STADSNIEUWS Het licht op den toren. HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 31 MAART 1931 DE AMBTENARENWET 1929. DE UITVOERING DER WET. Het tot stand komen van de Wet van 12 December 1929 „houdende Regelen betref fende den Rechtstoestand van Ambtenaren (Ambtenarenwet 19291, welke wet op 27 De cember 1929 In Staatsblad 530 werd afgekon digd. is voor den Neder la ndschen ambtenaar van bijzonder groot belang. Reeds sedert ongeveer 1350 werd in Ambte naarskringen de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van het tot stand komen van zekere rechtsregelen voor den ambtenaar en zelfs de groote liberale staatsman, Thor- becke. achtte toen reeds rechtsbescherming van den ambtenaar in het belang van den publieken dienst. Hoewel de Ambtenarenwet niet volledig aan do wenschen en verlangens van de amb tenaren tegemoet komt, wordt in ambte naarskringen gaarne erkend, dat deze wet de mogelijkheid biedt om het rechtsgevoel te bevredigen. Een belangrijk gedeelte van de in deze wet opgenomen bepalingen is gewijd aan het z.g. formeele recht, d.w.z. aan den vorm van rechtspleging waaraan overheid en ambte naar zich bij voorkomende geschillen zullen hebben te houden; een kleiner gedeelte bevat bepalingen ten aanzien van het z.g. mate- rieele recht van den Ambtenaar en de wen schen der ambtenaren ten opzichte van dit gedeelte der wet zijn niet geheel bevredigd. Bij de behandeling der wet in de Volksver tegenwoordiging Is dat zeer duidelijk tot uiting gekomen in de redevoeringen van en kele Kamerleden. De regeering wenschte echter niet verder te gaan met het treffen van regelen nopens het materieele recht. Op 15 Maart 1930 zijn reeds enkele bepa lingen der Ambtenarenwet in werking getre den nl. de titels I en III welke bepalingen be vatten betreffende aanduiding, wie ambte naar zijn ln den zin dezer wet en „van mid delen tot bewaring en verwerkelijking van recht", alsmede de bepaling in artikel 127. dat de gehuwde ambtenares tegenover den Staat of het openbare lichaam in welks dienst zij ls. zeirstandg beschikt over hare be zoldiging of het pensioen. Daarentegen tre den pas op 1 September a-s. een aantal bepa lingen in werking, welke de verschillende openbare lichamen o m. verplicht, vóór dien datum verschillende voorschriften vast te stellen, of reeds bestaande soortgelijke voor schriften eventueel aan te vullen of te wij zigen. Het is deze materie welke de laatste en nog komende maanden voor dien len September tal van besturen van openbare lichamen en niet minder ook alle organisaties van over heidspersoneel ernstig bezig houdt. Op 26 Maart jl. heeft het georganiseerd overleg voor Amb'enaren, Werklieden en Po litiepersoneel alhier zijn eerste vergadering daaraan gewijd. Tot het geven van eenlg begrip van den omvang van deze materie diene. dat de Ambtenarenwet onder „Ambtenaar" ver staat; hem, die ls aangesteld ln openbaren dienst om hier te lande werkzaam te zijn. Niet echter de personen in openbaren dienst met wie een arbeidsovereenkomst mar burgerlijk recht is gesloten. Het eerste artikel der wet bepaalt tevens, dat tot den openba ren dienst behooren alle diensten en bedrij ven door den Staat en de openbare licha men beheerd. Hieruit volgt, dat alle hoofdambtenaren, directeuren, hoofden van diensttakken, alle ambtenaren, werklieden en de politie onder het begrip „ambtenaar" vallen en de wet hare beschermende bepalingen over hen uit strekt. Artikel 2 somt natuurlijk enkele uitzonde ringen op dien algemeenen regel op, nL ten aanzien o.a. van ministers, leden van den Raad van State, rechters en ook ten deele ten aanzien van militairen. Zoo heeft b.v. ook het gemeentebestuur van