INGEZONDEN DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSACENTJE DE CENTRALE HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 APRIL 1931 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re- dactio zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. MEER EERBIED VOOR DE NOG-NIET-OUDE BOUWKUNST IN HAARLEM. Het is reeds eenigen tijd geleden dat de Proveniershuisjes aan het Groot Heiligland de belangstelling trokken door de sloopings- plannen. Het is alweer haast vergeten. En in die dagen verscheen in Haarlem's Dagblad een artikel, waarboven een opschrift stond, dat meer dan gewone beteekenis had. „Meer eerbied voor de oude bouwkunst in Haar lem", luidde het en bovenstaand opschrift is er aan ontleend. Dit ongewone schuilt hierin, dat de be langstelling hiervoren bedoeld er eenvoudig niet is; het gebruik maken van dat opschrift legde het te kort aan belangstelling en eer bied in feiten vast. Dat te kort aan belang stelling is te constateeren bij het overgroote deel van het publick. Immers, een kleine groep, maar dan ook een zeer kleine, inte resseert zich voor de bouwkunst en dan nog wel bijna uitsluitend voor de oude bouw kunst. Niemand bekommert zich erom of een bouwwerk, dat niet tot „oud" is te stem pelen, verminkt of verknoeid wordt. En toch schuilt in vele opzichten de beteekenis ecner stad bijna uitsluitend in hare stede- bouwkundige en architectonische uitingen. Maar behalve in enkele openbare gebouwen zien we nergens het levendig besef hiervan aanwezig. Integendeel! Alle daden op ar chitectonisch gebied wijzen slechts op een negatieve richting. Voor de Proveniershuisjes liep men einde lijk en gelukkig eens warm. Maarte laat! De catastrophe was niet meer te ver mijden. De fout school elders en was niet meer te keeren. En toch geschieden zulke feiten bij hei'haling, zonder dat men er ook maar in het minst erg in heeft. Hiervoor zijn heel veel factoren aan te wijzen. Maar één is er, waarop ik hier eens de aandacht wil vestigen: de inaterieele belangen. Een der Proveniershuisjes, het hoek- perceeltje, was reeds verminkt door het aan brengen van een groot raam dat er heele- maal niet hoorde. Waarom? Om enkele lut tele guldens meer voordeel. Eerbied voor de architectonische waarde was er niet, alleen gold de materieele waarde, uitgedrukt in een bepaald bedrag aan geld. En daarmee werd het huisje hopeloos verknoeid. Hier was: te weinig eerbied. Ditzelfde nu kunnen we bij herhaling waarnemen. O, zeker, ik wil niet zeggen dat ev geen factoren kunnen zijn van zakelijk belang, die een of andere verandering ge biedend noodzakelijk maken, belangen als het voortbestaan van een broodwinning en dergelijke, maar in heel veel gevallen is de noodzakelijkheid niet aan te toonen. Vele malen zijn het slechts de zucht naar „mo- derniseeren", meegaan-met-z'n-tijd, een te bereiken financieel voordeeltje enz., die de veranderingen tot stand brengen. Zien we eens rond, dan kunnen we vel schillende gevallen in Haarlem daarvan aanwijzen. En lang niet altijd alleen bij den zakenman bij wicn noodzaak voor bedrijf een eerste rol speelt. De Proveniers-huisjes zijn ér om het aan te toonen. Gebrek aan eerbied bij regenten, gebrek aan eerbied bij het stadsbestuur, gebrek aan eerbied bij de Schoonheidscommissie. Deze laatste vooral is dit als een ernstige grief aan te merken. Hier had een taak gelegen! Maar ook or andere wijze constateeren we dit gebrek aan eerbied. De oplossing Groote Houtstraat hoek Gierstraat is eveneens van recenten datum en een bewijs van gebrek aan eerbied voor het stadsbeeld. En was datzelfde des tijds niet aanwezig bij den bouw van