FINANCIEELE KRONIEK. Een ongeluk in de Andes. Zelf ontvlekken en zelf verven De beste manier em Uw goed te bederven J. LOTTGERING N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 (L„gEN) ALLE BANKZAKEN HUISHOUD-SPECERIJEtf HOL&AHDëA SPEC illiJIlf HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 APRIL 1931 Nieuwe ineenstorting op de beur zen. Wat Ls de oorzaak? Voortduur der crisis in de Unie. Loonsverlagingen. Nieuwe prijs daling van stapclproducten. liet debacle in aandeden Konink lijke. De toestand der olie-in dustrie. De rubberprijs 15 et. be neden den kostprijs. En de sui ker? De intrinsieke waarde. De „black unseen hand" schijnt den fond senhandel weer te hebben aangegrepen. Van allen kant kwam deze week het aanbod en de contramine deed natuurlijk hard mee. Een onbestemde angst maakte zich van den fond senhouder meester; hier en daar schenen de koersen in het niet te zullen verzinken. Wat is de oorzaak van deze vrij plotselinge ineenstorting van het met moeite opgebouw de vertrouwen? Het antwoord is zeker niet gemakkelijk. Dat de economische toestand verergerd is, kan men niet zeggen. Alleen, de vooral in Amerika met veel ophef aangekondigde verbeter! g schijnt uit te blijven; nu de seizoenopleving voorbij is, is de malaise gebleven. Sinds de laatste weken loopen de productiecijfers in het staal- en automobielbedrijf, de ontvang sten bij de spoorwegen, de handelsomzettcn bij de winkelbedrijven weer terug. En de di videndverlagingen houden aan, terwijl steeds nieuwe dreigen. Zoo heeft bijvoorbeeld de groote Steeltrust, die 1.75 per kwartaal uit keert, naar men zegt niet meer dan 0.4-0 ver diend. Zal zij het dividend handhaven? Ge durende de eerste twee maanden van 1931 zijn de netto spoorwegontvangsten met bij na 50 pet. teruggeloopen. En wat ook grooten indruk gemaakt heeft de loonen worden in/de'Unic in snel tempo verlaagd die ze wenscht te handhaven. Ook hier bl jkt de natuur sterker te zijn dan de leer; als een arbeider meer verdient dan de waarde van zijn arbeid, is loonsverlaging onvermij delijk! De theorie, dat men zijn uitgaven moet handhaven ais de inkomsten verminde ren, gaat in de practijk niet op. Men begint dit in de Unie in te zien. Millioenen arbei ders in de gróote steden van Amerika heb ben zich reeds met loonsverlagingen van 10 pet. tevreden gesteld. En het einde is er vermoedelijk nog niet. Uiteraard wekt dit in breede kringen der bevolking beroering en daar ook handenarbeiders in de Unie aan den beurshandel deelnemen, komt zij ook in den fondsenhandel tot uiting. Men voelt, dat de periode van aanpassing nog niet voorbij is. Vooral, nu de pry zen van de meeste sta pelproducten sinds de laatste weken we?r dermate gedaa"ld zijn, dat ze in enkele geval len laagterecords van 1930 overtreffen. Hier volgt een staatje van enkele producten, waaruit dit blijken kan; Laagste prijs 1930 Koper (Londen per ton) 44.15— Tin (Londen per ton) 104.12. 6 Rubber (Londen per lbs.) 3 9/16 Katoen (New York per lbs.) ct. 9.60 Petroleum (New-York p. vat) 1.65 Suiker (New-York p. lbs. Cuba) 3.03 Hoogste Laagste prijs 1931 prijs 1931 Thans 47.11.— 42. 8.— 43. 5.— 125.—.— 110.17. 7 110.17. 1 .4 5/16£ 3 1/8 —.—.2 13/16 ct. 11.35 ct. 10.— Ct. 10.05 1.65 1.65 1.65 3.40 3.18 3.25 Het feit, dat New-York schier dagelijks la gere koersen zond en af en toe van een ze nuwachtige stemming blijk gaf, dat ook Ber lijn haar weerstandsvermogen scheen te ver liezen en Londen het hoofd liet hangen on der den indruk van de slechte Zuid-Ameri- kaansche wisselkoersen en een financieele crisis in het Australisch Gemeenbest. was voor de Amsterdamsche beurs waarlijk fu nest. De grond scheen onder den fondsen handel weg te zinken. En erger werd dit, toen het voornaamste fonds aan onze beurs, aandeelen Koninklijke, waarvoor ook te Parijs, Londen en New-York belangrijke markten bestaan, dagelijks in groote pos ten werden aangeboden, waarbij de koers zich telkens lager stelde. Vooral in Parijs, waar aandeelen Koninklijke als een der meest solide fondsen werden beschouwd en in de portefeuilles der beleggers Russen en Oos tenrijkers hebben vervangen, gaf de snelle koersdaling groote sensatie.