Haarlem vóór 1 September as. voor schriften vast te stellen nopens: aanstelling, schorsing, ontslag, bezoldiging, wachtgeld, diensttijden, verlof en vacantie en aanspra ken in geval van ziekte, overige rechten en verplichtingen van ambtenaren; disciplinaire straffen, administratieve instanties (scheids gerecht of adviescommissie), en over de wijze waarop aan vereenlglngen van ambtenaren gelegenheid wordt gegeven, ten aanzien van die betreffende algemeen verbindende voor schriften haar gevoelen te doen kennen. (Ar tikel 125 der wet). De Commissie yan Arbelds- en pensioen zaken alhier heeft onder leiding van wet houder Mr. J. Gerritsz zich reeds ernstig be zig gehouden met den belanvrijkena, veel om vat tenten en s'cMlc moeil'lken ahbe'd FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den jprootcn oorlog. Vertaald uit het Deensch door P. J. AERSSENS 10) „rk heb nog maar zelden een vrouw ont meet. die over zulk een opmerkingsgave be schikt als u". „Och kom" lachte juffrouw Hellesen ge- vleid. Vosz had het gesprek de gewenschte rich ting gegeven en stuurde nu aan op een onder werp, waar het meisje ongetwijfeld interesse voor zou hebben. Hij had reeds eerder ver moed. dat zij Aaboe in stilte beminde. „O, ja u kunt mij nog een grooten dienst bewijzen. Weet u ook. hoe groot dat meisje ongeveer was. ja. hoe heet zij nu ook weer..." „Bedoelt u juffrouw Woiffsohn, waar u 't zoosven over had?" „Juist. die", antwoordde Vosz opgetogen, dat hij haar naam kende. „Hoe lang ls zij ongeveer?" „Zij ls een Ietsje langer dan ik, maar niet veel". „Wat weet u dat precies? Ik moet haast ver onderstellen, dat u vlak naast haar gestaan hebt". Vosz vreesde bij ieder woord dat hij sprax, dat Juffrouw Hellesen hem zou doorzien. Doch zijn vrees bleek ongegrond en ln stilte prees hij de echte vrouwelijke eigenschap, van al» door maar to praten over gevoelens, die zij yerbergen willen. Het werd Vosz allengs dui- van voorbereiding van voorschriften, welke, na overleg- en in samenwerking met de ambtenaren, werklieden- en polltle-organi- saties. aan den Raad ter vaststelling zullen worden voorgelegd. Genoemde Commissie heeft reeds enkele groote HJnen voor een ontwerp uitgestippeld en de organisaties gaan hiermede grooten - deels accoord. Alle reeds terzake bestaande voorschriften en de nieuw vast te stellen bepalingen wil de commissie onderbrengen ln één reglement, waarin ten aanzien van de verschillende groepen van gemeenteoersoneel de gewensc'n te verschillende bemalingen zullen moeten worden vastgesteld. Zoo zullen vcor de hoofd ambtenaren b v. geheel andere bijzondere be palingen moeten worden opgenomen dan voor ambtenaren en werkheden, al kunnen de meer algemeene bepalingen, nopens de rechtspositie, voor het geheele gemeenteper- soneel geldend, dezelfde zijn. De Commissie wil de bij de Ambtenaren wet aan de openbare lichamen toegekende bevoegdheid tot het Instellen van een Instan tie, welke ln eersten aanleg rechtspraak kan uitoefenen „over besluiten, handelingen en weigeringen (om te besluiten of te hande len)" gebruiken en wenscht voor het ge- meentepersoneel één scheidsgerecht ingesteld te zien. behoudens de uitzondering voor de politie, waaromtrent de burgemeester de be slissing heeft te nemen. De verschillende or ganisaties hebben naar verluidt den zelfden wensch. Minder eenstemmigheid schijnt te bestaan ten aanzien van de ge dachte. aan het gemeentepersoneel de ver plichting op te leggen, dat het zich bij een vakorganisatie zal aansluiten. De mogelijkheid van ..voorwaardelijke straf oplegging", welke der commissie wenschelijk voorkomt, vindt bij de organisaties zeker in stemming. Belangrijk ls het