Amsferdamsche Stadsbeelden. Bumemeestersverkiezins in Chicago. Helder waschgoed. Billijke prijzen. MUZIEK. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE WOENSDAG BLAD 8 APRIL 1931 Nieuwmarkt. door A. HEEROMA. Ergens op den Kloveniersburgwal bij de Nieuwmarkt staat een palels; eigenlijk zijn het er twee, innig saamgegroeid; de naam Trippenhuis zegt ons, dat de twee huizen in dertijd door de heeren Trip, waarvan een burgemeester was, zijn gebouwd. Een der heeren Tripp heeft het niet mogen beleven, dat zijn huis af was en dit is de reden, dat de meeste menschen, afgezien van zekere kleine bijkomstige financieele omstandigheden zich geen paleizen laten bouwen. Het verhaal gaat, dat aan den overkant van de gracht ee'n Trippenhuis in miniatuur is gebouwd van hetgeen van den grooten bouw afviel; dat zou dus zijn, wat de kleermakers speer noemen en waarvan een vergeten chanson nier zong: En voor zijn zoontje maakt tevens de guit Een vest of een broek of een buisje eruit. Ja, er zijn kleermakers, die heele balen speer hadden, maar ik vind, dan winnen ze het in bescheidenheid toch nog van den bou wer, die er een heel huis uitspeerde. Maar daar wil ik nu niet verder op in gaan; dat ik melding maakte van het Trippenhuis, was alleen maar om te doen zien, dat de rijke Amsterdamsche patriciërs het niet beneden staan uit jongens van dezelfde nationaliteit en mentaliteit, maar dat laatste is het hem juist, want tot die mentaliteit behoort ook de eigenschap om zich niet op de teenen te la ten trappen en niet voor goede munt op te nemen wat tegen de vrouwelijke gezellen wordt gezegd, zoodat er niet al te veel voor noodig is om een volkerenslag te ontkete nen. Ter cere van de strijdlustige jongelingen moet echter vermeld worden, dat de vrede dra geteekend was, als de politie zich met het geval bemoeide en dan kon men hen zij aan zij zien strijden tegen den gemeenschap pelijken vijand, die wel eens de vervolgde werd en in het posthuis de wijk moest ne men. Ongelukkig had een optimisme, dat niet op kennis van zaken berustte, dat post huis het aanzien gegeven van een landhuisje met ramen aan alle zijden, hetgeen meer dan eens oorzaak is geweest, dat de ruiten het moesten ontgelden. Natuurlijk rukte dan onverwijld politieversterking aan en werd het daar een frischer, fröhliger krieg, het summum van genot voor een rechtge aard Amsterdammer. De Zaterdagavond bracht echter nog an dere verrassingen. Er waren namelijk lieden, die meenden, dat zij hun denkbeelden over godsdienst, staat en gezag, alleszins afwij- Neem om te "beginnen het Waaggebouw. ®lch vonden daar bij de Nieuwmarkt te gaan 'wonen en het ligt voor de hand, dat als de burgemeester er woonde en zoo'n burge rmeester beteekende toen wat in zijn om geving ook geen arme lui gezeten zullen heb ben en het daar dus wat men zou kunnen zeggen, „the Fifth Avenue" was. Tegenwoordig zal men daar in de buurt te vergeefs naar de upper ten zoeken, tenzij een hunner daar eens mocht verdwalen op zoek naar oud stadsschoon. Want dat is er. Neem om te beginnen het Waaggebouw, dat allang geen waag meer is en dat ook de aan trekkelijkheid als plaats van terechtstelling- heeft verloren, zoodat ophangen en der gelijke vermakelijkheden slechts minder vermakelijk voor hen, die de hoofdrol speel den, daar niet meer te genieten vallen. Trou wens, de Waag was oorspronkelijk heelemaal geen waag, maar slechts een der stadspoor ten en wel de Sint-Antoniepoort, 'n bewijs, dat Amsterdam nog al aardig is uitgedijd, want nu heet het daar centi'um. Of onze