BUITENLAND. Snowden en de nieuwe grondbelasting. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 MEI 1931 TWEEDE BLAD Nadere uiteenzetting. De reactie in Oostenrijk en Duitschland. De nationalisten overrompeld. T Oostenrijk LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL TE AMSTERDAM HET BELANGRIJKSTE NIEUWS In het Lagerhuis heeft Snowden een finan- cieele resolutie voorgesteld waarbij machti ging wordt gegeven om voor het dienstjaar 1933-'34 en volgende jaren een jaarlij ksche belasting van een penny per pondsterling te heffen van de vastgestelde waarde van iedere grondeenheid in Groot-Brittannië. Snowden betoogde dat de eisch inzake een dergelijken wetgevenden maatregel boven alle politieke geschillen uitgaat de regeering is vastbeslo ten hem ingewilligd te zien. Wij brengen in herinnering dat dit voor stel een belangrijk deel uitmaakte van Snowden's redevoering over de begrooting. r Het ontwerp doet de rechten der gemeen schap gelden op het grondbezit en verklaart dat particulieren geen voorrecht mogen ge nieten van het welzijn der gemeenschap. De belasting zal niet van toepassing zijn op I bouwland voorzoover dit geen andere waar de heeft dan die van bouwland, maar wan neer het bouwland een hoogere waarde heeft zal het belast worden naar de waarde boven die van bouwland. De waarde zal voor een tijdperk van 5 jaar worden vastgesteld; in 1936 zal er een nieuwe schatting plaats hebben en zoo ver volgens alle vijf jaren. Snowden schat de kosten van het ont werp, die over drie jaar verdeeld zullen wor den op tusschen 1 en 1 1/2 millioen, doch zeide dat het geheel en al onmogelijk was om zelfs maar bij benadering de opbrengst der nieuwe grondbelasting te ramen. Uitgezonderd zullen zijn alle plaatsen voor openbaren eeredienst, begraafplaat sen, ziekenhuizen, natuurmonumenten en gronden behoorenden aan plaatselijke auto riteiten, spoorwegen en andere ondernemin gen van openbaar nut. Snowden omschreef de grondbelasting als huur aan de gemeenschap voor het gebruik van den eigendom der gemeenschap. De bladen melden dat het met de burger wachten in Oostenrijk steeds sneller bergaf gaat. De oneenigheid in den boezem der ver schillende afdeelingen wordt steeds grooter. Het fiasco bij de verkiezingen heeft de actie een geduchten knauw gegeven. De jeugdige leider Fürst Starhemberg, heeft zich thans zelfs genoodzaakt gezien uit het bestuur van de burgerwachten te tre den. Hij wordt opgevolgd door den antisemiet uit Stiermarken dr. Pfriemer. Dit Oostenrijksche symptoom is te belang rijker omdat het t gevolg is van reactie die zich ook in Duitschland deed gelden. De plotselinge vlucht van het geëxagereerde na tionalisme in de landen bevloeid door Donau en Rijn, is de inwendige structuur der par tijen niet ten goede gekomen. De organen waren zwak, het groote lichaam was niet ge zond. Het was niet sterk genoeg gelukkig om de eerste schokken van de reactie ge heel te weerstaan. L. A. België. Relletjes door de Frontpartij. Het Hbld: meldt: De frontpartij zou een propagandadag houden in het dorp Wemmei bij Brussel. De burgemeester had een besluit afgekondigd, waarbij optochten en samenscholingen van meer dan vijf personen^ waren verboden. Zaterdag kondigde de nationalistische pers aan dat het verbod was opgeheven, wat on juist blijkt te zijn geweest. Want toen per tram en autocar nationalistische groepen in grooten getale in Wemmei aankwamen, kon men overal het verbodsbesluit aangeplakt zien, met dit gevolg, dat de manifestanten telkens en telkens door de rijkswacht uit el kaar werden verdreven. Eerst had dit op zachte wijze plaats, doch allengs raakten aan weerszijden de gemoe deren opgehitst. Geroep, werpen met