prlncïpleele vraagpunt of aan vrouwelijk personeel, dat ln het huwe lijk treedt, ontslag moet worden gegeven. Zoowel bij de commissie zelve als bij de or ganisaties bestaat op dit punt belangrijk ver schil van meening. Hoe de beslissing vallen zal ls nog niet te voorzien. Behalve deze punten zijn er nog enkele, welke de commissie in het Algemeene Regle ment wil geregeld zien. Wat nu de rechtsprocedure betTeft zal voor Haarlem zeer .waarschijnlijk deze regeling tot stand komen, dat een in te stellen scheidsge recht voorkomende geschillen of beroep van opgelegde straffen ln eersten aanleg zal be handelen.De beroepsinstantie, zdbwel voor de overheid als voor den betrokken ambte naar ls dan de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Gaat het gemeentebestuur niet over tot het instellen van een scheidsgerecht, dan zal de Raad van Beroep, optredende als .Amb tenarengerecht". in eersten aanleg kennis nemen van en beslissen over zaken, welke anders door het scheidsgerecht zouden zijn behandeld geworden. De beroepsinstantie is ook dan de Centrale Raad van Beroep. Het moet echter stellig een gemeentebe lang worden geacht, dat een plaatselijk scheidsgerecht, samengesteld uit. noch bij het -gemeentebestuur, noch bij de personeels organisaties geïnteresseerde personen, als scheidsrechters, in eersten aanleg geschillen tusschen gemeentebestuur en een betrokken ambtenaar aan zijn beslissing onderwerpt. Intusschen wordt nog veel arbeid vereischt alvorens de gemeenteraad ten aanzien van deze materie een besluit zal kunnen nemen. Het voorbereidende werk voor het georga niseerd overleg, nl. het komen tot een ont- werpreglement is in vollen gang. Natuurlijk ziet het politieoersoneel met veel belangstelling een beslissing van den burgemeester in deze kwestie tegemoet, om dat daarvan zal afhangen óf en zoo ja: wélke waarde voor dat personeel een plaat selijk scheidsgerecht zal hebben. T. NATIONAAL CONGRES VOOR VAKOPLEIDINGSVRAAGSTUKKEN Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier stelt voor, een subsidie van 25 te verleenen aan bovengenoemd con gres. dat in Augustus 1931 te 's-Gravenhage zal worden gehouden. LUCHTPOSTVERBINDING MET NED. INDIë Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier stelt voor. een brief te rich ten tot den M nister van Waterstaat, waarin den Minister in overweging wordt gegeve- die maatregelen te helpen bevorderen die zullen strekken tof het instellen van een wekelijkschen luchtpostdienst met Ned. O- Tndië dot g-vd"raMd-» laar 1TU. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 63 Cts. per regel. CHOBOTRA Gebruik' eens «er afwisseling Chobotra een heerlijke cnocoladepasfel. He» is een welkome *ennope- ring en ree» goedkoop in hef gebruik. Verandering von spijs doe» e'en. Chobotro Is verkrijgbaar In flacons von f. 1. en halve fla cons von f 0-60. Neemt heden nog een proeft DE TREKKING DER JOODSCHE INVALIDE, AFDEELING NOORD-HOLLAND. HOOFDPRIJS VALT OP No. 479. Onder enorme belangstelling heeft Maan dagavond in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond de laatste trekking plaats gehad van de groote loterij der Joodsche In valide, afdeeling Noord-Holland. Dit was de avond, dat het ihuis moest „val len", het perceel Boekenrodestraat 1, de hoofdprijs van de loterij, en het was dan ook geen wonder, dat er in de zaal een gespannen atmosfeer heerschte. Aller oogen waren ge richt op het centrum van het podium, waar notaris Ittmann en zijn staf zetelden geflan keerd door de beide bussen, respectievelijk de lotnummers en de prijzennummers bevattend. Wie zou de gelukkige zijn? Voordat de notaris met zijn omvangrijk werk een aanvang nam, sprak rabbijn