De crisis in het Visscherijbedrijf. de goedkoop© vloer bedekking Bezichtiging Gemeentelijke Kweekerij. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 27 MAART 1931 VIJFDE BLAD UIT Dfc OMSTREKEN IJMUIDEN. Een onderhoud met den directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf. De heer Van Pel vraagt meer activiteit van de regeering. Nu de crisis in het visscherijbedrijf zich ge stadig uitbreidt en iederen dag opnieuw meer schepen worden opgelegd, leek het ons ge» wenscht het oordeel van eenige deskundigen te vernemen over de oorzaken van dezen ab- normalen toestand, den huidigen stand van zaken en de middelen, die eventueel tot ver betering zouden kunnen leiden. Wij hebben ons gewend tot den directeur van het Staats visschershavenbedrijf, den heer F. J H. Schneiders en den voorzitter van de IJmuider Vischhandeivereeniging, den heer K. van PeL De meening van den heer Schneiders. Het voorjaar, zeide ons de heer Schmeideirs, is altijd een bijzonder slechte tijd voor de visscherij, vooral de periode tusschen Paschen en Pinksteren. In dit tijdvak neemt dan de vraag naar visch sterk af. Eensdeels is dit verschijnsel een reactie op de wintermaanden te noemen, wanneer als regel veel meer visch gegeten wordt dan gewoonlijk. Anderszijds vindt het zijn oorzaak in den vasten en in den schoonmaaktijd. De huisvrouwen hebben tijdens den schoonmaak niet altijd gelegen heid om zich met het omslachtige vischbak- ken op te houden en maken liever een een voudiger kostje klaar. Bovendien is het voorjaar de tijd waarin de visch kuitschiet en haar waarde vermindert En dan is er natuurlijk de enorme concur» rentie van het buitenland, o.a. wat betreft de kabeljauw. Is dus het voorjaar in het algemeen al een ongunstige tijd voor de visscherij. dit jaar is het al heel slecht met het bedrijf geteld. Behalve de reeds genoemde factoren, werken nog andere invloeden mede aan een achteruit gang. In de eerste plaats de zeer slechte visch- stand van schol en tong. Deze beide soorten zijn dit jaar al heel schaais met het gevolg dat de kleinere booten gedupeerd zijn. Want juist de kleine vaartuigen houden zich met het vangen van schol en tong bezig. Door dat hun bunkerruimten van bescheiden om vang zijn, is het noodzakelijk, dat ze in de buurt vatn havenplaatsen blijven, waar kolen ingenomen kunnen worden. Hieruit vloeit voort, dat de kleinere booten zich in hoofd zaak moeten toelggen op de vangst van die vischsoorten, die zooals de zooeven genoem de. dicht onde rde kust voorkomen. Wat is de oorzaak van dezen slechten visch- stand? Het is heel moeilijk hier een positief ant» woord op te geven. In wetenschappelijke krin gen is men van oordeel, dat de beruchte winter van 19281929 de schuldige is. Het is een feit. dat deze soorten sinds dien winter aanmerkelijk in aantal zijn achteruitgegaan. Zoowel de tong als de schol kan niet leven bij een lage temperatuur, eerstgenoemde houdt het zelfs ternauwernood uit bij een tempera tuur van 4 gr. Celsius. Treedt nu een periode van koude in, dan staat men voor twee mo gelijkheden; of de visch vlucht naar warmere gebieden, evenals de vogels bij den naderen den winter, of zij sterft. Naar de meening van deze wetenschappe lijk deskundigen is de winter van 19281929 van dien aard geweest, dat een groot ge deelte van de beide soorten gevlucht en een groot gedeelte omgekomen is. Er schuilt in deze theorie inderdaad veel aannemeliflks, vooral daar de visschers zelfs nu nog dikwijls doode schollen en tongen uit het water op halen. De kleine booten hebben dus zeer sterk van wanvangsten te lijden, kunnen niet meer loonend varen en moeten het bijgevolg af leggen. De grootere vaartuigen die zich meer spe