het welk hun met de hulp van den dirigent J. Post mocht gelukken. Op een ouderavond werd besloten het be stuur te reorganiseeren door dit samen te stellen uit de ouders van de kinderen die op het koor waren, met het gevolg, dat het be stuur meer animo voor het koor kreeg wat wel blijkt, uit het feit dat de meeste bestuurs leden hun functie meer dan 6 jaar vervullen. Het koor telt thans 300 kinderen en nog steeds het met 't ledental „excelsior" en zal het bestuur verplicht zijn met eenige reorganisatie maatregelen te komen, tenein de alle leden behoorlijk zangles te kunnen geven. Een woord van bij zonderen dank richtte spreker tot den penningmeester den heer J. Oosterbaan en den dirigent J. Post welke bei den thans ook hun 10-jarig jubileum vieren daar zij van het begin af deze functie waar nemen. (Luid applaus). Na deze openingswoorden hebben verschil lende afgevaardigden het bestuur hartelijk gefeliciteerd en den wensch uitgesproken dat het met dit kinderkoor in opwaartsche rich ting zal mogen blijven gaan zooals dit ook de laatste jaren het geval was. Te 7 uur is de receptie beëindigd, doch het bestuur van De Kleine Stem had op dezen middag op nieuw de overtuiging gekregen dat het tc Haarlem en in het land vele vrienden heeft. GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 25 Maart- 1931, des namiddags ten 1.30 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof;. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift E. J. Beuvery om eervol ont slag als leeraar H. B. S. A met 5-j. c. 2. Aanvaarding 2 schilderijen. 3. Balans enz. 1929 Woningbouwvereeni- ging „Zorgvliet". 4. Vrijstelling art. 29. 2a der Bouwverorde ning bergplaats achter Kleverlaan 30. 5. Uitneming uit het woningbedrijf percee- ien Oranjeboomstraat 4450 enz. 6. Ingebruikgeving grond, enz. Woning- bouwvereeniging „Huis ter Cleeff". 7. Overdracht van voor straat bestemden grond Lorentzkade. o. Bestemming grond Tuinlaantje. 9. Aankoop perceel: a, Oranjeboomstraat 12; b. Oudeweg A 4. 10 Verkoop grond:' a. Centaurusstraat 'C Mul), b. Heussenstraat 'N.V. „Hogerveka") c. Pegasusstraat 'S. Schaapci. Jan van Walréstraat (H. van der Aar); e. Obistraai Aannemersbedrijf Jansen en Moens)f Ol- menstraat 'C. J. Opdam»g. Middenlaan iw. van Deutekom); h. Obistraat F. Midden dorp». 11. Verleenen voorschot woningvereeniging „De Voorzorg" bouw 40 woningen aan en na bij de Bro mostra at. 12. Aanschaffing leermiddelen school voor gewoon L. O. met Montessori-leermethode Bakkerstraat 11. 13. Vergoeding aan bijzondere scholen in gevolge: a art. 100 L.O. Wet 1920: b. art. 102 L.O. wet 1920 (vervolgcursus voor buitenge woon L.O.). 14. Verleenen medewerking verandering R.K. bijz. school Nieuwe Gracht 16. 15. Uitbreiding R.K. bijzondere school Klei ne Houtweg 22. 16. Onteigening 2 perceelen zuidzijde Raaks. 17. Vergoeding aannemer bouw urinoir Beukenstraat. 18. Voorstel mcj. Berdenis van Berlekom c. a. inzake verstrekking van schoenen aan schoolkinderen met prae-advies Burgemees ter en Wethouders. 19. Voorbereiding vaststelling verordening bedoeld in art.. 6 der Winkelsluitingswet. 20. Benoeming: a. leden en plaatsverv. le den stembureaux; b. lid Gezondheidscom missie; c. lid commissie van Plaatselijk Toe zicht op het L. O. d. leden Schattingscom missie 'art. 57 Wet op de Ink.bel. 1914». e. 2 tijd leeraren H. B. S. A met 5-jarigen cursus, f. onderwijzer Linnaeusschool (school 42) Wilgenstraat. 