C4TZ de goedkoope vloer bedekking ft® HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 24 APRIL 1931 NEDERLAND BIJNA ACHT MILLIOEN INWONERS. UITSLAGEN VAN DE VOLKSTELLING. Dc „Avondpost" publiceert cijfers van de jongste volkstelling. Op 31 December j.l. had ons land een bevolking van 7.920.464 zielen. Dat is vergeleken met 1920 een stijging van 1.055.150. De cijfers voor de provincies zijn: Zuid-Holland 1.951.170 Noord-Holland 1.503.356 Noord-Brabant 897.820 Gelderland 829.182 Limburg 550.669 Overijssel 520.882 Utrecht 405.802 Friesland 399.541 Groningen 392.148 Zeeland 247.531 Drente 222.405 Sinds 1920 Is Utrecht boven Friesland en Groningen gekomen. De zes steden van meer dan 100.000 in woners zijn volgens dc telling: Amsterdam 752.003 Rotterdam 581.899 Den Haag 436.568 Utrecht 153.884 Haarlem 119.159 Groningen 105.005 De gemeenten tusschen 50.000 en 100.000 Inwoners zijn: Eindhoven 94.731 Nijmegen 81.699 Tilburg 78.459 Arnhem 78.201 Leiden 70.860 Maastricht 60.533 Apeldoorn 60.332 Hilversum 57.084 Dordrecht 55.888 Schiedam 52.802 Enschedé 53.795 Delft 50.609 Sinds 1920 zijn Eindhoven, Apeldoorn, Hil versum, Schiedam, Enschedé en Delft er bij gekomen. Voor Enschedé mag echter wel in aan merking genomen worden, dat voorbereid wordt een annexatie met Lonneker, dat on geveer 20.000 inwoners telt. Opmerkelijk is de groei van Eindhoven. In 10 jaar nam het toe van 47.946 tot bijna 100.000, welke aantal het wel spoedig zal overschrijden. NOG EEN STEMBUREAU DAT DICHT WAS. DE LEDEN OPGESLOTEN. Woensdagmiddag prompt 5 uur is het stem bureau dat was gevestigd in een school aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam gesloten, waarna de leden van het bureau aan het tel len zijn gegaan, zoo lezen wij in de N. R. Ct. Toen men omstreeks hadf zeven het lokaal wilde verlaten, was de buitendeur met geen mogelijkheid open te krijgen. Men bonsde op de deur en riep door 't raampje. Voorbij gangers hebben de politie gewaarschuwd, deze waarschuwde een smid en deze bevrijdde het bureau. SPAANSCHE REGEERING IN ONS LAND ERKEND. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat Donderdag is overgegaan tot erkenning door de Nederlandsche regeering van de voorloopige regeering van Spanje die een verzoek dienaangaande had gericht tot Hr. Ms. gezant te Madrid. VEILING VAN BELANGRIJKE BIBLIOTHEKEN. Bij de firma Burgersdijk Niermans (Tcmplum Salomonis) te Leiden zal van 11 tot 26 Mei een boekenveiling worden gehou den uit de bibliotheken van prof. dr. H. Y. Groenewegen, hoogleeraar aan de gemeente lijke pniversiteit te Amsterdam; mr. I. R. v. d. Pot, advocaat te Zwolle: W. J. Kex-nkamp, dijkgraaf van het hoogheemx-aadschap van dc xiitwaterende sluizen in Kenneixxerland en West-Friesland; H. Th. van Steeden te Lei den; mej. M. de Loos, oud-leerares aan de muziekschool te Leiden; ds. J. C. H. Scholten, em. predikant te Rotterdam; dr. Ph. H. Pey- rot, rector van het gymnasium te Amersfoort; dr. C. te Lintixm, leeraar in de geschiedenis te Rotterdam. R.-K. KIESVEREENIGING „CREDO PUGNO". BIJEENKOMST NAAR AANLEIDING VAN DE STATENVERKIEZINGEN. De R.K. Kiesv-ereeniging „Credo Pugno" be legde Donderdagavond in het gebouw Sixxt Bavo, tezamen met de R.K. Propagandaclub een bijeenkomst ter bespreking van den uit slag der Statenverkiezingen. De voorzitter, dr. Th. Th. Koot, zeide in zijn openingswoord dat de Katholieken zich bij de verkiezingen uitstekend hebben ge houden. Er zijn verscheidene successen be haald, die verheugend stemmen, vooral daar de linksche partijen de laatste jaren zeer in sterkte zijn toegenomen. Spreker was van meening, dat dit voor eexx groot deel te