voorvaderen reeds aan de nazaten gedacht hebben of dat het alleen hun zucht was iets moois te bouwen, zelfs al was dit bouwwerk een fort te noemen, kan onbespro ken blijven; laten wij er hun dankbaar voor zijn en laten wij ons schamen voor onze na zaten, die later op hun lappenmarkt het fort Pampus of iets dergelijks zullen hebben. Après nous le déluge. Wij kunnen tenmin ste nog genieten van het veelspitsig kasteel, dat onze lappenmarkt als het ware onder zijn hooge bescherming neemt. Dat markt veld is er niet altijd geweest, eerst een eeuw of drie geleden is bij die Antoniepoort een stuk van den singel dichtgegooid en dat werd het marktterrein. Het schijnt, dat het steeds de uitverkoren plaats is geweest voor hen, die lappen stof aan den man wilden brengen, lapduivels noemden ze die lieden vroeger, hetgeen geeft te denken en het geen ik in herinnering breng van de argeloo- zen, die daar in de taliooze tenten vol lint- gewapper en kleurschittering van zijden, wollen en katoenen banen neerslierend tot den grond, koopjes trachten te vinden. Want weet, als er eraens in een oud kasteel iemand vermoord is, blijft daar zijn geest spoken en die oude lapduivels mogen dan al dood ge maakt zijn, hun geest spookt daar ook nog wel. Ik 'wil mij verder met het marktgedoe niet inlaten, negeer dus de ververschingskramen, nar aAmsterdamschen smaak 'n aanlokke lijke uitstalling van haring in diversen vorm, ik ga voorbij de oudroest-étalage, langs den zoom en ben over den leeftijd heen om mij aan te sluiten bij de loopjongens, die trou wens daar niet loopen. maar ijswafels van ongekende afmetingen bij den ijscoman sa- voureeren. Liever, wil ik mij de gezellige Za terdagavonden herinneren als de eigenlijke handel voor de meeste bezoekers maar bij zaak was; dan was het daar echt Amster- damsch, want er waren relletjes te wachten, vechtpartijtjes- met de politie of onderling, dan werd er zoo hier en daar een, een kroeg uitgezwiept of stelde de kroegbaas zich te weer om ongewenschte gasten buiten te hou den, dan rinkelde er af en toe wat glas en voor den Amsterdamschen jongen bestaat er geen aangenamer muziek; ik begrijp dan ook niet, dat een van de omroenveresnigingen allang niet eens ten pleziere van Jordaan en Kattenburg wat discours met gerinkel van ingeslagen ruiten ten beste heeft gegeven. Men zal vragen, waarom J^daan en Katten burg bter in 4ér» afkm m°t N'enwmarkt wor den genoemd, of^hoon h"t crete in weste lijk?. het andere in ooste'ül-e richt'ng er een half uur gaans van verwijderd ü^t. Dit is heel begrijpelijk, omdat Zaterdagavonds de legioenen van kattenburg optrokken door de Koningstraat en de heerscharen uit de Jor daan door de Haarlemmerstraat en Zeedijk om elkaar in de danshuizen' van Zeedijk en op ae Nieuwmarkt, die er, zoo men weet, aan grenst, te ontmoeten. Nu zijn beide legermachten elkaar niet bepaald vijandig gezind, aangezien ze be- Wapperende kend van de algemeene denkbeelden, op die avonden op de Nieuwmarkt den volke moes ten verkonden en zij deden dit op onbevan gen wijze, zeer ten genoege van Jong-Katten- burg en consorten, die dromden om de spre kers met lange haren, wapperende dassen en manchester jasjes. Dat mocht nu eigenlijk wel niet, want rede voeringen in het open- r<gM» baar .zijn verboden, maar zij deden bet op .flrz" de nianier van de standwerkers, die pot- looden, portefeuilles en andere prullen ver- koopen en daarbij ver halen doen over alles en nog wat. Zoo bo den de fladderdassi- gen brochures en boe ken te koop aan, waar van ook wel eens en