BRIAND'S CONTRAPLAN. BUITENLAND. Britscfa-Indië. AGENDA. ONDERHOUD MET DEN SPAANSCHEN GEZANT IN DEN HAAG. 1 HAARLEM'S DAGBLAD 1 GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE MAANDAG BLAD 20 APRIL 1931 Tegen de Tolunie. Mededeelingen in de Fransche pers. De toestand in Spanje. Ultimatum aan de Azoren. Frankrijk. Briand's plan tegen de Tol-Unie. Omtrent het plan-Briand dat tot strekking zou hebben de Duitsch-Oostenrijksche tol- overeenkomst te verhinderen, meldt men het volgende Het omvat direct te nemen maatregelen en maatregelen die op den langen duur hun uitwerking moeten doen gelden. Van de di recte maatregelen noemt men o.a. den aan koop van graan, die door bepaalde landen zoo snel mogelijk zou moeten geschieden om den Donaustaten den afzet van hun over schotten mogelijk te maken. Verder zou de zen staten terstond financieelen steun ver leend moeten worden om de noodzakelijke credieten te scheppen voor den verkoop van de graanoverschotten. Frankrijk zou in staat zijn den Donaustaten onmiddellijk te helpen door reeds thans vijf a zes millioen cente naar graan aan te koopen. Ook andere Eu- ropeesche staten zouden hiertoe in staat zijn en de aaneensluiting van al deze staten in een enkel economisch blok zou daardoor aanzienlijk bevorderd worden. Naar aanleiding van bovenstaande publi catie in de „Matin", schrijft de „Daily He rald", dat men in Engelsche kringen van dergelijke voornemens niets weet, en dat de Engelsche regeering ook geen enkele aan wijzing in dien zin heeft gekregen. Wanneer het plan tot uitvoering zou komen zouden in midden-Europa twee groote tolunies te genover elkaar komen te staan. Hongarije, er tusschen in geperst, zou zich onvoorwaar delijk voor aansluiting bij een van beide moe ten uitspreken. De vraag is, hoe de ontwik keling dan verder zou gaan, nl. naar een aaneensluiting van beide groepen die tot ver dere stappen in de richting van een Euro- peesche tolunie voeren, of een strijd tus schen beide groepen, die door de wederzijd- sche concentratie scherper zal zijn,, dan tot nog toe. Er zijn nog meer mogelijkheden. Zoo bestaat o.a. ook de kans, dat Briand's plan niet serieus voor uitvoering bedoeld is en slechts een poging is om door bedreiging Engeland te intimideeren. De Parijsche pers toont zich uiterst opti mistisch inzake de totstandkoming van een economisch blok in Europa, dat geschikt zou zijn de Duitsch-Oostenrijksche pogingen tot vorming van een tolunie te doorkruisen. De toezegging van Oostenrijk, dat de verdere onderhandelingen met Duitschland pas ge voerd zullen worden na de bijeenkomsten te Genève, heeft te Parijs groote bevrediging gewekt. Men vraagt zich echter af of Italië zal toetreden'tot het economisch blok, waar in Frankrijk alleen reeds door zijn finan- cieele positie de hegemonie voert. Spanje. 745000 peseta's in beslag genomen. Douaniers hebben Vrijdag, toen de herto gin van Alba de grens passeerde ,een bedrag van 750.000 peseta's in haar bezit gevonden. De douaniers namen hiervan 745.000 pese ta's in beslag, welke som zij op naam der hertogin bij een bank deponeerden. (Zooals gemeld mag er niet meer dan 5000 peseta's of ruim 1200 gulden mee naar het buitenland worden genomen). De eigenlijke revolutie begint pas. MADRID, 19 April (V. D.) In het te Madrid verschijnende dagblad „Nacion" is een arti kel verschenen, waarin door majoor Franco verklaard wordt, dat thans na de stichting der republiek de revolutie eigenlijk pas be gint. Voor alles moet het volk worden ge wapend. Berenguer op vrije voeten. PARIJS, 18 April (V. D.) Naar uit Madrid wordt geseind, wordt het gerucht, dat Beren guer gearresteerd zou zijn, niet bevestigd. Berenguer zou op vrije voeten gesteld zijn, nadat hij op eerewoord beloofd heeft, zich steeds ter beschikking te houden van de nieuwe regeering. Madrid werd de mededeeling van den Franschen gezant, dat de nieuwe republiek door zijn land wordt erkend, met enthou siasme begroet. De premier bevond zich in een vergade ring van den ministerraad, toen hem namens den Franschen gezant wordt verzocht dezen een oogenblik te willen ontvangen. Hierbij werd den premier de mededeeling der er kenning gedaan. Portugal. Ultimatum aan de opstande lingen op de Azoren. PARIJS, 18 April. (V. D.) Draadloos wordt uit Lissabon gemeld, dat de Portugeesche regeering den opstandelingen op de Azoren