BUITENLAND. Lloyd George redt de arbeidersregeering. -IcuucifULóAa BIJ DE SPAANSCHE REPUBLIKEINEN. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE V R IJ D A G BLAD 17 APRIL 1931 De conservatieve motie van wantrouwen verworpen. Krachtig exposé van Lord Johnston. Croote verdeeldheid in Spanje? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De conservatieve Lagerhuisleden hadden een motie van wantrouwen ingediend tegen de regeering, deze heeft den aanval echter zij het ternauwernood kunnen afslaan. De debatten werden ingeleid door een groo- te rede van Baldwin, die verklaarde dat de toestand met den dag ongunstiger wordt. Er moeten thans drastische maatregelen ge nomen worden om de staatsbegrooting in evenwicht te houden en de industrie in staat te stellen zich verder te ontwikkelen. Op merkelijk is het gebrek aan vertrouwen. Het publiek is getuige van de mislukkingen der regeering op het stuk der werkloosheid en der openbare financiën en het ziet tevens de uitwerking op het zakenleven. Van meer belang is het nog, dat ook de regeering het vertrouwen in zichzelf heeft verloren, want zij ziet thans in, dat zij hare verkiezingsbe loften niet heeft ingelost. Lloyd George. Na Baldwin sprak namens de regeering de kortelings benoemde Lord Groot Zegelbe waarder, Johnston, die een overzicht gaf van de schema's der regeering voor produc tieve werkverschaffing, welke thans worden toegepast. Johnston betoogde dat hoewel in vele landen het hoofd moet worden geboden aan het werkloozenvraagstuk de critiek ner gens zoo heftig is als in Engeland. De export handel lijdt reeds van de groote toename der productieve capaciteit van alle industrieele landen. In eenige takken van handel kan slechts het oog worden gericht op interna tionale actie. Ten aanzien van de Britsche tentoonstelling te Buenos Aires zeide John ston, dat volgens tot nu toe ontvangen me- dedeelingen een fabriek van landbouwwerk tuigen reeds voor het geheele volgend jaar van orders is voorzien, terwijl bovendien groote zaken zijn gedaan in zware machine rieën. De verkoopen der Britsche auto-in dustrie waren het dubbele van hetgeen ver wacht werd. Ten aanzien van de toekom stige maatregelen voor een productieve werk verschaffing, zeide Johnston, dat de regee ring besloten heeft, zoowel de landelijke als de stedelijke krotwoningen door andere te vervangen. Een uitbreiding der electrificatie der spoor wegen en een groot plan ter verbetering der telefoondiensten, hetwelk een snellere ver binding voor abonnés over groote afstanden beoogt zoomede plannen voor aanplantin gen waren ontworpen. De bedoeling der re geering is de economische bronnen van het land te verbeteren. Slechts op die wijze zal de onvrijwillige werkloosheid kunnen worden opgeheven. Na de rede van Johnston beraadslaagde de Liberale Partij in de Commissie-kamer. Een genoegzame meerderheid besloot voor de regeering te stemmen. Lloyd George verklaarde namens de hem trouw gebleven liberalen, dat hij niet tegen de regeering zal stemmen, waarmede hij evenwel niet wilde zeggen, dat hij door de politiek der regeering tevreden wordt ge steld. Desalniettemin redde Lloyd George hier door de arbeidersregeering! De conservatieve motie van wantrouwen werd namelijk met 305 tegen 251 stemmen verworpen. Zonder twijfel heeft het degelijk geargu menteerde exposé van Lord Johnston, waar in krachtiger maatregelen worden aangekon digd, die inderdaad nuttig zullen blijken te zijn, bij de Liberalen den doorslag gegeven. De arbeidersregeering heeft thans een zeer gedurfd schema voor nuttige werkverschaf fing ontworpen, waarmee een crediet van 69 millioen pond sterling is gemoeid, en de tot standkoming van vele groote werken. L. A. Spanje Onderhandelingen tasschen Madrid en Barcelona. PARIJS, 16 April (VD.) Uit Barcelona wordt gemeld, dat