BIJ DE WERKVERSCHAFFING IN HET OVERIJSELSCHE VEENGEBIED. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD In totaal c.a. 900 man aan het werk. FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. Naar het Engelsck van MORICE GERARD. «Nadruk verboden). 8) ..Ik ken Anstey; als jongen is hij op de Menor in dienst geweest. Ik weet waar zijn moeder woont; dat was een hcele omweg voor u. Lady Winstanley keek haar gast met een halfnieuwsgierigen, half-goedkeurenden blik aan en vervolgde: .,Ik vind het heel aar dig van u, ik'geloof dat die oude menschen er niet erg goed bij-zitten". Als eenig antwoord maakte Miles een lich te buiging. Lady Winstanley bloosde weer even: bij vrouwen met een zeer blanke huid zooals zij, werkt de blos als een soort gevoels thermometer. Harkbutt merkte het op en dacht bij zichzelf: „Dat ls nu net iets voor Miles om zulke menschen te helpen en zij heeft hem notabene voor een ongevoeligen bruut aangezien". Lady Winstanley wendde zich daarop tot den advocaat. „Ze hebben een vierde man noodig op het croquetveld, meneer Harkbutt. Hebt u er be zwaar tegen om de vacante plaats in te ne men?" „Absoluut niet, maar ik ben alleen bang dat ik mijn partner een smadelijke neder laag bezorg. Ik hoop dat ze als het ten minste een zij ls dat met gelatenheid zal dragovf!" Lady Winstanley glimlachte. May Dalstoh is anders niet gewoon ne derlagen met gelatenheid te dragen...," DINSDAG 28 APRIL 1931 met de tractor-machines zien, die volgens Amerikaansch recept den bodem bewerken. Dit behoort evenwel niet tot de werkver schaffing, maar wordt uitgeoefend door de boeren uit de streek. Thea, die ongeduldig naar het gesprek had staan luisteren, als een onrustige ooievaar eerst op een been, daarna op het andere, kon haar tongetje niet langer in bedwang- houden' en vroeg aan Austin: „Ilc wou zoo graag dat u meeging om mijn rotstuin te zien; sinds u het laatst hier bent geweest zijn er een heeleboel plantjes bijge komen". Harkbutt, met iets in zijn houding van een man, die naar het schavot wordt gevoerd, was naar het croquetveld gegaan. Lady Win stanley wendde zich weer tot Austin. „Laat Thea het u toch niet zoo lastig ma ken! Ze is eenvoudig niet te houden, als ze ergens haar zinnen op heeft gezet!" „O, ik mag dat wel", antwoordde hij met een vriendelijken glimlach. „Ik ben niet lastig, hè?" protesteerde het kleine meisje, terwijl ze zich weer aan zijn arm hing en hem vol hartelijke toegenegen heid aankeek. „Neen hoor, nooit", stelde hij haar gerust. „Ik vind u vreeselijk lief", verklaarde het kincl, terwijl ze hem meetrok naar den tuin. Lady Winstanley keek het tweetal pein zend na en onwillekeurig moest ze denken aan mevrouw Winton's woorden van zoo even: „Ik kan niet begrijpen wat jullie aan dien meneer Austin vinden". Het was een feit, 'dat de vreemde, die eerst met zooveel argwaan ontvangen was. het dorp Overlee, waar de Menor en de Grange lagen, stormenderhand had veroverd: de eenige die haar afwijzende houding was blij ven volhouden, was mevrouw Winton, maar die sprak nu eenmaal uit principe iedereen tegen! De mannelijke leden van den kleinen kring dorpsche notabelen hadden al spoe dig moeten erkennen, dat hij een allround sportman was niet alleen, maar ook een vriendelijke, sympathieke persoonlijkheid, die zich noch aan zijn rijkdom, noch op zijn sportprestaties liet voorstaan,; heelemaal INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HEVEA-fietsbanden f/C/ïï/öQpe/2 //zèrstefA. Gemiddeld maken de arbeiders een werk week van 50 uren. Eenmaal in de twéé weken gaan zij twee dagen met verlof naar de plaats van hun her komst. Zij mogen dan Vrijdagmiddags uit het ontginningsterrein vandaan en behoeven, eerst Maandagmorgen terug te zijn. J. H. V. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat, afsluit- dop van autoradiateur; Gordenia; Gen. Cronjéstraat 43, boord; Walker, Zomervaart 22 D, horloge; Kennel Haerlem, bruine her dershond.. van Dijk, Spaamhovenstraat 28, jas; Kennel Fauna, zwart-witte kat en grijs witte kat; Schemer, van Oosten de Bruijn- straat 209 laten; Wisbrouck, Nieuwe Kerks- plein 19 regenmantel; Zonneveld, Kerk- sctraat 9, portemonnaie met inhoud; Ten Dam, Adriaan Loosjesstraat 61, kinderpor- temonnaie met inhoud; Fortgens, Groote Houtstraat 6, tasch; Hoog, Kleine Houtstraat 57. vulpenhouder; Cannegieter, G. v. Hees straat 25, zakmes. Brandt, Gr. Houtstraat 154,, abonnement. Lenoble, Kennemerstraat 9rd., autoped. Bak ker, Slamatstraat 22, idem. Bur. v. Politie, Smedestraat, bal. Heeremans, Wouwerman- straat 52, broche, v. d, Wolk, Wagenweg 25, beursje met inhoud. Noordhof, Bleekerspad 1, Bloemendaal, ceintuur, v. d. Linde, Thomson- laan 41, duif. Poelman, Oostvest, woonschip 570, eierkolen, v. d. Veen, I-Iarmenjansweg 20, horloge, Kok, Leidscheplein 12, kinderhand schoen. Zwartman, L. Hofstraat lrd| hanger tje. Verloop, W, Geldeloozepad 14, hand schoen. Souverijn, Nachtegaalstraat 67, idem. Heintjes, L. Wijngaardstraat 28rd., idem. Smink, Rijksstraatweg 86H, katrollen. Kennel Fauna, witte kat, gebracht door: Rabbe, Kruisweg 32; bonte kat, gebracht door: Heij- danus. Zijlstraat 29 rd., Zuilen Surnatrastraat 6, zakmes. Boelhouwer, Mr. Lottelaan 31rd., potlood. Porstjens, Leeuwerikstraat 5, pakje, v. Wort, L. Annastraat 14, hondenpenning, v. d. Schaar, Kampervest 15A, portemonnaie met inhoud, Nas, Rustenburgerlaan 40, idem. Bergman, Spaanrhovenstraat 6, idem. Rozen- hart, Zomerkade 151, rijwielbelastingplaatje. v. d. Berg, Beukenstraat 5, idem. Lunenburg, M. v. Heemskerkstraat 42, idem. Dingshoff, Mentawiestraat 20, speld. Versteeg, Oostvest, woonschip 2245, sokken. Fortgens, Gr. Hout straat, tasch, Medemblik, Korte Wolstraat 7, idem. Kramer, Berkenlaan 6, Heemstede, idem. Goode, Ged. Raamgracht 22, idem. Scheffer, Ostadestraat 6, trajectkaart. Bijl- sma, Krelagestraat 36 rd., vulpenhouder. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt opneming van het volgende: De Commissaris van Politie te Arnhem brengt ter kennis, dat het niet geraden is relaties aan te knoopen met H. Hammacher te Arnhem, Spijkerstraat 247, postbox 87, die in verschillende bladen een prijsraadsel op geeft en daarbij de toezending van f 1.50 verzoekt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL niet liet type van een parvenu zooals ze eerst hadden gedacht. En de dames waren aangetrokken en verteederd door de uit drukking van weemoed en verzwegen ver driet, die in zijn oogen lag en evenmin had den zij kunnen ontkennen, dat hij een knap en aristocratïsch-uitziend man was. Nadat Thea en Austin naar den t-uin wa ren gegaan, onderhield Lady Winstanley zicli een poosje met de gasten, die in den grooten salon waren achtergebleven en tot haar ver bazing hoorde ze van dokter Winton, naar aanleiding van Austin's mededeeling, dat hij bij de moeder van zijn huisknecht was ge weest, dat