SPORT EN SPEL De twaalfde wedstrijd tegen Duitschland. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 APRIL 1931 De Zweed Axel Bergquist, die Zondag a.s. als scheidsrechter in den wedstrijd Nederland— Duitschland zal optreden. 3uitschland is op het gebied van in ternationaal voetbal toch een merk waardig land, Er is misschien geen land ter wereld, waar zóóveel wordt gedaan om de kwaliteit van het spel te verbeteren en om goede vertegenwoordi gende ploegen in het veld te brengen. Dank zij een uitgebreide organisatie, kan vrijwel elke club van eenige beteekenis beschikken over een spelleider, die den jongen spelers de eerste beginselen van het spel leert. Daar na worden de spelers door bekwame oefen- meesters practisch en theoretisch verder ont wikkeld. De Jonge Duitsche voetballer schikt zich veel gemakkelijker dan voetballers van andere nationaliteit, in de door de club leiding gegeven voorschriften. Bij de meeste clubs worden eenige uren per week besteed aan indoortraining of, indien het weer het toelaat, aan oefeningen op het veld. Iedere voetballer beschouwt het eenvoudig als plicht om daaraan deel te nemen. Kom daarom bijv. eens in Frankrijk! Ook Nederlandsche club leiders kunnen daarover wel een woordje mee spreken. Bij de Duitsche clubs komt echter elk speler geregeld op de oefeningen, alsof dat een door de overheid verplichte zaak is. Dan leeren de Duitsche voetballers reeds spoedig, niet uitsluitend clubspeler te zijn, dich zich ook bij het spel van anderen aan te passen. Nergens toch worden zooveel wed strijden van vertegenwoordigende ploegen gespeeld als juist in Duitschland. Niet alleen, dat de verschillende districten met vertegen woordigende ploegen tegen elkaar uitkomen, doch ook tal van steden spelen regelmatig tegen elkaar. Voorts worden er veel wedstrij den van Duitsche clubs tegen sterke buiten- landsche ploegen gearrangeerd. Een tijd lang heeft men de Midden-Europeesche beroeps- ciuibs uitgesloten; doch toen bleek, dat er van die profs nog heel wat te leeren was, werd die uitsluiting weer opgeheven. Tal van Engelsche beroepsclubs spelen wedstrijden in Duitschland. Men heeft verder voor de Duitsche inter nationals een specialen oefenmeester Otto Nerz, die eigenlijk niet anders doet dan spelers geschikt maken voor het vertegen woordigend elftal. En tenslotte wijs ik er op, dat de Duitsche Voetbal Bond onder zijn leiding heeft de cijfers zijn van 1 Januari 1931 niet minder dan 7277 vereenigingen met 935.923 werkende leden. Het zou mij zelfs niet verwonderen indien het aantal leden op het oogenblik dicht bij het millioen zou zijn. Ondanks dit alles, ondanks de rijke hulp middelen, waarover men beschikt, speelt Duitschland op het gebied van internationaal voetbal toch een betrekkelijk bescheiden rol, die stellig niet in overeenstemming is met dc ontwikkeling van het Duitsche voetbal. Tot dusver heeft het Duitsche elftal 81 internationale wedstrijden gespeeld, waarvan het er slechts 28 heeft gewonnen en niet minder clan 37 verloren. Van die 28 over winningen zijn ei' 10 behaald op Zwitserland. In dit seizoen' speelde Duitschland tot dus ver drie wedstrijden. Het begon met een 5—3 overwinning op Hongarije te Dresden, waarbij het met de pauze 3—0 voor de Hongaren stond. Van Hongaarsche zijde wordt beweerd, dat eon woordenwisseling in