FINANCIEELE KRONIEK. N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 28 MAART 1931 VIERDE BLAD Oponthoud van den beurstrein. Een conflict tusschen politiek en economie. Langhaam herstel in de Dui'-sche bedrijfswereld. New- York ongedecideerd. Koersre- actie van leidende Indus rials aan de Amsterdamsche beurs. Te leurstellingen op de Suiker- en Rubbermarkt. Opleving in het emissiebedrijf. Het credict van den Nederlandschen staat. De beurstrein, die sinds het b'g'n van di jaar op weg is naar het station yan terug- keerende volkswelvaart, heeft weer eens oponthoud gehad. Van een déraillement kan men niet spreken, maar de machin.st kreeg het signaal: voorzichtig rijden en la ter: stop. Was er op de lijn iets gebeurd, had er een verzakking van den spoorweg plaats gehad, of was het met de rails n e" in orde? Juist, daar hebt U 't; men ver trouwde de rads niet meer ten volle. Gelijk de meeste treinen, gaat ook de beurstrein langs twee rails, waarvan men de één de po litieke, de andere de economische lijn z:u kunnen noemen. WU nu de beurstrein op gang blijven, dan moeten die beide lijnen evenwijdig loopen, anders dreigt er een onge luk. En wat was nu het geval? De wegwerkers meenden deze week te moeten constateeren. dat de politieke lijn zich naar links ombuig:, terwijl de economische lijn zich nog altijd naar rechts orienteertMen heeft ons reeds begrepen; wij doelen op de Duitsch-Oos- tenrijksche toiunie die volgens de Duitsdhe en Oostenrijksche juristen geen to'.unie is, maar een regionale regeling, waarbij bapaa'd wordt dat in het goederenverkeer tusschen beide landen geen in- en uitvoerrechten zullen worden geheven en beide landen eenzelfde douanetarief zullen vaststellen. Hier wordt dus een begin gemaakt met de vorming van een economische eenheid in Midden-Europa waarbij andere landen zich kunnen aanslui ten en die bedoeld is als een poging om de economische positie van ons werelddeel, door het nationaal protectionisme zoo deerlijk ver zwakt, weer te versterken. Ieder, die dit verdrag van den economl- Bchen kant beziet, zal het toejuichen als een eerste stap op den weg naar een nieuw tijdperk van vrijhandel. Maar de politici heb ben ons bereids duidelijk gemaakt, dat de zaak zoo eenvoudig niet is; dat economische aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland tenslotte tot opheffing van Oostenrijks poli tieke zelfstandigheid zal leiden en de ver- groote machtspositie van den Duitschen staat een bedreiging vormt voor den vrede in Euro pa. die. naar sommiger meening alleen nog stand houdt, omdat men wapengeweld niet voldoende kan financieren. De overeenkomst tusschen Oostenrijk en Duitschland, die maar niet zoo weer onge daan gemaakt is, beteekent een nieuw wrij- vingsvlak in de politiek en ook al opent zij, economisch gezien, prachtige perspectieven voor den opbloei van. den Europeeschen han- ,-del, de beurstrein kan niet langs één lijn rij den en de .passagiers zijn daarom eerst uitge stapt, in afwachting van de herstellingsar- beid, waaraan de politieke wegwerkers van Europa nu weer zullen beginnen. Men kan zich in tusschen levendig voorstel len, dat de Vereenigde Staten met een mee warig schouderophalen naar dit Europeesch ge'doe staan te kijken en er aan twijfelen of ooit een sfeer van vertrouwen in ons we relddeel zal terugkeeren. 