steenen van den eenen kant, charges met blanke sabels aan den anderen. Ook onschuldige in woners van het dorp liepen daarbij verwon dingen op. Een deputatie van nationalisti sche Kamerleden, waarbij dr. Borms zich voegde, wilde zich daarop naar den burge meester begeven om over den toestand te on derhandelen. Juist op dit oogenblik beval de commandant der rijkswacht een nieuwe char ge. De afgevaardigden keerden dan ook naar de betoogers terug, bij welke gelegenheid door een gendarme dr. Borms een bajonet steek in den rug werd toegebracht. Een om stander kon gelukkig tijaig de bajonet vast grijpen, zoodat dr. Borms slechts licht werd gewond. Na in een woning verzorgd te zijn, kon dr. Borms in den middag een rede hou den. Het gelukte daarna den burgemeester op het gemeentehuis te spreken, waarop ten slotte het wijs besluit werd genomen, het ver bod op te heffen. Egypte. Onlusten in Cairo. Reuter meldt uit Caïro, dat Nahas pasja en zijn aanhangers, ten getale van 50 personen, een poging hebben ondernomen om Cairo te verlaten per auto. De politie wist den stoet echter op eenige mijlen van Cairo opnieuw tegen te houden. Alle reizigers werden ge arresteerd. De politie, die de samenscholende menigte trachtte uiteen te jagen, werd aan gevallen de leider der Wafdisten vluchtte in het huis, waar de oppositie pleegt bijeen te komen. De politie was verplicht te vuren om de aanvallers te verdrijven. Er werden 15 politie-agenten gewond en waarschijnlijk gcht betoogers gedood. De Oostenrijksch-Hongaarsche onderhandelingen Het einde van de Hongaarsch-Oostenrijk- sche economische onderhandelingen is spoe dig te verwachten. Op alle punten is over eenstemming bereikt. Het nieuwe verdrag treedt op 1 Juli in werking. De onderhandelingen van Hongarije met Duitschland zullen nog deze maand beginnen. De onderhandelingen met Tsjecho-Slovakije, die op 1 Mei hervat zijn, hebben tot dusverre nog geen resultaat gehad. Duitschland Verhooging van den brood prijs. BERLIJN, 4 Mei (VJ>.) Met ingang van heden is de broodprijs te Berlijn met 2 tot 50 pfennig verhoogd. BERLIJN, 4 Mei. (V.D.) Naar de „Vossische Zeitung" verneemt heeft de Raad van Beheer van de Internationale Kamer van Koophan del Franz von Mendelsohn tot voorzitter van de Kamer gekozen. Spanje. Minister Maura afgetreden. PARIJS, 4 Mei. (VJD.) Naar uit Madrid ge meld wordt, is de Spaansche minister van binnenlandsche zaken, Maura, uit de regee ring getreden. Als redenen voor deze stap geeft Maura op, dat hij niet accoord kan gaan met de politiek van Zamora inzake de onaf- hankelij kheidsbeweging. Roemenië. Een onderhoud tusschen de koningen van Roemenië en Zuid-Slavië. BOEKAREST, 4 Mei. (V.D.) Koning Carol heeft vandaag een langdurig onderhoud ge had met den koning van Zuid-Slavië, dat in politieke kringen vrij veel opzien heeft ge baard. Aan de besprekingen nam ook de Mi nister-President Jorga deel. Na afloop bracht de Koning met Jorga een bezoek aan Te- mesvar. Italië. De oorlogsbegrooting. ROME, 4 Mei. (VJD.) Heden is het door ge neraal Baistrocchi uitgebrachte rapport van de begrootingscommissie over de oorlogsbe grooting gepubliceerd. De rapporteur zegt dat bij eenige andere naties (waarschijnlijk wor den hiermede Zuid-Slavië en Frankrijk be doeld) de tendenz bestaat de militaire uitga ven te maskeeren door bedragen onder an dere hoofden onder te brengen of groote uit gaven door bijzondere wetsvoorstellen te doen goedkeuren en zoodoende niet onder het to taal der militaire uitgaven te doen vallen. In Italië daarentegen is niets gemaskeerd. Italië geeft ongeveer 2 1/2 milliard lire uit voor zijn strijdkrachten met inbegrip van de buiten gewone uitgaven voor de verdediging van