de Hongaarsche kleedkamer tijdens de pauze de hoofdoorzaak van de 5 tegenpunten van de tweede helft is. Daarna werd te Breslau tegen Noorwegen met 1—1 gelijk gespeeld en vervolgens kwam dc nederlaag met 10 tegen Frankrijk te Parijs. Het is te begrijpen, dat men er thans bijzonder hoogen prijs op zal stellen om van onze ploeg te winnen. Aanvankelijk heeft men in Duitschland gemeend, dat onze na tionale ploeg eigenlijk wel wat al te zwak was. Daaraan is het hoofdzakelijk te wijten, dat Duitschland na den wedstrijd in 1927 te Keulen die overigens met 2—2 onbeslist bloei' niet meer tegen Nederland heeft gespeeld. Men rekende er aanvankelijk op, dat men tegen Nederland eigenlijk wel met een dlstrictsploeg zou kunnen spelen, doch de overwinning op België heeft de Duifcschers doen beseffen, dat men niet al te vast op een overwinning moet rekenen, zoodat men thans ook oen sterke ploeg 'tegen ons in het veld brengt. De groote belangstelling van Duitsche zijde voor den wedstrijd te Amsterdam, blijkt wei uit het groote aantal aanvragen om plaats- kaarten en uit het feit, dat eenige extra treinen uit Duitschland zullen komen om de belangstellende supportersc te vervoeren. Nederland heeft thans 11 wedstrijden tegen Duitschland gespeeld, waarvan onze ploeg er 4 heeft gewonnen en 4 gelijk gespeeld. Driemaal bleven de Duitschers ln dc meerden De betrekkelijke zwakte van Duitschland. Uiterste krachtsinspanning tegen ons elftal te ver wachten. De balans van Nederland-Duitschland. Vroegere wedstrijden en elftallen. heid. In die II wedstrijden maakte Nederland 26 en Duitschland 25 doelpunten. De eerste strijd werd op 24 April 1910 op het terrein van Vitesse te Arnhem gespeeld. Beeuwkes, Heyting en Otten, Bosschart, De Korver en Hörburger, Welcker, Lutjeus, Francken, Thomee en J. H. Kessler hebben toen Duitschland een 42 nederlaag bezorgd. Beide ploegen maakten zelf een tegenpunt Het was Thomee, die de balans in ons voor deel deed overslaan door twee fraaie doel punten, waarvan het, laatste kwam door een zoo geweldig hard schot, dat de doelverdediger bij zijn poging het leder te stoppen, ccn zijner vingers kneusde. Reeds op 16 October van datzelfde jaar trok Nederland voor de eerste maal naar Duitsèhland. De Duitsohers waren zoo wel willend geweest den wedstrijd te Kleef te laten spelen, waarvan het gevolg was, dat er meer Nederlanders dan Duitschers aan wezig waren. Deze wedstrijd was de laatste van de lange reeks goede wedstrijden, die Beeuwkes in het Nederlandsche doel heeft gespeeld. Zooals steeds verdedigde hij zijn doel uitstekend, hoewel hij na den vorigen wedstrijd tegen Duitschland geen bal meer aangeraakt had. Nederland won met 21 waarbij Thomee cn van Berckel ieder 1 doelpunt maakten. On ze ploeg bestond uit: Beeuwkes, van Leyden en de Wolf; Boerdam, de Korver en Van Dijk; Welker, Lutjens, Francken, Thomee cn van Berckel. De derde wedstrijd werd in 1912 te Zwolle gespeeld. Dit is een merkwaardige wedstrijd geworden. Men had te Zwolle op uitstekende, wfjze voor accomodate voor de toeschou wers gezorgd doch ter elfder ure bleek, dat men eigenlijk aan het veld zelf niet had gedacht! Met zand, graszoden en modder werd toen zoo goed mogelijk binnen de tri bunes een voetbalveld gemaakt, doch dat op zoo'n geïmproviseerd veld behoorlijk voet bal onmogelijk was, heeft