STATEN-GENERAAL INGEZONDEN MEDEPEI LINGEN i 60 Ct». per reset. Hotel Café-Restaurant Velserendte Santpoort (tegenover de Ruïne van Brederode) Telefoon 22282 Post-Giro: 172637 Velserend", Maart 1931 Santpoort (Station) L. S. Wij hebben de eer U hierbij te berichten dat wij heden gereed gekomen zijn met de verbouwingen restauratie van ons hotel. O.a. hebben wij de meubileering en stoffeering der slaapkamers geheel vernieuwd. Thans is ons hotel voorzien van elk modern comfort met behoud van de aangename en rustige sfeer die ons hotel aantrekkelijk maakt zoowel voor Passanten als om er langen tijd te wonen. Er is o.a. een goede gelegenheid geschapen tot het geven oan besloten kleinere of grootere partijen met afzonderlijke receptie. Onze hotelprljzen zijn zeer gematigd. Restaurant den geheelen dag. Wij hopen dat ons zeer goed gelegen hotel met een nooit te vergeten uitzicht op het mooie Kennemerland en de Ruïne van Brederode, met een bezoek van U zal worden vereerd en U er bij lunch of diner wil vertoeven in een verfijnde en rustige omgeving. Hoogachtend De Directie. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER 27 Maart. De behandeling van de Woning wet geëindigd. Lint-bebou wing. Met recès. De Kamer ia op recès. Tot 28 April. Was de minister, die voor Paschen het laatst in de Kamer een ontwerp verdedigde: Mr. Verschuur, dezelfde bewindsman zal ook na Paschen weer het eerst aan bod komen en veel te verdedigen hebben: de wljzicring van de Drankwet, de regeling van de z ekenfend- sen. de wijziging van de Vlsseherljwet. Ook staat de Auteurswet voor minister Donner op dc lijst. Maar de bewindsman, die de Kamer het meest ziet. dat is onze oud-collega Ver schuur. Vandaag Jteeft hij met de Kamer de Wo ningwet behandeld. Heel veel veranderd-heeft de discussie weer niet: niet anders dan een aantal redactiewijzigingen. Het was ook n!et te verwachten na de voorbereiding door de commissie van voorbereiding, welker pre sidium vandaag werd waargenomen door Mr. Schokking bij afwezigheid van den jarigen Prof. Aaibersc. Hoofdpunten werden als gevolg dier voorbe reiding in de Kamer niet behandeld. Ook vandaag niet. Een aardige discussie ontspon er.zich nog rondom een (na het debat, wegens de weinige uitzichten, ingetrokken) amendement van Mr. v. d. Bergh. Art- 31c van de Woningwet n.l. heeft de be- bouwtn gsvoorsch rif ten aan het uitbreidings plan gebonden en wel aldus, dat een gemeen te, die geen uitbreidingsplan heeft, ook geen bebouwingsvoorschriften kan vaststel'en. Nu legt. de Woningwet niet aan de kleine ge meenten een uitbreidingsplan op. maar wil het werd vandaag nog eens uiteengezet dcor den minister cn den heer Schokking door de bebouwingsvoorschrlften te binden aan een uitbreidingsplan, op dc kleine gemeenten een druk uitoefenen om met zoodanig plan te komen. Ze zullen dat niet alle doen redeneerde Mr. v. d. Bergh en toch behoefte hebben aan bebouwingsvoorschriften. Bijv. ten einde aan het kwaad van de lintbebouwing paal en perk te stellen. De heeren Rutgers van Rozenburg en v d. Waerden vielen hem bij. De minister wilde er niets van weten om mee te gaan met den heer v. d. Bergh. die den bestaan den toestand wilide handhaven, welke den Raad veroorlooft bebouwingsvoor schriften vast te stellen ook los van een uit breidingsplan. De minister en bovendien de heeren Schokking en de Wilde vreesden voor het toekennen aan de gemeenteraden van de meest ongelimiteerde bevoegdheden. Intussc'nen het kwaad der lintbebouwing leefde toch ook wel voor deze heeren. Zij wil den 't echter op andere wijze bestrijdèn. dan me: het middel, dat Mr. v. d. Bergh aangaf De heer de Wilde wees op de mogelijkheid van art. 135 der Gemeentewet. De heer v. d. Bergh noemde het artikel wel aardig gevon den, maar achtt^ het allerminst op lintbe bouwing toepasselijk. De juristen verschil den dus. als zoo dikwijls, van meening. Toen dan ook de heer v. d. Bergh zijn amen- dement had geen kans zijn geest eskindeke introk, was de mogelijkheid van teveel "be voegdheden aan den Raad ingekrompen (hoe wel ook de heer v. d. Bergh in zijn amende ment voor dat teveel had gewaakt) maar aan de andere zijde was er bij de woningwet geen mogelijkheid geschapen voor de kleine Lande lijke gemeenten (daar dreigt het gevaar het meest) om het kwaad der lintbebouwing te beperken en de Gemeentewet bood maar een zeer dubieus middel. Gelukkig, dat vandaag minister Reyraer in de Eerste Kamer, bij de behandeling van de begrooting op het Wegenfonds, beloofde met een wet te zullen komen, die lintbewouwing kan tegengaan. De wenschelljkheid van gewestelijke plan nen behoeven we wel niet uiteen te zetten. Minister Verschuur had in zijn ontwerp tot wijziging van dc Woningwet daarvoor bepa lingen vastgelegd. Die de algemeene in stemming van de commissie van voorberei ding konden wegdragen. Er werd dus ook in de Kamer niet over gesproken. Vooral niet. nu de minister de K3mer nog in een nota van wjjzlglng was tegemoet gekomen en de Wo* fllngwet-bepalingen t.a.v. de streekplannen in overeenstemming had gebracht met de nieuwe bepalingen uit de Gemeentewet, die het sa menwerken van gemeenten mogelijk maken. De bepalingen van de Gemeentewet t.a.v. ge meentelijke samenwerking zijn nu ook in de Woningwet gekomen, voor zoover deze de streekplannen raakt. Met dit verschil, dat de Woningwet alleen de commissie toelaat als vorm van samenwerking en niet bijv. de N.V.- vorm. De heer Hellenberg Hubar poogde ook dezen vorm mogelijk te maken doch de Kamer werd het heel gemakkelijk met den minister eens, dat het ontwerpen van streekplannen nu niet bepaald het meest aangewezen onder werp ls, om door een N.V. te worden behartigd. De heer van Hellenberg Hubar trok zijn amen dement hadst nog sneller in, dan het werd ingediend. Na Paschen houdt de Kamer over de Wo ningwet een tweede lezing. En dan wordt het ontwerp natuurlijk aan- aangenomen. EERSTE KAMER. Waterstaat. Een merkwaardig Zniderzeedfbat. De Senaat is vandaag ook op reces gegaan Maar niet zoolang als de Tweede Kamer. Tot 14 April. De Senaat heeft vandaag drie begrootingen aangenomen en daarmede zijn begrootings- taak volbracht: de waterstaatsbegrooting. die voor het Zulderzeefonds en di-e voor het Wegenfonds. De Waterstaatsbegrooting beteekende ditmaal niet veel. Meestal zeer kleine provin ciale belangen. Wat de minister in de stuk ken schreef, heeft hij vandaag Ir. het open baar debat nog eens herhaald: de verbree ding van het Noordzeekanaal moet in 1934 gereedkomen. De ÏJmuider sluizen toch. zul len zoo spoedig mogelijk hun grootst moge lijk nuttige effect moeten kunnen bereiken. Den heer Smeenge, den béstevaer van Schuttevaer beloofde de bewindsman zoo goed hij kon, de belde belangen tot harmonie te brengen die van dc binnenschipperlj en die van het. doorgaande verkeer over de we gen. hetwelk zoo weinig mogelijk beweegbare bruggen wenscht te ontmoeten. Er wordt duchtig geklaagd over verkeers ongelukken. En over fouten van chauffeurs, ZATERDAG 28 MAART 1931 die daarvan de oorzaak zijn. Bleek het niet onlangs, dat meer dan eens ongelukken moe ten worden toegeschreven aan dronken schap? Welnu minister Reymer deelde de Kamer mede, dat hij