een ultimatum heeft gesteld, waarin zij wor den aangemaand, de revolutionnaire bewe ging onmiddellijk te doen capituleeren, on der bedreiging dat anders de loyale Portu geesche troepen zullen landen. De kruiser „Vasco da Gama" is gisteren te Horta in de Azoren aangekomen, en zal, volgens het ul timatum te zamen met den kruiser Cavalho Arauzo" de operaties tegen de opstandelin gen op het eiland Terceira openen. Den be woners van de stad Angra do Heroismo is aangezegd de stad te ontruimen. De revolutie op de Azoren onderdrukt? MADRID, 19 April (V. D.) Naar uit Llssa- bon wordt gemeld, heeft de regeering mede gedeeld, dat de opstand op de Azoren volko men onderdrukt kon worden. De rebellen hebben nog voor den eigen lijken aanval der regeeringstroepen de vlucht genomen. Engeland. Thomas over de bestrijding der werkloosheid. Het Internationaal Arbeidsbureau heeft een overzicht gepubliceerd van het rapport van Albert Thomas over hetgeen de Euro peesche commissies zou kunnen doen ter be strijding en leniging van de werkloosheid, aldus de N. R. Crt. Thomas herinnerde eraan, dat de conven tie op de werkloosheid van Washington van 1919, waarin gesproken wordt over de orga nisatie van nationale plaatsingbureaux reeds door 21 Europeesche staten is geratificeerd. Deze conventie oppert de gedachte, dat de nationale bureaux van werkverschaffing in ternationaal zouden kunnen samenwerken onder leiding van het internationaal ver keersbureau. Deze bepaling is tot dusver ech ter een doode letter gebleven. Thomas meent dat thans het oogenblik is gekomen waarop de Europeesche landen met vrucht deze ge dachte van internationale samenwerking in toepassing zouden kunnen brengen. Met betrekking tot het tweede punt, dat Thomas ter verwezenlijking aanbeveelt, n.l. -de uitvoering van groote openbare interna tionale werken, zegt hij, dat de uitvoering van zulke werken niet alleen ten goede zal komen aan het land waar de uitvoering plaats vindt, doch ook aan alle andere lan den, waar werktuigen en materialen ten be hoeve dezer werken besteld worden en waai de ai-beidskrachten wox-den aangeworven. Ook deze arbeid zou den geest van Europee sche samenwerking tusschen de volken ont wikkelen. In vele landen worden nationale wegen door het autoverkeer tot stand ge bracht, zonder dat echter gezorgd wordt, dat deze wegen met elkaar o.ok internationaal steeds in goede verbinding staan. Daarom beveelt hij in de eerste plaats de schepping van een groot Europeesch wegennet voor het autoverkeer aan. Tevens zou men kunnen komen tot uitbreiding van de internationale waterwegen, door kanalen te graven die de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f175- verschillende internationale stroomen, b.v. den Rijn en de Rhone met elkaar in verbin ding brengen. In de derde plaats doelt Tho mas op de wenschelijkheid vair een interna tionale verdeeling van de electrische energie, zooals reeds .de Belgische regeering onder de aandacht van de Europeesche commissie heelt gebracht. Duitschland Nieuw programma der D. Volkspartij. BERLIJN. 19 April (V. D.) In de middag- bijeenkomst van het hoofdbestuur van de Duitsche Volkspartij is het nieuwe program van actie aer partij goedgekeurd. Het partijprogram gaat uit van het „on wrikbaar geloof, dat de nog voorhanden zijn de nationale krachten de basis vormt van de werkzaamheden der Duitsche Volkspartij". Strijd zal worden gevoerd tegen een kete ning der nationale krachten. Het is de taak der Duitsche Volkspartij den vaderlandschen en waarachtigen geest te waarborgen. Geëischt wordt, dat de kies- rechtelijke leeftijd op 25 jaren zal worden gebracht. De landbouw moet door vrije concurrentie worden beschermd. De werkloozenverzekering moet de cultu- reele werkloosheid beperken en daarvoor openbare geldmiddelen aanwenden. De be roepsambtenaren moeten grondwettelijk be schermd worden tegen inbreuken op hun salarisregelingen. Voorts wordt krachtige bescherming van alle kerkelijke gemeenschappen geëischt, in het bijzonder der kerken der beide Christe lijke confessies. Alles wat de Christelijke grondslagen der cultuur in gevaar brengt, zal tegenstanders vinden in de Duitsche Volkspartij. Vliegtuigongeluk door gier veroorzaakt. LONDEN, 18 April (VB.) Prins Bibescu, die in de nabijheid van Gaya in Britsch In- dië met zijn vliegtuig neerstortte, is weer tot