BUITENLAND. De eventueele ontmoeting in Londen. België. Noorwegen Nieuwe uitgaven. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE WOENSDAG BLAD 8 APRIL 1931 Wanneer zullen Braening en Curtius vertrekken Over Briand's houding onzekerheid. De gebrekkige telefoonverbinding. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Uit goed ingelichte kringen wordt verno men, dat Brüning en Curtius Engeland waar schijnlijk niet voor eind Mei zullen bezoe ken. In aansluiting op zijn besprekingen te Parijs hecht Henderson er veel waarde aan met Curtius over verschiUende vraagstukken van gedachten te wisselen. Dit is dan ook de reden van de uitnoodiging. Naar verluidt, is er geen bepaald program voor de besprekin gen voorzien, maar alle op den voorgrond tredende vraagstukken, waaronder het Duitsch-Oostenrijksch tolverbond, zullen aan de orde komen. Naar Havas meldt, is Briand reeds eenige weken geleden door Henderson tot de confe rentie op Chequers uitgenoodigd. Briand zou in tegenstelling met anders luidende berich ten de uitnoodiging niet hebben afgeslagen maar haar in beraad hebben gehouden. Van het in de bladen verschenen bericht over een mogelijk bezoek van Mussolini aan Londen, kon te Rome nergens bevesti ging worden verkregen. De Duitsche Ambassadeur Von Neurath heeft een bezoek gebracht aan den Onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, met wien hij besqrekingen voerde over den vermoedelijken datum van het bezoek van den Duitschen Rijkskanselier en den Rijks minister van Buitenlandsche Zaken aan Lon den. Na den terugkeer van Henderson van zijn jongste bezoek aan Parijs, werd, gelijk bekend, door de Engelsche regeering voorge steld, dat de Duitsche staatslieden op 1 Mei a.s. te Londen zouden aankomen om het weekend door te brengen bij den Engelschen Premier op The Chequers. Mac Donald heeft later laten weten, dat hij omstreeks 1 Mei zeer druk bezet is met allerlei maatschappe lijke verplichtinggen en dat de daaropvol gende week hem voor het verwachte bezoek aangenamer zou zijn. Gezien het feit, dat de Raad van den Volkenbond op 15 Mei a.s. bij eenkomst, zou het den Duitschers echter beter geconvenieerd hebben, indien Enge land aan den oorspronkelijken datum had vastgehouden. Een definitieve afspraak kon ïntusschen nog niet gemaakt worden, aan gezien MacDonald met verlof in Schotland is en de telefoonverbinding met zijn verblijf aldaar op moeilijkheden stuit. De kwesties, die een onderwerp van be spreking zullen uitmaken, werden nog niet aangeroerd. Deze visite aan Londen van Duitsche Staatslieden verdient wel de groote opmerk zaamheid. De regeerders van het eiland kunnen enormen invloed ten goede uitoefe nen op den gang van zaken in Europa. Het lijdt geen twijfel, dat Henderson de Franschen heeft teleurgesteld met het nogal slappe en zeer omzichtige antwoord op de Duitsch- Tol-Unie. Of het bezoek aan Londen Parijs genoegen zal doen, valt daarom te be twijfelen. Wanneer Briand echter ook een eventueele uitnoodiging zou aannemen zou Londen het aangewezen neutrale terrein zijn, waar men van gedachten zou kunnen wisselen ter bevordering van goede interna tionale verstandhoudingen. De gebrekkige telefonische verbindingen met MacDonald's vacantieverblijf hebben hier naar alle waar schijnlijkheid een diepere beteekenis, dan die welke in storingen ter telefooncentrale gezocht moeten worden. Zoolang men im mers in Londen niet zeker is van de hou ding van Briand, is het beter met het ma ken van definitieve afspraken met de Duit schers te wachten. L. A. Het Paaschcongres der, socialisten. Evenals de Nederlandsche S.D.A.P. heeft ook de Belgische Arbeiderspartij