zijn gebieden. Zuad-Amerika. Ernstige gevechten in Honduras. TEGUCIGALPA, 4 Mei. Bij een gevecht, dat in Honduras, in de nabijheid van Santa Rosa, tusschen opstandelingen en regeeringstroe- pen is geleverd, zijn meer dan 200 personen gedood. Onder de dooden en gewonden be vinden zich vele invloedrijke zakenlieden, ter wijl eenige vooraanstaande burger als gijze laars door de rebellen zijn medegevoerd. Te Washington is het officieele bericht ont vangen, dat de opstandelingen onder leiding van genaal Gregorio Ferrera ca. 50 man van het garnizoen van Santa Roza hebben gedood. Turkïïe. Moestaf a Kemal Pasja herkozen. De nieuwe nationale vergadering heeft Moestafa met algemeene stemmen wederom voor een periode van vier jaar herkozen tot president. Amerika. Het Congres der Intern. Kamer van Koophandel. WASHINGTON. 4 Mei. (V.D.) In de Grond- wetszaal te Washington werd het Congres van de Internationale Kamer van Koophandel ge opend. Na een begroetingsrede van den voor zitter van de Amerikaansche groep Silas Strawn verkreeg President Hoover het woord tot het uitspreken van een korte, doch be langrijke rede. Hoover verklaarde, dat de hui dige wereld-depressie een sprekend bewijs mag heeten voor de wederkeerige afhanke lijkheid van alle landen op economisch ge bied. Zelfs de Vereenigde Staten werden door de crisis ernstig beinvloed. In belangrijke mate zijn de veiïboesting van levens en eigendommen, de zware belasting druk en de op den wereldoorlog volgende so ciale en politieke onzekerheid hiervoor ver antwoordelijk. Hoover kwam daarna tot de kwestie van de vermindering der bewapening en zeide dat hier door internationale samenwerking iets geweldigs gepresteerd kan worden teneinde den overal in de wereld bestaanden belas ting-druk te verminderen, waardoor een der voornaamste oorzaken van de onrust kan wor den weggenomen en grooter vertrouwen in de toekomst kan worden geschapen. Hoover verklaarde tenslotte: „Wij hebben er allen veel belang bij. dat vrede, rust en economische welstand van de andere volken beter gewaarborgd zullen worden. Het ligt in het vermogen van de leidende economen deze kwestie met energie en eerlijkheid ter hand te nemen. De staatslieden op hun beurt zijn in staat de wereld en de menschheid naar een moreele zege te leiden." Theater Carré. CHARLIE CHAPLIN II. Charlie Chaplin II in Circus. Terwijl heel Amsterdam in deze dagen naar Tuschinsky trekt om Charlie Chaplin in City Lights te zien, doet Charlie Chaplin II op het tooneel van het theater Carré het publiek tranen lachen in de schets „Chaplin aan het trapéze". Wie Charlie Chaplin n is? Een Spaansche clown Charles Rivel die Chaplin zoo meesterlijk imiteert, dat hij, Rivel, zoowel in zijn uiterlijk als zijn actie op den beroemden Charlie gelijkt als het eene kievitsei op het andere. Wanneer Charlie Chaplin den volke kond had gedaan, dat hij in levenden lijve bij Carré zou optreden en hij had Charlie Rivel gestuurd, heel het publiek zou er zijn inge vlogen en dezen namaak Chaplin voor den echten hebben toegejuicht. Precies hetzelfde figuur, hetzelfde masker, dezelfde ietwat melancholische, verwonderde oogopslag, dezelfde stuntelige bewegingen, dezelfde on weerstaanbaar komische onhandigheid in heel dit spel, dat een parodie wil geven op Chaplin's film „Circus". Knap, verwonderlijk knap!, zeg je telkens tot je zelf, als je dezen Charlie Chaplin II aan het werk ziet en je voelt daarbij wel heel sterk, welk een fenomenaal artist feite lijk Charlie Chaplin is. Dit is opperste clownerie, die ons tot opgetogen bewondering zou hebben gebrachtwanneer er geen eohte Charlie Chaplin had bestaan. Nu bewonderden wij ook, maar enkelde imitatie. Wij keken er naar