BUITENLAND. Mededeelingen der Spaansche regeering. België. APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175- Bij Scheren PJJMÖJL De aangifte voor de Rijksinkomstenbelasting. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 APRIL 1931 TWEEDE BLAD Eerste afdoening der urgente zaken. Daarna aftreden der ministers. Ter vorming van een nieuwe regeering zonder socialisten Zonderlinge toekomstmuziek. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Spaansche regeering heeft besloten on middellijk over te gaan met het in orde maken van de kiezerslijsten en zoo noodig geheel nieuwe te doen opstellen. De leeftijdsgrens voor kiesgerechtigden, die tot nog toe 25 jaar was, wordt verlaagd tot 23 jaar. Het voorstel om de grens nog lager te stellen werd ver worpen omdat in Spanje de meerderjarigheid bij het 23ste levensjaar begint. Wanneer geen onvoorziene omstandigheden optreden zullen de algemeene verkiezingen voor de wetgevende vergadering op 21 Juni a.s. gehouden worden. Het parlement zal den geheelen zomer zonder onderbreking bijeen blijven en de urgente zaken afhandelen, waarna de regeering zal aftreden. Er zal dan een regeering van de Republikeinsche concen tratie worden samengesteld, waarin de socia listen geen zitting zullen nemen. De eerste daad van het parlement zal de verkiezing van den Staatspresident zijn. In alle gemeenten, waar op grond van de samenstelling van de kiezerslijst tegen den uitslag der gemeente raadsverkiezingen is geprotesteerd zullen ten spoedigste nieuwe verkiezingen worden ge houden. De geruchten over de vorming van een nieuwe monarchistische partij worden on juist genoemd. Dit bericht verdient wel even nader be schouwd te worden. In het geïnterlinieerde gedeelte is sprake van het aftreden der re geering na den zomer, na de afdoening van de urgente zaken. Daarna zal de regeering af treden en in de nieuwe zullen de socialisten geen zitting hebben! Deze voorspelling klinkt in alle deelen wel zeer voorbarig! Zij lijkt wat de methode be treft, op de nimmer gehouden beloften van den koning en men vraagt zich bovendien af, of de practijk van de theorie even makkelijk tot stand zal komen als de tekst van deze toezegging! In het slot van dit bericht wordt gewag gemaakt van de monarchistische partij, die in nieuwen vorm de politiek actief zou gaan dienen. Men ontkent dat er van een derge lijke wederopleving sprake zou zijn. Men weet echter beter. Het is eenvoudig onaannemelijk dat de monarchisten, die nog in zeer grooten getale, en met een betrekkelijk machtige pers in Spanje vertegenwoordigd zijn, werkeloos zouden blijven en de handen in de schoot zou den laten rusten. Integendeel. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat deze partij zich meer dan ooit zal inspannen om een der oud ste bolwerken van het monarchale stelsel te heroveren. De machtigste hulp in deze poging- is de wispelturigheid van het Zuidelijke volk eneventueel een misrekening van de nieuwe republikeinsche regeering die bui ten de monarchisten nog meer vijanden te overwinnen heeft: tweedracht in de eerste plaats (de politieke tegenstellingen in het linksche kamp) misplaatste zucht naar zelf standigheid in de provincies in de tweede plaats. L. A. Spanje. Een oproep van Don Jaime. PARIJS, 23 April (N.TA.) Prins Jaime van Bourbon, de leider der Spaansche legitimis ten, die zich te Parijs bevindt, heeft een op roep tot het Spaansche volk gericht, waarin hij alle monarchisten aanspoort zich bij hem aan te sluiten. Er dient een groote, anti-com munistische, voor vooruitstrevende denkbeel den toegankelijke federatieve monarchisti sche partij te worden gesticht. De wetgeven de Cortes is een volstrekte noodzakelijkheid. Don Jaime biedt opnieuw zijn persoon aan het Spaansche volk aan en verklaart bereid te zijn zich aan het hoofd aller patriotten te stellen om tegen het communisme te strij den. Engeland. De terugkeer der Prinsen. LONDEN. 