Elect rolux De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst en de Volkenbond LETTEREN EN KUNST Sprutol. Bij alle Drogisten, vloerwrijver Nieuwe uitgaven. HAARLEM, Kruisweg 70 c. Tel. 14271 HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 27 TWEEDE BLAD MAART 1931 door Dr. E. VAN RAALTE. doorDr. E, VAN RAALTE. Het is. dit hebben we zoo pas weer kunnen bemerken, op het oogenblik nog allerminst komkommertijd wat de internationale poli tieke gebeurtenissen betreft. Nauwelijks had de wereld kennis kunnen namen van het tusschen Berlijn en Weenen vastgestelde protocol inzake de opheffing van den douane muur die er tot nog toe tusschen de Duit- sche Republiek en haar kleinere Oostenrijk- sche zuster bestond, of daar begon het heftig gekakel in den Europeeschen eendenvijver. Vooral in Parijs liet men snerpende gelui den hooren. Wat Curtius en Schober onder nomen hadden kwam eenvoudig niet te pas. want het protocol in kwestie stond eenvou dig gelijk met het sluiten eener overeenkomst die in gevolge de bestaande verdragsbepalin gen niet toelaatbaar-kon heeten. En dusmoest er geprotesteerd worden. Aldus de eerste berichten, die echter vrij spoedig achterhaald werden door uiteenzet tingen. die lieten merken, dat men in zulke protesten toch niet zoo heel veel heil zag. Zij zouden inderdaad in dit geval door de beide staten in kwestie rustig ter zijde gelaten kun nen worden. Hebben die dan niets gedaan wat niet in den haak zou wezen berust al die voorl door Parijs kenbaar gemaakte onrust op niets dan verbeelding? Zoover zou ik niet onmiddellijk willen gaan, al kan ik toch niet verhelen, dat ik, na den inhoud van het protocol bezien te hebben, voorshands meen, dat er juridisch niets tegen in te brengen valt. Doch ik kan en mag dat in deze bijdrage verder laten loopen. Immers, de vraag, die ik hier aan de orde wensch te stellen is, wat er kan en moet geschieden, wanneer men op recht meent, dat Duitschland en Oostenrijk zich aan schending van geldende verdragsbe palingen zouden hebben schuldig gemaakt. Men hoort die meening verkondigen in hoofdzaak op grond van twee argumenten. Allereerst geeft Parijs te verstaan, dat we hier te doen zouden hebben met een aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland en die kan dank zij het Verdrag van Versailles (art. 80) en dank zij het verdrag van St. Ger- main (art. 83) niet plaats vinden, tenzij de Vclkenbondsraad hiertoe zijn toestemming zou geven. Als tweede argument doet dan dienst het protocol dat in 1922 te Genève tot stand kwam en waarbij Oostenrijk, toen het den financieelen Volkenbondssteun wist te ver werven, uitdrukkelijk erkend heeft geen in breuk te zullen mogen maken op zijn econo- imsche onafhankelijkheid door het toestaan, aan welken staat ook, van een bijzondere regeling of van speciale voordeelen, die deze economische onafhankelijkheid zouden kun nen bedreigen. Dat er momenteel geen kwestie is van aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland, komt mij buiten kijk voor, al wil ik aan den an deren kant allerminst ontkennen, dat de jongste overeenkomst eerder te beschouwen is als een stap in die ichting dan omgekeerd! Intusschen, de vraag, of men hier te doen heeft met den, behoudens toestemming van den Voikenbondsraad, verboden aansluiting is er en van juridischen aard. Het gaat in die geval om de Interpretatie van wat de vredesverdragen van Versailles en St. Ger main verboden n om interpretatie van wat het protocol tusschen Berlijn en Weenen in houdt. Daarover bestaat verschil van mee ning tusschen Frankrijk (meer dan een van Frankrijk's vrienden denkt er net zoo over) en de beide nu te Parijs als zondaren be schouwde landen. Welaarn, de weg om zulk een geschil op te lossen leidt naar Genève en vandaar naar Den Haag. De Volkenbonds raad zal uit den aard der zaak in een geval als