de magazijnen der fa. Vroom en Dreesmann aan de Korte Veerstraat, waardoor het stadsbeeld ernstig werd geschaad, door de hoogte van het gebouw? Dit zijn voorbeelden ten opzichte van het stadsbeeld. Omtrent gebouwen zijn ook voorbeelden aan te wij- zen. In de Voorhelmstraat b.v. waaron men uit de Bloemhofstraat het volle gezicht heeft, i - destijds door een architect een wijkgebouw- tje ontworpen. En zooals dat daar stond wa het op zich zelf een fijn, prachtig geveltje. Maar de mobilisatietijd met woningennood brak aan en alle reden was er, dat fijn brokje architectuur even te vernielen om ruimte te maken voor een bovenwoning. De architect zelf weigerde, zag wel dat het niet kon met behoud van de architectonische waarde, maar gauw was er een gevonden, (de naam blijve hier achterwege) wiens ge brek aan eerbied de basis was, waarop d' verbouwing tot stand kwam. En het resul taat was, dat de oorspronkelijke gevel totaal verknoeid werd. Op het Plein stond een juweeltje van bouwkunst uit den tijd van omstreeks 1910. Een prachtige compositie op destijds zeld zaam moderne accoorden van baksteen af gewisseld met natuursteen. De onderpui was een massief stuk natuursteen, waarop har monisch de bovenbouw was opgetrokken. Hier wordt bedoeld, het gebouw van de Am- sterdamsche Rijtuig Mij. en nu gebruikt als auto-show. Maar van het brok architec tuur is niet veel meer over, aangepast als het moest worden aan het nieuwe bedrijf ook al heeft men hier nog getracht zooveel mogelijk te behouden. In de Groote Houtstraat stond ook een destijds belangrijk huls, waarin de slager: van de fa. Daudey was gevestigd. De ge- heele onderpui werd uitgebroken en voor zien van een „modern" winkelraam. Er Is niets van overgebleven. De wijziging is radi caal. Als winkelhulzen staan er twee gebou wen uit dien tijd nog onaangetast, n.l. in de Koningstraat, waarin gevestigd een brood bakkerij en het winkelpand in de Barteljo- rlsstraat van de fa. H. en J. Lamp. Hoe lang het laatste nog ongerept zal blijven staan, wie zal het zeggen? En toch is ook dat een zuiver staaltje van bouwkunst uit. een be paalde periode. Maarhet is géén „oude" bouwkunst en heeft dus geen belangstelling. In demaar neen. Het ligt niet in de bedoeling alle gevallen als voorbeelden te noemen; wij zouden papier tc kort komen. De hier aangehaalde zijn een green uit do vele. zoo voor de vuist weg genoemd. Toch moet het b.v. de belangstelling van de schoonheidscommissie gehad hebben, dat op den hoek van de Dreef en het Frederiks- park niet zoo'n leelijk huis was gezet; op die plaats hadden we méér mogen verwachten dan deze architectonische niemendal. Op zich zelf is er niets aan fout en toch is het geen fijne kunstzinnige uiting van archi tectuur. Laat ons hopen dat de natuur door middel van veel klimplanten dit gebrek aan eerbied met den mantel der liefde zal weten te bedekken. Neen, waarlijk, de bouwkunst, het schoonc in gebouwen, dat niet tot de oude bouwkunst gerekend kan worden, heeft njet te klagen over algemeen gebrék aan eerbied en belang stelling. Maar niet alleen in Haarlem. In bijna alle steden is dat zoo en zijn de voor beelden voor het grijpen. Toch is die belangstelling voor de niet- oude bouwkunst even urgent als voor de oude. Straks toch is oud, wat nu nog tot het nieuwe behoort. Dan zal eT weinig meer aan te toonen zijn dat de belangstelling ver dient, dat nog gaaf zal zijn. Daarom is het zoo noodig dat die belangstelling voor de bouwkunst in algemeenen zin opgewekt wordt; ook noodig, opdat de architecten van heden daarin een basis kunnen vinden voor hunne inspiraties. Deze weinige belangstel ling toch laat