van de Paaschdagen gebruik gemaakt voor het houden van haar j aarlij ksch congres. Het begon reeds Zaterdagochtend met werkzaam heden van huishoudelijken aard, aldus de N.R.C. Zondag was de belangrijkste congresdag De hoofdschotel van het debat was de her ziening van het partijprogramma inzake vooral het ontwapeningsvraagstuk. Terwijl de Waalsche sprekers o.w. de Kamerleden Delattre en Jacques, van geen eenzijdige ontwapening wilden weten, kantten Vlamin gen als Eekeiers en De Muynck, zich tegen deze opvatting. Ook mr. Spaak, uit Brussel de bekende advocaat uit het proces-de Rosa mengde zich in het debat en zeide de meening te zijn toegedaan dat men den vrede, door eenzijdige ontwapening, niet be werken kan. Daar op het voorbeeld der Nederlandsche en Deensche socialisten was gedoeld, zeide Vandervelde: „Men spreekt van Nederland, Denemarken en Luxemburg, maar er is geen vergelijking mogelijk tusschen de geografische positie van deze landen en de onze. Natuur lijk zou België, aan zichzelf overgeleverd, verpletterd worden; doch er bestaat, sedert 1925, een verdrag van Locarno, dat alle so cialistische partij groepeeringen hebben aan vaard. Dit verdrag voorziet de hulp der an dere mogendheden in geval van een niet- uitgelokten aanval, met dien verstande dat België zelf over een minimum van defen sieve organisatie beschikt. Tegen den avond kon eindelijk worden ge stemd over de motie ingediend door het par tijbestuur en luidende als volgt; ,.Ecn der hoofdzakelijkste doeleinden, na gestreefd door de Belgische Arbeiderspartij, is de strijd tegen den oorlog en voor de organi satie van den vrede. t get is met het oog op de yerwezenlljklng van deze doeleinden dat de B-A.P. in haar programma heeft geschreven: a. Op internationaal gebied: Collectieve en onmiddellijke actie voor pro gressieve gelijktijdige en gecontroleerde ver mindering der bewapeningen, gevolg van contractueele verbintenissen en die moet leiden tot algemeene ontwapening, wanneer de organisatie van den vrede door de demo cratie stevig genoeg zal zijn om de alge meene veiligheid te verzekeren, en eiken militairen maatregel overbodig te maken; b. Op nationaal gebied: Van nu af en buiten uitgebreider algemeene overeenkomsten, vermindering van de be wapeningen van België tot een peil dat vol doende is om, overeenkomstig de interna* tionale verbintenissen van het land, het evenwicht te vestigen van de bewapeningen op den Rijn. De vermindering zal tegelijkertijd betrek king moeten hebben op: a. De militaire uitgaven; b. Het materieel vervaardigde met het oog op den oorlog; c. Den duur van den diensttijd die in geen geval zes maanden zal mogen overschrij den; d. Het aantal beroepsmilitairen". Deze motie werd aangenomen met 359.470 tegen 197.798 stemmen en 32.239 onthoudin gen. Onder de voorstemmers waren de Walen in de meerderheid; onder de tegenstemmers (voorstanders van onmiddellijke en volledige ontwapening) telde men het meest Vlamin gen. De loonsverlaging in de Borinage. BRUSSEL, 7 April. De socialistische Mijn werkers Bond in de Borinage heeft de loons verlaging aanvaard. De communisten zijn met een stakingsactie begonnen. Voorts wordt gemeld, dat aangezien over eenstemming inzake het loongeschil in de ijzerindustrie uitblijft, de Minister van Ar beid een amendeeringsvoorstel heeft over wogen, dat neerkomt op 5 in plaats van 10% loonsverlaging. Reorganisatie in de Congo? BRUSSEL, 7 April (V.D.) De Gouverneur- Generaal van de Congo, Generaal Tillens is onverwacht naar Brussel ontboden n.a.v. belangrijke reorganisatieplannen van Minis ter Jaspar. Puitscfaland Het Volksbegehren van „Stahlhelm". BERLIJN, 