Carol laat het parlement ontbinden. [CRUSTARSl FRANSCHE PRESIDENTSVERKIEZING. BUITENLAND amandeltjes-/ HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD VRIJDAC 1 MEI 1931 Nadat Jorga de troonrede voorgelezen heeft. Het hooge woord: dictatuur. Nieuwe verkiezingen op 1 Juni? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het Roemeensche Parlement werd tegen alle verwachting in, Donderdagmiddag ont bonden. Alvorens de Minister-President Jorga het ontbindingsdecreet bekend maakte, ver klaarde hij voor het geheel gevulde Huis, dat zijn pogingen om zich van de medewerking der partijen te verzekeren, vergeefsch zijn ge weest. Hij is overal op weigeringen gestooten of men stelde hem onaannemelijke voorwaar den, hetgeen vrijwel gelijk staat met een* motie van wantrouwen in het Kabinet. Daar samenwerking met het tegenwoordige Par lement onmogelijk is, ziet hij ervan af de ver trouwenskwestie te stellen. De Koning heeft op grond van een en ander besloten het Par lement te ontbinden. g Jorga's uiteenzettingen werden met geweldig tumult beantwoord, daar de ontbinding vol komen onverwacht geschiedde. De nieuwe verkiezingen zullen op 1 Juni plaatshebben. Aan dit telegram ging een ander vooraf. Het luidde als volgt: BOEKAREST. 30 April (V.D.) In een speciale feestzitting van het Roemeensche Parlement las, na een Te Deum, minister president Jorga de opvallend korte troonrede voor. De Koning verklaart daarin, dat de re geering in het Parlement haar voornemens persoonlijk zal mededeelen. Een program be vat de troonrede niet. Het voorlezen van het stuk duurde nauwelijks drie minuten. Aangezien het niet vaststaat dat de regee ring het vertrouwen van de meerderheid van het Parlement heeft, is de toestand nog ge heel onopgehelderd. Vooalsnog ontbreekt ieder verduidelijkend commentaar. De lezer zal echter reeds heb ben opgemerkt, dat het hooge woord dat niet geuit werd „DICTATUUR" heet. De zon derlinge samenstelling van het kabinet, met verwaarloozing van enkele groote groepen (onder anderen die van den boerenleider Maniu) en met als leider de voorman van een kleine groep, Jorga, gaf reeds alle aanleiding •tot geruchten omtrent een door Carol te organiseeren dictatuur. Deze geruchten wer- den echter stelselmatig tegengesproken. Carol heeft naderhand herhaaldelijk al tcrf niet geveinsd..blijk gegeven van afkeer voor een dictatoriaal gezag. De vraag is nu maar, of hij zich door den professor (Jorga) heeft laten leiden, of dat de geleerde een in strument is in de handen van Carol. De twijfel omtrent de beteekenis van deze sensationeele parlementsontbinding zal echter wel spoedig opgeheven worden. L. A. Engeland. 'Strijd om Snowden's voorstel begonnen. LONDEN, 30 April Hedenmiddag is in het Lagerhuis de strijd begonnen over het voorstel tot belastingheffing van de waarde vermeerdering van grondbezit. De eerste phase van dezen strijd, werd ingeluid door een motie van Snowden om het desbetref fende voorstel op te nemen in de begroo- tingswet. Deze motie, welke ten doel heeft een verwerping van het voorstel door het Hoogerhuis onmogelijk te maken, daar dit Huis niet bevoegd is, de begrooting te verwer pen, werd door het Lagerhuis aangenomen. Incidenten om Alfonso. LONDEN, 30 April. Heden werd in het Lagerhuis door verscheidene leden van den linkervleugel van Labour getracht, de kwes tie van het aan Alfonso verleende asylrecht ter sprake te brengen. Toen de afgevaardigde Hardie vroeg: „Wat zal de positie zijn van den heer Bourbon, voorheen te Madrid?" werd hij door den voorzitter tot de orde geroepen. Het lid Fenner Brockway zeide dat ettelijke vragen