't Is inderdaad ge lukkig. dat de financieele nood van een nieu wen oorlog terughoudt, anders was die dich ter bij dan ooit. Tenslotte begint men op de beurzen de naaste toekomst van Europa ook weer van dien kant te bekijken. En als er voorlooplg geen oorlog komt, behoeft men zich over die politieke strubbelingen geen groote zoreen te maken; met wat reis- en verblijfkos en en een copieus diner worden die in Genève straks wel weer bijgelegd. Dan kan de trein weer voort. En hij zal zich, naar veler meening, in de richting van betere oorden blijven bewegen. De on wa king in de natuur schijnt ook het economisch leven tot nieuwen bloei te brengen Het was deze week vooral de Berlijnsche Beurs, die weer een paar zomersche dagen gaf. «onder den invloed van de verdere verruiming der geldmarkt en tamelijk moedgevende beschou wingen over den economischen toestand in Duitschland, die zoozeer schijnt te ve:beteren dat een vooraanstaand industrieel van een „Konjunkiurwenden" dorst spreken. Men meent in de bedrijfswereld over het doode punt heen te zijn, de werkloosheid in Duitsch aard neemt zeer langzaam af. niet he: m'nst door de verkorting van den arbeidstijd, waar toe vele ondernemingen zijn overgegaan. De lagere geldkoersen wettigen de hoop, dat buïtenlandsche kapitaal, dat nog stseds over vloedig is, meer en meer ver iouwen stelt in het Duitsche herstelvermogen. Op de Ne;v Yorksche beurs was eenige we'feling merk baar, in verband met teleurs ellende divi denden van spoorwegen en industrieele on dernemingen en het uitblijven van een prijs verbetering op de koper- en t nmarkt. Ook de prijsstijging van zilver voor de s:imu"ee- ring van de koopkracht in het Verre Oosten van zooveel be:eekenis kwam weer tot staan. Gehoopt wordt, dat de besprekingen tusschen de leiders van enkele voorname cir culatiebanken tot oprichting van een nieuwe internationale bank, ook het steunen van den zilverprijs tot doel hebben. In eik geval is het duidelijk, dat van alle kanten gewerkt wordt aan het herstel van den wereldhandel, die voor enkele producten toch iets schijnt op te leven. Op de Amsterdamsche beurs hebben de internationale factoren, hierboven genoemd hun invloed niet gemist. De handel is be duidend ingekrompen en op de mees e af- deelineen zijn de koersen terugge'oopen. Dit gold ook van de „leaders" der Industrieelen, Philipslampen, Margarine Unie en Aku, die over het jongste koersavons ook wel te vreden kunnen zijn. Op de Lokale Ma-kt was er in Suikers en Rubbers weinig te deen. De suikerprijs blijft Immuun voor de plannen tot productiebeperking, waartoe blijkens de uit latingen der bietenbouwers, ook hier te lande zal worden overgegaan. De Centrale Suiker Maatschappij heeft, gelet op den suikerprijs en de te wachten regeeringssieun. een rede lijke aanbieding gedaan, waarvan het echter zeer de vraag is of zij zal worden geaccep teerd. Groote deceptie was er op de afdeeling der Rubberwaarden. r.u de verwachting inzake een restrictieplan met behulp der regeering, in rook opgaat, doordien zich voorname rub berproducenten uit het comité hebben terug getrokken. Rubbers zijn wel het smartekind van de Amsterdamsche beurs. De rubberprijs te Londen liep deze week weer tot 3 I 2 d. terug. Het emissiebedrijf begint zich flink te ont wikkelen; een groot aantal 4 pet. leeningen van steden en provincies wordt den bele~ger in ruil voor zijn 5 pet. stukken aangeboden. Intusschen is het begrijpelijk, dat menigeen naar fondsen omziet, die een hooger rende ment bieden. Geld op korten termijn is intusschen nog altijd voor een zeer laag prijsje te bekomen; mits natuurlijk de vrager aan alle kanten safe is. De Nederlandsche Staat heeft ette lijke millioenen kunnen opnemen voor min der dan 2 pet. Er is in ons were'ddeel ver moedelijk niet één staat, die het hem nadoet! Hier volgen de koersen van enkele leiden de fondsen te Amsterdam op het einde der eerste drie maanden van het ioopende jaar: eind 1930 eind eind Jan. Febr. eind Mrt. A. K. U. 45 51 74 80 Centr. Suiker 30 31 38 38 Margarine Unie 166 199 200 224 Philips Gloeil. 161 224 227 248 Nederl. Ford 192 261 265 325 Aniem 220 247 261 264 Alg. Exploratie 85 98 95 86 Singkep Tin 92 117 147 145 Kon. Petroleum 279 300 298 287 Ned. Scheepv. Unie 118 136 134 131 Cult. Mij. der Vorstenl. 