24 April. De prins van Wales en prins George zullen Dinsdag a.s. van hun bezoek aan Zuid-Amerika in Engeland terug- keeren. Van Bordeaux naar Parijs, reizen zij per vliegtuig. In de Fransche hoofdstad zullen zij overnachten. Op verzoek van den prins van Wales zal er geen officieele ontvangst bij hun terugkeer plaats hebben. De prins zal op 11 en 12 Mei Birmingham en Manchester bezoeken en een rede houden voor de kamers van koophandel aldaar over de handelsmogelijkheden met Zuid Amerika. Tijdens zijn bezoek aan Sao Paulo heeft de prins reeds medegedeeld, dat hij een maal teruggekeerd in zijn vaderland, zijn best zou doen om als verbindingsman tusschen de Britsche kamers van koophandel in Zuid- Amerika en de fabrikanten in Engeland dienst te doen. (Draadl.) Conflict tusschen Lager- en Hoogerkuis. Tusschen het Hoogerhuis en het Lagerhuis, is naar aanleiding van de vele amendemen ten, die het Hoogerhuis op de door de regee ring ingediende landbouwwet heeft ingediend een ernstig conflict gerezen, aldus het Hbld. Van liberale zijde merkt men op, dat het Hoogerhuis door zijn houding om zoo te zeg gen zelfmoord heeft gepleegd. De regeering kan, meldt het telegram verder, op den steun der liberalen rekenen, wanneer zij tegen het Hoogerhuis wil optreden. Ook zullen de Liberalen met de Labourpartij samenwerken, wanneer bij de volgende verkiezingen voor het parlement constitutioneele vragen op den voorgrond zouden komen te staan, want het Hoogerhuis neemt, besluit het telegram, veel te veel de houding aan van handlanger der conservatieven. Typografenstaking geëindigd. BRUSSEL, 24 April (B. T. A.) Het socia- listische orgaan, de „Peuple" deelt mede dat de staking bij de Brusselsche bladen kan worden beschouwd als mislukt te zijn voor de typografen. De dagbladdirecteuren melden dat talrijke arbeiders naar de werkplaatsen terugkeeren. Duitschland Verhooging van invoer rechten? De rijksminister van landbouw en voedsel voorziening Schiele heeft gisteren een lang durig onderhoud gehad met den Rijkskan selier ter voorbereiding dor heden in het kabinet te houden bespreking over de doua ne- en agrarische quaesties, waarmee ook de loonpolitiek en de uitvoer van fabrieksgoe- deren in nauw verband staan. Men verwacht dat Schiele's plannen in het kabinet wel op verzet zullen stuiten, aldus het Hbld. Omtrent het program van Schiele verneemt het W. B. o.a., dat de voornaamste punten zijn de verhooging van de invoerrechten op vleesch. en vooral op boter. Van eerstgenoemden maatregel stelt men zich ook in de kringen van het ministerie geen buitengewone wijziging van het prijs niveau op de varkensmarkt voor, maar toch een zekere en in de grensgebieden ook stellig merkbare verbetering. Hetzelfde geldt voor de hiermee in verband staande opheffing der „tusschentollen" op spek en reuzel. In het brandpunt der discussie staan de invoerrechten op boter, welker verhooging men in agrarische kringen onder alle om standigheden noodzakelijk acht, daar de zui- velproductie speciale bescherming eischt. De groothandelprijs van boter te Berlijn, waarnaar die in het grootste gedeelte des Rijks zich regelt, staat met 125 mark onge veer gelijk aan dien van voor den oorlog, terwijl hij in 1929 gemiddeld 172 mark be droeg. De beteekenis van den boterprijs