niet na haar stempel op de hedendaagsche bouwwijze te drukken. Wij zien dat tot uiting komen in allerlei bouw werken, waarbij uit gebrek aan belangstel ling een architect niet eens te pas komt, de bouwsels tot stand komen zonder hun raad of advies In te winnen en hun kunnen een voudig wordt genegeerd en waardoor men dan meent goedkooper uit te zijn, al thans de kosten van een architect meent uit te sparen. In enkele gevallen slechts, waar bij het eigenbelang tot inzicht werd en een rol ging spelen, wordt de architect nog „ver eerd" met een opdracht. Het „clandestien bouwen vindt steeds meer en meer ingang. En toch spreekt men nog van bouwkunst. In dit verband is hpt merkwaardig ook de cou rantverslagen eens na te zien. Daarin vinden we steeds dezelde termen, zoodra het gaat de beschrijving te geven (liefst bij een verbou wing) van het openen eener zaak. Dan lezen we steeds een smaakvol geheeleen aan winst der straat,een aankleeding die er wezen mag,En dan komt het niets op aan of die z.g. aanwinst heelemaal geen aanwinst, dikwijls zelfs maar een armelijk bouwsel is, (timmermanskunst in vakterm). Hoe geheel anders staat men tegenover de andere kunsten! Daar zijn bevoegde recen senten, die klaar en waar hun oordeel geven, wier inzichten gepubliceerd worden en waar de hebben om der wille van de kunst alleen. Maar in de bouwkunst mag er wel een loopje mee genomen worden. Nu is de bouwkunst niet alleen „kunst" doch een dienende kunst met practische bruikbaarheid. Doch het za kelijke gedeelte hiervan moet toch van het bouwkunstige gescheiden blijven. Mij dunkt, zulk een critiek van een ter zake bevoegde, (hoe moeilijk zal zijn taak zijn!) zou zeker ten goede kunnen werken. Het correctief optreden der schoonheidscommissie in de nieuwe wijken is duidelijk zichtbaar en ook aan te merken als een soort critiek, critiek die weliswaar onder dwang aanvaard moet worden, maar dan ook duidelijk de resulta ten kan aantoonen. Wel is het nog maar een klein resultaat als uiting van een eerste begin, maar dat nog veel hoopvol doet ver wachten. In de nieuwe wijken was zulk een correc tief dan ook brood noodig. Hier toch was heel geen eerbied voor het uiterlijk aspect bij de bouwers ('n architect was daar een curio sum) hier wordt enkel gebouwd terwille van de winst, wordt enkel geproduceerd het han delsobject. Ook hier zal nog meer bereikt kunnen worden, door de gevels van een ge- heele straat In één hand te geven, zooals ook wel in andere steden voorkomt. Hier zou de gemeente regelend kunnen optreden. Wanneer het eerste plannetje in een gepro jecteerde straat voor grondaankoop wordt aangevraagd, zou de gemeente tegelijkertijd den architect kunnen uftnoodigen het pro ject te maken voor den geheelen straatwand. Daardoor zou er voldoende belangstelling ook bij bevoegde architecten zijn zich er aan te willen wijden en zou er ook belang rijker werk te voorschijn komen. En de kosten zouden in den gemeentelijken grond prijs gecalculeerd kunnen zijn en nog wel zonder bezwaar, daar per huis omgeslagen deze weinige kosten niet opwegen tegen de onkosten, die" aan het telkens nieuw indienen vastzitten. Bezwaarlijk? Wel ja, natuurlijk, maar ook op te lossen. Het systeem van den eersten aanvrager telkens uit te noodigen is beter dan een bepaalde groep van bevoor rechten aan te wijzen. En zij, die blijken onbekwaam te zijn kunnen worden afge wezen. Het is hier niet de plaats om dit ver der uit te werken. Zooals nu echter vaak ge schiedt, wordt de bouwer (onverschillig of een architect het plan voor hem verzorgt) vaak verwezen naar hetgeen in de omgeving reeds staat: maakt u het zoo