94 99 104 101 H. V. A. 315 350 337 390 Arendsburg 274 327 361 347 Besoeki 250 340 349 382 Del: Bat, 205 260 278 257 A'dam Rubber 97 104 111 101 Hessa 75 80 85 82 Anaconda 57 69 83 77 Bethl. Steel 49 54 70 66 Cities Service 15 18 20 20 Atchison Tope ka 175 198 200 193 Baltimore 67 83 88 77 Erie 24 32 38 32 LETONGA. INGEZONDEN MEDEDEEL INGEN a 60 Cts. per regel. HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 U„) ALLE BANKZAKEN (Adv. Ingez. Med). „FIETSENHANDERAAR" IN DEN VAL GELOOPEN. De N R.C. verhaalt: Donderdagmiddag kwam een man, die achteraf een beruchte fietsendief bleek te zijn bij een rijwielhandelaar aan de Glashaven te Rotterdam, vragen of deze genegen was. een fiets van hem te koopen. Hij haa de fiets niet bij zich. maar hij zou het karretje wel even gaan halen. De rijwielhandelaar, die den man niet heelemaal vertrouwde, vermoed de. dat de man met dat even gaan halen we', even gaan stelen zou bedoelen en hij waar schuwde de politie. Even later kwam de man. die blijkbaar lont had geroken, terug zonder fiets. Hij zou zijn fiets toch maar liever niet verkoopen. beweerde hij. De rechercheur, die bij den rij wielhandelaar had gewacht, nam de man. een recidivist, mee naar het politiebureau, waar bij fouilleering een rijwielplaatje in étui op hem werd gevonden. Hij beweerde dat dit zijn eigen plaatje was. Bij onderzoek bleek in het étui de naam en het adres te staan van iemand op de Glashaven, van wien even te voren een plaatje met een dergelijk étui was gestolen. V. is opgesloten. BRANDJE IN IIET STATION W. P. Donderdagavond kreeg de brandweer te Amsterdam bericht, dat er brand was uitge broken op het Weesperpoortstation. Gezien de mogelijkheid van een ernstigen brand in dit oude gebouw, werd er veel brandweer materiaal heen gedirigeerd, doch 't vier wel heel erg mee, zoodat slechts één motorspuit bij het station bleef staan en niet eens dienst behoefde te doen. aldus het Hbld. Een pak papier bleek in brand te zijr. geraakt in een der administratievertrekken boven het kan toor van den stationschef, vermoedelijk ten gevolge van het achteloos weggeworpen einde sigaar of iets dergelijks. Even deelden de vlammen zich mede aan de op een tafel lig gende paperassen en boek enen aan een houten wand. één der ruiten aan de perron- zijde sprong en viel in scherven, maar toen was de brandweer onder bevel van adj. hoofd brandmeester J. B. Schuitemaker er reeds bij en met eenige emmers water waren vlammen en gevaar weldra geweken. Na twintig minu ten rukte de brandweer in. INSTALLATIE MR. MECKMAN. Naar de Tel. verneemt, zal Mr. Meckman, de nieuw benoemde Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, in de vac at ure-Sa vel- berg. bij den aanvang der strafzitting Maan dag als zoodanig geïnstalleerd worden. DE EERSTE KIEVITSEIEREN. De firma Van Lits in Den Haag, twee jon gelui uit Wassenaar, een Inwoner van Rijsen- burg en een inwoner van Sa senheim, heb ben Vrijdag aan de Koningin kievitseieren aangeboden. EEN REDE VAN DS. KERSTEN. TEGEN DE VRIJHEID VAN GODSDIENST- De Staatkundig Gereformeerde Partij heef te Utrecht de jaarvergadering gehouden. De vergadering was zeer druk bezocht. Ds. G. H. Kersten heeft een rede gehouden waarin hij volgens de NR.Ct. zeide: De coaiitiegenooten wenschen hun afgod de verzekeringswetgeving niet te verlaten Zij mergelen liever den landbouwer uit. Voor de Staatkundig:Gereformeerde Partij ligt hier een dure roeping. Zij zette den strijd tegen de verzekeringswet geving in en zij word door de bange tijdsomstandigheden gerecht vaardigd. Wij moeten van de verzekerings wetten af. Dieper dan tot heden geschiedde, betaamt het ons de oorzaken der wereld- drukking te peilen. De wortel-oorzaak ligt in onze zonden. In zedeloosheid baadt zich ons geslacht over geheel de wereld. Voor beelden dienst heeft Nederland zijn grenzen opengezet Rome heef vrij spel. De anti-revolutionaire vrijheid zet de deuren