Plotseling voelde hij zicli aan den arm getrokken en Wouter de Vries stond voor hem. Hallo Wout, zei Tom. ben jij hier? Lollig joh, en hij pakte den zenuwachtig lachenden Wouter bij een arm en trok hem mee naar een bank die een eindje verder opzij van de schoolingang stond. Natuurlijk hadden ze elkaar heel wat te vertellen, van vroeger. Want hoewel Wouter een jaar jonger was dan Tom en een klas lager zat, had den ze elkaar vroeger toch vrij goed gekend, omdat Tom altijd zoo'n beetje als Wouter's beschermer was opgetreden, wanneer de .andere jon gens hem een beetje te veel plaag den. Het was dus zeer begrijpelijk dat Wouter heel erg blij geweest was met het bericht, dat zijn oudere vriend op dezelfde kostschool zou komen als waar hij zelf nu was. Van Wouter vernam Tom ook van de groote naijver die er tusschen hun school en een andere bestaan moest, in de stad, en ook van de Wijze waarop men op het pensionaat over die „Martijners" oordeelde. Wouter vertelde van de wedstrijden en Toms oogen glommen van ploi- zicr. Wouter vertelde van het over wicht dat Kees Wildervanck, de captain van de club, op de andere jongens scheen te hebben en Tom's oogen werden achterdochtig. Toen hoorde hij wat zijn kreupel vriendje vertelde van de vechtpartijen en de aanleiding daartoe en zijn oogen namen een vijandige uitdrukking aan evenals zijn gezicht, waar een koppige trek op kwam. Het was enkele weken later en de half-maandelijksche voetbalwed strijd zou binnen enkele dagen plaats vinden. Tom had al dadelijk meegetraind en waarlijk zijn spel Certrof de stoutste verwachtingen der pensionaters. En niet alleen op het sportterrein werd Tom geap precieerd, ook daarbuiten, op de speelplaats en in het ontspannings lokaal mocht een ieder hem even graag. Merkwaardigerwijze, was nog niemand met hem over de „vijande lijke" school begonnen, als voelden zij intuitief, dat zij met een dergelijk onderwerp aan een verkeerd kantoor zouden aankloppen. Zelfs Kees Wil dervanck, die overigens op zeer ka- meraadschappelijken voet met hem kwam te staan, had nog met geen woord over de „veel-mindere" Mar tijners tegenover Tom gerept. Hij vond Tom een pracht-vent en moest in stilte diens superioriteit erken nen. Er ging een vreemde en kalme kracht uit van de „blonde nieuwe ling", waarvoor iedere medescholier een bepaald respect koesterde. De jongere en kleinere leerlingen lie pen met hem weg, evenals Wouter, die trotsch was op zijn oudste vriend Sedert de komst van Tom van Dam schenen de andere jongens ook me?r om Wouter te zijn gaan geven. Men bemoeide zich met hem en mengde hem, alsof zooiets vanzelf sprekend Was in de gesprekken. Vlug was Tom op zijn fiets ge sprongen, om enkele boodschappen te gaan doen. Juist wilde hij de win kelstraat inslieren, toen van den anderen kant een jongen de straat overstak. Belgerinkelpiepende remmeneen uitroep: Pas op! en twee jongens lagen op de straat keien met tusschen hen in de deer lijk gehavende fiets. Verschrikt krabbelde Tom overeind en zag hoe de andere jongen hetzelfde wilde doen, toen hij plotseling een kreet slaakte en naar zijn knie greep, waar een dun straaltje bloed naar buiten kwam