als naar een goed geslaagde copie van een beroemd schil derij: „Je zoudt zweren net echt!" roept de menigte, maar het blijft ondertusschen slechts namaak. Charles Rivel doet ons het geniale der vondst van de figuur van Charlie Chaplin aldoor gevoelen en dat is voor een copie zeker geen geringe verdien ste. Behalve Charlie Chaplin was er nog een andere groote naam genoemd: Crock! In de muzikale groteske na de pauze, waarin Charlie Rivel met 2 partners optreedt, zouden wij volgens de aankondigingen drie Crooks te zien krijgen. Geen kleinigheid voorwaar. Maar die Crocksdat was een groote onhandigheid van de reclame. Want nu gin gen wij onwillekeurig vergelijken met het gevolg dat deze „Crocks" het wel moest, afleg gen. Wij zagen nu wel heel duidelijk het verschil van imitatie en kunst. Zoolang Charlie Rivel Chaplin kon imiteeren, was hij voortreffelijk, maar waar hij clownerie van eigen vinding moest geven, bleef hij zoo ver achter bij Crock, dat de twee namen zelfs niet naast elkaar genoemd kunnen worden. Deze clownerie van Rivel en zijn 2 partners leek mij meer geïnspireerd op die der 3 Fratellini dap die van Crock, welke in haar fijn-geestige, groteske, oer- komische en soms melancholisch-getinte uitingen geheel apart staat. Wat Rivel geeft is echter circus-clownerie, uitbundig, grap pig, maar nu en dan ook vrij graf. De vond sten zijn lang niet zoo verrassend als die van de Fratellini en Charlie Rivel en zijn partners herhalen zich nogal eens onnoodig veel. Maar als geheel is het toch een verma kelijk, zeer goed variété-nummer, dat door mij meer gewaardeerd zou zijn, wanneer men maar niet de onvoorzichtigheid had begaan den naam van Crock te noemen. Wie nog eens in deze eerste weken van Mei van het echte, oude Variété wil genieten, weet dus nu den weg. De impressario Ernst Krauss heeft voor een gevarieerd programma gezorgd, dat in alle opzichten de vergelijking met het buitenland kan doorstaan.. Een voortreffelijk nummer bijvoorbeeld vormen de marionetten van Charton. Ik zag nog nooit poppen zoo zuiver-menschelijk in hun bewegingen als deze marionetten van Char ton. De bewegingen van de Egyptische dan seres bijvoorbeeld zijn zoo suggestief en daarbij zoo fijn dat men vol verbazing te kijken zit! En in het dansnummer der 2 In dische krijgsvorsten wordt technisch met deze marionetten waarlijk het volmaakte be reikt. Een bijzonder goed nummer, dat al leen reeds de gang naar Carré waard is. Een programma, dat vooral ook het jeug dig publiek dol vermaakt, zooals wel duide lijk bleek uit den helderen kinderlach, die op de matiné. welke ik bijwoonde, van alle ran gen opklonk. J. B. SCHUIL. 1 Door Vriendschap Saamgebracht. TANTE JUTTA Een mensch zou er in verward raken in al die Haarlemsche dilettanten-tooneelvereeni- gingen. Ons Genoegen, Onderling Genoegen, Vriendschap zij ons Doel, Door Vriendschap Saamgebrachten dat zijn er nog maar 4 van de meer dan twintig bestaande clubs. Maar er is een zekere overeenkomst te vinden bij deze vier genoemde vereenigingen en wel, dat het genoegen en de vriendschap hoofd doel zijn. Het komediespelen wordt er meer beschouwd als één der middelen om het on derling genoegen en de vriendschap te ver- hoogen. Men speelt er meer om de gezellig heid dan om de kunst. Dat zulke vereenigin gen het dan ook in de eerste plaats in kluch ten zoeken, waarbij flink gelachen kan wor den, spreekt eigenlijk wel vanzelf. En ook. dat het critisch geweten er gauwer in slaap ge sust wordt. Wanneer men met het komedie spelen den leden een vroolijken, moppigen avond bezorgd heeft, is een ieder tevreden. En dat was Zaterdagavond met de opvoering van Tante Jutta, de dolle klucht, waarin de heele boel op haar