open vooro Rome's Gode tergenden beeldendienst. Moord op moord wordt gepleegd. Een ware rookkolom van zonden en onge rechtigheden gaat op, dag bij dag, en roept Gods oordeelen in. Wij hebben trouwelooseUJk gehandeld. Slechts één weg opent ons Gods Woord om aan de gedreigde oordeelen te ontkomen. Voor ons allen geldt het, dat slechts een eenige weg ter behoudenis Is ontsloten. Het is de weg van vernedering en boetvaardigheid, van belijde nis en verlaten der zonden. In dien weg alleen zullen wij vergeving kunnen zoeken. Onze staat was gegrond op de rots der reforma torische beginselen. De strijd om recht en vrijheid was de kamp voor de zegepraal der Hervorming in deze gewesten Men wilde niet weten van een coalitie met Rome. Tegenover de Unie van Atrecht stelde men de Unie van Utrecht, de Gereformeerde godsdienst was het bloed en hart der Republiek. Neemt de Ge reformeerde religie weg en de Republiek is dood. Ons volk haaste en reppe zich om tot die verlaten veste weder te keeren. Wij moeten terug. De leuze: ieder vrij te belijden wat hij wil, verstomme. Zij is de leuze der hedendaag- sche Christelijke partijen. Met name de anti- revolutionnaire partij heeft deze leuze sterk verdedigd. Hebben de woordvoerders dier partij in Eerste en Tweede Kamer niet met nadruk en gloed van woorden een vrijheid verdedigd, die niet de vrijheid is. waarvoor onze godvruchtige en heldhaftige vaderen zich in den strijd op leven en dood waagden? Her innert u slechts de woorden van de heeren Idenburg en Heemskerk bij de Dageraads- kwestie. Men verhief als het hoogste goed en wilde niet prijsgeven de vrijheid voor ieder om niet alleen te geloóven wat hij wil,, maar obk de vrijheid van;zjjn geloof (bijge loof of ongeloof) te kénnen te geven. De anti revolutionaire vrijheid is een gruwel. Van de Chtistelijk-Historische partij is helaas in dezen niet beter te verwachten. Ret Christendom naar de mode van den tijd gaat met Christelijke leuzen den weg des verderfs op. Wij kunnen noch mogen ons vereenigen met de principiën van het hedendaagsche Christendom, dat de oude belijdenis en de practijk der vaderen prijs geeft. Dat beteekent geenszins, gelijk men ons verwijt, dat wij willen scheuren en splitsen en de kracht van ons volk versnipperen. Integendeel. Bij her haling hebben wij o.a. in de Tweede Kamer ons uitgesproken om de eenheid te zoeken. Maar onder één voorwaarde. Die voorwaarde is conditio sine qua non. n.l. dat de aloude onverkorte belijdenis worde gehandhaafd. Wil men daarheen niet terug, wij mogen geen vereeniging zoeken hoe aanlokkelijk zij ook is. De bange, drukkende tijden, aMus ging spr voort, mogen Gods kinderen samenbrengen Gods volk zwijgt te veel. De droeve inzinking van Gods volk is de natie tot groote schade De bestraffing van de zonde gaat ontbreken. Het kwaad breekt steeds stouter door. Hoe donker de tijden ook worden mogen, Gods kerk gaat door bange wereldweeen heen de heerlijkheid met Chnstus, haar Hoofd, tege moet. De Heere sterke dat volk om het kruis te dragen. Besloten werd aan het hoofdbestuur de vrijheid te laten inzake het al of niet komen tot indiening van een petitionnement tot we derinvoering van de doodstraf. EEN WETSVOORSTEL VAN WIJNKOOP. ZEER DRASTISCHE CRISISMAATREGELEN. 4 PCT. LEENING NIJMEGEN. De ïnschijrvingen op de 4 pCt. leening I Nijmegen zullen ten volle worden toegewezen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Wijn koop, heeft een voorstel van wet ingediend, houdende regelingen ter bestrijding van de nadeelige gevolgen der economische crisis voor de arbeidersklasse. In art. 1 wil de heer Wijnkoop zien bepaald, dat iedere arbeider die werkloos is, een uit- keering ontvangt op den grondslag van zijn volle loon. Volgens art. 3 wordt de uitkeering verstrekt gedurende den geheelen duur der werkloos heid. Volgens art. 4 wordt, wanneer de