DE BAKENESSERKERK. Een man van gewicht. Het woord is aan... Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14675 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 29 April 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN ;per week 0.27^, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland f 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57J-4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13032 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14325 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1-5 regels 1.75. elke regel meer 0.35- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs- Onze Groentjes (icdcren dag) 13 regels f 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog (400.-, Ouim (250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-, Arm- ol Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Restauratie wegens geldgebrek tijdelijk stopgezet. De restauratie van de Bakenesserkerk heeft reeds veel geld gekost. Zonder steun van rijk, provincie en gemeente heeft de Kerkvoogdij een bedrag van f 16.000 besteed voor de verbouwing van het kostershuis. Voor de fundeering van de Bakenesserkerk is f 14.000 uitgegeven, waarvoor verschillende subsidies werden ontvangen. Om het oude gebouw evenwel geheel te herstellen zal alles bij elkaar ongeveer f 100.000 noodig zijn. We gens geldgebrek is het werk thans voorloopig stopgezet. De Rijkscommissie voor Monumen tenzorg doet stappen bij de Regeering, om op de begrooting voor 1932 een subsidie voor de restauratie van dit kerkgebouw te krij gen. Die subsidie kan echter alleen worden verleend als ook provincie en gemeente geid beschikbaar willen stellen. Ook dit is intus- schen aangevraagd. Zoo gauw te dien op zichte een gunstig resultaat verkregen is, zul len de restauratiewerkzaamheden weer met kracht worden voortgezet. Hieri een foto zooals de kerk er thans uitziet en zooals die er zal blijven uitzien als er niet meer geld beschikbaar komt. Tiet Kostershuisdat in zeer vervallen toestand verkeerde, is afgebroken en geheel in ouden stijl weer opgebouwd. (Een zekere Joe Raggio uit Philadelphia is uitgeroepen tot wereldkampioen, dikkerd. Hij weegt 322 K.G. Courantbericht) Wel zijn wereldkampioenen Altijd menschen van gewicht, Maar in letterlijke kilos Zijn ze dikwijls eerder licht. Deze kampioen der zwaarte Is nu echter op het punt Van gewichtigheid bekeken, Wat je „allround" noemen kunt. Driehonderdentweeëntwintig Kilo. denk u dat eens in. Wellicht haalt u zulk een zwaarte Nog niet met uw gansch gezin. Als die man uw kamer doorloopt Dreunt bij eiken stap de grond En er blijft een vloerverzakking, Waar hij even ergens stond. Stel eens dat hij voor een nachtje, Eén maar, uw logeergast was, Wel. er bleef geen veer behouden Der logeerbedspringmatras. Als die man uit onze tram ging. Kwamen er drie plaatsen vrij, In een bioscoop bezet hij In zijn eentje haast een rij. Laat het u niet verontrusten. Hij woont heel ver hier vandaan, Trouwens, als hij voor uw deur kwam Kon hij toch niet binnengaan. Wat een stoffelijk omhulsel Draagt die arme stakker mee, Als je je zoo dik gemaakt hebt, Wat een griezelig idee. Arme Joe, een kampioenschap Geldt voor roem in dezen tijd. Maar ik wil je wel bekennen, Dat ik je niet erg benijd. P. GASUS. AANGEHOUDEN Als verdacht van verduistering van een rij wiel en een vloerkleed is aangehouden een 29-jaris chauffeur, wonende alhier. De man heeft bekend en is in bewaring gesteld. de h. o. v. Zooals bekend, zal de heer Eduard van Beinum, als dirigent der H.O.V. afscheid ne men van het Haarlemsche publiek met de uitvoering door de H.O.V.. onder zijn lei ding, van een Beethoven-Cyclus op 30 April, 3, 6, 8 en 12 Meis. Voor deze gelegenheid is een speciaal pro gramma uitgegeven, dat verlucht is met een portret van Ludwig von Beethoven, van den scheidenden dirigent, de solisten die bij den cyclus hun medewerking verleenen en met de reproductie van een groepfoto van alle orkestleden met den dirigent. Het boekje wordt geopend met