van de commissie tot herziening van het Motor- en Rijwielregle ment een advies heeft gekregen, hetwelk uit spreekt, dat er iets te doen valt. Ma.w. de kans is er dat er teel verbeterd zal wor den. Ook zal de bewindsman komen met een re geling op bepaalde punten van electriciteits- De begroo ting voor 't Zulderzee fonds wek te deining in de Ka mer. Een rede van den heer Henri Polak veroorzaak te haar Vóór hom hadden over de Zuider- zee-bègroo - ting de heeren S. v. d. Bergh en Hendrix het woord gevoerd. Wilde de eerste dezer belde heeren de Zuiderzeewerken voortzetten, zij het ln langzamer tempo, dan tot nu en met beleid en behoedzaamheid, waardoor het risico over meerdere jaren zou worden verdeeld en dus verminderd, de heer Hendrtx vroeg den minister (omdat ook hij twijfelde), de Ka mers in de gelegenheid te stellen een doel treffend antwoord te geven op de vraag: „de drooglegging voortzetten of niet?" en zulks door haar met vele gegevens en adviezen te verblijden. De heer Polak wierp een geweldige kei ln .ste stillcKamervijver, op een laatsten dag voor een recès. ,In de Eerste Kamer! De heer Polak zag ln de Zuiderzeedroogleg ging geen enkel heil. Oud landschapsschoon gaat verloren. Aan onzekerheid over een landbouwtoekomst offert men een oud. aan velen een bestaan gevend visschersbedrijf op. Wie koopt er een Ford zoo vroeg de heer Polak van arbeiders, die er een op eigen houtje fabriceerden? De Zuiderzeedroogleg- glng geeft land, dat 3 a 4 maal zooveel zal kosten, als waarvoor het overal te krijgen is. Kortom de bezwaren, die men telkens hoort. De heer Polak concludeerde snel. Zooveel bezwaren dan maar oogen- bllkkeljj.k stopzetten. Das zou de heer Polak tegen dc begrooting stemmen. Beroering onder de weinige Senatoren op een l&atsten vergaderingsdag voor Paschen! Terecht heelt de heer Slingenberg den heer Polak voorgehouden, dat zijn redevoering aan het debat een wending gaf, waarop de Kamer niet voorbereid was. En Mr. Slingenberg en de minister vroegen den heer Polak o, ze zelden 't natuurlijk veel netter 1 of hij eigenlijk wel wist wat hij deed? OogenbUkkelijk stopzetten, d.w.z. van morgen af'geen cent. meer uitgeven voor de Zuiderzeewerken! De dijk, waarin 90 mil - iioen zit,-laten vergaan tot een ruïne. Hoe zou de werkloosheid niet toenemen, want allé ar beiders zouden moeten worden ontslagen? Wat moest er met de contracten gedaan worden? De heer Polak zag zelf al spoedig ln, dat hij wat. al te radicaal had willen optreden. Hij zou zich dan nu nog eens bij de begrooting neerleggen, vooral ook omdat de minister van Waterstaat was tegemoetgekomen aan den wensch van den heer Hendrix en bij de volks vertegenwoordiging wil verschijnen met ad viezen en gegevens, waarop de Kamer zich een oordeel kan vormen voor het beantwoor den van de vraag: „Stopzetten of niet?" De heer Polak liet zich vermurwen. De Wegenfondsdiscussie liep alleen over enkele bruggen in Gelderland. Geen enkele .toezegging van achter de minis terstaf el! INTIMUS. OPLICHTING VAN EEN DAME. EN EEN HUWELIJK PRO FORMA. Voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond terecht de 44-jarige G. H. C. C., zonder beroep, er van beschuldigd dat hij te Den Haag, althans in Nederland. Duitschland en Zwitserland in 1930 op een of meer tijdstippen een dame heeft opgelicht voor een bedrag van ongeveer f 50.000 aan effecten of papieren van waarde. Verd. had aan de dame, met wie hij ver loofd was. medegedeeld, dat hij betrokken was in een filmconcer'n, waarvan het hoofd kantoor in Keulen gevestigd was. Voorts, dat deelgenooten in dat concern waren