dit. het juridisch advies van het Perma nente Hof van Internationale Justitie moe ien willen inroepen. Niet anders staat het met de vraag of men te doen heeft met schending van de inter nationale overeenkomst van 1922, waarbij Oostenrijk zich financieele steun dank zij den Volkenbond zag toegezegd. Ook die vraag is er een, waarvoor in laatste instantie het Hof in Den Haag feitelijk het aangewezen col lege is om te beantwoorden Men kan natuurlijk beginnen met te Ge nève, en dan wel in den Raad. de kwestie aan de orde te stellen, het ligt voor de hand, dat men met het oog op de juridische zijde van het probleem, goed zal doen met het advies van de rechters, die in het Vredespaleis zete- ln, in te winnen. Vroeger dat wil zeggen in de dagen, waar in er nog geen Volkenbond bestond, zou een- geval als zich nu heeft voorgedaan allicht onmiddellijk tot veel onaangenamen verwik kelingen geleid hebben dan nu noodig is. Want men moge de eerste dagen eenigszins luide zijn ongenoegen kenbaar maken over wat Curtius en Schober gedaan hebben, ten slotte gaat die erge boosheid wel over. En dat vooral omdat men heel goed weet. dat de in ternationale samenleving gelukkig over instellingen beschikt, die geroepen zijn om ir. een geval als dit op volkomen vreedzame en rustige wijze te beslissen of al dan niet het Recht geschonden is. Ware zeker Amsterdam ?ch hoogleeraar, dre pas weer een gelegenheid aangreep om tcch vooral te doen uitkomen, hoe een man van de wetenschap somwijlen in staat is er onver antwoordelijke zottek'ap uit te gooien, de baas in Duitschland of in Oostenrijk, dan zou, wat hij voor fierheid aanziet, doch het aller minst is, hem weerhouden om den Volken bond in deze kwestie te laten optreden, hoe zeer de Bond daartoe ook gerechtigd moge wezen. Gelukkig echter voor de beide landen en voor de wereld in het algemeen, staat zoowel te Weenen als te Berlijn momenteel iemand aan het hoofd van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, die er met betrekking tot kwesties van interna:ionaal beleid wèl een gezond verstand op na houdt en ook ken nis van zaken heeft. Men mag dan ook aannemen, dat heel de kwestie, die thans zooveel beroering verwekt heeft, zoo tenslotte nader onderzocht zal worden, of er al dan niet iets geschied is, wat internationaal rechtelijk niet toelaatbaar was voor zal komen te Genève en naar alle waar schijnlijkheid te Den Haag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartcljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- MUZIEK. Willem Mengelberg. Geen enkele onzer musici heeft sinds het begin dezer eeuw een zóó aanzienlijke plaats bekleed in de Nederlandsche muziekwereld geen enkele zóó voortdurend in net middel punt der openbare" belangstelling gestaan, geen enkele waarschijnlijk ook een zóó ster ken en persoonlijken invloed op onze muzi kale toestanden uitgeoefend als Willem Mengelberg, en het ligt voor de hand om. nu hij 28 Maart a-s. den zestig-jarigen leeftijd zal bereiken, aan zijn belangrijke kunste naars-persoonlijkheid en aan zijn artïstieken arbeid eenigen regelen te wijden. De lezer verwachte in dit artikel geen op somming van biografische data en bijzon derheden uit Mengelbergs. leven, bijzonder heden, die in een levensbeschrijving of mu- zieklexicon op hun plaats zouden zijn, maar tot het geven waarvan mij tijd. plaats en materiaal zouden ontbreken, indien ik al ze van genoegzaam algemeen belang zou achten om ze In een dagbladartikel op te nemen. Ook de lange reeks van Mengelbergs buitenland sche successen en internationale triomftoch ten kan gevoegelijk buiten beschouwing blijven. De persberichten hebben ons dien aangaande in den loop der jaren voldoende op de hoogte gehouden en bovendien zijn zs> van meer beteekenis voor Mengelberg zelf dan yoor het Nederlandsche volk. Het zou ver keerd zijn. nationalen