een zeer beknopte levensbeschrijving van Beethoven. Bij het eerste concert treedt Willem An- driessen als solist op met het Piano-concert no. III. G. gr. terts, Op. 58. Bij het tweede is de H.O.V. de eenige uitvoerende (met Sym phonic no. Ill (Eroica), Es gr. terts. Op. 55 en Symphonie no. IV, Bes gr. terts, Op. 60. Annie Woud (alt) is de soliste bij het derde concert. Zij zingt Schottische Lieder, met begeleiding van piano «Ed. van Beinum), viool (Frans Vonk) en cello (Cor de Wilde). Louis Zimmerman verleent zijn medewer king bij het vierde concert. Hij speelt het Vioolconcert D gr. terts, Op. 61. Het vijfde concert is het eigenlijk afschcids concert van Ed. van Beinum. Uitgevoerd worden dan: Symphonie no. VIII. F gr. terts, Op. 93 en Symphonie no. IX. D kl. terts. Op. 125, met slotkoor naar Schiller's „Ode an die Freude". Solisten bij dit laatste concert zijn: Jo Vincent (sopraan), Meta Reidel (alt), Jac. van Kempen (tenor) en Max Kloos (bas) Het koor is samengesteld uit leden van verschillende Haarlemsche zangverenigin gen. fransch bombardements vliegtuig neergestort. PARIJS, 28 April (V. D.) Hedenmorgen is een Fransch bombardementsvliegtuig, dat met twee inzittenden te Chalons-sur-Marne was gestart, op eenige honderden Meters hoogte in een wervelstorm geraakt en ter aarde gestort. De machine vloog in brand. Beide inzittenden kwamen in de vlammen om. Jacques Perk Mij is gemeenzaam, wie even eenzaam Het leven verlangende slijt, En die in zijn tranen zijn vreugde zag tanen.. Doch liefelijk lachtals hij lijdt! vrachtauto in de dedems- vaart gereden. DE BESCTUURDER MET MOEITE GERED. Maandagavond is op de Hasselterdijk tus schen Lichtmis en Hasselt de heer K. K. di recteur van de Coöperatieve Landbouwver- eeniging te Nieuwleusen met een geladen vrachtauto bij het uitwijken voor een per sonenauto. welke op den berm stond, in de Dedemsvaart gereden. De vrachtauto kwam geheel onder water, zoodat de bestuurder in ernstig levensgevaar verkeerde. De heer K. wist zich boven de cabine te werken, doch geraakte toen buiten bewustzijn. Hij bevond zich toen nog een meter onder de oppervlak te. Door een tweetal in de nabijheid zijnde personen, de eigenaar van den personenauto en de bestuurder van een tweede vrachtauto van dezelfde landbouw vereen., die achter de eerste aankwam, werd K. met een haak naar dan wal getrokken, waarna men kunstmati ge ademhaling toepaste. Na een half uur gelukte het de levens geesten van K. op te wekken. K. maakt het thans vrij goed. De vracht auto is later opgevischt. ARBEIDSONGEVAL. Vrijdagmiddag was in de Bosch en Vaart straat een 26-jarige glazenwasscher bezig met het verrichten van werkzaamheden aan den achtergevel van het pei'ceel no. 23. Door het verzakken van den ladder, waarop hij zich bevond, is de man van een hoogte van circa 4 Meter gevallen. Een lid van den ongevallendienst was spoedig terplaatse en verleende de eerste hulp, waarna de man per ziekenauto naar het SLnt-Elisabeth's gasthuis werd ovei'ge- bracht. Hij heeft zijn linkerarm gekneusd. de raadsverkiezingen. CAND1DATEN VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". In de Dinsdagavond gehouden ledenver- gaderixig der afd. Haarlem is de candidaten- lijst voor de Gemeenteraadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. Vincent Loosjes; 2. arts G. Adrian; 3. mevr. Mr. E. A. J. Schelte- ma-Conradi; 4. J. W. van Santé Jr.; 5. mevr. E. W. Venenxavan Doorn; 6. Mr. C. Blanke voort; 7. mevr. J. van der Sluys-Eyssen8. C. J. Roos; 9. F. H. Smit Jx\, 10. P. A. Leupen. Zooals onze lezers weten had mej. M. C. Berdexxis van Berlekoixi zich voor de nieuwe zittingsperiode niet meer beschikbaar gesteld. Als 3de op de lijst is nu geplaatst mevr. E. A. J. Scheltema-Conradi. de groote overstroomin gen in het wilna-gebied. WARSCHAU, 28 April (V. D.) Terwijl de overstroomingen in het Wilna-gebied lang zaam minder worden, stijgt het water van de Nejmen onrustbarend. In het Grodnow- gebied werden meer dan 50 kleine bruggen weggespoeld. Tal van plaatsen