maar! Dit is natuurlijk principieel onjuist, temeer als we dan nog moeten constateeren dat het be doelde werk architectonisch maar zéér mid delmatig is en zulke adviezen waarschijnlijk dan ook alleen maar gemakshalve gegeven worden. Waarmede alweer de kiem is aange toond voor te weinig eerbied (en nu eens niet alleen voor de architectuur!!) Dit tweede gedeelte betreft weliswaar alleen een groep van ingewijden en is minder van algemeene strekking maar is daarom niet minder belangrijk. MRT. DE N. B. A. S. AAN A. DE G. lo. Het stukje „Vlootclubje spelen" van ..een N.B.AJS.'er in Haarlem's Dagblad van 20 April is geschreven, zonder dat ons be stuur of de leden er in gekend zijn, zoodat wij geen verantwoordelijkheid voor de plaat sing daarvan op ons nemen. 2o. Wij betreuren het, dat A. de G. niet bij een critiek op het ingezonden stuk ge bleven is, maar in 't algemeen N.B.A.S. om haar wijze van optreden heeft aangevallen, een kritiek, die in de kolommen van Haar lem's Dagblad weinig zin heeft, omdat de lezers van dit blad inhoud en toon van onze officieele propagandageschriftjes niet ken nen. Wij hadden het dan ook juister en pret tiger gevonden en hadden het werkelijk zeer op prijs gesteld wanneer A. de G. in een brief aan het bestuur van Enbas voor een z.i. domme manier van propaganda voe ren had gewaarschuwd. 3o. Het doet ons plezier te vernemen, dat er op de scholen nog meer menschen zijn, die met ons de onverschillige houding' van de meeste middelbare scholieren tegenover de tijdsproblemen willen bezinnen, die met de heerschende mentaliteit willen breken. Maai'vragen we ons af als er zoo veel medestanders zijn, waarom hebben we dan zoo weinig van hen gehoord, waarom uitten ze datgene, wat ze op hun hart. had den. niet eens in schoolkrant of sclioolver- eeniging, waarom maakten zij ons tot nog toe nooit hun meening over onze manier van optreden kenbaar? Er zijn oi. voor de toekomst twee mogelijk heden; INGEZONDEN D1EDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw beste vriend is degene, die in moeilijke dagen helpt. Sluit een le vensverzekering bij „De Centrale". De Centrale- Polis zorgt voor de Uwer* langer dan GIJ het kunf.\ „De Centrale" biedt U al» een der soliedste JnsteilirH aen een en at veiligheid RIJNSTRAAT - DEN HAAG Of deze sympathiseerenden stappen ter- wille van de zaak eens over hun aestheti- sche bezwaren heen en trachten eens met N.B.RA.S. in contact te komen: N.BA.S. is toch nog steeds de eenige jeugdbeweging, die de middelbare school tot speciaal werkter rein heeft. Als het u ernst is met onze ge meenschappelijke idealen, komt dan eens op onze bijeenkomsten, in de eerste plaats op de introductieavonden, die we voor elke school apart organiseeren. De secretaresse Annie van den Burg. Kleverlaan 154 zal u desgevraagd graag geregeld een convocatie toesturen. Of wanneer dit onmogelijk is (heusch 't zal in de practijk waarschijnlijk wel meevallen!) dan zouden we toch in ieder g-val kunnen samenwerken om onze gemeenschappelijke ideeën weer op de scholen te verspreiden. Voelt u er wat voor, een debatavond over het vredesvraagstuk te beleggen tusschen een voorstander van onze vloot en een ont- wapenaar? Of er bij het bestuur van „Onze Vloot" op aan te dringen, de voorlichting in de door hen voor middelbare scholieren op te richten studieclubs zoo alzijdig mogelijk te laten zijn, door ook antimilitairisten als inleider of toehoorder toe te laten? Het zou ons werkelijk zeer verheugen, wanneer deze polemiek dit positieve resul taat had, dat we onzen strijd met meer men schen, misschien critischer wat onze metho de betreft en dus met meer