INGEZONDEN VOOR DE FORENSEN. Hoe te komen tot een juridisch onderzoek betreffende de Duitsch-Oostenrijksche plannen. Het spoorwegverkeer. Bijzonderheden over de zomer-dienstregeling. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 1 MEI 1931 TWEEDE BLAD door Dr. E. v. RAALTE, privaat-docent aan de Universiteit van Amsterdam. Nog een paar weken en men zal zich in Genève op meer dan een wijze met het vr aastuk van de Duitsch-Oostenrijksche plannen tot het sluiten van een douane overeenkomst bezig houden. Zoowel in de Europeesche commissie als in den Volken bondsraad komt deze kwestie aan de orde. Dat het hier gaat om een zaak van groot belang, behoeft wel geen betoog. Aan beroe ring over wat Curtius en Schober onderno men hebben en verder willen gaan doen, heeft het in de internationale samenleving niet ontbroken. Tal van kanten zitten er aan deze hostorie vast. Economisch, politiek, juridisch is zij interessant en geeft zij aan leiding tot velerlei bespiegelingen. Het is alweer ruim een maand geleden, dat ik in dit blad (Haarlem's Dagblad van 27 Maart) de aandacht vestigde op de rechts kwesties, welke er hier in het spel zijn. In het verdrag van St.-Germain en in de den 4den October 1922 te Genève gesloten pro tocollen betreffende den financieelen steun aan Oostenrijk zouden bepalingen voorko men, waarmee het protocol van 19 Maart j.l. niet in overeenstemming zou zijn. Ik be hoef daar thans niet verder op in te gaan en vermeld alleen, hoe de Engelsche kroon- juristen reeds uitgemaakt schijnen te hebben dat 'tgeen Curtius en Schober overeen kwa men met geen enkele juridische verplichting in strijd komt. Wat de Engelsche kroonjuris- ten beweren en wat hier en daar door publi cisten wordt betoogd kan echter uit den aard der zaak niet als doorslaggevend gel den. Dat hoeft ook niet, want we beschikken in onze hedendaagsche internationale samen leving gelukkig over de noodige instanties om kwesties als deze te onderzoeken en om daarin het beslissende woord te spreken. Daar is allereerst het permanente Hof van Internatnonale Justitie in den Haag. In het algemeen is dat wel bij uitstek het aangewe zen college dit blijkt ook uit zijn Statuut zelf en uit de betreffende artikelen van het Volkenbondshandvest om zich met kwes ties van interpretaties van verdragsbepalin gen bezig te houden. Doch er is meer. Er is nl. de Volkenbonds raad, waartoe men zich uit hoofde van meer dan een bepaling van het Handvest kan wenden. De Raad toch is, gelijk art. 4 zegt bevoegd kennis te nemen van elk vraag stuk, dat binnen den kring der werkzaam heid van den Bond valt of den wereldvrede raakt. Welnu, ook al zou men wellicht ge rechtigd zijn te beweren, dat op zichzelf de Duitsch-Oostenrijksche plannen niet den we reldvrede raken '(ofschoon in een meer ver wijderd verband, gezien, zekere ontstemming en verkoeling door die plannen verwekt, dit theoretisch misschien toch zelfs als stel ling zou kunnen worden opgeworpen), vast staat, dat men hier te doen heeft met een aangelegenheid die binnen den arbeidskring van den Bond valt. Heel de financieelen steun in 1922 aan Oostenrijk verleend, is im mers een resultaat van Bondsbemoeiïng. En zoo is het ook geen wonder, dat in de tus- schen Oostenrijk en de in eerste instantie hulp biedende landen Engeland, Frankrijk, Italië, en Tsjecho-Slowakije gesloten over eenkomsten