DE REPUBLIEK SPANJE. FIETS BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE MAAN D AC 27 APRIL 1931 BLAD Redevoeringen van Zamora en Macia. Is Catalonië vrij of is Catalonië niet vrij? vrij: HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Spaansche ministerraad besloot de sa larissen der ministers van 45.000 peseta's tot 30.000 peseta's per jaar te verlagen/Voorts is een verbod uitgevaardigd voor den ver koop van koninklijke eigendommen zoolang de kwestie van de schadevergoeding en de bestemming der koninklijke goederen nog niet definitief geregeld is. Men weet. feitelijk nog niet welke goederen als persoonlijk eigendom van den koning en welke als kroondomein beschouwd moeten worden. De monarchistische pers schrijft, dat de regee ring de paleizen, die den koning zijn ge schonken te Santander en ts Barcelona, we derrechtelijk in beslag heeft genomen. De minister van Oorlog is voorts voorne mens, het officierscorps te verminderen. Hij heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin wordt medegedeeld, dat alle generaals, hoofdofficieren en officieren binnen vier we ken hun ontslag kunnen aanvragen. De of ficieren, die van deze gelegenheid gebruik maken, wordt hun volledig pensioen gewaar borgd, terwijl in andere gevallen de overtol lige officieren ontslagen worden met een wachtgeldregeling. De aanstelling van can- didaten voor de officiersopleiding wordt voorloopig voor den tijd van een jaar stop gezet. President Alcala Zamora heeft zich naar Barcelona begeven om den Catalaansclien leider kolonel Macia er van te overtuigen, dat hij het „ontwerp van San Sebastian" dient te aanvaarden. Dit ontwerp werd reeds vroeger door de republikeinen opgesteld en heeft tot basis een republikeinsch staats bestel waarbinnen Catalonië zelfbestuur zou mogen hebben. Zamora werd ontvangen door Macia. Het publiek was zeer enthousiast. Zoowel Zamora als Macia hielden daarop redevoeringen. De Catalaan merkte onder anderen op: „Wij staan op den drempel van de vrijheid van Catalonië. De verhouding tot Spanje is allerhartelijkst". Zamora eindigde zijn speech met een hoe ra op de Spaansch-Catalaansche republiek. Het onderscheid is subtielmaar het handhaaft zich hardnekkig. En de wereld weet nog steeds niet hoe de vork in den steel zit. Is Catalonië vrij of is Catalonië niet vrij? Macia heeft nimmer regelrecht bevestigd dat Catalonië een onderdeel is van de Spaan sche republiek. Integendeel. En daarom zijn de hardnekkige pogingen van Zamora om zulks te doen gelooven zwak yan constructie. L. A. DuatscMaiid Conflict in de staal-industrie. ESSEN, 26 April. (V. D.) De vertrouwens- mannen der districtsgroep der Stahl- en Eisen G.D.A. hebben hun houding bepaald tegenover de scheidsrechterlijke uitspraak yoor de N.W. groep. In een resolutie werd er de nadruk op gelegd, dat de scheidsrechterlijke uitspraak, niettegenstaande de reeds per 1 Januari 1931 plaats gehad hebbende loonsverlaging van 7 1/2 pet., voorziet in een nieuwe loonsver laging van 15 pet. Een zoodanige uitspraak moet met het oog op de fantastische salaris sen der directeuren en een verlaging van 6 pet. der beambtensalarisen, het vertrouwen in de rechtvaardigheid van den staat en de onpartijdigheid van zijn organen ten sterk ste schaden. Van het bondsbestuur wordt verwacht dat het onverwijld stappen zal ne men bij den Rijksminister van Arbeid, ten einde bij hem aan te dringen op interven tie. „Stahlhelm" en „Volks begehren" BERLIJN. 