S. Ph. de Vries, secretaris van de afdeeling Noord- Holland der Joodsche Invalide een kort ope ningswoord, ln de plaats van den voorzitter, den heer I. G. Keesing, die verhinderd was. Rabbijn De Vries legde den nadruk op de on weerstaanbare kracht, die er van de Joodsohe Invalide uitgaat. Deze onweerstaanbaarheid heeft ertoe geleid, dat de 280.000 loten nu allen een eigenaar hebben gevonden, of schoon men toch eigenlijk tot Augustus den tijd had. Dank bracht spreker aan notaris H. C. Ittmann. die zich voor de trekking belan geloos ter beschikking had gesteld, aan den directeur der J. I., den heer I. Gans, van wien zoo'n enorme stuwkracht uitgaat en zijn energieke staf, en verder aan allen, die bij den verkoop en de propaganda hun mede werking hebben verleend. Spreker hoopte, dat er met plezier en geluk aan het schoone werk voortgebouwd mocht worden. Het woord was hierna aan den notaris. Met luider stemme las hij de nummer? op en de spanning steeg van minuut tot minuut. Edochde prljsnummers 500 (de 5 per- soons E? ex super six Coach) en 750 (het huis). Heten lang op zich wachten. En toen voorgesteld werd een kwartier te pauzeeren zaten de bewuste rolletjes nog veilig en wel in de bus opgeborgen. De pauze benutte de heer Gans, directeur der J. I.. voor het houden van een toe praak. waarin h(J de trekking de laatste acte van een schoon blijspel in 'twaalf tafereelen noem de. Daarmee ls evenwel niet gezegd, dat het doel der vereeniging nu bereikt is. Integen deel. het is lil alle opzichten noodzakelijk, dat men de Joodsohe InvaMde blijft steunen. Ook na de hervatting van de „laatste ronde" duurde het nog langen tijd voordat de hoofdprijzen te voorschijn kwamen. Tens'otte ..viel" de Essex het eerst en wel op no. 4949. En daarna, onder een massale zucht van ver lichting en teleurstelling tegelijk „het" huis. De houder van no. 47ft bleek de gelukkige. De geluksvogel was echter niet in de zaal aanwe zig. Vermoedelijk is het een inwoner van Amsterdam, het lot Is althans in de Amster- damsche Bijenkorf verkocht. Naam en adres zuilen nader worden bekend gemaakt. Met het bekend worden van het nummer was meteen ook de spanning gebroken en de meesten verlieten na den „slag" de zaal. Aan het einde van den avond sprak de se cretaris van het hoofdbestuur, de heer L. Snapper het slotwoord uit. In het bijzonder bracht hij daarin dank aan notaris Ittmann en rabbijn De Vries. Diegenen, die geen prijs ten deel ls geval len, mogen zich de woorden van den heer Gans ln herinnering brengen, nl., dat zij toch een groote voldoening zullen vinden in de medewerking, die zij voor een schoon doel hebben verleend. n. o. v. Door het bestuur van de Haarlemsche Or- kestvereen'girg is aan de musici van het, korps een voorjaarsvacantie gegeven van 2 tot. en met 7 A^ril. Voor den Politierecliter. De goedwillige wandelaar. Het ls te begrijpen, dat de Jonge man, die werkloos was, het schoone weder benutte om met zijn vrouw een wandeling te maken; wellicht wekte de ontluikende natuur bij hem gedachten aan nieuwen welstand. Het geviel, dat zijn oog. sleurend naar lenteboden, in een sloot een rijwiel ontdekte, tegen dén wal geplaatst en aangezien het wateroppervlak geen verongelukt beri^-er kon bedekken om dat er geen noemenswaardig wateroppervlak bestond, terwijl, zoo ver het oog reikte, geen menschelijk wezen zichtbaar was. besloot de man na korten familieraad het rijwiel mee te nemen ten behoeve van den rechtmatigen, hem onbekenden eigenaar, vermoedelijk ver onderstellende, dat iemand onder het rilden ongemerkt het rijwiel had verloren om thuis tot de ontdekking te komen, dat hij te voet en niet per rijwiel was gearriveerd. In