voor interpretatie-kwesties de Raad van den Volkenbond als beslissende in stantie is aangewezen. Overigens bedenke men wel, dat elk Bonds lid het recht heeft uit overwegingen van vriendschap de aandacht (van de Vergade ring of) van den Raad te vestigen aldus art. 11 van het Handvest op elke omstan digheid nadeelig werkende op de internatio nale betrekkingen en welke dientengevolge dreigt den vrede of de goede verstandhou ding tusschen de volken, waarvan de vrede afhangt te \«v'storen. Ook dit artikel zou bij den huidigen stand van zaken al voldoende zijn om de hier aangeroerde kwestie in den Raad ter tafel te brengen. Gelijk bekend, heeft Henderson, de Brit- sche minister van Buitenlandsche Zaken het initiatief genomen om het Duitsch-Oosten rijksche protocol als punt van de agenda voor de komende Raadszittingen te laten in schrijven. De brief, waarbij hij zulks deed, maakt geen melding van eenig artikel uit hoofde waarvan Henderson den Raad in deze aangelegenheid betrokken wenscht te zien, terwijl hij evenmin heeft aangegeven of de Raad zich alleen tot de juridische zijde der kwestie zal moeten beperken, dan wel of ook de economische en politieke zijde van het geval in debat dienen te komen. Wat nu de rechtsvragen betreft, welke in het geding zijn en waarvan het zeer zeker gewenscht mag heeten, dat een onpartijdige instantie tenslotte zal aangeven, hoe het er mee gesteld is, mij wil het voorkomen, dat de Volkenbondsraad goed zal doen met er zorg voor te dragen, dat dienaangaande ab solute zekerheid verkregen wordt. En dan zou ongetwijfeld verreweg de beste oplossing zijn, dat de Raad het advies zou inwinnen van het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Sinds dat Hof, nu ruim negen jaar geleden, aan den arbeid is ge gaan, heeft het reeds in tal van gevallen als adviseerend college ten behoeve van den Raad dienst gedaan. En steeds kwam men in Genève tot de conclusie, dat het juist was om te beslissen overeenkomstig het advies van de Rechters in den Haag. Elke raadsbe- slissing, die over juridische problemen loopt, leent er zich toe om 's "Hofs advies in te win nen. Juist het feit, dat tenslotte achter der gelijke beslissingen het oordeel van het hoogste rechterlijk college ter wereld staat, geeft daaraan wel een zeer bijzonder krach tig gezag. Hoe meer men er in zal slagen, zelfs maar den indruk te vermijden, dat po litieke bijoverwegingen de internationale beoordeeling van de Duitsch-Oostenrijksche plannen vermogen te beïnvloeden, hoe beter. Het kan tenslotte ook in deze heele kwestie aan de tusschenstaatsche verhoudingen slechts ten goede komen, als men over en weer er zich bewust van kan zijn, dat het niet de politiek, niet al dan niet goedbegre- pen eigen belang zullen wezen, die in dezen de beslissende factoren zullen zijn, maar 't Recht. Ook hier gaat het er om, dat bovenal Justitia zal kunnen triomfeeren. Welnu, men heeft, dank zij het Volkenbondshandvest, dank zij het Statuut van het Internationaal Gerechtshof, alle gelegenheid hiervoor zorg te dragen. Mogen de heeren in Genève wel dra opnieuw bewijzen, dat zij er ten volle van doordrongen zijn, van welk een on schatbare waarde het voor de internationale samenleving is, dat er Rechters in Den Haag zijn! Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. BLOEMENCOLLECTE. Op 26 Mei a.s. (daags na Pinksteren), hoopt de vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, die de bekende Stichtingen te Haarlem en Heemstede, (Bethesda-Sarepta en Meer en Bosch) exploiteert, door geheel Kennemerland een bloemendag te houden, (met uitzondering van de gemeente Velsen, waar men geen toe stemming verkreeg). Van Bennebroek tot Alkmaar zullen dien dag 1000 meisjes werken, naar de vereeni ging hoopt. Laten we, om de lezers van de noodzake lijkheid hiervan te overtuigen, even op drie dingen mogen wijzen. Ie De vereeniging heeft meer dan een ton (f 100.000) per jaar noodig voor de aanvul ling der verpleeggelden van on- en minver* mogende toevallijders. 2e. De vereeniging heeft alle krachten in te spannen om voldoende plaatsruimte te bieden zijn en waarvoor van alle zijden aanvrage aan de zieken, die bij duizenden in Nederland gedaan wordt. Drie nieuwe huizen verrezen na den oorlog en volgend jaar hoopt de ver eeniging een nieuw kinder-jongenshuis in Heemstede te bouwen, 3e. De Vereeniging heeft zich voortdurend aan de passen bij de nieuwe eischen der mo derne ziekenverpleging. Was vroeger een toe vallijder hopeloos voor de maatschappij ver loren, gelukkig daagt er nu voor hem een nieuwe toekomst. De wetenschap heeft reeds vele middelen ontdekt om de ziekte te be strijden en gevaarlijke perioden in het ziekte proces (als b.v. de status epilepticus) te be zweren. Sommigen zien verbetering komen na een kortere verpleging op de Stichtingen, an deren na langer tijd. Veien moeten er blijven gedurende hun leven, maar zien daar dan ook van hun anders mislukte leven veel te recht komen. Daar ze er zich bijna zonder uit zondering thuis gevoelen. Sommigen genezen Nemen we hierbij in aanmerking, dat voor de verpleging van de zieken voorzoover ze dat zelf niet bekostigen kunnen, de overheid geen subsidie verleent, evenmin als voor de uit breiding der inrichtingen en evenmin voor de wetenschappelijke ontwikkeling van de medische verzorging, aan behoeft het geen betoog, dat er van particuliere zijde hier ge holpen moet worden. En is het vooral hier in de omgeving van de Stichting ongetwijfeld door velen een sympathieke taak om een flink geldstuk in het busje van de bloemenmeisjes te laten glijden. Van de gewenschte 1000 meisjes zijn er op heden 80 zeker. Jongedames geeft u op bij Br. J. Kortenhoe ven, Postlaan 11 te Heemstede, Tel. Haarlem 28637. Spoedige opgave gewenscht l. Het bestuur. IJMUIDEN, APRIL 1930. EEN WAARSCHUWEND WOORD TOT DEN HANDELDRIJVENDEN MIDDENSTAND. Vele malen is er reeds van verschillende zijden op gewezen, dat de winkelier en middenstander als zelfstandig wezen gedoemd is te verdwijnen. Vele malen heeft die middenstander de schouders opgehaald met een gebaar van „het zal zoon vaart niet loopen." Telkens en telkens weer hebben de vakbladen op den ernst van de huidige economische situatie de aandacht gevestigd. Op mijn propaganda- tochten heeft steeds als punt van overreding de vraag opgeld gedaan: „Wat kan de mid denstand, wat kan in 't bijzonder de winke lier doen wanneer het groot-kapitaal zich met zijn branche gaat bemoeien?" En steeds was het antwoord: „Zooals de winkeliers thans georganiseerd zijn. niets!" Maar het zal mogelijk blijken in de toe komst, wanneer iedere winkelier ln onze ge meente zich organiseert, en wanneer ook alle andere winkeliers in Nederland, zich organi- seeren. De