voor den landbouw blijkt uit het feit, dat in de provincie Brandenburg de inkomsten uit melk en boter c.a. 50 pet., in Oldenburg, Sleeswijk-Holstein e.a. gebieden zelfs 70 a 75 pet. van de totale bedrijfsinkomsten vor men. In verband met het seizoen is een verdere daling van den boterprijs waarschijnlijk. Schiele verlangt derhalve een verhooging der invoerrechten op boter van 50 tot 100 mark per 100 K.G. Dit zou een verhooging van den prijs tot 150 mark beteekenen. Ook in de kringen van het departement ontveinst men zich niet, dat een verhooging van den boterprijs zekere moeilijkheden op het gebied der handelspolitiek zou veroorza ken, daar in de eerste plaats voor Finland een contingent van 5000 ton tegen een recht van 50 mark gewaarborgd zou moeten blij ven, terwijl Denemarken, Nederland en tot op zekere hoogte ook Zweden, in weerwil van eventueele verhooging der invoerrechten op grond der meestbegunstiging eveneens aanspraak op zulk eeix contingent zouden kunnen maken. Zelfs verluidt, dat zij deze 5000 ton niet als een absoluut, maar als een relatief con tingent zouden beschouwen en zouden eischen, dat hun een hoeveelheid zou worden toegewezen, die in dezelfde verhouding tot hun productie zou staan als de 5000 ton tot die van Finland. Dat zou het meervoudige van dit quantum zijn. Zulke aanspraken zouden echter, naar Duitsche opvatting, reeds om zuiver juridi sche redenen, gemakkelijk van de hand kun nen worden gewezen. Buitendien mag men van Nederland en Denemarken wellicht verwachten (zoo zegt de aan het W. B. verstrekte mededeeling ver der), dat zij grooter voordeel zien in een schikking met Duitschland, dat als afnemer van de landbouwproducten der beide landen toch altijd nog op de tweede plaats staat. In het kabinet zal men de voor- en nadee- len ongetwijfeld breedvoerig overwegen. In goed ingelichte kringen verwacht men niet, dat heden reeds een beslissing inzake het in voerrecht op boter zal worden genomen, maar veeleer, dat eerst met de betrokken landen van gedachten zal worden gewisseld, afgezien nog van het verzet in het land zelf. Thoenis toch uit Saksen uitgewezen. Naar aanleiding van het door het Saksische ministerie van Binnenlandsche Zaken gelaste nadere onderzoek in de aangelegenheid van den Nederlandsche tenor Willy Thoenis, heb ben opnieuw getuigenverhooren plaats gevon den, aldus ..De Tel." De getuigen handhaaf den volledig hun vroegere ter zake afgelegde verklaringen. Op gi-ond hiervan heeft het ministerie het verzoek tot opheffing van het uitzettings- van de hand gewezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. 10756 geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het in- zeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig LANGS DE STRAAT. De Bal. Eenzaam dreef de bal in de gracht, een zaam en ongenaakbaar. Nu eens kalm cn rsutig, dan weer. wanneer de wind in grijze rimpels over het water aanrolde, dartel als eeix speelsch lammetje. Maar onbereikbaar, als een ideaal. Door een te verren gooi in verband met een onoverschrijdbare hindernis van eexnge pas- seerende auto's was het den twee jongens onmogelijk gemaakt den bal te achterhalen vóór deze in huppelende sprongen, via het trottoir en den groenen berm, in het water gestuiterd was. Hij lag niet ver van den kant. Hoogstens twee meter. En de jongetjes wilden hem terughebben. De methoden om daartoe te geraken zijn velerlei en van onderscheidenen aard, al naar gelang het karakter der betreffende personen. De onverschilligen hebben er een nat been, desnoods tot de knie toe, voor over. Anderen, die graag met water knoeien, zullen