ciaal toeleggen op de vangst van rondvisch- soorten, als koolvisch en schelvisch, brengen daarentegen groote hoeveelheden van die soorten aan de markt, met het gevolg, dat er weinig verdiend wordt, omdat de aanvoer te overvloedig is. Wij vroegen den heer Schneiders of hij in de naaste toekomst een opleving in het bedrijf verwachtte. Naar zijn oordeel zal er vóór Pinksteren wel weinig verandering in den toestand komen, omdat het voorjaar, zooals reeds gezegd, nu eenmaal altijd een minder gunstige tijd voor de visscherij is. Het is evenwel mogelijk, dat er na Pinksteren, wan neer de vraag naar visch toeneemt en de kwa liteit beter wordt, een opleving intreedt. Met dat al heeft de crisis op het oogenblik een zeer ernstig karakter aangenomen en neemt de werkloosheid sterk toe. O? welke wijze kan een oplossing voor dit probleem gevonden worden? De heer Schneiders zeide de overtuiging te hebben, dat de kring van belanghebbenden, die immers het beste het vraagstuk kan over zien, aangewezen is naar middelen uit te zien •waarop eventueel hulp kan worden ver schaft. Als de regeering bereid is steun te verlecnen zullen de belanghebbenden een kans te meer hebben om te slagen. Wat de voorzitter van de IJmuider Vischhandei vereeniging er van denkt. De heer K. van Pel, voorzitter der IJmui» der Vischhandeivereeniging. deelde ons het volgende mede: Na den oorlog hebben de regeeringen van de andere mogendheden niet stilgezeten en al hot mogelijke gedaan om den vischhandel en daardoor ook de visscherij te beschermen. Door onze regeering werd evenwel ten be hoeve van de nationale visscherij. in het ge heel niets gedaan. En dut, terwijl tijdens den oorlog door de reederijen in het belang der binnenlandsche voedselvoorziening groote offers waren gebracht en door den handel toch enorme bedragen aan oorlogswinstbe- lasting moest worden betaald. Toen evenwel na den oorlog door abnor maal ongunstige omstandigheden groote ver liezen werden geleden, verarmden zoowel de reederijen als de handel, zonder dat ook maar iets van den kant der regeering werd ge daan. Daartegenover werden In het buitenland al lerlei maatregelen genomen om den handel te beschermen en op peil te houden. In de eerste plaats door hooge invoerrechten. Zoo is het bijvoorbeeld zoo goed als onmogelijk geworden met Frankrijk zaken te doen. In de tweede plaats werden in Duitschland de vrachttarieven van de haven af, zooals Altona, Cuxhafen en Wesermiinde verder het binnen» land in. aanmerkelijk verlaagd. Hierdoor is de concurrentie voor ons land voor leveringen naar den Elzas en Zuid-Duitschlana zoo zwaar geworden, dat een behoorlijke han del met die gebieden vrijwel niet meer moge lijk is. De vracht, welke door Dultsche vischhan- delaars berekend wordt van de havens naar genoemde gebieden, bedraagt per mand in houdend 50 K.G. f 3.50, terwijl de HoLlandsche handelaars van de grensplaatsen af met de zelfde bestemming f 7 moeten betalen. Des tijds behoorde Nederland door de vele voor» deelige handerscon tra eten, die met andere landen afgesloten waren, tot een der meest begunstigde naties. De tariefmuren hebben echter veel afbreuk aan haar schoone positie gedaan. Toch zijn de Scandinavische lan den erin geslaagd voor hun producten goed- kooper vrachtprijzen te bedingen van de grensplaats af verder Duitschland in, maar door de Nederlanasche regeering is m deze richting blijkbaar nooit iets gedaan. Alleen de oesterhandelaren zijn er door hun actief optreden in geslaagd zekere voorrechten te verkrijgen. Een factor, die ook aan de malaise in de nationale visscherij medewerkt is het feit, dat de levensstandaard in Duitschland op het oogenblik van dien aard is. dat men voor