verschillende organisaties zullen zich hebben te vereenigen in een „Bestuurders- genootschap". Door zoo'n bestuurdersgenootschap zal veel mogelijk zijn. Allereerst willen we de aandacht vestigen op de feiten die aanleiding zijn om een ern stig woord te richten tot alle winkeliers, grossiers, handelaars, fabrikanten en land bouwers. In het Rotterdamsch Nieuwsblad van Woensdag 8 April komt het volgende bericht voor: DE NIEUWE PLANNEN VAN JAMIN. Voorbereidingen. Zooals bekend, gaat de firma Jamin haar zaken uitbreiden met een levensmiddelen- INGEZOVT>rx MTDKTiEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- bedrijf, waarvoor men thans bezig is in de stad op verschillende punten naar winkelpanden te zoeken, die groot genoeg zijn, of althans naar voldoende ruimte, waar een nieuw winkelpand kan worden gebouwd. Daar het in de bedoeling ligt levensmidde len te verkoopen in den meest uitgebreiden zin: brood, kruidenierswaren, vleesohwaren, boter, kaas, eieren alleen geen melk, om dat dit volgens de wet niet mogelijk is moet de zaak uiteraard veel ruimte bieden, want de verschillende waren worden in apar te afdeelingen verkocht, zoodat er als het ware eenige winkels in één winkel komen. In tusschen doen met dezen gang van zaken allerlei geruchten de ronde, betreffende de plaatsen waar nieuwe zaken van Jamin zullen worden gevestigd, terwijl men ook reeds plaatsen noemt. Tot zoover het Rott. Nieuwsblad. Heeft dit bericht niets te zeggen tot de winkeliers? Zullen zij zich nog langer de weelde veroorlooven om door onderling ge krakeel, de groote gemeenschappelijke be langen uit het oog te verliezen? Want zoo'n firma blijft niet alleen m Rotterdam. Alleen de organisatie zal redding kunnen brengen. Overweegt dus grondig de huidige situatie, denkt U de gevolgen in voor duizenden winke liers, wanneer men op bovengenoemde wijze artikelen wil distribueeren, en geeft uw be sturen opdracht, spoedig middelen en wegen te beramen om als gelijkwaardigen op de markt te kunnen handelen. Alleen eendrachtig samenwerken zal de ge volgen voor een goed deel kunnen coupeeren. L. J. GLAS, Secretaris Winkeliers- en Handels- vereeniging „IJmuiden(Oost)". INBREKER, DIE OM EEN GLAASJE WATER KWAM. HIJ KRIJGT NU WATER EN BROOD. Wij lezen ln de NJt.C.: Woensdag tegen den avond, toen het kan toor der Rotterdamsche Bankvereeniging te Arnhem reeds langen tijd was gesloten en toevallig een van de directeuren en een pro curatiehouder nog een conferentie hielden in een lokaal van de bank. verscheen plotseling een vreemde man in de kamer, die op een vraag van den verwonderden directeur wat hij daar deed, ten antwoord gaf, dat hij een glaasje water wilde hebben. De directeur vroeg den man, die er haveloos uitzag, hoe hij binnen was gekomen en wat hij wilde, waarop hij volhield, alleen een glas water te verlangen. De directeur zond den man in de hal, waar de portier hem het verlangde gaf terwijl de directeur inmiddels de politie waarschuwde. Toen deze was gekomen, bleek dat de man door de poort ter zijde van het bankgebouw aan de achterzijde door een raam was binnengekomen en door een aangren zend vertrek in de kamer van de directie, die hij waarschijnlijk niet meer had gedacht te treffen, was beland. De recherche nam den man mee naar het bureau. Hij bleef volhouden, dat hij niets anders dan een glas water verlangde. Hij verklaarde