-welke door de bla den gebruikt is, om in lange artikelen hun wijsheid over de petroleumsituatie te luchten. De dividendramingen zijn eerst weer ver stomd. Men maakt zich er reeds mee ver trouwd, dat het slotdividend beduidend lager zal zijn dan verleden jaar en op dezen koers FEUILLETON. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. (Nadruk verboden). 7) Ze waren niet in de gelegenheid hun ver trouwelijk gesprek voort te zetten, voor ze bijeen waren in de bibliotheek. Dit. vertrek was thans geheel ingericht, de boekenkasten langs de wanden waren gevuld met een schat van lectuur; het was een gezellige heeren- lcamer met gemakkelijke fauteuils, mooie schilderijen en sierlijke kunstvoorwerpen. De bibliotheek werd alleen door kaarsen verlicht. Zilveren kandelaars stonden op de tafel en langs de muren waren zilveren wand luchters opgehangen. Het kaarslicht toover- de een gouden schemering in het vertrek, die iets warm-behagelijks en tegelijk mysterieus aan de atmosfeer gaf. Blinden waren er niet en de twee mannen konden zien hoe uit den vijver een witte damp opsteeg die het ge boomte en het struikgewas langs den oever langzamerhand omhulde. De bewoner van het groote landhuis, scheen weinig behoefte aan zitten te heb ben, ondanks dc vermoeienis van den afge- loopen dag De advocaat had zich in een van de gemakkelijke stoelen neergevlijd en sloeg de been en over elkaar. Ook Austin was eerst gaan zitten, maar al spoedig was hij weer opgestaan, had toen onrustig het vertrek heen cn weer geloopen en was tenslotte bij het venster blijven stilstaan. „Ik heb altijd het gevoel alsof iemand mij bespiedt", liet Austin zich onwillekeurig ont Ls dat ook geen groote teleurstelling meer. Er wordt blijkbaar meer beteekenis gehecht aan de vergeefsche pogingen van de groote olie mannen en Rumeensche olie wordt nog a'.t'jd in vroegere afzetgebieden van de Koninklijke Shell en de Standard Oil tot steeds lagere prijzen aangeboden. Men zal er dus op moe ten rekenen, dat voorloopig van de gcwcnsch- te afspraken niets komt, dat de groote olie trusts met veel kleinere winsten zullen moa- len tevreden zijn, temeer nu uit eenzelfde hoeveelheid ruwe olie, dank zij de nieuwste technische vindingen, een veel grootere hoe veelheid benzine kan worden verkregen. Ook de oliemaatschappijen moeten wachten op de stijging van de koopkracht der wer?ld- bevoiking, die aan den éénen kant door loons verlaging in de Europeesche en Amerikaan- sche grootbedrijven, aan den anderen kant door een gelddistributie in de kapitaalarme landen moet worden verkregen. Maar hier zijn twee hulpmiddelen ge noemd, waartoe men niet gaarne overgaat; vandaar dat ook Sir Henri Deterding den toestand in de petroleumindustrie ernstig noemt gelijk ze over heel de wereld en voor alle bedrijven ernstig is. Dc beurs wil zich bij voorbaat bij een ach teruitgang der winsten aanpassen en brengt de koersen van Oliewaarden naar omlaag. Maar Oliewaarden niet alleen. Ook de Rub- beraandeelen hebben het deze week we^r moeten ontgelden, hetgeen niet kan verwon deren bij een prijsdaling van het product tot beneden 3 d. Dat is ongeveer 15 ct. per pond, terwijl de beste ondernemingen den kostprijs tot 25 en 30 ct. hebben kunnen terugbren gen. Nog altijd stijgen de voorraden. En bij de vele rubberondernemingen is de kas me°r dan leeg; d.w.z. ze staan reeds flink bij de ban kiers in het krijt, die op terugbetaling der credieten aandringen. Nieuw geld wordt er aan rubbermaatschappijen nauwelijks meer ver leend. 