7 April (V.D.) De „Germanla' publiceert een verklaring van de Pruisische Centrum-Partij, waaruit blijkt, dat deze tegenstandster is van het door Stahlheim, Bond van Frontstrijders, voorgestelde „Volks begehren" tot ontbinding van den Phuisi- schen Landdag. De partij is het niet eens met de door Stahlhelm aangevoerde motieven. Het Duitsche volk heeft voor het oogen- blik slechts orde en rust noodig. Cöbbels stuurt den deur waarder. BERLIJN, 7 April (V.D.) Op instigatie van Dr. Göbbels verscheen heden een deur waarder in de Mathhakirchstrasse om het meubilair in beslag te nemen. Daar hij groo- ten tegenstand van de zijde der stormtroepm vreesde, had de deurwaarder een 100-tal Schupo's meegebracht en voor het transpor teeren van het meubilair had hij zich de hulp van 40 kruiers met twee vrachtautomobielen verzekerd. Stennes raadpleegde direct zijn rechtskun digen adviseur Dr. Becker, die den deurwaar der zeide, dat het exploit juridische fouten bevatte. De deurwaarder zag daarop van zijn beslaglegging af en keerde onverrichterzake met zijn metgezellen terug. Een en ander werd gadegeslagen door een groote menigte nieuwsgierigen, die door de politie op eerbie digen afstand werd gehouden. Australië. Zelfstandigheidsactie in New-South- Wales. LONDEN, 7 April. (V.D.) 150 vertegen- woordigers van de Noord-Oostelijke deelen van New-South-Wales hebben te Maitland (ten N. van Sydney) besloten tot afschei ding van New-Engeland, van New-South- Wales. Een nieuwe zelfstandige grondwet werd aangenomen. Tegelijkertijd is een actie begonnen tot uitroeping der zelfstandigheid van het district Riverina dat eveneens niet accoord gaat met de financieele politiek der regeering van New-South-Wales. Getiève. Een nota van Curtius aan den Volkenbond. GENèVE. 7 April (V. D.) De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Dr. Curtius heeft een nota gericht tot den secretaris-gene raal van den Volkenbond, Sir Eric Drum mond, waarin wordt voorgesteld op de aan staande Mei-zitting van den Volkenbonds raad opnieuw de kwestie van de onbeperkte publicatie van den huidigen stand der be wapening der verschillende landen aan de orde te stellen ter voorbereiding van de ko mende ontwapeningsconferentie, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. 0ORSTPA5T1UX5 ^JOctriSOUpfrdowaöfenbij^, Apothekers en Drogisten. In de Duitsche nota wordt gezegd, dat de Conferentie zich een duidelijk beeld moet kunnen vormen van de factoren, die voor de vaststelling van het materiaal en voor de vraag van de vermindering en beperking van de bewapening noodzakelijk zijn. De Duit sche regeering is van meening, dat dit doel slechts te bereiken is, wanneer de regeerin gen aan de hand van gelijke tabellen juiste opgaven omtrent hun bewapening publicee- ren. 43000 arbeiders bij conflict betrokken. De pogingen om het groote arbeidsconflict in Noorwegen bij te leggen, zijn mislukt. Te beginnen met vanavond zal het werk in een groot aantal industrieën, waaronder de ijzer industrie, machinebouw, mijnen, textiel industrie, bouwvakken en de drukkerijen in de provincie worden neergelegd. In het geheel zijn bij den loonstrijd 43.000 arbeiders betrokken. De werkgevers hebben aangekondigd, dat zij het ingang van 15 April ook de andere industrieën zullen stop zetten. Daardoor zouden nog 25.000 arbeiders werkloos worden. Portugal, De opstandige beweging op Madeira. LONDEN, 7 April (V.D.) Naar gemeld wordt zijn, ter onderdrukking van den op stand op Madeira, nieuwe contingenten troe pen ter sterkte van twee regimenten met artillerie, mitrailleurs en watervliegtuigen van Lissabon per transportschip „Pedro