kele exemplaren wer den verkocht, doch propaganda was dassen en manchester hoofdzaak jasjes.... Dit alles was echter meer een genoeglijk onder onsje, want de luisteraars waren niet op stap gegaan om zich de hersenen te pijni gen over strijdvragen betreffende staat en godsdienst en even welgemoed als ze luister den, even weigemoed zochten ze even later een rustplaats in het café van tante Toos, waar een reuzenorgel het gehoorde dra deed vergeten. Maar wat geschiedde? Er waren menschen, die het geschimp op hun overtuiging niet als de meesten langs zich heen lieten gaan, doch meenden een tegenactie op touw te moeten zetten. Sommi gen deden dat zwijgend door zich van een standplaats te verzekeren om in een tentje godsdienstige boeken te koop te leggen, maar de vereeniging de klare Waarheid" telde meer strijdlustige leden en zoo bouwden' dezen zich een tent in de nabijheid van „de Dage raad" en van de wapperdassen, en op haar beurt verkondigde „de klare Waarheid" met luider stemme wat zij haar overtuiging wist. Over de hoofden der toeschouwers heen kruisten geloof en ongeloof elkaar, maar een deel van hqt auditorium, speciaal behoorend bij de manchester jassen, begon die strijd ai gauw te tam te vinden en zoo kreeg „de klare Waarhèid" behalve woorden ook rotte appelen en dergelijke voor consumptie ongeschikt ma teriaal te slikken, ja, „de klare Waarheid"-werd geheel van haar voet stuk gedrongen en moest de wijk nemen. Laat 't een troost zijn dat de klare waarheid in dit leven bij -voor keur achteruit wordt gedrukt. Wanneer de heeren met zoo tegengestelde overtuiging zich tot een debatting club hadden vereenigd, dan ware dit wel zoo ver standig geweest, nu gaf al dat gedebatteer maar aanleiding tot iets, waar de Vereeni ging tot veredeling van volksvermaak zich auditorium begon den mee had moeten be- strijd te tam te moeien; 't eind van 't vinden. lied is dan ook ge weest, dat geen dageraad meer gloren mag op de Nieuwmarkt en geen klare waar heid er meer den volke mag worden gebracht. De kooplieden niet de linten, lappen, kousen en doeken en alles wat kan dienen om het menschelijk lichaam te omhullen, beheer- schen het terrein, om als dc lampen gedoofd zijn, hun tijdelijke woningen met inventaris op karren te laden en te gaan droomen van andere tijden, waarin zij zullen troonen in helverlichte magazijnen. .een deel van het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOOM WASSCHERIJ „FEMINA" REGÉNTESSELAAN 40 TEt. H466 HAARLEM TEL..IJ4<S6 U j-, De vegers. met onvasten gang komt uitgestevend en De vegers schuiven papieren en doozen, schillen en doppen bij een en laden het all's in auto's, dié wegzöe- men in den nacht. De talrijke café's hebben hun laatste bezoekers zien vertrekken en dooven de lichten; leeg en donker ligt daar 't groote plein, waarach ter de stoere torens van de Sint An toni e- poort staan in verhe ven rust, onbewogen voor menschelijke zor gen en menschelijk gekrakeel, 't Is al laat, als daar een jong heer een der enge zijstraten midden op 't plein stand Het lodderigq oog. houdt. Hij ziet op naar de donkere torens en het lodderig oog ziet de ruimte om hem heen. Wat voelt hij? Denkt hij zich verplaatst op een tooneel met voor zich de groote zaal? Hij vangt aan te zingen, een lied, dat wellicht nog in zijn hersens nadreunt en zijn stem breekt de stilte van den nacht. „'t Is the last rose of summer Left blooming alone". Dan gaat de deur van het posthuis open, een agent komt op den zanger toe, plukt de laatste roos af en zet ze in een bak, waar ze weldra het moede hoofd laat hangen. Goe nacht! Het stroomende stadsgedruisch Verdruppelt langs de wegen; De gele vensters trekken vlug De lampeschijnsels nu terug Het maanlicht hangt er tegen. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Carel van Leeuwen Boomkamp, een onzer voortreffelijkste en meest geliefde kunste naars als solist: konden we anders dan een propvolle zaal verwachten, waar nog stoelen op het podium moesten worden bijgeplaatst om aan alle belangstellenden een zitplaats te verschaffen? Jawel. We konden ook anders verwachten. De onberekenbaarheid van het publiek is een constante factor geworden, die men mis schien zal kunnen berekenen, zoodat de on berekenbaarheid berekenbaar wordt en dus verdwijnt. Een interessante opgaaf voor mathematici en psychologen. In elk geval zorgt Publiek voor verschei denheid en aspect. Vorige concert - zaal bijna vol; dit concert zaal bijna leeg. Trekt zang misschien meer dan instrumentale muziek? De ervaring van de orgelconcerten met An nie Woud en Mia Peltenburg zou het doen vermoeden. Mocht het zoo zijn, dan zou het in 't belang der gemeentekas aanbeveling ver dienen in het vervolg alleen vocale solisten te doen optreden, wat toch uit een algemeen artistiek oogpunt weer minder wenschelijk zou mogen heeten. Bovendien zou de onbe rekenbaarheid dan vermoedelijk toch weer spoedig roet in het eten gooien, of misschien juist door haar bestaan weer niet Och waartoe Zullen we ons met al die ver moedelijkheden vermoeien? De waarschijn lijkheidsleer is een te moeilijk vak om er met succes in te kunnen diletteeren. Laten we ons dus tot het zekere beperken. Welnu dan, zeker is het dat Van Leeuwen Boomkamp zoo mooi gespeeld heeft als wc slechts mochten verwachten, ja eigenlijk nog mooier, want zijn nieuwe oude cello, een prachtige Italiaansche, overtrof in schoon heid van toon, helderheid en kracht het in strument dat hij onlangs bespeelde, verre. En zoo hebben zijn vertolkingen van Boccheri- ni's bekende Sonate in A, van de Elégie van Fauré en het Air van Huré machtig genot geschonken. Dat genot was in het eerstge noemde werk vrijwel zuiver instrumentaal: het in antieke vorm geschreven stuk kon geen diepe impressie geven, maar fraaie speelkwaliteiten bij menigte doen bewonde ren. De laatste traden bij de Fransche wer ken op den achtergrond, en het bleek tevens weer eens met hoe weinig recht vele Duitsche musicologen het monopolie van innerlijke diepte voor de Germaansche kunst op- elschen. Geheel het tweede programmadeel was Fransch, maar niet alles had de waarde der werken van Fauré en Huréi. De beteekenis der Dominica Resurrectlonis van Tournemire bleef ons verborgen: een mystisch orgel van tubae mirum syargens sonum, doch weinig verheugende klanken spreidend. En de in sonatevorm geschreven Finale uit de eerste Symphonie van Vierne is een geschikt slot stuk, dat in zijn zangthema a la Mendels sohn glücklich fiihrt; verder hebben we er niet veel interessants in kunnen ontdekken dan een aardige overgang van dc orgelpunt op Bes in de doorwerking naar de hervatting van het hoofdthema in D. De werking van Bach's Toccata in F leed o.i, eenigszins door de relatief te zwakke re- William Hale Thompson, gemoedelijker be kend als Big Bill Thompson, is trlomfeerend tevoorschijn gekomen uit don strijd om dc officieele candidatuur voor de Republikein- sche Partij voor de verkiezing van burge meester der stad Chicago. Voor diegenen onzer lezers, die niet geheel op de hoogte mochten zijn van het Amerikaansche ver kiezingssysteem, moge de