met betrekking tot Alfonso van de lijst waren geschrapt. Een nieuw incident deed zich voor, toen Kirkwood over Alfonso sprak als den „moordenaar mijner klasse". De speaker dreigde, strenge maatregelen te zijnene opzichte te zullen nemen, wan neer hij zich niet behoorlijk zou gedragen. Tusschentijdsche parlements- verkiezing. LONDEN, 30 April (VD.) Bij de heden gehouden verkiezing voor het Lagerhuis in het district Ashton hebben de conservatieven de overwinning behaald. Gekozen werd de conservatief Colonel Broadbent met 12420 stemmen. Gorden (Labour) behaalde 11.005 stemmen terwijl de candidaat van de nieuwe partij van Sir Oswald Mosley 4472 stemmen op zich vereenigde. Frankrijk. De strijd om het Presidentschap PARIJS. 30 April (V.D.) Naar van of- ficieele zijde verluidt, zijn de geruchten over een reeds plaatsgehad hebbende candidaat- stelling van Briand voor het Presidentschap der Republiek van allen grond ontbloot. De rechtsche partijen zijn. naar de ,üé- publique" meldt, voornemens den minister van oorlog, Maginot, als hoofd=candidaat te stel len bij de verkiezingen voor het staatspresi dentschap. Oir de verkiezing van Maginot te bevor deren beginnen de rechtsche parijen nu reeds een eveneens rechtsstaanden candidaat Doumer, voorzitter van den Senaat, te be strijden. Bulgarije. Malinoff faalt ten tweeden male. SOFIA, 20 April (V.D.) De leider rail de democraten Malinoff. die ten tweede male belast werd met de vorming van een Coalities-kabinet, met inbegrip van de ver eenigde Democraten, heeft zijn opdracht teruggeven. Liaptscheff, die vroeger Minister-President is geweest, is belast met de vorming van een Soalitiekabinet. Portugal. Madeira door landingstroepen bezet. LISSABON, 30 April (V.D.) De Portu- geesche minister van Marine, die de operaties der regeeringstroepen tegen de opstandelin gen op Madeira leidt, heeft bericht gezon den dat de regeeringstroepen zonder op tegen stand te zijn gestuit en zonder de hulp der oorlogsschepen noodig te hebben gehad, op Madeira zijn geland en de stellingen betrokken hebben volgens het ingestelde operatie plan. Duitschland De verhooging der rechten. Het rijksministerie van financiën heeft alle overheidspersonen instructie gegeven de dooi den Rijksdag goedgekeurde uitgaven slechts in zooverre te doen plaats hebben, als zulks op het oogenblik volstrekt noodig is. Dit staat in verband met het voornemen der regeering nog 300 millioen te besparen, hetgeen gelijk bekend, sedert lang door de volkspartij als noodzakelijke maatregel werd bepleit. In- tusschen is het door de geringe opbrengst van vele belastingen als gevolg der malaise de vraag geworden, of deze besparing vol doende zal blijken om een nieuw deficit te' vermijden, aldus de N.R.C. In dat geval zou de kwestie der vermin dering van de sociale uitgaven acuut worden en in dat besef heeft 'het bestuur van de sociaal-democratische Rijksdagl'ractie verga derend tegen de eventueele plannen der re geering geprotesteerd. Voor het overige werd in den boezem van de vergadering in twijfel getrokken of de door de regeering ontworpen maatregelen, welke zullen dienen om een stijging van de broodprijzen 'te verhinderen, afdoende zullen zijn. De verhooging der rechten, die het resul taat zijn van de jongste beraadslagingen van het kabinet, zijn de volgende: Het recht op levende varkens wordt 40 mark per 100 kilo tot den eersten November. De prijs van levende varkens was gedaald tot 45 mark per centenaar, terwijl de zoogenaamde richtprijs 70 mark bedraagt. Voor haver wordt het recht tot 16 mark per 100 kilo verhoogd, voor erwten tot 20 mark, voor voeder-erwten