uit Amsterdam te komen en be kende daar in 1928 een nog niet opgehelderden diefstal met braak te hebben gepleegd bij de firma Perry en reeds eerder wegens diefstal met braak te zijn veroordeeld. Na telefonisch ingewonnen inlichtingen bij de politie te Amsterdam bleek, dat hij met de politie daar nog wat had af te rekenen, waarop de man in verzekerde bewaring is gesteld. Hij zal ter zake van inklimming iji>de bank te Arnhem worden vervolgd. s SUCCES VAN DE INSCHRIJVING A'DAMSCHE DROOGDOK MIJ. Bij de Woensdag gehouden inschrijving op f 300.000 aandeelen, Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, is door aandeelhouders zoo danig van hun recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat, bij toewijzing op de vrije in schrijving een belangrijke reductie moest plaats vinden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ACENDA. Heden: VRIJDAG 1 MEI. Ged. Oude Gracht 41: Vereeniging tot be strijding der Tuberculose, jaarL alg. leden vergadering, 8 uur. N.V. Technische en Luxe Metaalindustrie „Cuprea", aandeelhoudersverg. 10.30 uur v.m. Palace: „Studentenleven in Oud Heidel- berg". Tooneel: Rolf Hausen. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Na den mist", en „De laat ste kus." Tooneel: The Bonnes Comp. 8.15 u. Haarlemmermeer: Raadsvergadering, 2 uur nam. AVOND- EN NACHTDIENSTEN APOTHEKEN Duym en Keur, Keizerstraat 6. tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. tel. 10354. o ZATERDAG 2 MEI Stadsschouwburg: Ensemble Bouber. „Frank van Wezel's Roemruchte jaren." Schouwburg Jansweg: Kindermieiag Avro Actie Comité. 3 uur. Geb. Haarl. Kegelbond. Plastische dansma- tinée mevr. H. Muller-van Gijen. 2.30 uur nam. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. De forensen hebben over het algemeen veel belangstelling voor verkeersvraagstuk- ken, vooral voor het spoor- en tramverkeer. Daarom hebben wij aan de directie der Nederlandsche spoorwegen Inzage verzocht van de nieuwe dienstregeling voor de spoor lijnen in de omgeving van Haarlem. „In dit bijzondere geval werd bij wijze van hooge uitzondering aan dit verzoek voldaan" al dus het antwoord van de directie. De ont- werp-dienstregeling voor de baanvakken in de omgeving van Haarlem die ons ter inzage werd gegeven, ondergaat zoo werd daarbij gevoegd geen wijzigingen meer, zoodat die 15 Mei in werking treedt. Wij ontleenen het volgende aan die dienst regeling die voor de forensen in Haarlem en omgeving van belang is. HAARLEM—AMSTERDAM. De forensen hebben niet te klagen over de dienstregeling tusschen Haarlem en Amster dam. Er rijden op de uren dat de forensen reizen zooveel treinen, dat er van wachten vrijwel geen sprake is. Komt men even te laat voor den eenen trein, is men juist even te vroeg voor den volgenden! De nieuwe dienstregeling op dit traject ziet er voor de werkdagen aldus uit: HaarlemAmsterdam. Vertrek 7.14 7.29 S.7.41 7.49 7.59 Aankomst 7.29 7.44 8.01 8.04 8.14 S. 8.09 8.16 8.23 828 8.32 8.38 B.29 8.39 S. 8.50 8.44 8.54 9.10 Dit zijn bijna alle electrische treinen. Bij de stoomtreinen hebben wij een S. gezet. Die stoomtreinen zijn de treinen die regelrecht uit Zandvoort naar Amsterdam loopen. Ook bij de tegenwoordige winterdienst loopen er tusschen 7 en 9 uur 11 treinen tus schen Haarlem en Amsterdam. Blijkbaar heeft de Spoorwegdirectie het dus niet noo dig gevonden om dit aantal uit