deze wondere tijden kan je alles verwachten. De Jonge man plaa*<de het vervoermiddel ln een garage en wachtte tot een eigenaar zou komen oodagen en wellicht ware dit alles niet geboekstaafd, a's zich niet de voor hem noodlottige omstandigheid had voorgedaan, dat hij werk kreeg. Begrijp me gced; het was niet noodlottig van wege het werk. ofschoon er werkloozen zijn. wien eeen grooter pmn kan overkomen, maar wel vanwege het feit. dat de man nu een fiets noodlg had. Hij be zat een flets, die niet berijdbaar was en zoo doende bes'oot hij de defecten te herstellen met gedeelten van het gevonden voorwerp, wat hij dan ook deed en dit bracht hem in de bek'aagdenbank. Officieren van Justitie staan sceptisch te genover het vinden van goederen en ln dit geval kon de officier dit niet beter uitdruk ken dan door drie maanden gevangenisstraf te eischen. maar de rechter vond een sloot toch wel een rare stalling, waaruit afgeleid zou kunnen worden, dat de rechter niet van nabij met de eigenaardigheden van de voetbal lende Jeugd bekend is. Enfin, die onbekend heid kwam den man ten goede omdat hem diefs'al en niet verduistering was ten laste gelegd en de wandelaar werd vrijgesproken, wat hij zelf n;et goed scheen te begrijpen, want. hij was haast niet uit de bank weg te krijgen. De kalme dronkaard. Het Is natuurlijk best mogelijk, dat de fris- sche lucht en de zeewind te IJmuiden het overmatig b'.ozend gelaat waarin vooral de neus fel gloeide,, voor hun rekening hebben, maar anders ware het dan ook aan geen twijfel onderhevig of de gcede man. die, staande voor zijn wereldlijken rechter, ze nuwachtig z'n pet befrommelde. was niet iemand, dien de hooge Jeneveraccijns van drinken terughield. De agent, die hem hier had doen komen, bezwaarde hem niet noo- deloos, want hij noemde hem een kaimen dronkaard, maar dit was meer een algemee ne beschouwing, want dat hij terecht stond was geen gevolg van die kalmte. Integendeel hij was op een avond, toen werkloozen ver gaderden en hij gemeend had die vergadering met zijn tegenwoordigheid te moeten op luisteren. driemaal de deur uitgegooid en de agent oordeelde het daarom het beste hem nu voor afwisseling maar eens een deur bin nen te gooien en wel die toegang gevende tot het arrestantenhok. Dit was den man niet naar den zin, hij wilde uit- en niet ingegooid worden, waarom hi] zich op de strtasteenen vlijde, een bezig heid. die als weerspannigheid wordt aange merkt, ofschoon er dan. om het recept van wederspannigheid te completeeren, van trek ken ln andere richting wordt gesproken. Met de jenever was ook de herinnering aan al die tegenstrijdige handelingen ln damp opgegaan en de man zei dit kort en zakelijk: „ik was dronken" en hij zei dit met een ge zicht alsof hij op z'n eerste verboden borrel tje was betrapt. Nou. de rechter vond niet zoo heel veel zondigs in dezen mensch en gaf tien gulden boete met de vermaning er voor te sparen en het was overduidelijk, dat dit voor hem een tamelijk nieuw begrip was, want hij verzonk in gedachten, met de vin gers aan de pet zoekend naar de oplossing van het raadsel, hoe een dorstig mensch tien gulden bij mekaar moet krijgen. Ga Je in beroep? vroeg de deurwaarder en wekte hem uit zijn gepeins. „Neen. meheer!" en hij zwaaide af. De dorstige kruidenier. Als een kru'.denlersjngen voor z'n baas geld ontvangt, is het behoorlijk en tevens gebruikelijk, dat hij dat geld afdraagt, want zulks niet doende maar het in vroolijkheid verterend, als ware hij zelf de baas van de zaak. leidt tot onaangenaamheden, hetgeen de jongeling, die thans terecht stond, zou er varen En toch had hij dit goeddeels kunnen voorkomen, want de officier was hem welge zind gewsest, had hem aan de zorg van drankbestrijders toevertrouwd en zelfs een strafvervolging willen vermijden, zulks met het oog op den Jeugdigen leeftijd en andere overwegingen van humanltairen aard: aan de oTwop-send<> kracht vin e"»viTT*°n!