de gerenommeerde Holiandsche Noordzeevisch nu maar niet dadelijk 10 tot 20 Pfennig per pond meer betaalt. Men stelt zich liever te vreden met de goedkoopere Uslandsche visch en visch uit de Witte Zee. Over het algemeen is de tijd tusschen Paschen en Pinksteren zeer slecht voor de visscherij. omdat er dan geen afnemers zijn. En waar hier te lande heel weinig aan visch- industrie gedaan wordt, ligt hevoor de hand, dat de reederijen gedurende deze periode al tijd op groote verliezen zijn aangewezen. Ook de heer Van Pel wees ons in verband met de heerschende crisis op den slechten vischstand. Uit een en ander kan men dus concludeeren dat de vischhandelaren bij een grooter acti viteit van de zijde der regeering, vert>etering in den huidigen toestand verwachten. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Deze vereeniging hield een ledenvergade ring. De voorzitter, de heer Unger heette bij de opening, de aanwezigen welkom. Hierop werd het jaarverslag uitgebracht. Daaraan ont-leenen wij het volgende: Aan het Consultatie-bureau werden 1645 be zoeken gebracht, terwijl 845 patiënten werden onderzocht. De huisbezoeksters legden 4840 bezoeken af. zij strekten het toezicht uit over 558 gezin» nen met 905 patiënten. Het ledental der vereeniging nam uiterst langzaam toe. Op 1 Januari 1930 stonden 941 leden te boek en op 1 Januari 1931 978. De propagandist verricht tot volle tevreden heid zijn taak. In het afgeioopen Jaar behoefde geen enkele aanvrage om uitzending afgewezen te worden, dank zij de ruime wijze van sub- sidieering door de gemeente. In den loop van het jaar werden 16 patiën ten naar sanatoria gezonden en 5 naar een ziekenhuis. De woningtoestand van de 452 gezinnen die onder toezicht der vereeniging staan was van 383 ,,goed"; van 57 „voldoende"; van 8 „on voldoende" en van 4 „slecht". In 42 gezinnen met 45 patiënten werden door de vereeniging artikelen uitgeleend, ter wijl voorts tal van malen werd bijgedragen in de kosten van ontsmettingen. Verschillende gezinnen werden voorts ge holpen door verstrekking van versterkende middelen. Aan enkele gezinnen werd huurtoe- slag verleend, teneinde deze in staat te stellen een betere woning te betrekken, terwijl ook m enkele gevallen voor behoorlijke hulp in de huishouding werd gezorgd. De heer Baarda vroeg, naar aanleiding van de vermelding in dit verslag over slecht te bewonen huizen, of het niet mogelijk is bij zulke gevallen zich te wenden tot het. be» stuur der Gezondheidscommissie om daarin verbetering te brengén. De voorzitter zei overweging hiervan toe en bracht daarna een woord van dank aan den secretaris den heer Suwerink voor alles wat hij ten dienste der vereeniging heeft ver richt. Hierna wordt het verslag van den pen ningmeester voorgelezen. Niettegenstaande er in 1929 een saldo van f 753.51 was, moest de reserve worden aange sproken, welke thans zoo goed als verdwenen is. De reserve was op 1 Januari 1930 f 2598.64, waarvan slechts f 260.29 overbleef. De rekening kas-bank en giro bedroeg op 1 Januari 1930 f 4346.15, terwijl deze op 31 Dec. 1930 f 1851.08 groot was, een verminde ring dus van f 2495.07. De uitgaven bewegen zich nog steeds in stijgenden lijn waren deze in totaal over 1929 f 20.630.34. over 1930 is dit bedrag ge stegen tot f 23.125.73 of f 2.495.39 meer. Deze vermeerdering der uitgaven werd hoofd zakelijk veroorzaakt- door het hooge bedrag aan verplegingskosten, hetwelk betaald moest worden. Het aantal leden van de vereeniging was op 31 December 1930 978, met een bedrag aan INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Zeer laag in prijs in verhouding tot de bij zonder mooie, sterke uitvoering en de groo te keuze van prach tige