Voor eens en altijd: (i blijft er bij BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 2 MEI 1931 VIERDE BLAD BLOKZIJL'S VERSTOORDE VOETBALWEDSTRIJD. DE ZAAK VOOR DE RECHTBANK. Donderdagmorgen werd voor de Zwolsche techtbank behandeld de bekende voetbalge schiedenis te Blokzijl. Op Zondag 19 October 1930 zou te Blokzijl voor den Noord-Centralen Voetbalbond ge speeld worden de wedstrijd tusschen Blokzijl en S. S. C. m uit Steenwijk. De burgemeester van Blokzijl, de heer Bul ten. had geen toestemming verleend voor het spelen van dezen wedstrijd, zoodat toen om 2 uur werd afgetrapt, vier veldwachters het veld betraden om den bal in beslag te nemen en proces-verbaal op te maken. Het publiek begon toen een dreigende houding aan te nemen en de mannen der wet geraakten leelijk in het nauw, waarop zij den sabel trokken. Een der toeschouwers S. Oosten, werd vrij zwaar gewond naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht, terwijl nog een andere toe» schouwer diepe vleeschwonden kreeg. De Minister van Justitie gaf op 20 Novem ber 1930 op vragen van het Tweede Kamer lid van der Sluis de volgende lezing van het geval: Op Zondag 19 October zou te Blokzijl een voetzalwedstrijd worden gehouden, waarvoor door den Burgemeester echter op een aan vrage van een bestuurslid der plaatselijke club toestemming was geweigerd. Ondanks een vóór den aanvang van het spel o.m. aan den scheidsrechter door Rijks- en Gemeentepolitie gedane waarschuwing, zulks onder mededeeling, dat, mocht men den wed strijd willen doen doorgaan, de voetbal in be slag genomen zou worden, werd toch met het spel begonnen. Toen de politiebeambten zich terstond daarna op het veld begaven, om onder be moeilijking van de spelers een tweetal balfen in beslag te nemen, hebben spelers en een groep personen, die uit de toeschouwersruim te was komen aanloopen, den gemeenteveld wachter Hoedemaker die een der ballen in zijn bezit had, omsingeld, hem den bal uit de hand geslagen en gestompt. Daar de veldwachter geheel was ingesloten en men aan zijn herhaalde bevelen om uit een te gaan, geen gehoor gaf, trok hij zijn klewang, hij werd echter overmeesterd en ernstig mishandeld en kon tenslotte slechts met behulp van een der andere politieman nen worden ontzet. Dat hij bij een en ander enkele gevoelige klappen heeft moeten uit- deelen, zal geen verwondering wekken. De publieke belangstelling was voor de Rechtbank zeer groot. Er waren niet minder dan zes verdachten gedagvaard en tien ge tuigen a charge, terwijl de verdediger Mr. Duys nog een aantal getuigen a décharge had opgeroepen. Terzake van geweldpleging tegen den ge meenteveldwachter J. Hoedemaker waren zes personen gedagvaard, aan twee waarvan bovendien was ten laste gelegd 't plegen van verzet tegen den gemeenteveldwachter. Zij zouden den veldwachter op zijn rug gesprongen zijn, om hem vervolgens op den grond te werpen en bloedend te wonden. Er werden tien getuigen gehoord. De officier van justitie eischte straffen van 6 maanden voor één verdachte, 3 maanden, voor drie hunner en een geldboete van f 25 subs. 15 dagen hechtenis voor den vijfde, waarna vrijspraak werd gevraagd door den laatste. Mr. Duys pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. STUDENTEN EN HET RAADHUIS OP DEN DAM Uit eenige studenten aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam, heeft zich een Comité van Actie gevormd, dat een wensch inzake de Paleis-Raadhuisquaestie wil ken baar maken, n.l. het bewaren der traditie van het gebouw op den Dam als raadhuis. De oproep die steun vraagt voor een adres aan den raad is naar wij in het Hbld. lezen, onderteekend door de heeren J. C. P. Eef- tinck Schattenkerk. C. M. Nienhuys, J. H. Posthumus, J. A. Snijders en H. G. Vigeveno. DE KNOEIERIJEN MET ASFALT TE AMSTERDAM. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft voort gezet de behandeling van de strafzaak tegen de drie gemeente-ambtenaren en de twee di recteuren van de Neuchatel Asphalt Comp., die terecht stonden verdacht van fraude ten nadeele van de gemeente Amsterdam. De rechtbank had een hunner tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld, twee tot één jaar, den Nederlandsehen directeur tot zes maanden en den Engelschen directeur tot vijf maanden. In hooger beroep werd de zaak herhaal delijk geschorst, aanvankelijk om nieuwe ge tuigen te hoore, daarna wegens ziekte yan een der raadsheeren. Thans werden nog acht getuigen gehoord, waar onder twee a décharge. Uitvoerig werd de wijze van opmeten van de door de „Neuchatel"' herstelde straatge deelten besproken. Het getuigenverhoor le verde niets nieuws op. De Procureur-generaal mr. baron van Ha- rinxma Thoe Slooten eischte tegen een der ex-ambtenaren vernietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeeling tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan 2 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Ten opzichte van de andere vier verdachten eischte spr. bevestiging van het vonnis der rechtbank. N.V. BLAUWHOEDENVEEMVRIESSEYEEM In de Donderdag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap Blauwhoeden- veem-Vriesseveem werden de balans en winst en verliesrekening over 1930 goedgekeurd en het dividend bepaald op 6 pet. De aftredende commissarissen, de heeren H. G. Schadd en G. L. M- van Es werden met algemeene stemmen herbenoemd. STAATSCOJIMISSIE VOOR HET NOTARIEEL EXAMEN. Tot voorzitter der staatscommissie voor hel notarieel examen is benoemd mr. dr. M. Polak, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden te rs-Gravenhage, plaatsvervan gend lid o.a. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh te Haarlem. ZELF GLOEILAMPEN REPAREEREN? ROTTERDAMMER VOND EEN INSTRUMENT UIT. Men deelt aan de Maasbode mede: Dezer dagen is patent verleend aan een Rotterdammer voor de constructie en het evacueeren van gloeilampen en dergelijke. Deze vinding zou het repareeren van gloei lampen onder ieders bereik stellen. Niet al leen zijn daarvoor geen ingewikkelde va- cuum-pompen of dergelijke noodig, maar het evacueeren geschiedt op uiterst eenvoudige wijze en de lamp is zoo geconstrueerd, dat een doorgebrande gloeidraad gemakkelijk door een nieuwe vervangen kan worden. Goed geslaagde proeven zouden hebben aange toond dat het stroomverbruik van bedoelde lampen niet hooger is dan van de bestaande half-watt-lampen. Financiëele berichten. DIVIDEND H. V. A. 20%. VORIGE JAAR 30 C Naar de Msb. verneemt, zal aan de alge meene vergadering van aandeelhouders der Handelsvereniging Amsterdam <H. V. A.) worden voorgesteld over 1930 een slotdivi- dend uit te keeren van 10 pCt. tegen vorig jaar 15 pCt. Inclusief het reeds uitgekeerde interim-dividend van 10 pCt. (v. j. 15 pCt.) wordt over 103o dus een totaal-dividend van 20 pCt. (v. j. 30 pCt.) uitgekeerd. DIVIDEND CALVé DELFT pCt. De vergadering van directie en commissa rissen der N.V. Fransch-Hollandsche Oliefa- brieken Nouveaux Etablissements Calvé Delft heeft besloten aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1930 te bepalen op 5 pCt. (v.j. 6.6 pCt.), vermeerder met pet. (v. j. 0.4 pCt.) rente van de reserverekening van gewone aandeelhouders, in totaal dus 5y- pCt. (v. j. pCt.). Voorts zal worden voorgesteld de reserve rekening van de gewone aandeelhouders per 1 Juli uit te keeren. Bij aanneming van dit. voorstel zal deswege op 1 Juli 23.04 per aandeel van 240 worden uitgekeerd. DE CONCENTRATIE IN HET