er tusschen de Madrileen- sche regeering en de Catalaansche leiders ernstige meenigsverschillen bestaan, aan gezien men te Madrid bezwaren maakt tegen de Catalaansche desiderata. De door Macia gevoerde telefonische onderhandelingen met Zamora worden te Madrid door Macia's ver tegenwoordigers voortgezet. In welingelichte kringen is men van meening, dat deze bespre kingen tot aanvaarding van de Catalaansche eischen zullen leiden. Te Barcelona heeft de groote meerderheid van de bevolking zich vóór de onafhankelijkheid uitgesproken. De aristocratie verlaat het land. MADRID, 16 April (VX>.) Heden zijn de laatste leden van het Koninklijk Huis naar het buitenland vertrokken; slechts een tante van den Koning, de Infante Isabella, is te Madrid achtergebleven, aangezien zij ziek is. Ook de hooge adel maakt zich gereed het land te verlaten. Het verlangen om uit Ma drid te vertrekken is zoo sterk, dat de slaap wagons reeds voor vele dagen zijn uitver kocht. Run .op de banken. Een begeleidend verschijnsel is de run op de banken, die van zoodanigen omvang is geworden, dat deze instellingen besloten hebben voorloopig niet meer dan een kwart gedeelte van de verlangde bedragen uit te betalen. Uit het clericale kamp weerklinken reeds stemmen, die de regeering erop opmerkzaam maken, dat zij haar macht slechts op de allerbelangrijkste aangelegenheden dient te concentreeren, aangezien haar optreden niet op wettelijke gronden gebaseerd is. Van die zijde werd bovendien reeds bijeenroeping van de Constitutioneele Nationale Vergadering gevraagd. Over het algemeen is men niet zeer ingenomen met de onafhankelijkheidsver klaring van Catalonië zij het dan binnen het kader der Spaansche republiek aange zien het federatieve probleem de eenheid van Spanje wel eens in gevaar zou kunnen brengen. De Minister van Oorlog maakt de benoeming van Majoor Franco tot Chef van het militaire vliegwezen in het Ministerie van Oorlog bekend. Tevens worden de geëxter- neerde voormalige officieren uitgenoodigd terug te keeren. De Ministerraad is vandaag wederom bijeengekomen. Interview met den nieuwen minister van binnenlandsche zaken. Een correspondent van het „Journal" heeft te Irun, aan de Spaansch-Fransche grens, een onderhoud gdhad met den minister van Financiën, Indalacio Prieto, die op weg was van Parijs naar Madrid, aldus „De Tel." Wij willen gerechtgheid, zoo zeide de nieuwe bewindsman, maar wij zullen geen represailles toepassen. De eenige straf voor een koning is het schavot; wij echter heb ben 's konings leven en veiligheid gewaar borgd. Zult ge ageeren tegen de royalisten of de aristocraten? Neen, wij zijn niet van meening, dat het een misdaad is royalist te zijn. Men zal alleen al die grandes van Spanje, die kamer- heeren, die hovelingen niet langer bij plech= tigheden voorbij zien paradeeren in hun geborduurde jassen en onder hun bepluimde hoeden. Wij kennen biologie. Alle menschen hebben één kleur bloed. Er zijn er geen, die blauw bloed hebben. Wat men „het Hof" noemde, zal dus van hoog tot laag verdwijnen? Als een troep acteurs den schouwburg verlaat, loopen dan de figuren niet achter de sterren aan? En het leger? Het leger heeft eensdeels tot taak het land te verdedigen als het wordt aangeval len, anderdeels de orde te herstellen, wan neer deze wox-dt verstoord. Het mag zich niet bemoeien met politiek. Zult ge de leeningsverplichtingen na komen. Maar buitenlandsche leeningen lijden er al te vaak toe, dat een land onder een soort voogdij komt. Spanje wenscht geen voogdij. En de stabilisatie van de peseta? Dat lijkt ons geen dringende aangelegen heid. Onze positie is van dien aard, dat ons land, als het goed wordt geregeld, genoeg kan INGEZONDEN MED ED EEL IN GEN a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. "Hifewoafuiy QuiU px44 cfrM*. UJre. ejs