SPANJE'S ASPECT GEWIJZIGD. MIJN PLANNEN VOOR DE TOEKOMST VAN SPANJE. BUITENLAND. HUiZING'S SCHOENENMAGAZIJN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 APRIL 1931 DERDE BLAD De groote overwinning der republikeinen. Geruchten over 's konings aftreden. Waarom ik de zijde der monarchisten verliet. Wij zullen geweld gebruiken als er geen andere weg is. Door ALCALA ZAMORA. den vroegeren Spaanschen minister, thans leider der Spaanschc republikeinen, in een interview met een vertegenwoordiger van de London General Press. Het kabinet demissionnair? De a.s. verkiezingen voor de Cortes. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Premier Aznar, Het algemeen aspect van den toestand in Spanje heeft zich in een zeer snel tempo ge wijzigd. De onrust die zich voor de verkie zingen voor de gemeenteraden demonstreer de in relletjes en stakingen enz. uit zich thans op een geheel andere manier. De so cialisten en republikeinen gedragen zich zeer correct, houden vergaderingen en nemen re soluties aan, waarin wordt geconstateerd, dat de monarchisten een verpletterende ne derlaag hebben geleden. Doch markies Hoyos de minister van binnenlandsche zaken heeft aan een persvertegenwoordiger medege deeld, dat. wanneer de definitieve uitslagen bekend worden zal blijken dat zulks niet het geval is. De naastbij gelegen toekomst zal echter leeren dat Markies Hoyos zich aan een stroohalm heeft vastgeklampt. Het staat thans immers wel vast, dat de republikeinen in minstens 35 van de vijftig groote provincie steden de absolute meerderheid hebben be haald. De gedachten gaan thans eerst naar den koning, nadat wij hebben vernomen dat het kabinet Aznar als demissionnair kan worden beschouwd. Vaz Dias meldt hieromtrent het Volgende; PARIJS, 13 April CV.D.) Naar uit Ma drid gemeld wordt zou de Spaansche regee ring vanmiddag een belangrijke Kabinets zitting gehóuden hebben, welke voorafgegaan werd door een langdurig onderhoud tus schen den Koning Graaf Romanones en Ad miraal Aznar. Hoewel er nog geen beslissing gevallen is, verwacht men niettemin het af treden van de regeering. De Parijsche avondbladen bepalen zich bij de bespreking van de situatie in hoofd zaak tot algemeenheden. De „Temps" ver klaart o.a., dat Spanje thans voor de beslis sing staat. Nog bestaat de kans, dat de ge beurtenissen een rustig verloop nemen, doch dat kan slechts gebeuren als men de Gortes bijeenroept. Indien men echter pogingen wil doen dictatoriale maatregelen te nemen, dan kan men zich op het ergste voorberei den. De „Liberté" is van meening, dat Spanje naar den afgrond glijdt en dat het land wel licht morgen reeds ten prooi valt aan het streven van eerzuchtige politici. De derde zoon van den Koning van Spanje, Don Juan. MADRID, 13 April (V.D.) Het Revolution- nair Comité verklaart in een door Zamorra ondgrteekende mededeeling aan de pers, dat de verkiezingsresultaten het verlangen van Spanje naar een Republiek uitdrukken. In dien de Kroon hiervan de consequenties niet aanvaardt, dan dient de republiek met ge weld te worden ingesteld. Toen de premier Aznar aankwam, werd liem gevraagd, wat er van de geruchten omtarent een en ander waar was. „Vindt u niet", antwoordde Aznar, dat er wel in zeke ren zin een crisis bestaat, wanneer een mo narchistisch land een republikeinsche meer derheid heeft? Te Madrid deden uiteenloopende geruchten de ronde, volgens welke de koning besloten zou hebben af te treden ten gunste van zijn derden zoon Juan. De ministerpresident heeft verklaard, dat de partijen overeengekomen zijn om den ko ning vandaag hun meening mede te deelen. De regeering is er zich volkomen van bewust, dat de toestand ernstig is. De Spaansche koning zelf zou volgens een N.T.A.