kans op succes zouden kunnen voeren. U, mijnheer de redacteur, danken wij voor de plaatsruimte. Het Bestuur N.B.A.S. afd. Haarlem. UIT DE PERS. Het rapport over Vogt en de A. V. R. O. Het AlgemeenHandelsblad schrijft over het rapport der commissie De Vries o.a.: Er zijn instellingen die grooter zijn dan haar leiders, en die niet met deze laatsten staaft of vallen. Zoo hebben wij steeds de A. V. R. O. gezien: een groote beweging in ons volk, bezrield met een vitaal besef van natio nale saamhoorigheld dat in haar sfeer-kring sterker bleek dan het sectarisme; een stroo ming die, tegen de overheidsbeknotting in, uitgroeide tot een groot, spontaan en posi tief enthousiasme, zooals dat verleden jaar tot uiting kwam op de monstervergadering van Houtrust. Een van de punten, waarop afkeuring wordt uitgesproken is reeds oude historie die wij niet zullen ophalen; te minder omdat het rapport het standpunt, destijds door het „Handelsblad" ingenomen, volkomen beves tigt. Het andere raakt indirect het recente bestuurs-conflict dat met he z.g. „geval-Van Doorne" in de A. V. R. O.-leiding tot uitbar sting kwam. Maar hier geldt het de behoor lijkheid van bepaalde vormen van beleid, en geen intrinsiek wanbeleid van corruptie of fraude. Wij hebben in de leden der commissie die dit moeilijke werk met zooveel toewijding vol brachten, en in dr. De Visser die hem aan wees en zijn hooge prestige aan hun arbeid medegaf, genoeg vertrouwen om hun conclu sies zonder voorbehoud te willen aanvaarden De opdracht der commissie was te rappor teeren over bepaalde mededeelingen aan gaande bepaalde gedragingen van den heer Vogt. Het algemeen beleid van het A. V. R. O.- bestuur viel buiten het commissoriale onder zoek. Daaromtrent hebben de rapporteurs zich dan ook niet uitgesproken. Hoofdzaak is echter dat aan de scherpe campagne welke het prestige van de A.V.R.O. dreigde aan te tasten door de figuur van den directeur in een zeer bedenkelijk licht te stel len, dank zij dit rapport een einde is gemaakt. Voor den heer Vogt zal dit deel van het rap port een groote voldoening beteekenen. Voor zijn beschuldigers een gevoelige en verdiende terechtwijzing, die door het ostentatieve twijgen'" van dr. De Visser niet wordt ver zacht. Voor het A. V. R. O.-bestuur, dat mandataris is van de honderdduizenden Nederlanders, die de nationale beteekenis van deze instelling waardeeren en wenschen hoog en smetteloos te houden, moge het een aansporing zijn om te zorgen dat de organisatie nu ook in de toe komst door ondubbelzinnige waarborgen boven elke verdenking verheven blijft. De eenige algemeene omroep in Nederland, wie het aan belagers niet ontbreekt, zooals al blijkt uit sommige reacties op het rapport, moet onschendbaar zijn, en in een glazen huis kunnen leven." RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 26 APRIL HILVERSUM 298 M. 8.00—12.00 VARA. 12.00—5.00 AVRO. 5.00—6.00 VARA. 6.45—8.00 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.50 Voetbalnieuws. 8.55 S. S. Dantinga: „Dahlia's" 9.25 Gramofoonpl. 9.35 Voetbal nieuws. 9.40 Declamatie Martien Beversluis. 10.00 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot M. m. v. „4 Ottrud's", vocaal kwartet. 10.50 L. J. Jordaan: „De Teekenfilm". 12.30 Concert. AVRO-octet o. 1. v. L. Schmidt. 2.Gramo foonpl. 2.14 Uitzending Voetbalwedstrijd Hol landDuitschland. 4.30 Vaz Dias en Gramo foonpl. 5.Kinderuurtje. 6.45 Kerkuitzen- ding .uit Edam o. 1. v. Da. A. Leistra. 8.Vaz Dias. 8.15 Aansluiting Concertgebouw Am sterdam. Symphonie no. 8 Beethoven. 8.50 Vioolvoordracht Nicholas Roth. Vleugel: Egb. Veen. 9.15 Boekenhalfuurtje. 