Gomez" vertrokken. De landing op Madeira zal door den kruiser „Carvalla Araujo" ge dekt worden. Als gevolmachtigde van de Por- tu£».esche regeering is Luitenant-Kolonel Fernando Borges gisteren naar het eiland vertrokken. In een telegram aan de regeering dat door een luitenant onderteekend is, deelen de opstandelingen mede, dat de ambtenaren zijn afgezet en de verordeningen van de re geftring niet meer worden uitgevoerd. In Portugal is de censuur ingevoerd, zoodat alle berichten slechts over Spanje te verkrijgen zijn. Odysseus' Dool. Verschenen is Homeros, Odysseus' Dool, zang V tot XIHI der Odyssee, uit het Grieksch vertaald door Nico van Suchtelen. Odysseus, zoo men weet, was een Grieksche held, die voor de muren van Troje meevocht en vandaar pas na zeer vele avonturen terug keerde bij zijn vrouw Penelope. Odysseus' Dool van Van Suchtelen behelst het verhaal van de laatste lotgevallen voor zijn thuis komst. De vertaler heeft niet denzelfden vorm ge kozen als het oorspronkelijk epos bezit. De op den tijdsduur der lettergrepen berustende dansdeun van den hexameter is voor onze taal ongeschikt. Hij meende zich dan ook te moeten bepalen tot een proza, dat, naar hij hoopt, in een voor Nederlandsche ooren te volgen rhythme, den tekst zoo getrouw mo gelijk vertolkt en toch de primitieve eigen aardigheden der homerische poëzie tot haar recht doet komen. De Wereldbibliotheek zorgde voor een keurige uitgave. „De Schakelaar". Wij ontvingen het Maartnummer van bo vengenoemd tijdschrift, speciaal gewijd dit maal aan de Pan-Europa-beweging. Samen gesteld door W. A. Ruysch bevat de afleve ring bijdragen van prof. C. W. de Vries, dr. Paul von Auer, oud-minister van Hongarije, Z. Exc. Rafael Altamira, rechter bij het Per manente Hof van Internationale Justitie, Z. Exc. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van buitenlandsche zaken, dr. R. N. Coudenhove Kalergi, voorzitter van de Pan- Europa-Unie, Bronislau Huberman, e.a. „De Fotograaf". De aflevering van 27 Maart wordt vrijwel geheel gevuld door een bijdrage van J. J. Swart over de Tweede Nederlandsche Foto- beurs van den A.B.N.F. te Amsterdam, waar bij is afgedrukt een 18-tal foto's van stands. Eenige belichten completeeren het nummer. Een nieuwe Bundel. W. L. en J. Brusse's Uitgeversmaatschappij N.V. te Rotterdam zond ons toe den achtsten en derden druk onderscheidenlijk van het tweede en vierde deel van „Een nieuwe Bun del", een bloemlezing van Nederlandsche Poëzie en Proza door dr. K. H. de Raaf en J. J. Griss. In deel II is hoegenaamd niets ge wijzigd. Deel IV werd uitgebreid met een fragment uit Ferdinand Huyck van v. Lennep en enkele gedichten van den Schoolmees/?r. Taaloefeningen. Bij W. J. Thieme en Cie. te Zutphen zijn twee boekjes van L. Oosterkamp, hoofd der school te Almen, verschenen, betreffende Taaloefeningen voor de hoogste klassen en het 5e leerjaar voor practisch gebruik. De vele moeilijkheden, reeds verbonden aan spelling en werkwoordelijke vormen brachten den schrijver ertoe, de buigings-n te laten schie ten. Z.i. is de afspraak „Schrijf steeds de" practischer. De geldigheidsduur der Octrooien. Namens het Comité der Vrije Lampen fabrieken in Nederland is uitgegeven door den heer Vincentius Metzemaekers en Mr. C. van Rij, respect, voorzitter en secretaris van het comité, een geschrift aan de leden der Tweede Kamer gericht, getiteld ..De geldig heidsduur der Octrooien". De schrijvers ma ken hierin hun bezwaren kenbaar tegen het op 13 Juni 1930 ingediend ontwerp tot wijzi ging van de Octrooiwet 1910. LETTEREN EN KUNST KUNSTKRING „HEEMSTEDE". HEDENDAAGSCHE ARCHITECTUUR EN PLASTIEK. In de gymnastiekzaal