26 April (V. Dl Het Partij be- stuur der Stahlhelmorganisatie heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het Volksbegehren van den Stahl helm de eerste aanval beteekent tegen het huidige systeem en uitgevoerd is met eigen middelen in nauwe samenwerking met de Bondgenooten. In Oost en West hebben de Frontsoldaten uit alle beroepen een front gevormd, dat de kern is van het Volk. Het Volksbegehren is evenwel slechts de eerste aanval. De beslissing zal nog meer krachten behoeven. Nog geen verhooging van invoerrechten BERLIJN. 25 April (W.B.) Het Rijks kabinet heeft in tegenwoordigheid van den president der Rijksbank zijn beraadslagingen over de op agrarisch gebied te nemen maat regelen voortgezet. Zooals werd verwacht, is er nog geen be slissing omtrent de verhooging der invoer rechten genomen. De besprekingen zullen Dinsdag worden voortgezet, heden behan delde het kabinet slechts principieele kwes ties. Het voornaamste punt der discussie vorm de natuurlijk het invoerrecht op boter, waar tegen ernstige bezwaren werden ingebracht, speciaal in verband met Duitschlands op de handelsverdragen gebaseerde betrekkingen, den uitvoer van fabrieksgoederen en de da ling der loonen. In welingelichte kringen acht men het met het oog op deze moeilijkheden onwaar schijnlijk, dat Dinsdag zal worden besloten het invoerrecht op boter te verhoogen. Verwacht wordt dat men zich voorloopig met een diepgaand onderzoek van het vraag stuk zal bezighouden. Italië. De arrestatie van den Belgi schen student Moulin. ROME, 25 April (VJD.) In antwoord op de studentendemonstratie te Brussel n. a. v. de arrestatie van den Belgischen student Moulin in Italië, vond in de Universiteit te Rome een vergadering van Italiaansche stu denten plaats. Na afloop der vergadering begaven de studenten zich in looppas en met vliegende vaandels naar het gebouw der Fas cistische Partij en vandaar naar het Palazzo Venezia, waar zij Mussolini een stormachtige ovatie brachten, die haar hoogtepunt bereikte toen de Duce zelf op het balcon verscheen. Op het herhaalde geroep der studenten keer de Mussolini voor de tweede maal naar het balcon terug en sprak als zijn overtuiging uit dat de Italiaansche academische jeugd steeds bereid zou zijn de fascistische heer schappij en de fascistische revulutie tegen alle domme aanvallen uit het buitenland, te verdedigen. Portugal. Ultimatum aan Madeira. De Portugeesche minister van Oorlog zal een ultimatum aan de rebellen zenden om zich binnen enkele uren over te geven. De regeering zal dit ultimatum per vliegtuig op het eiland laten uitstrooien. Indien de re bellen aan dit ultimatum geen gevolg geven, zal tot een bombardement worden overgegaan waaraan ook vliegtuigen zullen deelnemen. Er zullen nog enkele torpedojagers en kanon- neerbooten naar Madeira vertrekken, aldus De Crt. Van Funchal wordt" geméld, dat de leiders van den opstand zich haasten met het op werpen van versterkingen en barricades om zich voor te bereiden op den aanval der straf expeditie. De leider der rebellen blijft bij den door hem gestelden eisch: de wederinvoering van het parlement en het herstel van de burger lijke vrijheden. Frankrijk. Engelsche weigerachtige nota over het Vlootverdrag? Parijs, 26 April. (V. D.) De Zaterdag te Londen overhandigde antwoordnota der Brit sche regeering op de Fransche