V 'A "A REGEN. Willen blijven. Moeten Jullie al weer gauw terug?" „Terug? We blijven hier tot Maan dagmorgen vroeg." „Allemaal hier slapen?" „Ja, kijk, hier ls de brief," Dijkstra haalde uit zijn borstzak den brief van boer Veris. Onder 't lezen schudde vrouw Dijk u-a het hoofd. Nu begreep ze opeens, waarom er dezen morgen al zoo veel gewerkt was en waar die deken sjouwerij voor diende. Wat een heerlijke verrassing. Zoo iets vergeet je je heele leven niet meer. Man en vrouw hadden elkaar nu opeens zooveel te vertellen, dat vrouw Veris kwam zeggen, dat het eten op tafel stond. In de groote heldere keuken met al 't glimmende koperwerk waren de bladen van de vierkanten tafel uitgetrokken. Bregt beweerde, dat de vrouw nog nooit zooveel gasten te eten had gehad, maar dat zij wel van de drukte hield. Jan en Kees mochten tegen over moeder zitten. Telkens knikte moeder ze eens toe en vroeg naar school en naar buurvrouw. Kleine Henkie was maar blij, dat hij vlak naast „moekie" mocht zitten. (Wordt vervolgd.) POSTZEGELRUBRIEK BELGIë Aanvulling IV j/iJO Jtc. /Oc /o e. Sfc roe roe In 1923 verscheen weder een wel- 'dadigheidszcgel ten bate van de oor! sinvaliden. Zij werd evenals die an 1922 met 100 pet. toeslag verkocht en stelt voor een invalide, steunende op twee krukken, n.l. 20 c. 20 c. (lelblauw). Grootte van 't vakje 3.3 bij 2.7 c.M. In 1924 verscheen voor de pak- ketpost een opdruk n.l. 2 fr. 30 op 2 fr. 40 (violet). Grootte van het vakje 2.6 bij 4.3 c.M. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Belgische postzegels ver scheen in 1925 een serie in groot formaat, waarop ieder in een recht hoek de beeltenis van koning Leo pold I links en Albert rechts, de re- gecrende vorsten ten tijde van de jaart 'nn, die boven de rechthoe ken in n.l. 1849 en 1924. Het zijn: 10 c.i. ..imes (groen), 15 centimes (violet;, 20 centimes (roodbruin) 25 centimes (groengrijs), 30 centimes (vermiljoen, 35 centimes lichtblauw) 40 centimes (bruingrijs), 50 centi mes (geelbruin), .75 centimes (blauw), l franc (lila), 2 franc (ul tramarijn), 5 franc (leiblauw) en 10 franc (karmijn). Grootte van de vakje 3.2 bij 5 c.M. Zie voor de in deel' 't schetsje. S. Rustenburgerlaan 23. GELIJK HAD IE Onderwijzer: Gerrit, wat is ook Weer een kanibaal? Gerrit denkt en denkt, maar blijft ewijgen in alle talen- Onderwijzer: Wat zou Jij zijn, als Je je vader en moeder opat? (Gerrit: een wees. meneer. Mijn Herbarium. Dotterbloem (Caltha pa'.ustris) Zie fig. 1 fam. Ranonkö>achtigen (Ranunculaceeën). Een plant, die nauw verwant is aan het speenkruid In moerassige weiden en langs sloo- ten komt ze algemeen voor. Hier in den omtrek zien we haar veel in de buurt vain De Lie. De bloemen ge lijken veel op een boterbloem, doch zijn veel grooter. De kroonbladen zijn ook heldergeel, doch veel ron der dan bij 't speenkruid. Ook de kelk ls geel. De bladeren zijn glan zend donkergroen, hart-eivormig tot niervormig; de onderste gesteeld, de bovenste bijna of geheel zonder steel (zoog. zittend). Het dichtstbij is deze plant in de stadskweekerij te bewonderen. Ook als sierplant komt ze veel voor, soms met gevulde bloemen. Bloeitijd April-Mei. Akkcrhoornbloem (Cerastium ar- vense). Zie fig. 2 fam. Muur ach ti- gen (Caryophyllaceeën). Een algemeen voorkomend over blijvend plantje op den zandgrond tusschen het gras. De blaadjes zijn langwerpig, lancetvormig grijsgroen gekleurd. Bladen, stengel en bloem stelen zijn kort behaard. De stengel draagt 5 tot 15 witte bloempjes, waarvan de kroon blaadjes in den vorm van een bekertje staan. Na den bloeitijd staan de bloemstelen recht op met een knikkende kelk. Hoogte 10 tot 20 c.M. Bloeitijd April-Mei. Bosch anemoon (Anemone neme- rosa) Zie fig. 3, fam. Ranonkelach- tigen (Ranunculaceeën). Deze plant heeft In den grond een langen kruipenden wortelstok, die elk jaar' weer uitloopt, 't Is dus een overblij vende plant. De bladeren zijn mooi gevormd, handvormig ingesneden. Ze zijn evenals de bloemsteel licht behaard. De bloemen staan meest alleen; ze zijn wit, doch van buiten vaak roodachtig. Onder de bloem si een krans van bladen (het om- .windsel). De plant komt in bosschen kreupelhout én onder heggen vrij algemeen voor en wordt ook veel als sierplant ln tuinen gekweekt. Bloei tijd Maart-Mei. Nog een paar in 't wild groeiende anemonen zijn gele anemoon (Ane mone ranunculoides) en blauwe anemoon (Anemone Apennina). De laatste is verwilderd. KNOLGEWASSEN Een paar knolgewassen, die heel geschikt een plaatsje in den vaste- plantenhoek kunnen bekomen zijn: Dahlia. Deze komt tusschen de hoog- groeiende soorten. Het kweeken van dahlia's uit zaad geeft steeds groote voldoening. De planten zijn over 't algemeen steviger dan die, welke we uit knollen verkrijgen, vooral als die al wat oud worden. In den nazomer bloeien ze reeds en ze hebben bij 't rooien een flinke knol gevormd. Het meest geschikt zijn enkelbloemige soorten; o.a. Collerette (halskraag), Mignon-,, miniatuur-, pioen- en de coratieve dahlia's. Knollen worden vaak eerst bin nenshuis ter spruiting gelegd, om na de nachtvorsten buiten te worden uitgeplant. Je hebt dan natuurlijk vroeger bloemen. Ze kunnen in ge wonen tuingrond gezet worden; in bemesten grond krijgen ze wel veel blad, maar weinig bloemen. Vooral oudere knollen komen vaak met heel wat spruiten boven de aarde. Willen jullie flinke stengels krijgen, zorg dan dat er niet meer dan 2 a 3 blijven staan. De kleinste snijd je maar bij den grond af en komen er later weer nieuwe, houd die dan steeds weg. Wacht niet te lang met de plant te steunen, daar de stengels spoe dig omwaaien en dan krom gaan groeien. Over 't algemeen ls het noodzakelijk alle hooggroeiende planten op te binden. Raffia is het beste bindmiddel, 't Is heel goed koop en in lederen zaadwinkel te verkrijgen. Tegen November haal Je de knol len weer uit den grond, daar ze uiterst vatbaar zijn voor vorst. De stengels worden van de knol afge sneden, de haarwortels worden er zoo goed mogelijk afgedaan en nu laten we hem flink drogen. Nat op geborgen gaat hij rotten. Geduren de den winter bewaren we ze op een vorstvrije, luchtige plaats, dan heb ben we er 't volgend jaar weer ple zier van. Begonia (knolbegonia's in tegen stelling met bladbegonia's, die veel als kamerplant voorkomen). Deze komen vooraan te staan, daar ze laag blijven. Willen