bewustzijn gekomen. Hij bleek slechts zeer licht gewond te zijn. Naar zijn meening is het ongeluk veroorzaakt door een gier, die in den propeller vloog. Toen de machine tegen den grond sloeg ontplofte een benzinetank, waardoor het toestel in brand geraakte. Roemenië. Niet Titulesco maar Jorga heeft een kabinet gevormd. BOEKAREST, 18 April (W. B.) Olschoon gemeld werd dat Titulescu er in geslaagd was een nieuw kabinet te vormen en reeds de geheele ministerlijst gepubliceerd werd, blijkt uit nadere officieele berichten, dat de kabinetsformateur op moeilijkheden gestuit is, tengevolge waarvan hij zich genoodzaakt zag de opdracht tot kabinetsformatie aan den koning terug te geven. Professor Nicolaas Jorga werd daarop door den koning belast met het samenstellen van een nieuwe regeering. Deze slaagde er in een kabinet te vormen en legde de volgende mi- nisterlijst aan den koning voor, die er zijn goedkeuring aan hechtte: Premier en minister van Onderwijs: prof. Jorga. Financiën: Argetoianoe. Binnenlandsche Zaken: Camarasescoe. Industrie en Handel: Manoilescoe. Buitenlandsche Zaken: Ghica. Verkeer: Valcovici. Justitie: Hamangioe. Landbouw: Jonescoe SisestL Oorlog: Stefanescoe. Openbare gezondheid: dr. Cantacoezinoe. ,De nieuwe ministers zullen heden nog den eed van trouw aan den koning afleggen. Het parlement zal morgen, in den loop van den dag, worden ontbonden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Bet vertrek van den beroemden republikein schen majoor Franco uil Parijs, waar hij ballingschap leefde, naar Barcelona. MAANDAG 20 APRIL Stadsschouwburg: Fritz EQrsch Operette „Zigeuner Weisen", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Rott. Hofstad Too- neel. „De Duivel", 8.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Vergadering v. d. Vrouwengroepen in den Vrijheidsbond. 2.30 uur nam. Restaurant Brinkmann: Rede Adolf Bruinsma. 8 uur. Restaurant „De Kroon": Alliance Fran?aise „La route des Pyrenées. 8.30 uur nam. Palace: „Menschen im Kafig. Tooneel: John Olms Comp. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Haar paradijs" en „Vreemde lading". Tooneel: Barthly. 8.15 uur. DINSDAG 21 APRIL Gem. Concertzaal: Orgelconcert. Solisten: Truus Stotijn—Molenaar (zang) en Jaap Sto- tijn (hobo). 8 uur. Remonstrantenhuis: Ver. van Spiritisten „Harmonia". Lezing 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14, tel. 11000. L. Schoorl, Frans Halsplein 1. tel. 11180. Bosch cn Vaart-Apotheek, Boekenrode straat 13, tel. 13290 Over den Spaanschen staatsgreep. Een eigenaardige revolutie. Gisteren hadden we een onderhoud met den Spaanschen gezant te 's-Gravenhage, graaf de Pradère, die juist van een reis naar Spanje is teruggekeerd, waar hij particu liere aangelegenheden had te regelen. Zooals wij reeds hebben meegedeeld heeft de ge zant aan de nieuwe regeering ontheffing ge vraagd uit zijn functie, welke hem is ver leend met ingang van den dag van aankomst van zijn opvolger. Graaf de Pradère ontving ons in zijn wo ning aan het Sweelinckplein. De eerste vraag die wij hem stelden was of hij te Madrid was tijdens de proclamatie der revolutie en welke indrukken hij daarbij heeft opgedaan. Ik was te Madrid, vertelde de gezant voor particuliere aangelegenheden en ik was er toevallig juist tijdens de gemeenteraads verkiezingen, die op Zondag 12 dezer gehou den werden, 's Avonds dineerde ik in een restaurant en alles was toen nog volmaakt rustig. Zoo rustig als hier en de heer Pra dère wees naar buiten, waar het stille Swee linckplein inderdaad 'n toonbeeld van Zon dagochtendrust was. Maar nog geen uur la ter, toen de uitslagen bekend waren gewor den, was met éen slag het geheele tooneel veranderd. De straten stroomden stampvol; een enorme menigte was op de been, schreeu wend en zingend. Er was een geweldig enthousiasme en een uitbundige vreugde. Maar ongeregeldheden gebeurden er niet. Er viel geen schot, er behoefden geen ar restaties te worden gedaan, er werd nie mand gemolesteerd. Het was een zeer merk waardige revolutie. Hebt u den koning, of een lid van de koninklijke familie gesproken? Neen. Zooals ik zei, was ik voor particu liere zaken te Madrid en ik moest spoedig weer naar Den Haag terug. Bovendien moest ik nog vóór mijn terugkeer naar Den Haag elders zijn. Op den terugweg naar Holland kwam ik in Parijs aan drie uur voor de aan