voorstellen in zake het Vlootverdrag, is Zondag aan den Quai d'Ox-say ontvangen. Hoewel de tekst der nota voorloopig nog niet bekend is gemaakt, en geen officieele infox-matie over den inhoud wordt verstrekt, verluidt met groote stelligheid, dat de ïxota een in zeer beleefde termen gestelde weige ring inhoudt. UIT DE OMSTREKEN VELSEN DE VRIJHEIDSBOND EN DE RAADS VERKIEZINGEN. Naar wij vernemen zal voor de a.s. Raads verkiezingen door den Vrijheidsbond de vol gende candidatenlijst worden ingediend: 1. K. H. Tusenius. IJmuidexx. 2. M. J. Enze- rink, Santpoort. 3 J. L. Uitzinger, IJmuiden, 4. J. Prins. IJmuiden. 5. Mevr. Duyckinck SanderMetzelaar. Velsen, 6. L. Poortenaar, Driehuis, 7. Ph. A. Risch. IJxxxuiden, 8. D. Geus. IJmuidexx, 9. F. C. Breitenstein, Velsen, 10. G. Carst, IJmuidexx, 11. G. Schouten. IJmuiden, 12. Mevr. C. BusBoon, Velsen. HUISVLIJTTENTOONSTELLING Een groot aantal belangstellenden was. trots het slechte weer. toch opgekomen in het Casino van de Hoogovens ter gelegenheid vaxx de opening van de huisvlijt-tentoonstel- ling, georganiseerd door ..Hoogoven-StatenV De ontwikkelingscommissie heeft bij deze tweede tentoonstelling wederom getoond, dat zij haar taak serieus opvat en hierbij door velexx gesteund wordt. De verschillende werkstukken waren op ta fels geëtaleerd terwijl vele mooie lampen een plaats aan de zoldering hadden gevonden. Wij zagen veel houtsnij- en zaagwerk, raffia INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Winkelen op een Verlaagde prijzen Stokvis fabrikaat enhandwerkjes en ook nog eenlge schilder stukjes, teekeningen en boetseerwerk. De tentoonstelling werd geopend door den heer G. S. K. Blaauw ..Mexx ziet hier," aldus spr., „wat met een voudige middelen te bereiken is." Verder vestigde spr. er de aandacht op. hoe veel er van de leiders gevraagd wordt. De meisjes hebben zich in den afgeloopen win ter bezig gehouden met raffia en handwerkjes De cursussen waren steeds goed bezocht. Spr. bracht een woord van dank aan de leid sters en de leidei's. Daar het aantal krachten, dat leiding kan geven xxog steeds te klein is. is besloten een jeugdleiderscursus te organi- seeren, waar goede resultatexx van verwacht werden. Dit jaar zijn de vrije inzendingen niet zoo groot als bij de vorige tentoonstelling. Spr. dankte ook het Zuidervolkshuis te Rot- tex-dam. dat met zijn inzending aan de ten toonstelling weer luister bijzette. De volgende prijzen werden behaald: Vrije inzendingen. Dames: 1. Mevr. Bakker. 2. mevi\ Hos. Heeren: le v. d. Stane; 2. Strui kenkamp: 3. de Vreeze. Kinderen: 1. H. H. Bakker, 2. Mientje Jurriaans; 3. Jan Quist; 4. P. Zijlstra; 5. Wilhelmina Bakker. Houtzaagwerk: 1. H. Hessens. 2. K. Krouwel, 3. G. Ploeg, 4. J. Chuist, 5. E. Kroumal, 6- G. van Eyck. Zij nog vermeld dat de heer w. Davidson namens de speeltuinvereen. „Eindervi-eugd" wees op de goede verstandhouding welke er tusschen de beide vereenigingen bestaat en welke niet anders dan bevorderlijk kan zijn aan het wederzijdsche werk. Spr. noodigde het bestuur van de ver. „Hoogoven Staten" uit tot een bezoek aan de tentoonstelling welke „Kin dervreugd" houdt op 16 en 17 Mei a.s. in het clubhuis der vereeniging. Zaterdag en Zondag hebben zeer velen de huisvlijttentoonstelling bezocht. SPEELTUINVEREENIGING „KINDER VREUGD" In verband met het opschilderen van het clubhuis en de speelwerktixigen, het ixx orde maken van het