't Gevolg moet zijn, dat straks de ééne maatschappij vóór, de andere na, tot sluiting moet overgaan. En het thans weer druk be sproken restrictieplan komt dan als mosterd na den maaltijd. Maar intusschen zijn er mil lioenen rubberkapitaal verloren gegaan. Zal het In de Suiker ook dien kant uit gaan? Het lijkt er soms wel op. De suiker prijs is absoluut ongevoelig voor het welsla gen der Chadbourneplannen. De suikermaat schappijen verliezen thans ook op hun pro duct, dat voor een goed deel niet kan worden verkocht. Het groote voordeel boven de rub bermaatschappijen is hun welgevulde kas waaruit ze, zooals bijv. de Javasche Cultuur, toch maar een dividend]'e betalen, al is er dan ook niets verdiend. Maar ontmoedigend blijft ook hier de situatie, zoodat Suiker- aandeelen mede zij teruggeloopen. Wij be hoeven waarlijk niet alle rubrieken op deze wijze te laten passeeren. *t Is overal koe koek één zang. Of men langs de Schepen wandelt, waarvan er een groot deel stil lig gen, dan wel fabrieken en handelsonderne mingen bezichtigt, hun aandeelen dalen, in vele gevallen beneden de intrinsieke waarde. Echter, dat is de intrinsieke waarde van een bedrijf, als er geen winst gemaakt wordt. That's the question! LETTINGA. BINNENLAND WONDEN DOOR EEN VELD- WACHTER TOEGEBRACHT. DOOR EEN ANDER OPGEMETEN. Naar het Volk verneemt is door den mi nister van Justitie, zulks naar aanleiding van de door de Kamerleden Ossendorp en Van der Heide tot den Minister gerichte vragen, een ambtelijk onderzoek gelast naai de gedragingen van een rijksveldwachter tijdens zijn verblijf in de woning van Van der K. en KI. aan het Waterlooplein, toen hij bij eerstgenoemde een vonnis van vijftig cent boete kwam executeeren. Naar het schijnt worden de informaties op last van den dis trictscommandant, genomen door den ma joor der rijksveldwacht. Deze is eenige dagen geleden ten huize van Van der K. geweest en heeft ook verzocht de hem toegebrachte ver wondingen te mogen zien, waarna hij de lengte van die verwondingen heeft opgeme ten. vallen, min of meer onbewust eigenlijk. Maar hij had ditzelfde, als hij alleen was, al zoo dikwijls gedacht of halfluid tegen zichzelf gezegd De groote herdershond was niet in de bi bliotheek. Die bevond zich, om gemakkelijk te begrijpen redenen, na het diner in de buurt van de keuken. Deze gewoonte had het dier overigens pas den laatsten tijd aange nomen en de butler was eigenlijk degeen, die het had aangemoedigd Maar Austin was te veel door eigen ge dachten in beslag genomen geweest, om dat op te merken. Harkbutt schoof zenuwachtig in zijn stoel heen en weer, toen hij de opmerking van zijn vriend hoorde. „Maar beste kerel", viel hij uit, „wat be zielt je in vredesnaam om je in je doodelijke eentje in zoo'n spookachtig, oud kavalje van een huis te begraven? Het is hier een goede plaats om stapel gek te worden!" Austin, die naar buiten tuurde, draaide zich half om. „Het buiten bevalt me; buitengewoon goed zelfs en ik ga er met den dag meer van houden. En wat mijn zenuwen betreft, maak je daarover maar niet ongerust! lit ben niet bang uitgevallen en ik heb voor heel wat vuren gestaan!" „Neen, dat je niet bang bent uitgevallen, weet ik-wel", was het antwoord. „Maar laat ik eens een vraag doen; waarom denk je eigenlijk dat ik hierheen ben gekomen?" „Wel", zei liij, „om patrijzen te schieten, denk ik". „Dat zou ik bij een van mijn andere vrien den ook hebben kunnen doen. Neen waarde heer, ik ben gekomen om te ontdekken, waar om jij jc hier levend begraaft onder een aan genomen naam en waarom ik nu pas gehoord heb, dat je in Engeland terug was!" Op dat oogenblik duwde Austin de open IN GEZOND EN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Ververü en Chemische