en boonen tot 8 mark, voor ongereinigde lin zen tot 8 mark. Het recht op lupine en wikke wordt gebracht tot 5 mark. Voor het tijdperk van 16 October tot 31 Maart wordt het recht op ganzen tot 2.10 mark per stuk of 36 mark per 100 kilo ver* hoogd. De tusschentollen op spek en reuzel worden afgeschaft, wanneer dit zal geschie den, wordt later bekend gemaakt. Gelijk anen ziet, is de verhooging van het recht op boter uitgesteld. en Opmerkelijk is echter, dat de aangekon digde verlaging van het recht op tarwe is uitgebleven en de regeering ten opzichte van de maatregelen, welke ze wil treffen om des ondanks prijsverhooging van het brood te verhoeden, zich tot algemeenheden bepaalt. INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN a 60 Cts. per regel. TWEEDE KAMER 30 April. De Visscherijwet aanvaard. Bronovo aangekocht. Een leege ministerszetel. Half vier. De Kamer had de Visscherijwet aanvaard, medewerking verleend voor den aankoop van „Bronovo" in den Haag en was reeds over.- overgegaan tot de drankwetswijziging. De heer Van Vuuren dreunde tien minuten lang de ingekomen adressen op dit punt af. Maar achter de ministerstafel was de zetel van minister Verschuur, die de Drankwet te ver dedigen heeft, leeg. En hij bleef leeg. De voorzitter moest toen wel. zij 't met een bloedend hart, voor vandaag de verga dering sluiten. Was minister Verschuur van de feestdrukte in de stad, wegens Prinsesje's ver-jaardag, gaan genieten? Wie weet? De wijziging van de Visscherijwet is aan vaard. Zonder hoofdelijke stemming. Nog enkele amendementen zijn verdedigd. Vee', belangrijks leverde de discussie niet meer. Een amendement-Duymaer werd verwor pen. Dat is maar goed ook. De minister sprak eenigszins hooggestemd gisteren over de mooie werking van zijn wetsontwerp, dat evenwicht bracht tusschen de belangen van de beroeps- en die van de sportvisschers. Welnu het evenwicht zou zeker zijn ver broken, wanneer het amendement-Duymaer zou aangenomen zijn, het amendement, dat zelfs het hengelen met één hengel en dan met aas, worm of deeg, aan een vischactc 1 wilde onderwerpen. Het viel met 628 stemmen. Een. amendement-van Zadelhof! wérd aan- cwiföxd Ij {ij funepaAjei\ PUDDING PUODINCFABR-A^PO/TjCK'CRONINCEN vaard met 4528 stemmen. Het liep daarmee wat vreemd. Men weet: het visschen op de openbare wateren is (behoudens dan de vischacten vrij. Andere wateren bevisschen eischt de toe stemming van den houder van het visch- recht. Nu kunnen sommige hoogere ambte^ naren (ingenieurs b.v.) op bepaalde gebie den een verbod plaatsen. De minister wilde dat niet al te gemakkelijk maken. En eischte in zijn ontwerp een algemeenen maatregel van bestuur ter regeling. Het amendement van den heer v. Zadelhoff wilde dat deze algemeene maatregel van be stuur, bij het uitwerken van verbodsmoge lijkheden, alleen mocht uitgaan van het be lang van de vischcultuur. De minister zeide niets op het amendement tegen te hebben en zou het waarschijnlijk hebben overgenomen hij bleef ondanks alles de aanneming aanraden had niet dr. Beumer bezwaren gemaakt, voorafgegaan door den heer Duymaer van Twist. Dr. Beumer geloofde, dat talrijke moeilijkheden uit de aanvaarding van het amendement zouden kunnen voortvloeien. Hij doelde op b.v. het bevisschen van vestinggrachten. Zóóveel bereikte dr. Beumer al bereikte hij niet de verwerping dat verschillende Kamerleden, die anders zouden hebben voor gestemd, zich nu tegenverklaarden. Dat ten slotte het amendement nog werd aangeno men, mag wel mee verklaard worden door den gouvernementeelen zin van vele partij- genooten van Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Zonder discussie werd het ontwerp aan: genomen tot tijdelijke instelling van grond belasting voor drooggelegde Zuiderzeegron- den. De Tweede Kamer heeft hare medewerking verleend voor den aankoop van den grond en het gebouw van Bronovo het oude diaco nessen-ziekenhuis, dat naar een nieuwer ge deelte van Den Haag is verplaatst. De regeering wil daarin concentreeren vele van de over de geh.eele departementsstad verspreide rijksbureèlèn. Dat moet natuur lijk efficiënter en voordeeliger zijn. Het spreekt vanzelf! Prof. v. d. Bilt meende, dat het oude ge bouw zeer wel door inwendige verbouwing te maken is tot een goed rijksbureel gebouw. Een volledig nieuw gebouw was daarvoor niet noodig. De minister antwoordde „daarover beslist de Kamer thans niet, dat doet zij zoodra ik kom met nadere voorstel len en credietaanvragen." Oud-minister Heemskerk sprak over de suggestie uit de stukken om in het verbouw de Bronovo of in het geheel nieuwe gebouw o.m. de geheele dienst van den directeur- generaal van de Waterstaat onder te bren gen. Dat achtte de heer Heemskerk nadee- lig, wijl dan tot schade des lands het mon deling overleg tusschen den minister van Waterstaat en den directeur-generaal zeer bemoeilijkt zou worden, indien ook niet het departement van Waterstaat in het nieuwe gebouw zou worden gehuisvest. En daarte gen zouden weer andere bezwaren kunnen rijzen. Ook hier antwoordde minister de Geer onder hen ressorteért immers de gebouwen dienst dat het ontwerp tot aankoop niets praejudicieerde over de vraag, welke bu- reelen in verbouwd Bronovo of in het nieu we gebouw zullen worden ondergebracht. Ook dat krijgt de regeering nog te be slissen. En mocht dan de Kamer in het nieu we .gebouw niet willen den dienst van den directeur-generaal, wijl wellicht om de een of andere reden ook „Waterstaat" er niet zou kunnen worden ondergebracht, dan is het nog steeds mogelijk deelde Jhr. de Geer mede een gedeelte van het terrein te verkoopen voor een flat-gebouw. Morgen komt de Kamer in de afdeelingen bijeen en niet in het openbaar. INTIMUS. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. M. v. D. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. H. V. het als bestuurder van een motorrijtuig niet zorgen, dat de achterzijde van dat rijtuig helder verlicht is f 3 subs. 3 dagen hechte nis. W. E. H. overtreding der Motor- en Rij wielwet f 8 subs. 1 week tuchtschool. L. D. W. idem f 6 subs. 6 dagen hechtenis. J. S. openbare dronkenschap bij herhaling, 3 da gen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerk inrichting voor den tijd van 3 maanden. G. v. E. overtreding van het vleeschwa- renbesluit f 15 subs. 15 dagen hechtenis: B. G. H., overtreding van het Margarinebesluit f 25 subs. 25 dagen hechtenis. J. v. V. over treding van het Broodbesluit f 10 subs. 10 dagen hechtenis: A. J. B.. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. J., overtreding der Vei ligheidswet f 50 subs. 25 dagen hechtenis en f 10 subs. 10 dagen hechtenis; J. J. idem f 30 subs. 30 dagen hechtenis; C. V., idem f 25 subs. 25 dagen hechtenis; A. M. overtreding der Arbeidswet f 3 subs. 3 dagen hechtenis; M. R. idem f 5 subs. 5 dagen hechtenis; J. K. overtreding der Motor- en Rijwielwet zonder toepassing van straf. K. j. V.. idem f 12 subs. 12 dagen hechtenis; J. H. W„ overtreding van het reglement op den dienst der spoorwegen f 12 subs. 12 dagen hechtenis; H. Th. v. W. overtreding van de Arbeidswet f 3 subs. 3 dagen hechtenis; W. P. het met een rijwiel 's avonds zonder licht rijden f 2 subs 2 dagen he^itenis; N. v. L., het te Haarlem met