Joseph Salz, diens schoonzuster en hij. verdachte, ieder voor een bedrag van f 50.000. de schoonzuster van S., wier man in den oorlog was gesneuveld, zoo deelde verd. mede aan de dame, achtervolgde hem met liefdesverklaringen, doch hij wilde daarvan niets weten. Vrienden in Rotterdam zouden hem hel pen aan f 50.000 om die schoonzuster uit het concern te koopen. Omstreeks 9 December, zoo vervolgde de dagvaarding, had verdachte aan de dame medegedeeld, dat. het huwelijk waartoe partijen hadden besloten, niet zou kunnen doorgaan, omdat, verdachte niemand kon vinden voor het uitkoopen van de schoon zuster van S. uit het concern. S. had.aan verdachte geschreven, dat zijn schoonzuster haar aandeel in het concern had aangeboden aan een concurreerend concern. Dc dame ge loofde dit veihaal en fourneerde de f 50.000, die verdachte noodig had. Verd., 'die in preventieve hechtenia zit. werd verdedigd door mr. F. A. Kokosky. Het O. M. had vier getuigen gedagvaard. Hoofd inspecteur J F. van Slobbe had het onder zoek ingesteld en de effecten bU verdachte gevonden. De gedupeerde dame verklaarde, dat zU een advertentie' ln de Haagsche Post had geplaatst, waarin een weduwe reisgezelschap verzocht. Op deze manier waren getuige en verdachte met elkaar in connectie gekomen. Getuige bad verdachte het geld persoonlijk willen leenen. doch zij had nooit het plan ge- had om deel in het concern te nemen. In Montreux had getuige oan G. do papleren van waarde overhandigd, daar waren zij ook getrouwd. Getuige had tenslotte al haar geld terug gekregen. kort na bet huwelijk was getuige van verdachte gescholden. Een volgende getuige, mevr. M. J. v. B. ver klaarde, dat verd. in 1929 een andere dame had opgelicht voor f 1000Ö. Deze zaak was ge schikt, verd. had toen het geld teruggegeven en een advocaat had toen gezegd-: hij heeft het stom gedaan, hij had die vrouw moeten trouwen, dan had niemand hem iets kunnen maken". Verdachte gaf de tenlaste gelegde feiten zonder eenige restrictie toe, van het geheele verhaal over de filmonderneming was abso luut niets waar. Verd. had het geld willen gebruiken om zijn kinderen te laten studee- ren. De betaalbaar gestelde coupons had verd. geïnd. Het huwelijk in Montreux geslo ten, had slechts2 uur geduurd, om vier uur was de plechtigheid voltrokken en om 6 uur stapte verd. op den trein. Toen er later gecorrespondeerd werd over een eventueele regeling had verd. de door hem gemaakte onkosten teruggevorderd, wat den Officier van Justitie. Mr. de Blécourt de opmerking ontlokte: ...Uw wilde uw oplich- tingsonkosten terug hebben". Verd. had het geld. de stukken, in een safe geborgen... op naam van een vriendin van hem. De Officier van Justitie, Mr. de Blécourt, achtte zich ontvankelijk, daar verd. op het oogeniblik, dat de oplichting gepleegd werd, niet met de dame was getrouwd, wat de fei ten betreft, merkte spr. op, dat verd. reeds eerder een dergelüke-oplïcftSing gepLeegd ba.d hü dreigde toen. met schandaal, 'doch gaf tóch' tenslotte het geld' terug. Een tweede maal volgde hij het advies van den advocaat cn huwde zijn slachtoffer, om zich straffe loosheid te verzekeren. Spr. vorderde wegens oplichting een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maan den. Hierop was het woord aa.n Mr. Kokosky. Pleiter achtte den Officier niet ontvanke lijk, in de dagvaarding staat niet, op welk oogenblik het delict voltooid was. en dat was in dit speciale geval noodzakelijk. Nu is niet in de dagvaarding te zien, dat de afgifte van de si-ukken plaats had vóór het huwelijk was voltrokken. Ook staat in de dagvaarding