roepi te baseeren op dien van een enkel genie of talent. En men dient niet uit het oog te verliezen dat de ouders van onzen grooten dirigent Duitschers waren.en dat derhalve Duitschland misschien evenveel recht op hem kan doen gelden als wij op den te Bonn geboren Beethoven, wiens naam zijn Nederlandsche afkomst verraadt. Hoe ;t ook zij: Willem Mengelberg heeft te Utrecht het levenslicht aanschouwd als oud ste van een later talrijk gezin. Beeldend kun stenaar was de vader; het interieur der woning aan de Maliebaan toonde dat Kunst er in hoog aanzien stond. De jonge Willem, wiens buitengewone muzikale begaafdheid reeds op jeugdigen leeftijd bleek, bezocht eerst de Utrechtsche muziekschool; Richard Hol, M. W. Petri en Van der Wurff hebben hem onder hunne leerlingen gëhad en de Utrecht sche musicoloog en componist Jhr. J. C. M. van Riemsdijk leerde zijn talent kennen. Op 17-jarigen leeftijd ging de jonge muziekstu dent naar het conservatorium te Keulen. In dien tijd had het Nederlandsche muziekonder wijs nog niet naam en beteekenis als tegen woordig; wie de hoogeschool wilde bezoeken moest naar Keulen, Frankfort of Leipzig, in dien althans niet een meer uitgesproken vir tuoze neiging hem naar Brussel of Parijs voerde. De namen der leermeesters, die aan de verdere ontwikkeling van Mengelbergs talent arbeidden-, Franz Wüllner, Isidor Seiss en Julius Stockhauscn. allen coryphaeën op hun gebied, verklaren Mengelbergs bekwaam heid in compositie en directie, klavierspel en zang. voor zoover die bekwaamheid door on derwijs te ontwikkelen was. In het jaar van Mengelbergs vertrek naar Keulen, dus in 1838. was te Amsterdam het Concertgebouw opgericht en Willem Kes. vroeger directeur van het destijds vermaarde Parkschouwburg-orkest, tot dirigent van het nieuw gevormde orkest benoemd. Kes, Dord- tenaar van geboorte, uitmuntend pianist en violist, was een krachtfiguur; hij voerde in het nieuwe orkest een totdusver ongekende ijzeren discipline In. Bij zijn vertrek naar het buitenland, in 1895. liet hij een voortref felijk geschoold ensemble achter als resultaat van zijn noesten arbeid. Zijn opvolge vond gecultiveerd terrein, kon terstond vruchten inzamelen, maar had ook verder te arbeiden zonder de lijn der cultuur te doen dalen, had de vergelijking te dragen met een groot en rijp kunstenaar De taak was zwaarder dan oppervlakkig schijnen zou. en memgeen zal zich toen ver» onderd hebben dat een 24 jarige daarmee belast werd. Maar Van Riemsdijk, op wiens aanbeveling ry inmiddels als Stad- tlscher Musikdirector te Luzern gevestigde Willem Mengelberg tot opvolger van Kes be noemd werd, heeft zich bij zijn beoordceling van de gaven en eigenschappen van den jongen kunstenaar niet vergist. De ontwikkeling van het Amsterdamsche orkest is onder Mengelbergs leiding crescendo gegaan; de beroemdheid heeft daarmee ge lijken tred gehouden. Zonder moeilijkheden en strubbelingen is dat niet geschied. De jonge dirigent was een zelfbewuste krachtfiguur aLs zijn oudere kunstbroeder; conflicten met oudere geëmployeerden konden niet uitblij ven. Die van 1906 liggen velen "nog in 't ge heugen. Doch Darwin zou ongelijk hebben gehad indien deze struggles niet met de over leving van de geschiktste waren geëindigd; Mengelberg won het pleit; won tevens aan invloed en macht. In 1898 was hij Julius Röntgen als dirigent van het Amsterdamsche Toonkunstkoor opgevolgd; wel een artistieke gevolgen de vereenlging van koor en orkest on der één leidende hand heeft gehad, wel een be roemdheid ook ër.t. koor heeft erlangd.behoetf ik niet te momoreeren. Mengelbergs kennis van de zangkunst kwam hem hier uitnemend ter stade. Onder al deze werkzaamheden, die den geheelen mensch eischten, trad de klaviervir tuoos meer en meer op den achtergrond; slechts ouderen herinneren zich nog zijn ver- vertolking van Beethoven en