terrein enz. zal de speeltuin van de vereeniging „Kindervreugd" van 30 April tot en met 16 Mei 1931 gesloten zijn. De officieele opening van het voetbalterrein aan den zuidkant van den Stationsweg zal plaats hebben op Zaterdag 2 Mei n.m. 3 uur. De ten toonstelling van het onschoolsche werk wordt gehoudexi op 16 en 17 Mei. Aangezien de werkzaamheden aan de glij baan door het wachten op de ijzeren balken eenige vertraging hebben ondergaan, zal de ingebx-uikneming va nde glijbaan tot 30 Mei worden uitgesteld. CHR. HISTORISCHE KIESVEREENIGING. De Chr. Historische kiesvereenigïng houdt heden, Maandagavond in de Chr. school in de van Langveldstraat een ledenvergadering. Op de agenda komt o.nx. voor candidaat- stelling voor den gemeenteraad. bondsdag te IJmuiden, wordt Dinsdag a.s. in het gebouw voor Chr. Belangen een feest avond gearrangeerd, waaraan een zangkoor tje. een tooneelclubjc en een mandolineclub alle bestaande uit leden der C. J. M. V., mee werken. TURNVEREENIGING „IJMUIDEN" Bovengenoemde turnvereeniging geeft Za- tei-dag 2 Mei a.s. een gezelligen avond van dames- en heerenleden in hotel de Nieuwe Willem Barendsz. Er zal zorg gedragen worden voor het plaat sen van eexx radio-gramophoon versterker op welker xxxuziek een dansje gemaakt zal worden De leden hebben de beschikking over het tooneel zoodat een ieder iéts ten beste kan geven. Gedurende den avond zal ter afwisseling door een der ledexx pianomuziek gegeven worden. FEESTAVOND N.B.A.S. Bovengenoemde vereeniging gaf Zaterdag avond j.l. een feestavond in de concertzaal „Tivoli". Mejuffr. Tilai'ski opende de bijeen komst met een welkomstwoord, mede tot leden van de afdeelingexx Amsterdam en Haarlenx. Als spreker was uit genoodigd de heer W. Wiese uit Alkmaar, voorzitter van den Bond. Hij gaf een uiteenzetting over het doel van den bond en zegt verder dat de jongelui, die door hun ouders in staat zijn gesteld te leeren, den intensen plicht hebben de wereld te dienen in al wat goed is. zoodat zij in de eerste plaats moeteix strijden voor geheelont - houding, want het is onmogelijk, dat men bij het gebruik van alcohol helder kan denkeu. Spreker eindigde met een opwekkend woord lid te worden van de N.B.A.S. De verschillende zang- eix muzieknummers werden zeer goed uitgevoerd. „Der Fahrend Schüller in Paradijs" mocht veel applaus oog sten; ook ..De Zaaiers", een lentespel, ge schreven door Melüe Uyldert. werd goed op gevoerd. De afdeeling IJmuiden kan met voldoening op dezen avond terugzien IJMUIDEN SCHEEPS VAAKTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 24 April: Zweedsch, Venersborg, Oxelosund. 25 April: Ned. sleepboot, Poolzee met baggermachine Maassluis. Zweedsch. Flandria, Rotterdam. Duitsch, Konegsem, Ostende. Ned. Tarakan, Londen. Ned. Phrontis, Hamburg. Ned. Dorus, Lissabon. Deexisch, Momberg, Gdynia. Ned. Katwijk, Caen. Ned. Talhisse. Antwerpen. Ned. Trio, Levant. Ned. Bi-ielle, Delfzijl. Eng. Rosanie, Dover. Engelsch Mavis, Londen. Ned. Rijnstroom, Huil. Ned. Lingestroom, Londeir. Ned. Aleinaus, Hamburg. Duitsch, Dankward, Orient. Duitsch, Marianne. Hamburg. Ned. Hospitaal kerksdhip, De Hoop, Noord zee. Zweedsch, Emibla, Stugsund. Ned. Proteus, Gothenburg. Duitsch, Ast arte, Breinen. Ned. Amazone, Hamburg. Engelsch, Wharfe, Goole. Vertrokken schepen. 