BANKBEDRIJF. OOK DE INCASSOBANK VESTIGT ZICH IN DE PROVINCIE. Naar wij vernemen, zal in» een binnenkort te houden aandeelhoudersvergadering der N.V. Scheurleer Zoonen's Bank, gevestigd te Delft, kantoorhoudende te Leiden, Gorin- chem, Gouda en Delft, (niet te verwarren met de te 's-Gravenhage en Scheveningen gevestigde firma Scheurleer Zoonen) wor den voorgesteld, met de Incasso-Bank N.V. te Amsterdam een overeenkomst aan te gaan, op grond waarvan de kantoren Delft, Leiden, Gorinchem en Gouda van de Scheurleer Zoonen's Bank door de IncassoBank N.V., zullen worden overgenomen. De aanneming van dit voorstel zal een geleidelijke afwikkeling der zaken van de N.V. Scheurleer Zoonen's Bank verwacht tenminste 80% aan aandeelhouders te kunnen uitkeeren. DIVIDEND NED. Z. AM. IIYP. BANK 12%. In de Vrijdag gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsch Zuid-Amerika&nsche Hypo theekbank N.V. werden de balans en de winst- en verliesrekening over 1930 goedge keurd en het dividend bepaald op 12% (v. j. 15%). De periodiek aftredende commissaris de heer J. ter Heulen, en het lid van den Raad van Toezicht de heer W. J. C. Brebner wer den herkozen. in de daarop volgende vergadering van pandbrief houders werden de aftredende ge delegeerden, de heeren D. van Lankeren Matthes en L. C. J. Nieuwenhuys, herbe noemd. UIT DE PERS. Onwettige verkiezingsuitslag In Brabant? De Nieuwe Rotterdamse li e Courant acht den opnieuw vastgestelder, uitslag van de Statenverkiezing in Noord- Brabant onwettig, hoewel het Stembureau van meening was dat de Kieswet deze her nieuwde vaststelling „niet verbiedt'-. Tegen deze laatste opvatting wil het. blad veeleer de meening stellen van het Week blad voor den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren onder redactie van prof. van Poelje, dat in zijn laatste nr. mot betrekking tot een andere kwestie der Kies wet <de sorteering van de stembiljetten) op merkt. dat de wetgever straffe vormvoor schriften heeft willen geven en ..iedere af wijking van deze strak getrokken lijn met de wet in strijd is". Maar er is wel degelijk ook een uitdruk kelijk wetsvoorschrift, dat zich teg°n een hernieuwde vaststelling van den uitslag door het Centraal stembureau verzet, n.l. het be sluit van den 12den December 1917, Staats blad no. 691, waarvan artikel 8 zegt, dat de zitting, waarin tol vaststelling van een uit slag wordt overgegaan, moei bekend ge maakt worden vóór de stemming. Dit nu is met de zitting voor den verbe terden uitslag niet geschied. De Provinciale Staten zullen dus den eer sten uitslag nogmaals ter overmaking aan het Centraal stembureau hebben terug te zenden. Mr. Bomans over financieel gemeente-beheer. In twee vervolgartikelen geeft m r. J. B. Bomans in de Maasbode zijn verder oor deel over „Financieren". Het wordt nog veel erger, meent hij en Let is de vloek van deze booze daad, dat al INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. DE NIEUWE MARGARINE tijd de burgerij tot de grootste offers ge dwongen wordt, als zij er het minst toe in staat is. Veelal wordt dit verkeerd ingezien. Als 1 opcent op een Rijksinkomstenbelasting 200.000 opbrengt voor een Provincie en wel in voorspoedige tijden, kan deze sim pels opcent dalen tot een opbrengst van 100.00 in benarde tijden. Is nu de belas tingbetalende burgerij voor een ton minder belast? Neen, ze is zwaarder belast. De 100.000 is moeilijker, pijnlijker op te brengen in zware malaisetijden dan de 200.000 bij de hoogconjunctuur. Op zich. los van alles reeds. Er komt bij, dat door de vertraging der inning de nog hooge totalen van vorige jaren moeten opgebracht worden in een tijd, waarin menigeen worstelt om den kop boven water te houden. Er komt ten slotte