Liszt's Es dur- concerten. Reizen en tournee's als gastdirigent volgden; ik kan dezeDé.aDiceeenóxenP u Wanneer we nu de resultaten van Mengel bergs 35-jarigen arbeid te Amsterdam over zien. dan kunnen we dingen van momenteel en persoonlijk belang overslaan en ons be palen tot datgene wat van verder strekkende of blijvende beteekenis is gebleken. We mogen dan in de eerste plaats noemen Mengelbergs pioniersarbeid voor de werken van Rich. Strauss en Gustav Mahler. Hun werken zijn door hem hier geïntroduceerd en wel op zóó eminente wijze, dat de componisten zelve er meermalen verbaasd over gestaan hebben en de uitvoering hunner eigen werken onder Mengelbergs leiding hun nog menige verborgen schoonheid onthulde. Dit is des te merkwaardiger, wijl èn Strauss èn Mahler zelve voortreffelijke dirigenten waren. Het is niet voor niets dat Strauss zijn „Helden- leben" aan „Willem Mengelberg unci dem Concertgebouw-Orchester in Amsterdam' opdroeg; dat Richard Specht zijn boek over Mahler aan ..den onvergelijkelïjken inter preet" Mengelberg heeft gewijd. De Mahler- en Straussfeesten te Amster dam hebben collectieve bewijzen van Mengel bergs- arbeid gegeven. Van niet minder beteekenis is het voorbeeld van zijn orkestleiding geweest. Wanneer men. terecht, opmerkt, dat hetzelfde orkest onder Mengelbergs leiding, anders klinkt intensiever werkt dan onder een ander; dat de bekende werken onder zijn hand steeds nieuw lijken en in ongewone mate boeien, aan hebben we daarin resultaten te zien van Mengelbergs bijzondere persoonlijke eigenschappen. Inten sieve studie der partituren bracht hem tot een even intensief studeeren met het orkest. Aan enkele bladzijden werden heele repetities besteed. Zijn speurzin, zijn geniale blik deed hem daarbij telkens nieuwe, verrassende schoonheden ontdekken. De geweldige sug gestieve kracht die van zijn persoon en lei ding uitgaat heeft hem in staat gesteld de onder hem staande orkestrale krachten ge heel naar zijn wil te dwingen; uitvoeringen van ongekende volmaaktheid zijn daarvan het gevolg geworden. Daarbij heeft zijn tempera ment hem voor sleur en traditie bewaard. Dit alles zou slechts van voorbijgaande beteekenis zijn, als niet de gramofoon een deel van de resultaten van zijn werk had vast kunnen leggen, als zijn voorbeeld niet ande ren tot luisteren, tot navolgen had aange spoord. Directe leerlingen heeft Mengelberg als dirigent, voor zoover ik weet, totdusver niet gevormd; misschien komt hij er eenmaal toe. wanneer de leeftijd zijn onverbiddelijken invloed zal doen gelden. Maar zijn levend voorbeeld is ook van groote paedagogische waarde en heeft daardoor een beteekenis, die verder dan het tegenwoordige reikt. De zestigjarige is nu nog in de volle kracht zijns levens, in het volle bezit van zijn gees telijke en lichamelijke gaven. We wenschen hem nog vele jaren van ongestoorde werk zaamheid. opdat hij ook de plaats zal kun nen voorbereiden, die zijn opvolger eenmaal zal moeten innemen, als de leeftijd hemzelven tot rust zal nopen. Het menschelijk leven is tijdelijk, zijn werk kan tot in verre eeuwen duren. Willem Mengelberg, we wenschen U nog vele jaren van gezondheid en kracht! KAR EL DE JONG. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. K. overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet- 20 subs. 10 dagen hechtenis. S. N. het rooken in een spoorwegcoupé, terwijl dit ver boden is f 2 subs. 2 dagen herhtenis. C. V. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 2 subs. 2 dagen hechtenis. H. v. N. het 's avonds op een rijwiel rijden, terwijl dit niet is voorzien van een reflector 2 subs 2 dagen hechtenis. P. M. W. het- te Beverwijk op grasgewas loopen f l subs. 1 dag hechtenis. H. R. overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet f 5 subs, plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een week; A. M.. idem f 1 subs. 1 dag hechtenis; J. S. het te Haarlem op een rijwiel rijdend zich vasthouden aan een in beweging zijnd voertuig f 6 subs. 6 dagen hechtenis; G. R. het met een motor rijtuig daarmede op zoodanige wijze rijden, dat daarmede de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht f 25 subs. 10 dagen hechtenis; J. M. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 5 subs 5 dagen hechtenis; J. v. Z. id., i 50 subs 25 dagen hechtenis; H. v. W. idem f 20 subs. 10 dagen hechtenis. J. J. W- overtreding der Arbeidswet 3 x f 3 subs. 3 da gen hechtenis voor iedere boete. J. J. overtreding der Motor- en Rijwiel wet. f 20 subs. 10 dagen hechtenis; A. P.. overtreding der M^rordening op de Vis- schershaven te IJmuiden f 2 subs. 2 da gen hechtenis; J. F. P.. openbare dronken schap bij herhaling, 5 dagen hechtenis: J. F. P. idem. idem. H. P. M. overtreding der Motoren en Rijwielwetf 3 subs. 3 dag?n hechtenis; N. B. idem f 3 subs. 3 dagen hechtenis, B B. v. d. H. idein f 3 subs. 3 dagen hechtenis. W. R. H. het te Velsen zonder vergunning van B. en W. binnen de bebouwde kom een varken houden f 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. G. het te Haarlem met een rijwiel in ver boden richting rijden f 1 subs. 1 dag hech tenis. A. J. M. K. overtreding der Arbeidswet 2 dagen hechtenis. J. V. idem f 6 subs. 6 da gen hechtenis. L B. idem 11 maal f 3 subs. 3 dagen hechtenis v. e. boete. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Sproeien komen vroeg het voorjaar, koop tijdig G6Z1 pOt AGENDA. Heden: VRIJDAG 27 MAART Gem. Concertgebouw: Christelijke Orato- riumvereeniging. Matthaus Passion. 7-30 uur. Raadhuis: Vergadering Comm'ssie van Toe zicht op L3ger Onderwijs. 8 uur. Schouwburg JanswegLeeriingenuRvoe- ring Haarlem's Muziek Insti uut. Asterstraat 1: Jaarvergadering Vereeniging voor Kinderbewaarplaatsen. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Dr. L. J. van Hoik over „Het huwelijk als modern levens probleem". 3 uur. Palace: .Hallelujah!" Op het tooneel: Gebr, Gordell. 8 15 uur. Luxor Theater: „Heimwee" en „De ontem bare bruid". Op het tooneel: René en Partner. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De vlucht naar het geluk". Op het tooneel: het wiadimir Picque Trio; 7 en 9.15 uur. Heemstede: Molenaerplein 8. Mij. tot Expl. van Onroerende Goederen Bronstce. Jaarl. alg. verg. 7.30 uur nam. ZATERDAG 28 MAART Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Mijnheer Lambertier" door de N.V. Ver. RoUerd.-Hof- stad Tooneel. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Lezing met lichtbeel den over Korakorum, voor de Nederlandsche Reisvereeniging. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. _a LICHTWEEK GEN. CRONJÓSTR A AT. In het gebouw Flora vergaderden Donder dagavond de winkeliers uit de Gen. Cronjc- straat ter nadere bespreking van de licht- week in October a.s. De voorzitter, de heer H. van Rïgteren opende de vergadering met een welkomstgroet en gaf vervolgens het woord aan den heer Keiler, vice-voorzitter van het algemeen comité, die uitvoerig de bedoeling van een llchtweek uiteenzette. De verlichtingen trekken de menschen naar de straten, en van de straten naar de étalages. Deze blijven dus hoofdzaak. Hierop toonde de heer Keiler verschillende geteekende plannen voor eventueele ver lichting. hoofdzakelijk uit zuilen bestaande. Geen melkglas wordt ervoor gebruikt, doch trlplex-hout dat- bestraald wordt. Ook mag de verlichting niet hinderlijk aan de oogen zijn. Smalle straten krijgen geen zuilen op het trottoir opgericht, doch aan de muren bevestigde verlichtingen, ter besparing van ruimte. Onderscheidene wijzen van verUchtlng naar foto's uit vele groote steden Antwer pen en Barcelona. Amsterdam waarbij schitterende lichtbeelden van monumentale gebouwen waren, werden geprojecteerd, zoodat de