24 April: Fransch, Cassis, Tyal. Ned. Hospitaal Kerkschip De Hoop Noord zee. 25 April. Engelsch Magician, Glasgow. Duitsch Beinhard Blumenfeld, New Castle. Engelsch,. Alchimist, Goole. Ned. Maasstroom, Leeds. Engelsch. Gaeteshead, New Castle. Ned. Meuse, Parijs. Ned. Lissekerk, Rotterdam. Ned. Venus, Hamburg. Zweedsch, Teynusborg, Rotterdam Zweedsch Flandria, Gothenburg. Ned. Vechtstroom, Hull. Engelsch, Heron Londen. Engelsch Spen, Goole. Ned. Hontestroom, Londen. Grieksch Despina, La Plata. VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD. Bij de Vereenigde Exploitatie Maatschappij (V.E.M.i zal met ingang van 1 Mei de ax~- beidsduur voor het wal- en fabrieksperso- neel met 1 uur per dag verkort worden en ge bracht worden op een werkweek van 42 uur. Deze maatregel geldt echter niet voor de ijsfabx-iek. omdat deze fabriek in continu dienst werkt. VOCAAL CONCERT. Men deelt ons mede. dat door het IJmui- den s Mannenkoor en het IJmuiden's A Capel- la Koor in de groote zaal van Thalia een groot vocaal concert gegeven zal worden. Het Haarlemsche zangkoor „Caecilia" en het Knapenkoor „Klein Caecilia", beiden on der leiding van den heer Nico Hoogerwerf, zullen hunne medewerking verleenen. Het symphonie-orkest „Euphonie" zal het nummer „de Kosmos" instrumentaal bege leiden. OPDRACHT. Het vernieuwen en verbeteren van de licht- kappen op de vischhal C. behoorende tot het onderhoud van de visschershaven alhier, is opgedragen aan de fa. Mulder en Rijke, alhier de laagste inschrijvers) voor f 7889. FEESTAVOND C. J. >1. V. Voor de leden van de C- J. M. V. te IJmui den. welke zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het slagen van den laatst gehouden BLOEMENDAAL AAN HET STRAND. De beide exploitanten van de Bloemendaal- sche zeebad-inrichting, de heeren Witkop en Paap, laten geen winter voorbijgaan, zonder hun inrichting te verbeteren te vergrooten of te moderniseeren. Ook dezen winter hebben er weer groote veranderingen plaats gehad. Of eigenlijk; er is een bijna geheel nieuwe inrichting gekomen. De veel te klein geble ken consumptietent is door een nieuwe ver vangen van 8 bij 16 M., ruimte biedend aan pl.m. 100 pei'sonen. De zaal kan bij ongunstig weer geheel afgesloten worden. De flinke groote ramen geven dan echter toch nog uitzicht over zee en strand, 't Nieuwe terras, 12 bij 16 M. groot, is afgedekt door gegalva niseerde gegolfde platen en kan afgeschut worden door windzeilen. Achter de tent is een keuken van 4 bij 8 M. aangebracht. Verder hebben de exploitanten een eigen waterleiding en een eigen lichtnet aange bracht. Een benzinemotor pompt het water uit een diepte van 40 M. op. Deze nxotor dient tevens voor aandrijving van een een dynamo voor levering van electrisch licht. Een pers leiding bx-engt het water naar de afdeeling zonnebaden voor douches en closets, 't Aan tal zonnebadtentjes is weer met 20 vermeer derd om te kunnen voldoen aan de groote vraag naar deze tentjes. Ook 't aantal oad- tentjes is met 30 vermeex'derd, zoodat dat nu 90 bedraagt. Echter zullen deze tentjes alleen als kleedkamertjes gebruikt .worden, zonder dat de kleeren daarin blijven hangen. De kleeren zullen in het vervolg bewaai'd wor den in de garderobe, de bovenkleeren op een kleerenhanger, de onderkleeren in een pa pieren zak. Zoodoende is een hokje niet lan ger in gebruik dan er noodig is voor uit- en aankleeden en zullen de baders zich niet meer behoeven te haasten om voor anderen plaats te maken. Tenzij 't zoo druk mocht loopen, dat