hij niet alleen het gezin van de Anstey's gul en royaal steunde, maar steeds met zijn beurs gereed stond, als hij hoorde dat hier of daar in den omtrek armoede werd geleden. En hij deed dit werk van liefde zonder eenigen ophef, hij was een van de weinige menschen wier linkerhand niet weet wat de rechter doet. Met een gevoel van schaamte, dat ze haar nieuwen buurman zoo verkeerd had beoor deeld ,liep Lady Winstanley naar het cro quetveld. Daar knoopte ze een gesprek met Harkbutt aan en ze trachtte den advocaat over zijn vriend uit te hooren, maar hij wees deze pogingen met vriendelijke en beleefde beslistheid' af. Maar uit ieder woord wat hij sprak, bleek zijn groote vriendschap voor Miles. Lady Winstanley vervolgde, daarop den weg door den tuin, Toen ze een zijpad in sloeg, kwam ze bij een eeuwenouden eik, waaromheen, half in den hollen stam, een houten bank getimmerd was. Daarop zat Austin met den rug naar haar toe en Thea zat op zijn knie. Alice hoorde hem praten, maar kon niet verstaan wat hij zei. Hij was bijna voortdurend alleen aan het woord en wat hij vertelde scheen zijn kleine toehoor ster in heftige spanning te houden; haar moeder hoorde hoe zc af en toe korte uit NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Zondag had in het Sportfondsenbad te Amsterdam het aangekondigde examen plaats voor de diploma's A en B voor boven- genoemaen Bond. Niet minder dan 108 dames en heeren, le den van reddingsbrigades namen aan de examens deel. Dc uitslag was' voor Haarlem, dat alle dames slaagden, nl. mevrouw C. E. Gras-Meines en voorts A. Bouckaert, L. Kol- lerie, H. 'Haase, D. 'Prent, J. Weers en J. J. Leyenaar. Voor B slaagde mej. L. van Rijn. De heeren J. Dauzon, P. van Eerden en R. de Leeuw slaagden voor A., 4 heeren werden afgewezen. Deze uitslagen betreffen het technisch deel van het examen, het medisch gedeelte zal nog later worden afgenomen. De uitslag voor Bloemendaal was nog gun stiger: De heer A. Grootegoed slaagde voor A, mej. A. E. Evers en de heeren J. Hasselmeyer W. Buddingh en J. Donselaar voor B. Het medisch gedeelte was reeds met goed gevolg afgelegd. Voordat de voorzitter der Technische Com missie den uitslag van het examen meedeel de, werd een kort huldigingswoord gespro ken tit het lid der Amsterdamsche reddings brigade, den heer Wolthuis, agent van politie die bij een ernstig verdrinkingsgeval in den Amstel het slachtoffer uit een auto wise te halen. Het examen had een vlot verloop en werd bijgewoond door tal van belangstellenden. VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Op 30 April zal ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, de S'tads- Klokkenist het carillon bespelen van desmid dags 12 tot 12.30 uur en des avonds van 78 uur en daarbij Vaderlandsche liederen ten gehoore brengen. 60-JARIG JUBILé Vrijdag 1 Mei is het 60-jaar geleden, dat de heer G. D. P. Hos, matrijzenmaker op de afd. lettergieterij van de firma Joh. Enschedé en Zonen, in dienst trad. De krasse oude heer vervult nog met opgewekte ijver zijn dagelijk- sche bezigheden. AANBESTEDING De directeur van Openbare Werken te' Haarlem heeft Maandagmorgen in het Raad huis aanbesteed het bouwen van een huisje voor Hout en Plantsoenen, Gem. Electriciteits bedrijf enz. aan den Schotersingel. Ingekomen zijn de volgende inschrijvingen: de N.V. Aannemersbedrijf voorheen F. Broersma te Haarlem voor f 10.590; de N.V. Handelsmaatschappij, voorheen