kop staat en de menschen op net laatst zelf niet meer weten, of zij de moe der, de vrouw, de min. de man of de schoon vader zijn, het geval. Er is onbedaarlijk ge lachen om al die dwaze vergissingen, waar voor Max Reimann en Otto Schwarz het re cept hadden geleverd. De vereeniging D.V.S.. welir al zes jaar be staat, maar die ik Zaterdag in den Schouwburg aan den Jansweg voor het eerst zag spelen is zeker niet de minste van de 4 genoemde vereenigingen. Er zat een vrij aardig tempo in de vertooning en de rollen werden over het algemeend goed gekend. Wanneer ik als jurylid het spel had moeten beoordeelen, zouden van de heeren Ferdi nand en Diederich Vollekop de prijzen heb ben weggedragen. In zijn galgenhumor had Diederich Vollekop vooral in het begin, toen hij nog geen verkleede boef was aar dige momenten! En de knecht Ferdinand onderscheidde zich door spel. dat losser en natuurlijker was dan van de meeste anderen. Maar wat allen, dames zoowel als heeren, met elkaar gemeen hadden, dat was de animo en het blijkbaar pleizier in het komedie spelen. De een slaagde beter dan de ander, in deze zoo moeilijke kunst, maar het resultaat was een daverend lachsucces en daar was het toch maar om begonnen! Van wie was deze vreeselijke vertaling van Tante Jutta? Wij hoorden zinnen als: „Indien ik niet wist, dat u een man zijt!" en de men schen spraken elkaar heel den avond maar geregeld aan met „gij". Is het wonder, dat met zoon wonderlijke spreektaal de ware natuurlijkheid ook niet wil komen? J. B. SCHUIL. MUZIEK. „De Haarlemsche Postfanfare" De muziekvereeniging van P. T. T.-perso- neel gaf in het Gem. Concertgebouw haar eerste openbare uitvoering. Gezien den bij zonder goeden uitslag van dit concert is dit zeker een gedenkwaardig feit, als men op het titelblad van het programma leest, dat dit korps werd opgericht op 6 Aug. 1930 (dertig). Dit oprichten op zich zelf is niet zoo'n heele kunst. De heer Reynier van 't Hof heeft het wonder verricht, in een zoo korten tijd zijn mannen een aantal stukken te leeren voor dragen, die in meerdere opzichten zeer het aanhooren waard waren. Al kan men ook voor dit oprichten zijn volle respect hebben en de menschen bewonderen die zoo iets vol brengen. Niet ieder kent b.v. den heer B-aes, voor langen tijd woonachtig in het toen nog onaanzienlijke dorpje L. De heer B-aes was bij het onderwijs en een zeer tevreden man, al leefde hij in den tijd dat nog niet elk on derwijzer een eigen auto bezat. Zijn opka mertje zag uit op een zeer mooi plekje van het dorpje L. „Zou uitzien", is juister gezegd. Want het eenige venster werd voor zeven achtste in beslag genomen door een fraai met O.-I.inkt beschreven biljet waarop onder den naam van den auteur de aankondiging: „Muziekhandel. Zichtzendingen door gansch Europa" (de heer B-aes was Limburger). Het smalle en hooge boekenkastje torste ettelijke pakken Litolff. En hoewel ik ook meerdere malen een pakje Peters-editie opmerkte, door den heer B.-aes nooit opzettelijk aan mij getoond, want al lag het met zijn op schrift „Aan den Dey van Algiers" op een afzonderlijk tafeltje, als niet behoorend tot de afdeeling Europa, zoo zei mij eenmaal de heer B.