PHILIPS NOG EENS DE TOL-UNIE. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 31 MAART 1931 VIERDE BLAD Verweer van Schober. Henderson's groote rede. Ook onderhandelingen met Yoego- sladeHongarije en Roemenië Douaneovereenkomst tusschen Tsjecho- Slowakije en Zuid-Slavië. Het antwoord van Schober. WEENEN, 30 Maart. (VJD.) De minister van Buiteniandsche Zaken, Dr. Schober, heeft ln stake het Duitsch-Oostenrijksche Douane-ac- coord o.a. de volgende verklaringen afgelegd: Allereerst legde hij er den nadruk op. dat hij op 15 Januari als Oostenrijksch minister van Buiteniandsche Zaken aanwezig is ge weest bij de Conferentie der Pan-Europa- commissle te Genève, waar hij twee dagen doorgebracht heeft. Deze conferentie heeft geen enkel positief resultaat gehad. Toen daarop de Duitsche minister van Buiteniand sche Zaken Dr. Curtius, naar Weenen was gekomen, hebben zij gezamenlijk de gehee e situatie besproken. Zij zijn tot het besiuit ge komen een practische poging te moeten on dernemen en zich bereid te verk aren een Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie aan te gaan. Misschien door het feit dat geen verdrag aan wezig was, is men alleen tot overeenstemming gekomen over principieele richtlijnen. Het is spreker niet bekend, of twee andere staten in Europa zich verplicht zouden gevoelen alles wat zij met elkander besproken hadden on middellijk aan geheel Europa mede te d re ien. Oostenrijk heeft er in toegestemd de des betreffende mededee'ingen op 24 Maart te ge lijkertijd te Parijs, Rome en Londen te deen plaats vinden. Misschien is juist d t oorzaak geweest van den indruk dat hier iets in het geheim was uitgewerkt. Persoonlijk is Schober echter van meening dat men van deze cor rectheid om een mededeeling te doen alvo rens nog iets gebeurd of overeengekomen is alleen een verwijt kan maken van over groote loyaliteit, terwijl geenszins verweten kan wor den dat de vrede in Europa gestoord wordt. Ten slotte verklaarde Dr. Schober: Deson danks hebben wij ons niet beperkt tot Duitschland alleen en ik kan mededeelen dat wij met Hongarije in on dei handeling staan over een handelsverdrag, dat op een regionale basis en op nieuwe ideeën opgebouwd naar wij hopen na Paschen tot een bevredigend einde zal worden gevoerd. Hetzelfde willen wij ondernemen met Joegoslavië. Verder voert Duitschland hier in Weenen. op het oogen- blik, onderhandelingen met Roemenië. Bewij zen genoeg, dat wij Centraal Europa en Euro pa bedoelen, en niet alleen een Tol-Un:e tus schen Duitschland en Oostenrijk willen! De plannen van Henderson. LONDEN. 30 Maart. (VD.) De Minister van Buiteniandsche Zaken Henderson heeft vr> gens een mededeeling in het Lagerhuis den Secretaris-Generaal van den Volkenbond me degedeeld, dat hij de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie in de Mei-bijeenkomst van den V. B.- Eaad ter sprake zal brengen. GENèVE, 30 Maart. (VD.) De Secretaris- Generaal van den Volkenbond deelt echter officieel mede, dat de op 11 Mei becaa'de ge wone bijeenkomst van den Raad van den Vol kenbond tot 18 Mei a.s. is uitgesteld. Boven dien is de derde bijeenkomst van de ver egen- woordigers der groote mogendheden tot 15 Mei uitgesteld. Een groote rede van Henderson. LONDEN. 