Wasschery Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 UITZENDING OP ULTRA KORTE GOLF. REGELMATIGE PROEFNEMINGEN. Bij zijn tijdens het Natuur- en Geneeskun dig Congres te Delft op Dinsdag 7 April 1931 gehouden rede heeft Dr. Balth v. d. Pol me degedeeld, dat de N.V. Philips' Radio dien avond te Amsterdam een aanvang zou ma ken met regelmatige experimenteele uitzen dingen op een golflengte van 7.85 M. (Roep letters: PF 1 PH). De eerste uitzendingen hebben inmiddels plaats gevonden en hiermede is wellicht een nieuw tijdperk voor den radio-omroep inge luid. Voorloopig wordt eiken Dinsdagavond van 23 tot 24 uur A. T. een experimenteele uitzending gehouden, doch hoogstwaarschijn lijk zal deze zendtijd in de naaste toekomst uitgebreid worden. Het ligt tevens in de be doeling den zender naar het Carlton Hotel over te brengen. Door een hoogere plaatsing van de antenne zullen de ontvangst resulta ten ongetwijfeld nog beter worden. De direc tie van het Carlton Hotel heeft tevens toe stemming gegeven voor deze experimenteele uitzendingen van de Carl-muziek gebruik te maken. NEDERLANDERS OP ZONDAG. BOSSCHEN MOETEN TEGEN HEN BESCHERMD WORDEN. Men bericht uit Oostelijk Noord-Brabant aan de „Tijd": Een der heerlijkste natuurmonumenten in het bosch- en heide-rijke Oostelijk Noord- Brabantsehe land, is het complex der Heezer Bosschen. Zeer gezocht niet alleen bij de be volking der omgeving, maar ook bij de toe risten, vormden de Heezer Bosschen steeds een vast nummer op het programma der na tuurminnaars. Thans zal met ingang van 10 Mei het „Landgoed van de Heerlijkheid Heeze en Leende" te Heeze, worden gesloten. Al leen voor houders van op naam gestelde wandelkaarten zullen voortaan de Heezer bosschen zijn opengesteld. Het genomen besluit kon moeilijk uitblij ven, schrijft het blad. Opzettelijke vernieling van geboomte, beplantingen, enz., leidde reeds vroeger er toe, dat de eigenaar een waarschuwing tot het publiek richtte. Het is gebleken, dat aan doovemansdeur werd ge klopt. GEEN ONGUNSTIG JAAR VOOR „DE SCHELDE". EEN PROCENT DIVIDEND MEER. Aan het jaarverslag van de Koninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen is het vol gende ontleend: Het geheele jaar kon in alle af deelingen van het bedrijf met nagenoeg volle kracht worden gearbeid. De bereikte resultaten zijn gunstig, zoodat kon worden voorgesteld, een dividend van 6 pet. (v. j. 5 pet.) uit te keeren terwijl aan de extra reserve f 100.000 en aan de reserve voor afschrijving f 250.000 kan worden toegevoegd. In de afdeeling scheepsbouw is thans veel te weinig werk; ook voor andere af deelingen is tekort aan werk te verwachten. Al zal wel licht het jaar 1931 zonder verlies eindigen, de verdere vooruitzichten-zijn bepaald on gunstig. Orders zijn bijna niet te bekomen en de opbrengsten zullen aanmerkelijk be neden de kostprijzen blijven. De oudste directeur, mr. Jan Smit Azn. heeft in de vergadering van aandeelhouders na 32 dienstjaren ontslag genomen. DR. A. HALBERTSMA. f Te 's-Gravenhage is 73 jaar oud, overleden dr. A. Halbertsma, bekend oogarts. Naar alle waarschijnlijkheid is de dood van dr. Halbertsma het gevolg van een nood lottig ongeval, dat den bejaarden medicus Vrijdag j.l. overkomen is, waarbij hij oogen- schijnlijk niet gewond werd, doch waarna hij ernstig ongesteld is geworden. slaande deuren open en sprong naar buiten. Zijn gestalte verdween in den witten mist, terwijl hij in de richting van den vijver liep. „Ik geloof heusch dat hij bezig is stapel krankzinnig te worden", mompelde de advo caat, „en dat ik nog net bijtijds ben geko men om het ergste te verhoeden." Harkbutt ging ook naar buiten, maar hij had er al gauw spijt van, want het gras was zoo vochtig, dat zijn dunne schoenen en zij den sokken direct doorweekt waren. Hij had nog geen paar meter geloopen, of hij