volgende uitleg ging van nut zijn: Er waren voor deze ver kiezing drie republikelnsche candidaten, die onderling moesten uitvechten, wie de offi cieele candidaat zou zijn van deze groote Amerikaansche partij, alvorens de stembus strijd tusschen republikein en democraat kan beginnen. Een soort voorverkiezing, die eveneens openbaar wordt gehouden. En hoe openbaar. Het zal den lezer goed doen, bij het hier volgende in gedachte te houden, dat de beide candidaten (eigenlijk wel drie, maar de derde was van weinig belang) allen tot dezelfde partij behoorden volgens onze be grippen dus politieke vrienden, althans mede standers waren. In de eerste plaats dan Big Bill Thompson, van de laatste reeks van 16 jaren reeds twaalf jaar bekleed geweest met. het burgemeester schap van Amerika's in afmeting tweede, m onrust eerste stad. Er is nauwelijks iemand in Amerika, die niet overtuigd is, dat deze burgervader in het geheim nauwe betrek kingen onderhield en nog onderhoudt met. de misdadigersbenden, die Chicago zulk een be- denkelïjken wereldfaam bezorgd hebben. Verder'is hij bekend door zijn onverzoenlij- ken haat jegens Engeland. Zijn republikein- sche tegencandidaten waren de rechter Lvle en een zekere Arthur Albert. Van deze twee was Lyle verreweg de gevaarlijkste, want deze rechter voert reeds jaren lang een vin- nigen. hoewel totnutoe zonder effect geble ven strijd tegen het wezen der misdadigers benden. Big Bill voerde den strijd met merkwaar dige middelen. Hij liet een soort circus mena gerie door de stad paradeeren. b°staande uit vier ezels, een kameel en een olifant. Twee der ezels stelden zijn beide tegenstanders voor, de beide anderen de twee groote cou ranten in Chicago, de Tribune en de Daily News, die beide Thompson onvermoeid be strijden. Kameel en olifant werden gebruikt als symbolen in Thompson's strijd tegen het drankverbod. Met deze menagerie verscheen Thompson op het platform bij de verkiezings bijeenkomsten, waar hij een redevoering placht af te steken, die niet veel hooger stond dan zijn dierlijke attributen. Deze overal her haalde rede eindigde met de woorden: Ik denk niet aan eigenbelang; als ik wil kan ik in mijn jacht uitgaan voor een va- cantlereisje, dat ik al zooveel jaar heb moeten missen. Ik wil u echter de gevolgen besparen van een verkiezing van „kleinen Arthur" of van dien chimpansee, de idiote rechter. Ziehier een bloempje uit Big Bill's verkie zingsrede in den strijd met zijn partijgenoot. Maar de rechter Lyle. zult ge vragen, een hoogstaand mensch ongetwijfeld, want een bestrijder van het gevaarlijk ras, dat Chicago zoo onveilig maakt. Lyle gaf de karakter beschrijving van zijn tegenstander op de vol gende vrij duidelijke wijze: De bevolking van Chicago Is meer dan beu van dezen kletsenden oerwoud hippopo tamus. die zijn misdadigersbenden. zijn on eerlijke aannemers en luie bloedzuigers van vrienden verdedigt door in wartaal de bur gers van deze stad te beleedlgen. Hij zegt dat ik een idioot ben. Hebt gij ooit een waggelende imbeciel met dé flappe rende wangen van een zwijn gezien, wiens zieke brein zijn eigen krankzinnigheid niet goedpraatte door te schelden op anderen? Waarom bazelt hij zoo over krankzinnig heid? Over hem te spreken als over een sta melenden kwakzalver, wiens mistige geest op de grens van krankzinnigheid wankelt Is eigenlijk nog liefdadigheid. Aldus de waardige rechter. En het komt ons voor, dat wij ons gelukkig mogen achten te leven in een land. waar rechters en bur gemeesters beschaafde menschen zijn en verkiezingen