niet, dat.verd.'s verhaal in strijd met de waarheid was. PI. beriep zich op art. 316 W. v. Str., waar in bepaald wordt, dat niemand vervolgd kan worden wegens diefstal, verduistering of op lichting, gepleegd ten opzichte van zijn echt- genoote of haar echtgenoot. PI. keurde ver- dachtes geval ten hoogste af, doch het geval is zeer dubieus, had verd. eenige dagen ge wacht, dan zou hij zelfs volgens de meening van den Officier niet vervolgbaar zijn ge weest. Het geld is geheel teruggegeven. Ware het niét beter geweest, indien dit geval niet ver volgd was? PI. vroeg verd.'s onmiddellijke invrijheids- stelling. omdat het geld teruggegeven is, verd. reeds lang preventief zit en de Officier niet ontvankelijk is. Voor het geval de rechtbank het O. M. ■ontvankelijk oordeelde achtte pl. de gevorder de straf zéér hoog. Mr. Kokosky drong subsidiair aan op een geringe straf. De Officier verzette zich tegen het ver zoek tot Invrijheidstelling.- Nadat de Recht bank in raadkamer was geweest, deelde de president- mede, dat zij het verzoek tot on middellijke invrijheidsstelling afwees. Uitspraak 9 April. HERHALINGSOEFENINGEN EN VACANTIE. Blijkens het in StsbL 71 afgekondigd i Ko ninklijk Besluit van 5 Maart zal hei niet geoorloofd zijn van gemeentewege aan een ambtenaar vacantledagen te onthouden, op grond er van, dat hij opgeroepen werd voor herhalingsoefeningen, welke het gevolg zijn van vrijwillig aangegane militaire verplich tingen. Dc Tel. weet te melden dat oók voor Rijks personeel maatregelen in dezen zin getroffen zijn. POSTAUTO'S. EEN GARAGE AANGEKOCHT. De makelaar de heer J. W. Th. Fibbe deelt ons mede, dat hij voor het rijk heeft aange kocht eenige gebouwen aan de Oranjestraat en de Boterstraat, die deel hebben uitge maakt van de boter fabrieken der firma Cohen en van der Laan. De gebouwen hebben een oppervlakte van 1200 M2. Daartoe behoort een garage, die gebruikt zal worden voor het stallen van past-auto's. Verder zal Ln de ge bouwen een versterking?: tation voor de tele foon gemaakt, worden. De uitvoering van dit plan kan evenwel nog eenigen tijd opgeschort worden. DE VROUW ALS NOTARIS. HET WETSONTWERP VAN MEVROUW BAKKER—NORT. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Bakker- Nort heeft thans het door haar aangekon digde voorstel van wet tot wijziging van de wet op het notarisambt ingediend. Het is duidelijk zegt de voorstelster in de Memorie van Toelichting, dat de vrouwelijke candidaat-notaris erntige schade lijdt in haar carrière, doordat zij geen notaris kan worden. De toelating tot de notarieele exa mens heeft haar allen grond, gegeven om te verwachten, dat zij niet alleen candidaat- notaris zou kunnen worden. Bovendien vormt het voor menigen notaris een ernstig beletsel om een vrouwelijke can didaat-notaris in dienst te nemen, nu deze bij het verlof van den notaris niet als plaats vervanger kan optreden- De voorstelster es. zeggen tenslotte dat de Broederschap der Candidaat-Notarissen zich evenals tal van notarissen herhaaldelijk heeft uitgesproken voor de toelating der vrouw tot het notarisambt De tekst van net voorgestelde komt over een met den inhoud der in de Tweede Kamer ni et-toelaatbaar verklaarde amendementen meldt de N. R. Ct; UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT GEMEENTERAADSVERKIEZING. De Christelijke-Historische Klesvereenigïng te Zandvoort heeft voor dè as. raadsver kiezingen de volgende candidatenlijst vast gesteld: 1. J. Koning Jbzn. (aftredend). S. Slagveld (zoon van den vroegeren wethouder) J. C. Poolman, J Koning Ezn., L. Dees, J. de Roode en W. Bol. Het