MANSION POLISH UIT DE OMSTREKEN De crisis in het visscherijbedrijf. Oprichting van een visscherijbank bepleit. Het licht op den toren. PUML PUROLPOEDER Zelf ontvlekken en zelf verven De beste manier om Uw goed te bederven J. LOTTGERING F. WISBRUN LIFFMANN A. FUNKE ZOON i Anegang 3 'j De GROOTE VERBOUWINGS UITVERKOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 11 APRIL 1931 DERDE BLAD IJMUIDEN. Meer activiteit van de Regeering gevraagd. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN l 60 Ct«. p*r pegel. ,,Je had x>olkomen gelijk, Kitty - ze hebben Mansion Polish bij de Voorjaarsschoonmaak gebruikt. En hoe vlug is alles er mee gedaan! 'k Heb de Vloeren en Meubelen nog nooit zoo mooi glanzend gezien DE WRIJFWAS, DIE ZOO VLUG EN GEMAKKELIJK GLANS GEEFT. GEBRUIK DONKERE MANSION VOOR DONKERE HOUTSOORTEN. N V. Handel Maatschappij Reckitta, Rotteidam Nu de crisis in het visscherijbedrijf zich steeds blijft uitbreiden en iederen dag weer personeel ontslagen wordt, leek het ons ge- wenscht, behalve het oordeel van den direc teur van het Staatsvlsschershavenbedrijf, den heer F. J. H. Schneiders en den voor zitter van de IJmuider vischhandelvereeni- ging, den heer K. van Pel, hetwelk wij reeds in ons blad van 27 Maart j.l. publiceerden, ook het oordeel van eenige reeders te ver nemen omtrent den huidigen stand van za ken en de middelen, welke tot verbetering zouden kunnen leiden. Wij hebben ons ge wend tot de heeren J. Polderman en S. IJff, respectievelijk directeur van de Visscherij Mij. „Marezathe" en „Zaanstroom". De meening van den heer Polderman Het groote bezwaar, aldus de heer J. Pol derman, is, dat er voor onze booten geen visscherij is. De vangsten van schol, tong en tarbot zijn abnormaal gering, zoodat de boo ten, die deze visscherij hoofdzakelijk uit oefenen, er bijzonder onder lijden. Er zijn verschillende oorzaken te noemen, waardoor de vischrijkdom zoo is afgenomen, o.a. de strenge vorst van 1929, doch meerendeels is de intense opzette lij ke pufvisscherij hieraan schuldig. Het is bekend, dat onze kust hoofdzakelijk veel kleine visch bevat, die gelegenheid moet krijgen tot normale grootte op te groeien. Tot heden is de Regeering achterwege ge bleven, niettegenstaande ons herhaald aan dringen, ter beperking dezer visscherij de gewenschte maatregelen te treffen. Welis waar werden door de afd. Visscherij maat regelen in uitzicht gesteld, doch van uitvoe ring daarvan is niets gebleken. Persoonlijk ben ik erg tegen subsidies van staats- of gemeentewege, maar het minste wat wij mo gen verwachten, is toch wel dit, dat die maatregelen getroffen werden, welke de verwoesting van het materiaal, dat gevangen moet worden, tegengaan. Hoewel de resul taten hiervan pas over enkele jaren zicht baar zullen zijn, mag hier toch niet langer mede gewacht worden. Wanneer de vischrijkdom op dit tegen woordig peil blijft en de lasten welke de reederijen opgelegd worden, niet verminde ren moet de toekomst zeer donker worden ingezien. De Regeering moet het oog in de eerste plaats richten op datgene, wat den visch stand kan verbeteren. Zou de vischstand weer beter worden, dan voorzie ik, dat er voor de kleine booten ook weer terrein za; zijn om te visschen, mits deze visscherij op economische basis wordt uitgeoefend. Wel drukken de sociale voorzieningen op een kleine boot bijna even zwaar als op een groote en hierdoor zijn de kleinere booten in een moeilijker positie. Daar over het algemeen de prijzen van het product dalen, zal dit zeer zeker zijn invloed niet missen op de vischprijzen, zoodat wel rekening