sijpelen. Heb je je erg bezeerd? vroeg Tom, het spijt me, je stak zoo plot seling den weg over, dat ik geen kans meer zag om je heen te gaan. Au, ik kan niet meer staan op dat been, kwam het er pijnlijk uit. Wacht ik weet wat, zei Tom. Hij raapte vlug de fiets van den grond en met behulp van enkele omstan ders gelukte het hem de gewonde in het zadel te krijgen. Waar woon je? vroeg hij. In de Molenstraat, zei de jon gen, nummer 18. Ik zal je er heen rijden, ant woordde Tom, hou mij nu maar ste vig om mijn schouders en laat dat Zieke been van je rustig hangen. Neen, dank U wel, ik denk wel dat ik het alleen zal kunnen doen, dank U, zei Tom tegen de man die hen behulpzaam wilde zijn. Die bromde iets van: Vooruit dan maar en wildebrassen.... niet uitkij ken, en keek hen hoofdschuddend nog even na. Onderweg maakten ze kennis. Tom de „pensionater" en Jan de Hoog, de „Martijner". Dit was het begin van een trouwe vriendschap en iederen dag ging Tom even hooren hoe het met „zijn nieuwe vriend" Jan ging. De match werd voorloopig afge last, omdat de Martijners den strijd zonder hun captain, die nagenoeg de beste speler was bovendien, niet aan dorsten. Een week later liep Jan alweer naar Mijnheer Martijn's school en had den mond vol over den blonden nieuweling van het pensionaat. Een nieuw tijdstip voor den wed strijd werd bepaald. Vóór dien echter drong Tom aan op een soort vergadering tusschen de beide spelleiders, in verband met de slechte staat van het veld, naar hij zei. Wat er precies verhandeld is, op het hek bij het weiland van de Mar tijners, dat vermeldt de geschiede nis niet, maar zeker is, dat vecht partijen niet meer voorkwamen en dat met even groot vuur en enthou siasme gevoetbald werd. Alleen met dit verschil, dat bij iedere goal èn de pensionaters èn de Martijners in een gemeenschappelijk gejuich los barstten. Niet veel later werd er op aan dringen van Tom van Dam een uit daging gestuurd aan een voetbal club uit een ander stadje in de buurt, bij welke wedstrijd de beste spelers van de Veldersschool en de Martijnschool, in één elftal ver- eenigd, door onderling samenspel en in vereende krachten een overwin ning behaalden van 42 op de vreemde club. Vele pensionaters kregen bij die gelegenheid de overtuiging, dat men niet op een „betere" school hoefde te zijn noch hoefde te beschikken over een smetloos-witte trui, om toch ,,'n reuze-vent" te zijn. Per slot van rekening wisten de jongeren niet te kiezen, zoo hun de keus ooit zou worden voorgelegd, tusschen Tom van Dam en zijn vriend Jan de Hoog. Ook Kees Wildervanck zou de keus moeilijk gevallen zijn. Gelukkig behoefde er in geen enkel opzicht sprake te zijn van „kiezen" en dus verdeelde hij zijn vriendschap en genegenheid gelijkelijk tusschen de beide makkers, die hem met ge lijke munt betalen. ONZE BIBLIOTHEEK Ruiltijd: Zaterdags 1—3 uur n.m., Kiein Heiligland 66. Inleggeld: 12 cent (incl. catalogus en opbergmap). Leenprijs: 3 ets. per week en per deel. Seizoenkaarten voor 30 boeken a 75 ets. Schriftelijke opgave en inlichtingen Groote Houtstraat 155z. In den regel ben ik Donderdags na 8 uur daar to spreken. EEN OUDE BOEKENKAST. Gevraagd: Door de geweldige uit breiding in dit seizoen van de boe ken van O. B. wilde ik deze in een boekenkast plaatsen. Dit is voor de boeken beter. Wie heeft op zolder een oude kast staan, die hij graag van de hand wil doen tegen billijken prijs? Brieven met prijsopgaaf Groote Houtstraat 155 zwart. BIJ HET OPRUIMEN VAN OUDE BOEKEN verzoek ik U beleefd O. B. te willen gedenken. Ik kan ze best nog gebruiken. HET TE LANG HOUDEN VAN BOEKEN Tot mijn spijt moet ik mededee- len, dat er deze week eenigen zijn, die hun boeken te lang houden. Dientje Lindeman, Leidschestr. 20b Hermien van Aken Bakenesser- gracht 52 en Mientje Breemer, Ampzingstr. 11 houden hun boeken te lang. Willen zij ze Zaterdag komen ruilen? SLUITINGSDATUM VAN O. B. Nu de zon weer lang bij ons blijft, wordt O. B. een poos gesloten. In de zen tijd wordt dan alles weer voor het volgende seizoen in orde ge bracht. De sluitingsdatum is vastgesteld op: 3 0 M e i a.s. Voor het laatst worden boeken uit geleend op 16 Mei en deze moeten uiterlijk worden ingebracht op 30 Mei. Gedurende de maand Mei wordt slechts één boek per week uit geleend. Half September wordt de zaak dan weer geopend. LIJST VAN NIEUWE BOEKEN 244.Van twee meisjes. M. Honig. 245. Het vreemde eendje, Mevr. Molesworth. 246. Clubgenooten, E. Vémor. (Wordt vervolgd.) L. Z. en J. d. V. dank ik hartelijk voor de ontvangen boeken. DEELNEMERSLIJST Ingeschreven gedurende de maand Maart. 38. Nelly Klumpen, Hof van Eg- mond 30. 50. Lies Zuiderduyn, Vogelzang- scheweg 330, Vogelzang. (Aan Lies is als 50ste deelnemer een vulpotlood uitgereikt). (De overige deelnemers worden in de volgende rubrieken, vermeld.) w. LASSCHurr, Groote Houtstraat 155zw. Enkele vaste- of overblijvende planten beginnen onzen tuin nu reeds te kleuren. Tot de eerste bloeiers behooren: Primula, fam. Sleutelbloemigen (Primulaceeën) Hiervan bestaan zeer veel ver scheidenheden. De gewone bosch primula. die ook wel in 't wild wordt aangetroffen, heeft een lichtgele bloem op een dunnen stengel. Hoog te 15 c.M. De primula acaulis zijn de be kende voorjaarsprimula's. Deze soor ten verlangen een vochtig, licht be schaduwd plekje, waardoor de bloe men grooter en fraaier gekleurd worden; vooral van de blauwe va riëteiten wordt dan de kleur mooi helder en zuiver. Hoogte 10 a 15 c.M. De Pr. veris elatior komt voor in verschillende tinten. Evenals de an dere primula's houden ze niet van brandende zon. Willen we primula's zelf zaaien dan doen we dit zoo vroeg mogelijk of buiten of in potten onder bescha duwd koud glas. Schaduw en besten dig vochtige grond, liefst oude ver teerde graszodengrond met scherp zand en fijn turfmolm vermengd (vooral geen versche bladaarde), zijn beslist noodzakelijk om het zaad te doen ontkiemen. Later verspenen en uitplanten op 20 a 25 cM. afstand. Primula's houden 't liefst van diep bewerkten, goed vochtopgevenden grond, waarin flink verteerde mest stoffen met turfmolm en oude blad- aarde moeten worden gebracht. Op zandigen grond is dit beslist nood zakelijk. Voorjaarszonnebloem (Doronicum caucasicum) fam. Compositen. Een sierplant uit Perzië, één van de vroegst bloeiende vaste planten met