raadslid K. van der Mije stelt zich wegens drukke werkzaamheden niet meer be schikbaar. De candidatenlijst van .Gemeentebelang" wordt a.s. Dinsdagavond besproken. BEVERWIJK DS. JAC. POORT. Ds. Jac. Poort te Beverwijk komt voor op een drietal voor de Ned. Herv Kerk te Breda. VELSEN VRIJHEIDSBOND, AFDEELING VELSEN. Men schrijft ons: In volmaakte overeenstemming met bet. Bestuur van de afdecling LTmulden van den Vrijheidsbond heeft hot Hoofdbestuur van den Vrijheidsbond besloten, dat in de Gemeente Velsen slechts één afdeeling zal zijn welK> den naam zal dragen Vrijheidsbond, Afdeeling Velsen. De leden van den Vrijheidsbond in de ge meente Velsen zullen in de gelegenheid ge steld worden op Donderdag 9 April e.k. een nieuw Centraal bestuur te kiezen- De partij-secretaris. Mr. Rutgers, en de voorzitter van de Centrale Haarlem—Velsen. Mr. van der Plaats, hebben daartoe, in samen werking met het bestuur van de Afdeelfng IJmuiden. bostoten alle leden persoonlijk uit te noodigen tot het bijeenkomen op Donder dag 9 April as. 's avonds 8.15 uur in Hotel Velserbeek. Er ls ln deze nog een kleine moeilijkheid, nJ. dat de thans opgeheven afdeeling Sant poort. genaamd Burgerplicht, bij herhaling weigert gegevens over ledenlijst enz. te ver strekken. zoodat aan het Hoofdbestuur de namen ontbreken van de Liberalen uit Sant poort. Onmiddellijk na de verkiezing van het nieuwe bestuur zal de voorbereiding voor de Gemeenteraadsverkiezing ter hand genomen worden. Nu alle vroegere geschillen radicaal zijn opgelost mag verwacht worden fiat er ln onze gemeente wederom een bloeiende afdeelfng van den Vrijheidsbond zal ontstaan. De ou- eenlghedcn. welke thans precies tien Jaren duren, hebben iedere ontwikkeling ln .den weg gestaan Reeds thans is aan een stijgend leden-aantal te bemerken dat de. door het Hoofdbestuur getroffen, maatregelen de juiste waren. SPORT EN SPEL (Zie ook elders In dit nummer) HOCKEY BELGIë—NEDERLAND. A.S. Zondag is ook voor de hockey-wereld een belangrijke dag. En al zullen in het groote stadion te Deurne bij Antwerpen geen 30.000 toeschouwers zijn, toch zullen ook daar 22 spelers enthousiast strijden, ieder om den naam van hun land hoog te houden. Na het fraaie resultaat In Leipzig zijn we natuurlijk ten opzichte van de kansen der onzen op timistisch gestemd, en daar ls zeker ook alle reden voor, maar een zekere gereserveerdheid kan toch geen kwaad. Want de uitslagen BelgiëFrankrijk 21, FrankrijkDuitsch land 23, DuitschlandNederland 2—2 wij zen zeker op een uiterst gering krachtsvar - schil tusschen deze 4 landen en al te veel optimisme zou Nederland een even onver wachte als misséhien verdiende nederlaag kunnen bezorgen. Intussclien is er genoeg vertrouwen In onze ploeg, dat deze zeker wel een goed resultaat zal weten te behalen. Het Belgische team bestaat evenals het onze uit een geroutineerde kern. Moge ons elftal er weer in slagen om den f raaien beker wederon. voor een jaar mee te nemen oveF den Moerdijk. De opstelling van het Nederlandsch elftal Ls als volgt: Hardebeck, De Waal. Tresling. C. v. d. Hagen. Ter Haar, v. Lierop, Maas, Jannlnk,. Dupon, Kist, v. d- Haar LETTEREN EN KUNST (Zie ook elders in dit nummer). MUZIEK. Christelijke Oratorium- Vereeniging. Die Matthaeus-Passion. Nu de C.O.V. de traditioneele uitvoering van Baoh's grootsch werk op zich genomen heeft, is het zeer te waardeeren dat voor haar en haar dirigent George Robert de tra ditie geen „angenehmes Ruheklssen" gewor den is, waarop htm artistiek geweten zou mogen insluimeren, doch dat elke volgende auditie een verblijdende vervolmaking