-bericht aan den minister van buiten- landsche zaken verklaard hebben dat hij Spanje niet in een burgeroorlog wilde storten. Hij begreep ten volle wat zijn plicht was. Hij hoopte een oplossing te vinden op grond van vreedzame overeenkomsten. „De feiten hebben onmiskenbaar bewezen, dat Spanje zich door middel van de stembus tegen mij heeft uitgesproken. Ik wensch Spanje niet in een burgeroorlog te dompelen. Ik weet wat mijn plicht mij voorschrijft en ik verwacht, dat een minnelijke oplossing zal kunnen worden gevonden. Ik wensch niet dat iemand uit genegenheid voor mij, het ge wicht van de gebeurtenis van gisteren ver kleint, want het volk heeft gekozen in het volle bewustzijn van zijn plicht". Aldus moet Alfonso zich woordelijk tegen graaf Romano nes hebben uitgelaten. Wanneer men rustig oordeelt komt men tot het volgende eindresultaat: Latere be richten spreken tegen, dat de regeering reeds afgetreden zou zijn. De ministerraad heeft vier uur beraadslaagd over den door den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen geschapen toestand zonder tot een besluit te kunnen komen, daar de opvattingen van libe ralen en conservatieven scherp tegenover el kaar stonden. De vraag is, of het huidige kabinet nog in staat zal zijn de verkiezingen voor de Cortes door te voeren, of dit een overgangskabinet zich met deze taak zal moeten belasten. In dat geval zullen de moeilijkheden grooter worden, daar de republikeinen reeds ver klaard hebben m geen geval aan de vorming van een overgangskabinet te zullen mede werken. De republikeinsche leiders hebben Integen deel een revolutionnairen oproep verspreid waarin zij de stemming van Zondag de uit drukking van de werkelijke volksmeening noemen. Als de koning daaruit niet de conse quenties trekt dan zijn de onderteekenaars bereid de republiek gewelddadig door een re volutie te vestigen. De minister van oorlog heeft lntusschen een legerbevel uitgevaardigd dat alle offi cieren in de kazernes moeten blijven opdat de militairen bij eventueele ordeverstoringen tusschenbeide kunnen komen. Van beteekenis is ook, dat het publiek op de straat zich geheel aan den kant van de republikeinen schijnt te hebben geschaard. In den afgeloopen nacht trokken duizenden personen, de Marseillaise zingende, door de straten. De vreugde was onbeschrijfelijk. Van officieele zijde wordt een gerucht, dat de ko ning de stad om 10 uur gisteravond zou heb ben verlaten, tegengesproken. Het is intusschen wel duidelijk, dat de re geering thans niet zooals vroeger dikwijls het geval was de uitspraak van de opposi tie kan negeeren en naar believen een dicta tuur kan instellen. Daarvoor schijnt de ver andering dan toch eindelijk te groot ge worden te zijn. Hoe zou de groote Spaansche diplomaat die Alfonso heet, zich uit deze strik kunnen redden? Het heeft er allen schijn van dat die red ding wel eens niet meer mogelijk" zou kun nen zijn. L. A. Genève. De agenda van de Raadszitting te Genève. De nota van de Engelsche regeering, waar bij de secretaris-generaal van den Volken bond wordt verzocht, op de agenda van de a.s. Raadszitting te plaatsen de Duitsch- Oostenrijksche overeenkomst tot sluiting van een tolunie, is te Genève aangekomen en zal dezer dagen worden gepubliceerd, aldus het INGEZONDEN MEDEDEELIN'GEN a 60 Cts. per regel. Croote Houtstraat 4244 Hbld. De Engelsche regeering treedt niet in bijzonderheden, doch verwijst in haar ver zoek naar het protocol van 102, dat door Oostenrijk is geteekend en waarin p.a. de verplichting is vervat tot handhaving van zijn economische onafhankelijkheid. De nota behandelt alleen de vraag van de juridische vereenigbaarheid van dit protocol met de onlangs gesloten overeenkomst. De Tol-Unie in den V.B.