te breiden. Te verklaren is dit wel, want het aantal gewone reizigers is om dien tijd op dit baanvak niet veel grooter dan in den winter. De electrische treinen doen nu over den afstand HaarlemAmsterdam 15 minuten (een trein, n.l. die van 8.16 krijgt één minuut extra, dus 16). De rijtijd van de stoomtreinen is op 19 a 20 minuten gesteld. AmsterdamHaarlem Vertrek 16.15 16.30 16.45 17.00 S. 17 03 Aankomst 16.29 16.44 16.59 17.14 17.22 17.15X 17.20 17.25 17.40 17.45X17.50 17.29 17.34 17.39 17.54 17.59 18.05 18.00 18.10 18.15 S 18.23 18.45 18.15 18.24 18.29 18.42 18.59 De treinen waarvoor een X staat rijden niet op Zaterdag. Blijkbaar gaan de spoorwegen van de veronderstelling uit, dat het meeren- deel der forensen zich ook in het bezit van den vrijen Zaterdagmiddag verheugt. Daar om zijn tusschen 4 en 7 uur op Zaterdag enkele treinen uitgevallen, terwijl daarvoor in ruil op Zaterdag tusschen 12 en 2.30 uur verschillende forensen-treinen op het baan vak AmsterdamHaarlem ingelegd zijn. Op Zaterdagmiddag loopen de volgende treinen: Vertrek 12.00 12.15 S 12.26 12.45 Z 12.50 Aankomst 12.14 12.29 12.45 12.59 13-05 Z 13.09 13.15 S 13.18 SZ 13.23 Z 13.39 13.23 13.29 13.35 13.43 13.53 13.45 S 13.48 Z 14.08 13.59 14.07 14.22 14.15 14.29 Op het baanvak AmsterdamHaarlem is in den tijd dat de forensen reizen het aantal treinen ook niet vergroot, vergeleken bij den huidigen wintertijd. Alleen in het badseizoen rijden er eenige speciale treinen uit Amster dam naar Zandvoort, maar die hebben wij op dit lijstje niet opgenomen om geen ver warring te stichten. De rijtijd der electrische treinen is ook niet verkort, die is gebleven 14 en 15 minuten. Het eigenaardige is, dat de treinen van Haarlem naar Amsterdam er alle 15 minuten over doen, terwijl de rijtijd voor verscheidene treinen van Amsterdam naar Haarlem op 14 minuten is gesteld. 1 minuut korter dus. Dezen winter zijn proeven genomen om den rijtijd voor de electrische treinen nog hooger op te voeren. Deze proeven hebben evenwel voor het baanvak HaarlemAmsterdam v.v. geen practisch resultaat opgeleverd. ZANDVOORT—OVERVEEN— AMSTERDAM. De kantoor- en handelsmenschen die te Amsterdam werken en te Zandvoort wonen moeten na 15 Mei met de volgende dienst regeling rekening houden. ZandvoortAmsterdam Zandvoort v. 7.23 7.52 8.33 8.53 Overveen v. 7.34 8.02 8.43 9.04 Haarlem v. 7.41 8.09 8.50 9.11 Amsterdam a. 8.01 828 9.10 9.31 De forensen hebben over deze dienstrege ling niet te klagen. De Zandvoorters zijn over het algemeen niet te spreken over het trein verkeer met Amsterdam, omdat de aanslui tingen te Haarlem in veel gevallen te wen- schen over laten, waardoor de reis voor de Amsterdammers die aan het strand te Zand voort verstrooiing willen zoeken te lang duurt, maar de spoorwegdirectie heeft wel met dc belangen der forensen zooveel mogelijk reke ning gehouden. In 38 a 39 minuten zijn zij over. De treinen die doorgaan hebben op het station te Haarlem slechts 2 minuten opont houd. Toch blijven de forensen te Zandvoort en te Haarlem verlangen naar de electrifU catie van het baanvak HaarlemZandvoort, want dan zullen zU ln ongeveer 25 minuten over zijn. De forensen in Overveen steunen natuurlijk het verzoek van de Zandvoortsche collega's. AmsterdamZandvoort. Amsterdam v. 17.03 X 17.28 17.52 18.23 Haarlem v. 17.24 17.49 18.44 Overveen v. 17.30 v.17.52 18.16 