op hun buik in het gras gaan liggen en hun handen in de gore gracht rondslaan. Wat tot het onvermijdelijke gevolg leidt, dat het begeerde voorwerp nog iets verder wegdrijft. De water schuwenden werpen steenen juist achter den bal om deze door de ontstane golfjes naar den kant te laten dobberen. Af en toe gooien ze te dicht of raken den bal en dan enfin, zie gevolg der 2e methode. Vinding rijke knaapjes zullen zich van takken, stuk ken touw, zakdoeken enz. bedienen, die ze tot ingewikkelde mechanieken in elkander vlechten. En dan zijn er nog de besluiteloozen en bangerd, die met angstige gezichten en gebaren wachtentot een ander den bal voor hen opgevischt heeft. Deze twee jongetjes spreidden een zeldzame combinatie van genoemde eigenschappen ten toon. Nademaal ze met geen dier aangewende pogingen succes hadden, gingen ze tot de acrobatiek over. Het eene knaapje boog zich ver over het water heen. terwijl het ander zijn vriendje in evenwicht hield. „Hou me vast, of ik fal erin!" kreet de boven het water zwevexxde „Niks hoor! Je heppurn so!" steunde het tegenwicht. Je kennog gerust een endje verdei*". Meer en meer naderden de uitgestrekte vingers den bal; meen en meer rekte het lichaam zich uit, meer en meer, totdat Neen, hij viel niet in het water; hij ging niet kopje onder en liep niet druipnat naar huis om een ongetwijfeld verdiend pak voor zijn ietwat natte vochtige broek in ontvangst te nemen. Hij vischte kalm den bal op, die door een hulp vaardig-Voorbij varende boot op de ruggen der kabbelende golfjes naar den wel gestuurd was. En ging weer spelen. En wij wandelden verder, eenigszins teleur gesteld door sensatielooze ontknooping. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. NIET GENOEG BELANG STELLING VOOR SURINAME. DE TOESTAND ZEER ONGUNSTIG. ifZ Verschenen is het Voorloopig Vei*slag dei- Eerste Kamer over de Surinaamsche begroo ting voor 1931. Vele leden waren van oordeel, dat de toestand in Suriname steeds ongun stiger wordt, geheel afgezien nog van de crisis. Te meer deed het hun leed te moeten verklaren, dat naar hunne vaste overtuiging de regeering den ernst der huidige situatie niet voldoende beseft. Anders zoude zij de Surinaamsche belangen met meer voort varendheid en energie hebben behartigd dan tot nog toe placht te geschieden. Gevraagd werd of er aan ons ministerie van Koloniën wel voldoende belangstelling voor Suriname bestaat. Deze leden achtten continuïteit in het regeeringsbeleid gewenscht, mits de plannen, vermeld in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, met energie zouden worden ten uitvoer gelegd. Anderen leden zagen in den slechten gang van zaken in Suriname een bewijs van onze onmacht. Vele leden kwamen hiertegen op; zij herinneren er aan. dat het geweset in vroegere tijden zeer welvarend was en waren van oor deel, dat voorspoed op den duur niet zou uit blijven, mits van de zijde der Regeering met doortastendheid worde opgetreden. Aangedrongen werd op een onderzoek in zake de bacovencultuur. Ook zou huns inziens bevordering van den aankweek van sinaas appelen, onder leiding van het Gouvernement op den weg der Regeering liggen. Men achtte het een voortreffelijk denkbeeld om pogingen in het werk te stellen, teneinde te komen tot een goede exploitatie der bos- schen. Gevraagd werd, hoe het staat met de oplos sing van de grens-quaestie tusschen Suri name en Britsch-Guyana. Men zou het op prijs stellen, te vernemen, of thans zekerheid is verkregen, dat de daar toe opgerichte maatschappij de waterleiding tc Paramaribo zal aanleggen. Wat van het inkomen mag worden