-raad? GENèVE, 13 April (V.D.) De nota van de Engelsche Regeering aan den Secretaris- Generaal van den Volkenbond, waarin ver zocht wordt de Duitsoh-Oostenrijksche Tol- 'unie op de agenda van de zitting van den Raad van den Volkenbond te plaatsen, zal morgen gepubliceerd worden. Opgevallen is vooral de minder duidelijke redactie van de nota en men krijgt onwille keurig den indruk dat de Engelsche re geering noch tegen het Fransche, noch tegen het Duitsche standpunt wenschtt te oppo- neeren. In de eerste paragraaf wordt voor gesteld de kwestie van een Tolunie als zoo danig op de agenda te plaatsen, zonder dat hierbij echter de juridische kwestie gesteld wordt. Italië. Rijksminister Dr. Wirth te Rome. ROME, 13 April (V.D.) De Duitsche Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Dr. Wirth, die momenteel te Rome vertoeft, is heden door Z.H. den Paus ontvangen en heeft voorts een bezoek gebracht aan den Staatssecretaris van het Vaticaan. Morgen biedt de Duitsche ambassadeur te Rome den Duitschen Rijksminister een lunch aan. Duitschland Bloedig verloop van een Stahlhelm-demonstratie. NEUMUENSTER, 13 Maart (VD.) Oister- avond belegde de Stahlhelm te Neumuenster een demonstratie. Bij het afmarcheeren der Stahlhelmleden ontstonden te Muehlenhof en Kleinflecken botsingen met politiek anders denkenden, waarbij aan beide zijden vijf personen gewond werden, en wel door schoten in het been, door messteken in de nek en door stokslagen op het hoofd. Twee gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De politie slaagde erin met behulp van de gummistok de vechtenden uiteen te drij; ven. De schoolstaking in Brunswijk geëindigd. BRUNSWIJK, 13 April (V.D.) Hedenmor- gen zijn alle leerlingen der openbare scholen te Brunswijk, Wolfenbuettel en Schoeningen weer op school verschenen. De schoolstaking zou slechts twee dagen duren en de ouders hebben zich aan dit parool gehouden. Zij zullen allen vervolgd worden wegens over treding van de leerplichtwet. Max Hölz ontsnapt uit de gevangenis PRAAG. 13 April CV.D.) Naar uit Graslitz gemeld wordt is de communistische webhouder Max Hölz uit Kaltenstein in Saksen erin geslaagd uit de Graslitzer gevangenis te breken. Hij werd verleden week gearresteerd toen hij met een hoeveelheid communis tische propagandaliteratuur de Tsjechisch- Duitsche grens wilde overschrijden. Portugal. De opstandige actie op Madeira en de Azoren. LONDEN, 13 April (V.D.) De Portugeesche kruiser „Vasco da Gama" en de kanonneer boot „Limpopo" hebben Lissabon verlaten met bestemming naar de Azoren. Voor het vertrek hield de President der Portugeesche Repu bliek Cormona een rede in tegenwoordigheid van de geheele bemanning. De regeering heeft besloten nog meer troepen, bij wijze van strafexpeditie naar Madeira en de Azoren te zenden. Zamora. De monarchie in ons land is ten doode op geschreven en de tweede Spaansche republiek zal spoedig tot werkelijkheid geworden zijn. De voorbarige opstand van Jaca, verleden jaar moet niet in het buitenland worden be schouwd als een werkelijk treffen tusschen de oude krachten der reactie, belichaamd in het koningschap en den nieuwen geest in Spanje die zich begon te openbaren met den val van Primo de Rivera. De opstand van Java moest wel mislukken, omdat kapitein Galan de beweging ver haastte, vóór wij geheel klaar waren. De mislukking van deze opstandige beweging heeft niet alleen de openbare meening in andere landen in de war gebracht. Zij heeft ook verkeerde denkbeelden doen postvatten over de Republikeinsche beweging zelve. Het is hoog tijd dat aan deze verkeerde opvat tingen een einde wordt gemaakt. Wij zijn de vertegenwoordigers van het Spanje der toekomst. Het Spanje, dat zoo schilderachtig-middeleeuwsch was, bestaat niet meer. Wij hebben genoeg van al de oude leuzen, onze nieuwe idealen hebben betrekking op moderne opvattingen en ge zonde democratie Denk toch niet dat het einde van Primo de Rivera's dictatuur wer kelijk de terugkeer tot normale omstandig heden beteekende, zooals de regeering aan kondigde. Niets is minder waar. De dictatuur heeft nooit opgehouden te bestaan in Spanje, in weerwil van het feit, dat Primo de Rivera afstand van het gezag deed en kort daarop stierf, in weerwil ook van de verschil lende regeeringen en coalities die elkaar snel hebben opgevolgd. En dit kwam doordat de werkelijke dictator niet Primo de Rivera was, zooals gewoonlijk gemeend werd; maar de koning dien zoovelen