werkloos heid reeds drie maanden of langer heeft ge duurd, verstrekt een uitrusting in kleeding en schoeisel voor zichzelf en voor hen, voor wie de welklooze te zorgen heeft. Volgens art. 5 moet in alle werken met het doel van werkverschaffing het loon ten min ite gelijk zijn aan het loon dat voor dergelijke werken of daarmee overeenkomende arbeid :n de plaats van inwoning van den betrokken arbeider geldt. De werktijd ln alle bedrijven mag volgens art. 6 voor personen boven de achttien jaar :en hoogste zeven uur, voor personen van 1618 jaar ten hoogste zes uur, voor personen van 1416 jaar ten hoogste vier uur bedragen In voor de gezondheid schadelijke bedrijven en in mijnen worden deze normen nog met een uur verminderd. Overwerkvergunningen kunnen niet worden verleend. De zorg voor de naleving van de wet wordt opgedragen aan plaatselijke commissies, ge kozen door de arbeiders. De in deze wet genoemde ultkeeringen wor den betaald door de openbare kassen. Daartoe worden in de eerste plaats aangewend de gelden die thans voor leger en vloot zijn aan gewezen. Indien de daarvoor vrijgekomen gel- noodigde geld verkregen door verhooging van den niet toereikend zijn, wordt het meer be de belasting in vermogen en de successie, alsmede door andere kapitaalsheffingen. Blijkens de Memorie van Toelichting heeft de voorsteller bij het Indienen van dit wets voorstel geenszins zich de illusie gemaakt dat ondanks het feit. dat het niets anders beoogt dan de rechtmatige eischen der door de crisis geteisterde arbeidersklasse op het terrein der werkloozenzorg te formuieeren, de bezittende klasse het zonder meer zal in willigen. Haar rechten, geformuleerd in dit wets voorstel, zal de arbe.dersklasse alleen door den scherpsten buiten-parlementairen strijd op de bezittende klasse moeten veroveren. AMSTERDAM'S RIJN VERBINDING. ER KAN BEGONNEN WORDEN Over het plan voor Amsterdam's Rijnver binding meldt de Tel. no goa.: Thans zullen de gedetailleerde kanaalplan nen uitgewerkt worden en kan begonnen wor den met het aankoopen van terreinen en de onteigening van groden. Vermoc.ielijk zal het eerste werk zijn de sluisbouw bij Vreeswijk en Wijk-bij-Duurstede. In September of October zullen nu de eerste bedragen worden uitgetrokken voor de uit voering van het grootsche plan. waarvan de kosten over acht jaar verdeeld zullen wor den op de verschillende waterstaatsbegrootin- gen. Volgens het Hbld. wordt het kanaal met één sluis het beste van dien aard ter wereld. HET VLIEGONGELUK BIJ WAALHAVEN. BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER. Onder zeer groote belangstelling heeft Vrijdagmiddag op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhofiaan te 's-Gravenhage de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den heer Nicolaas Brugma, student aan de Technische Hoogeuchool te Delft, die Maandag bij een vliegtocht boven Waalhaven verongelukt is. Vooraf waren in de kerk aan den Scheve- ningscheweg uitvaartdiensten gehouden, waarna de groote stoet zich opstelde. Het Corr. Bureau meldt hierover: Terzijde van den lijkwagen gingen vier Deiftsche studen ten. In een groot aantal volgkoetsen volgden de Senaat van het Delft ch Studentencorps, deputaties van „Phoenix", van de Roeiver- eeniging „De Laak", van de Deiftsche Stu denten Aeroclub, van de Deiftsche Studenten Motorclub en van de Roeivereeniglng „Laga". Ook hadden nog in de tolgrijtuigen plaats genomen H. M. Schmidt Crans. instructeur van de Rotterdamsche Aero Club en luite nant-generaal van Munnikrede. Op de begraafplaats werd de stoet opge wacht door een groote schare, belangstellen den. _pndcr hen waren Staatsraad Kooien, prof.'ir. Dyxhorn, hoogleeraar in Delft, S. de Meul, 2c luit. vlieger instructeur bij de Lucht- vaartschcol te Schiphol; de 2e lult. vlieger M. Linthout namens den commandant van de civiele- en