afgetrokken. Practische wenken. Tegen 1 Mei a.s. zullen de belastingplichti gen weder worden uitgenoodigd tot het doen van aangifte van hun inkomen door invul ling van een aangiftebiljet voor de Rijks inkomstenbelasting. welk biljet dezer dagen zal worden toegezonden. De invulling van dit beschrijvingsbiljet is niet gemakkelijk. Toch is het van belang dat dé invulling zoo nauwkeurig mogelijk ge schiedt. Telken jare worden vele belastingschul digen aangeslagen naar een ander inkomen dan men heeft opgegeven. Is nu de aanslag lager dan men heeft opgegeven, dan zal men in den regel daartegen wel geen be zwaar maken. Doch in de meeste gevallen wordt men bij ambtshalven aanslag hooger aangeslagen, dan men op zijn aangiftebiljet heeft aangegeven. In de meeste gevallen is aan de aangifte wel onjuist geweest. Wij willen ons in dit artikel bepalen tot den af trek. Wat mogen we eigenlijk van inkomen aftrekken? Er is zakelijke en persoonlijke aftrek. Allereerst de zakelijke aftrek: Van de opbrengst eener bron van inkomen mogen worden afgetrokken de kosten tot verwerving, inning en behoud der opbrengst en de op de opbrengst rustende lasten zoo als de bedrijfs- en beroepskosten, waaronder verstaan worden de kosten noodig voor de uitoefening van een bedrijf of beroep of rechtstreeks daartoe betrekking hebbende, met inbegrip van kosten van onderhoud, verschuldigde renten en belastingen, die op het bedrijf of beroep drukken; ook kosten van verzekering en onderhoud van onroe rende goederen, de afschrijvingen op zaken, die voor de uitoefening van het bedrijf of beroep worden gebruikt en de afschrijvin gen op schuldvorderingen, een en ander vol gens goed koopmansgebruik. Al deze aftrekposten hebben een zakelijk karakter, dat wil zeggen: er bestaat recht streeks verband met de bron van inkomen. Afgetrokken mogen dus worden de kosten die noodig zijn voor de uitoefening van het bedrijf, of die rechtstreeks daarop betrek king hebben. De kosten moeten dus het gevolg zijn van den aard van het beroep en niet van per soonlijke omstandigheden. Woont men voor zijn genoegen in een an dere plaats, dan waar men werkt, woont men ver van zijn kantoor, maakt men in verband met ouderdom ol' ziekte gebruik van een of ander vervoermiddel om aan den ar beid te gaan, laat men in verband met hoo- gen leeftijd een ander een deel van zijn werk zaamheden verrichten, houdt men een dienstbode omdat de echtgenoote zelf in het bedrijf werkzaam is of zelf een beroep uit oefent, dan zij dat alle persoonlijke omstan digheden. De kosten, die uit een en ander voort vloeien. zooals reiskosten, tramkosten. kos ten van onderhoud en reparatie auto, sala ris en loon, kunnen niet worden afgetrok ken. Een reiziger, die voor zijn beroep moet reizen en zelfs de reiskosten moet betalen, mag die kosten aftrekken. Dit geldt ook voor een leeraar, die op twee plaatsen les geeft; een arts, die op meer plaatsen practijk uit oefent, een arbeider, die slechts korten tijd achtereen bij denzelfden werkgever werkt en wiens beroep meebrengt, dat hij eens hier dan eens daar werk verricht. Een koopman, die voor zijn zaak op reis gaat, mag natuurlijk ook de kosten in reke ning brengen. In al deze gevallen staan de kosten recht streeks in verband met den aard van beroep Qf bedrijf. Ook contributie van een vakvereeniging mag worden afgetrokken, Maar hieronder is niet begrepen contributie voor een werkloo- zenkas, bijdrage voor een ziekenfonds en an dere dergelijke bijdragen, die buiten het eigenlijk doel van de vakvereeniging staan. Wordt echter een deel van de contributie be steed voor een