waardiger plegen te verloopen. Ook al is een dollar meer waard dan ccn gulden. glstreering der middenstem, waardoor deze vaak onhoorbaar werd en het drievoudig omgekeerde contrapunt niet tot zijn recht kwam. De Toccata van Muffat (16451704) is historisch wellicht niet zonder belang; maar er wordt in het tweede Adagio zwaar geleuterd, zoodat ons geduld op een harde proef gesteld wordt. De fugatos zijn wel aar dig. vooral het laatste, waar het antwoord op het thema steeds in de omkeering gegeven wordt. En hiermee is de reeks der Gemeentelijke Orgelconcerten weer gesloten. Laten we ho pen dat in het volgende seizoen de belang stelling er voor wat meer algemeen en stand vastig moge blijven! K. DE JONG. HET LEVEN IN EEN KOLENMIJN HOORBAAR GEMAAKT. UITZENDING PER RADIO. Dinsdagavond heeft voor de eerste maal in: de geschiedenis van den Nederlondschen Omroep een radiouitzending plaats gehad uit de ondergrondsche werken eener steen kolenmijn, en wel van de mijn Julia te Eygels hoven. Deze uitzending ging met groote moei lijkheden gepaard. Behalve de belde micro foons, die ohdergronds waren opgesteld en waardoor de- heer Schweitzer, directeur-ge neraal der mijnen Laura en Vereeniging en de bedrijfsingenieur der mijn Julia een in leidend woord spraken en waarvoor de zang- vereeniging der mijn enkele liederen deed hooren. waren ondergronds twee microfoons opgesteld. Deze waren door kabels, welke langs de 360 meter diepe schacht waren af gelaten, verbonden met de bovengrondsche versterkingsinstallatie. De eene microfoon stond opgesteld in een groote galerij en werd vervolgens meegedragen. Aldus kon worden hoorbaar gemaakt het vullen der wa gens ondergronds, het lossen van dynamietstof, het loskappen der ko len, het vervoer van een stuk goot. De andere microfoon in de hoofdsteengang. kon overbrengen het geluld veroorzaakt door het voorbijrijden van een ondergrondschcn trein van 60 wagens. Een en ander werd toegelicht door Ir. Edixhoven, Bovengronds tenslotte was nog een micro foon opgesteld nabij de schacht op den los- vloer. Vandaar werden de signalen welke ge geven dienen te worden voor het vertrek der liftkooi en het geluid der op de losvloer rij dende treinen hoorbaar gemaakt. KINDERVOEDING De Vereeniging .^Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in haar afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 131 porties, Dimdag 124 porties, Woensdag 114 porties, Donderdag 70 porties, Zaterdag 64 porties. Gen. Cronjéstraat: Maandag 97 porties, Dinsdag 88 porties, Woensdag 80 porties, Don derdag 80 porties, Zaterdag 64 porties. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTER- KW ARTIER". Bovengenoemde vereeniging- houdt Woens dag 15 April een ledenvergadering. Op Zaterdag 11 April heeft een gymnastiek- ultvoering plaats en op 11 en 12 April een tentoonstelling van het Winterclubwerk. Zondag 26 April volgt dan de opvoering van de kinder-operette „Eén dag Khalif' door de operetteclub.. VORSTELIJK BEZOEK AAN HET STEDELIJK MUSEUM. Prinses Juliana en prins Hendrik hebben Dinsdagmiddag een niet-offideel bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van Italiaan sche Kunstnijverheid In het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. De Italiaansche gezant graaf Carlo Sennl heeft de vorstelijke be zoekers ontvangen. VERDUISTERING VAN 1 5.000. Twee rechercheurs hebben naar het bureau' Kattenburg te Amsterdam overgebracht een 29-jarig boekhouder van een houthahdel, i wiens aanhouding verzocht was wegens vcr- duistering van vijf mille. De man was