gehouden moet worden met een uitzien naar verminderde productiekosten. „Welke kosten drukken het meest op het Visscherijbedrijf?" „Ten eerste de sociale lasten welke op het bedrijf gelegd worden. Deze zijn veel te zwaar. En ten tweede houdt de te LJmuiden gevormde ijstrust den prijs van het ijs (een zeer belangrijk verbruiksartikel) veel te hoog. De prijs is dan ook belangrijk hooger dan in de buitenlandsche visscherij plaatsen. Mocht hier echter op den duur geen ver betering in komen dan zal in deze richting- naar andere middelen gezocht moeten wor den. Zooals het nu gaat moet iedere reeder wel zeer pessimistisch gestemd zijn, daar zonder uitzondering alle reizen nadeel op leveren. „Is u tevreden over het antwoord van B. en W. op de vragen van het raadslid, den heer J. de Nobel?" ,3- en W. beginnen in hun antwoord met te zeggen dat voor een deel der reederijen een ernstige crisis is ingetreden, doch dit is niet juist; niet voor een deel, doch voor alle reederijen is de toestand niet rooskleurig te noemen. Men ziet de gevormde reserves ver dwijnen in een onrustbarend tempo en het tijdstip nadert met rassche schreden, waar op de reserves uitgeput zullen zijn en dan? Wij zijn het er ook niet mede eens, dat volgens B. en W. de belanghebbenden geen FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog. Vertaald uit het Deensch door P. J. AERSSENS 13) Dat kon toch niet anders! Als het een van die kerels mogelijk was om met Yvonne te telefoneeren, dan beteekende dat, dat hij niet meer in den ronden toren was! Jammer, dat het wel wat lang geduurd had, voor hij een afdoende bewaking van den toren geor ganiseerd had maar eerder had hij !t niet gekund. Toch had hij een stille hoop, dat hij die schurken in hun eigen hol opgesloten had. Nu ja, zoover zou 't dan toch vandaag wel komen. En ditmaal was hij er zeker van, dat zijn maatregelen hun uitwerking niet zouden missen. Zijn grimmig gezicht klaarde op, toen hij er aan dacht, hoe fijntjes hij hen verschalkt en hoe hij hen ongemerkt afgeluisterd had, waar zich de geheime uitgang van den toren bevond. Vosz trok zijn jas aan en stapte de deur uit. Hij nam den tram naar Frederikborg, waar Viggo Hansen een villa had staan, waar op hij den zomer placht door te brengen. Vosz onderzocht er alles nauwkeurig, doch zonder positief resultaat. Papieren of brieven welke eenige inlichtingen konden verscfhaffen, vond hij niet. Alleen lag in een open haard veel verbrande asch van papier. Alle laden (van zijn bureau waren open en leeg. „Een eigenaardige methode", sprak hij tot i?e husibewaarster. „Liet viggo Hansen de moelte hebben gedaan om tot het verbod van de pufvisscherij te komen. De reedersvereeniging toch heeft een re quest opgesteld waarin alle nadeelen der pufvissscherij zijn opgesomd en deze zijn door een commissie, waarvan ik zelf deel uitmaakte, persoonlijk toegelicht. De minis ter heeft ons nog in de gelegenheid gesteld bij den chef van. het betrokken departement de bijzonderheden nader uiteen te zetten. Met genoegen vernam ik uit de bladen, dat in de Memorie van Toelichting de mi nister het ook gewenscht acht om tot maat regelen te komen betreffende de schade lijke pufvisscherij. Wij zijn nadien nog ette lijke malen op het departement van de afd. visscherij en geweest, doch zooals gezegd, maatregelen zijn tot op heden uitgebleven. Dat practisch alleen nog groote schepen loonend zouden kunnen varen is m.i. te voorbarig gesproken en zeer zeker niet te rijmen met het feit dat enkele jaren geleden juist de groote schepen, o.a. de Bleijaden", de „Zaanstroom 