luchtvaartafdeeling Soesterberg; C. v. d. Boom, inspecteur van de Scheepvaart te Amsterdam, notaris Sadee, pater dr. Da niels, directeur van de R.K. H.B.S., voorts vele vrienden en studenten. In de rouwkapel op de begraafplaats werden de kerkelijke ceremoniën verricht door pastoor Van der Ven. Een schat ran bloemen dekte de kist. Een broer van den ontslapene, luitenant Brugma, dankte voor de belangstelling. .ROTTERDAM'S „KLEINE ANNEXATIE". De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel tot grenswijziging met Schiedam de toevoeging van Pernis en Hoogvliet en deelen van Schoon en Paartugaal. die Rot terdam's inwonertal met 6400 zal doen toe nemen. zonder beraadslaging of stemming aanvaard. Tevens werd het uitbreidingsplan vastge steld voor de laatste terreinen, die nog op Rotterdanisch gebied beschikbaar zijn. Zij beslaan volgens het Hbld. totaal 202 HA., waarvan 88 H.A. noodig is voor bouwterrein, 86 1 2 HA. voor straataanleg, 22 H.A. voor park en plantsoen. HET OUDE LIEDJE. DE VERJAARDAG VAN PROF MR. P. J. M. AALBERSE. Het lid de Tweede Kamer prof. mr. P. J. M. Aalberse. oud-minister van arbeid, handel en nijverheid h.eeft Vrijdag onder talrijke blij ken van belangstelling, zijn 60stcn verjaar dag gevierd. Zeer veel schriftelijke geluk- wenschen werden ten huize van den oud- mïnister bezorgd. De r.k. Tweede Kamer fractie zond hem een telegram van geluk- wensch. evenzoo de Nederlandsche Journa listenkring. waarvan prof. Aalberse lid is, meldt de N.R.C. Oook namens de Haagsche Joumalistenvereeniging en de Journalisten der perstribune van de Tweede Kamer werden oen 60-jarige telegrafische gelukwenschen aangeboden. 's Middags had een zeer druk bezochte ontvangst te zijnen huize plaats. PLAK- EN KALKTIJD BREEKT AAN. IN ROTTERDAM BEPALINGEN GEMAAKT. Burg en weth. van Rotterdam hebben op nieuw bij wijze van proef tcnclmlc het clan destiene plakken en kalken op gebouwen en muren te beperken, hetgeen dikwijls tot blij vende ontsiering en beschadiging leidt, be paald, dat op het plaveisel van de openbare straat met wilkalk verkiezingsreclame mag worden aangebracht. Het kalken mag alleen geschieden op de tijdstippen, dat daarvan door het verkeer geen hinder wordt onder vonden. derhalve in de avonduren, en onder voorwaarde, dat de Inhoud der reclame geen aanstoot mag geven. Alle bevelen van de politie moeten onmiddellijk worden opge volgd. Aan de politie is opdracht verstrekt, om tegen het clandestien plakken en kalken met gestrengheid op te treden. VEESTAPEL BIJ BRAND HET SLACHT OFFER. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontstond te Spangen bij Wolvega brand in de boerderij van J. Oosting. De boerderij brand de geheel af, waarbij tie veestapel, grooten- deels stamboekdieren. 22 koeien, een stier, een paard en vijf kalveren omkwamen, aldus het Hbld. Door overwaaiende vonken vloog de boerderij die er naast lag, van J. Donker, in brand. Ook deze boerderij ging in viamm.n op. Het vee werd echter gered. SIGNALEN OP EEN TRAM OVERWEG. EEN NIEUWE TE BENTVELD. Op verzoek van den A.N W.B. en de KJI.A.C. om den tramwegovergang over den Zwarte- weg te Bentveld, die voor het verkeer gevaar kan opleveren, te verboteren. hebben deze vereenigingen van de N.-Z -Holl. Tramweg- Mij bericht ontvangen, dat wegens de toe neming van het vorkeer behoudens goedkeu ring van het Rijkstoezicht op de Spoor- en Tramwegen, zal worden overgegaan tot het aanbrengen van een sein. dat de nadering var. een tramsein aankondigt, welk sein on geveer zal overeenkomen mot die bij de overige tramkruisingen te Aerdenhout en Bentveld/ VADERLANDSCHE LIEDEREN EN DE OPENBARE SCHOOL. OOK TE GOUDA EEN VERSCHIL VAN MEENING. Men schrijft aan het Alg. Hbld.: In Gouda worden de gemoederen op het oogenblik in hevige mate verontrust door dat er op 30 April een zangdag zal worden gehouden door