naar het buitenland uitgeweken en dezer dagen te Amsterdam teruggekeerd. POT MET BENZINE ONTPLOFT. Dinsdagmiddag vier uur was de vijftien jarige S. in de bijkeuken van perceel Kenau park 31 bezig met het repareeren van de slang van een fietspomp. Hij trachtte met behulp van een brandende lucifer een stukje slang uit den pomp te branden. De lucifer viel echter uit zijn hand op den grond in de onmiddellijke nabijheid van een pot met benzine. Er ontstond een ontplof fing, gevolgd door een begin van brand Mat een slang op de waterleiding werd de brand gebluscht door den timmerman B„ die op het hulpgeroep der hulsgenooten was toe gesneld. De bijkeuken en een aangrenzende gank werden ontkalkt en geschroeid. De brandweer was wel aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. De jongen kreeg geen letsel. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokork alhier, zal op Donderdag 9 Anril des namiddags van 3—4 uur door den heer G°orge Robert een orgel concert gegeven worden. Het programma luidt: 1. Toccata F. gr. t. J. S. Qach 2. Erbcrm dich mcin, o Herre Oott, J. N. Hanff. 3. Toccata F gr. t. Georg Moffat. 4. Fantaisie C. gr. t. César Franck. 5. Adoratio et Vox Angelica Th. Dubois. 6. Grand Choeur A. Guilmant. MENGELBERG'S FEESTCONCERT. Tc Amsterdam Is Dinsdagavond het teest- concert gegeven van dr. Willem Mengelberg. De bezoekers van de abonnementsconcerten mochten zelf de keuze der uit te voeren stukken deen. Dit \^aren de Zesde Symnhonie van Tschaikowskv en de Eerste van Mahler. Het publiek in het Concertgebouw heeft Mengelberg hartelijk toegejuicht. Er waren vee', bloemen o.a. een 1: *ans van de A.V.R.O. De voorzitter van het concertgebouwbcstuur Jhr. Mr. Dr. A. Röell had eenlce woorden van hu'de in het programma geschreven. Het concert werd door den A.V.R.O. uit gezonden EEN NEDERLANDSCn „RENTMEESTER" IN FRANKRIJK MET ACHTERDOCHT ONTVANGEN. De correspondent van de N.R.C. te Parijs schrijft: In December is, naar te zijner tijd gemeld werd, te Rotterdam de „rentmeester" van een Brctonsch kasteel, de Nederlander L., wegens eenvoudige Inbraak gevangen geno men. Volgens een bericht van de Matin heeft de zaak sindsdien een ernstiger karakter aangenomen. Uit Rennes zijn twee recher cheurs te Plougastel aangekomen, om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar het verblijf gedurende eenlgen tijd aldaar van L. met een jonge vrouw, die hij voor zijn zus ter liet doorgaan. De tuinman van het kas teel heeft verklaard, dat L. In zake de cultuur van toeten noch blazen wist. Daarentegen wekten diens nachtelijke wandelingen met een koffertje in de hand, langs een naburig riviertje den argwaan van pachtboeren uit de streek. Men vroeg zich af, of hij er geen geheime plannen opnam. Recht tegenover het kasteel staat nametyjk een fabriek van ontplofbare stoffen die de landsverdediging van nabij raakt. In deze buurt heeft men hem in gezelschap van een man met zwarten baard gezien, die in de plaats onbekend was. Toen L. dc vlucht nam was de onbekende ter plaatse. Wat de vrouw betreft, herhaaldelijk maak te ze gedurende haar verblijf te Plougastel uitstapjes. Men gelooft, dat ze in Engeland, Nederland en Duitschland geweest ls. OVER PALESTINA Hedenavond houdt Ds. J. Weener voor zijn catechisanten en oud-catech'santen een le zing over Palestina in het Wijkgebouw Bethel PERSONALIA Met ingang van 1 Mei is aangewezen als directeur van het P. T. T. kantoor te Doorn de referendaris 2e klasse J. M. Blote te Haar lem.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13