we ze vroeg in bloei hebben, dan is het noodzakelijk, dat we de knollen eerst in een bakje zetten één c.M. onder de aarde. Maar pas op, dat je den. goeden kant boven doet. De bego niaknollen hebben zoo'n eigenaar- dlgen vorm, dat je haast niet kunt zien, wat de bovenkant is. Alleen wanneer de knollen al een beetje beginnen uit te loopen, kun je 't aan de spruitjes zien. Anders zorg je maar, dat de holle zijde naar boven ligt. Goed vochtig gehouden, lekker in de zon, beginnen ze binnenshuis spoedig te spruiten, zoodat Je al gauw flinke planten hebt, die je kunt uitplanten op een afstand van on geveer 25 c.M. De grond moet flink bemest zijn, vooral de bovenlaag, daar begonia's niet diep wortelen. De behandeling van de knollen in den herfst is dezelfde als bij de dahlia's. Oxalis (Klavertje vier). Dit knolgewasje wordt ongeveer 25 c.M. hoog en behoort tot de fa milie der klaverzuring (Oxallda- ceeën). Elk blad bestaat uit vier hartvormige blaadjes (Geluksklaver); en is voorzien van een bruine vlek, wat het plantje een eigenaardig aanzien geeft. In de 2e helft van April planten we de knolletjes op onderlingen afstand van 15 tot 20 20 c.M. Ze bloeien met purperroode bloempjes, die. trosgewijze op vrij lange stengeltjes staan. Ook in kleine potjes (drie in een pot), maakt geluksklaver een aardig ef fect. De knolletjes worden in 't na jaar uit den grond genomen, goed gedroogd en op een droge vorstvrije plaats bewaard. TUINIER. Tik, tik, tik, zoo tikt de regen, Druppels vallen overal, In de slootjes, op de daken, Tikt die regenwaterval. Tik, tik, tik, zoo slaan de druppels Tegen vensterruit en raam, Lieve Zon, kom door de wolken, Kom dit nare weer verslaan. Tik, tik, tik, plaagt nu de regen, Om jouw klacht geef ik geen zier. De zon schuilt weg achter de bergen Nu ben ik de baas eens hier. - Tik, tik, tik, hoor je mijn druppels?. - Tik, tik, tik, ze vallen snel! Tik, tik, tik, ik heb nog veel meer! - Nog voor veertien dagen wel! - Neen ,ik houd niet erg Van kinders - Tik, tik, tik, heb je 't verstaan? - Jullie zit altijd te kniezen, - Zeg wat heb je daar toch aan? - Ik ben drinken voor de boomen - En de planten in het veld, - Ook ik ben nuttig voor de aarde, - Is Je dat nog nooit verteld? RAADSELS De raadselprijzen voor de maand April zijn bij loting ten deel ge vallen aan DEN KLEINEN PADVINDER, EGMONDERTJE, DE KLEINE ORGELIST EN MOEDERS KLEINSTE die ze Woensdag 6 Mei bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.); 1. (Ingez. door den kleinen Orge list) Verborgen schuilnamen. a. Wie is Mien Belsajet? b. Wie is Piepa Grres? c. Wie is Mietje Noord? d. Wie is Metje Taalser? e. Wie is Jet Looio? 2. (Ingez. door Blondine.) Mijn lste wordt in steden en dor pen gevonden. Mijn 2de is een huis houdelijk artikel. En mijn geheel ligt op mijn lste. 3. (Ingez. door Old Shatterhand.) Mijn geheel is een spreekwoord Van 26 letters. 15 14 13 is een nachtvogel. 18 20 23 19 is een meisjesnaam. 17 is een medeklinker. De koeien staan 's winters op 8 D 21 26. 24. 22 16 maakt de meubels glan- eend. 3 4 5 6 7 is een ander woord yoor goede. 25 is een klinker. 