van den koorzang bewijst. Zijn we vroeger wel eens over het tekort aan expressief vermogen van het koor, over het onbewogen zingen dér sopranen .ge. va Hen, de- 'uitvoering* vaa Vrijdagavond toonaè lri. eikopzicht een groote vooruitgang in dc goede richting. De groote koornummers: het begin en het slot van het eerste, het slot van het. tweede deel ver mochten de j uitte stemming te wekken en ook in de talrijke kortere dramatische koor- interrupties bleek dat niet alleen het notén- beeld, maar ook de geest der partituur tot verklaring kwam. En in de koralen werd een prachtige sonoriteit bereikt, meestal zacht en gedekt maar een enkelen keer, waar de zang zich tot een geluidsvolume van aanzienlijke kracht ontwikkelde, als in no. 31, van grool- sche uitwerking. De solopartijen waren alle in goede han den, als we 't zoo ten minste mogen zeggen: in goede kelen ware misschien juk ter. cn de hoofden met de daarin vervatte intelligenties mogen we ook niet, op nonactiviteit denken. In de allereerste plaats moeten we in dit ver band onze groote bewondering uiten voor Jac. van Kempen, die behalve de enorme partij van den Evangelist ook nog een twee tal tenorarias gezangen heeft met een be grip. een distinctie, een zeggingskracht, een gemakkelijkheid en klankschoonheid ook in de hoogste en meest intricate liggingen, die hem een plaats in de eerste rijen der Bach- zangers noodig maken. Er waren in zijn ver tolking (momenten, als het verhaal van Petrus' berouw en van Christus' verscheiden, welker ontroerende schoonheid we nooit sterker gevoeld hebben. De andere partij, van welker vertolking voor den totaalindruk veel afhangt: die der Christusfiguur, werd door Willem Ravelli met groote vaardigheid gezongen; enkele malen klonk zijn fraai bas- geluid wat heroleker dan we in dit werk ge wend zijn en wellicht zou ook een minder langzaam tempo veelal niet misplaatst zijn. De zang van Mevr. Jo Vincent verrukte als gewoonlijk door zijn tamaterieele schoon heid; Theodora Versteegh wist ook persoon lijke gevoelens ln haar aria's tot uiting te brengen, als b.v. in het Busz und Reu (no. 10)de klank der lage toonen heeff bij haar steeds een bijzondere charme. Jac. Caro zong de kleine baspartijen met de intelligentie en het gemak die we van hem kennen Een der dameskoorleden mag met onderscheiding ge noemd worden voor haar uitnemende vertol king van de kleine altpartij van ..Pilati Weib". En de concertmeester van het Utrechtsch Stedelijk Orkest speelde zeer mooi de obligate vioolsolo in de aria „Erbarme dich, main Gott" (no- 47). De samenwerking met het orkest was niet steeds perfect-. In no. 12 kwamen de baksen hardnekkig achteraan, en over 't algemeen waren vaak ongelijkheden te constateeren Het ontbreken eencr generale repetitie zal daarvan wel voornamelijk oorzaak zijn, want de bekwaamheden van het U.S.O. staan boven bedenking. De uitvoering, die door een zeer talrijk ge hoor werd bijgewoond, en die volgens de op gave om half acht zou beginnen, ving eerst om tien minut'n vóór acht aan. Indien '"er- gelijke afwijking ook wellicht traditie zou worden, zou '*et voor de ve-slaggcvers wier tijd toch a! zeer bepzrkt i-. aangenaam ljn dit onder belofte van geheimhouding te mogen verpemen. De belauren hunner diges tie zouden er mee gebaat zijn. K. DE JONG. NB. In mijn Radio-overzicht ls om fout go- slopen: de eerste uitvoering der Matthaeus- Passion onder Mendelssohn in 1829 had niet te Leipzig, doch in de Slngacademie te Ber lijn plaats. K. de J« voorziening in ons land. HENRI POLAK-

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14