zag de gestalte van zijn gastheer weer in de nevel opdoemen. „Waarom ben je naar buiten gekomen?" vroeg Austin. Het is verschrikkelijk vochtig: de damp stijgt op uit- den grond. Je hebt ze ker niets byzonders gezien, hè?" „Er is hier nog al veel te zien bij dien mist", was het schampere antwoord. „Het verbaast me niets dat jij spoken ziet. Je ziet er in dien witten nevel warempel zelf als een bewoner van de geestenwereld uit!" „Als ik een revolver bij me had gehad, zou ik geschoten hebben". „Stel je tocb niet aan, kerel. Het was na tuurlijk allemaal verbeelding. Maar dit bui ten heeft bepaald iets spookachtigs, dat heb ik vanmiddag direct gezien. Maar zelfs als er een landlooper was. kun jc je een hoop last. op den hals halen door er zoo maar luk-raak op los te schieten". Harkbutt nam zijn vriend onder den arm en loodste hem de bibliotheek weer in. „Maar waarom", vervolgde hij, „doe je niet als elk behoorlijk mensch de blinden dicht als het donker wordt? Tusschen haakjes, waar zijn de blinden?" „Er zijn er geen; ik heb ze laten wegne men. Ik vind het leuk om 's avonds naar buiten te kijken". „aWt je maar leuk noemt. Vertel eens, wat zijn het yoor lui hier in den omtrek?" SUBSIDIE VOOR ZONNESCHIJN. Verzoek van den heer Veraart aan de regeering. NIEUWE PROEVEN TEGEN PINKSTEREN. Wij vernemen dat de proefnemingen van den heer A. Veraart voor het neerslaan van wolken bij daarvoor gunstige weersgesteld heid zullen worden gehouden Zaterdag 23 Mei tusschen 3 en 5 uur boven de Noordzee te Scheveningen. Een der vliegtuigen zal starten van het vliegveld Waalhaven te Rotterdam, de overi gen van Schiphol. Bij het vaststellen van de zen datum is er rekening mede gehouden, dat op dezen dag (daags voor Pinksteren) vele belangstellenden, ook uit het buitenland gelegenheid zullen hebben, de proefnemiu- gen bij te wonen. Vooral van Fransche zijde bestaat voor de proefnemingen veel belang stelling, zulks ook met het oog op de Fran sche koloniën. De heer Veraart heeft een brief gezon den aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin hij verzoekt medewerking te verleenen, opdat èn door steun van Rijkswege èn van de besturen der gemeenten, die bij het welslagen zijner po gingen gebaat zouden zijn, regelmatig vluch ten zouden kunnen worden uitgevoerd. Slechts dan wil de heer Veraart voor subsi die in aanmerking komen, indien inderdaad het normale aantal uren zonneschijn door jarenlange observatie bekend zou worden overschreden. In dit geval zou de heer Veraart eventueelen steun, door Rijk en Gemeente gezamenlijk te dragen, gesteld willen zien op tién gulden per extra uur per duizend inwoners. Het zou om verschillende redenen ge- wenscht zijn zoo zegt de schrijver verder dat een eventueele overeenkomst zou kunnen worden aangegaan voor een aantal jaren. De Veraarts vestigt voort de aandacht erop, dat niet alleen de belangen van den Landbouw, maar o.m. ook die van de Volks gezondheid (bestrijding van ziekten) en van het Verkeerswezen (bestrijding van mist en overstroomingen) ten zeerste bij het wel slagen zijner pogingen gebaat zullen zijn. Daarom richtte de heer Veraart ook een brief aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en den minister van Water- Het verkrijgen van meer zonneschijn denkt de heer Veraart te kunnen bewerk stelligen door het neerslaan van wolken in de vroege morgenuren, door het neerslaan van wolken in het begin van den namiddag in het warme jaargetijde, indien zware ha gel- en onweersbuien zich dreigen te ontwik kelen en door het neerslaan van wolken in zee in tijden van overvloedigen neerslag. Van verschillende zijden is reeds instem ming met den inhoud van den brief be tuigd. RIJKSWEG AMSTERDAM—LAREN AFGE SLOTEN VOOR FIETSEN. In het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer is het voor het algemeen rijverlceer bestemde gedeelte van den Rijks weg van Amsterdam naar Laren van K.M. 7.030 tot K.M. 7,295 en van K.M. 9.534 tot K.M. 21,530 geslpten verklaard voor het ver keer met rijwie&.n in beide richtigen. Voorts is gesloten verklaard de rijksweg Uithoorn—Tharqlerhuis voor het-berijden met alle motorrijtuigen in de richting van Thamerhuis naar Uithoorn. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden alhier werd als bestuurslid herkozen Mr. L. V. Hoog. Tot afgevaardigden naar de Urov. Vergaderiing werden benoemd mevr. Verwey, Ds. Trouw en de heer Te Kiefte en tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering Ds. A. Trouw. He ledental is gestegen tot 1325. Het godsdienstig onderwijs werd gegeven aan totaal 800 leerlingen. De financiën waren over 1930 niet ongun stig, over 1931 zijn de vooruitzichten minder opwekkend. „Ik heb mijn best gedaan om ze uit mijn vaax*water te houden. En ik geloof dat ze dat van hun kant maas al te graag deden". „Waarschijnlijk hadden ze den indruk ge kregen dat je min of meer geheimzinnig deed", merkte de advocaat droog op. Maar Miles negeerde deze laatste woorden en ging voort: „Ze zijn nu heel anders, maar ik kan niet zeggen, dat me dat heel veel beter bevalt". „En hoe ging die verandering in haar werk?" informeerde Harkbutt. Miles vertelde hoe hij de steigerende pony. van Thea Winstanley tot staan had ge bracht, daarop vriendschap had gesloten met het kind en zoo met haar moeder in aan raking was gekomen. En toen Lady Winstan ley in hoogst eigen persoon hem in genade had aangenomen, hadden de anderen niet durven achterblijven. Een paar maal had de jonge weduwe haar dochtertje vergezeld aan boord van zijn stoomjacht, maar meestal ging de gouvernante met het kind mee bij deze uitstapjes. „Is het je niet opgevallen", vroeg de ad vocaat met een sluw lachie. „dat Lady Win stanley een buitengewoon mooie vrouw is?" „Och ja ik geloof van wel. Ik heb er eigen lijk nog nooit zoo over nagedacht", „Dar. was je zeker te veel in beslag geno men door je studie van geesten en spoken om dat te zien!" klonk het spottend. „Ik ken haar al jaren en ze moet al heel erg ver anderd zijn, als ze niet een van de mooiste vrouwen van Engeland is. Toen zijn vriend geen antwoord gaf, ver volgde John Harkbutt: „Zeg als je weer op de spokenjacht gaat. hoop ik, dat het droog weer is of dat ik betere schoenen aan heb. Maar ik ga naar bed. ik ben moe!" Toen de advocaat in zijn slaapkamer kwam drong het tot hem door dat hij zich eigen PROVINCIALE STATEN Door een misverstand is het onderstaande gedeelte van de uitslagen der verkiezingen voor de Provinciale Staten Zaterdag wegge vallen: In Friesland toch nog een Plattelander. Uit de officieele telling in Friesland blijkt, dat de Plattelandersbond in totaal 2721 stem men heeft gekregen en niet 2585. Hierdoor krijgt de Plattelandersbond één zetel toe gewezen, omdat hij elf stemmen boven drie kwart van den kiesdeeler heeft. Gekozen is de heer F. Bokma, te Heerenveen. De R.-K. Staatspartij krijgt inplaats van vier drie zetels toegewezen, omdat zij het kleinste overschot had. De heer T. A. Het- tinga te Leeuwarden (R.-K.) valt af. De R.-K. bij de verliezers. Door deze wijzigingen ondergaat de totale l uitslag een verandering in dien zin, dat de R.-K. in het geheel 2 zetels verliezen, de V.-D. 5 zetels verliezen in plaats van 6, de R.-R. er 3 winnen in plaats van 2 de SDA.P. er 9 wint iristede van 10 en de Plattelanders er niet 8 maar 7 verliezen. UIT DE PERS. Het verlies voor de Roomsch- Katholieken. Over de jongste wijziging die in den uit slag der verkiezing is gekomen schrijft de Maasbode (R.