een voertuig (geen motor rijtuig zynde) niet zoo ver Aiogeiijk aan den De Nationale Vergadering. Onze Parijsche correspondent schrijft ons uit Versailles: Het naargeestige oude koningsstadje, waar alleen het- garnizoen en dan natuurlijk het oude paleis wat vertier brengt, wordt weer eens wakker geschud. Eens in de zeven jaren richten duizenden zich weer naar Versailles, net als in den glorietijd. Dan leeft alles er weer voor één dag op... en den volgenden dag verzinkt, alles weer in de monotonie, maakt het heden weer plaats voor het ver leden, regeert Lodewijk de autocraat. Schril le tegenstelling. Want het is juist op dien eenen dag in de zeven jaren dat de Repu bliek daar in het koninklijke Versailles let terlijk verpersoonlijkt wordt, door de keuze van den nieuwen President. Eens in de zeven jaren ook dat de strenge scheidingslijn tus schen Kamer en Senaat wegvalt, dat alle volksvertegenwoordigers, zoowel van het Pa lais de Bourbon, als van het Luxembourg te zamen komen om daar te beslissen wie voor de zeven volgende jaren zal worden aange wezen voor het hoogste en meest represen tatieve ambt van de Republiek. Zoo, in de voorbereiding van deze zeld zame vergadering, hebben we nu Versailles gevonden. De grootste bedrijvigheid hecrscht in de Congres-zaal en de daarbij behoorende ver trekken. Sedert 1926. datum waarop de vol tallige volksvertegenwoordiging voor het laatst hier bijeen kwam, heeft- behalve een bewaker niemand meer een voet gezet in deze zalen. Stof dwarrelde neer op de fau teuils en de tribune, het koper werd dof. spinraggen hangen tusschen de armen van de kronen, ruiten braken in stormvlagen, het mahoniehout van de tribune heeft zijn glans verloren. En daar is een leger perso neel gestuurd van nagenoeg alle ministeries om alles in gereedheid te brengen voor de Presidentsverkiezing. Er moet geverfd wor den, den heelen dag gonzen er stofzuigers, men sjouwt emmers water naar binnen: de groote schoonmaak. En men is tot de ont dekking gekomen dat de heele installatie toch ook eenigszins moet worden gemoder niseerd. dat er nog geen electrisch licht was terwijl elke telephonische verbinding ontbrak Nee meneer, niemand wordt toegelaten zei de wachter. Maar het nee van een wach ter staat gelijk aan het misschien van een ander: dus wel. 't Gaf ons even een aardige emotie om daar in die groote zaal te staan, waar we, nu zeven jaren geleden, Doumergue tot Pre sident hoorden en zagen verkiezen. Want op alle fauteuils zaten nog de naamkaartjes van hen die toen aan Doumergue de hoogste waardigheid toevertrouwden. En hoevelen hunner zijn in die zeven jaren verdwenen. Hoeveel andere plaatsen werden in het ver leden ingenomen door beroemdheden: daar uiterst links, No. 202: Gambetta. En daar de fauteuil van Thiers, die van Sadi Carnot, van Féix Faure. van Raymond Poincaré, van Paul Deschanel. Als eenvoudig députë, se nator, hebben ze daar. in ademlooze span ning de bekendmaking van de verkiezing af gewacht. om dan op te staan, toegejuicht, terwijl buiten het kanon daverde en het volkslied klonk: de nieuwe President van dc Fransche Republiek. En nu maakt men zich op voor een zelfde plechtigheid. Daar. de plaats, aangewezen voor Briand. die voor Painlevé. voor Doumer, voor Léon Bérard. voor Lebrun, voor Bracke voor Chéron, voor Maginot om maar en kelen van de waarschijnlijke candldaten to noemenzal vandaar de groote triomf tocht naar de Elysée beginnen? Over enkele dagen zal de aandacht van héél de wereld daar in Versailles zijn gecon centreerd. Rechts is de tribune voor het corps diplomatique, links, die voor de cou ranten-vertegenwoordigers