staan onder water. De materieele schade is zeer groot, terwijl ook ïxxenschenlevens te betreuren zijn. de aanvaring „regge- stroom"-„van oldenbarne- velt". GEZAGVOERDER „REGGESTROOM" VRIJ GESPROKEN. Nadat de gezagvoerder van de „Regge- stroom" in Augustus 1930 was vrijgesproken door den Raad voor de Scheepvaart heeft de bekende aanvaring in het Noordzeekanaal tusschen beide schepen nog een naspel ge had in de rechtzaal. Tegen den gezagvoerder van de „Regge- stroom" was nl. proces-verbaal opgexxiaakt terzake van het vex-keerd manoeuvreeren, terwijl gevaar voor aanvaring bestond. De kantonrechter te Amsterdam sprak den ge- zagvoerder, die buitenslands vertoefde toen hij moest terechtstaan, bij verstek vrij. Van deze vrijspraak ging het O. M. in ap pèl eix dezer dagen diende de zaak voor de Vijfde Kamer der Rechtbank alhier, weder om werd tegen den gezagvoerder van de „Reggest-room" verstek verleend, daar hij zich met zijn schip in het buitenland be vindt. De Officier van Justitie, mr. E. Overbosch requireerde, nadat vijf getuigen waren ge- noord, vrijspraak. Dinsdag deed de rechtbank uitspraak en bevestigde het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten niet wettig en overtui gend bewezen. Weliswaar heeft de gezag voerder de positie van zijn schip ten op zichte van de „Johan van Oldenbarnevelöt" niet voldoende overzien, maar de tenlaste gelegde tekortkomingen zijn deels niet aan zijn schuld te wijten, andersdeels van zoo geringexx aard, dat hij er niet strafrechtelijk voor aansprakelijk kan worden gesteld, het nederlandsche s.s. „ares" in brand. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. LISSABON. 28 April V. D.) Het Nederland - sche stoomschip ..Ares" van de Koninklijke Nederlandsehe Stoomboot Maatschappij, ko mende uit Chili en op weg naar Amsterdam met een lading nitraat, is op de rivier de Taag door tot dusver onbekend gebleven oorzaak in brand geraakt. De bemanning en de 13 passagiers, die zich aan boord bevonden, konden zich in veilig heid stellen, doch hxxnne pex-soonlijke be zittingen gingen grootendeels verloren. Er hadden enkele explosies plaats. Het schip zal onverwijld onder water worden gezet om uitbreiding van den brand te voorkomen. De „Ares werd in 1921 gebouwd en meet bruto 3981 ton en netto 2423 ton walker wordt niet afgezet. NEW-YORK, 28 April (V. D.) De Gouver neur van den Staat New-York Roosevelt heeft het voorstel van de „burgercommissie" om den New-Yox-kschen Burgemeester Walker uit zijn ambt te ontzetten, verworpen. Naar men weet had bedoelde commissie verschillende tekortkomingen van Walker in de uitoefening van zijn functie vastgesteld. duitschland. russische spionnage ont dekt in aken. AKEN. 28 April (V. D.) In het Akener in dustriegebied is de Kx'iminalpolizei overge gaan tot de arrestatie van Ir. Pesch, die werkzaam was op de Sicherheits Glas-Fa brieken. De aangehoudene bleek in nauwe relatie te staan met Sovjet-Rusland en reeds is ge bleken dat men hier te doen heeft een uit gebreid net van spionnagediensten, ten voor- deele van de Sovjet-republiek. Verschillende andere arrestaties worden verwacht. een gevaarlijk misdadiger gearresteerd. BOCHUM, 28 April (V. D.) Sedert geruimen tijd houden de autoriteiten zich bezig met het instellen van een onderzoek" naar het strafregister van een 19-jarigen misdadiger, Walter Leeser genaamd en uit Bochuni af komstig. Leeser is een zoon van achtenswaar dige lieden en was door het lezen van slechte lectuur op het verkeerde pad geraakt. Dc jongen is een gevreesd misdadiger geworden, die niet alleen Munsterland, maar ook steden als Hamburg, Bremen, Kiel c.d. onveilig maakte. Te Keulen was hij betrokken bij een knoeierij, met een kwart millioen Mark. In Nederland viel een koopman, Tuerbe ge- heeten, in handen van Leeser en zijn hand langers. De man, wien zij een bedrag van 17.000 ontroofden, zoxx later dood in de Maas zijn aaixgetx-offexx. Ook van den moord op een Dusseldorfsclie handwerksman werd Leeser verdacht. De medeplichtige van den thans ge