de garderobetent geen kleeren meer kan bevatten. Met deze 90 kleedkamertjes kan men dus een onbeperkt aantal baders bedienen. Ook voor muziek is gezorgd. De Radio stelt de bezoekex-s van de consumptietent en ter ras in de gelegenheid te luisteren naar bin nen- en buitenlandsche concerten. Nu maar een mooie zomer! Daar zijn èn publiek èn exploitanten beide mee ge baat. OVERVEEN BLOEMENDAALSCHE REDDINGS BRIGADE. De Reddings Brigade hield Vrijdagavond een ledenvergadexüng in hotel Roozendaal te Overveen, met 't oog op de regeling der werkzaamheden aan 't strand in de aan. staande zomermaanden. Besloten werd de stranddienst te laten aanvangen op le Pink sterdag en te laten eindigen omstreeks 15 September. Tal van wenschen werden geuit omtrent een betere functioneering van den strand dienst en het in orde houden van het strand- gebouw. De Technische Commissie, die een en ander te verwerken kreeg, weet thans wel wat zij te doen heeft. Besloten werd, dezen zomer ,ih samenwer king met andere kustbrigades, een groote demonstratie te houden, wellicht aan 't Zand- voortsche strand. De B. R. B. zal dan met de „Evaneha" uit komen. Omtrent het geuite verlangen, om de Kon. goedkeuring aan te vragen op de statuten, kon geen besluit genomen worden. De stand der kas zai daaromtrent beslissen. HEEMSTEDE GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den raad der gemeente Heemstede gehouden op Donderdag 30 April 1931, des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 26 Maai't 1931. 2. Ingekomen Stukken. 3. Verlaging rente stichtingskosten ge meente-woningen. 4. Wijziging bestemming geldleeningen. 5. Begroot ingswijzigingen. 6. Vaststelling kohier Plaatselijke Inkom stenbelasting. 7. Ontheffing kohieren Plaatselijke In komstenbelasting en beslissing op schoolgeld reclames. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJ OR IS STRAAT 16 - TEL. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. HET TOONEEL VER. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD TOONEEL. HET HOOFD IN DEN STROP. Neen. erg „spannend", zooals het program ma ons beloofd had konden wij het En gelsche -detective-avontuur ..Het Hoofd m den Strop" van John Bradley onmogelijk vinden. Daarvoor was het al te opzettelijk en doorzichtig. Frank Dearden. een officier van Justitie, heeft in de zaak Armstrong de doodstraf go- eischt en hij smaakt de „voldoening", dat Armstrong werkelijk tot den strop wordt ver oordeeld en den volgenden morgen zal worden opgehangen. Wij zien Harriet Dearden. des officiers echtgenoote. 'n heel lang bedrijf handenwringend en schokschou derend over het tooneel loopen, wij hooreii haar zuchten en weenen en in alle toon aarden verzekeren, dat Armstrong onschuldig is. Zij smeekt Frank om tussclxenbelden te komen en een revisie van het vonnis te be werkstelligen. maar dc officier van justitie blijft onwrikbaar. Aan de onfeilbaar van Vrouwe Justitia mag zelfs niet getwijfeld worden., totdat hij zelf aan don lijve onder vindt. hoe een doodonschuldig mensch van een moord verdacht kan worden en de justitie zich vei-gissen kan. Maar nu is dc groote fout van het stuk, dat wl.1 geen mo ment aan de schuld van den officier van justitie gelooven en dat heel dit opgezet rel letje tegen Frank Dearden al te doorzichtig en eigenlijk ook voor 'n detectievc-stuk al le onhandig en grof in elkaar is gezet. Wij krijgen werkelijk geen aJ te lxooge