en voor de ex- leden van het Parlement. Boven de tribune van den voorzitter twee magnifieke gobelins voorstellend Versailles en de Tuilerieën in hun glanstijd. De roode fauteuils, amphitheatersgewijze, staan in een halven cirkel om de hooge tri bune, vanwaar dc uitslag bekend moet wor den gemaakt. Alles ligt nog onder dikke stof lagen en onder kalkgruis, nu de electriciens aan het werk zijn geweest om daar een licht van 32.000 kaarsen aan te brengen. De lange gangen, met links en rechts de vestiaires, zijn geheel gebarricadeerd met rollen tapij ten. die uit het nationale meubelmagazijn, zijn aangevoerd. De groote eeretrap, waar langs de nieuwe President naar buiten treedt wordt op het oogenblik weer geheel afgesle pen. zoodat het witte marmer weer te voor schijn komt. De oude berghokken beneden heeft men geheel weggebroken en dag en nacht werkt er een ploeg om telephooncellen te bouwen en vier honderd en vijftig ver schillende lijnen aan te leggen, opdat straks zoo spoedig mogelijk de gewichtige uitslag aan héél de wereld kan worden bekend ge maakt. De beelden op de binnenplaats van het kasteel van Versailles die daar gezet wer den door Louis Philippe zijn weggenomen, zoodat de eerehof van den Zonnekoning een prachtig ruim auto-park wordt voor de ver kiezing van zijn verren opvolger. En daar paradeeren op de slotplaats reeds talrijke ordonnansofficieren om precies op papier te brengen hoe de troepen zullen moe ten worden opgesteld voor den gewichtigen dagen, teneinde dadelijk de eerbewijzen te kunnen brengen aan den nieuwen Chef van den Staat. Van hier begint voor één de groo te triomftocht welke leidt naar de hoogste eeren naar de gouden kooi die Elysée heet. HENRY A. TH. LESTURGEON. rechterkant van den weg rijden f 2 subs. 2 dagen. W. H. M. openbare dronkenschap bij herhaling f 10 subs. 10 dagen hechtenis; A. M.: L. het te Haarlem zich aan een voertuig vasthouden f 3 subs 3 dagen hechtenis. J. B. overtreding der Arbeidswet, tweemaal 1' 3 subs 3 dagen hechtenis voor elke boete. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Eerste Concert van den Beethovencyclus der H. O. V. Met de uitvoering van de eerste en de tweede symphonie, en van het vierde klavier concert is de Beethovencyclus geopend. Eigenlijk belooft het meer een ad Infinitum stijgende dan een in haar uitgangspunt te- rugkeerende lijn te worden, maar het is nog niet gebruikelijk en ook niet wenschelijk van Beethoven-halve-parabolen of iets der gelijks te spreken, en we zullen met den cy- clischen naam dus maar genoegen nemen. De eerste en tweede symphonie liggen nog aan 't begin van de stijgende lijn en blijven op overzichtelijke hoogte. Tusschen de jaren 1800 en 1803 had Beethovens geest nog niet de vlucht genomen, die hij nauwelijks twee Jaar later aan zijn verbaasde en deels ver ontwaardigde tijdgenooten zou demonstree- ren. Toch was destijds ook de appreciatie van de tweede symphonie verre van alge meen; in vele gevallen werd de eerste boven haar gesteld en ook later nog als maatstaf voor de beoordeeling der andere sympho- nieën te berde gebracht. De voortzetting van ons artikel over den geheelen cyclus zal ons de gelegenheid bie den tot vergelijking van innerlijke eigen schappen der afzonderlijke werken. We kun nen ons nu tot de vertolking bepalen. Deze droeg over 't geheel het karakter van frischheid, correctheid en beschaafde vir tuositeit. De mislukkingen of vlekjes waren zeer weinige; de frischheid was na de ver moeiende wintercampagne des te hooger te waardeeren. Diepere indrukken of emoties kon de vertolking nog niet geven. Diepzin nigheid is ook