dessins Let op het merkteeke* Stregalaop de achterzijde f 1.45 per el (68 cM.) 200 cM. br. f 1.35 per el (68 cM.) 183 cM. br. Bi) eiken winkelier verkrijgbaar contributie van f 1 738 75 tegen 941 met een contributie van f 1.730.75 in 1929, alzoo een vermeerdering van 37 leden. In de kascommis.sie werden gekozen de heeren P. v. Geelen. G. Baljer en J. J. Wringer De aftredende bestuursleden, mevr. Ver meulen en de heeren Suwerink, v. d. Veen en Dr. Limborg Meyer wei-den met algemeene stemmen herkozen» Bij de rondvraag sprak mej. Herbert een woord van dank aan den voorzitter voor de wijze waarop deze zijn taak ten dienste der T.B.C.-bestrijding opvat. Ook krijgt de heer Peek een compliment voor de vele werkzaamheden voor de vereeni ging verricht. Den heer Peek vroeg de medewerking van allen tot deelneming aan de collecte bloem- pjesaag welke op 8 April as. zal worden ge houden. DE STRANDING VAN DE „REIGER" IJM. 106. DE BEMANNING. Wij kunnen inzake de stranding van den stoomtrawler Reiger IJM. 106 op de Engel- sche kust bij Dover nog melden, dat de opva renden in het Zeemanshuis te Dover zijn op genomen. Het is nog niet- zeker wanneer zij naar hier komen. De directie der reederij heeft geseind, dat ze paar IJmuiden moeten komen. Dinsdagavond waren ze echter nog niet vertrokken en het is nog niet zeker of ze vandaag zullen vertrekken. HEEMSTEDE BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING Een condensor-installatie en een nieuwe gashouder voor het gasbedrijf. De reorganisatie van Groenendaal. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede onder leiding van den wethouder Jhr. A. v. d. Poll ide -burgemeester heeft verlof van 16 tot 27 Maart). Afwezig mevr. De Voogt-de Vogel. Ingekomen stukken. Ingkomen is een afschrift van een adres door" een viertaï onderwijs-organisaties in Nederland gericht aan den Minister van Onderwijs, kunsten en Wetenschappen, waar bij wordt verzocht om bij de gemeente te be vorderen, dat naast het besehikbaarstellen van goede oefengelegenheden wordt overge gaan tot het aanstellen van vakonderwijzers voor het zeer speciale vak „lichamelijke oefe ning". Wordt voor kennisgeving aangenomen. Commissie tot wering van Schoolverzuim. Tot leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim worden benoemd de heeren: J. de Jong. Th. M. Schilling. D. Pronk. J. J. Uitendaal, J. P. A. Wiegman, Jac. Moolenaar en D. J. v. d. Stam, allen aftredend. De condensor-installatie. Aan de orde komt het in ons blad vermelde voorstel tot aanschaffing van een condensor- installatie voor het gasbedrijf. De heer Van der Linden vraagt of deze installatie nu werkelijk noodig is. De Voorzitter verwijst naar het raads stuk. De installatie is absoluut noazakelijk. De heer R ij kes onderschrijft dit. Het gas is met de nu in gebruik zijnde condensor installatie niet op de gewer.schte tempera tuur van 15 gr. C. te krijgen. Spr. wijst er verder op dat het gasgeb^uik steeds toeneemt. De Raad vereenlgt zich met het voorstel. Een nieuwe gashouder. Hierna wordt behandeld het voorstel van B. en W. tot het doen vervaardigen van een nieuwen gashouder van 15000 M3. voor het gasbedrijf. De heer K w a k merkt op dat hem is mede gedeeld. dat de druk op het gas te Heemstede zoodanig is. dat de verbruikers meer gas ge bruiken dan zij werkelijk noodig hebben. Is dat juist? De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Jonckbloedt zegt dat het aan tal inwoners na de annexatie veel geringer is geworden. En nu is een nieuwe gashouder noodig. Is dan vroeger zoo getobd? De Voorzitter betoogt- dat in den laat- sten tijd gas veel meer wordt gebruikt voor verwarming. De heer R ij k e s zet uiteen, dat vergroo- De