dan ken is aan de uitstekende organisatie van de Propagandaclub en de R.K. Kiesvereeniging. Spr. wekte de propagandisten op ook bij de komende gemeenteraadsverkiezingen hun best te doen, teneinde de elf zetels, die de partij in den raad heeft, te behouden. Mr. J. B. Bomans, hierna het woord voeren de, uitte zijn dankbaarheid over den uitslag der verkiezingen. In het bijzonder noemde spreker het een verheugend verschijnsel, dat in Haarlem het aantal stemmen, uitgebracht op de R.K. Staatspartij met duizend is toe genomen. Spr. zette uiteen, dat de partij eexx zetel meer in de Staten van Noord-Hollan-d zou gehad hebberx indien men niet tot split sing van de lijst was overgegaan. Deze maat regel heeft men genomexx om in ieder geval van de zeventien zetels zeker te kunnen zijn. De R.K.S.P. heeft thans een zetel cadeau ge geven aan de Vrijzinnig Democraten. Vooraf was dit natuurlijk niet te voorzien geweest. Spreker wilde voorts niet ontkennen, dat de S.D.A.P. bij de verkiezingen gewonnen heeft. Maar hierin zullen de sociaal-democraten geen reden moeten zien om zekere eischen aan de R.K, Staatspartij te stellen, want daar aan wordt geen gevolg gegeven. De socialis ten worstelen op het oogenblxk, aldus mr. Bomans, om het keerpunt van lnxin macht en het zal niet lang duren, of zij zullen ont zaglijke verliezen lijden. Het zal met de S. D. A. P. gaan als met het liberalisme, dat een maal ook oppermachtig was en waar zelfs de katholieken met enthousiasme hun stem voor gaven. Natuurlijk komt daar een andere beweging voor in de plaats, waartegen ge streden moet worden. De katholieken vech ten al tweeduizend jaar voor hun zaak en zijn steeds als overwinnaars uit den strijd ge* treden. Een woord van dank bracht spreker aan de leden van de Propagandaclub en de R.K. Kiesvereeniging. Hij eindigde met een krach tig propagandawoord voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Vervolgens sprak de leider der Propaganda club, de heer J. J. Brinkxnan. Deze dankte den spreker voor zijn speech en maakte van de gelegenheid gebruik hem en den heer Hooy met hxrn benoeming geluk te wenschexx. De heer Brinkman wees er op, hoe noodzake lijk het is, dat men nauwkeurig leert stem men. Alleen te Haarlem moesten ditmaal ruim 4500 stembiljetten door verkeerde hx- vxxlling ongeldig worden verklaard. Het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Bilt, zeide. dat de partij in alle vijf districten van Noord- Holland in stemmenaantal vooruit was ge gaan. Zij zou nog sterker geweest zijn, in dien de R.K. Volkspartij zich bij haar aan gesloten had. Spreker wilde de leden van deze partij toeroeperx tot het ouderhuis terug te keeren. Hij wekte de propagandisten op deze nxenschen tot axidere gedachten te bren gen en hen te voeren tot den groep, waartoe zij behooren. Wanneer zij de R.K. Staatspartij wat meer naar iinks willen sturen, kuixaxeix zij immers hun wenschen kenbaar makexx. De heer Th. G. C. Hooy, maakte de op merking, dat het aantal stemmen voor de R. K. S. P. altijd zoo ongeveer gelijk blijft, ofschooxx bij de volkstellixxg een belangrijke groei van de Katholieke bevolking geconsta- teerd is. Hieruit blijkt dixs, dat vele Katho- liekeix niet voor hun partij gesteixxd hebbexi. Spreker achtte het in dit verband wensche- lijk, dat door de R.K. Kiesvereeniging aan het partijbestuur zal worden voorgesteld, deze kwestie eens in een daartoe samexrgestelde commissie te onderzoeken. Nadat de leider der R.K. raadsfractie, de heer W. J. B. van Liemt nog even het woord had gevoerd, sloot de heer Brinkman de bij- eexxkomst. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar B, H. v. Zijl, hoopt 12 Mei zijn gouden hxxwelijksfeest te vieren. Beide oudjes verheugen zich nog in een goede gezondheid en zijn zelfs nog fllixk. Als bijzonderheid kan hier aan toegevoegd worden, dat op dien dag de bruigom al meer dan 62 jaar (bij één firma werkzaam is. Het bruidspaar woont N. Geldeloozeoad 26. Zeer laag in prijs in verhouding tot de bij zonder mooie, sterke uitvoering en de groo- te keuze van prach tige dessins Let op het merkteeken .Stragula' op de achterzijde f 1.43 per cl (68 cM.) 200 cM. br. f 1.33 per el (68 cM.) 183 cM. br. Bij eiken wjokeller verkrijgbaar VAN DER WERF'S FOTOHANDEL HER OPEND. Donderdagmiddag is het magazijn van foto-, kmo- en projectie-artikelen van den heer R. van der Werf, gevestigd Groote Hout straat 102, heropend. Zoowel in- als uit wendig heeft dit perceel belangrijke veran deringen ondergaan. De pui heeft thans een veel moderner aanzien gekregen. De étalages, nu vier in tal, werden zoo artistiek en practisch moge lijk ingericht, o.a. door het aanbrengen van verschuifbare achterwanden, die de artike len voor stof vrijwaren. De étalagelampen zijn zoodanig geïnstalleerd, dat men des avonds een zachte en toch ruimschoots vol doende verlichting in de uitstalkasten heeft verkregen. Een gedeelte van het woonhuis is bij de zaak getrokken, zoodat de winkeloppervlakte belangrijk aan ruimte gewonnexx heeft. Ach terin is een kantoortje gevestigd, dat tevens zal worden gebruikt voor het demonstreeren van films. Het interieur van den winkel maakt een bijzondere verzorgden indruk, vooral door de fraaie glazen wandkasten en toonbanken met vitrines. Op den openingsdag ontving de eigenaar van vele zijden fraaie bloemstukken, die een fleurig décor van de nieuwe zaak vox-nxden. Rest ons te vermeldexi, dat de verbouwing geschiedde door. de firma Kropxx van Diest onder leiding vaxf dén architect G. Stap. OPROEPING. De burgemeester van Zwijndrecht verzoekt aan die autobestuurders, die op Zondag avond 19 April j.l. pl;m. 22 uur 12 minuten met de veerpont van Dordrecht naar Zwijn drecht en vervolgens over den Rotterdam- schen weg in de richting Rotterdam zijn ge reden, zich aaxx hem bekend te maken, ten einde inlichtingen te verschaffen omtrent den autobestuurder, die op dien tijd op den Rotterdamscheweg onder de gemeente Zwijn drecht in de bocht bij Rijsoord zijn groote lichten niet doofde bij het tegenkomexx van een andere auto, waardoor de bestuurder van laatstbedoelde auto werd verblind en tegexx een boom reed, tengevolge waarvan één der inzittenden op slag werd gedood. Met de veerpont werden op dat moment 4 a 5 auto's overgezet, die vermoedelijk kort achter el kander zijn weggereden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. €LIX€B\ geeft geuren smaak aan uw SCHEVENINGEN'S TWEEDE HAVEN. CATZ&ZOOl G RO DOOR DE KONINGIN GEOPEND. Donderdag is te Scheveningen de nieuwe tweede visschershaven geopend door de Ko ningin in tegenwoordigheid van de geheele koninklijke familie. De aanwezige gemeenteraadsleden, de leden der feestcommissie, de dix-ecteur van gemeen tewerken ir. W. v. d. Vegt, de oud-directeur ir. J. Lely en de andere ingenieurs, die bij den havenaanleg betrokken zijn geweest, werden aan de koninklijke familie voorge steld. De burgemeester jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder v. Rosenthal, heeft een rede gehoudexx waarin hij naging de totstandkoming van de haven, met een oppervlakte van 67.000 M2. terwijl de loswallexx een 'breedte hebben van 40 M. De kosten hebben in totaal drie mil- lioen gulden bedragen. „De vraag is nu slechts, welk gebruik van de haven zal worden gemaakt. Het laat zich aanzien dat de deining geen bezwaar zal opleveren; of de ruimte voldoende is, zal de tijd moeten leeren. De tegenwoordige vis- schersvloot bestaat uit 140 xnotorloggers, 16 schokkers en 18 garnalen vletten, doch ook door Urkers wordt van onze haven gebruik gemaakt en het is de bedoeling, dat in de tweede binnenhaven ook ligplaats zal wox-den gegeven aan schepen van de binnexrvaart, die dpor de schutsluis naar binnen kunnen komen. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik om de namen te noemen van eenige ambte* naren, die bij het werk nauw betrokken zijn geweest en richtte zich tenslotte tot H. M. de Koningin. Het woord is ook gevoerd door den heer J. J. de Niet, voorzitter van de Reedersvereeni- ging. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag 26, Maandag 27 en Dinsdag 28 April zal door het Nederlandsche Revue exi Ope rette Gezelschap, onder leiding van Renée de Vos, in bovengenoemden schouwburg de eerste opvoering wox-den gegeven van de xrieuwe wereld-schlager „I-Iet lied is uit" (De kleine Gardeofficier) met in de hoofdrollen: Alex de Meester, Is. Zwaaf, Theo Lodewycks, Frans Bogaerts, Ferry de Rooy, Beppy Rameau. Wies je Bouwmeester, Ans Poppes, e. a. Het orkest staat onder leiding van dexi heer Renée de Vos. HARMONIEMTTZIEKVEREENIGING „VOORWAARTS'. Deze vereeniging geeft Zaterdag 25 April een feestavond in St. Bavo. De humorist van Tongeren zal zijn aax-dige liedjes ten beste geven, tevens zal mevrouw v. d. Wal uit Am sterdam declameeren. De avond wordt be sloten met een bal. SCHEEPVAARTBERICHTEN Albana 23 April van Amsterdam naar Bremen. Aldabi vertrekt 23 April 17 u. van Antwer pen naar Rottex-dam. Aagtekerk p. 23 April Ouessant, Australië n. Rotterdam. Bovenkerk p. 23 April Perim, Rotterdam n. Calcutta. Bodegraven 21 April te Valparaiso v. Tal- cahuano. Chr. Huygens 23 April van Genua, Batavia n. Amsterdam. Djambi p. 22 April 17 u. Ouessant, Ham burg n. Batavia. Deucalion 21 April te Kingston, J. v. Am sterdam. Grijpskerk 22 April, 22 u. 30 m. v. Genua n. Marseille, Beira n. Rotterdam. Haax-lem 21 April van Mollendo naar Arica. Helder 22 April van Callao naar Amster dam. Johan de Witt, 22 April van Belawan Deli, Amsterdam n. Batavia. Jagersfoxxtein p. 23 April Gibraltar, Am sterdam, n. Beira, Kota Pinang 23 April 7 u. v. Port-Said, Ba tavia n. Rotterdam. Koudekerk p. 22 April Pantellaria, Cal cutta n. Rotterdam. Kinderdijk, 21 April van Colon, Rotterdam n. Vancouver. Lochmonar 22 April 0 u. 50 m. 1200 mijl West van Valentia, Pacifickust n. Liverpool no. Rotterdam. Lochgoil 18 April te Seattle, Vancouver n. Z.-Amerika. Merauke 23 April 9 u. te Singapore, Rotter- daxn n. Batavia. Nickerie 22 April 16 u. te Havre v. West- Indië, vertr. 12 u. v.a Havre. Orania 22 April 17 u. te Las Palrnas, Amsterdam n. Buexros-Aires. Pollux 21 April v. Bathurst n. Konakry. Prins der Nederlanden, 23 April v. Colom bo, Batavia, n. Amsterdam. Rietfontein 23 April van Duinkerken n. Antwex-pen, Beira n. Rotterdam. Simaloer 22 April te Boston, Java n. New- York. Streefkerk 23 April van Hamburg n. Rot tex-dam. Siantar 22 April v. Belawan Deli n. Singa pore. Sumatra 22 April te Barcelona, Rotterdam n. Genua. Wissekerk 22 April 18 u. 30 m. v. Ham burg n. Amsterdam. Waalkerk 21 April van Mombassa n. Port Soedan, Beira n. Rotterdam. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen) DANSWEDSTRIJD. OM HET AMATEUR-DANSKAMPIOEN- SCHAP 193L Men schrijft ons: Zooals reeds bekend gemaakt werd, wordt a.s. Donderdag 30 April alhier de groote dans wedstrijd gehouden voor het Amateur-Dans- kampioenschap 1931 (moderne dansen). De wedstrijd heeft voor het publiek toe gankelijk, plaats in Gebouw HÜ3. Tempe- liex-sstraat. Inschrijvingen van een ruim aantal dans paren valt te verwachten. Daar zich hier onder denkelijk de beste dansers van de stad bevinden, loont het ongetwijfeld de moeite dezexi wedstrijd bij te wonen, die overigens uitsluitend bedoeld is als propaganda voor het beter dansen. Het Comité vestigt er de aandacht op, dat niet behoeft te worden gevreesd dat derge lijke competities een overdx-even-sportieve richting van den dans tengevolge zullen heb- beix, met de daaraan verbonden excessen. De bedoeling is uitsluitend het publiek maatstaf te geven ter beoordeeling van wat het zélf op dansgebied presteert. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. A. B. M., het te Beverwijk zitten op hekjes langs grasgewas gelegen langs openbare wegen f l subs. 1 week tuchtschool; I. J. v. d. W., ovex-treding van het Motor- erx Rijwiel reglement f 0.50 subs, l veek tuchtschool; M. H. S., het te Bloemexxdaal als bestuurder van een motorrijtuig de maximum-snelheid over schrijden f 8 subs. 8 d. hechtenis; N. S. het met een rijwiel een straat in verboden rich ting in rijden, f 1 subs 1 dag hechtenis; E. P., het te Zandvoox-t op een rijwiel iemand xxxede voeren f 1 subs. 1 dag hechtenis; B. K., overtreding der politle-verorderxing van Heem stede, f 8 subs, dagen hechtenis. G. K. het te Haarlemmerliede met een woon wagen eexx verboden plaats innemen f 2 subs 2 dagen hechtenis, E. M. H. het een rijwiel 's avonds niet voorzien hebb envan een licht- gevendexx lantaarn f 2 subs. 2 dagen hechtenis D. S. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis, B. P. overtreding der pol. verordening van Beverwijk f 1 subs. 1 dag rechtenis. H. F. D. de nachtrust verstoren f 10 subs. 10 dagen hechtenis, N. B. overtre ding der Motor- en Rijwielwet f 4 subs. 4 da gen hechtenis, K. S. het zich in een tapperij in kennelijken staat van dronkenschap be vinden f 6 subs. 6 dagen hechtexxis, J. F. L. overtreding der Boterwet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. M. K. overtreding der Leerplichtwet f 3 subs. 1 dag hechtenis. S. de R. ovex-treding der Ar beidswet 2 x f 3 subs 2x3 dagexx hechtenis M. S. idexxx ontslag van rechtsvervolging. J. J. S. overtreding der Ax-beidswet. Oproeping nie tig verklaard. P. de R. idem f 15 subs. 15 da gen hechtenis. W. V- openbare dronkenschap bij hex-haling. 3 dagen hechtexxis en opzending naar eexx Rijkswerkinrichting voor zes maan den. J. K. overtreding der Wapenwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis, M. C. H. het met een motorrijtuig naar rechts een te groote bocht maken f 15 subs 15 dagen hechtenis. ZEILEN. HAARLEMSCHE JACHTCLUB. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar dé H. J. C. onderlinge seriewedstrijdeix in 12- voetsjollen houden. De uit zes wedstrijden bestaande serie begint op Zaterdag 2 Mei. De Nationale wedstrijden der H. J. C. zullen plaats vinden op 9 en 10 Meia.s. op het Noorder Buiten Spaarne. De wedstrijden worden gehouden in de volgende klassen: 12-voetsjollen (sexxiores, juniores en dames), 16 M2. klasse, 45 M2. klasse, Regenboogklasse eix Sterklasse. FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. (Nadruk verboden). 