in het buiten land meer als een willoos slachtoffer dan als een medeplichtige beschouwden. Déarom is de republikeinsche beweging steeds blijven groeien sedert Primo de Rivera's dood. Daar om ook is er geen andere oplossing van de thans heerschende moeilijkheden mogelijk dan dat de koning het voorbeeld van Primo de Rivera volgt, toen deze de Fransche grens overtrok en naar Parijs ging. Velen hebben de schuld van de tegenwoordige moeilijkhe den gegeven aan een generaal, die niets an ders was dan het werktuig van een eigen machtig monarch. Ik geef de schuld van alles aan koning Alfonso die, met al zijn charme en jovialiteit, altijd getracht heeft als een autocraat te regeeren. H ij is de oorzaak van de agitatie in het land en hoe eerder hij af stand doet, des te beter zal het zijn. Gedurende de vele jaren van mijn politie- ken loopbaan ben ik een trouw dienaar van de monarchie geweest en als minister was ik monarchist. De plotselinge verandering in mijn politieke opvattingen, verleden jaar, was een gevolg van diep nadenken en ik ging slechts noode naar de andere zijde over daar niemand gaarne in ééns afstand doet van Amerika Opnieuw opstand in Nicaragua. NEW YORK, 13 April (V.D. De vrij- heilsbeweging in Nicaragua manifesteert zich wederom in sterke mate. Bijzonder critiek is de toestand in de havenplaats Puerto Cabecos, waar de opstandelingen de gebouwen van de Standard Fruit Company verwoestten en verscheidene leden van het personeel om het leven brachten. De slag kruiser „Nashville" heeft 500 mariniers ge- debarqueerd, die vrij spoedig in een hevig gevecht gewikkeld werden, waarbij eveneens talrijke personen gedood werden. Uit Managua zijn tal van marinevliegtuigen onderweg, die de schuilplaatsen der opstandelingen zullen bombardeeren. Ook de slagkruiser „Memphis" wordt met 500 mariniers verwacht. Volgens de laatsete berichten werden er bij de nieuwe onlusten 25 zeesoldaten en 10 employés van de Fruit Company gedood. De opstandelingen staken verscheidene gebouwen in brand en verwoestten het radiostation. UIT DE STAATSCOURANT. DRIE HOOGLEER AARSBENOEMINGEN. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid^ aan de rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in het strafrecht en de strafvordering, mr. J. M. van Bemmelen, griffier bij de arrond.- rechtbank te Rotterdam. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar ln de faculteit der geneeskunde aan de rijksuni versiteit te Groningen om onderwijs te ge ven in de leer der huid- en geslachtsziekten, dr. S. Zurhelle te Bonn. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der electro-techniek aan de T. H. te Delft om onderwijs te geven in de electro- techniek, dr. ir. W. Th. Biihler, buitengewoon hoogleeraar. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Met ingang van 1 September is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Vecndam C. Hollander, thans tijdelijk. wat tot nu toe zijn politieke overtuiging was. Maar ik moest het doen. Ik zag in dat de monarchie een ramp was voor Spanje en dus maakte ik er geen geheim van, dat ik niet langer tot de monarchisten behoorde. Natuurlijk hebben velen mij deze frontver andering verweten. Dat is onvermijdelijk en toch moet ik er de aandacht op vestigen dat gedurende dezen geheelen moeilijken tijd ik cteeds getracht heb, dat de nieuwe bewe ging een ordelijken loop zou hebben. Een re publikeinsche beweging als de onze moet een zeker element van conservatisme achter zich hebben en daarom heeft de partij, die ik in de republikeinsche coalitie vertegenwoordig, de leiding genomen in de geheele beweging. Wij moeten het volk de zekerheid geven, dat de tweede Spaansche republiek zich niet aan overdrijving schuldig maakt en dat aan het hoofd een man staat als ik, die een voldoen de mate van ervaring heeft op het terrein der politiek. En dus is het overeengekomen tusschen de republikeinen wier leider ik ben en de andere partijen van de oppositie: ra dicale republikleincn, socialisten, algemeene unie van arbeiders, dat aan mijn partij het eerste ministerschap en het ministerie van binnenlandsche zaken zal worden toegewé zen Op deze wijze zal, hiervan geef ik de ver zekering, de tweede Spaansche republiek een democratie volgen, die niets anarchistisch of sovjet-achtigs zal hebben. Mijn onmiddellijke plannen zullen natuur lijk van de omstandigheden afhangen, maar het is niet zoo heel moeilijk, er iets van te voorspellen, te oordeelen naar hetgeen ik weet van de bedoelingen van de tegenwoor dige regeering. Al zijn onze successen bij de gemeente raadsverkiezingen groot, men moet toch geen oogenblik denken dat dit een verandering van régime beteekent; zelfs de verdere ver kiezingen voor een nieuw constitutioneel Parlement, die ook in uitzicht zijn gesteld, brengen misschien nog geen verandering. Het kabinet van admiraal Aznar zal onder geen omstandigheden afstand doen van de macht. Onze plannen zijn daarom zeer een voudig. Wij wensch en niet onze toevlucht te nemen tot geweld, maar het zal de ecnige weg zijn, dien wij kunnen volgen. Wij zijn ons er van bewust dat revolutie het eenige is, wat ons overblijft en de strijd tusschen ons en onze tegenstanders is nu begonnen zonder hoop op een vredigen afloop. Wij moeten winnen want er is een nieuwe geest in Spanje, een nieuwe geestdrift die tenslotte alles zullen overwinnen. Hiervan werd ik overtuigd, toen ik eenigen tijd gele den de gevangenis verliet en ik in de kreten van vreugde en geestdrift, waarmede ik be groet werd en die mij begeleidden van „Car- cel Modelo" tot mijn huls in Calle del Gene ral Martinez del Campos, de aankondiging hoorde van de overwinning, die wij zullen behalen. Wanneer en waar deze nieuwe strijd voor de vrijheid zal plaats hebben kan na tuurlijk onmogelijk gezegd worden en het kan zijn dat het tegenwoordig régime nog eenige maanden te leven heeft. Maar het kan zóó niet voor altijd doorgaan en als er wéér een botsing komt zullen er geen fouten gemaakt worden. Een belangrijk deel van het leger is ons toegedaan en de tijd strijdt óók tegen de regeering. Tot den dag van de beslissing werken wij hard aan de volmaking van onze organisatie en aan de propaganda voor de nieuwe idealen, welker fakkeldragers wij zijn. Ik geloof niet, dat wij lang zullen moeten wachten. (Nadruk verboden.) KON. BIBLIOTHEEK. Bevorderd is tot wetenschappelijk assis tent 2e kl. bij de Kon. Bibliotheek J. H. Kern kamp, thans assistent. ALGEMEENE REKENKAMER. Te rekenen van 1 Januari af Is bevorderd tot referendaris bij de Algemeene Rekenka mer de hoofdcommies J. Parent. AUDIcNTlES. A.s. Vrijdag geen audiëntie door den mi nister van Koloniën. LAGER ONDERWIJS. Benoemd zijn tot inspecteur van het L. O. in de inspectiën: 1. Amsterdam, A. P. Voo- ren, gewezen O.-I. hoofdambtenaar te Den Haag; 2. Breukelen, R. van Gaasbeek, school opziener in de inspectie van het L. O. te Am sterdam, te Amsterdam. ONVOLW. ARBEIDSKRACHTEN. Aan dr. W. L. Slot Jr., te Rekken is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie inzake onvolwaardige ar beidskrachten. Benoemd zijn tot lid in die Staatscommissie prof. L. van der Horst te Amsterdam, J. H.' Pameyer, arts, inspecteur van het staatstoezicht voor krankzinnigen en krankzinnigentoczicht te 's-Gravenhage en C. T. Kortenhorst, geneesheer bij het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen, „Voorburg" te Vugt. ONTSPANNINGS VEREENIGING „ONS GENOEGEN". Op Zaterdag 18 April geeft bovengenoem de Vereeniging een cabaretavond voor haar leden en donateurs in het gebouw der HaarL Kegelbond. Medewerking wordt verleend door Van Delden's Cabaret- en Revuegezelschap, dat behalve cabaret-nummers o.a. ook een revue getiteld „Kijk goed uit je oogen" opvoert. .Na afloop zal er gelegenheid zijn tot dan sen, met medewerking van „The Hanpy Band". Koning Alfonso bij een officiëele plechtigheid in Madrid.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9