bij, 't allerberoerdste, dat de 200.000 er moeten zijn en de belasting dus verdub beld wordt, moet worden, juist in een tijd waarin de overheid geen grooter dienst aan de vrije burgerij kon bewijzen dan door ae lasten te verminderen, de gedwongen hef fing te verlichten. En anderzijds kan geen overheid, geen ge meente de tering naar de nering zetten, plots, voor één jaar. Alle bezuinigingsgeba- ren zijn slagen in de lucht. Het accres der uitgaven is niet te houden. Afgrijselijk is het de inrichting, vorming van een „Crisis dienst" met betaling over 'n aantal jaren als een gezond geneesmiddel aan te merken. Men betaalt dubbel, maar daarin zit juist het zelfbedrog. De rente komt de lasten nog vergrooten. Nu acht ik den geldnood der gemeentelijke overheid in 1931 zoo zorgwekkend, omdat de ze nu reeds intreedt. De belastingbedragen worden nog van oude, ja verouderde inkom sten genoten. De ramingen hielden daar mede rekening. Dividend- en tantièmebelas ting Amsterdam 1931: f 3.000.000 raming. Wordt dit bedrag gehaald? Of wordt hei i 2.000.000 i nl931? Of soms f 1.000.000 in 1932? Ik weet het niet. Wel weet ik zoo goed als zeker, dat het Amsterdamsche accres van uitgaven niet van het millioen is af te slaan. Wie de prijsdaling ziet der producten moet erkennen voor een phenomeen te staan, om te gillen van ontzetting. De stapelmarkt te Amsterdam is ontzet. De kooplui staan onmachtig en schier rade loos. Tabak, koffie, thee, suiker, rubber, spe cerijen, noem alles op wat gij noemen kunt, het heeft een „belachelijke" waarde, maar toch is er niet méé rvoor te maken. De olie, de benzine, de heele Indische bate keldert. Maar is er dan geen lichtpunt? De vrachten soms? De scheepvaart heeft geen ellendiger tijd gekend. De beurs? De beursomzetten zijn zóó schriel dat deEffectenzegelbelastïng reeds in 1930 geen flauwe afspiegeling is van 1929. De binnenschipperij? De Industrie? Bitter slecht. Het eenige lichtpunt voor Amsterdam op het stuk van belastingen is gelegen in de be lasting op de publieke vermakelijkheden, het is bijna pijnlijk om het te zeggen. En het geluk voor Amsterdam is daar naast, dat het slechts voor de helft van de inkomsten afhankelijk is van de belastingen, omdat de bedrijven machtige bedragen kun nen storten in de Gemeentekas, bedragen, die niet aanstonds een belangrijke verminde ring behoeven te toonen. Arme Provincie, die daarvan koud blijft, maar voor meer dan driekwart van hare inkomsten afhankelijk is vanAmsterdamsche inkomens en wel juist van dat deel, wat thans geslagen, geplet en vergruizeld wordt. De wetenschap echter, dat wij, hoe zor gelijk ook. deze inzinking voor N.-Holland zullen overkomen, geeft mij de hoop, dat het geheel van de depressie voor Rijk, Provin ciën en Gemeenten niet onoverkomelijk is. Maar voor de gemeente is het juist zoo tref fend treurig, dat de narigheid, in Rotterdam nu, in Amsterdam het volgend jaar, aan klopt terwijl de rijkssteun pas is afgegeven. Want de gewijzigde financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten komt het Rijk op tientallen millioenen te staan en dit niet alleen ,maar deed ook de best gesi tueerde gemeenten langs een omweg mee dragen aan de lasten der onbevoorrechten. Dit alles heeft niet gebaat. Ook Amsterdam niet gebaat, dat er bij de nieuwe verhouding beter is afgekomen dan Rotterdam. Buiten dien had Amsterdam een kleine zeven mil lioen reserven waardoor het acute stadium één jaar verschoven is. Om echter bergen van moeilijkheden te doen rijzen bij de be grooting 1932. Is er iets tegen te doen? Niet veel. Bezui nigen helpt niet. Wij hebben dat al eens meegemaakt als Wethouder van Financiën te Haarlem, ..belast" met de bezuiniging. Blijvende versobering van uitgaven kan zich voor een gemeente slechts verwezenlijken door een hardnekkige houding van den Raad. Wij hebben eerste zulke Raden te vor men. Als men daarin slaagt zal dat slechts heel geleidelijk gaan. Een paar ton nü be zuinigen baat niet. Of moeten wij vooral geen sociaal-demo cratische wethouders van financiën meer kiezen? Zij zijn het ook niet voor hun genoe gen Je doet de personen en de partij een weldaad de „bourgeoisie" daarmee te belas ten. Ik geloof dat de s.