5) „U ziet er heelenxaal niet als eexx slechte man uit", zei ze na enkele oogenblikken, merkbaar opgelucht. „Gelukkig niet", was het vroolijke axxt- woord. doch zijn oogen hadden een peiixzen- de uitdrukklxxg. „Je kunt veilig binnenko men". De gastheer ging voor en Thea begroette Anstey, die in de hall stond, met een knikje van herkenning. „Ik ken hem van vrocgex-, toen hij bij ons was", zei ze. „Breng maar thee in de ontbijtkamer, An stey". Het was het eenige vroolijke en zonnige vertrek exx Miles voxxd het de gesclxikste ka- xxxer om zijn kleine gast te ontvangen. „Ik gelooi' dat ik wel weet wie je bent", begon hij. toen ze gezeten waren. „Ik ben Thea Wixxstanley. Mammie heeft u dit huis verhuurd. Er is nleixxaixd zoo lief als Mammie", volgde zij er vertrouwelijk aan toe, terwijl ze moeite deed onx rechtop te zitten iix een van de groote stoelen bij de tafel. „Dat wil ik graag gelooven", antwoordde Miles vriexxdelijk. Hij was tegenover het kixxd gaan zitten en de groote herderslxoixd lag ixx zijxx volle leng te op het haardkleed Thea kon Miles gezicht goed zien, nu lxct haast op dezelfde hoogte was als het hare. Ze vond dat hij heel knap was, maar be droefde oogen had. „Ik dacht, dat u heel anders was". Miles was lichtelijk vex^baasd over deze opmerking, vooral ook xxa hetgeen ze straks al over zijn uiterlijk gezegd had, maar hij vond het verstandiger het kind niets van zijn verwoxxdering te laten blijken. „Hoezoo?" vroeg hij alleen xxxaar. ,,Ik dacht dat u veel grooter was. Thea had zich voorgesteld dat de nieixwe bewoner, de slechte xixan, iets van een reus xxxoest hebben. „En hoe xxog meer?" „Donker heel donker". „Ik beix erg ziek geweest", vertelde Miles, „maar voor dien tijd zag ik er ook heel don ker uit. Ik heb veel in warme landen ge reisd". Maar hij had er geen idee van hoe donker Thea hem zichzelf wel afgeschilderd had, hoe donker exx hoe angstaanjagend, leeüjk! „Ik vixxd u heelemaal geen slechte man, ik zal het ixxamiixie vertellen". Dus het was Lady Winstanley geweest, die het kixxd op de gedachte had gebracht, dat hij een slechte man was, overwoog Miles. Dat verklaai-de dus haar raadselachtige op- nxerkingen over zijn uiterlijk. Hij moest ex- later nog vaak aan denken en met meer plezier dan hij er nu over had! Ansiey bracht thee binnen. „Suiker en room", vroeg de gastheer. „Alstublieft?" „Twee klontjes?" „Drie graag". Miles bediende haar en zette een schaal met koekjes voor haar neer, waarvan zij naar hartelust nxocht sxxoepen, wat ze dan ook ïxlet xxixliet te doen. Hij bewonderde haar fijne kleine handen, het blonde haar, do aantrekkelijke sierlijk heid van lxaar bewegingen. Toen zij klaar was nxct theedrinken, stond zij op en liep xxaar het raaixx. Miles kende geen kinderen van nabij exx dit fijne, mooie wezentje was lxeixx een openbaring. „Houd je van de zee?" vroeg hij, „uit de bovenvensters kan je juist een strook er van zien". „Ik vind de zee heerlijk. Mammie heeft een boot op de rivier, maar het is een heele oude, er komt telkens water in. Oonx Ted, maxxxnxie's broer, gaat er altijd xxxee uit vis- schen". „Gisterexx is mijn stoomjacht aaxxgekomen. Heb je zin onx eens nxee te gaan?" „Nou, exx of" klonk het verx-ukt, „als mijn moeder het goed vindt". „Vertel haar nxaar dat ik ïxiet zoo'n slech te maix ben, dan mag het misschien wel". „Ik zal haar zeggen dat u een sxxoes bent, beloofde het kleine meisje met kinderlijke openhartigheid. Miles werd haast vex-legen onder het en thousiaste compliment. „Nu moet je zeker gaan", vroeg hij. „Daix zullen Nero exx ik je naar de stallen brengen en ziexx ol' de poixy weer heelemaal opge knapt is". Thea had nog wel een poos in de stallen willexx blijvexx; er waren zulke prachtige paarden. Meneer Austixx's groot, zwart rij - oaard, een zenuwachtig dier, liet zich de iiefkoozingen van het kleine meisje welge vallen, tot groot vermaak van zijn eigenaar. „Gaat u wel eens met hexxx op een jacht- rlt?" „Ja zeker". „Hè. dat zou ik ook wel eens willen". Ze klapte ixx de handen bij de gedachte aan dit zoo vurig begeei'de