van de nieuwe Dreef- school op het Julianaplein is tot en met aan staanden Zondag een tentoonstelling in gericht die, ware het alleen reeds om de vele moeiten en zorgenaan de inrichting besteed meer belangstelling verdient, dan ik dezen Paaschmaandagmiddag mocht waarnemen. De anderhalve bezoeker die daar op het drukste middaguur rondkuierde, zou er op kunnen wijzen dat het probleem nog niet is opgelost: het probleem, dat de moderne ar chitect en beeldhouwer zich stelt: hoe win nen wij de aandacht en de belangstelling van het publiek voor ons werk? Dat de kun stenaars de ééne zoowel als de andere wen- schen, is begrijpelijk; dat zelfs de fraaiste collecties fotos en planteekeningen, met eenige plastieken opgeluisterd, de „menigte" niet in beweging brengen, mocht zoo lang zamerhand wel bekend verondersteld wor den. Toch heeft, als steeds, de menigte onge lijk, want juist deze kleine exposities zijn voor den leek overzichtelijk en kunnen hem intro- duceeren op een terrein waar ook voor hem veel te genieten valt. als hij zich voor dat genot althans wenscht open te stellen. Zoo werd hier dan een groote verzameling fotos, eigendom van den tentoonstellings- raad, opgehangen en kan men, door verge lijking tot waardcering en inzicht komen van allerhand latere bouwkunstproducten; van het Amsterdamsche American Hotel af tot de directiekamer in de Haagsche „Vol harding" van bouwmeester Buys toe, loopt de lijn der moderne Hollandsche architec tuur met curven en sprongen ook door de foto's die er hier van getoond worden. Een aantal Haarlemsche architecten heb ben elk een afgesloten geheel aan teekenin- gen en reproducties, waardoor ze vertegen woordigd zijn. Zoo vindt men van Ir. Fried- hoff een aantal teekeningen, op het nieuwe stadhuis van Enschedé waaraan hij thans bezig is. betrekking hebbende. Sevenhuysen, Smits, Plate en Zwiers hebben een ieder hier een eigen compartiment afgeschut, en met hun werk behangen. Smits, den bouwer van de bekende villa met de in de diepte liggende terrastuinen aan de Westerlaan te Aerden- hout, vindt men hier als een verfijnd tee kenaar ook op ander gebied werkzaam en door de werkteekeningen van Zwiers krijgt men een Idee van een nieuwe gemeenschap in wording: de uitbouw van Oosterland op Wieringen, waar dank zij den Zuiderzeewer ken een uitgebreide bevolking thans onder dak moet vinden. Een afzonderlijk deel der expositieruimte is door de gemeente Heemstede in beslag ge nomen. Onze buurgemeente kan al sinds ja ren bogen op bouwmeesters van verdienste die voor haar hebben gearbeid: haar raad huis (door Jos. Cuypers, Jan Stuyt en Et- mans) haar postkantoor (door Jas. en Pierre Cuypers) een badhuis (door Van Niftrik) haar scholen (door Korringa, Bruyn en Jonkheid, Nijman) vormen een belangrijk quantum interessante bouwwerken voor klei ne gemeente. En als we zien wat de afdeeling openbare werken, aan bruggen en gebouwen (o.a. de Dreefschool, waarin deze expositie gehouden wordt) presteert dan kan men aan de overzijde van de Craynestervaart tevre den zijn. Van de beeldhouwers repten wij nog niet. Doch ook o"p hunne medewerking stelde de gemeente prijs. Wij vinden aan deze zelfde Dreefschool den jongen met bal en boek door Van den Eynde. die heel aardig in het voetstuk nog een uil en een eekhoorn aanbracht waardoor leeren en spelen, ken nis en lenigheid gelijkelijk gesymboliseerd werden. De Ibis van Trapman heeft mis schien reeds een plaats elders, in het voor uitzicht, of reeds gevonden. In de andere afdeelingen vielen een paar religieuse plas tieken van Mari Andriesen en van denzelf den een heel fijn en expressief meisjeskop te bewonderen. Van