*«;'raf toch wordt, tegenwoordig gelukkig meer en meer getwijfeld. De jongeling had dit ter harte moeten nemen, dan zou hij het biljart en-dergelijke genietingen gemeden hebben; nu hij dit niet had gedaan, kreeg hij een rood paspoort bij de drakbestrijders, die blijkbaar gauw stiijdensmoe zijn. De officier toornde tegen den jongeling, die daar ln zijn zielige houding gansoh niet den indruk maakte van een onverbeterlijk mensch, maar de boosheid was meer uiterlijk dan innerlijk, schoon vijf maanden gevangenisstraf uit drukking aan den toon moesten geven. De engel der gerechtigheid, staande achter den presidentszetel, breidde echter haar vleu gelen beschermend over den boeteling uit, die zich hoorde veroordeelen tot 6 ma mden voorwaardelijk. KENNEMER VEREENIGING VOOR JEUGDHERBERGEN. EEN JEUGDHERBERG AAN DE JAN GIJZENVAART. Zaterdagmiddag werd in het „Jeugdhu's" aan de Kinderhuisstraat de Jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de belangstelling voor het Jeugdherbargwerk steeds groeiende is. Het aantal leden steeg tot 471. Daar de Jeugdher berg aan den Jansweg in September van het vorig Jaar wegens sluiting van het gebouw „Excelsior" moest worden opgeheven, was het bestuur genoodzaakt, naar een ander gebouw voor de Jeugdherberg om te zien. De ver- eeniging is er nu ln geslaagd, een gebouw te huren van d° gemeente Haarlem, nl. de voormalige R.K. School aan de Kerklaaa (Jan Gijzenvaart). De ligging van dit ge bouw is voor het doel zeer gunstig: het ligt in. een mooie landelijke omgeving, en Ls trch gemakkelijk uit de stad te bereiken. Men verwacht, dat de Jeugdherberg ook veel ge bruikt zal worden, door „trekkers", die een tocht per kano of ander vaartuig makenDe inrichting van dit gebouw zal een bedrag van pl.m. f 5500 eischen, waarvoor dringend versterking van het Jeugdherbergfonds noo- dig is. Om dit bedrag zoo spoedig mogelijk bijeen te krijgen, zal een uitgebreide actie worden georganiseerd. Wanneer deze actie slaagt, hoopt men nog dezen zomer de jeugdherberg te kunnen openen. Daar de voorzitter, de heer C. Slpkes, wegens drukke werkzaamheden zijn functie had neergelegd, werd tot voorzitter gekozen de heer Ir. J. E. de Vries. Wegens bedanken en periodieke aftreding van bestuursleden moest ln een zevental vacatures worden voorzien. Herkozen werden de heeren T. K. Roosjen en A. v. Nierop, als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren G. Houtzager, P- C. de Jongh, J. W. Steffens, R. Veth en R. IJzer. DE NATIONALE DANSCOMPETTTIE. In den- loop van April zullen, naar men ons meedeelt, de meeste wedstrijden gehouden worden voor de locale en provinciale a&ns- competities, die de voorbereiding vormen voor den finalen wedstrijd om het Amateur- Dans kampioenschap 1931. Het algemeen comité, dat te beginnen met dit Jaar verantwoordelijk ls voor de geheele organisatie, heeft gemeend, dat het beter ls de verschillende wedstrijden zoo laat móge lijk te houden. Geen enkel dansleeraar zar fungeeren als jurylid voor wedstrijden, waar leerlingen van zijn eigen Instituut aan deel nemen. Op den finalen wed trijd zullen ge danst worden de quick step, de fox-trott, wals en tango. De beoordeeling geschiedt naar vooraf bepaalde regels. Onder meer zal de hand gehouden worden aan het Juiste tempo der verschillende dansen. Vast staat reeds, dat in de meeste groote steden wed-, strijden zullen gehouden worden. Te Haar lem zal de datum