1 „Ja. ©r kan geen twijfel meer bestaan", gaf de dokter toe. „Moet u den inhoud van de brandkast nog niet onderzoeken?" vroeg Petersen. ,„Ja. dat zullen wij doen", sprak Vosz. De kast werd geopend. Het bleek ook nu weer. evenals bij het eerste vluchtige onderzoek, dat er zich geen zaken van waard© meer in de brandkast bevonden. De vingerafdrukken hadden bewezen, dat er vreemden in de kast waren geweest, on danks het bloedspatje, dat als een zegel op den naad gezeten had. Op een der schappen stond een rij mappen met zakelijke bescheiden en daarachter lag een opgevouwen courant, met een uitknipsel. Dat was alles. Vosz nam ze stuk voor stuk in de hand en bekeek ze. Het uitknipsel was klein. Het was een kort artikeltje, onderteekend door Viggo Hansen, en dat door de redactie onder „Ingezonden stukken" was geplaatst. Het luidde aldus: „Het licht van den ronden toren". Geachte heer redacteur, U zouat er mij, en ook anderen, een grooten dienst mee bewijzen, als u ons eenige in lichtingen kon verschaffen, omtrent een eigenaardig licht verschijnsel, dat ik de laat ste dagen vanuit Kdbmagerstraa: herhaal delijk waargenomen heb. Boven den ouden toren waren opvlammende en plots weer uitdoovende vonken te zier van een helle, blauw-witte kleur. Ik hel- -ze verschijnselen meerdere avonden achter kaar waargenomen en mag dus veronder stellen. dat optisch bedrog uitgesloten is. Vrienden, die ik er op attent maakte, be. merkten het ook. doch wisten er evenmin een aannemelijke verklaring voor te geven. HERVORMDE ZENDINGSSAMENKOMST De afd. Haarlem van. den Ger. Zendings- bond in de Ned. Herv. kerk heeft Woensdag avond 25 Maart in de Kerk der Broederge meente, Parklaan. een zendingssamenkomst belegd, waarin als spreker hoopt op te tre den Ds. W. Bieshaar, Herv. predikant te Den Haag en director van den G. Z. B. DE AANLEGPLAATS VOOR VEERBOOTEN AAN HET SPAARNE. De Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken heeft zich met een adres tot B. en W. gericht, om de aandacht te vestigen op den zeer slechten toestand van de aanlegplaats voor veerboo- ten aan den Oostelijken Spaarne-oever, te genover de Slachthuisstraat. Verschillende planken zijn losgeraakt, waardoor gevaar voor struikelen ontstaat voor mensch en dier. Voorts bestaat er geen bestrate verbinding tusschen den aanlegsteiger en den weg. door het vee te nemen, als het naar het Slacht huis gedreven wordt. Bij regenachtig weer of bij vorstperioden is de Spaarnewal ter plaatse zeer modderig en vuil. waardoor ormoodige last wordt berokkend aan drijvers en vee. Op verbetering wordt aangedrongen. 1-MEI-VIERING. Het 1-Meicomité, bestaande uit Synd. P.A.S. V.S.V.. en I.A.M V., heeft besloten, om den 1-Meidag te houden onder de leuze „Op voor cle algemeen© werkstaking' ter ontvoogding der arbeidersklasse." De avondvergadering zal, gehouden wor den in gebouw Caecilia in de Jansstraat. Als spreker zal optreden de heer A. Rossau, voorzitter N.A.S. uit Amsterdam. Verder zal voor een declamator worden gezorgd. Verder werken mede het gemengde koor „Zang Veredelt" en dc muziekvereniging „Voorwaarts". (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen) GROOTE FUSIE IN DE GRAMOFOON-INDUSTRIE. Na jarenlange pogingen is eindelijk de fu sie tusschen de beide grootste gramofoon- concerns der wereld tot stand gekomen. Zoo als reeds gemeld, zal een nieuwe maatschap pij worden opgericht, die de activa der Co lumbia Graphophone en van dc Gramophone Comp. (His Masters Voice) zal overnemen, aldus het Hbld. Iedere houder van 1 pdst. gewone aandee- len Gramophone Co. Ltd. ontvangt één aan deel van 1 pd.st. der nieuwe Mij. Iedere hou der van 1 pdst. 5 pet. pref. aandeel in de' Gramophone Co. Ltd. ontvangt 1 pd.st. 6 pet. pref. aandeel der nieuwe Mij. Iedere houder van 10 sh. gew. aand. der Columbia Grapho- phone Co. Ltd. ontvangt 1 pd.st. gew. aandeel der nieuwe Mij., terwijl iedere houder van pref. aandeelen Columbia Graphophone Co. Ltd. zes 6 pet. pref. aandeelen van 1 pd.st. in de nieuwe Mij. zal ontvangen voor elke vijf 7 