z,g,n. weerstandskas of bijdra ge aan een centrale van vereenlgingen, dan mag ook dat deel van de contributie worden afgetrokken. Kosten van ziekte- of ongevallenverzeke ring kunnen niet worden afgetrokken, tenzij men een beroep uioefent, waarin men bij zonder aan ziekten of ongevallen is bloot gesteld. De kosten van de verplichte ziekte verzekering kunnen door den werknemer voor zoover zij op hem verhaald worden, wor den afgetrokken. Tractementen, wachtgelden en pensioenen mogen worden verminderd met verplichte bijdragen voor pensioenen en fondsen. Van de opbrengst van een bedrijf mogen eveneens worden afgetrokken alle kosten, noodig voor de uitoefening van het bedrijf, of rechtstreeks daarop betrekking hebbende, als: loonen, rentezegels, premies ongevallen en ziekteverzekering voor personeel, bijdra gen aan ondersteuningsfondsen;toelagen aan gewezen personeel of aan nagelaten betrek kingen van personeel, voor inwonend perso neel behalve het loon in geld ook het be drag, dat het verstrekken van kost- en in woning kost- Voor personeel, dat alleen huiselijke dien sten verricht mag nóch loon. nóch kost en inwoning worden afgetrokken. Loon van meerderjarige kinderen, die in het bedrijf van de ouders werkzaam zijn. mag worden afgetrokken. Zijn ze inwonend, dan tevens een bedrag voor kost. en inwoning. Ook het loon. dat betaald wordt aan een minderjarige, die in het bedrijf werkzaam is, behoort tot de bedrijfskosten. Van belastingen mogen slechts die worden afgetrokken, die op het bedrijf drukken: Pcr- soneele Belasting voor winkels, kantoren, hotels, cafés, theaters, gemeubeld verhuurde kamers, waterschapslasten, grondlasten; za kelijke belastingen op het bedrijf, vergun ningsrecht volgens de Drankwet. Tenslotte kunnen worden afgetrokken de kosten van onderhoud en reparatie van in het bedrijf in gebruik zijnde gebouwen, ma chines, werktuigen, inventaris, niet de kos ten, die een verbetering ten gevolge hebben of die gemaakt worden door aankoop of ver andering van genoemde bedrijfsmiddelen, bv. wegens verbouwing van een pand. We zijn thans genaderd tot den persoon lijken aftrek. De aftreknosten met een persoonlijk ka rakter als: bijdrage voor ondersteuning van ouders; premie eener levensverzekering etc. staan niet rechtstreeks in verband met de bron van inkomen. Ter berekening van het belastbaar inko men mogen worden afgetrokken: de door den belastingplichtige verschuldigde en niet met een bron van zijn inkomen in verband staande: a. lijfrenten, pensioenen en andere perio dieke uitkeeringen en verstrekkingen; b. altijddurende renten: c. renten van andere schulden; d. premiën voor levensverzekering (waar-i onder begrafenisfonds), lijfrente of pensioe nen. Volgens het Burgerlijk Wetboek zijn ouders en kinderen wederkeerig verplicht elkaar in geval van behoeftigheid te ondersteunen. Degene die nu tot ondersteuning verplicht is. kan dat. bedrag in mindering brengen, tot betaling waarvan hij wettelijk verplicht zou kunnen worden 'ook al voldoet hij vrij willig aan zijn verplichting). Een uitkeering aan iemand die wel in. staat is in zijn onderhoud te voorzien, kan niet als „verschuldigd" worden aangemerkt. Onder premie voor pensioen valt ook tie onverplichte pensioenstorting. Voor premie voor levensverzekering, lijf rente of pensioen mag niet meer dan 5 pet- van het belastbaar inkomen en niet meer dan f 100 worden afgetrokken. Iemand, die dus b.v. f 1600 inkomen heeft, mag voor levensverzekering slechts 5 pet. van f 1600 is f 80 aftrekken, ook al betaalt hij daarvoor f 100 per jaar of meer. Voor onderhoud en opvoeding van minder jarige