5 6 10 11 12 zit aan een fiets, 1 2 is een lidwoord. De chauffeur 8 9 10 11 12 17 den auto. 21 22 23 is een voorzetsel. 4. (Ingez. door Tijl Uilenspiegel.) Mijn geheel is een schuilnaam van J5 letters. 4 11 13 is een lidwoord. 7 8 9 10 15 is een boom. 14 11 5 is een meisjesnaam. 3 4 8 9 2 is een land in Azië.. Behangsel heeft vaak een 12 2 9 10 5 is een medeklinker. 1 2 3 4 5 is 't tegenovergestelde van 'dag 6 7 8 9 10 11 12 is een insect. 5. (Ingez. door Appelbloesem). Figuurraadsel. 1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 28 29 30 31 32 33 34 35 1 36 37 38 Mijn geheel is een spreekwoord Van 36 letters. 12 3 kan soms een hoeveelheid yisch voorstellen. 6 5 4 is groente. 7 8 10 is een afschutting. 7 8 9 is een lidwoord. 11 12 13 14 15 is van haar. 16 17 18 19 20 is voor ons een prettige plaats. 12 22 23 is een ander woord voor klap. 25 26 27 ls hetzelfde woord. 24 is dezelfde letter als 28. 29 30 34 31 is een dier, dat een gewei draagt. 35 34 33 30 31 is een meisjesnaam 32 is 30. 36 37 38 38 is van brood. 6. (Ingez. door Goudelsje.) Ik ben een straat in Haarlem [(Noord) en besta uit 15 letters. 3 8 9 is een visch. 5 4 ls een verkorte meisjesnaam. 6 7 9 is een dierengevangenis. 2 14 11 is een knaagdier. 1 13 5 hoort bij een boerderij. In een 10 11 12 13 14 15 staan buizen. 'AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en Jonger), 1. (Ingez. door Lelie.) Zet 9 bloemennamen zoo onder elkaar, dat de beginletters een bloemennaam vormen, die tevens een schuilnaam is. 2. (Ingez. door Zwartkopje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 12 letters.' 4 5 6 is niet dichtbij. 3 8 11 9 is een verkorte meisjes naam. Men 1 2 10 op een stoel. Men zingt een 12 2 5 7. 3. (Ingez. door Rozenkoningin.) Strikvragen. a. Welke noot eet men niet? b. Welke munt draagt men niet in zijn portemonnaie? c. Welke palm geeft nooit bladen? 4. (Ingez. door Tijl Uilenspiegel.) 1 x Z en 1 x w, 1 x a en l x p. 1 x e en l x j, 1 x r en 1 x t. Dan l k en nog 1 o. Welk Rubriekertje heet zoo? 4. (Ingez. door Blondine.) Ik heb geen mond, maar mijn in gewanden zitten vol tanden. Ik heb geen handen en geen voeten, maar moet toch altijd loopen en dag en nacht op schildwacht staan. Zoodra ik mij een oogenblik ter ruste leg, wordt men boos. 5. (Ingez. door den kleinen Or gelist.) 1 x D en 4 x e, l x k en 2 x 1, 1 x o en 2 x i, 1 x 9 en l x t, 1 x r en 1 x s. Zet je alle letters goed, 'k wed dan dat je mij ontmoet. 6 .(Ingez. door Verpleegstertje.) Mijn geheel is een piaats in Noord-Holland van 13 letters. 5 6 7 9 draagt men aan den vinger 1 2 3 4 is niet vriendelijk. 10 11 8 13 is een vogel. 1 11 11 12 gebruikt de timmerman 4 5 6 7 8 9 is een naaimachine- merk. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. a. Onderwijzer, b. Chauffeur, c. Politie, d. Schilder. 2. Hark, aas, gans, een, lever. Ha gel. 3. Apeldoorn. Vroomshoop. Zwart sluis. Elburg. 4. Belofte houden ls een deugd voor jongen en ouden. 5. Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. 6. Zwartkopje. AFDEELING TI 1. a. Matrozen, b. Zeestraat, c. Ge boren. d. Toonladder. 1. Oorijzer, f. Matrozen, g. Sneeuwbal, h. Oude kranten, i. Vuurwerk, j. Naast de buren. k. Klok. 1. Omdat de winkel openstaat, m. Hooi. n. De stoof. 