-aes: „ik houd niet van Peters Litolff geeft méér in de la". Litolff had zijn heele hart. En om die liefde te uiten, richtte hij tot in wijden omtrek muziekgezelschappen en zangkoren op, tegen matige winst de spe lers en zangers helpend aan muziek. Wat zei men echter? De heer B-aes is niet te overtreffen in het oprichten van muziek korpsen. Hij weet ze ook wel eenige maanden tevreden te houden. Dan echter moet men een ander nemen, hij heeft het te druk met oprichten. Inderdaad reikte de openbaarheid der uitvoeringen van deze jonge gezelschap pen niet verder dan het repetitielokaal. De oprichtingsdatum 6 Augustus 1930 be hoeft ons bij „De Haarlemsche Postfanfare" dus niet zoozeer te verwonderen. Wel echter het feit, dat het ten gehoore gebrachte zoo velerlei reden gaf tot lof. Velerlei. Er is al lereerst heel mooi zuiver gespeeld. Zoo liet „Tête joyeuse" inderdaad niets te wenschen over aan juiste intonatie. Het klonk ook zeer mooi, en de klank was. wat men in vakterm noemt, dik. Er was ook een opmerkelijk goe de voordracht, terwijl er mooi genuanceerd werd. Ik weet niet, of straks te Amsterdam, waar de pas gerecruteerden ten wedstrijd zullen gaan, dit „fète joyeuse"' gekozen zal worden. Wat ik wél weet, is dat met een zoo prijzenswaardige voordracht ais op dit eer ste concert een mooie „onderscheiding" kan worden behaald. Zuiver werd er ook gespeeld in de andere stukken van het programma, dat zeker geen verontschuldiging behoefde in het begelei dend woord van het programmaboek. Vijf stukken technisch goed te leeren beheer- schen in nog geen negen maanden tijd, is voorwaar niet weinig loffelijk. Allicht zal voor den komenden tijd de keuze weer vallen onder de stukken van lateren tijd. Dit maakt meestal op wedstrijden ook een goeden in druk en 't overgroote deel van het publiek, dat den laatsten tijd zoo enorm veel goede stukken hoort spelen door de radio (naar de slechte luistert het niet), is immer op de hand van het korps dat naast technische kennis ook goeden smaak toont. Er werden nog op het podium woorden van sympathie gesproken, o.m. door den voorzitter van het korps der collega's uit de hoofdstad. En voorts zorgde Harry Wood ward ('t bestuur verontschuldigde zich, nog niet een heelen avond het programma te kunnen vullen) dat de donateurs en begun stigers een prettigen indruk wegdroegen van I dezen avond op 2 Mei 193L G. J. KALT. 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- R.-K. VREDESBOND IN NEDERLAND. STICHTINGSVERGADERING DER AFDEELING HAARLEM. In de groote zaal van het gebouw „Sint- Bavo" had Maandagavond de officieele stich tingsvergadering plaats van de afdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond in Neder land. Deze vergadering werd o.m. bijgewoond door mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. De voorzitter, de heer L. H. Povel, sprak het openingswoord uit en deelde vervolgens het een en ander mede over het doel en de werkwijze van den Bond. Door studie en ac tie wordt getracht den vrede te bevorderen. De actie beweegt zich zoowel op nationaal gebied als op internationaal gebied, dit laat ste door samenwerking met soortgelijke or ganisaties in het buitenland. De heer Povel deelde voorts mede. dat het in de bedoeling ligt, drie a vier bijeenkomsten per Jaar te beleggen, waarop bekende figuren zullen spreken over actueele kwesties, betreffende het voorkomen van naderend oorlogsonheil en de bevordering van het vertrouwen tus schen de volkeren onderling. Vervolgens installeerde de heer G. Bulten, burgemeester van Voorhout, oud-lid van de Tweede Kamer en lid van het hoofdbestuur van den Vredesbond, het bestuur op de gebruikelijke wijze. De voorzitter richtte zich daarop tot mej. Peters, voorzitster van de afdeeling Haarlem van den R. K. Vrouwenbond en bood haar het eerelldmaatschap aan der afdeeling, als bewijs van erkentelijkheid voor het vele. dat zij ten behoeve van den vrede heeft ge daan. Het woord was hierna aan prof. dr. Titus Brandsma O. Carm. uit Nijmegen, voor het uitspreken van de feestrede. Deze constateerde dat er nog steeds een groote categorie van menschen is. die meent, dat men in de wereld zonder strijd niet kan slagen. Zij denken, dat het recht van