cisr IüIauw iud>e IL fr.jr e-.tr d*»- Auic.tU iouic«. Ahiilujt eu. Im"' fyU.fr cnvO" Lv. <L CA-ct- STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- produceeren om zijn valuta tot pari-peil te doen stijgen en daar te handhaven. Prieto gaf ten slotte uiting aan zijn over tuiging, dat een democratisch Spanje een •beter buur voor Frankrijk zal zijn dan het monarchistische, en hij verzekerde, dat het verdrag met Italië onverwijld zal worden op gezegd. Onlusten op tal van plaatsen. LONDEN, 16 April (VD.) uit Barcelona, waar de 24-uurs proteststaking door de ar beidersleiders werd afgelast, wordt gemeld, dat in de provincie ernstige onlusten zijn uit gebroken. Te Malaga werd het gebouw van de conser vatieve krant „La Union Mercantil" door de volksmenigte in brand gestoken, terwijl de machines verbrijzeld werden. Te Ruelva heeft een botsing plaatsgehad tusschen com munisten en politie, waarbij een arbeider gedood werd en verscheidene andere zware verwondingen opliepen. Te Sevilla is de staat van beleg afgekon digd om verdere ordeverstoringen door de communisten te voorkomen. Zelfstandige republieken. Het voorbeeld van Catalonië volgend, heb ben de Baskische provinciën een zelfstan dige republiek uitgeroepen, die een eigen con stitutie zal hebben, gebaseerd op historische privileges. PARIJS, 16 April (VD.) Uit Sevilla wordt melding gemaakt van Communistische onlusten. Een groote menschenmenigte ver zamelde zich gisteravond voor de kazerne van het negende Infanterie regiment en demon streerde tegen het leger. Communisten, die een poging deden om wapens machtig te wor den, werden door militairen uit elkaar ge jaagd waarbij van beide zijden revolver schoten vielen en een persoon zwaar werd gewond. Naar aanleiding hiervan hebben de autoriteiten te Sevilla zich in verbinding ge steld met de regeering te Madrid met het ver zoek, den staat van beleg in Sevilla te wil len afkondigen. Te Bilbao duren de onlusten nog steeds voort. Gewapende troepen patrouilleeren door de stad. In het overige deel van Spanje is alles rustig. Belangstelling in V.-B. kringen. GENèVE, 16 April (V. D.) Het verloop van de omwenteling in Spanje wordt in Volken bondskringen met groote belangstelling ge volgd. Uiteraard werd van de zijde van den Volkenbond tot dusverre nog geen verklaring dienaangaande afgelegd. Niettemin be schouwt men het als zeker, dat de Spaan sche ambassadeur te Parijs, Quinones de Leon, die sedert vele jaren Spanje in den Volkenbondsraad heeft vertegenwoordigd en een geprononceerd aanhanger van Frankrijk is, in de toekomst wel niet meer aan de be sprekingen van Genève zal deelnemen. Quinones de Leon was Raads-rapporteur voor de ontwapeningskwestie en had nog in den loop der laatste raadszitting in Januari opdracht ontvangen te zamen met den secre taris-generaal van den Volkenbond de voor bereidende besprekingen voor de Ontwape ningsconferentie te voeren. Men neemt hier algemeen aan, dat de nieuwe Spaansche Mi nister van Buitenl. Zaken Lerroux Spanje persoonlijk in de Mei-bijeenkomst van de Europeesche Commissie en den Volkenbonds raad zal vertegenwoordigen. Ernstige onlusten in Spaansch- Marokko. TANDZJER, 16 April (VD.) Uit Tefcoen in Spaansch Marokko wordt gemeld, dat al daar ernstige onlusten zijn ontstaan, om dat de koloniale Spaansche autiriteiten ge weigerd hebben de republikeinsche vlag te hijschen. Bij een botsing tusschen monar chisten en republikeinen zijn er drie men schen gedood en vele. gewond. De republi keinen zouden de ter dood veroordeeling van den Spaanschen bevelhebber, kolonel Capaz eischen, omdat hij bevel had gegeven op de menigte te schieten. De Spaansche hooge commissaris, generaal Jordana, zou door de republikeinen zijn gearresteerd. Geen leening in Frankrijk. MADRID. 