-d. wethouders van finan ciën uiteraard zwak staan. Na met nadruk op zuiniger beheer te heb ben aangedrongen, wil mr. Bomans een ver manend woord richten tot de ingenieurs. Zij zijn bekwaam, zij zijn ijverig. En zij bedoel den geen kwaad, maar begrijpen alle moge lijkheden niet. Zij ontwerpen bruggen, op ritten en uitmondingen, die sommen kosten om het oude op te ruimen, nog grooter bom men om het nieuwe te scheppen. Zij besteden een ton gouds aan een plein, en anderhalve ton aan de verkorting en verbreeding van een weg. En wat zij toonen is vaak doeltref fend en haast altijd mooi. helaas soms be goochelend mooi op een plaatje. In één woord: ..publieke werken" wordt voor bijna alle steden de financieele ruïne. De kosten zijn niet bij te beenen. Wat noodig is is noo dig. Maar 't behoeft niet altijd 't mooiste te zijn, 't kan ook wel eens hel goedkoopste zijn. 't Behoeft niet alles in een paar jaar te ge beuren. Vooral op de urgentie leg ik den na druk. Badhuizen bouwen van meer dan een millioen (Amsterdam), een brug bouwen (urgent?) van 'n half millioen. met alle bij komstigheden (Haarlem) zijn zaken, die in deze tijden een alleruiterste noodzaak moeten zijn. als 't geen cent minder kan. als 't geen dag meer wachten kan. Eerst 't doode mate riaal bekijken alvorens 't levend materiaal (loonen. salarissen) aan te tasten. Dit laatste behoeft niet. als wij de Raden hebben opge voed in een geest van matiging, steeds de fi nanciën voor oogen. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM KWADE PRACTIJKEN IN DEN BOLLENHANDEL. MAATREGELEN VAN DE POLITIE. De politie is voornemens om met kracht op te treden tegen de verfoeilijke practijken die sommige bioembollenhandelaren(?), hier woonachtig, meenen te kunnen en te mogen toepassen op het goedgeloovig buitenlandsch publiek, waardoor zij het gehcele vak in mis- crediet brengen. Een dezer heeren is dezer dagen door de politie aangehouden en heeft ter kennis making een nacht in het cachot doorge bracht. Na een scherp verhoor door den bur gemeester is hij den volgenden dag in vrij heid gesteld. Het zal echter bij dezen voor- loopigen maatregel niet blijven. Ais de heeren maar even gelegenheid geven om tegen hen op te treden zal dit met de grootst mogelijke gestrengheid geschieden. De Tijd heeft een onderhoud gehad met den burgemeester van Hillegom, mr. D. F. Pont. Deze zeide, dat het hier betreft opkoopers van minderwaardige bollen, die ze met een grootsch opgezette reclame in binnen- en buitenlandsche dag- en weekbladen, tijd schriften en door het toezenden van gedruk te catalogi aanbevelen en tegen een flinken prijs van de hand doen. Er is een firma, die zich noemt J. Markman Co: deze naam is gefingeerd, de eigenaars wonen Weeresteln- straat 65; op hun briefhoofden vermelden ze „Bloembollen- en Plantenkweekerij", kanto ren te Hillegom en Sassenheim, specialiteit in electrisch geprepareerde hyacinthen. ze noemen een bankinstelling, hebben eigen grond en schuren. Op het eerste gezicht krijgt men den indruk van een betrouwbaar adres. Deze firma heeft op den Stationsweg te Hil legom een heel klein schuurtje in huur van Sassenheimers, de inventaris bestaat uit een paar bakken minderwaardige bollen, een schrijfmachine