arresteerden Leeser. een zekere Glowinka. schoot zichzelf na zijn verhoor dood. In totaal moet Leeser wel 150 misdrijven op zijn kerf stok hebben. succes van mengelberg te parijs. G .B. SHAW ONDER DE TOEHOORDERS. Dr. Willem Mengelberg heeft met het con certgebouworkest Dinsdagavond een concert gegeven te Parijs. De correspondent van het Alg. Hbld. noemt het concert een groot succes. De groote Pleyelzaal was nagenoeg geheel gevuld en de geestdrift van het publiek steeg na het slot, de Eroïca, zóó hoog, dat aan het terugroepen geen einde scheen te zullen ko men. Onze gezant met mevr. Loudon en de heeren van de legatie woonden het concert bij. Vóór de pauze, na de uitvoering van Beet hoven's Achtste, werd namens de Nederland sehe kolonie te Parijs een prachtige bouquet roode rozen aangeboden als hulde aan den leider en het orkest Onder het gehoor bevond zich ook de En- gelsche schrijver G. B. Shaw. de radio hier en in het buitenland. KAMERLEDEN KUNNEN VERGELIJ KINGEN MAKEN. De minister van Waterstaat heeft, naar wij in de Tel. lezen, ingevolge zijn toezeg ging, gedaan tijdens de behandeling van de interpellatie-Albarda, aan de Tweede Kamer gegevens doen toekomen betreffende de re geling van den radio-omroep in België, De nemarken, Duitschland, Engeland, Frank rijk, Noorwegen, Oostenrijk. Cechoslovakije. Zweden en Zwitserland, meer in het bijzon der wat betreft de regeling en de practijk der uitzendingen van politieken aard. De stukken zijn ter griffie gedeponeerd ter in zage van de leder». Genève cn dc Tol-unie. (4c blad, le pag.) Dc mislukte Fransch-ltaliaansche vlootbe- sprekingen. (4e blad. le pag.) J. E. Schuil: Het tooneél tc Amsterdam,.De Kost winnaar (4c blad. le pag.) Intimus: Staten Generaal: Vergadering der Tweede Kamer. (2e blad, le pag.) Dc BakenesserkerkRestauratie wegens geld gebrek tijdel'Jk stop gezet. (lc blad, lc pag.) ARTIKELENENZ.; K. Pk.: De Wieringermecr. Het onbekende land in het Noorden. Cultuurarbeid in eersten aanleg. (2e blad, le pag.) J. C. E.: Langs dc Straat: ..Panacéc". blad. 2e pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) ORGELBESPELING ixx dc Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 30 April 1931. des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Px'ogramma. 1. Praeludium et Fuga a kl. t. J. S. Bach. 2. Trols Pieces J. Ph. Rameau. a. Prélude b. Musette c. Air xnajestxxeux 3. Derde Fantasie C. Saint-Saëns. 4. a Arabesque b. Berceuse L. Vierne c. Madrigal 5. Grand Chocur A. Gullmant. DU. II. DE GROOT OVERLEDEN. Dinsdagmiddag is tijdens een teraai'debe- stelling op de begraafplaats „Helderust", tc Velp plotseling onwel geworden en na enkele minuten overleden, Dr. H. de Groot, specia list en tot voor korten tijd directeur van het Tandheelkundig Instituut te Utrecht. VELSEN de gemeenteraads- verkiezingen. R.-K. CENTRALE KIESVEREEN ICING- De definitieve lijst der R.K. Staatspartij ziet er. ïxa gehouden stemming, als volgt uit: I. J. P. Nijssen, 2. C. J. P. Maas 3. C. Dlepen- daal, 4. W. II. Laurent, 5. F. P. A Strijbosch, 6. S. P. j. Stevens, 7. j. Zwanenburg, 8. G. P. Langendijk, 9. II. H. Meijer. 10. J. Smakman, II. H. Hamers, 12. M. A. J. van Beenx. Het politieke advies luidde als volgt: 1. J. P. Nijsse, 2. C. J. P. Maas. 3. J. Zwa nenburg. 4. C. Diependaal, 5. H. H. Meyer. 6. W. II. Laurent, 7. J. p. j. Stevens. 8. F. p. A. Strijbosch. 9. G. P. Langendijk, 10. J. Smak man. 11. H. Hamers. 12. M. A. J. van Beem. Zooals hieruit blijkt., is er belangrijk van hel, politiek advies afgeweken, waardoor dc verkiezing van het aftredende raadslid Zwanenburg, rekening houdende met het feit, dat Santpoort-station met ccn eigen lijst uitkomt, onzeker is. Een familie in dc>, Bosch-en-Vaartstraat. al hier. krijgt, dagelijks op vrij regelmatige uren, in dc huiskamer bezoek van ccn meezen-paar, waarvan het wijfje In den loop der laatste tijden zóó tam is geworden, dat het nootjes uit dc hand eet cn ook een nootje tusschen dc lippen uitneemt.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1