16 April (N.TA..) In een onder houd met journalisten heeft de nieuwe mi nister van financiën gezegd, dat bij de leening van 500 millioen peseta, waarom trent met Frankrijk onderhandeld werd niet zal handhaven. De onderhandelingen zullen worden gestaakt. Toebereidselen te Southampton LONDEN, 16 April (V.D.) Totnogtoe zijn er in Engeland geen toebereidselen getrof fen om er de Spaansche koninklijke familie te kunnen onderbrengen, doch vele personen uit de aristocratie hebben hun hulp en AGENDA. Heden: Palace: „Menschen im Köfig. Tooneel: John Olms Comp. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,Haar paradijs" en „Vreemde lading". 8.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19; tel. 12711. P. Th. A. van Rijn, KL Houtweg 15; tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34; tel. 12495. ZATERDAG 18 APRIL Stadsschouwburg: N. V. Het Schouwtooneel „Dorientje geeft aanstoot". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14, tel. 11000. L. Schoorl, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Boekenrode straat 13, tel. 13290 De vreugde van Domingo en Franco. In Parijs begon de Revolutie. .(Van onzen Parijschen correspondent). Het stille huis in de Rue de Vaugirard, vlak bij de tuinen van het Luxembourg, stond al sedert jaren onder strenge bewa king. De goede verstandhouding wilde dat de Parijsche politie een beetje toezicht hield op de twee vreemdelingen die daar hun intrek hadden genomen en schijnbaar als kalme, rustige burgers leefden. Want de twee Spaan sche heeren. die zich hier hadden komen vestigen, hadden hun land moeten verlaten wijl ze een gevaar werden geacht voor den regeeringsvorm waaraan thans, zoo geheel onverwachts, een einde is gekomen. Marce- lino Domingo, leider van de Spaansche Re publikeinen en Prieto, kopstuk van de So cialistische Partij, vermoedden zeker zelf niet, een veertien dagen geleden, toen Al- phons XIII onbezorgd, in een Parijsch bou levard-theatertje van „La Vie Parisienne" zat te genieten, dat zij weldra zouden wor den gex'oepen om naar Spanje terug te kee ren teneinde daar de teugels van het bewind in handen te nemen, terwijl de Koning zich tegelijkertijd zou inschepen, vluchtend om zich, hoogstwaarschijnlijk, op zijn beurt als banneling te komen aanmelden bij de Fransche autoriteiten. Het is wel een héél groote ommekeer Als het enthousiasme in Spanje zelf groot is, dan kunt ge nagaan wat een vreugde er hier heerschte, bij de politieke bannelingen, die geleden hebben onder het ancien régime. Het grensde bijna aan waanzin. En telkens wanneer een telegrammenbesteller een nieu we dépêche uit Madrid bracht, ging er op nieuw een gejuich op en hoorde men de meest verwarde kreten en klanken de blijde mare herhalen. Zoo hebben we de Spaansche bannelingen teruggevonden. Dat het al lang giste, we hadden het reeds gehoord, en enkele maan den geleden, in September van het vorige jaar we het vooxTecht hadden te dineeren met Santiago Alba, die, juist twee dagen te voren een bezoek had gekregen van Alphons XIH. Doet u me het genoegen om er niet over te schrijven, had de politieke banneling ons toen gevraagd, maar ik kan u wel zeggen dat we thans in een héél korte overgangs periode zijn getreden: in het begin van het volgend jaar moeten we een ommekeer heb ben. Hoe die zal uitvallen, durf ook ik niet te zeggen. Maar verandering komt er. Maar dat 't alles zoo gauw zou gaan, dat de eerste vrije stemming welke men sedert zoo veel jaren aan het Spaansche volk geeft op zulk een overtuigende wijze zou aantoonen, dat het oude régime er heeft afgedaan, dat hoopte men wel hier in het bolwerk van de Spaansche Revolutie, maar men durfde er in het begin niet eens aan te gelooven. 