7", de ,3. T.", een nieuwe boot, nog zonder naam, van de reederij Er- nest en Weimar, naar elders werden ver kocht. De ervaring heeft geleerd dat er zoowel een vischtijd voor groote als voor kleine boo ten komt en beide hebben hun ups and downs. „Zijn er buiten het pufverbod nog andere maatregelen te nemen?" Deze maatregelen zouden dan meer moe ten bestaan in verband met de financieele positie van verschillende reederijen. Ik heb hier op het oog dat, als de tijd weer mocht aanbreken, dat een trawler loonend in de vaart kan worden gehouden, er hoogst waarschijnlijk van regeerings- en gemeente wege steun zou kunnen worden verleend om de boot wederom in de vaart te krijgen. Hiervoor zou eventueel een bank voor de visscherijen opgericht kunnen worden door op gemakkelijke voorwaarden het aan ver schillende reederijen mogelijk zal-maken, de booten wederom in de vaart te brengen. Of men aan deze reederijen op 't oogenblik al dan niet steun geeft, het bedrijf is nu niet loonend en steun heeft dus geen waarde voor de toekomst. Anders is de zaak, wanneer het bedrijf weer loonend kan worden uitge oefend. Het ware echter wel te wenschen dat het college van B. en W. door persoonlijk bezoek bij den minister meer aandrang oefende om die maatregelen doorgevoerd te krijgen, wel ke voor onze visscherij van zoo groot be lang zijn. De Dultsche regeering heeft reeds een maat op de visch gesteld en het wordt mèer dan tijd dat onze regeering dit voorbeeld volgt. Wat de heer S. IJff zeide. Het bedrijf, zoo begon de heer IJff, zit op veel te zware lasten en de sociale wetten drukken het zwaarst. Het feit dat door onze regeering hoege naamd niets voor de visscherij gedaan wordt is mede oorzaak van deze deplorabelen toe stand. Verschillende malen is toch door een commissie uit de Reedersvereeniging bij den minister aangedrongen op een pufverbod, doch hoewel verschillende maatregelen wer den toegezegd, gebeurde er niets en bleef de toestand bij het oude. Wij worden gedwongen door de bemanning van onze trawlers, mede te doen aan de pufvangst, daar zij anders niet bij ons wil varen. De oorlogsjaren hebben bewezen dat de vischstand in dien tijd sterk aangewassen is en als het pufverbod er is, zal binnen enkele jaren de uitwerking hiervan gezien worden en kunnen ook de kleine booten weer een goe de kans krijgen, behoorlijke besommingen te maken. De vloot „wordt oud" en dit is een heel voorname factor. Als men in België zijn vloot wil moderniseeren kan men hiervoor geld van de regeering krijgen, doch hier voelt men niets voor de visscherij. „Welke oorzaken werken verder nog mede dat de visscherij niet loonend meer is?" Een van de voornaamste oorzaken is de prijs van het ijs. Sinds te LJmuiden een ijs- trust is opgericht, zijn wij aan de heidenen overgeleverd. Men betaalt te LJmuiden voor het ijs 12.per ton, terwijl men in Enge laden van zijn bureau altijd open?" „Neen, dat geloof ik niet", antwoordde het oude vrouwtje. Alles klopte tot op heden met Vosz* ver onderstellingen. Zijn hypothesen schenen hoe langer hoe meer bewaarheid te zullen wor den. „Kunt u mij ook zeggen, of de advocaat den laatsten tijd hier nog bezoek gehad heeft?" „Neen, hier kwam bijna nooit iemand". „Herinnert u zich nog, wie wel eens kwa men?" vroeg Vosz toen. „Ja, *n paar buitenlanders". „Kent u hun namen?" „Neen, die weet ik niet". „Wanneer waren die t laatst hier?" „Ik denk, 'n dag of veertien geleden". „Sindsdien is er niemand meer geweest?" „Ja, toch wel! De broeder van Viggo Han sen". „Wie is dat? Ik heb nooit van hem ge hoord. Ik meende