aanwezigen zich een goede voor stelling ervan konden maken. De voorzitter beantwoordde eenlge vragen, die uit de vergadering gesteld werden en meest de kosten betroffen. De heer Keiler merkte op. dat in de door hem genoemde prijzen inbegrepen zijn de kosten van aan brengen en afbreken der attributen, welke bovendien eigendom blijven van de buurt- eenlging. Ook de kosten van stroom vallen er onder. Op een vraag van den voorzitter, ant woordde de heer Keiler dat de kosten ge raamd ziin op f 45.000. waarvan voor Haar lem f 5000 uitgetrokken zal worden voor reclame doeleinden voor de llchtweek van Alkmaar tot Leiden toe. Er ontspon zich eenige discussie over het al of niet vragen van opheffing der winkel sluiting. waaraan o.a. door de heeren Leen heer en Noverasz werd deelgenomen. In' ver band hiermede kwam een tot laat toe open gestelde Lunapark sommigen onwenschelijk voor. De vergadering besloot tenslotte tot het laten maken van eenige projecten voor een Cronjéstraat-veriichting. waarover de ver eeniging later zou beslissen. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een opwekking tot flinke medewerking. De belangstelling had grooter kunnen zijn. DE MOORDAANSLAG TE ZAANDAM. VERDACHTE'S STRAF VERZWAARD. Het Hof te Amsterdam heeft arrest gewe zen in de strafzaak tegen den 20-Jarigen boerenarbeider F. W., die in hooger beroep terecht had gestaan, verdacht van poging tot moord. De rechtbank te Haarlem had hem te dier zake op 11 December veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden met af trek van een deel der voorloopige hechtenis. Het O.M. had drie jaar gevangenisstraf gevor derd. Verdachte had een meisje uit Zaandam, met wie hij vroeger omgang had gehad, op 2 Augustus bü de autobus opgewacht en met een doikmes aangevallen. De verloofde van het meisje echter wist hem weg te duwen Verdachte werd gearresteerd met. de dolk in de hand. De mantel van het meisje was open gehaald. doch het was niet gewond. Verd. had indertijd erkend, dat hij reeds in Juni het voornemen had opgevat om het meisje van het leven te berooven, daartoe ook had hij te Amsterdam een doik gekocht. Het Hof vernietigde het Haarlemsche vonnis en veroordeelde verdachite wegens poging tot doodslag tot twee jaar gevangenisstraf. Een hernieuwd onderzoek naar verdachte'.? geest vermogens, waarop ce verdediger iiad aange drongen, heeft het Hof geweigerd. Cora-lio. Van de Nederlandsche Uitgeversmaat schappij te Amsterdam ontvingen wij Co- ralio („Cabages and Kings") van Otto Henry. De luchtig geschreven roman speelt in een der revolutierijke landen van Ame rika. Jeanne Gouverneur vertaaide het werk. „Volksontwikkeling" Ons werd toegezonden het Maart-num mer van „Volksontwikkeling" A. H. Ger hard schrijft hierin over den Onderwijs- Brengt glans zonder inspanning raad en mr. C. J. Graadt van Roggen over „De Film en haar gevaren", terwijl A. R. van Bavel een artikel bijdraagt: „Arbiki, een integreerend deel van alle onderwijs". „De Naamlooze Vennootschap". De Maart-aflevering bevat o.a. het slot van het- artikel over ..De macht van h?t be stuur", door mr. C. Westrate, en eveneens het slot van ..Het Belgisch wetsontwerp om trent de private vennootschappen" door mr. J. van Houtte, Mr. dr. D. J. Sannes schrijft over „Luxemburg, Zwitserland of Liechtenstein?" terwijl we van de hand van W. H. Meijburg het slot vinden van de „Interest der belegde reserves van in Holland gevestigde ïi.V. Verder treffen wc nog bijdragen aan van dr. G. W. M. Huysmans en L. Duchateau- Fennema en J. Brands. Met de gewone rubrieken sluit het niun- Het Vliegveld. Het 3e num'mer van dit jaar opent met een artikel over radloproeven op de Hol- land-lndië route, door A. Strikers, A. vt- ruly geeft Typen van de Vlieghei, terwijl Schott over zijn noodlanding schrijft in Sumatra's rimboe. Verder treffen we o.a. aan: de nieuwe Luchtvaar tregsling. do Postvluchten op Indië en vliegen op het droge. En dan zijn er nog de gewone ru brieken. Uit alle windstreken en boekbe spreking. Een bekoorlijke serie werkjes voor het onderwijs. Bij Meulenhoff Is ln de serie .