nader aangekondigd wor den. De opzet dezer danswedstrijden ls de verbetering van de beoefening van den dam GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Ploeger. A. L. Dyserinckrtraat 37, armband horloge. Bur. v. Politie, Smedestraat. auto- dop v. radiateur. De Jong. Oostvest 34, boe ken. Captein, Schagchelstraat 17rd„ -studie boek. Bur. v. Politie, Smedestraat. beursje met inhoud. Arends, Aelbertsbergstr- f1 25, das. Bur. v. Politie, Smedestraat. gramofoon- platen. Jacobs, Kennemerplein 36. geld tuk. Kennel Fauna. hond. gebracht door: v. Hou ten, Baljuwslaan 26; gestroomde herder, v. Leeuwen. Hasselaersplein 9. taxhond Kooij, Kleverlaan 18, foxterrler. Beekhuis, Jac Geel- straat 27, kinderhandschoen, v. d. Ham. Zui- der Tuindorprtraat 24. handschoen. Rijbroek. Esschilderstraat 15. handschoenen. Kennel Fauna, zwart-witte kat en oranje kat. Davids, Nassaulaan 4 B. manchetknoop. Luenk, Ged. Raamgracht 10. medaillon, v. d. Aar. Har- menjansweg 56, oorbel, Wedekind. Allah- straat 73, pakje zeep. Eland. Zoete traat 40, portemonnaie. v. Mourik. Leidschevaart 306, rijwielbelastingplaatje. Weitbroek. Midden weg 30, idem. Vernout, Papaverstraat 8, tafeltje. Strengers. Ged. Voiderseracht 6, tasohje met inhoud. Weber, Middenweg 22, idem. ,1e.ijker en duidelijker. aaL het. de liefde was. die de typiste zooveel belang in juffrouw Wo'ffsohn deed stellen. „Ik heb mij met haar gemeten", verklaar de juffrouw Hellesen. ..Aaboe beweerde, da', zij veei langer was dan ik en toen zij den laatsten keer hier kwam, ben ik vlak langs haar eeloopen. om mij zelf te overtuigen. Maar zU heeft er niets van gemerkt. U weel. voegde zU er ondeugend lachend aan toe dat wij vrouwen sluw zijn als een slang in zulke zaken". „Sluw, ja, maar niet als "n slanig. U althans zeker niet". Vosz zette zijn verhoor heel voorzichtig voort. „Maar waarom heeft u er mijnheer Aaboe niet aan herinnerd, dat zij vaker hier kwam toen hij zeide, dat zU slechts één keer hier geweest is". Juffrouw Hellesen keek hem verward aan en zweeg. En dit zwijgen gaf Vosz den moed. om in zijn onbevangenheid, die zijn collega's vaak brutaliteit noemden, een andere vraag te stellen. Hij ging vlak naast haar staan en zei, heel zachtjes: „Laat u zich daarover liever niet uit. omdat u van Aaboe houdt. Doe u maar geen moeite Ik weet het". Vosz zag dat zijn vraag en zijn verklaring het gewenschte gevolg hadden. Groote tranen rolden over haar wangen. Zij zette zich in haar stoel, legde het hoofd op de armen en begon hartstochtelijk te snikken Vosz legde zijn hand op haar sohouder. Zij keek op. „Vergeef mij. als ik u leed heb berokkend. Ik kor. zulks niet vermoeden „Och. dat is 't niet antwoordde Juf frouw Hellesen en hief het hoofd op. ..Ik had al langer gedacht, dat zij hem het. hoofd op hol bracht, died'.e Na enkele ©ogenblikken vroeg Vosz: ..Waarom schrok u zoo, Juffrouw, toen u zooeven opgebeld werd?" Zij keek hem verrast aan. „Hoe weet u dat?" „Ik was hier vlak in de buurt, zonder dat u het wist", zei Vosz. „Wat werd er door de telefoon geroepen?" „Ik weet niet hoe ik t noemen moet. Het was aooiets van „lux". ..Maar daarvoor behoeft u toch niert zoo te schrikken". „Aaboe heeft dat ook al eens meegemaakt en toen hij het aan Vlggo Hansen vertelde, werd deze wit van drift. „Heeft hij nog meer gezegd", had de advocaat gevraagd en Aa'coe antwoordde: .Neen", maar aan zijn eigenaar dig lachen, zag ik dat hij loog". „Heeft hij met u wel eens over dat tele foongesprek gesproken?" „J3". „Heeft hij u toen meer verteld?" „Neen. anders niet". „Juffrouw Hellesen, de zaak is misschien van meer gewicht dan u vermoedt. Ik ver zoek u toch vooral openhartig te zijn. Wat