amusement, waar aaix haar nxoeder lxaar xxooit wilde lateix deel- xxeixxen. „Misschien gebeurt dat nog wel", troostte Miles. Jack leidde Doppy aan dexx teugel en Miles hielp Thea in het zadel. „Kom je nog eens terug", vroeg hij, „maar dan de oprijlaan, hoor!" Thea knikte gaf Doppy een zacht tikje met haar zweep exx reed, gevolgd door den stal knecht de oprijlaan af en het groote hek uit. Lady Winstanley zat oxxder dexx acacia toen Thea opgewonden haar avontuxxr kwam ver tellen. Haar moeder liet het borduurwei-k waar aan ze bezig was in den schoot vallen en keek het kleine meisje verschrikt aan, toen ze hoorde xxxct wien ze had keixnis gemaakt. „Weet u, xxxamxxxie, hij is niet eens zoo gx'oot exx zoo donker. Hij ziet er heel gewoon uit. Hij heeft een erg lief gezicht exx hij kijkt soms zoo bedroefd. Ik geloof heelemaal niet dat hij eeix slecht xxxaix is!" Even kwam er eeix geërgerde uitdrukkixxg op Lady Winstanley's ïxxooi gezicht. „Heb je meneer Austin opgezocht? ont moet, bedoel je zeker, Thea. Natuurlijk is hij een heel gewoon nxan! Heeft iemand je sonxs gezegd dat hij dat niet was? Je haalt je sonxs zulke zonderlinge ideeën in 't hoofd". Thea was de eerlijkheid in persoon. „Ontmoet heb ik hem eigenlijk niet. Ik wilde hem zoo graag eerxs zieix uit de verte. Toen ben ik over de haag van het park gesprongen nxaar Doppy steigerde eix sloeg op hol, ïxxeneer Axxstin was juist in de buurt m greep haar bij den teugel'. Alice Winstaxxley sloeg haar armen om Thea heexx en trok haar naar zich toe. „Kindje, wat maak je mij aan 't schrik ken. Was Jack dan niet bij je? Ik moet straks eens een ernstig woordje met henx praten!" „Hij wilde niet hebben dat ik het deed. Het was heusch zijix schuld niet, mammie. Ik wou meneer Austixx zoo gr&ag zieix". „Het spijt me erg dat je dat gedaan hebt, Thea", klonk het verwijtend. „Wat moet me neer Austin wel niet van je denken, dat je zoo maar zijn park biixnen komt? „Hij denkt niets bijzonders, hij was heel vriendelijk. Toen hij Doppy gekalmeerd had, heeft hij mij mee naar huis genomen. Hij vroeg of ik nog eens terug kwam. Ik kreeg drie klontjes suiker in de thee en heerlijke koekjes, veel lekkerder daix hier. En hij heeft een heel grooten hond, Nero, een pikzwart paard. Ik xxxag zijn stoomjaclxt zieix en hij wil me meenemen op jacht". „Dat kan niet hoor, Thea. Maar ga je nu eerst maar eens verkleeden". „Hè moesje, mag ik nu heusch ïxiet met hexxx mee? Hij zal goed op mij passexx", vlei de het kind. „We zullen ïxog eens zien, ga nu eerst maar naar binnen". Als haar xxxoeder zei: „we zullen nog eens zien", wist Thea wel dat ze het pleit al half gewonneix had, exx een vroolijk liedje zin gend, huppelde ze xxaar haar kamer. Nadat ze Jack onder handen genomen had zette Lady Winstanley zich weer ixx haar stoel onder den acacia, om de situatie te overdenken, waarin Thea's eigenmachtig be zoek aan de „Grange" haar had gebracht. Het zou moeilijk zijn om het kind dat den nieuwen buurman bijzonder aardig scheen te vinden eix dat zich niet gemakkelijk van haar voornemens liet afbrengen, te beletten vex-der met den bewoner van de „Grange" om te gaan. Persoonlijk koesterde ze wan trouwen tegen dien meneer Austin, die schat rijk scheen te zijn en van wiens verleden niemand iets sclieen te weten waarschijn lijk was hij een of andere O. W.'er. maar ze kon toch zijn hulp en gastvrijheid tegenover Thea in geen geval negeeren. Ze moest henx schrijven of hexxx persoonlijk gaan bedanken. Bovendien Thea zou toch xxiet tevreden zijn voor haar moeder met haar ixieuwen vriend kermis had gexxaaakt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6