Theo van Reyn een paar interessante klein plastieken en van Klinkenberg een aan tal dierverbeeldingen, terwijl een vitrine met medailles en plaquettes door Van den Hof het sculpturale deel der expositie opluistert. Men zal zich op een dezer mooie voorjaars dagen een wandeling naar de Dreefschool niet berouwen. De inrichting, ditmaal door Ir. Zwiers verzorgd, is practisch en keurig en de groote gymnastiekzaal is onherkenbaar gemaakt en uit zichzelf voor expositiegele genheid buitengewoon geschikt wat licht en afmeting aangaat. J. H. DE BOIS. 6 Maart '31. FINANCIEELE BERICHTEN. INTERNAT. HYDROGENATION PATENTS COMPANY LTD. HET VLOEIBAAR MAKEN VAN STEENKOOL. LONDEN, 7 April (V.D.) Opgericht is de Internationale Hydrogenatlon Patents Com pany Ltd., in welke maatschappij zijn on dergebracht de belangen van de Standard I. G. Co., Koninklijke Shell-groep en de Impe rial Chemical Industries bij het hydrogenatie proces voor het vloeibaar maken van steen kool en het raffinceren van oliën in alle landen ter wereld, behalve de Vereenigde Staten en Duitschland. De zetel van de nieuwe maatschappij is gevestigd in Lichten - stein. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: F. Godber, Londen, P. Hurll, Londen, H. Ja- cobson, Den Haag, J. B. A. Kessler, Londen, Dr. Aug von Knieriem, Mannheim, J. E. F. de Kok, Den Haag. J. A. Mowinckel. Parijs, Lieut. Col. G. P. Pollitt, Londen, H. van Riemann, Zürich, H. G. Seidel, Parijs. Eerlang zal worden opgericht de Interna tional Hydrogenation Engineering Chimi- cal Company, met zetel te Den Haag, waar van het personeel zal worden gekozen uit den technischen staf der belanghebbende maat schappijen, en die zal fungeeren als het or gaan, waardoor de ontdekkingen en de erva ring van deze groepen en van alle patent houders ter beschikking zullen worden ge steld van allen, die het hydrogenatie-proces practisch willen toepassen. De International Hydrogenatlon Patents en Englneerlng-maatschappijen zullen overeen komsten maken voor het uitwisselen van pa tenten, rechten en ondervinding met over eenkomstige maatschappijen in de Vereenig de Staten, welke verleden jaar zijn opgericht, en waarbij dezelfde groepen indirect zijn be INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 trokken. Deze Amerikaansche maatschap pijen worden regelrecht gecontroleerd door de voornaamste Amerikaansche petroleum- maatschappijen. Duitsche uitvindingen en er varing zullen ter beschikking van de nieuwe maatschappij worden gesteld middels dc Standard I.G. Company, in welke maat schappij zijn ondergebracht de belangen van de I.G. Farbenindustrie en de Standard Oil Company of New-Jersey bij het hydrogena- tie-proces. Door deze overeenkomsten zal volledige samenwerking worden verkregen tusschen alle groepen, welke over patenten of ervaring betrekking hebbende op dit nieuwe techni sche proces, de beschikking hebben. Boven dien verwacht men. dat deze overeenkomsten een gezonde en krachtige ontwikkeling van het hydrogenatie-proces mogelijk zullen maken. UIT DE PERS. DE RESOLUTIE TEGEN „LINKS". Over het aannemen van de resolutie van het Partijbestuur der S.D.A.P. tegen de link- sche groep, schrijft Het Volk: „ïntusschen is de beslissing gevallen en zal die voor de gansche partij moeten gelden. Zij zal nagekomen moeten worden en een nlge- heele beëindiging van het incident hebben te beteekenen. Zij mag niet als uitgangspunt van nieuwe onrust gebezigd worden. Integen deel dient zij haar eenig doel te bereiken, de eenheid in de partij te versterken. Dat zal te gereeder het geval zijn, naarmate de oppo sitie zich te sterker voor oogen houdt Fim- men's