30 Maart tV.D.) De Mtairter van Buiteniandsche Zaken Henderson heeft in het Lagerhuis een overzicht gegeven van het standpunt van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. Het tijdstip en de wijze, waarop de andere regeeringen op de hoogte wei-den gebracht, hebben inderdaad aanleiding gegeven tot vérstrekkende commentaren, Henderson zal zich ertoe bepalen mede te deelen, dat deze methode wantrouwen heeft gewekt en de voordeelen van een vrije gedaohtenwisseling bij voorbaat heeft uitgeschakeld. Na zorgvuldige overweging is spr. tot de slotsom gekomen, dat deze aangelegenheid een zoodanig karakter droeg, dat zij onder de competentie van den Volkenbondsraad ressorteerde. Dientengevolge heeft spr. op 25 Maart besloten de Oostenrïjksche en Duit sche regeeringen ervan in kennis te stellen, dat zij zich geen verkeerde opinie moesten vormen over de ernstige bezorgdheid, die haar houding en handelwijze in vele landen, inzonderheid in Frankrijk, heeft gewekt-. De algemeen heerschende stemming heeft spr. veel zorg gebaard. Spr. bedenkingen zijn nadrukkelijk ter ken nis gebracht van de Duitsche en Oostenrijk- sche Rijkskanseliers. Spr. doet op hen een beroep den Volkenbondsraad, nog vóór de hervatting van de onderhandelingen, in de gelegenheid te stellen zich ervan te over tuigen. dat het voorge-telde bedrag niet in strijd is met de aanvaarde verplichtingen, vervat in het met medewerking van den Volkenbond tot stand gekomen Protocol van Genève van 1922. De Oostenrijkscbe regeering heeft er geen bezwaar tezen gemaakt, dat door de regeerin gen die het Geneefsche Protocol hebben on derteekend, de juridische zij^e dezer aange legenheid wordt nagegaan, Maar van een onderzoek van een politiek standpunt uit. kan met het oog op het economisch karakter van de overeenkom"t. geen sprake zijn. De Oostenrijkscbe regeering is van meening. dat er voor den Volkenbondsraad geen aan'eiding bestaat zich met deze kwestie te bemoeien. Aangezien spr. gelooft, dat de Duitsche re geering zijn voorstel wellicht heeft mi:ver staan. beeft hij in dien zin naar Berlijn ge telegrafeerd. dat zijn voorstel slechts beoogt den. Volkenbondraad in de gelegenheid te stellen allereerst te onderzoeken of het voor genomen verdrag niet in strijd is met het Protocol van 1922. Het is mogelijk, dat de VB.-Raad aarzelen zal zich te uiten over de moeilijke technische en juridische problemen zonder van tevoren het advies in te winnen van het Permanente Hof in Den Haag. Spr. huldigt deze zienswijze eveneens. Uit naam der oppositie verklaarde Sir Austen Chamberlain volkomen accoord te kunnen gaan met de politieke houding, die de Minister van Buiteniandsche Zaken in dezen heeft aangenomen. Tsjechisch Douane-verdrag met Zuid-Slavië PRAAG, 30 Maart (V.D.) Heden werd te Praag 't Tsjecho-Slowaaksch—Zuid=Slavische douaneverdrag onderteekend. De verdrags partijen kennen elkander meestbegunstiging voor eenige soorten waren toe. Bovendien werd tusschen beide partijen een veterinair ver drag gesloten. De Zuid-Slavische minister van handel Demetrowitsj 'heeft in den namiddag de ver tegenwoordigers van de Tsjechische pers ontvangen. Tijdens dit onderhoud verklaarde hij o.a. dat Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije een Europeesche oplossing ln den zin hadden. Dit zal ook wel waar zijn voor het Duitsch- Oostenrijksch douane=accoord Alleen betreft het hier een werkelijke tolunie en daarom is de kleine Entente solidair. Het overige is een politieke kwestie. Het probleem van een to lunie tusschen Roemenië en Zuid-Slavië is nog niet. rijp om besproken te worden. Öp een vraag, of het Tsjech-Slowaaksch handelsverdrag niet prejudiceert op het Duitsch-Oostenrijksch douaneaecoord, ant woordde de minister, dat het in dit geval zoo wel in methode als in wezen om iets geheel anders ging. Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië hebben zich de medewerking van Roemenië verzekerd voor een economische aaneensluiting. Frankrijk» De begrooting door den Senaat aangenomen. PARIJS, 30 Maart (V. D.) De Fransche Se naat heeft hedenmorgen de begrootdng. met enkele wijzigingen, goedgekeurd met 280 te gen 80 stemmen. Engeland, Verzoening tasschen Baldwin en Beaverbrook. De Britsche draadlooze dienst meldt dat de correspondentie over de verzoening tusschen Baldwin en lord Beaverbrook gevoerd werd tusschen Neville Chamberlain als voorzit ter van de conservatieve partij ^organisatie en lord Beaverbrook als leider van de Rijks- kruistoch t-actie. Blijkens die correspondentie neemt Beaver brook op zich de politiek der conservatieve partij te steunen. In de briefwisseling wordt geen gewag ge maakt van lord Rothermere, den bondge noot van Beaverbrook bij de laatste tus- schentijasche verkiezingen, maar Rother- mere's blad de „Railly Mail" verklaart heden dat de conservatieve partij in beginsel een belangrijk deel van de politiek van de Daily Mail" omhelst. De Australische regeering betaalt voor New South-Wales. LONDEN, 30 Maart (V. D.) De minister voor de Dominions, Thomas, deelde mede, dat hij een telegram van den Australischen premier Scullin had ontvangen, waarin deze mededeelde, dat het Australische Gemeene- best maatregelen zal nemen om de interest, welke od 1 April as. te Londen door New- South-Wales zal moeten betaald, welke be taling geweigerd wordt, te betalen. Gandhi gaat naar Londen. LONDEN. 30 Maart (V. D.) Naar verluidt heeft Gandhi aan een journalist te Matachl verklaard, dat hij als leider der delegatie van het Nationaal Congres voor het hervatten der Engelsch-Indische onderhandelingen naar Londen zal vertrekken Hij zal zoo spoedig mogelijk afreizen. Duitschland De nieuwe noodverordening. BERLIJN. 30 Maart (V D.) De Rijksregee- ring deelt officieel mede: Vertegenwoordigers van de rechtsche oppositie hebben in een op 29 Maart te Neurenberg gehoudn bijeenkomst een resolutie aangenomen, die zich op on juiste gronden tegen de op 28 Maart afge kondigde Noodverordening ter bestrijding van politieke excessen richt. De verordening van den Rijkspresident richt zich niet tegen het Volksbegehren van Stahlhelm. De President der Republiek die overigens geregeld vertegenwoordigers der rechtsche oppositie in audiëntie ontvangt en van hun opvattingen on de hoogte wordt gehouden, heeft de Noodverordening, volkomen reke ning houdende met har bepalingen inzake haar uitvoering en uitwerking, afgekondigd. De eisch inzake opheffing var. de verorde ning is derhalve een persoonlijke aanval op den Rijkspresident. Het is ten zeerste te betreuren, en moet ten stelligste van de hand worden gewezen, dat thans van D. Nationale zijde getracht INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL 'n Populaire instal latie een uitmuntende combinatie van een drie- lamps-ontvanger en een krachtigen electromag- netischen luidspreker. En gemakkelijk te bedie nen I Met aparte fijnregeling .J Complete ontvanginstallafie No. 2634/ ^PrijTN IFI. 257.50] wordt door misleiding en het verspreiden van valsche beweringen, bij het volk het ver trouwen Ln de persoon en onpartijdigheid van den President der Republiek te ondermij nen". UIT DE OMSTREKEN IJMUiDEN VERKIEZINGSVERGADERING S.D.A.P. De Federatie Velsen der S.DA.P. hield in het gebouw „Thalia" te Umuiden een pro- paganda-verkiezingsvergadering onder voor zitterschap van den heer L. van Hameien. Nadat de vergadering, welke zeer matig be zocht was, door den vooratter na een korte inleiding geopend was, gaf deze het woord aan den eersten spreker den heer P. F. C. Roelse. Deze