heeft Aaboe toen nog meer gezegd?" ..Neen. toen heeft hij er verder niet over gesproken". „Maar later". „Ja, een tijdje nadien zei hij: dat was nog eens aardig, ook neg eens wat te hooren van de privézeken :i de ouwe". „Is „de ouwe" Vlggo Hansen?" ..Ja. En hij zei verder nog: Ik hoorde laatst een soort machtspreuk als „kennis is macht", maar dan in en andere beteekenls en ik zag u ik zal mijn macht weten te gebruiken". „Heeft Aaboa dat gezegd?" „Ja. maar ik zag. dat hij er spijt van had, he;, gezegd te hebben. Hij begon tenmnlste direct over andere dingen te praten". „Weet u ook. hoe "t met Aaboe's financiën stond?" „Ja. wel Jets"fc ..Hoe waren die?'" „Niet bijster goed. Ik geioof zelfs dat 't moeilijk slechter had kunnen zijn", „Dank u", zei Vosz. Onderweg dacht hij er aan, hoe vrouwen gekrenkt in haar liefde, toch altijd een zeer te waardeeren hulp zijn voor een detective. „Ja kennis is macht", mompelde hij opge wekt en zijn oogen schitterden. IX De portier van het groote huis. gelegen tegenover het kantoor van Viggp Handen, woonde in een zijvleugel van het oude ge bouw, die later in den tuin aangebouwd was. Daarheen begaf zich Torben Vosz. „Zoudt u mij eenige inlichtingen willen verschaffen omtrent ae bewoners van dit huis? Kent u alle families, welke hier wonen? „Zeker meneer. Parterre is een winkelzaak en de eerste verdieping is ingericht voor kan toor". „Wiens kantoor ls dat?" vroeg Vosz. „Van een zekeren Robert Parns". „Een Deen?" „Neen. een buitenlander". „Hoelang heeft hij hier zfjn kantoor?" ..Sinds October 1914". „Wie woont er op de tweede verdieping?" „Daar woont de kunstschilder Harold Thomson, doch hij is op 't oogenblik niet hier. Hij maakt een studiereis door Afrika en heeft zco'.ang zijn kamers onderverhuurd". „Aan wien?" „Dat weet ik niet. Ik ken hen niet, maar geloof dat zij ook buitenlanders zijn". „Ja. nu met den oorlog, wonen hier meer vreemden dan Denen", sprak Vosz. „Hoeft u hen ook nog ncolt gezien?" .Neen. Eens neb ik eeq van hen even gezien; een dame". .Een dame? Hoe zag ze er uit?" „O, 'n mooi meisje, 'n brunette". .Kennen die menschen u?" „Neen, ik heb toen sledM-s 'n paar woorden met dat meisje gewisseld". Vosz legde hem uit, wie hij was en vroeg: „Kan ik uw kleeren niet voor "n uurtje leenen en mij dan in het hute begeven onder voorwendsel, dat ik iets kom nazien. Of, ik geef mij uit voor gasfitter of eiectricien, dat is misschien nog beter". „Ga gerust uw gang", zei de portier. „Maar u zult niet veel bereiken, want die menschen zijn bijna doorloopend uit. Ik heb al herhaal de malen gebeld, doch nooit werd mij open gedaap". „Hsbt u dat dezen morgen al eens gepro beerd?" „Ja. maar ik kreeg geen antwoord". „Waarom gaat u dan 's avonds niet. als u ziet dat er licht brandt". „Ik zie nooit licht". „Maar u hebt dat Jonge meisje toch al eens uit de deur z;en komen?" „Ja. ik geloof wel, dat zij uit dat apparte ment kwam. Tenminste, t-oen ik de trap op* ging. hoorde ik van een der gangdeuren den sleutel omdraaien. Juist teen ik op den over loop kwam. ging zij de trap af en knoopte haar handschoenen toe". „Zij kwam dus van binnen?" „Ja: dat veronderstelde ik ook. Maar zij vrceg mij. of ik niet wist, waarom by Thomson nier opengedaan werd. Zij had al een paar maal gebeld. Ik antwoordde haar, dat hij op reis was. Toen ging zij de trap af. Miar ik hou vol, dat zij wel van binnen, kwam". „Is daar een telefoon?" „Ja, maar gehoor krijg ik nooit". ,,'n Zeer merkwaardie huis", mompelde Vosz. ging de trap op en klopte bij den schilder aan. wiens naambord nog op de deur stond. Hij klopte nogmaals. Niemand gaf antwoord. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6