P. J. Voorne- veld, Haarlem voor f 11680; M. H. Hamers, te Amsterdam voor f 13.350; Ed. Bellaart te Haarlem voor f 9867; A. van Hoften, Haarlem, voor f 9668; J. de Gelder, Oegstgeest voor f 8450; G. P. Hetem, Haarlem voor f 12.380; H. J. Forte-ens. Haarlem voor f 12.747, Martens en Zoon Haarlem, voor f 12.190; P. de Jager, Haarlem voor f 12.643.80; Jac. Klerk, Haar lem, voor f 10.157. FEESTAVOND VAN „DE OOSTHOEK". Zaterdagavond heeft deze vereeniging van te Haarlem wonende „Oostelij ken" een feest avond gehouden. De „Oosthoek" onderhoudt den band tusschen hen die uit dezelfde ge westen komen van Drenthe, Overijsel en Gel derland. Ook deze maal hadden velen gevolg gegeven aan den oproep weer bij elkaar te komen. Nadat de „veurzitter" de heer A. J. C. De nekamp, in een toespraak de waarde van den avond geschetst had, zong men uit volle borst het „vereenigingsleedjen" mee. Het bloeiende vereenigingsleven in „De Oosthoek" heeft geleid tot de oprichting van een onderafdeelingenclub, wier prestaties een aangenamen indruk op ons maakten. De Oosthoek bezit goede krachten. Verder ver- makkelijkt het aan allen vertrouwde dialect de anders zoo moeilijke uitspraak en we kun nen dan ook constateeren dat deze dilettan ten zich prachtig van hun taak gekweten hebben. Het type van den Overijselschen boer, zooals de heer A. Fiechter ons dat gaf, en de uitbeelding van diens zoon, door den heer G. Klaseboer, gaven ons den indruk dat de tooneelclub onder bekwame leiding van den heer J. van der Heuvels als regisseur vooral in dit genre nog veel goeds ten too- neele zal brengen. De heer I-I. de Graaf als Hagenaar pur sang in dit blijspel in twee bedrijven „Hagenaar in Pension" van H. Pauw gaf verdienstelijk spel te zien. De zangvereeniging van „De Oosthoek", di recteur Piet Halsema, heeft den avond met zang verrijkt en dit op een wijze die insloeg bij het publiek. r Er werden bloemen en andere blijken van waardeering aangeboden aan de voornaam ste rolbezetters van het tooneelstuk. Na afloop is er gedanst. En nog lang bleef men in de genoeglijke „överiesselsche" sfeer bijeen. Ds. K. G. VAN SMEDEN. Ds. K. G. van Smeden te Haarlem-Noord komt voor op een tweetal beroepen voor de Chr. Geref. Kerk te Den Helder. roepen van verbazing en verrukking liet hooren en zag haar een paar maal enthou siast in de kleine handen klappen. Geen van beiden hadden ze er erg in dat ze bespied werden. Austin had zijn arm om zijn vrien dinnetje geslagen en Lady Winstanley kon haast niet genoeg krijgen van het bekoor lijke tafreeltje' van den grooten, sterken man, die met zoo'n zachte, toegewijde gene genheid met haar dochtertje omging. Hij scheen dol te zijn op het kind, dacht ze ont roerd. Opeens kreeg Austin zijn gastvrouw in 't oog. Hij zette Thea op den grond en stond op. „Neemt u mij rüet kwalijk, Lady Winstan ley", zei hij verontschuldigend, „dat ik u zoo lang daar heb laten staan, maar ik zag u niet". De begroeting van het kind was minder beleefd! „O mammie, waarom hebt u hem nu ge stoord?" klonk het verwijtend. „Hij was juist aan het vertellen van een tijger, die hem bijna met huid en haar had opgegeten! De rest vertelt u m? den volgenden keer, hè meneer Austin?" „Waarschijnlijk wel", antwoordde hij glim lachend, „gewoonlijk slaag je er nog al in je willetje door te zetten, dus we zullen dat maar als afgesproken beschouwen". „Misschien mag ik het vervolg dan ook hooren", mengde Lady Winstanley