't Is niet zonder moeite dat we eindelijk doordringen tot de heeren Domingo en Prieto, die nu reeds zijn aangewezen als ministers van Financiën en (waarschijnlijk) van Kolo niën, zoodra de voorloopige regeering het voorbereidende werk zal hebben verricht. Woelige en juichende studenten verdringen zich zoo dicht om de beide bewindslieden, dat 't bijna onmogelijk is om een woord met hen te wisselen. Maar op hun beider gelaat zoo'n vreugde, dat woorden haast overbodig zijn. Dus de koning doet afstand? Ja, zoo juist hebben we de officieele be vestiging ervan gekregen uit de hoofdstad. Het is de Republiek" Eindelijk. Het groote woord „Republiek" ontketent opnieuw het enthousiasme. - En wat denkt u nu te doen? vroegen we aan Domingo. Onze liefste wensch is natuurlijk om zoo spoedig mogelijk naar Spanje terug te kce^ ren, maar we wachten nog op enkele mede- deelingen, details, waarna we dan een be slissing zullen nemen. Het allereerste wat ons te doen staat is om zoo spoedig mogelijk de Constituante bijeen te roepen. We willen dat alles vlug, maar volkomen ordelijk gaat. On der tusschen Weer een telegram. Dan even stilte. Eni opeens barst Domingo los De overwinning. Men roept ons: morgen nog moeten we thuis zijn, Vanavond x-eizcn we af. 't. Einde van de gevangenschap: leve de Spaansche Republiek. Deuren klappenmen hoort gerèn In de gangende menschen omhelzen elkaar in ontroeringanderen dansen van opwin dingmen schudt elkaar de handen andex-en voegen zich bij dc enthousiaste groep. Er speelt zich hier, in dit anders zoo stille huis in de Rue dc Vaugirard een histo rische scène af, want hier is de Spaansche Revolutie voorbereid, hier is in alle stilte het plan in elkaar gezet en uitgewerkt. Een groote, zwaar-gebouwde man, ècht- tj-pe van den zuiderling, met zijxx donkere baardje, voegt zich bij de gi'oep. We hebben hem méér gezien.... maar waar?..,, waar? En opeens flitst ons een naam door het brein: majoor Franco. Franco, de held van den Oceaan, Franco do banneling, die eixkele maanden na een mis lukte „putsch" per vliegmachine ontkwam en toen onvindbaar was voor de speurders van alle landen. Hij is het. Eindelijk dan toch onze Republiek? Wat zijn uw plannen? Ik ga zou spoedig mogelijk terug naar Spanje. Wat ik daarna doe, weet ik nog niet, want ik bemoei me niet met politiek en vraag geen plaats. Maar 't voornaamste voor mij is, dat de Republiek is uitgeroepen, dat mijn ideaal is bereikt. Dat is het beste wat ik voor mijn laxid kon wenschenen voor mezelf. Prieto en Domingo reizen al vanavond afik moet nog mijn boel inpakken, maar morgen vertrek ik zeker ook. Dxie uren later. Station Quai d'Orsay. Met opzet heeft men geen politietrocpen gestuurd. In de Fransche Republiek weet men wat 't voor een volk wil zeggen om vrij te zijn. En al geeft het vertrek van de stichters van de Spaansche Republiek dan ook mis schien aanleiding tot een betooginkje, dan is het toch xxiaar beter om niet tusschen- beide te komen. Ettelijke honderden Span jaarden zijn naar hier gekomen om hun nieuwe ministex-s uitgeleide te doen. Vooral de Cataloniërs, van wie zoovelen reeds sedert lange jai'en zijn uitgeweken wilden uiting geven aan hun vreugde. En 't is dan ook met groote moeite slechts dat Marcelino Domingo zijn plaatsje vindt in de hem gereserveerde coupé. Als hij zich uit het venster buigt, klinkt duidelijk zijn stem: Weest ervan overtuigd, trouwe vrienden, dat de nieuwe Spaansche Regeering de Ca- taloniëx's niet zal vergeten. Wc houden onze beloften gedaan in November in San Scbas- tiano Vxsca Cat-alunyaVisca Catalunya.. zoo weergalmt dc klank van honderdén stem men. Een laatste wuiven.... dan verdwijnt de trein in een tunnel. In Parijs begon de Spaansche Revolutie. HENRY A. TH. LESTURGEON. 