-K.) „De vreugde over de katholieke zetelwinst in Overijssel is van korten duur geweest. Een i nieuwe becijfering nl. heeft aangetoond, dat op de Katholieke Staatspartij .meer stem- i men zijn uitgebracht dan men aanvankelijk j had berekend. En als gevolg daarvan krijgt zijeen zetel minder. Dit is een der grillen van het evenredig heidsstelsel, zooals het hier te lande wordt toegepast. Doordat toch nu bij eerste toe wijzing een zetel meer onmiddellijk is toege kend, verviel de toepassing van het stelsel d'Hondt en trad de gewone verdeeling vol gens de grootste overschotten weer in wer king. Aldus kwamen de anti-revolutionnaïren en vrijzinnig-democraten 't eerst aan de beurt. Voor de onzen een tegenslag, te meer daar ook in Drenthe de tweede katholieke zetel aan een zijden draadje heeft gehangen en een zestal onnoozele stemmetjes (aan een katholieke dissidente eandidatuur werden er nog over de honderd verspild!) genoeg wa ren geweest om hem te behouden. Op een nieuwen katholieken zetel in den Senaat kunnen we nu wel voorgoed alle hoop laten varen. Een schrale troost, dat ook de S. D. A. P. volgens de nieuwe becijfering van één Over ijsselsehen zetel afstand moet doen. Ternauwernood van den schrik bekomen, ontvangen we de tweede Jobstijding: ook in Friesland is de voorloopige berekening niet accoord bevonden. Alweer leggen daar de Katholieken het loodje; den hardnekkig om streden 4en zetel moeten zij daar afboeken. Met dit al is het totaalcijfer der Staats partij tot 177 terug gebracht!" Financieele berichten. N.V. STOOMVAART MIJ „DE MAAS". Het jaarverslag der stoomvaart Mij. „De Maas" maakt melding van gunstige resulta ten. Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet. (v.j. 8 pet.) uit te keeren. DIVIDEND INCASSOBANK 6 PCT. Het jaarverslag van den Incassobank te Amsterdam vermeldt 'n winst van f 3,353,584 )f 4.514,021), voorgesteld wordt een dividend van 6 pet. (7 pet.), waarvan reeds 2 1/2 pet. I (onv.) als interimdividend betaalbaar werd j gesteld. In 1930 werd een bijkantoor geopend te Hillegersberg. De opening van het bijkantoor te Nijmegen kan binnenkort worden ver wacht. De bank had te lijden onder de economi sche depressie. lijk van zijn onderwerp had laten afbren- gen en zijn spoor was kwijt geraakt De vra gen die hij zijn vriend gesteld had, waren onbeantwoord gebleven HOOFDSTUK TOT. Een middag op Winstanley Menor. „Ik kan het niet begrijpen wat jullie a.lle- j maal aan dien meneer Austin vinden!" ver- I klaarde mevrouw Winton op onstemden j toon. „Meneer Austin. Meneer Harkbutt!" kon- j digde de butler op dat oogenblik aan. Thea hing aan Austin's arm en huppelde naast hem, toen hij binnen kwam. Het was een middag in de tweede week van Septem ber en Lady Winstanley gaf haar laatste tuinpartij in het seizoen. Ze stond op om de gasten te begroeten en er kwam een zachte blos op haar gezicht toen de beide heeren op haar toekwamen. „Ik ben erg blij dat u gelegenheid hebt ge had om te komen", zei ze vriendelijk, „ik be gon juist de hoop op te geven. Thea. hang niet zoo aan den arm van meneer Austin. Dat kan hij onmogelijk prettig vinden". Miles keek het kind met een zonnigen glim lach aan, die scheen in te houden, dat hij het niet zoo ere vond. integendeel haar vrlendschappelijke vrijmoedigheid erg op nrijs stelde. Maar dat belette niet, dat het kind de wenk van haar moeder gehoorzaam de en den arm van haar trouwen vriend los liet. „Ik ben blij dat u onze komst zoo op prijs stelt", antwoordde Miles. „Natuurlijk waren we vast van plan te komen, maar we heb ben een kleinen omweg gemaakt. De moeder van een van mijn huisknechts Anstey heet hij is ziek en wij zijn even naar haar huisje geweest", (Wordt vervolgd). (Adv. Ingez.Med.) INGE-ZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. IN DE BI AU WE BUSJES MET DE PALMEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT vSillevoldt's Speceryenmalery finnól&33 Rotterdam

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6