Gemeentelijke Kweekerij van Bloemen- daal. gevestigd aan de Veldlaan te Bentveld, Is den laatste n tijd zoowel in als bulten den raad ter gelegenheid van de directeurs- benoeming nogal ter sprake gekomen. Er waren mensche.n. die dezen dienst te duur vonden en de exotische gewassen maar het liefst opgeruimd wenschten te zien. maar daartegenover stonden anderen, die de ge meente Bloemendaal met dit kostbaar bezit gelukkig prijzen. Het is daarom van den heer E. A. W. van Nederha selt, den nieuwen directeur een heel goede gedachte geweest om de kweeke rij a-s. Zaterdag- en Zondagmiddag eens voor het publiek ter bezichtiging te stellen. De heer Van Nederhasselt was zoo vriende lijk om ons reeds eerder daartoe in de gele genheid-te stellen, zoodat wij aan onze lezers alva t kunnen meedeelen, wat voor moois en zeldzaams ze te aanschouwen zuilen krijgen in de zes kassen op het uitgestrekte terrein. De Camelia Japonica. In de ruime Oranjerie, waar zulk een bloe- menschat te vinden is, dat men er zich in 't hartje van den zomer waant, prijken Came lea's. Mimosa, Kamerlinde, geraniums azalea's, cineraria's, Ananas en een zooge naamde Koortsboom. Men vindt er roode en witte azalea's op stam en één azalea met een doorsneelengte van de kruin van niet minder dan twee meter. Deze plant zit vol knoppen. Niet minder bezienswaardig is een clivia met negen flinke bloemstengels; een sinaas appelboom met vruchten en de tulpenboom Magnolia Grandiflora; een 15-jarige vijgen cactus Opuntia vulgaris; een groote hoeveel heid vingerplanten, varens en palmen van verschillende soorten. Verder een papier plant. wa.: bloemen en een rotscactus, die reeds den eerbledwaardlgen leeftijd van 75 Jaar heeft bereikt. Dit zeldzaam gewas lijkt inderdaad precies op een rots. In de zoogenaamde Specerljenkas werden ons getoond gewassen van vanille, groene ananas, gember, koffie, witte en zwarte peper, thee. cacao en kaneel. Vooral voor de school jeugd is hier een schitterende gelegenheid om de botanische kennis te verrijken. Weer in een andere kas staan talrijke sier- en eetbare bananen. De forsc.he blade ren van deze planten reiken tot aan de over kapping der kas. De hoeveelheid bloemen en planten Is hier zóó groot, dat men voor het rustig bezichtigen gemakkelijk eenige uren kan zoek brengen. WIJ bevelen een bezoek ten zeerste aan. Zij. die er nu nog ml sc h ren onsympbattek tegenover staan, zullen dan wel heel spoedig van meening veranderen, vooral wanneer ze weten, dat straks vele punten van deze mooie gemeenten met ongeveer veertig- a vijftig duizend bloemen (waaronder circa vier duizend geraniumrt versierd zullen worden. Juist Bloemendaal Ls aan haar naam ver plicht. een rijken bloemenschat te toonen en daarvoor is natuurlijk een uitgebreide kwee kerij noodig. De kweekerij. waarover nu de heer Van. Nederha selt als directeur is aangesteld, wordt heel zuinig beheerd. Er is slechts weinig personeel, maar het verricht de groote hoeveelheid werk met veel toewijding. Voor onze lezers, die voornemens zijn. ('e kassen te gaan bezichtigen, deelen wij mede. dat zij het best per E S M. naar de halte Bentveld kunnen rijden; daar zijn ze slechts een paar minuten van de kweekerij ver wijderd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Baggerman. Dr. Dirk Bakkerlaan 33. Bloe mendaal, een blauwe muts; Van Ooycn. Lage Duin en Daalscheweg 9b Bloemendaal, een damesportemonnaie met Inhoud en een werkmandje; Duursma, Joh. Verhulstweg 28. Bloemendaal, een bril in étui; W. Voerman. Kinheimweg 23, Bloemendaal. een oude krui wagen; Van der Weiden. Dompvloedslaan 11 Overveen, een paar rolschaatsen; D. Hinf- ting, Rijnegomlaan 6. Aerdenhout. een vul pen; Van