pet. pref. aandeelen van 1 pd.si^in zijn be zit. Voor de fusie zal elke Mij. een dividend van 3 sh. per aandeel, min belasting, op haar gewone aandeelen betalen. Het totale bedrag van het aandeelen-kapi- taal der beide maatschappijen bedraagt 4.922 millioen pd.st. De Gramophone Co. heelt 3.34 millioen pd.st, uitgegeven, die met uit-< zondering van 100.000 pd.st. preferente aan deelen uit gewone aandeelen bestaan. De helft der gewone aandeelen bevindt zich in handen van de door de Radio Corp. of Ame rica gecontroleerde Victor Talking' Co. Het aandeelenkapitaal der 'Colum. Graphophone) bedraagt 1.582 millioen pd.st-.. waarvan 1.282 gewone aandeelen van elk 10 s. en 300.000 pd.st. preferente aandeelen. van elk 1 pd.st. zijn. Tijdens de beurs-hausse in 1929 is van! Amerikaansche zijde een groot deel der Co- lumbia-aandeelen opgekocht, en in den loop van den tijd vernam men, dat de Radio Corp. bijna 50 pet. van het aandeelenkapitaal der Columbia had verkregen. Hiermede alleen waren reeds de belangrijkste voorwaarden voor een vereeniging gegeven. Het gewone aandeelen kapitaal der Gramo phone Co. is veel meer dan twee maal zoo groot als dat der Columbia Graphophone. Toch heeft de uitwisseling der oude gewone aandeelen tegen elk een nieuw gewoon aan deel van de nieuw te vormen maatschappij plaats op de basis 1:1; waarbij rekening ge houden wordt met het feit, dat voor het op 30 Juni geëindigde laatste boekjaar de divi denden der Columbia Gi-aphoplione met 40 pet juist het dubbele van die der Gramo phone Co. waren. De preferente aandeelhouders van beide maatschappijen profiteeren van een uitwis seling der aandeelen tégen een aandeel der nieuwe maatschappij, waarop een dividend wordt uitgekeerd dat 1 pet. hooger is. Hierbij kom nog voor de aandeelhouders der Colum bia Graphophone de bonus uit de verdeeling der Columbia Phonograph aandeelen. De marktwaarde van.deze aandeelen zou onge veer 1 12 millioen pd.st. kunnen bedragen, zoodat op rekening van elk gewoon aandeel der Columbia Graphophone een bonus van ongeveer 10 s. komt. Wij zouden het derhalve zeer op prijs stel len, als u ons over een en ander nader zou kunnen inlichten. Mijn beste dank voor" de verleende plaats ruimte. VIGO HANSEN, Advocaat". Noot van de Redactie: „Deskundigen bij wie wij omtrent het boven staande informeerden, verkla-ai'den allen nog nimmer iets van „het licht van den toren" gezien of gehoord te hebben en wisten dan ook geen andere verklaring te geven dan dat het een reflex zou kunnen zijn van een der groote lichtreclames welke op verschillende daken rondom den toren opgesteld zijn. Een der heeren heeft zich bereid verklaard eenige avonden zijn geluk me: het licht te beproe ven. Als hij iéts opmerkt en een verklaring ervoor weet ie geven, zullen wij zijn ant woord in ons blad publiceeren". Het uitknipsel bevatte niets merkwaardigs. De opgevouwen courant daarentegen, welke bij het uitknipsel lag. wekte in hooge mate Vosz' nieuwsgierigheid. Het- was een exem plaar gedateerd op 27 December en bevatte den tekst van ce Amerikaansche nota in welke de president der Vereenigde Staten aan de oorlogvoerende mogendheden zijn inzich ten. omtrent een vruchtbare onderhandeling tot- een bestendigen vrede, uiteenzette. Een gedeelte van het artikel was blauw omhaa'.d. verschillende woorden met po:!ood onderstreept en talrijke letters van een accent teeken voorzien. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. CONTANT OF TERMIJNBETALING zonder rente of andere kosten Karpetten. Gordijnen, Bcdstellrn, enz. BALATUM a ƒ1.09 per cl. MEUBELFABRIEK A. F. DE BOER Haarlem, Koninginneweg 18 (filiaal) geen winkel. PRIMA KWALITEIT. BUITENGEWOON LAGE PRIJZEN.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 4