heldergele, langgesteelde bloe men. De plant houdt zich in stand en breidt zich uit door wortelstok ken. Ze houden van vetten tuin grond en 'n zonnig plekje Hoogte on geveer 75 c.M. Er bestaat ook een kleinere variëteit, die ongeveer 50 c.M. hoog wordt. Erica carnea (heide) Deze prach tige voorjaarsheide, die 25 c.M. hoog wordt, bloeit reeds in Februari-Maart met paarsroode bloempjes. De E. carnea alba is de witbloeiende soort. Deze plantjes zijn uitstekend ge schikt voor rotsbeplanting. Mijn Herbarium. fam. Napjesdragenden (lupuliferen) Evenals de els en de hazelaar zijn deze boomen éénhuizig; aan één plant komen dus zoowel meeldraad als stamperbloemen voor. Ze hebben een fijn vertakte, losse kroon en een gladde witachtige schors. De man nelijke katjes, alleenstaand, zijn den geheelen winter reeds aanwezig. De vrouwelijke katjes verschijnen in 't voorjaar en zijn ook hangend. De vruchtjes zijn gevleugeld, dubbel zoo breed als de vrucht. Bloeitijd April-Mei. In boschrijke streken, heidevelden en duinpannen komt de berk vrij algemeen voor. Speenkruid (Ficaria verna) Zie fig. 2 fam. Ranonkelachtigen (Ra ste voorjaarsbloemen, die zeer al gemeen is. Wanneer je in je tuin een hoekje hebt, waar veel schaduw is, zoodat lang niet alle planten daar willen groeien, plant daar dan maar eens een paar polletjes speenkruid. De goudgele bloemen, die vele sma'le langwerpige bloemkroonblaadjes tel- hn en de rond-hartvormige bladeren die glimmen alsof ze gepoetst zijn, vormen werkelijk een schitterend geheel. De plant heeft in den grond kleine knolletjes, die elk jaar weer uitloopen. In de oksels van de on derste bladeren vormen zich ook zulke knolletjes, die wanneer de plant is afgestorven, 't volgend jaar weer nieuwe plantjes vormen. Van daar dat het speenkruid vaak in groote hoeveelheden bij elkaar ge vonden wordt. Bloeitijd MaartMei. Maartsch viooltje (Viola odorata) Zie fig. 3, fam. Vioolachtigen (Viola- telstok en kruipende uitloopers. De blaadjes zijn rond, hartvormig. De steunblaadjes aan den voet van de lange steel zijn spits. De bloemen zijn donkerviolet, welriekend. Deze zijn onvruchtbaar, doch iets later komen de vruchtbare bloemen zon der bloemkroon (kleistogame bloe men). Aan heggen en beschaduw de slootkanten komt ze vrij alge meen voor; ook als sierplant met ge vulde bloemen. Bloeitijd Maart April. In het artikel van de vorige week is een storende drukfout geslopen. De vroegeling behoort niet tot de Vernisbloemigen, doch Kruisbloe- mjgen. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door J oh gen s en Meisjes, die Onze Jeugd.lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Katuil). Verborgen beroepen. a. Wat doet Roze Denwijr? b. Wat doet Chef Aufur? c. Wat doet To Liepi? d. Wat doet Sir Cedlh? 2. (Ingez. door Elfenkoningin.) Zet voor onderstaande lettergroe pen telkens één letter, zoodat je krijgt; tuinmansgereedschap, visch- werktuig, een zwemvogel, een tel woord, een lichaamsdeel. Deze beginletters moeten den naam vormen van een natuurver schijnsel, dat veel schade aanricht, ark as ans en ever. 3. (Ingez. door Knipperdolletje.) .Verborgen plaatsen. a. Waar woont Door Lepan? b. Waar woont Roos Hopomv? c. Waar woont Ari Lusswitz? d. Waar woont El Brug? 4. (Ingez. door Juffertje Lees graag). Ik ben een rijmpje van 42 letters, dat tevens een spreuk bevat. In een 4 5 6 7 wordt brood gebak ken. 27 28 29 is een deel van 't gezicht. 