Son. Lceuwerikenlaan 20. Aerden hout. een hond (Groenen^nk-r); Schmidt. Aerdenhoutsduinweg 2a. Aerdenhout. een bal; C. Tuijl. Verbindingsweg 4. Bloemendaal. een autodop; J. Onsteijn, Elswoutslaan 7. Over veen. een ruigharige fox-terrier; M. Marchand A. L. Dyserinckstraat 20 Haarlem, een acte- tasch; Wesseling. Duinlustweg 6 Overveen, een heerenhandschoen nappa aan den po litiepost te Aerdenhout. een linnen boord, een dames- en een heerenhandschoen; aan het bureau van politie Overveen. een postzegel album, een zilveren halsketting, een studie boekje. een nappa handschoen, oen nummer bord G. 33103, een brü met boom-montuur, een oude dameshoed. ting van de bergruimte een gebiedende eisch is. En een houder van 15000 M3. is f 126 per 100 M3. bergruimte goedkooper. De heer Van U n e n vraagt een openbare inschrijving. De Voorzitter zegt dat dit de bedoe ling is. De heer Vr in g wil daarbij de buitenland- sche fabrikanten uitsluiten; anders zullen dezen met dumping-prijzen komen. De heer Van der Erf is nog niet over tuigd. dat 15000 M3. bergruimte noodig is. De Voorzitter betoogt dat 15000 M3. werkelijk geen overbodige luxe Ls. De heer R ij k e s zegt dat zeer zeker 10.000 M3. voor eenige jaren voldoende is, maar ver geten moet niet worden dat er aan een an deren bestaanden gashouder iets komen kan, zoodat deze niet gebruikt kan worden. Den heer VanUnen ontbreekt ook nog de overtuiging dat- een houder van 15000 M3. noodig Ls. De directeur van de gasfabriek heeft nu wel 25 jaar in de toekomst gekeken, maar zoo'n voorspelling kan ook wel niet uit komen. Wethouder Dr. Droog deelt mede dat de directeur hem heeft gezegd dat bedrijfsze kerheid niet meer mogelijk is als er een hou der van 10000 M3. zou komen. Er bestaat nog een gangbare maat van 14000 M3. Daarmede zou het desnoods kunnen gaan maar niet met 10.000 M3. De Raad besluit tot een gashouder van 15000 M3. Ontheffing bebouwingsplan. In behandeling komt het voorstel van B. en W., den heer H. M. Fockens niet, zooals door hem verzocht was, ontheffing te verleenen van het bebouwingsplan voor het bouwen van 2 dubbele villa's op een terrein aan de Heem- steedsche Dreef, maar hem toe te staan den bouw van één blok van vier woonhuizen op bedoeld terrein. De heer De Boer pielt voor tweemaal twee villa's. Dan komen daar een paar mooie perceelen. Dit is in het belang van de ge meente. De heer Audretsch gaat hierin mede. De heer R ij k e s eveneens. Dc toestanden zijn ter plaatse zeer gewijzigd. De heer VanUnen zegt dat de eigenaars van de aangrenzende huizen ook meer voelen voor 2 maal 2 villa's. Wethouder Dr. Droog zegt dat B. en W. niet zijn uitgegaan van wat de buren willen, maar van 'net algemeen belang. Ook de Schoonheidscommissie vindt 4 aaneengeslo ten woningen mooier. Men bedenke ook. dat de grondprijzen in de gemeente niet te hoog mogen worden gemaakt. De Voorzitter deelt mede dat aan een vorigen exploitant is gezegd: „U mag daar drie aaneengesloten woningen zetten". Dit was dien belanghebbende toen te duur. Gaat dc Raad nu weer 4 woningen. 2 aan 2 toe staan, dan verlaat hij de eerst aangegeven lijn. De heer Van Unen merkt op dat B. en W. dus al van 3 op 4 woningen zijn „afgesuk keld". Dit geeft hem geen zekerheid genoeg. De heeren Audretsch en Rij kes stel len voor den heer Fockens 2 maal 2 woningen toe te staan. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 te gen 2 stemmen (die der beide wethouders). Rondvraag. De heer V r i n g vindt het erg wat er nu in Groenendaal gebeurt. Is het standpunt verlaten dat Groenendaal een natuurbosch is? Is het de bedoeling er een park van te maken? Er zijn tal van gezonde boomen ge rooid. De Waterdel. een sieraad van Groe nendaal, is een ruïne geworden. Er zijn groo te open plekken gekomen. Natuurlijk moet Groenendaal behoorlijk onderhouden wor den, maar zóó mag niet worden voortgegaan. De heer Audretsch noemt wat bij de Waterdel is gebeurd heiligschennis. Een na tuurbosch is gemakkelijk en goedkoop te on derhouden. Alleen moeten de lanen in orde worden gehouden. Deze reorganisatie van Groenendaal kost zeer veel geld. Verleden jaar kostte het f 33.000 en de geheele reor ganisatie zal zeker een ton kosten. Spr. stelt voor B. en W. uit te noodipen zóó niet voort te gaan. Dit voorstel kan dan in de volgende raadszitting worden behandeld, als de raads leden eerst den toestand eens hebben opgeno men. De heer Kwak zegt dat hij gaarne de deskundigheid van den heer Audretsch wil erkennen, maar men bedenke dat men vroe ger den Haarlemmer Hout ook maar liet groeien en die werd toen een broeinest voor muggen. Spr. voelt zich veiliger, als leek. aan den kant van den deskundige, die de reor ganisatie van Groenenaaa! heeft geadviseerd. De heer Van Unen heeft in B. en W. al tijd mannen gezien die met. pijnlijke zorg waken voor het behoud van natuurschoon. Zij hebben bovendien een zeer bekwamen advi seur. Spr. wil liever als leek niet ingaan te gen wat die mannen willen. De heer Van der Erf herinnert aan de oopositie indertijd gevoerd tegen de reorga nisatie van Den Hout die geadviseerd was door den tuinarchitect, den heer Springer. Diens plan is toen toch uitgevoerd en het is goed geworden. De heer Rijkes meent dat de tegenstan ders van de reorganisatie toch moeten over tuigd worden. Kan de deskundige voor de raadsleden niet een rapoort maken over wat In den eersten tijd in Groenendaal gaat ge beuren? De heer D e B o e r vertrouwt dat alles wel goed zal worden in Groenendaal. De heer Jonckbloedt vraagt, of ge werkt wordt naar een goed plan en of de Plantsoencommissie in het plan is gekend. Wethouder Dr. Droog herinnert ook aan. den Haarlemmer Hout. De uitkomst is daar prachtig geweest. Zoo zal het ook in Groe nendaal zijn. Men ga maar eens kijken als er groen is en er is geplant. Er is indertijd een uitvoerig rannort opgemaakt over wat gebeuren zal. Rijkshoutvesters hebben zieh hiermede kunnen vereenigen. B en W. wil len van Groenendaal peen park maken, maar om nieuwe boomen aan '1 groeien te krijgen moeten niet alken doode boomen gerooid worden, maar ook die boomen. welke binnen een'ge jaren sterven zuilen. Wat de heer Audretsch wil ts oMerwetsch. Tegenwoordig pakt men de zaken flinker aan. Wat nu open is. wordt bovendien weer be plant. Snr. vindt het niet poed, maar aldoor aanvallen te doen op den deskundige. Vroe gere voorsoellinpen over het lot van boomen van den heer Audretsch zijn niet uitgeko men. Spr. heeft dus meer vertrouwen in den deskundige van de gemeente. Een nieuw ran- port vindt spr. niet noodig; ieder raadslid kan inzage krijgen vart het oude. De heer Audretsch wil niets aanmer ken op de deskundigheid van de adviseurs van B. en W. Spr. heeft indertijd gereed, dat zekere boomen (Om^enriiksche dennen) het niet zouden doen. HM heeft. <reze<*d dat ze het niet zouden doen als ze niet beter werden verzorgd. Snr. houdt vol. dat on de plaats in quaestie een park wordt gemaakt. De heer Vr i n g wijst er on. dat toch niet deskundigen ook een on'nie kunnen hebben- En spr. is geschrokken van wat er nu in Grenendaa! gebeurt. Het bosch mag z.i. geen park worden. De heer R ij k e s vraagt het oude rapport ter visie te legcen. Dit zal geschieden. Het voorstel van den heer Audretsch wordt niet voldoende ondersteund en komt dus niet in behandeling. De heer V r i n g vraagt beter toezicht 09

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 17