zich op gewekt in het gesprek. Het was nu Austin's beurt om te blozen, maar zijn gebruind gezicht verried den blos minder sterk dan de blanke huid van zijn gastvrouw. „Ik vrees dat het u niet erg zal boeien", antwoordde hij bescheiden. „Ik ben geen vlot verteller". „O", kwam Thea snel tusschenbeide. „niets van waar, hoor mammie! Meneer Austin kan reuzeleuk vertellen. Als hij me een verhaal GOUDEN ECHTPAAR. Op den llden Mei a.s. hoopt het echtpaar B. H. van Zijl en J. de Graaf, wonende Nauwe geldeloozepad, den dag te herdenken, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. PENSIOEN VOOR WEDUWEN VAN JOURNALISTEN? In zijn jongste vergadering heeft het be- stuur van den Nederlandsche Journalisten kring een commissie benoemd voor het uit brengen van rapport over de vraag, hoe op de beste wijze kan worden voorzien in het pensioen voor weduwen en weezen van jour nalisten, welke commissie werd samengesteld uit de heeren Henri Dekking te Rotterdam, voorzitter, mr. J. J. van Bolhuis te 's-Gra- venhage, J. H. Rogge te Amsterdam, J. H. van Oosten te Haarlem, F. Th. Holsboer te Deventer. Tot voorzitter van het bestuur der stichting Rusthuis voor Journalisten te La ren werd benoemd de heer L. Schotting te Amsterdam en tot bestuurslid van die stich ting de heer Henri Polak te Laren. Het be stuur van den N. J. K. besloot te blijven streven naar de invoering van een in het geheele land geldige politieperspenning. In de steden waar een hoofdcommissaris van politie zetelt, is de penning reeds onderling geldig verklaard. Met verschillende andere steden is eveneens overeenstemming bereikt. VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE De afd. Haarlem van de Vrijz. Dem. Jonge ren Organisatie houdt, ter gelegenheid van het 7y2--jarig bestaan, Zaterdag 2 Mei in de zijzalen van het Gem. Concertgebouw een feestavond. Mr. P. J. Oud, lid der Tweede Kamer, zal een rede houden over „Om de Democratie". O.m. zal na de pauze worden opgevoerd het blijspel in één bedrijf „De Spelbreker" door Henk Bakker. Een bal met attracties zal dezen avond besluiten. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen) DE SALARISKWESTIE IN DEN VOLKSRAAD. REGEERING EN SPREKERS HAND. HAVEN HUN STANDPUNT. BATAVIA, 24 April (Aneta) In de avond zitting van den Volksraad heeft de Regeering in eersten termijn geantwoord op de beschou wingen ten aanzien van de crisismaatregelen. De publieke tribune was vol belangstellenden. De Regeeringsgemachtigde de heer Van den i Bussche merkte öp hoe bijzonder moeilijk het voor velen is om de economische financieele i depressie te begrijpen. Men zal nooit tot over- eenstemming komen, zoolang velen denken dat de regeering te pessimistisch is. Spreker betoogt dat bezuiniging op de uitgaven, ook op de salarissen, noodig is. BATAVIA, 25 April (Aneta). De Volks raad behandelde heden in tweeden termijn de crisismaatregelen, waarvoor de spreektijd wordt gefixeerd op tien minuten. Een veertigtal leden handhaaft zijn stand punt, uiteengezet in eersfèn termijn. De ove rigen spreken niet. Verscheidenen zijn van. meening dat thans slechts overblijft een be roep te doen op de Staten-Generaal. Een 15- tal moties wordt ingediend, welke Maandag zullen worden behandeld. HAARLEMSCHE VEREEN. VOOR HUIS VLIJT. Het bestuur van de Haarlejnsche Vereeni ging voor Huisvlijt had Zondag, als elk jaar, weer een tentoonstelling van het werk der kinderen georganiseerd, thans in het ge bouw „St.