1 2 3 zit a^n een fiets. 18 19 20 is een waterdier. 30 31 is een meisjesnaam. 38 17 is een dier. 42 41 36 is 't tegenovergestelde van ja. 40 34 35 is een boom. 1 3 4 34 17 is een kleedingstuk. 3 16 8 32 is een meisjesnaam. 10 11 15 13 is een huisdier. 16 12 is groente. 33 14 29 29 16 22 is een meisjes naam. 25 23 9 is niet dik 24 39 3 is niet gierig 26 35 37 zijn de letters van het ABC 21 22 23 24 25 is iets goeds. 5. (Ingez. door Zangeresje.) Ik ben een aardig gezegde van 38 letters. 10 11 12 13 hangt of staat in ieder liuis. 8 9 15 32 doen wij dagelijks. 2 12 34 is een lichaamsdeel. 14 3 is een verkorte jongens- of. meisjesnaam. 28 7 8 30 drinken we dagelijks. 19 4 roep een ezel. 30 1 33 5 is een lastdier. 27 5 36 26 37 8 is 't tegenoverge stelde van groote 14 4 32 38 is een meisjesnaam. 17 30 37 23 is een jongensnaam. 14 18 34 10 dragen meisjes. 29 30 21 is een lidwoord. 23 4 24 is een huisdier. Een boer bezit 27 2 36 22 36 37 2 3 35 is een lichaamsdeel. 10 1 5 34 20 is een vrucht. 31 3 12 32 is een jongensnaam. 6 9 8 8 32 is een bouwstof. 16 17 18 19 20 hebben we allen. 28 29 30 31 is een drank. 6. (Ingez. door Babbelkousje.) Neem uit de volgende Rubrieker- tjesnamen telkens één letter, zoodat er een nieuwe Rubriekertjesnaam wordt gevormd. Zinnia, Kwikzilver, Alba, Zwart kopje, Balsemientje, Babbelkousje, Oppetom, Roodkapje, Lelietje van dalen. Graspieper. AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en jonger). 1. (Ingez. door Roodkapje.) Strik vragen. a. Welke rozen vindt men in de Noord-Zee? b. in welke straat ligt geen stof? c. Wat zijn wij allen? d. Aan welken ladder zijn geen sporten? e. welk ijzer kan van goud zijn? f. Welke rozen groeien niet? g. Welke bal stuit niet? h. In welke kranten staat geen nieuws? i. Welk werk kan men in 't donker Eien? j. (Ingez. door Goudvisch) Naast wie woonde je grootvader voor 100 jaar? k. Wie gaat er zonder voeten? 1. Waarom komen de honden den slagerwinkel binnen? m. Hoe schrijft men droog gras met vier letters? n. Waar zijn vijf holen en één gat? 2. (Ingez. door Wipneusje.) Mijn 1ste is geen dame, mijn 2de en 3de is een jongensnaam, mijn 4de is een ander woord voor kaste lein en mijn geheel is een polder in Noord-Holland. 3. (Ingez. door Knipperdolletje.) 2 x n en 1 x v 5 x e en 1 x r, dan nog een groote H en ik denk, ge hebt me dra. Maar zoekt niet bij Lek of Rijn, want je moet in Friesland zijn. 4. (Ingez. door Elfenkoningin.) Ik ben een getal. Neem er een klinker uit en ik ben een metaal. 5. (Ingez. door Goudvisch.) In plaats van ik verlang, kan men ook zeggen: ik In plaats van hij is goed, kan men ook zeggen: hij heeft een goed Verkleinwoordjes zijn pje en Wanneer je de streepjes goed hebt ingevuld moet je een Rubriekertjes naam krijgen. 6. (Ingez. door Borduurstertje.) Mijn geheel bestaat uit 9 letters en is een straat in Haarlem. 