en een klein potkacheltje. De heeren laten circulaires in het buitenland drukken, waarop afbeeldingen van schuren en velden van bekende en alom geachte fir ma's, die ook een klinkenden naam in het buitenland hebben. Op het cliché wordt de naam van de goede firma weggewerkt. haar catalogus drukken ze letterlijk na en deze wordt met den naam J. Markman en Co. ver zonden. Er komen na eenige dagen tal van bestel lingen binnen vergezeld van postwissels of aangeteekende brieven. Deze pakketten kos ten 5; in België adverteeren ze fr. 75 en in Duitschland 9 R.M. De bollen worden Ver zonden en bij ontvangst blijkt dat er in het geheele pakket dikwijls niet meer dan een twintigtal goede bollen zitten, de rest is minderwaardig, bestaat uit zand en wat ook wel gebeurd is, uit kleine aardappelen. De ontvanger van het pakket reclameert, doch hoort natuurlijk niets. Verschillende zendingen kregen wij hier aan de politie teruggestuurd, door deskundigen lieten wij een onderzoek instellen; zij hebben verschil lende pakketten ter beschikking van de justitie in Haarlem gesteld, die diverse zaken in onderzoek heeft. Ook is het voorgekomen, dat gelden door de z.g. firma's geïnd zijn, doch dat men geheel vergat de bollen te zen den. De bankinstelling die zij noemen waar mede te werken, weet van niets. Wij ontvingen klachten van tal van bekende personen onder meer de Direction-General van de Fransehe spoorwegen Nord: van landgoedbezittors uit Duitschland en Zwitserland, doch ook van kleine burgers uit Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. die er ook allen ingeloopen waren. Het is een complot waaraan ook medewerkt iemand wonende Wilhelminastraat 62, Hil legom, iemand die te Vogelenzang en te Am sterdam woont. Zij werken ook onder de firma-namen „De Bongerd", A. Paert Co., Karei de Groote, firma Kabel Co. Ieder jaar veranderen zij van naam. Het plaatsen der advertenties doen zij op de volgende manier. Een groote advertentie wordt opgegeven aan een Duitsch, Fransch of Belgisch blad, deze wordt direct betaald, gelijktijdig geven ze verschillende andere bla den dezelfde advertentie op. Vraagt de ad ministratie van die bladen dan naar referen ties dan verwijzen zij naar het blad dat ze dadelijk betaald hebben. De inlichtingen van dit blad zijn natuurlijk goed, en de andere bladen plaatsen dan advertenties op crediet; later blijkt er geen cent te halen te zijn. Dit hebben ze ook gedaan met tal van tijd schriften en buurtb'.aden welke in Amster dam en Rotterdam verschijnen. Ook van de uitgevers en drukkers regent het klachten. De heeren trekken er zich hoegenaamd niets van aan. Met dat al krijgt de bloembollenhandcl een zeer slechten naam en voor de goede en be kende firma's in deze streek is een en ander zeer onaangenaam. Het bestuur van do bol- lenhandel heeft de zaak ook reeds In onder zoek. doch schijnt er machteloos tegenover te staan. Binnenkort komen enkele klachten voor de rechtbank. Eenige van deze her vn hebben reeds een voorwaardelijke veroordee ling achter den rug. HEEMSTEDE 1 MEI-AVOND DER S. D. A. P. In de zaal van den heer Kuipers op het Valkenburgerplein hield de plaatselijke af- öeeling der S. D. -A. P. een 1 Mei-avond. De voorzitter, de heer J. Grimm vergeleek ln zijn openingswoord de natuur met het leven der partij. Evenals de natuur in Mei begint te ontwaken, zoo komt ook de partij, die soms dood schijnt, weer tot leven. De 1 Mei-dag Is voor de arbeiders een opwekking om te strij den voor hun zaak. Spr. vestigde hier de aan dacht op de noodzaak tot den strijd, in ver band met de malaise overal. De heer Grimm zei verder, dat de arb-u^ers moeten begrijpen dat ze gemeenschappelijk strijden, dat het individueel belang, zonder