de sterkste oppermachtig moet zijn. Zij beroe pen zich op de historie en verkondigen de leer, dat men den mensc/elijken aard, die strijd in zich sluit, niet moet ontkennen. Door strijd alleen kan volgens hen het goede blijven bestaan en het wordt nutteloos ge acht, dat een enkeling zich tegen dezen gang van zaken zou verzetten. Zij gaan zelfs zoo ver, dat zij den oorlog een bron van het goede noemen, bevorderlijk voor de be schaving, enz. Van menschen als Briand wordt gezegd, dat zij den ondergang van Frankrijk bewer ken. Spreker zeide, dat waar er zulke mee ningen heerschen, men inderdaad van een zieke maatschappij kan spreken. Daarom moeten de Jjveraars voor den vrede hun actie blijven doorvoeren en de maatschappij trachten te hervormen. Wil men den oorlog voorkomen, dan zal men zich maatschappelijk anders moeten instellen dan in de dagen voor het uitbreken van den wereldoorlog het geval was. Er zal verzet dienen te komen tegen de hebzucht der volkeren, die geen grenzen kent. In de geschiedenisboeken wordt steeds ge sproken over nationale helden, die poogden hun land uit te breiden, maar men zwijgt over de wijze waarop en ten koste waarvan deze uitbreiding geschiedde. Het Is onze plicht om anderen gelukkig te maken. Alle altruïsme is weliswaar nog niet weg uit onzen staat, maar bijna altijd zit aan de diensten, die wij een land bewijzen weer een of ander eigenbelang verbonden. Dit be treurde spreker; wij moeten bereid zijn een offer te brengen als het in het belang van een ander land is. Ook is het noodig. dat allerlei onvriende lijkheden, die de volken onderling elkaar zoo dikwijls voor de voeten werpen, uit den weg worden geruimd. Spreker betreurde het eveneens, dat ten aanzien van dergelijke dingen een krachtige openbare meening ontbreekt. Prof. Brandsma eindigde met een krach tige opwekking voor het vredeswerk, waarbij de Christelijke beginselen zooveel mogelijk tot uiting komen. Tenslotte sprak mgr. Aengenent. Hij zeide verheugd te zijn over den stap, die met de oprichting der afdeeling gedaan was. vooral omdat hij leidt in de richting van de ver wezenlijking der Christelijke idee. Spreker wees op de noodzakelij kheid van den Vredesbond, omdat aan de regeeringen getoond moet worden dat het volk den vrede wil. Voordat de bijeenkomst door mgr. Aenge nent gesloten werd, stelde mej. Peters voor dat het bestuur der afdeeling aan het hoofd bestuur in overweging zou geven zich in ver binding te stellen met paedagogen. profes soren, leeraren en onderwijzers teneinde on der het jonge geslacht de vredesidee te be vorderen en In dit verband ook met buiten- landsche organisaties besprekingen te voe ren. Het bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren L. H. Povel. voorzitter, mr. dr. F. A Bijvoet, vice-voorzitter, dr. J. van Beers, Jan zen en L. Relsma Jr. De functies van secreta ris en penningmeester zullen nader worden aangewezen. Reeds thans telt de afdeeling een kleine 300 leden. AGENDA DINSDAG 5 MEI. Schouwburg Jansweg: „Het lied is uit'*. 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Ver. van Spiritisten „Harmonla", séance. 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Palace: „Studentenleven in Oud Heidel- berg." Tooneel: Rolf Hansen. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Na den mist", en „De laat ste kus." Tooneel: The Bonnes Comp. 8.15 u. Velsen; Raadsvergadering 7 uur nam. WOENSDAG 6 MEI. Gem. Concertzaal: H. O. V. Beethovencyclus. Soliste Annie Woud. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. APOTHEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Fa. Begemann en Snelt jes, Jansstraat 27. tel. .10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5