begon met er op te wijzen, dat er in de gemeente LTmuiren nog veel on kunde over het werk der SDA.P. bestaat. Uit de laatste verkiezing bleek, dat het besef levendig werd van het groote belang der ar beiders, om hun eigen strijd te strijden. De kracht der arbeiderscandidaten be staat in het opkomen voor alle georganiseer de arbeiders, aangesloten bij de SDAP. Wanneer wij zien, zei spreker, dat ongeveer 1/3 van het aantal stemmen gekomen is ten bate van de SDAP.. kan men wel spreken van een macht. De partij van den heer Schil ling is niet geweest een partij in het belang der arbeiders, zei spreker. Hoewel de heer Schilling wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, kon de heer Roelse toch niet nalaten om enkele malen zijn naam te noemen. Bij de wethoudersverkiezing hebben wij gezien, zei hij, hoe de partij Schilling steeds samen gewerkt heeft met den Vrijheidsbond. De heer Schilling voelt zich als gevangene tusschen de andere leden van het college van B. en W. Spreker ging uitvoerig het voorstel tot hef fing van opcenten na en merkte op, dat, als men sociale voorzieningen wil, men er ook voor moet betalen. De winst van het gasbedrijf is ln den ge meenteraad altijd een punt van strijd ge weest, zei spreker, die eenige cijfers noemde. Hij zou er geen bezwaar tegen hebben om de winsten te bestemmen voor sociale doelein den. Door de malaise ziet het er voor de ge meentelijke financiën ook niet bijzonder rooskleurig uit; met de verkiezingen moet hiermede rekening worden gehouden, door nog meer arbeiders afgevaardigden in den raad te brengen. De heer Roelse besprak verder de wijziging van de wet der fi- nancieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente en somde een groot aantal niet te volgen cijfers op. Vervolgens besprak hij het openbaar en bijzonder onderwijs en consta teerde, dat het aantal bijzondere scholen zeer sterk toegenomen is in verhouding tot het aantal openbare. De mogelijkheid is maar al te gemakkelijk om een bijzondere school te stichten, zei spreker en dit alles is ten nadeele van het arbeiderskind. Het anti-maatschappelijke gevoel van B. en W. is sterk naar voren gekomen inzake de schoolvoeding en de schooikleeding. Ten slotte besprak hij de poging tot het instellen van een studiebeurs ter herinne ring aan het 50-jarig bestaan van Umuiden en herinnerde er aan, hoe dit voorstel afge stemd werd. De heer W. F. V1 s s e r begon met er op te wijzen hoe verschillende kiesvereenigingen opgericht werden onder den naam van neu traal te zijn. De kerkelijke partijen zullen gewag maken van een strijd tusschen kerkelijke- en niet- kerkeüjke partijen, zei spreker. Het gaat in den raad om maatschappelijke zaken en men is er veel te bang voor om deze aan te raken of naar voren te brengen Wat heeft het college van B. en W. ge daan inzake de werkloosheid? vroeg hij. Men heeft de crisis zien aankomen cn geen moei te gedaan om werken, die voor vervroeging in aanmerking komen, uit te voeren. Wat ts er cecfean door het college van B. cn W. om het georganiseerd overleg tot zijn recht te laten komen? vroeg hij. Men was bezig dit instituut kapot te ma ken, zei spreker, want het college van B. en W.en de wethouder van sociale zaken hebben het niet noodig. Spreker gaf ook een uiteenzetting van het geven van drukwerk aan ongeorganiseerde patroons. Het college van B. en W. heeft geen gezag meer in den raad. Voor de tnenschen die aan dit college verantwoording schuldig zijn, zijn verschillende voorstellen „getorpedeerd" zei spreker; die hierbij ook de quaestie van het ziekenvervoer in de gemeente en de rusthui zen noemde. B. en W. zijn echter geweldig sterk geweest- in hun strijd tegen de sociaal-democraten, zei hij en herinnerde aan het wezen van een ambtenaar bij Openbare Werken, die so ciaal democraat was. en het niet op de voor dracht plaatsen van een sociaal-democratisch onderwijzer. Spreker vroeg zich af wat de toekomst brengen zal. De coalitie zal wel weer hersteld worden, zei hij, gelet op de houding van het A.