geheel te verdwijnen, toch ondergeschikt is aan het belang van de massa. Het nageslacht zal een betere maatschappij vinden en de te genwoordige arbeiders moeten den weg daar toe bereiden. Spr. heeft meer dan twintig jaren deel uit gemaakt van de partij, en ais hij de toestan den van voorheen vergelijkt met die van thans, dan kan hij constateeren dat er al wel vee! verbeterd is. maar dat men er nog lang niet is. Een der grootste euvelen waartegen krach tige actie noodig is. bestaat wel in het mtli- tairisme. ieder arbeider hoort te strijden te gen deze kanker der menschheld. Allen moe ten meevechten voor den vrede, de aange slotenen zoowel als zij, die nog buiten de rijen staan. Nooit meer mag er oorlog komen. Alle krachten dienen te worden ingespannen, en als trouwe en oprechte kameraden, moeten de arbeiders strijden, schouder aan schouder, voor het heil van hun klasse. Hierop kreeg de heer Cohen het woord, wlen de leiding van den avond ls opgedragen. De heer Grimm heeft hier vanavond dus n'ets meer te doen. aldus spr. Hij hoopt echter, dat de heer Grimm straks in de gemeen'craad zal optreden en daar wel wat te zeggen krijgt. De af deeling had zich van de medewerking weten te verzekeren van 'mevrouw en d a heer Buising. De eerste spreidde haar decla matiegaven ten toon met eenige verzen van Martien Beversluis uit „Aanklacht" en een gedicht van haarzelf, speciaal voor de Mei beweging gemaakt: ..De jonge Mei". Zoowel aan haar als haar man, die liederen zmg, bracht het publiek een applaus, waaruit bleek hoe zeer het gebodene op prijs gesteld werd. Vervolgens kwam het muzikale gedeelte van het programma aan de beurt, verzorgd door de heeren Rosenkranz (piano) en de Graaf (viool). Ook zij wisten het publiek te boeien, door hun keurig samenspel. De heer Cohen had tpt taak. de aanwezigen tusschen de bedrijven door bezig te houden. En hij vervulde die taak op werkelijk lofwaar dige wijze. Af en toe e engrapje, een goochel toer, .en dan weer een ernstig woord, opdat de aanwezigen op dezen feestavond de eiscncn van dc partij toch niet zouden vergeten. De opkomst was goed te noemen. IJ MUI DEN DE RAADSVERKIEZINGEN. CHR.-HISTORISCHE UNIE. De candidatenlijst der Cltr. Historische Kiesvereeniglng ls thans als volgt samen gesteld: 1. J. C. Dunnebier. 2. J. E. Sluiters, 3. A. ten Broeke. 4. C. v. d. Steen. 5. H. Groencveld. 6. R. de Boer. 7. Mevr. G. Baart- de Boer. 8. M. van Geelcn, 9. F. Walthuis. 10. R. Stobbe, 11. Dr. P. C. de Weerdt, 12. W. Bouman, 13. P. Hoerc Sr.. De 14e plaats zal door Santpoort bezet worden. SCHEEP VAARTBERICIITEN. Binnengekomen schepen: 30 April: Fransch, Hebe, Cjien. 1 Mei: Lctsch. Liduno, Londen. Ned. Venus, Hamburg. Amerikaansch. Manalawny, Londen Engelsch, Wearpool, Rosario. Nea. Gelria Buenos Aires. Engelsch. Teespool, Odessa. Ned. Hebe. Valencia. Poolsch Robur IV, Gedynia. Foorsch, Torborg, Rotterdam. Duitsch, Galicia, Aerecom. Ned. motor, Oldambt, Paxallavik. Ned. Orion, Lissabon. Vertrokken schepen: 1 Mei: Ned. Texelstroom, Bristol. Ned. Jaarstroom, Liverpool. Letsch. Lidums, Libau. Ned. Nieuwcndam, Hamburg. Engelsch. City of Antwerp, Cork. Engelsch, Eskwood. Siham. Engelsch. Deukallon, Londen. Ned. Seine, Parijs. Ned. Brion. Bordeaux. Noorsch. Thorsholm, Roterdam. Ned. Trion, Rotterdam. Ned. Pluto. Kopenhagen Noorsch, Eck, Oslo. VEDSEN. JUBILEUM II. BLEEKER, De heer H. Bleeker heeft Vrijdag zijn 25- jarig jubllé bij de N.V. Melkinrichting „Vel- sen" gevierd, waarbij hü van vele zijden blij ken van sympathie ontving. De heer Bleeker. die den geheelcn dag vrij af had. ontving een enveloppe met inhoud. Van het personeel kreeg hij een prachtige lamp.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11