de wedstrijd vol komen bewezen. De spelers konden zich op de zanderige vlakte niet behoorlijk bewegen en het resultaat was dan ook een 55. Tho mee en Francken maakten ieder twee doel punten; het 5e doelpunt kwam van een Duitschen voet. Het was de 25ste wedstrijd van de Korver voor onze nationale ploeg. Ons elftal bestond uit: Qöbel; Heyning en ;Feith; Fortgens, de Korver en Hörburger; Breda Kolft', Jan Vos, Francken; Thomee en v. Berckel. In November van datzelfde jaar werd te Leipzig de retour wedstrijd gespeeld. Neder land won hier met 32. Hier was het precies het omgekeerde als te Zwolle. Men had nl. wel een terrein, doch geen tribunes. De toe schouwers konden langs den kant op stoelen gaan zitten, voor de pers was een sleepers- kar gereserveerd, waarop een paar stoelen stonden en een groot bord: Die Presse! De pers trof het echter nog boter dan de officieele personen. Die werden nl. in een soort pagode op een hoek van het veld opge borgen, zonder dat ze eigenlijk iets van den wedstrijd konden zien. Natuurlijk zochten onze officials zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen. Het was een spannende strijd, daar de Duitschers tweemaal gelijk wisten te komen. Onze ploeg bestond uit: Göbal Wijnveldt en Bouman, Bosschart, de Korver en Lotsy; (drie spillen derhalve), Breda Kolf, Jur Haak, Francken, Vos en Bouvy. Op 15 April 1914 kwamen de Duitschers of ficieel het Amsterdamsche Stadion openen, dat echter toen nog lang niet gereed was. De wedstrijd was merkwaardig, doordat onze ploeg er in slaagde ln negen minuten tijd een 3—1-achterstand'in een 4—3-voorsprong om te zetten, waarbij vooral Wout Buiten weg en D. Kessler zich onderscheidden. Het werd tenslotte een gelijk spel, 4—4. Neder land was vertegenwoordigd door Göbsl, Wijnveldt en Bouman; Boutmy, Lotsy en Bosschart; Noorduyn, Vos, D. Kessler, W. Buitenweg en Buwalda. De groote oorlog was oorzaak, dat het tot 10 Mei 1923 duurde, voordat de 5e wedstrijd tusschen beide landen gespeeld werd. Ham burg was het tooneel van den strijd en nadat reeds met 55 en 4—4 de punten werden ge deeld, speelde men ditmaal met 0—0 gelijk. Geen van de spelers van voor den oorlog had een plaats in de ploeg gevonden. Deze bestond thans uit: de Boer; Denis en van der Kluft; Jole, van Linge en Lefèvre; Groosjohan, Bieshaar, Heynen, Addicks en Sigmond. Op 21 April 1924 behaalden de Duitschers eindelijk hun eerste overwinning. Te Amster dam wonnen ze met 10, een resultaat, dat voor ons veel gunstiger had kunnen zijn in dien onze middenvoor niet zoo'n ongelukki- gen dag gehad had. Onze ploeg was; De Boer; Denis en H. Tetz- ner; Lefcvre, van Linge en Krom; Groosjo han, Koonings. Pijl, Sigmond en de Natris. Een jaar later kwamen de Duitschers nog maals te Amsterdam, ditmaal wist onze ploeg een 21-overwlnnlng te behalen, waarbij ons elftal bestond uit Van der Meu- len; Vermetten en Van Dijke; Lefèvre, Bul en Steeman; Gielens, Volkers, de Haas, Baer van Slangenburgh en de Natris. Op '8 April 1926 werd ons elftal voor de eerste maal in Duitschland geslagen en wel met 4_2. Voor Nederland speelden toen: Quax, Denis en Van Kol, Krom, Hassink en jhr. Sandberg; Gielens, Küchlin, Tap, Ruisch en Sigmond. We kwamen toen zoo langzamerhand m de magere jaren van ons internationaal voet bal want in datzelfde jaar, op 31 October, werd