1 medewerking aangeboden. In de haven van Southampton zijn maatregelen getroffen om den Spaanschexi koning een waardige ont vangst te bereiden. De Daily Express weet mede te deelen, dat het vermogen van koning Alfonso op ruim 2 1/2 millioen pond sterling geschat wordt. Het grootste deel hiervan zou in Engelsche papieren zijn belegd. Britscïi'Indië. Nieuwe onlusten in Burma. LONDEN, 16 April (VD.) Naar uit Rangoon gemeld wordt zijn in den loop der onlüsten in Kama (Burma) drie politie beambten gedood. In het geheele district Karna zijn onlusten uitgebroken. Een aantal burgers werd door opstandelingen om het leven gebracht. Politietroepen en een batal jon infanterie zijn naar het gebied van den opstand vertrokken. Roemenië. Thans een ambtenaren- kabinet? BOEKAREST, 16 April (V. D.) De poging van Titulescu om een nieuwe regeering te vormen, is mislukt. De Koning zet zijn po gingen voort. Waarschijnlijk zal thans Titu lescu belast worden met de vorming van een ambtenaren-kabinet, dat tot taak zal hebben nieuwe verkiezingen uit te schrijven, van welker resultaat de samenstelling der defini tive regeering afhankelijk zal zijn. Frankrijk. Een Fransche contra-actie tegen de Tol-Unie. PARIJS, 16 April (VD.) In wel-lngcllchtc kringen wox'dt thans veel gesproken over on derhandelingen, die de minister van buiten landsche zaken, Briand, met de diplomatieke vertegenwoordigers van Polen en van de kleine Eentente heeft gevoerd, en die be doelden tegenover het Duitsch-Oostenrijksche douane-accoord een contra-plan te stellen, teneinde uitbreiding der tolunie van te voren te beletten. Deze besprekingen, die met mede weten van Londen en Rome zouden zijn ge* voerd, zijn, xxaar verluidt, thans in een uit eindelijk stadium gekomen. Men legt er den nadruk op in politieke kringen, dat een px-incipieele overeenstemming tusschen de afzonderlijke staten is verkregen en dat de opstelling van een gemeenschappelijk con traplan binnen enkele dagen zal geschie den. Over den inhoud van het definitieve plan. dat men te Genève bespreken wil, is nog niets bekend. Engeland. Australië's aandeel in de oorlogskosten. In het Lagerhuis heeft minister Thomas een ovex-zicht gegeven van het Australische aan deel in de oorlogskosten en van de onder handelingen tusschen de beide regieringen om den last, die uit deze verplichtingen voort vloeit te verlichten, aldus de NR.C. Australië had een verlaging van den interest, een ver/ laging van den termijn van aflossing cn. bovendien consolidatie van dc betaling, die op 31 Maart vervallen is, verzocht. De Engel sche regeering had dit verzoek wegens de moeilijkheden waarin Engeland zelf verkeert, van de hand gewezen, doch uitstel aangebo den van vier halfjaarlij ksche aflossingen van 814.000 pond elk. Dit beteekent, dat gedurende de beide komende jaren meer dan 1.600.000 pond 's jaars minder 'behoeft te worden betaald en dat de termijn van aflossing van de hoofd schuld met twee jaar verlengd wordt. Australië zou nog meer uitstel willen, doch de re geering meent, dat men in ieder geval tot 1933 den toestand kan aanzien, in de hoop, dat de omstandigheden dan voldoende ver beterd zullen zijn om Australië dc volle na koming van zijn vex-plichtingen mogelijk te 'maken, Baldwin verklaarde zich met deze verkla ring ingenomen en voegde er aan toe te hopen, dat over twee jaar ook de oeconomi- sc-he positie vaxx Engeland zelf verbeterd zou zijn. Canada. Communistische manifestaties in Canada. OTTAWA, 16 April (Reuter). In ver scheidene steden van Canada hadden com munistische manifestaties plaats. Verscheidene honderden werkloozen mani festeerden vreedzaam voor het parlement, waar hun de toegang werd geweigerd. Te Sudbury, in Ontario, het militante cen trum der communisten, kwamen ongeveer drieduizend werkloozen, aan het hoofd waar van zich communistische leiders hadden ge steld, in conflict met de politie. Ontboden brandweerlieden dreven hen met brandspui ten uiteen. Negen personen werden gear resteerd.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5