komst van den koning en toen heb ik ge tracht hem te ontmoeten. Het is mij niet ge lukt. Ik was op het perron van het Gare de Lyon, waar zijn trein arriveerde, maar het was onmogelijk den koning te naderen. Nooit heb ik zooiets gezien. Het station was stamp vol menschen, die dicht opeengepakt ston den, zoodat men geen voet kon verzetten. En er was een enthousiasme, een geroep van „leve de koning!" dat werkelijk verrassend was. Dat was niet alleen zoo in het station, maar langs den geheelen weg naar het hotel, waar de koning zijn intrek nam,' en het was een afstand van niet minder dan 5 K.M. Het is mij zelfs niet gelukt het hotel te bereiken. Was men op den staatsgreep voorbereid? Naar mijn meening in het minst niet. Zoowel voor de royalisten als voor de repu blikeinen was de uitslag der verkiezingen een verrassing. Hoe is de houding der royalisten ge weest? De royalisten hebben van den aanvang af een afwachtende houding aangenomen en dat doen zij ook thans nog, evenals de koning zelf. Na de gemeenteraadsverkiezingen moe ten eerst de provinciale en daarna de Kamer verkiezingen plaats hebben. Vermoedelijk zullen de provinciale niet gehouden worden, maar zijn binnen twee weken de Kamerver kiezingen teverwachten en men wacht op den uitslag daarvan. Meent U, dat de nieuwe regeering in staat zal zijn zich.te handhaven en de eenheid van het rijk te bewaren? Ik geloof, dat zij sterk genoeg is om den .toestand te beheerschen en ik hoop, dat het naar gelukt de rust te verzekeren. Men kan dienaangaande natuurlijk niet met zekerheid zeggen. De republiek is nog slechts eenige dagen oud en steunt op republikeinen, socia listen en communisten. Dat is in zekeren zin i een „salade" en men moet afwachten of de toestand duurzaam zal zijn. Indien er ecnig gevaar zou dreigen zou het-, naar mijn mee ning, van de zijde der communisten komen. Weliswaar houden zij zich eenigszins op den achtergrond, maar de organisatie van de derde internationale is sterk en beschikt over zeer veel geld. En Rusland heeft- er belang bij ook in het Zuiden van Europa vasten voet te krijgen. Weet u al wie uw opvolger zal zijn? In het geheel niet. Men heeft mij ge vraagd op mijn post te blijven tot mijn opvol ger zal zijn gekozen, maar ik weet absoluut niet wie dat zal zijn. bh IS DE COURANT WAARIN Oil MET HETMEESTE SUCCES ADVERTEERT KEUKENZOUT. Naar aanleiding der actie van den Indl- schen Mahatman Ghandi tegen het Britsche rijk, wordt er tegenwoordig veel over keu kenzout gesproken. Dit onderwerp is dus zeer actueel. Men gebruikte het zout reeds in de meest grijze oudheid. De Grieken en Romeinen hechtten aan het zout groote waarde, niet alleen voor het bereiden van hun voedsel, maar ook als geschenk voor de goden. Was- het zout niet het symbool van vriendschap, vreugde en fijnen geest? Zout is voor ons lichaam onontbeerlijk en de normale mensch gebruikt er per jaar 5 tot 6 kilogram van. Wij willen hier maar niet releveeren, dat een maaltijd zonder zout veel aan zijn goe den smaak verliest, noch dat het leven zonder keukenzout onmogelijk is. Proeven op dieren hebben bewezen, dat de afwezigheid van zout in de voeding reeds na enkele dagen gevaar lijke stoornissen verwekt. Keukenzout is in bijna elk lichaamsdeel terug te vinden cn is altijd in een vaste verhouding in het bloed aanwezig. Het maagzuur kan slechts ge vormd worden met het zout van ons bloed. De gal-afscheiding staat ten dcele onder zijn invloed. De minimale dagelijksche hoeveelheid be draagt van 2 tot 3 gram. Gewoonlijk gebrui ken wij 10 tot 20 gram per dag. Zekere voedingsstoffen bevatten overigens het keukenzout in nogal aanmerkelijke hoe veel held, zooals brood, bouillon (12 gram per liter), spinazie en bloemkool. Melk bevat slechts 1.5 gram zout per liter. Daar zout noodzakelijk is om maagzuur te vormen, isi het licht te begrijpen, dat het zout zijn nut zal hebben in geval van gemis van dit zuur en dat het moet vermeden wor den als er te veel zuur is. De versterkende werking van het zout ls bekend en in de laatste jaren gebruikt men het zeewater om er zwakke kinderen in spuitingen mee te geven. De aankomst van koningin Ena van Spanje te Parijs; van koning Alfonso te Marseille. De geboortedag van de Catalaanschc republiek. Kolonel Macia teekent de desbetref fende oorkonde.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5