2. Heer-Hugowaard. 3. Heerenveen. 4. Tien-tin. 5. Hunkerhartje. 6. Zijlstraat. Goede oplossingen ontvangen van: Wildebras 5 De kleine Padvinder 6 Onze Jongste 5 Blondkopje 3 Op- petom 5 Viooltje 5 Egmondertje 6 De kleine Orgelist 5. Wijnanda 6 Zangeresje 5 Wenda 5 Boschviooltje 6 De kleine Vogel vriend 6 De kleine Violist 6 Moeders Oogappel 6 Prinses Maria 6 Prinses Juliana 6 Klaproosje 6 Vliegenier- tje 6 Juffertje Leesgraag 6 De looze Vos 5 Graaf Lodewijk 5 Het kleine Groenteverkoopstertje 4 Karei I 5 Egmondertje 5 Wipneusje 5 Tram bestuurder 5 Moeders Kleinste 6 Goudvisch 3 Duizendschoontje 5 Bloemenfee 6 Gouden Regen 5 Op- petom 6 President Kruger 6 Admi raal de Ruyter 6 Draaitol 6 Katuil 5 Glazenmuiltje 1 Appelbloesem 3 Nachtegaaltje 6 Borduurstertje 6 Naamlooze 6 Knipperdolletje 2 Kriel kip 5 Schaatsenrijdstertje 5 De klei ne Piloot 5 Vingerhoedskruid 5 Kerstroosje 6 Dirk III 5 Graspieper 5 Poesenmoedertje 4 Roodkapje 4 Lelie 5 Francis Vere 5 Pinksterbloe metje 3 Tuinierstertje 2 Crocusje 5 Elfenkoningin 5 Blondine 5 Rozen knopje 6 De kleine Voetballer 6 Old Shatterhand 5 Lindebloesem 5 Zin nia 5 Zilverdistel 5 Alba 6 Panther 6 Ballenbreistertje 4 Nachtvlinder tje 6 Tijl Uilenspiegel 6 Juffertje Schrijfgraag 5 De kleine Zeeman 6 Zwartkijkertje 6 Zwartje 6 RUILRUBRIEK COR JONKER, Rollandstr. 18, heeft 5 Niemeyer, 5 Indiaantjes, 11 ent. Spaarzegels Hille, l Hoe heet die Vogel? 3 Turmac, 2 Haka 6 de Jong. Hiervoor vraagt hij pl. en bonnen van Zwerftochten door ons land. 1 tegen 2. NAAISTERTJE, Klarenbeekstraat 43 rood, heeft 5 Verkade, 20 Dijkstra (60 punten), 4 Droste (kop en scho tel), 5 roodband. Hiervoor vraagt ze Bloemen, Vlinders, Roodband. PALJAS, Klarenbeekstr. 43r. heeft 2 de Boer's koekbonnen, l Dobbcl- man, 2 Klokzeep, 9 de Gruyter, 7 Haust, 2 Hoenderboek, 5 Pleines Duifjes, 1 Haka, 1 Vogelpl., 1 van Houten, 1 Wat oude Barend ver telde. Voor dit alles vraagt hij bloe men en bedeltjes. KLEINE GROENTENVERKOOPER- TJE, Hoogewoerdstr. 57, heeft 19 Reske-pl. en wil die graag ruilen voor sigarenbandjes. PRESIDENT KRUGER, Rozen- prieelstraat 3 heeft 3 Bussink, 9 Le ven der Zee, 1 Vogel-Album, 4 Zee- water-aquariumpl. 2 Zeewater-aqua riumbonnen, 2 Droste bonnen, 1 Drostepl. 4 Gestolen steen, 4 Verdel, 11/2 Wijbert, 8 Sickesz. Hiervoor vraagt hij Leupen en 3de serie Miss Blanche. Voor Paljas heeft een ca deau-lijst van Kwatta. KLAPROOSJE, Indischestr. 130, heeft 8 Roodband, 2 Hille, 2 Zeewa- ter-asuarium, 6 Bataaf, 1 Quaker, 1 Clysma, 9 Niemeyer, 1 Brahma, 2 Xanthia, 2 Pirate, 2 Sneeuwwit- chloor, 3 H. A. K. A.. Voor dit alles vraagt ze Sickesz, Kwatta en Weeg schaaltjes. CATRIEN v. WAARDE, Brouwers vaart 64 heeft 40 Hille, 28 Pleines, 7 Roodband, 1 Bussink, 3 Haas-azijn 3 Haust, 2 Karnemelk, 9 Turmac, 1 Miss Blanche. Hiervoor vraagt ze Rinso, Lux, Vim, Sunlight, Droste, Leupen. Bloemen of Vlinders. M. KRAMER, Riouwstraat 9, Haar lem-Noord, heeft 17 Roodband, 1 Turmac, 1 Weegschaaltje, 6 Turmac wapens. Dit alles wil ze ruilen voor Hille, Leupen, Rinso en Lux, Hoe heet die vogel? ZINNIA, Minahassastr. 