de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen, waarbij vader- landsche liederen gezongen zullen worden. De Christelijke Oranjevereeniging en de commissie voor openbare feesten hebben het initiatief genomen voor het organiseeren van dezen dag an G. en W. hebben de hoof den der openbare scholen verzocht, mede werking te \erleenen. Het programma van de liederen, dat volgens de beide vereenigin gen passenrd was bij dezen dag namen zij onveranderd over. Dit plan heeft bij een aantal ouders en bij een deel van de onder wijzers ontstemming gewekt, vooral omdat deze laatsten in de voorbereiding van het plan in het geheel niet werden gekend, en geen advies hadden kunnen geven omtrent de keuze van de liederen. In socialistische kringen geschouwt men het geval als een hetze tegen het 1-Mei feest van de S.D.A.P., en de Bond van Ned. Onderwijzers heeft reeds in een ingezonden stuk de ouders aan gespoord hun kinderen niet aan de zang- hulde to laten meedoen. In de huishoudelijke vergadering. ...van de afdeeling Gouda van deif Bond is een motie aangenomen, waarin de zangdag wordt aan gemerkt als ln strijd met het neutraal ka rkater van de openbare school, waarop plaats moet zijn voor alle gezindten. Las van de zanghulde als zoodanig staat een quaestle, die gerezen is over de keuze van liederen. Het programma vermeldt o.m. den feest- marsch vai Brands Buys „Het is plicht dat iedere jongenDe Bond van Nederland sche onderwijzers stelt zich op het stand punt. dat door het zingen van dit lied. de zangdag een militaristisch karakter zal ver krijgen. Maar ook het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap heeft bezwaar tegen dit lied. Het bestuur van de afdeeling Gouda van het genootschap heeft een brief gezon den aan B. en W., waarin het zich teleurge steld toont over het niet hooren van de on derwijzers over de samenstelling van het programma. Om paedagogische redenen meent het genooteschnp zich tegen het zin gen van dit lied te moeten verzetten. Van hooger hand wordt bevolen, dat het onderwijs meer dan vroeger van de vredes- gedachte zal zijn doordrongen. Vooral bij het onderwijs ln geschiedenis moet belangstel ling worden gewekt voor het streven van den Volkenbond. Het genootschap meent nu dat de inhoud van het lied van Brands Buys met dit bevel van hoogerhand volkomen ln strijd is. INGEZONDEN Voor den inhoud deitor rubriek stelt de Ro< dactlo zich niet verantwoordelijk. Van inirezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopij den Inzender niet to- ruggegovon. DE MELKPRIJS. Geachte Redactie, In uw nummers van 25 Maart vond ik een ingezonden stuk met het opschrift: ..De Melkprijs" en onderteekend: „een vee houder". Gaarne verzoek ik in verband daarmee opneming van het volgende: De door „Veehouder" genoemde cijfers van 8 cent grondprijs en 13 cent straat- prijs zijn juist. Dat de marge van 5 cent in den zak van den slijter terecht komt. is echter niet Juist De slijters ontvangen hun melk van een grossier, die per liter 0.7 cent winst heeft; blijft winst voor den slijter 4.3 cent. Aansluiting bU het melkcontróiesta- tion. de strenge bedrijfselschen van den keuringsdienst, het zeer groote water- en gasverbruik, onderhoud en schoonhoudcn materiaal en het inmeten brengen de netto winst op circa 3 cent per liter. Hoeveel van deze netto-winst nog moet worden afgeschreven, voor wanbetalers, kunnen alleen de slijters berekenen. ..Vee houder" is dan ook stellig op den verkeer den weg om zijn zorgen te willen afwente len op den meikslijter, die toch al een zor gelijk bestaan heeft. Laten de veehouders zich organiseeren en niet afbreken met geschrijf, maar trachten een hechte samenwerking op te bouwen en langs dien weg den druk van hun bedrijf afwentelen. Dankend voor de plaatsing, EEN MELKSLIJTER.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13