-Les Meilleurs auteurs Francais" verscheen ..Confession ae Minuit" van Georges Duhamel. Dit prachtige werkje (eerste deel van een trilogie) werd van aanteekenlngen voorzien en hier en daar bekort door C. Phaf, leeraar in Fransch aan het gymnasium te Haarlem, en aldus voor het onderwijs geschikt gemaakt. De uitgave is zooals immer goed en op de bekende manier verzorgd. Bij denzelfden uitgever verscheen voor het onderwijs een bundeltje; Poésies et chansons populaires, verzameld en gerangschikt door de heeren A Dozy en Dr. P. Fabriek, van do le Handelsschool te Amsterdam. In ..Meulenhoffs Sammlung dcutscher Schriftsteller" verscheen Stefan Zwelg „Aus- gewahlte Prosa" verzameld door Dr. H. Wolf van de „le O.H. S." te Amsterdam. Ook dit boekje is zeer aantrekkelijk van uiterlijk cn van inhoud. Voorts verscheen bij denzelfden uitgever de vierde editie van ..Los Mille et une expres- slons de la langue parlée". door Alf. Zeiler, leeraar in het Fransch te Amsterdam. Het is een zeer practlsch werkje, welks 4e editie een garantie is. voor zijn groote deugdelijk heid en practisch nut. Van Henri Bordeaux verscheen ta „Les Meilleurs auteurs francais" .La Robe de lalne" bewerkt door M, J. Oraée. Het is evenals ..Con fession de minuit" voorzien van een portret van den schrijver. Wij besluiten de lijst van de bij Meulenhoff verschenen boekjes, met vermelding van ..Savez vous votre Grammaire?" van J Kroese, toepa^ing van de Fransche grammatica ten dienste van de lagere klassen van Middel bare scholen. De heer Kroese is leeraar aan de Middelbare Handelsschool te Zutphen. Annalen der Critische Philosophic Bij Van Gorcum en Comp N V. uitlevers te Assen, verschenen de Annalen der Crltischo Philosopie 1 1931. Het is het eerste nummer van oen jaar schriften het orgaan van hot, genootschap voor critische philosophic te Utrecht. Mede werkers zijn Drs. D. Bartlihg. secretaris dei- redactie te Doetinchcm. Prof. Dr. E. Casslrer. Dr. T. Goedewaagen. Prol Dr. A. Görland. Prof. Dr. C. Horst. Prof. DrB. J. H. Ovink. Dr. H- van Oyen. Dr. H Schmldt-Degener. Dr. P. Sterkman. Dr. H. B. F. Westerouen van Mee- teren en anderen. De inhoud van het eerste nummer luidt als volgt; Dr. T. Goedewaagen: Van Wereldbe schouwing naar Phllosoohie; Prof. Dr. A. Görland: Godsdienst en Philosophic: Dr. P. Sterkman: De verhouding van zedelijkheid en recht bij Kant; Dr. Westerouen van Meeteren: Pacdagogiok en philosophic; Drs. Bartling: Kunst en Philosophie en tenslotte de bibliographische aanteekenlngen en do mededeeling van het Genootschap. In ae inleiding wordt onder anderen gezegd: „Van de critische philosophic zijn deze an nalen een uiting. Deze periodiek is dus zeer algemeen, z.g. vrije tribune, die aan iedere richtingln de philosophie gelegenheid geeft, zich uit te spreken, doch uiting van slechts één bepaalde methode, de critisch-idealls- tlsche methode op gevaar af van hierom door velen als dogmatisch te worden afge wezen. Is ook wiskunde dogmatisch, omdat zij zich opsluit in de methode van het wiskundig denken? Het eenlce dogma dezer annalen is: critlsch willen zijn". En verder: „Dat dit jaarschrift wetenschap pelijk zal zijn. beteekent niet: onverstaan baarheid voor den niet-vakgeleerde. Het zal ..popularr" zijn, maar niet door concessie te doen aan den publieken smaak en van alles op te disschen wat men van de philosophie meent te kunnen verwachten, doch door in eenvou- digen vorm uiting te geven aan wetenschappe lijkc-n arbeid". Men zal trachten ook hen die buiten do landsgrenzen wonen, aan het woord te doen komen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5