onze ploeg te Amsterdam door de Duit schers met 3—2 geslagen. Wij brachten toen in het veld: Van der Meulen; Denis en Van Kol; Verlegh, Massy cn Van Heel: Elfring, Ruisch, Tap, Vis en Van Gelder. De zwakte van onze voorhoede, waarin Van Gelder faalde, doordat hij nog niet geheel van een verwonding hersteld bleek te zijn, was de hoofdzaak van deze nc-dcriaag. De laatste wedstrijd werd te Keulen ge speeld, waar de volgende ploeg het tot een gelijk spel, 2—2 wist te brengen; Van der Meulen, Denis en Van Kol, Van Boxtel, Massy en Van Heel, Elfring, Ruisch, Tap, Gehrlng on Weber. Van het' elftal, dat a.s. Zondag Nederland zal vertegenwoordigen, hebben derhalve lot dusver Van der Meulen, Van Kol, Van Heel cn Tap reeds eerder tegen Duitschland ge speeld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regeL Wol \ooptT. uat m Wood-Milne Rubber- Leder wordt geheel gelijk leder be vestigd, kost niet duur en is minstens 37, x zoo sterk. De Bulldog-rubberhak is de beste die gemaakt wordt. Beide artikelen zijn in elke schoenmakerij en lederwinkel verkrijgbaar, maar let op de naam, daar reeds zeer minderwaardige namaak in den handel is. Wat deze twaalfde wedstrijd brengen zal, is moeilijk te zeggen. Zeker is het dat de Duitschers al het mogelijke zullen doen om te winnen en dat aan den anderen kant de snelheid van onze ploeg, speciaal wat onze vleugelspelers betreft, een factor is, die dsn wedstrijd in ons voordeel zou kunnen beslis sen. Veel zal daarbij echter ook afhangen van het schot van Lagendaal. Kan hij een paar goede schoten inzenden, dan zou dat ook de overwinning kunnen beteekenen. C. J. GROOTHOFF. DE WEDSTRIJD NEDERLAND- DUITSCHLAN. WIJZIGING IN HET DUITSCHE ELFTAL. Münzenberg, de spil van het Duitsche elf tal dat Zondag tegen Nederland zal spelen, is naar V. D. ui Berlijn meldt, verhinderd aan den wedstrijd deel te nemen. In zijn plaats is aangewezen de bekende Eerlijn- sche speler Kauer, die nog Zondag jl. in den stedenwedstrijd tegen Parijs bijzonder is uitgeblonken. Oorspronkelijk zou Kauer als rechtshalf uitkomen. Op deze plaats komt thans uit de Dresdener Stössel (D.S.C.), linkshalf blijft Knöpfle (Frankfort). Komt Kress ook niet uit? FRANKFURT a. MAIN, 21 April (V. D.) Naar verluidt bestaat er kans, dat de Frank- forter doelverdediger Kress Zondag niet uit komt in clen landenwedstrijd tegen Neder land. Kress is namelijk door zijn club, Rot- Weiss-Frankfurt, aangezocht mee te spelen in een kampioenschapswedstrijd tegen Phö- nix-Ludwigshafen. Of Kress het verzoek van zijn club zal inwilligen, staat nog niet vast. KAMPIOENSWEDSTRIJD HAARL. VOETBALBOND. Zondag 26 April a.s. zal op het H.F.C.-ter- rcln de beslissing vallen ten aanzien van het kampioenschap van den Ilaarl. V. B. De kampioenen der le klasse A en B resp. H.F.C. 3 en I.V.O. zullen elkaar dan bekam pen. Nu er a.s. Zondag zoo wéinig op voetbal gebied in onze Spaarnestad te genieten valt, is dit een welkome gelegenheid voor de vele voetballiefhebbers om eens nader met het spel in den H.V.B. kennis te maken, hetwelk voor velen waarschijnlijk een verrassing zal blijken. De wedstrijd vangt aan te 10 uur. BELGIë—NEDERLAND. OPENSTELLING DER DOUANEKANTOREN. De A.N.W.B. touristenbond voor Nederland, heeft, door tusschenkomst van de Touring Club de Belgique, bij de Belgische regeering het verzoek