geen kenmerk der eerste beide symphonische werken: ook in de tweede sym phonie heerscht, ofschoon ze in den tijd van het sombere Heiligenstadter Testament ge schreven werd, grootendeeLs een blijde toon. En Van Beinum had gelijk door er geen zwaarwichtiger allure aan te geven dan noo dig is. Toch was de opvatting mij een weinig te veel door zuiver „Spielfreudigheit" be- heerscht: Beethoven verlangt, ook in zijn eerste werken, hier en daar een ruiger pen seel. Al ging hij in de jaren, waarin die wer ken ontstonden vaak fijn gekleed, al hield hij een rijpaard en kamde hij zijn haren netjes: dat waren slechts tijdelijke aberra ties. De echte Beethoven heeft voor onr idee een losgeknoopte halsboord en wilde haren, maar ook een groot hart en diep gevoel, en dat hebben we op dit eerste concert nog niet bemerkt, tenminste niet in de vertolking der symphonieën. Het drama dat in het korte Andante van het vierde pianoconcert vervat is kwam in zijn volle beteekenis tot uiting, dank zij Wil lem Andriessens kunstzinnige voordracht. In het eerste hoofddeel gaf hij talrijke momen ten vol poëzie, gaf hij tallooze voorbeelden van schitterend feilloos spel Had zijn gevoel voor rythmische kracht en stuwing hem niet verleid tot accentueering in passages die dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. In't begin V/an den romer komen vaak nog koudo dagen voor. Denkt er aan, bijtijds Aspirin- Tabletten te nemen. «fleenig op de wereld Lel op oronjo band en Bayorkruii. Pflji li cU-v niet verlangen, had Van Benum 's pianisten tempo ook in de tutti gehandhaafd en niet van het Allegro moderato een Allegro vivace gemaakt, dc voordracht, de samenwerking hadden Ideaal kunnen heeten. Toch bleef er nog ruimschoots genoeg om voldaan en dank baar te zijn. Een nagenoeg volle zaal heeft dirigent, so list en orkestleden warm toegejuicht. Nage noeg vol een ongewoon aspect, voor de H. O. V.! De belangstelling komt, nu Van Beinum weggaat. Gelukkig dat men hem en zijn orkest nu tenminste tracht te geven wat men hun vroeger tekort heeft gedaan. Mocht die lijn ook in de toekomst eens een stijgende blijven! Maar ik vrees, met groote vreeze. Geen pessimisme! Dc belangstelling is er. misschien blijft ze. K. DE JONG. SYNAGODEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdlenst te 1 uur. Avonddienst te 8.16 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Middagdiensten te 7.30 uur. Avonddiensten bij het invallen van „nacht". Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werk dagen: tusschen de Middag- en de Avond diensten. De diensten, alsmede Talmoed Torah wor den verricht ter Synagoge Lange Begijne straat 11. JUBILEUM C. VAN MERRIëXBOER. Heden. Vrijdag, was het 25 jaar geleden dat de heer C. van Merriënboer. ploegbaas bij de N.Z.H., bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De jubilaris ontving namens de directie de gebruikelijke enveloppe en werd ook namens de directie gecomplimenteerd. Ecr.ige afge vaardigden van het jubüeumfonds kwamen hem een oorkonde aanbieden en aan de vrouw van den jubilaris een bloemstuk. De huldiging heeft gelijk met die van de andere jubilarissen piaats op de algemeene personeelsvergadering In October a.s. ONTHULLING VAN HET LORENTZ-MONU- MENT TE ARNHEM. De onthulling van het monument van prof. Lorentz in het park Sonsbeek te Arnhem zal in begin September geschieden waarschijn lijk in tegenwoordigheid van de Koningin. Bij dc onthullingsplechtigheid zal de Arn- hemschc Orkest Vereeniging onder leiding van Martin Spanjaard haar muzikale mede werking verleenen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11