-R. raadslid Vermeulen. Het grondbedrijf mag niet vergeten worden omdat hier aan vastzit 't woningbedrijf. De organisatie van maatschappelijk hulpbetoon moet eveneens veranderd worden, zei spre ker; beide instellingen dienen tot één te wor den samengevoegd. Een ding is noodzakelijk, ze: hij namelijk dat men er voor zorgt, dat de sociaal-democraten een groote meerderheid in den raad krijgen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. EEN NET EN TROS IN DE SCHROEF. De vischtrawler L. T. 273 kwam voor do vischhal met een net en een stuk tros in do schroef. De duiker H. Engelhart van IJmul den-Oost wist er voor te zorgen dat het schip met een paar uur weer naar zee kon gaan. Dat het een kranig stukje werk was. bewijst wel dat vijf man noodig waren om alles wat in de schroef zat, naar boven te halen. CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS. De afd. Umuiden van de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs hoont Woensdag middag 8 April te 3 uur haar school. ..de Emma-school" aan de Beukenstraat officieel te openen. VOLKSONDERWIJS De afd. IJmuiden-Velsen der vereeniging „Volksonderwijs" belegt op 2 April een open bare vergadering in het vacantiehuis aan de Groeneweg te Umuiden-Oost. De voorzitter van den Kennemer kring Mr. G. L. van Dam zal aanwezig zijn. terwijl de heer Feunge uit Amsterdam als spreker zal optreden. Deze vergadering wordt belegd ter verdediging van de openbare school en tegen de oprichting eener neutrale bijzondere school te Velserbeek. CENTRAAL DRANKWEER-COMTTé Het Centraal Drankweer Comité vergadert as Woensdag in café RoyaL Op de agenda komt voor de oprichting van een onthouders tooneelclub en de te voeren actie in de „Blauwe Week". CHR. MIDDENSTANDS VEREENIGING. Heden. Dinsdagavond houdt de Chris telijke Mlddenstandsvereeniging haar eerste vergadering in de vergaderzaal Oranjestraat 10. Een 50-tal middenstanders zijn reeds tot deze mlddenstandsvereeniging toe getreden. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. In de Maandagavond gehouden Jaarverga dering der afdeeling IJmulden cn omstreken van de Evangelische Maatschappij, memo reerde de voorzitter het overlijden van een verdienstelijk lid. den heer N. Gonlag. die de afdeeling de laatste jaren steeds op de alge- meene vergadering vertegenwoordigde, wees de voorzitter er op dat het ledental iets voor uitging en nu 52 bedraagt. De winterpropa- gar.da der afdeeling gaat deze maand pas beginnen, daar heden, Dinsdagavond, een vergadering wordt gehouden in de Bethlehem kerk aan de James Wattstraat, met als spre ker Prof. Dr. G. C. van Ricl, oud-katholiek pastoor te Amsterdam Op Vrijdag 24 April wordt een openbare vergadering gehouden in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw te Beverwijk, met als sprekers Ds. G. B. Westen burg van Den Haag en Ds. G. Westmij se te Drachten. Uit het financieel verslag bleek, dat er in kas een batig saldo was van f 86.43. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 16 en 17 April in Den Haag werd behandeld en tot afgevaardigden daar heen benoemd de heeren J. van Ikelen en Y. Mens. BEVERWIJK GEMEENTELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR AMBACHTSLIEDEN Maandagavond werd in tegenwoordigheid van de leeraren, de leerlingen en vele belang stellende ouders de cursus 1930—1931 van de gemeentelijke Nijverheidsschool voor Am bachtslieden, gesloten. Het woord werd gevoerd door den voorzit ter van de commissie van toezicht op dit on derwijs, den heer Ir. v. d. Vegte, die als een verheugend verschijnsel constateerde, dat het leerlingenaantal belangrijk is toegenomen, zelfs in die mate, dat ditmaal de gebruikelijke tentoonstelling van werkstukken, die ais pro paganda-middel dienst deed, acoterwege moest blijven, omdat de school niet meer leerlingen kon bevatten. In de naaste toe komst zal dan ook uitbreiding dor school ruimte moeten worden overwogen. Vijf jaren geleden begon de school met 35 leerlingen, voor den laatsten cursus bedroeg dit aantal 132. Slechts vijf leerlingen behaal den het diploma, welk bescheiden resultaat spr. toeschreef aan het feit.dat blijkbaar zoo spoedig wordt vergeten, wat daar werd ge leerd. hoewel juist deze kennis de grondslag moet zijn, waarop het ambachtsonderwijs moet kunnen steunen. Voor de eerste maal werd de cursus in den afgeloopen winter uitgebreid met het leervak electrotechniek, terwijl het in de bedoeling ligt den bij den volgenden cursus ook gas- fltten als leervak in te voeren. De heer Ir. v d. Vegte besloot met een woord van hulde aan directeur en leeraren voor de betoonde ijver waarmede zij ook ditmaal weer hun taak heb ben vervuld. De directeur, de heer P. J Heykoop reikte daarna de diploma's uit en maakte de bevor deringen bekend. Het diploma verwierven: H. Brave van dc afdeeling timmerlieden en C. Put, M- Bak, H- Beumer en J. van Zantvliet van de metaalbewerkers- Bevorderingen: van de eerste naar de twee de klasse timmerlieden: G. Vonk, D. Zwitser, A. Krom. W. y. d. Zon. J. Brandjes. A. Spijker, J. Kaayk, P. Spanjaard, K. Zwaan. A. Hei- doom. J. Veenboer. H. Lichten donk en H. V, d. Plas, Voorwaardelijk: II. v. d. Ham, H. Bret- houwer. J. Koridon cn H. Niesten. Metaalbewerkers: B. Barendsen. J. Willen»- se. W. Roos, C. Hoogesteyn. A- Slotemaker. Th. Kieyne, C. Steen, Chr. Six, B. Munter en J. Zonneveld. Eiectriciens: P. Massee, J. v. d. Ahrend en D. Steenbergen. Voorwaardelijk J. v. Lierop. Van de 2e naar de 3e klasse: Timmerlieden: A. Dibbits, J. Hergarden. M. Bruinenberg. J. Vermeulen, B. Huyzendvcld, A. de Goede. Voorwaardelijk: J. Stad. Metaalbewerkers: A. de Koning. P. Span jaard. S- Slotemaker. Th. Galesloot. K. Nooy, J. v. Donsclaar, Voorwaardelijk: A. Rothe en J. v. Wijk. Schilders: A. Heymans. Van de 3e naar de 4e klasseTimmerlieden:! L. Dokter. R. Zonneveld. C. Comelisse, G. Driessen. H. Hergarden. J. Spanjaard, P. Hei doorn, C. Versteeg cn N. Visser. Voorwaarde lijk: J. Beers cn N- van Kleef. Metaalbewerkers: J. C. Bakker, H. Bosman, Voorwaardelijk: P. Zwaan cn G. Bakker. Schilders: D- Hoogewcrf en N. Blankendaal Eiectriciens: B. Los. Van de 4e naar de 5e klasse: Schilders: A, Poncin. Eiectriciens: K. Groot (voorwaardelijk). VELSEN SCHOOL- EN WERK TUINEN. De vereeniging voor school- en werktuir.cn en boomplan tdagen in Veben verzoekt cru mede te deelen. dat de school- en werktuinen aan de Ahornstraat te Umuiden-Oost en bij de Ruïne te Santpoort op 18 April ek be ginnen. DE RAADSVERKIEZINGEN. DE HEER S. BAARDA STELT ZICH NIET MEER VERKIESBAAR. Naar wij vernemen zal de heer S. Baarda zich bij de komende gemeenteraadsverkie zingen niet meer beschikbaar stellen. De heer Baarda had zitting voor de groep Schilling. SANTPOORT „EENSGEZINDHEID". De