ingediend, de eBlgische douane kantoren te Wuestwezel en Putten Stabroeck ter gelegenheid van den Voetbalwedstrijd BelgiëNederland wegens het dan te ver wachten drukke autoverkeer, langer open te stellen dan gedurende de officieele dienst uren. De automobilisten en motorwielrijders die zich met hun motorrijtuigen naar Ant- weren willen begeven, tot bijwoning van dezen wedstrijd, zullen met dezen maatregel gebaat zijn. De Belgische regeering heeft het verzoek in gewilligd en bepaald, dat de beide genoemde Belgische douanestations, in afwijking van de gewone uren, als volgt zullen zijn opengesteld: Op Zaterdag 2 Mei van 7 tot 21 uur. Op Zon dag 3 Mei eveneens van 7 tot 21 uur. Teneinde oponthoud aan deze douanekan toren zooveel mogelijk te voorkomen, werd tevens verzocht, de afteekening van grens- documenten te vergemakkelijken, door auto mobilisten en motorwielrijders te voorzien van een speciaal formulier, hetwelk aan het kan toor van binnenkomst in België kan worden afgegeven. Ook ln dit opzicht heeft de douane alle mogelijke medewerking toege zegd. Deze formulieren zijn voor leden van den A.N.W.B. verkrijgbaar aan de Bonds bureaux te Den Haag en Amsterdam. Behalve het internationale rijbewijs enriiet internationale bewijs voor het motorrijtuig, blijft voor automobilisten nog een triptiek of carnet en voor motorwielrijders een doaunekaart verelscht. Voor touristen is het bovendien van be lang te weten, dat voor het Moerdijkveer met ingang van 1 Mei a.s. op Zaterdagen en Zon dagen een kwartierdienst wordt ingevoerd, waardoor dus de capaciteit van dit veer wordt verdubbeld en waarvan op 2 en 3 Mei kan worden geprofiteerd. Ook het veer te -Gorinchem laat die dagen meer booten varen. NIEUW SPORTTIJDSCHRIFT. CRICKET. Er is weer een nieuw sporttijdschrift ver schenen. Voor ons ligt het eerste exemplaar van „Cricket", een titel die geen nadere ver klaring van noode heeft. De redactie wordt gevoerd door J. H. Bergmeyer, in de commis sie van redactie hebben bekende figuren uit de cricke'twereld zitting zooals A. M. J. de Beus, Jhr. J. v. d. Bosch, Mr. H. van Manen. Het tijdschrift is officieel orgaan van de Flamingos, V. V. V. den Rotterdamschen Cricketbond en hoopt het te worden, na goedkeuring door de algemeene vergaderin gen van de Nederlandsche en Amsterdam sche Cricketbonden. Dit eerste nummer biedt reeds heel wat lezenswaardigs en bevat de goede wenschcn van grooten uit de cricket wereld als Mr. J. B. Kan, II. S. Isbrücker, C. J. Posthuma en de Engelschen „Plum" War ner en Kol. Johnston,.Wij wenschcn dit nieu we eigen orgaan voor - .-de cricketsport éeii lang en bloeiend leven. ZEILEN HAARLEMSCHE JACHTCLUB. De onderlinge seriewedstrijden voor 12- voets jollen van de Haarlemsche Jachtclub vangen Zaterdag 2 Mei weer aan. Bij vol doende deelneming worden de wedstrijden gesplitst in afdeelingen Senioresen Juniores. Op Zaterdag 9 en Zondag 10 Mei organi seert de Haarlemsche Jachtclub nationale zeilwedstrijden op het Noorder Buitenspaar- na te Haarlem. Er kan ingeschreven worden voor 12-voetsstandaardjollen, 16 M2. en 45 M2. Regenboog- en sterklasse jachten. DAMMEN. HAARL. DAMCLUB—D. O. S. Dinsdagavond speelde de Haarl. Damclub in haar clublokaal een massakamp tegen de Amsterdamsche Damvereeniging D. O. S. De eerste ontmoeting tusschen deze beide ver eenigingen eindigde in een gelijk spel (19—19). Thans boekten de Haarlemmers de kleinst mogelijke overwinning, waardoor zij beslag legden op de door den Nederl. Dambond voor dezen massakamp beschikbaar gestelde medaille. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Haarl. Damclub Damvereen. D.O.S. Amsterdam. J. B. Sluiter—H. W. Böke 0 2 J. W. van DartelenJ. Ereira 20 B. Dukel—G. P. Luske 1—1 J. van der GiessenPh. Barend 20 II. GreeuwA. van Lochem 02 J. C. van WaardA. van Emmerik 11 G. A. Ottolini Jr.E. Anholt 11 J, Balk—J. Oostra 0—2 Ph. F. AnielungF. A. Dubois 20 W. van Pelt—Ph. Kartoef 1—1 J. H. Reedijk—M. Mok 2—0 Jac. Fr. van GarderenJ. Overste 02 H. C. Stappers—A. Sweydt 20 Totaal; 14—12 CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Voor den wedstrijd om het 3de klasse club kampioenschap 19301931 der Haarl. Dam club werd Dinsdagavond nog de volgende partij voor de derde klasse gespeeld: H. G. J. Andriessen wint van H. J. Stok. DAMKAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Dinsdagavond werd de eerste partij van den herkamp om het 3de klasse damkam pioenschap van Haarlem en omstreken ge speeld. De uitslag luidt Th. Werdler wint van H. Rozijn. J. W. VAN DARTELEN TE EGMOND-BINNEN Op Zondag 3 Mei zal de heer J. W. van Dar telen te Egmond-Binnen een simultaan seance geven voor de leden en genoodigden der Egmondsche Damclub ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan dezer vereeniging. TARWE-ORGANISATIE. TOT OPRICHTING NOG NIET OVERGEGAAN. Woensdag vergaderden de afgevaardigden der gezamenlijke gewestelijke tarwe-organi- satie, welke zal optreden als verkooper der inlandsche tarwe. Daar de koninklijke goedkeuring op dé statuten der Gewestelijke Organisaties nog niet afgekomen is, kon echter niet tot de definitieve oprichting overgegaan worden. Tot voorzitter dezer Centrale werd benoemd de heer K. L. Gaaikema Scuiring te Kommer zijl (Groningen) en tot secretaris de heer Ir. W. J. K. Dekker te Haarlem. DRUKKERS-STUDIEKRING „HAARLEM". De- (Boek) drukkers-studiekring „Haarlem", een instelling gevormd door drukkersgezellen in het typografisch bedrijf hier ter stede, met het mooie doel zich door studie en samen- wei'king verder in het veelzijdig bedrijf der boekdrukkunst te bekwamen, zal dit jaar haar 20-jarig bestaan vieren. Naar aanleiding vaix deze gebeurtenis heeft men een leden lijst vervaardigd, die door den heer C. v. d. Heyde alhier op zeer verdienstelijke, wijze is gecalligrafeerd, terwijl de, met op het vak toepasselijke versieringen voorziene houten lijst vervaardigd is door den heer C. Meer man te 's Gravenhage. Dit werkstuk dat den beiden ver vaardigei's en de studiekring alle eer aandoet, zal van heden af gedurende een week in onze Tijdingszaal, Groote Houtstraat ter bezichtiging zijn. „VOLKSONDERWIJS" 60.000 LEDEN. Het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" deelt mede, dat het 60.000ste lid op het al gemeen secretariaat is ingeschreven. Op 11 November 1929 werd het 50.000ste lid ge boekt, in anderhalf jaar is het ledental dus met 10.000 gestegen waarin het bestuur .een bewijs ziet van de groeiende belangstelling in het Openbaar Onderwijs. SERENADE VAN MUZIEKCORPSEN AAN MENGELBERG. Een zevental muziekcorpsen, aangespen; bij den Bond van Amsterdamsche Diile tbanten- Muziekverenigingen, heeft