zelfs, dat hij heelemaal geen broer had". „Zeker wel, meneer had een broer in Ham burg. Toen hij den laatsten keer hier langs kwam, was hij, meen ik, op reis voor zaken". „Wanneer was dat?" „Dat zal nu 'n dag of acht geleden zijn. Ja, wacht eens, het wordt vandaag precies een week". „Hoe ziet hij er uit?" vroeg Vosz ver der. „Ja ik weet niet, hoe ik dat eigenlijk zeg gen moet. Hij droeg een baard, en verder. ja, verder zag hij er uit als de meeste man nen". „Gelijkt hij op Viggo Hansen?" „Neen, dat nu niet". „Hij is weer afgereisd?" „Ja, denzelfden dag nog". „Hebt u hem met den dood van zijn broe der in kennis gesteld?" land als buitenlander in een vreemde haven nog maar 9.per ton betaalt (dit is voor Engelsche trawlers natuurlijk nog goedkoo- per). Hierbij komt nog dat Engeland geen koelhuizen heeft zooals men die hier kent, waar de koude ook nog productief gemaakt wordt. Nog een voorname factor is het zeerlsico. Hiervan betalen de regeering en de reederij ieder 50 pCt. aan premie, welke gemiddeld per jaar en per schip 1200 bedraagt. Dit bedrag is veel te hoog en de regeering dient dan ook wel een hooger percentage te be talen. Het dokken in de haven te IJmuiden is eveneens veel te duur. Wij betalen veel meer dan in Amsterdam. Nu kan men ons wel tegenwerpen: laat dan in Amsterdam dok ken, maar men vergeet daarbij, dat de reis IJmuiden-Amsterdam v.v. ook veel geld kost en daarbij komt nog het tijdverlies. Ik ben dan ook van meening, dat als dc zeerisicopremie lager wordt gesteld, de prij zen van de kolen en van het ijs zakken en een pufverbod in het leven geroepen wordt, aan LJmuiden een ramp, zooals deze thans voor de deur staat, bespaard wordt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Genees het huidje van de kleine met en houdt het droog met Putei ie Dooien van 30-60 co 90 ct. Tube 80 et. n Parol- poeder ia Buueo tao 60 cl eo 1 gld. Bij Apolh.cn Drogisten „Neen, dat heb ik nog niet gedaan. Daar heb ik zelfs heelemaal niet aan gedacht, 't Is waar, dat had ik toch eigenlijk wel kunnen doen". „Tenminste, dat komt mij nogal vanzelf sprekend voor. Maar daar kunnen wij nu nog voor zorgen. Hebt u zijn adres?" „Neen, maar dat zal wel op een van zijn brieven staan; hij placht Vosz zocht weer alle laden door. Hij vond echter geen brief van Viggo Hansen's broer. Doch uit de papiermand diepte hij een couvert op, met als afzender: Carl H. Hansen Pension Schuxke, Capelstrasse 12, Ham burg. „Ja, dat zullen wij doen", mompelde Vosz. Hij nam de telefoon en dicteerde het vol gende telegram; Uw broeder werd onder zeer bijzondere omstandigheden vermoord. Opheldering ont breekt. Uw overkomst dringend gewenscht. Kan mogelijk het onderzoek bespoedigen. Cronsen, Insp. v. Politie. „Vorder fcan ik hier niets uitrichten", sprak Vosz en ging nu naar Cronsen om hem te zeggen, dat hij zich van diens naam bediend had. Cronsen vertelde hem, dat Aaboe een nieuw verhoor had ondergaan en dat men hem den brief van den bankdirecteur Halm voorge legd had. Aaboe verklaarde, dat het geld afkomstig was van gelukkige speculaties. Het was hem echter niet mogelijk, mede te deelen via welke bank het de transacties had deen uitvoeren. Later gaf hij weer te kennen, dat het geld hem vanuit het buitenland zou toe gezonden worden. Het was „smokkelgeld". „Ja, waarom ook niet?", sprak Vosz. „Maar met wie heeft hij dan in 't buitenland zaken gedaan?" BLOEMENDAAL VERBREEDING KORTE ZIJL WEG. EEN NIEUWE BRUG. Burg. en Weth. stellen aan den raad voor van de heeren F. D. Bijleveld, G, J. van der Vliet en de N.V. Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van roerende en onroerende zaken onder zekere voorwaar den grond te aanvaarden, benoodigd voor de verbreeding van den Korten Zijlweg. De bestaande Hospesbrug over de Brou wersvaart voldoet door haar ligging, con structie en sterkte niet meer aan de eischen van 't tegenwoordig verkeer en dient noode vervangen te worden door 'n meer westwaarts gelegen brug. waartoe het benoodigde ter rein reeds gedeeltelijk gekocht ls. WONINGBOUW. In overeenstemming met het advies der Commissie van bijstand voor Publieke Wer ken stellen B. en W. aan den raad voor om het bestuur der woningbouwvereniging „St.- Jozef" te machtigen om over te gaan tot de besteding van zes woningen aan den Voge- lenzangschenweg, doch niet goed te keuren, dat bovendien nog drie woningen gesticht worden aan de Leidschevaart, daar dit ter rein gereserveerd is voor opslagterrein. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal ge houden op Donderdag 16 April 1931 te 14 ure ('s namiddags 2 uur) in het Raadhuis te Overveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Overname grond voor verbreeding van den Korten Zijlweg. 3. Overname grond voor verbreeding van den Bloemendaalscheweg van notaris H. M. van Weel. 4. Vaststelling verordening op de Alge- meene begraafplaats en verordeningen op dc heffing en invordering van begraafrechten. 5. Verleening eervol ontslag aan A. J. Meijerink als onderwijzer in de lichamelijke opvoeding aan de scholen A en B. 6. Ontheffing bepalingen der bouwver ordening. 7. Wijziging der bouwverordening. 8. Vaststelling Ie suppletoire begrooting 1931. 9. Bepaling bedrag, waarvoor de gemeente ontvanger zekerheid moet stellen. (B. en W. „Dan 'moet hij nog eens verhoord worden", antwoordde Vosz. „Het is van 't hoogste be llij weigerde dit te zeggen", lang. dat wij over alles wat hem aanbelangt. bijzonder dit punt in 't reine komen".en Cronsen zond een agent om Aaboe, maar even later kwam de agent de werkkamer van den inspecteur binnengestormd en meld? de, ademloos: „De gedetineerde Aaboe is.is.(krank zinnig geworden", XTV. „Enfin, er is tenminste in Kopenhagen weer een der vele schurken onschadelijk gewor den", sprak Cronsen, toen hij zich van den schok der onverwachte mededeeling wat her steld had en hij met Vosz uit de cel kwam waar zij met den politie-arts Aaboe onder zocht hadden, die met holle verdwaasde oogen voor zich uit zat te staren en onont warbare taal mompelde. „Het is intusschen laat gerworden", sprak Vosz. Hij keek eens door de kleine ruitjes naar buiten. Het begon reeds te schemeren en dc grauwe muren van he tpolltlegebouw leken grauwer dan ooit. Hij ging. Hij richtte zijn schreden naar den ronden toren. In dc Regenstraat, zwakjes verdicht door de lantaarns uit de Köbmagerstraat, stond een man ,die couranten verkocht. Eigenlijk waren er twee, één die 'hier altijd stond en een andere. Vosz stapte op deze laatste toe. Hij haalde zijn portemonnaie te voorschijn en kocht een paar avondbladen. „Nog iets bijzonders?" vroeg hij zachtjes. „Neen, heelemaal niet". „Heeft iemand den ronden toren verla ten?" „Neen, langs dezen kant niemand, Dc deur adviseeren dit bedrag op f 25.000 te stellen). 10. Benoeming gemeenteontvanger. 11. Verleening crediet voor aanstelling van een sub-ontvanger. 12. Benoeming lid Commissie van Toezicht M.O.. Aanbevolen worden: no. 1 de heer Mr. W. J. Schönhart jr., no. 2 de heer H. J. Hlj- mans. ZANDVOORT GODSDIENSTIG LEVEN. Door toevallige omstandigheden zal de dienst in de Brugstraat Zondag niet 's mor gens half elf, maar 's avonds zeven uur plaats hebben. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alwakl 9 v. Santos, B. Aires n. Rotterdam. Baloeran IS 9 u. to Marseille verwacht, Batavia naar Rotterdam. Bodegraven 9 v. Valparaiso n. San Antonio. Colombia 9 te Hamburg van Amsterdam. DJambl 10 to Hamburg van Rotterdam. Drechtdijk S van Cristobal, Rotterdam naar Paclflckust. Eemland p. 3 2S n. Ouewant, 11 n.m. te IJmui den verwacht, Buenos-Aires n. Amsterdam. Gelrta 10 8 u. v. Montevideo. Bucnos-Alres n. Amstredam, Johan van Oldenbarnevelt S v. Singapore, Am sterdam. J. P. Cocn 10 te Genua, Batavia n. Amsterdam. Juno 10 6 u. te Hamburg van Amsterdam. Kota Pinang 0 r. Belawan Dell, Batavia naar Rotterdam. Kota Baroo 10 8 a. te Sabang, New-York naar Java. Montferland 9 v.m. te B. Aires n. A'dara. Nlas 9 te Danzlff van Kiel. Poelnu Tello p. 9 Gibraltar, Batavia n. A'dnm. Palembang S te Philadelphia, v. New-York. Pollux 9 14 u. 38 m. S0 mijl Z.O. van Land's End, Amsterdam n. W.-Afrlka vla Bordeaux. Porta S v. Victoria n. Amsterdam. Poseidon p. 9 10 u. Lizard, 10 2224 u. van W.-Indlö to Amsterdam verwacht. SItoebondo 9 te Liverpool, Batavia n. R'dam. Tabla 9 van Singapore n. Batavia. Tanlmbar 8 v. Slngaporo n. Batavia. Tarakan 10 to Sues, Batavia n. Amsterdam. TJerlmal 10 v. Singapore, Batavia n. R'dam, Tjlbadak S van Batavia naar Hongkong. Tjlleboet 8 te Hongkong. TJlnegara 9 v. Sjanghai naar Batavia, Voendam 8 van Now.York naar Bermuda. Heemskerk 8 Tanga, Belra n. Rotterdam. Dompo 10 12 u. v. Colombo, R'dam n. Batavia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. NEDERL. MIDDENSTANDSBANK N.V. Kantoor Haarlem - Gierstraat 14 TELEFOON 13098. HANDELSCREDÏETEN. ASSURANTIcN. Ververij en Chemische Wasscherjj Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 Afdeeling Lingerie Kousen jj duurt slechts tot 15 April a.s. pR^aggmgggwfiniiaiwwH«iflhHinggnwiBMii«3üiciitfWU4kwiiB^MhtlgiMM«S werd slechts één keer geopend; dat was, toe» de doodgraver uitging. „Dank Je wel; het is goed". Vosz ging verder. Hij boog langs den ron den toren om en liep de richting van dc Landmarkt. Daarna wandelde hij achter de kerk om tot hij aan de Oostzijde was en bleef daar staan kijken naar een praalgraf nog 'n overblijfsel van een halve eeuw terug, toen het terrein rondom de kerk nog kerk hof was. Dit was omgeven door een ijzeren, hek en la# vlak tegen den kerkmuur, aan het Noordelijk einde van den Oostelijken vleugel. Het klinkt wel een beetje ingewikkeld maar het is toch zoo. Het eigenlijke gedenk- teeken stond op een gemetseld voetstuk, enkele meters lang en breed en 'n halven meter hoog. Rondom was het met cement be streken en dc vrijgebleven hoeken waren met grint bestrooid. Vosz bleef enkele oogenblikken staan en keek eens rond. Een oud vrpuwtje stond hier vlakbij, met bloemen. Het deed komisch aan haar op dezen verlaten hoek te zien staan. Hier zou zij wel geen florissante zaken doen. Vosz trad op haar toe en glimlachte. Was het om den koddigen indruk, hier een bloemenverkoopster aan te treffen? Neen, het was om de kostelijke vermomming welke den kleinen, dikken Peter Petersen zoo goed gelukt was. Geen sterveling zou hem herkend hebben. Het was intusschen volslagen donker ge worden. Volgens Vosz berekeningen kon het nu niet lang meer duren, of er moest iets gebeuren en hij zette zich in een donkere nis van den kerkmuur, van waaruit hij wel niet het praalgraf kon zien, maar wel Pctcc Petersen en Peter Petersen hem. Hij wachtte een uur. Hij wachtte nog een uur. Er gebeurde niets. (Wordt TOTTOlgC,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9