dunk van de scherpzinnigheid van dezen or- ficier van justitie. Om een voorbeeld te geven van de wel zeer opzettelijke middelen, waarmee deze Engel sche schrijver werkt, noem ik maar het vol gende: Harriet Dealden zegt tegen haar man „Jij komt zoo veel in aanraking met moorde naars, dat ik je ten slotte in staat zie zelf een moordenaar te worden!" Ja, ja. wij moeten soms heel wat dwaas heden op het toonel slikken. Zoodra Frank werkelijk van moord wordt beschuldigd, heeft Harriet die gekheid die ze alleen maar zei ten pleiziere van den schrijver al lang weer vergeten en roept zij snikkend uit. dat haar Frank geen moordenaar kan zijn! En wat te zeggen van de twee detectives, die op last van Muson ook alleen maar ten genoege vair den .schrijver altijd achter den officier van justitie aanloopen. En van de komst van de vermoorde actrice tegen het slot? Door deze al te groote doorzichtigheid mist het stuk de spanning, die wij toch in een „detective-avontuur" mogen verwachten. Trouwens, heel het stuk is onhandig geschre ven. In het eex-stc bedrijf zien wij Harriet Dearden niet anders dan weenen, snikken evx schokschouderen om haar het tweede be- dnjt, dat 'n paar uur later speelt tioci op gewekt cn vroolijk de taak van gastvrouw te zien vervullen. Zij is dan op eens den armen Armstrong die toch nog altijd met zijn hoofd in den strop zit vergeten. Wij krijgen uit het stuk geen oogenblik don indruk, dat het den schrijver ernst is met zijn pleidooi. Zijn opzet om een „spannend" detectiveverhaal in elkaar te knutselen ligt er te dik op om ons ook maar cén oogenblik te overtuigen. De leden van Het Ver, Rotterdamse!»-Hof stad Tooneel speelden dit stuk terecht geheel in detective-stijl. Voor hun plcizier treden zij heusch niet in dit soort stukken op en zeker niet in dit avontuur van John Brad ley, dat enkel gelegenheid bood tot uiterlijk spel en op routine rustende clxichés. Consta- teeren wij alleen, dat Louise Kooiman dio ons een keur van toiletten liet bewonderen Louis van Gasteren en Dick van Veen in dc hoofdrollen, de heer en mevrouw Schwab, Jan van der Linden. Willy Dunselman, Piet Rienks, Henny van Merle en Anton van Zuylen ln bij rollen dit zaakje opknapten. Overgroote belangstelling was er niet voor dit Hoofd in den Strop. Moeten wij hierin een aanwijzing zien, dat het publiek langzamer hand genoeg krijgt van de spannende- detective-avonturen? Het zou bijna al te mooi zijn om het te gelooven. J. B. SCHUIL. INGEZONDF.N MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. AGENDA. MAANDAG 27 APRIL Schouwburg Jansweg: Rcvuc-opcrette „Het lied is uit". 8.15 uur. Stadsschouwburg: K. V. Het Nederl. Too neel. „Menschcn in 't Hotel". 8 uur. Palace: .Leutnant warst du einst bei den Husaren". Tooneel: Frindi Bros. 7 en 9.15 uur Luxor Theater: ..Het geheim van Ravens- berg" en ..Een wanhoopsdaad". Tooneel: Ko- sacken-Ensemble Russj. 8.15 uur. DINSDAG 28 APRIL Noorderkerk (Velserstraat)Bach-concerc door het Noorderkerkkoor. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue-operette „Het lied is uit." 8.15 uur. Café Brinkmann: Algemeene verg. aandeel houders N.V. ..De Eendracht". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen.' Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van l!3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Duym en Keur. Keizerstraat 6. tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5