1 7 8 3 is een groote kamer. Moeder bakt een 5 7 8 6 9 Een portret zit wel in een 3 2 4 5 Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Met den hoed in de hand, komt men door het gansche land. 2. Wijnanda. 3. Oldenzaal. 4. a. niets, levertraan, c. room, d. rollade, e. onze oogen 5. Zilverdistel. 6. Wilgenstraat. AFDEELING II 1. a. tamboer, b. Bedtijd, c. Em ma, ik zie u thee zetten, d. De r. e. Twee oogen. 2. Goed voorgaan, doet goed vol gen. 3. Slachthuisstraat. 4. Steenwij k. 5. a. Goudprinsesje, b. Draaitol, c. Crocus je. d. Knipperdolletje, e. Zwartkijkertje. 6. Crocus je. Goede oplossingen ontvangen van: Kwikzilver 4 Old Shatterhand 6 Tamboer 6 Kerstroosje 6 W. Buiten huis 6 Cleopatra 5 Wildebras 6 Wenda 5 Wijnanda 6 Duizendschoontje 6 Moeders Oogappel 6 Directeurtje 6 Goudelsje 6 Goudsbloem 5 De kleine Orgelist 5 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Klaproosje 6 Juffertje Leesgraag 6 Vliegeniertje 6 Lelie 6 Sneeuwwitje 6 Elfenkoningin 6 Goudvisch 5 Balsemientje 6 Ro- zenkoningin 6 Prikkebeen 6 De kleine Padvinder 6 Sunbeam 6 Graaf Lodewijk 6 Karei I 6 Katuil 5 Vin gerhoedskruid 4 De kleine Piloot 5 Schaatsenrijdstertje 5 Gouden Re gen 6 Bloemenfee 5 Dirk m 6 Bab belkousje 5 Borduurstertje 6 Nach tegaaltje 6 Prinses Juliana 6 Prin ses Maria 6 Zangeresje 5 Krielkip 6 Willem van Oranje 6 President Kru- ger 4 Admiraal de Ruyter 4 Crocusje 6 Graspieper 1 Duikstertje 6 Ro zenknopje 6 De kleine Voetballer 6 Gentiaan 4 Lindebloesem 5 Poesen moedertje 5 Roodkapje 6 Rangeer- dertje 5 Francis Vere 5 Pinkster bloemetje 6 Vaders Jongen 6 Alba 6 Nevada 6 Uitlooper 6 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleeg stertje 6 De kleine Zeeman Zwart kijkertje 6 De looze Vos 5 Nelly B. 6 Juffertje Schrijfgraag 5 Zinnia 4 Blondina 6 Nachtvlindertje 6 Zwart kopje 6 Waterrot je 6 Middelmootje 6 Zangertje 6 Panther 6 Ballenbrei- stertje 5 Tijl Uilenspiegel 6 Rubriekertjes-Lijst Jopie Quee, oud 9 Jaar, Hagestr. 19a rood. Sascha v. Gelder, oud 14 jaar, Mo- lenaerstraat 30a. Willy Dijkstra, oud 10 jaar, Raam- steeg l5z. APRIL-WEDSTRIJDEN Inzending ontvangen van: Willem van Oranje, oud 12 jaar. RUILRUBRIEK MEJ. L. BOUMANj Leidschevaart 350z. heeft 184 H. O. punten, 63 Paddenstoelen, 27 Verkades bonnen v. Paddenstoelen, 13 Zeewater aquarium, 3 Hilles-bonnen, 44 Kwat- ta-sold. 7 Karnemelkzeeppl. Het Klaverblad, Voor dit alles vraagt ze Vim, Rinso, Lux en Quaker, Haver- moutb. Alles 2 tegen 1. Ruiltijd da gelijks behalve 's Zondags. ALBA, Spaamwouderstraat 98, heeft 100 (halve waarde) Indiaantjes 10 Sickesz, 5 Zwaardemakers, 2 Haas-azijn (nrs. 1 en 20) 4 Klaver blad, 8 van Delft. Hiervoor vraagt hij Zeewater-aquarium en Hilles bonnen LINDEBLOESEM, Riouwstraat 9, Haarlem-N. heeft 6 pl. Hoe heet die vogel? (nrs. 23 31 81 90 73 en 106). 16 Amstelpenningen, 5 Turmacwa- pens. Dit alles wil ze ruilen voor Leupen, Hilles Zwerftochten en Sun light. ZINNIA, Minahassastr. 29, Haar- Jem-N. heeft Hille, Karnemelkzeep (Het leven der zee), Liga, Bleko, Franken London Caramels, Koop- mans Diergaarde, Indiaantjes, Pad destoelen, H. O. Roodband, Hiervoor vraagt ze Vim, Sunlight, Lux, Rinso, Amstel, Weegschaaltjes. Hille tegen Weegschaaltjes 2 tegen 1. GRASPIEPER, Clercqstr. 