verklaring, dat er geen andere organi satie is die beter is dan S.D.A.P. en S.A.I., en de nog ruiterlijker verklaring van Schmidt, dat er voor de arbeidersbeweging geen heil is buiten S.D.A.P. en N.V.V. Dit ons aller va derhuis voor ons allen tot een woonstee der hoogste kameraadschap te doen zijn, zij ons aller sterkste richtsnoer." DE VREDESDAAD VAN DE ARTSEN. De Provinciale Groninger Cou rant geeft de volgende commentaar op het praeadvies over het Initiatief-voorstel ^ran de 65 Nederlandsche artsen in zake vre- desactie door medici. „Het hoofdbestuur van de groote Neder landsche medische organisatie wijst dus met welwillendheid, zij het dan ook met de uiterste voorzichtigheid, die een neutrale or ganisatie, waarin lieden van allerlei pluima ge verecnigd zijn, past, een weg aan, die naar onze overtuiging, een zéér schoone is. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst wil het initia tief nemen om voeling te zoeken met andere dergelijke lichamen in eenige staten van Europa ten einde dan later te zamen op te wekken en wakker te houden den weerzin tegen den oorlog en tegen de wijze, waarop die gevoerd is en gevoerd zal worden. Is dit niet iets heel moois: zij, die uit hoofde van hun schoon beroep dagelijks dc vernietiging van menschen bestrijden nu ook te zien optrekken tegen den grootsten ver nietiger van menschengeluk, den bloeddor- stigen Mars? Dit enkele agendapunt van de Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst is een symptoom. Maar een dat een boodschap is!" NIEUWS UIT INDIE DE SALARISKORTING AMBTENAREN. DER PROTESTVERCADERING TE BATAVIA. Aneta seint uit Batavia dat Zondagavond 3000 ambtenaren vertegenwoordigende 50 vereenigingen, aangesloten bij het Verbond van Landsdienaren in den Dierentuin een protest meeting gehouden hebben tegen de salariskorting. Talrijke autoriteiten en Volks raadsleden waren aanwezig. Er waren 175 telegrammen ontvangen uit alle deelen van Indië. Scherpe protestredevoeringen werden gehouden. De inhoud der redevoeringen werd vastge legd in een uitvoerige, bij acclamatie aan genomen motie. De Ned.-Indische ambtenaren verklaren daarin overtuigd te zijn. dat 's lands ver mogenstoestand kerngezond is en deze diep ingrijpende maatregel zonder schade voor het landsbelang achterwege kan blijven. Een vermindering van hun salarissen beschou wen zij als een te eenenmalc ongerechtvaar digde buitengewoon booge extra belasting, opgelegd aan juist dat loyale deel der inge zetenen, waarop de regeering te allen tijde met vol vertrouwen moet kunnen steunen en zij zijn er van overtuigd dat een dergelijke maatregel niet nalaten kan de ambtenaren ernstig van de regeering te vervreemden. Zij protesteeren met groote beslistheid te gen elke vermindering van hun steeds als door de regeering zelve gewaarborgd be schouwde toch al uiterst sobere financieele positie. DE HEER PLF.sman OP DEN TERUGWEG. Aneta seint uit Batavia dat de heer A. Ples- man, directeur der k. L. M. als passagier met het postvliegtuig naar Nederland is ver trokken. AGENDA. WOENSDAG 8 APRIL Palace: „Die Lindenwirtin". Tooneel Thé Imperials. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Op stap met Aluna" en „In de klauwen van het Noodlot". Tooneel Les Volmeros. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Say it with songs". Tooneel The 3 Willeys. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 9 APRIL Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma C. G. Loomcyer en Zn., Barteljorls- straai 11, tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 1179? Beverwijk: Raadsvergadering 7.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5