kinderen is geen aftrek toegelaten, evenmin voor lijfrenten cn andere periodieke uitkeeringen. die men aan kinderen schenkt. Aftrek voor ondersteuning en eventueel ook voor studiekosten van een meerderjarig kind is slechts geoorloofd, wanneer het kind behoeftig is en dus niet in eigen onderhoud kan voorzien. Ten slotte denkc men er wel aan, dat alle persoonlijke aftrek naar den toestand van 1 Mei 1931 berekend wordt. Moet men van 15 April 1931 af zijn ouders ondersteunen, sluit men op dien dag een verzekering enz. kortom bestaat er een ver plichting op 1 Mei. dan mag men bij de aan gifte in die maand reeds het volle jaarlijk- sche bedrag in mindering brengen. Ook van schulden moet men aftrekken de jaarlijksche rente van de schuld op 1 Mei 1931 en wel tegen de rente, die op dien dag geldt. A. OVER, Amersfoort. HET SPRINGEN VAN EEN VAT ZWAVELZUUR. ER HADDEN LUCHTSCHROEFJES AAN MOETEN ZITTEN. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het ongeval aan boord van het stoomschip .Bllliton". waar door het plotseling lek springen van een vat zwavel zuur gedurende de reis twee matrozen zeer ernstige brandwonden opliepen. De Raad is van oordeel, dat dc oorzaak van het springen van het vat niet me ze kerheid is vast te stellen. Ook zonder inwer king van het zwavelzuur op bet ijzer waar bij dan verdund zwavelzuur aanwezig moet zijn geweest dus zonder vorming van wa terstof, kan het springen van het vat worden verklaard, te weten, door uitzetting van de vloeistof. De vraag, of dc bedoelde vaten met vol doende zorg zijn behandeld, kan niet In alle opzichten bevestigend worden beantwoord. Vooreerst is gebleken, dat deze vaten niet van een ventiel waren voorzien. Indien dit al geen reden had moeten zijn om de vaten te weigeren zij zouden ongeveer drie wo ken aan boord blijven had in elk geval moeten worden bedacht, dat ventilatie ge durende £e reis onmogelijk was. Het is toch algemeen gebruikelijk dat exportvaten van zoogenaamde luchtschroefjes zijn voorzien en dat deze luchtschroefjes periodiek, bij voorbeeld elke week. worden geopend. Nu dit hier niet mogelijk was, hadden bijzondere maatregelen moeten worden getroffen om de vaten koel te houden. De plaats, waar zij waren opgesteld tusschen luik 6 en 7 vlak bij de winches was zeer ongunstig. Ver moedelijk zijn zij nu aan een hitte van 35 gr. Celcius blootgesteld geweest. Door de luiken, welke op de staande vaten waren gelegd, waren deze onvoldoende tegen dc hitte be schermd. AGENDA. ZATERDAG 25 APRIL StadsschouwburgOpenbare uitvoering Ruth Tobi en Els Keezer. 2.30 uur nam. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel; „Het hoofd in den strop". 8 uur. Gebouw Olvmpia: Van Delden's Cabaret- en Revuegezelschap. 8 uur. Palace: ..Leutnant warst du einst bei den Husaren". Toonecl; Frindt Bros. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Het geheim van Ravcns- berg" en ..Een wanhoopsdaad". Tooneel; Ko- sacken-Ensemblc Russj. 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 26 APRIL Schouwburg Jansweg: Revue-operette „Hei lied is uit". 8.15 uur. Stadsschouwburg: K. V. Het Nederl. Too neel. „Oud-Heidelberg". 8 uur. Remonstrantsche Kerk: Het Paaschspel „Opstanding". Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 27 APRIL Schouwburg Jansweg: Revue-operette „Het lied is uit". 8.15 uur. Stadsschouwburg: K. V. Het Nederl. Too neel. „Menschen in 't Hotel". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. AVOND-, NACHT- EN ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Duym en Keur. Keizerstraat 6. tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5