71 rood, heeft 14 Bussink (2 tegen l) 12 Ver kade (3 tegen 1) Vraagt hiervoor Sunlight en Quaker. KRIELKIP, Houtvaai-t 32 vraagt, wie haar een nummer van Onze Jeugd wil leenen, waar de April wed strijden in staan. Tevens vraagt ze Leupen, van Nelle, Quaker, Sickesz. Hiervoor geeft ze: Kwattasold., Peli kanen, Amstelpenningen, Miss Blan che, Koorn's Dierenpl. Hoe heet die vogel? H. O., Funke, Karnemelkzeep, Clysma. PRINSES JULIANA, Brouwers vaart 64, heeft 40 Hilles, 30 Pleines Dierenpl. 7 Roodband, 103 Kwatta sold., 1 Bussink, 2 Haust, 3 Turmac. Voor dit alles vraagt ze Amstelpen ningen, Rinso, Vim, Lux, Sunlight, Droste, Leupen, Bloemen en Vlinders BOERINNETJE. Tempeliersstr. 26r heeft Haust, Coelingh, Sluitzegels, Sigarenbandjes, Dik Trom, Ever fine, Karnemelkzeep, Paddenstoel, Dou- we Egbert, Roode Ster, Turmac, Pe likanen, Kwattasold., v. d. Linden, Verkade (Zuiderzee, Vecht, IJsel, Naardermeer) Bensdorp, Dobbelman Dit alles wil ze ruilen voor Taminiau Zeewater, Scholten, Vim, Lux, Rinso en Sunlight. Ruiltijd. Vrijdagavond na half 7. GOUDSBLOEM, Pres. Steynstraat 66 heeft 7 Karnemelkzeep, 2 v. IJzendijk's koek, 1 Koopmans-meel, 22 Hille boekenbons, 5 Amstel. Hier voor vraagt ze Sickesz en Weeg schaaltjes 1 tegen 1. Ruiltijd Woens dag van 34. DIRECTEURTJE, Pres. Steynstr. 66 heeft 1 Douwe Egbert (waarde 4 p.) 2 Pirate, 5 Meco, 3 Indiaantjes, 1 Turmac, 1 Bobbiemannetje, 3 Kia- zim Emin, 84 Kwattasterren. Hier voor vraagt hij Kwatta en Weeg schaaltjes. KNIPPERDOLLETJE door Bregtje had zooveel te vertellen van haar thuis, dat de aardappels afgeschild waren, voor ze er erg in hadden. Onder de koffie zei vrouw Veris: „We eten vandaag laat. Dan kan je man mee-eten." Vrouw Dijkstra knikte vrouw Ve ris met dankbaren blik toe. Een flink maal zou haar man zeker goed doen Er werd nu gesproken over 't menu van den kleinen wereldburger. Daar was vrouw Dijkstra beter mee op de hoogte dan haar gastvrouw. Maar wat liep Bregt daar nu met een stapel dekens naar de deel? Wie moesten daar nu slapen? Met lachend gezicht liep vrouw Veris weg, alsof ze bang was, dat ze een verklaring moest geven. Vrouw Dijkstra liep naar t op kamertje, waar een houten kribje naast haar ledikant was neergezet. Al 't beddegoed had ze zelf gemaakt. Het bedje hadden de beide vrouwen samen gevuld met geurige gedroog de varens. Liefkoozend streken haar magere handen langs 't ronde kus sentje. Hoe zou haar kereltje er nu uitzien? Zou hij zijn moeder nog herkennen? Op 't nachtkastje stond een schoolportret, waarop de twee oudsten stonden. Iederen morgen had ze Jan en Kees toegeknikt. Ze zagen er toch kranig uit in die ma trozenpakjes, die ze zelf gemaakt had. Wat een frissche snuitjes had den ze toch. Je gaf Jan best 10 jaar in plaats van 8. En Keesje droeg zijn 6 jaar ook met eere. Hoeveel flinker waren ze dan kleine Henkie! Haar man had telkens geschreven, dat kleine Henkie 't goed maakte en dat buurvrouw hem iederen morgen naar de Bewaarschool bracht, maar moeder Dijkstra wist wel, dat Henk de minste van de vier was. 