-Bavo" in de Smedestraat. Er was weer heel wat te zien en te bewon deren. Midden in de zaal trok dadelijk een lange tafel de aandacht, waarop het werk van de i „Figuurzaagclub", waarbij werkelijk buiten- j gewoon aardige dingen waren. Lampekappen. j in allerlei vorm en uitvoering deden dezen keer opgeld; een houten kap, vervaardigd door een tien jarigen jongen, mocht bijzon der goed geslaagd genoemd worden. En verder was er een groot aantal hand werken en teekeningen, van de eenvoudigste tot de meer bewerkelijke. De kinderen hadden zich ditmaal, meer dan anders wel eens het geval was, toege legd op het vervaardigen van practisch- bruikbare voorwerpen als pijpenrekken, standaardes voor cactussen, horloges, luci fersdoosjes, enz. Maar dan 200 kinderen hebben dit jaar de huisvlijt beoefend, onder leiding van de vereeniging. Aan de tentoonstelling was ook een verlo ting verbonden, waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar was. Ter opluistering hadden eenige belangstel lende oud-leerlingen voorwerpen ingezon den. Dat de tentoonstelling heel wat bezoekers trok, in de eerste plaats van de kleine wer kers zelf, behoeft nauwelijks gezegd te wor den. doet, is het alsof ik het voor mijn oogen.zie gebeuren". „Dat is wel de hoogste lof, dien men uw ver telkunst kan toezwaaien", verklaarde Alice Winstanley met een vroolijken lach. Toen zweeg ze even en vervolgde op emstigen toon: „U weet niet hoeveel de kleine meid aan uw vriendschap heeft, meneer Austin. Er zijn hier heelemaal geen kinderen van haar leef tijdze is zoo dikwijls heelemaal op zich zelf aangewezen". „Dan heeft ze groote overeenkomst met mij", meende Miles Austin, „ik heb ook al leen maar mezelf.en John Harkbutt". „Die is in elk geval een waarachtig vriend, dat heb ik duidelijk kunnen merken, toen ik even met hem sprak!" „Vriendschap van een ander man moet men op prijs stellen als het bezit van kost baar porcelein", zei Miles wijsgeerig. „Heel voorzichtig mee zijn en waardeeren als iets van hooge waarde". „En vriendschap van een vrouw?" „Daarvan heb ik geen ervaring. Alleen heb ik booze tongen wel eens hooren beweren, dat die niet bestaat!" Lady Winstanley wilde iets antwoorden, maar werd daarin verhinderd door Thea, die impulsief de armen om den hals van haar moeder sloeg en uitriep: „O, mammie, ik houd toch zoo verschrik kelijk veel van je!" „Foei Thea", /ermaande de moeder met een lachje, „dat moet je niet in het publiek doen!" „In het publiek", herhaalde het kind ver ontwaardigd. „Alleen meneer Austin is er maar bij en van hem houd ik ook zooveel". En terwijl ze het zei, stak het kleine meisje de hand naar hem uit. (Wordt vervolgd). Waar 24 Haarlemmers arbeid vinden. In enkele woorden deelden wij in ons blad van Maandag reeds mede, dat de 24 Haar- lemsche werkloozcn te Giethoorn waren aan gekomen, waar zij dienzelfden dag nog op de ontginning to werk zouden worden gesteld. Gelijk met deze 24 stadgenooten, hebben wij in den vroegen Maandagmorgen den tocht naar dit veengebied aanvaard om ons van den aard der werkzaamheden op de hoogte te stellen. Het werd ditmaal een lange, eentonige reis naar de veenstreken. De regen pletste in raa- telooze hoeveelheden omlaag en de tocht scheen ons wel eens zoo lang toe. Een drietal kooplui, dat onze coupé tot domicilie had gekozen, vond het onder deze omstandighe den het beste de malaise tot onderwerp van bespreking te