18.50 Zandvoort a. 17.39 a. 18.01 18.24 18.59 X Rijdt alleen van 28 Juni tot 31 Augus tus. Er rijden dus op die uren eenige treinen die niet te Haarlem stoppen. Dit is natuur lijk ten gunste van de forensen die te Over veen en te Zandvoort wonen. In 32 a 33 mi nuten zijn die reizigers van Amsterdam in Zandvoort. Op Zaterdagmiddag rijden de volgende treinen: Amsterdam v. 12,2G X 13,23 13,48 Haarlem v. 12.47 13.45 14.09 Overveen v. 12.53 13.51 14,15 Zandvoort a 13.02 14.00 14.24 X rijdt alle en Zaterdags. HILLEGOM—AERDENHOUT— HAARLEM—AMSTERDAM De dienst op dit baanvak wordt bij de zo merdienstregeling uitgebreid. Nu zullen de volgende treinen loopen: HillegomAmsterdam. Hillegom v. 7.36 8.03 Vogelenz., Benneb.v. 7.39 8.06 Heemst.-Aerdenh. v. 7.43 8.11 Haarlem v. 7.49 8.16 Amsterdam a. 8.04 8.32 9.15 9.21 9.38 AmsterdamHillegom. Amsterdam v. 17,25 X 18.00 Haarlem v. 17.40 18.16 Heemstede-Aerdenhout v 17.45 18,21 Vogelenzang-Bennebr. v. 17.49 Hillegom a X Niet op Zaterdag. Op Zaterdagmiddag: Amsterdam v. Haarlem a Haarlem v. HeemstedeAerdenhout Vogelenzang-Bennebroek Hillegom 17,53 12,15 13,45 14.30 12,29 13.59 14.44 12,42 14.04 14.46 12,47 14.09 14.51 12,51 14,13 12,55 14.17 De forensen uit HeemstedeAerdenhout zijn dus in 21 a 22 minuten in Amsterdam. Inderdaad een prachtverbinding. VELSEN—SANTPOORT—BLOEMENDAAL— HAARLEM—AMSTERDAM. Op dit baanvak wordt de dienstregeling ook belangrijk gewijzigd in verband met de electrificatie van het baanvak VelsenAlk-maar. De dienstregeling wordt voor: VelsenHaarlemAmsterdam Velsen-IJmuiden (O) v. 7.16 7.39 8.06 8.16 8.22 8.39 8.59 Velsen Zeeweg v. 7.41 8.10 8.24 8.41 Driehuis-Westerveld V. 7.43 8.12 8.26 8.43 Santpoort V. 7.47 8.14 8.30 8.47 Bloemendaal V. 7.50 8.17 8.33 8.50 Haarlem a. 7.24 7.54 8.21 8.24 8.37 8.54 9.07 Haarlem V. 7.29 7.59 8.23 8.29 8.39 8.59 9.11 Amsterdam a. 7.44 8.14 8.38 8.44 8.54 9.14 9.31 Amsterdam Haarlem —Velsen Amsterdam V. 15.45 16.15 16.45 17.45 17.50 Haarlem a. 15.59 16.29 16.59 17.59 18.05 Haarlem V. 16.03 16.06 16.33 17.03 17.06 18.03 18.06 Bloemendaal V. 16.10 16.37 17.10 18.10 Santpoort V. 16.12 16.39 17.12 18.12 Driehuis-Westerveld V. 16.14 16.41 17.14 18.14 Velsen-Zeeweg V. 16.16 16.43 17.16 18.16 Velsen-IJmuiden O. a. 16.10 16.19 16.46 17.10 17.19 18.10 18.19 18.15 18.45 18.29 18.59 18.33 19.03 18.37 18.39 18.41 18.43 18.46 19.10 Enkele treinen tusschen Haarlem en Am-sterdam rijden niet op Zaterdag. Dit is even wel aangegeven op de dienstregeling voor Haarlem—Amsterdam. Op Zaterdag: Amsterdam Haarlem Haarlem Bloemendaal Santpoort Driehuis-Westerveld Velsen-Zeeweg Velsen-IJmuiden (O.) 12.15 12.29 12.33 12.37 12.39 12.41 12.43 12.45 12.45 12.59 13.03 13.10 Ook de verbindingen tusschen Velsen— Santpoort en Bloemendaal met Amsterdam zijn dus uitstekend verzorgd. Geen wonder dat het aantal forensen in Kennemerland zich gestadig uitbreidt. De spoorwegverbin dingen tusschen Amsterdam en Kennemer- 12.50 13.09 13.25 13.45 14 15 13.05 13.23 13.35 13.59 14 29 13.06 13.25 13.33 14.03 14.06 14.33 13.10 13.37 14.10 14.37 13.12 13.39 14.12 14.39 13.14 13.41 14.14 14.41 13.16 13.43 14.16 14.43 13.19 13.32 13.46 14.10 14.19 14.48 land zijn beter dan die tusschen Amsterdam en dc plaatsen in het Gooi. Wij wijzen er nog op, dat deze dienstrege lingen niet gelden voor Zon- en Feestdagen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5