9.45 Omroep orkest o. 1. v. N. Treep. M. m. v. Helene Cals (sopraan) 11.Gramofoonpl. HUIZEN, 1875 M. 8.30—9.30 KRO. 9.50 NCRV. 12.00—5.50 KRO. 5.50 NCRV. Daarna KRO. 8.30 Morgenwijding der Schola Cantorum St. Odo o. 1. v. R. Schelstraete. 9.50 Kerkdienst uit Breukelen. 12.01 Concert KRO sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.30 Lidwina Diepenbroek over Guido Gezelle. 2.Concert Holl. Strijkkwar tet o. 1. v. H. Leydensdorff. 2.25 Dameskoor o. 1. v. S. ten Napel 3.30 Vervolg strijkconcert. 4.Eucharistisch Jeugdwerk Breda. 5.50 Kerkdienst uit Rijnsburg. 7.45 Pater Adrianus O. M. C. „Apostolaat ter zee". 8.10 Voetbal uitslagen. 8.15 Concert KRO. orkest o. 1. v. J. Gerritsen, ca. 9.Vaz Dias 9.15 S. P. J. Borsten: „Verslag van den wedstrijd Holland- Duitschland". 10.40 Epiloog door het Klein koor o. 1. v. J. H. Plocker DAVENTRY, 1554,4 M. 2:20 Kerk-cantate No. 146 van Bach. Koor, orköst en solisten. 3.15 Bijbellezen voor kin deren. 3.35 Concert. Kwintet. E. Stevenson (sopraan). S. Logan (bariton). 4.50 Piano-re cital door Katharine Goodson. 5.20 Bijbelle zen. 7.05 Kerkdienst. 7.55 Liefdadigheidsop- roep. 8.Lezing. 8.10 Berichten. 8.25 Concert. Orkest. R. Eastpn (bas). 9.50 Epiloog. PARIJS, (Radio-Paris) 1725 M. 7.05 Gramofoonpl. 10.50 Gramofoonpl. 11.50 Orgelspel. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Gramo foonpl." 3.20 Gramofoonpl 7.20 Tooneeluitzen- ding. 9.20 Gramofoonpl. LANGEKBERG, 473 M. 6.20 Concert. 7.20 Gramofoonpl. 8.25 Kath. Morgenwijding. 10.50 Concert. Koor, orkest en solisten. 12.20 Orkestconcert. 2.30 Verslag van den Voetbalwedstrijd Holland-Duitschland in het Olymp. Stadion te Amsterdam. 7.20 „Der Bettelstudent". Operette van K. Mil- löckeh. Daarna: Berichten en tot 10.20 Dans muziek. 10.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG 1153 DL 11.20 Orkestconcert. 1.20 Orkestconcert en declamatie. 3.20 Gramofoonpl. 7.35 Piano-soü 8.05 „De Chineesche Vaas". Hoorschets in 1 bedrijf van F. Nagl. 8.25 Waldhoorn-soli. 8.40 Liederen-voordracht. 9.10 Orkestconcert. 10.10 Dansmuziek. STEUNT! bij gelijken prijs en kwaliteit de Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij uw land en BESTRIJDT gij de werkloosheid. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M- 503.5 M.: 4.20 Koorconcert. 6.05 Gramofoon pl. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Dansmuziek. 338.2 M. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Gramofoonpl. 5.35 Orkestconcert. 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Orkestconcert en viool-soli. Zang. ZEESEN, 1636 M. 6.20 Havenconcert. 7.20 Lezingen. 8.15 Mor genwijding. 10.50 Bach-cantate no. 103. J. S. Bach. Koor-orkest en solisten. 2.50 Jeugduur- tje. 2.20 Piano-recital. 3.15 Voetbalwedstrijd Holland-Duitschland. 4.10 Concert. 5.50 Strijkkwartet. 7.20 Operette „Der Bettelstu dent", C. Millöcker. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. (g&OQ© - fcSOODÏS SPECIALISTEN TEL. 14609. K.ONINGSTR. 17 PHILIPS. EN „ERREM 3" TOESTELLEN MAANDAG 27 APRIL HILVERSUM, 298 DL Algemeen Programma. Nederlandschë Omroep. Verzorgd door de VARA. 8.— Gramofoonpl. 10.— Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht J. v. Elsacker. 10.30 Voor de zieken. 11.30 Gramofoonpl. 12.Con cert. VARA-septet o. 1. v. I. Eyl en Gramofoon platen 1.45 Onderbreking. 2.15 Jozef Cohen leest eigen werk. 3.Gramofoonpl. 3.30 P. J. Kers: „Vegetarische Keuken" 4.Gramofoon- platen. 4.45 J. Derksen (eigen werk). 5.20 Con cert VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl. 6.40 Mr Dr. G. v. d. Bergh: „De politie en haar verhou ding tot de bevolking". 