nemen. En de overigennu ja, ge begrijpt me welHolland—Duitsch- land nietwaar? De kamp, die, naar ik iemand met kennis van zaken hoorde mededeelen „met gulden letters in de annalen der Ne derlandsche voetbalhistorie geboekt zal blij ven staan". Dank zij de suggestieve dialoog, die zich tusschen een tweetal Amsterdamsche passa- .giersontwilckelde, beleefden wij den strijd nog eens opnieuw en zoo kwam het, dat we itensLofbe toch nog schijnbaar eerder onze plaats van bestemming bereikten. I-Iet gebied, dat op het oogenblik ontgon nen wordt door werklooze arbeiders uit ver schillende deelen van het land, behoort tot het waterschap Vollenhove. De ontginning maatschappij N.V. Land van Vollenhove is circa drie jaar geleden begonnen met de werkzaamheden en wanneer men thans de resultaten in oogenschouw neemt, komt men tot de conclusie, dat hier binnen betrekkelijk korten tijd zeer veel tot stand is gekomen. Het in cultuur te brengen gebied strekt zich uit van de Beulakker Weide tot het Steenwijksche Diep en bestond vroeger groo- tendeels uit „verdronken" land, met hier en daar boven het water uitstekende stukken, begroeid met gras of kreupelhout. De N.V. Land van Vollenhove heeft, in sa menwerking met Rijk, Provincie en Water schap de ontginning ter hand genomen en de uitvoering opgedragen aan het inge nieursbureau Van Kasseit en De Koning te Nijmegen, Voor het grootste deel behoorden deze gronden toe aan de Gietensche boeren, die in vele gevallen de onteigening met leede oogen aanzagen en slechts noode van hun bezit afstand deden. Het gebied was zeer vischrijk, vooral zeelt en paling werden er dikwijls in groote hoeveelheden gevangen. Wanneer de grond eenmaal geschikt is ge maakt voor weiland hebben de boeren, wier grond destijds onteigend is, op dienzelfden grond voorkeurrecht, m.a.w. zij kunnen, in dien ze dat willen, vóór iederen anderen can did aat-kooper hun eigen bezit weer terug koopen. Het gebied, waaraan men thans bezig is, besloat ruim 1400 hectaren. Blijkt de grond mettertijd voor weiland geschikt te zijn, dan zal men het geheele ge bied, bestaande uit circa 9500 hectaren vol gens hetzelfde procédé behandelen. Zooals gezegd begon men ongeveer drie jaar geledon met de werkzaamheden. Het verdronken land werd door middel van twee gemalen leeggepompt en tot polderland ge maakt. Men begon in het zuidelijke deel van den polder met de ontginning en werkte ge leidelijk aan naar het noorden toe. Het zui- delijke stuk heeft voor een groot deel de ver schillende bewerkingen al ondergaan. Ver scheidene velden met gerst, rogge, maar vooral haver treft men er aan. Als deze ge wassen hier inderdaad levensvatbaarheid blijken te bezitten, zal njen de proef met grasland nemen. Ook neemt men in het ontgonnen gebied proeven met bloembollencultuur. Verleden jaar heeft men met gladiolen geëxperimen teerd, dit jaar zal men proefnemingen met tulpen doen. In die deelen van den zuidelijken polder, welke nog' niet door de gewassen ingenomen zijn, kan men het ploegen, eggen en zaaien Het arbeidsterrein van de te-werkgestelden ligt in het noordelijk deel van den polder, de ontginning in haar allereerste stadium. Ook de Haarlemsche werkloozen verrichten hier werkzaamheden. Bij een ingenieur van bovengenoemd bureau berust de opperste leiding. Onder hem staan twee uitvoerders, die elk de (helft van het te ontginnen gebied voor hun rekening nemen, Iedere uitvoerder heeft de beschikking over drie onden'bazen. Deze laatsten zijn de on middellijke chefs van de te-werkgestelden. Een onderbaas heeft een honderd a honderd- twintig man onder zich. Hij verdeelt boven dien het werk, distribueert de materialen, enz. De mannen werken in ploegen onder aan voering van een z.g. ploegbaas; zoo zijn de vier en twintig Haarlemmers in drie ploegen van acht man verdeeld. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen het landwerk en het graven van de slooten, noodig voor de afwatering. Ofschoon er in beide ge vallen tegen accoordloon gewerkt wordt, is de basis der salarlëering geheel verschillend. Ook de toèslag voor de beginners is anders. Bij het graven der slooten bedraagt deze respec tievelijk de eerste week 10 cent per uur, de tweede week l/2 cent, de derde vijf cent en 21/2 cent voor de laatste toeslagweek. Bij het landwerk is dit 8, 6 en 3 cent. Het landwerk bestaat in het omspitten van den grond, het doorsteken en uithalen van de boomwortels, in het kort dus het volledige omwoelen van den bodem. Dikwijls wordt hierbij gebruik gemaikt van springstof, wanneer namelijk de boomstronken voor een gewone schop te dik zijn. Op verscheidene plaatsen in het land treft men dan ook diepe kuilen aan, die de plaatsen aangeven, waar eens de boomstammen uit den grond oprezen. Voorts behoort tot het landwerk het egali- seeren van den bodem, dus het opvullen van de oude trekgaten e.d. Ó.a. wordt hiervoor het zand en veen gebruikt, dat door de slooten •gravers op het land geworpen wordt. De slooten, die door de arbeiders uitgegra ven worden staan door middel van duikers in verbinding met de hoofd„tocht", die op boezempeil gehouden wordt. De te-werkgestelden zijn in vijf verschil lende kampen ondergebracht, n.l. het Rotter- damsche, het Utrechtsche, het Haagsche, het Zwolsche en het Papendrechtsche kamp. De Haarlemmers zijn, gelijk wij reeds mede deelden in het Zwolsche kamp .gehuisvest. Totaal zijn er in de vijf kampen ongeveer 900 man ondergebracht. Elk kamp bestaat uit een serie houten keeten, soms los, soms aan elkaar gebouwd, met keuken en verblijf voor den kok-beheer der. De keeten zijn zoo. practisch mogelijk ingericht en verdeeld in een zitkamertje en een slaapgelegenheid voor acht personen. Bovendien zijn de kampen in het bezit va-n een ontspanningslokaal, waar boeken en tijd schriften ter lezing liggen, chocolade geschon ken wordt en de arbeiders zelfs nu en dan een film te zien krijgen. Het Zwolsche kamp is nog niet iil het bezit van een der gelijk lokaal, maar binnen niet al te langen tijd zal er ook daar een verrijzen. Wanneer men zoo over het ontginnings- terrein loopt zijn er enkele dingen, die li op vallen. Daar is allereerst de enorme schuur, die bedoeld is als opslagplaats voor de hooi oogst. Ook ligt er een massa stroo in opgetast welke afkomstig is van de oogst van verleden jaar. Tevens zijn aan deze schuur verbonden de kantoor- en directielokalen van de N.V. Land van Vollenhove. Verder ontdekt men een hooge houten stellage, die door den ingenieur, uitvoerder, e.a. beklommen wordt om te constateeren, waar of de grond nog niet egaal is. Tenslotte wordt onze aandacht getrokken door twee rieten ballen bevestigd aan hijsch- apparaten, op tegenovergestelde zijden van den polder. Deze worden opgehaald bij den aanvang en neei'gelaten bij het einde van den morgen- of middag'dienst.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6