29 (Laatste straat v. d. Rijksstraatweg voor de Brug) bericht aan Mevr. W., Kin- heimpark, dat ze nog karnemelk- zeeppl. heeft. Rubriekerfjes-Lijst Nelly Vrolijk, oud 13 Jaar, Nach tegaalstraat 75, Haarlem-Noord. APRIL-WEDSTRIJDEN Inzendingen ontvangen van: Draaitol, oud 14 jaar, Oppetom oud? Hendrik van Eyken, oud 9 jaar Zwartkijkertje, oud 10 jaar. Moeder had hun zoo gewaarschuwd: Kobus, Jantje, luistert goed, Weinig weten kleine poesjes, Denkt dus na bij wat Je doet. Maar net als heel veel kleine kind'ren, Luisterden de poesjes niet. En dat bracht hun heel veel naars, Pijn en straf en poes-verdriet. Toen moeder even was gaan wandelen, Verdwenen was uit het hooge raam, Sprongen de stouterts uit 't mandje, Ze zouden ook eens wandelen gaan. WAT ONZE BELANG* STELLING WEKT. De uitvinder van onze stalen pen, Dat was de horlogemaker Joseph Gilloth. Onder het repareeren van een klok, brak van één van zijn fijne instrumentjes de punt af. Toen hij even later ergens zijn naam onder moest zetten en zijn veeren pen niet gauw genoeg vinden kon. nam hij het gebroken instrumentje en pro beerde daarmee te schrijven. En zie daar het lukte. Nu vervormde hij het instrument tot een uitstekend schrijfapparaat. Hij bracht zijn vin ding in den handel en werd er rijk mee. Een lioogc doktersrekening. Dr, Jenner, die indertijd den Engelschen koning Eduard VII gedurende 4 we ken behandelde, bracht daarvoor f 120.000 in rekening. Iets over Paarlen. In 1579 werd Filips n een paarl aangeboden uit Panama afkomstig, die thans een waarde vertegenwoordigt van f 48.000 en de Sheik van Ferzië kocht indertijd van een Franschman een paarl voor 180.000 pond sterling. Voor postzcgclliefhebbers. In 1920 zijn ongeveer 2600 nieuwe postzegels verschenen. Hiervan verschenen er 1825 in Europa, tengevolge van do vele revoluties, volksstemmingen, be zette gebieden enz. de grootste helft van deze zegels kwam voor reke ning van de nieuwe Staten in Oost en Midden-Europa. De grootste klok ter wereld. Deze ligt te Moskou aan den voet van een toren. Ze heet „Zarkolokil" en werd in 1653 gegoten, maar stort te in 1737 bij een brand naar bene den. Ze weegt 215.000 K.G. is bijna 7 M. hoog en heeft een middellijn van 6.28 M. Schoonmaak. Voor de schoon maak van 't Vatlcaan zijn noodig 5000 schoonmaaksters. Het bevat 11.000 kamers en 8 groote en 200 kleine trappen. Een hooge slaapkamer. Op den top van den Mont-Blanc 4810 M. hoog heeft men aan het observatorium, een slaapkamer gebouwd voor Alpen reizigers, die door storm overvallen zijn of in de sneeuw verdwaald zijn. Ze biedt ruimte voor 22 personen. Het is niet alleen de hoogste, maar zeker ook wel de kostbaarste, want elke steen en elke plank moest door dragers uit Chamonix omhoog ge bracht worden. De bouw duurde 2 Jaar. Kobus ls de wlt-met-zwarte, Jantje de zwarte met het wit. Weet Je, vroeg opeens klein Jantjé, Wat er in die kan daar zit? Kobus zou wel even kijken En hij springt de tafel op. Maar door zijn onbesuisde springen, Viel daar de kan juist op zijn kop. De witte melk droop van hun vachtjes. Nat en koud kwam 't tweetal terug. Moeder moest ze schoon gaan likken Het natste was wel Jantjes rug,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20