7.Gramofoonplaten 7.05 Ir. R. A. Gorter: „Schadelijke gassen en dampen in fabriek en werkplaats". 7.30 Lie deren-recital Berthe Seroen. Joh. Beekhuis (piano). 8.05 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot m. m. v. J. Hekster (viool). 8.35 Voordracht A. Vogel. 9.25 Vervolg concert. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Vervolg concert. 11.— Gramofoonpl. HUIZEN, 1875 DL (Uitsl. NCRV.-Uitzending). 8.Schriftlezing. 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Lezen van Chr. lectuur door Mej. Doyon. 11.30 Gramofoonpl. 12.Po- litieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelcon cert Jan Zwart. 1.45 Gramofoonpl. 2.Uitz. voor scholen. 2.35 Gramofoonpl. 3.15 Knip cursus. 4.Ziekenuurtje. 5.Concert. Mej. A. Hermes (alt), G. Botha (viool), P. I-Ialsema (piano). 6.15 Dr. F. J. Krop: „De Paaschcam- pagne der God-loozen en wat zij ons te zeg gen heeft". 6.45 Zangcux'sus J. p. Caro. G. v. d. Burg (piano). 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoon platen. 8.A. Broxn Jr. „Uit de geschiedenis van den orgelbouw". .830 Concert. Chr. Radio orkest o. 1. v. G. Stam. J. P. Caro (bas), G. v, d. Burg (piano). 10.Vaz Dias. 10.45 Gramo foonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Ox4- gelspel door E. T. Cook K. Whittome (zange res). 12.35 Concert. Orkest. 1.20 Gramofoonpl. I.50 Uitz. voor scholen. 2.40 Dansmuziek. 3.05 Concert. A. Piggott (cello) D. Aspinall (piano) 3.35 Orkestconcert. 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Be richten. 6.Viool-recital door W. Small. 6.20 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 „Der Rosenkavalier", Strauss, (eerste bedrijf). 8.20 Berichtexi. 8.35 Berichten. 8.40 Lezing. 9.00 „Yes, and Back Again". Paraphrase van E. J. King "Büll.10.05 Dansmuziek. PARIJS, (Radio-Paris) 1725 DL 7.05 Gramofoonpl. 11.50 Gramofoonpl. 12-25 Gramofoonpl. 3.05 Orkestconcert. 5.20 Gra mofoonpl. 7.20 Solisten-concert. 8.50 Gramo foonpl. LANGENBERG, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 9.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25 Concert. Orkest exi so praan. 4.20 Gramofoonpl. 7.20 Orkestconcert. 7.50 Concex't uit Weenen, 10.35 Berichten. Daarna tot 11.20 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50- Orkestconcert en zang. 7.20 Concert.. Orkest, koor en solisten. 9.25 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 en 338.2 DL 508.5 M. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Gramofoon pl. 5.20 Ziekenuurtje. Gramofoonpl. en zang. 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Concert. Koor, orkest en piano. 7.50 Gramofoonpl. 8.35 Gramofoonpl, 8.40 Solisten-concert. 338.2 M.: 4.20 Dansmu ziek. 5.20 Orgelconcert en causerie. 6.05 Gra mofoonpl. 7.20 „Familie van Zon". Operette van H. Lunk. ZEESEN, 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gyxnnastiek. Daarna Gra mofoonpl. 9.30 Lezingen. 11.50 Gramofoonpl. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Le zingen. 3.50 Concert. 4.50 Lezingen. 7.50 Con cert uit Weenen. 9.35 Berichten. Daarna tot II.50 Dansmuziek, EEN DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Hij legde Keesje voorzichtig in zijn schuit, om hem te laten afdruipen. Keesje was nog steeds bewusteloos en dc man dacht wel, dat hij dood was. Met belangstelling keek hij er naar. En hij had medelijden met het kleine agentje. En terwijl hij Keesje ineengedoken tegen den rand van de "schuit liet liggen, ging hij de visschen, die ook mee naar hoven waren gekomen, mét zijn netje een voor een opscheppen. Enfin zcidc hij tot zichzelf, het is ten minste meegenomen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10