's Win ters altijd hoesten en vaak koorts. Dat had een rijkeluiskindje moeten zijn. Melk en eieren en veel frissche lucht, dat had hij noodig. Arme Henkie! Hij was altijd moeders grootste zorg geweest. Onwillekeurig keek vrouw Dijkstra naar buiten. Daar zag ze Maarten met een kar hooi loopen. Die jon gen had maar geboft. Zeker was 't treurig, dat hij geen ouders meer had, maar zooals hij 't hier had, zouden ze 't hem nooit hebben kun nen geven. Wonderlijk toch, dat zij en haar zuster 't zoa heel moeilijk gehad hadden in haar leven. En toch was 't zoo goed in 't ouderlijk huls. Soms had ze wel eens behoefte gevoeld om met vrouw Veris over dit alles te praten. Vrouw Veris, die zoo echt met je meeleefde en die alles zoo goed begreep. Laatst op een middag vertelde vrouw Veris over haar eigen jeugd. Tante Greet verschrok ervan, toen ze hoorde, dat vrouw Veris ook uit Friesland kwam. Ze had gewoond bij Grouw. Hoe ze heette van zichzelf, had tante Greet niet durven te vra gen. De schande, die haar broer over hen allen had gebracht, was zoo ver in Friesland bekend. Als vrouw Ve ris er ook eens van^gehoord had! Dan zou ze er mij toch niet om verstooten, zei vrouw Dijkstra nu in zichzelf. Dan zou ze veel kunnen be grijpen. En tante Greet nam zich voor, toch nog eens haar hart uit te storten. Al verlangde ze weer naar huis en haard, ze zag toch op tegen 't. leven dat komen zou! 't Was een groot lichtpunt, dat Dijkstra werk had. Maar hoe lang zou 't duren? Ze durfde haast niet meer gelooven aan voorspoed en geluk. De kinderen werden grooter, gin gen meer kosten! Maar neen, ze wou nu niet tobben. Straks Wat klonk daar een getoeter over 't erf. Vrouw Dijkstra keek uit 't kleine raampje. Daar waren ze. Maar wie stoven daar uit den auto? Hé, 't was niet te gelooven! Waren dat Jan en Kees? Liep daar Henkie? Wat een stevige jongen droeg haar man op zijn arm? Was dat haar kleine Dik, haar lieve, lieve jongen? En vrouw Dijkstra vloog naar 't erf. Ze wist niet, wie ze 't eerst in haar armen zou drukken, 't Was maar goed, dat vrouw Veris er een eind aan maakte en haar logée met al haar aanhang mee naar binnen nam (Wordt vervolgd.) Vreemde Medicijn. Een Euro- peesch inwoner van Bangkok (Siam) die door koorts overvallen werd, ont ving van een inlandsch dokter het volgende recept; 2 kleine stukjes oli fantstand en rhlnoceroshoorn, de tand van een tijger, van een krokodil en van een beer, tot poeder gewre ven beenderen van gieren, ganzen en raven, een stukje hertengewei, een bizonhoorn en een klein stukje, candelhout. Een regen jaar. Dat was het Jaar 1621 toen het bijna aanhoudend re gende van 1 Juni tot midden Novem ber. De boeren moesten hun vee veel te vroeg op stal zetten en daar de hooioogst totaal mislukt was, ver kochten ze het voor een appel en een ei. Zoo was de prijs van een koe f 8 tot 1 15. Een eigenaardige straf. In de Duitsche stad Goslar bestond in vroeger eeuwen een eigenaardige straf voor twistende vrouwen. Zoodra twee vrouwen op straat met elkaar keven, werden ze op een verhooging geplaatst, met het hoofd door een plank, zoo, dat de aangezichten el kaar bijna raakten en de dames geen vtn konden verroeren.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 24