Woensdagavond een serenade gebracht aan dr. Willem Mengel berg, voor diens woning Van Eeghenstraat 107« te Amsterdam. DE SCHILDER G. COX OVERLEDEN. In den ouderdom van 66 jaar is Woensdag te Hook plotseling overleden de heer G. Cox, een der bekendste schilders van de „Plas» molen". Hij genoot een binnen- eh buitenlamdsché bekendheid als vervaardiger van pastels van, heidevelden, schapen en hutjes. NIEUWS UIT INDIE. GEWELDIGE BRAND OP, BORNEO, Niet te stuiten vuurzee in een 1 pasar. VIJF GROOTE KANTOREN IN BRAND. MAKASSAR, 22 Aprü (Aneta). Uit Sama- rinda wordt gemeld, dat een zware brand uitbrak, waardoor het kantoor van de N. V, Handelmaatschappij, voorheen Manders, Seeman en Co. exx het kantoor en de goedang van de Handelsvereniging voorheen J. Mohrmann en Co., afbrandden. De geheele pasar staat in brand. De'brand is niet te stuiten. Ook het kantoor van de Koninklijke Paketvaart staat in brand. Nader wordt nog uit Samarinda vernomen, dat ook de kantoren der Borneo-Sumatra Handel Mij., van de N. V. Handelsvereni ging voorheen Reiss en Co., en van Geo Wehry en Co. in brand staan. De goedangs van het gouvernement tegenover de Borneo- Sumatra Handel-Mij. loopen eveneens ge vaar. UIT DE PERS. „Be Telegraaf" en de AV.R.O. De Telegraaf het rapport der commis sie-De Vries als een rehabilitatie voor den heer Vogt toejuichend, herinnert er aan, dat de luisteraars de handelwijze van het H.D.O. bestuur in de kwestie-Jacob van Campen goedkeurden. Het blad schetst deze hande- ingen als noodzakelijk voor het bestaan van de A.V.R.O.want het contract H.D.O.-Jacob van Campen gesloten voor al den tijd, waar in de H.D.O. zou bestaan, belette de ontwik keling van-den omroep op onduldbare wijze". Over het verhinderen van het bijwonen van een vergadering door den heer Hulstij n schrijft het blad nog, „De Telegraaf" heeft het onjuist ge acht, dat een zijner redacteuren nog lan ger lid van het A.V.R.O.-bestuur zou blij ven, toen van de zijde der regisseurs van de anti-Vogt-campagne nieuwe praatjes over de verhouding tusschen den omroep en ons blad verzonnen wer den. De heer Hulstijn ging met dit inzicht volkomen accoord, doch hij wenschte (blijkbaar ziende aankomen, dat zijn on- dergrondsche conspiraties met de AVRO- belagers aan het daglicht zouden komen) de garantie, dat hij nog ten minste een jaar aan onze - redactie vei'bonden zou blijven. Op die even zonder linge als doorzichtige conditie zou niet één werkgever zijn ingegaan. De heer Hulstijn vertrok en om zijn houding op te sieren verkondigde hij. dat hij zijn honoraire A.V.R.O.-functie boven zijn Telegraafredacteurschap verkoos. Eenige dagen later, toen het A.V.R.O.-bestuur van zins bleek, ook de nog overgebleven samenzweerders te royeeren, bedankte de heer Hulstijn voor die honoraire func tie hals-over-kop.Wij laten de con clusie uit die houding liever aan den le zer over. Zoo is dan de A.V.R.O. van vreemde smetten vrij, niet verzwakt, doch ge sterkt door den uitslag van het commis soriaal onderzoek. Want de luisteraars weten nu, wat zij te denken hebben van het marktgeschreeuw, waarmee enkele lieden zonder besef van verantwoordelijk heid, zonder distinctie en zonder scrupu les getracht hebben, den bloeiendsten omroep des lands een steek in den rug toe te brengen".

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14