besturenbond „Eensgezindheid" heeft in zijn jaarvergadering in het bestuur eenige wijzigingen aangebracht. In de eerste plaats werd als nieuwe voorzitter gekozen de heer W. T. Gerrets en tot secretaris (vacature G. Krom wegens vertrek) de heer G. Rapïts. Den heer Krom werd dank gebracht voor zijn werk. eerst als voorzitter, later als secretaris verricht. Het bestuur bestaat dus thans uit: W. Th. Gerrets, (voorzitter), G. Rapits (secretaris). J. Oorthuyzen (pennTngm.), C. Butter, J. J. Goddyn, H. Duin. G. Hop en J. A. Vallent- goed. CIRCUS „OLYMPIA". Het alhier gearriveerde circus „Olympia" gaf Zaterdagavond zijn openingsvoorstelling. Het programma gaf „elck wat wils". Lief hebbers van mooie paarden konden deze be wonderen. Ook van dc dressuur valt veel goeds te zeggen. De directeur, de heer Max Winter, had wel het meeste succes met zijn tel- en rekenpaard Sullivan. Er werden ook sterke staaltjes hondendressuur en acroba tiek vertoond. En dan ontbraken natuurlijk do onontbeerlijke clowns niet! INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKE LING. De her Mol zal op Dinsdag 7 April voor de afd. Bloemendaal-Santpoort van het insti tuut voor arbeidersontwikkeling in „De Toorts" te Santpoort de film vertoonen „We tenschap en film". Het le deel is gewijd aan microscopische films, waar oa. de verschillende ziektever wekkende bacteriën, zooals die van typhus, de malaria, de mijnwormzlekte, enz. ver toond zullen worden. Het 2e deel laat zien de microscopische opneming van den bloeds omloop. Het 3e deel geeft een blik hoe vogel films worden vervaardigd. Het 4e deel geeft dc vertraagde en het 5e deel de versnelde film. S. D. A. P. Donderdag 9 April houdt de SDA.P. afd. Santpoort een openbare vergadering in hotel „De Weijman" te Santpoort De heer W v. d. Vall, lid der Provinciale Staten, uit Alkmaar zal spreken over: „De sociaal-democratie cn dc Provinciale Staten van Noordholland. De zangvereeniging „Mor genrood" verleent hare medewerking. BLOEMENDAAL INTERN. ANTI-MILITARISTISCHE VEREENIGING. Maandagavond is op initiatief van een voorloopig comité een vergadering gehouden in „De Toorts", ten einde een afdeeling Bloe mendaal-Santpoort van bovengenoemde ver eeniging te stichten. De heer Gé Nabrink uit Den Haag. secreta ris van het landelijk comité van de IA.M.V., hield voor een kleine schare aandachtige vrouwen en mannen een propaganda-redc. Spr. begon met een uiteenzetting van den huidigen cconomischcn toestand met zijn groote werkloosheid en de ellende van de ar beidersklasse. De bezittende klasse tracht zich met aller lei middelen te handhaven (fascisme). De techniek heeft in den oorlog een groote verandering gebracht zoodat dc industrie het zwaartepunt is geworden en de oorlog een strijd van burgers. De bezittende klasse heeft belang bij oor log (trusts en cartels). Spreker behandelde dan de le vlootwet van Colijn, die verworpen werd. terwijl de 2de na den overval op Curasao werd aangeno men. om de oliebelangen te dienen. Dit dwingt de arbeiders om zich te wape nen en wel door de productiemiddelen in be zit te nemen en te houden. Als de arbeider geen oorlogsmateriaal vervaardigt of ver voert is oorlog onmogelijk Een ander strijd middel is de dienstweigering, die den burger dwingt tot nadenken en nog een ander de weigering om te mobiliseeren. Spr. wekte tenslotte op. om lid te worden van de I.A.M.V. en mee te helpen bouwen aan dc nieuwe maatschappij. (Applaus. Verschillende leden gaven zich hierna op. I Secretaris is de heer B. Hamberg te Sant- poort,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13