STADSNIEUWS HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 5 MEI 1931 De rede van mr. Oud ontlokte een levendig applaus. Het programma bevatte voorts de opvoering van een propaganda stuk in één bedrijf. „De mijlpaal in het leven van majoor Van Velsen tot Brandenburgh", regie van drs. P. H. Schroder. De V.D.J.O.-ers wisten een ge slaagde uitbeelding van het geval te geven, mede dank zij het werk van den regisseur, die het stuk geheel heeft moeten omwerken. De voorzitter deelde na afloop van de voor stelling mede. dat aan den heer Schroder, (die op dit gebied zijn sporen reeds lang verdiend heeft) 'n exemplaar van Remarque's „Der Weg Zurück" zal worden overhandigd. Ook „De Spelbreker", het vlotte blijspel van H. Bakker deed het best. Het humoristische gevalletje slceg bijzonder in en verwekte groote vroolijkheid onder lachlustige toe schouwers. De entr'acte muziek werd ditmaal verzorgd door het salon-orkest van den heer D. Hey- danus, terwijl de „Shortwave Syncopaters" onder leiding van Jack Bee de dansmuziek voor hun rekening namen. Een origineele gedachte was de verkooping van M. Beversluis' „Aanklacht", waarbij het Ame- rikaansch toe ging. Er werd met waarlijk on gekend enthousiasme geboden. Rest ons te vermelden, dat de voorzitter van het hoofdbestuur, tevens afgevaardigde van de af deeling Sneek de feestavond bijwoonde en tusschen de twee tooneelstukjes een op wekkend woord sprak. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Nijkamp, Breestraat 19. bril. Bur. v. Politie, Sm edestraat. Eng. boek. Verheij, Kweektuin straat 36, duimstok. Bur. v. Politie. Smede- straat, handschoen, v. Leeuwen. Cheribon- straat 14, idem. Caland, Hofdijkplein 30. ket ting. v. Viersum. Papaverstraat 9, lamp. Heili gers. Kamperstraat 78. pakje met inhoud. Fluitsma, Gen. Cronjéstraat 52, kinderporte- monnaie met inhoud. Papelaard, Iorden- straat 33, rozenkrans. Heerens, v. 't Hoff- straat 2. schoenen. Martin, Delftstraat 26, thermometer. Groeneveld, Aelbertsberg- straat 117, vulpenhouder, v. Beers, Hazepa- terslaan 4, vulpotlood. Bur. v. Politie. Smedestraat, actetasch. Bik- man, Indischestraat 55, boterpakje. Boude- wijn, Timorstraat 72, bril. Fennis, Z.B. Spaar- ne 34A, beenpijpen. Bur. v. Politie, Smede straat, bril. v. Bakel, Zomerkade 57. beursje met inhoud. Bur. v. Politie, Smedestraat, ceintuur. Versteeg, Linschoterstraat 30, idem. Lodders, Oranjeboomstraat 80. hoed, De Best, Goetzeestraat 32, handschoen. Vermeer, Tul penstraat 17, idem. Slinger, Korteweg 15, licht gele hond. Kennel Fauna, gele hond, gebracht door: bewoners Zuid Polderstraat 84; grijs-witte kat, gebracht door: Nachenius, Frederikspark 6; idem, ge bracht door: Rookhuizen, Scheeperstraat 59; idem, gebracht door Dekker, Bergenstr. 24. Bur. v. Politie, Smedestraat, kinderkous. Zangberg, Maasstraat 12, lauwertak. Mèrz- koop, Kritzingerstraat 32, muts. v. Bergen, Harmenjansweg 68, pakje met inhoud, v. Maurik, Ted. v. Berkhoutstraat 8, porte- monnaie met inhoud. Snoeks. Bisschop Otto- straat 27, idem. v. Berkel, Bantamstraat 39, idem. Haverkamp, Kastanjestraat 36, idem. Ouderkerk, Amsterdamschevaart 63, idem. Rijbroek, L. Wijngaardstraat 4, idem. v. Wes terhoven, Karolingenstraat 53. idem. Wouda, Oranjestraat 54, idem. Christiaans, Spaarn- wouderstraat 91, speelgoedpaardje. Prinsen, Oranjestraat 157, pakje met inhoud, v. d. Hart, Gaelstraat 51, portemonnaie. Bur. v. Politie, Smedestraat, quitantie. Cornet, Loots- straat 23, rozenkrans. Zieren, v. Oosten de Bruijnstraat 99 rijwielbelastlngplaatje. Ooms, Burg. Sandbergstraat 20, idem. Vernout, Nijl- straat 13, idem. v. Leeuwen, Kampersingel 58, rijwielbelasting- plaatje. Maarte, Ripperdapark 43, turnringen. Rozenhart, Boogstraat 34, regenjas, v. Bun schoten, Mr. Cornelisstraat 4, ringen. Geene- vasen, Javastraat 72, sportriem. Kooman, Gasthuissingel 36 rd., taschje met inhoud. Horemans, Leliestraat 46a, knijptang. Fennis, Z.B. Spaarne 34 A, tabakzakje. Lenaards. Kokstraat 19, spaarzegels. VERBREEDING DE WITSTRAAT. B. en W. stellen den raad voor het perceel de Witstraat 21. dat indertijd aangekocht is voor verbreeding dier straat, te sloopen en het daarom uit het Gem. Woningbedrijf terug- te nemen. INGEZONDEN 1HEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. NUSSPAARBANK TE HAARLEM Vergelijkend overzicht over lApri 1931—1930. Aantal behandelde posten 14906 (vorig jaar 17313). Aantal inlagen 9763 (v. j. 12330) Aantal terugbetalingen 5143 (v.j. 4988). In gelegd 620.845.86 (v. j. 600.940.90). Terug betaald 687.75.U0 'V. j. 650.630.66) Min der ingelegd 66.914.27 (v. j. minder 49.630.76) Aantal nieuwe boekjes 303 (vorig jaar 281». Aantal afbetaalde boekjes 154 (v. j. 148). Spaarbusjes op 3o April 1931 in om loop 3371. Geledigd ïri April 1931: 361 busjes met totaal 7112.44. Aantal kluisloketten verhuurd op 30 April 1931: 270. MEDISCH-MAATSCHAPPELIJK CON SULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOLISME. Wij ontvingen het jaarverslag over 1930 van het Medisch Maatschappelijk Consulta tie-Bureau voor Alcoholisme voor Haarlem en Omstreken. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de uitgaven over 1930 de inkom sten met f 212,37 overtroffen. Dank zij de actie van mej. Mr. Van Dorp en een nog nagekomen subsidie, waardoor een klein reservefonds gekweekt kon worden, kon het nadeclig saldo over 1930 van dit fonds worden afgeschreven en kan dus 1931 worden ingegaan zonder een nadeelig saldo. Bij de uitbreiding, die het werk echter reeds verkregen heeft, waardoor enkele pos ten der begrooting over 1931 hooger moesten worden geraamd dan in 1930, staat echter in 1931 wederom een tekort te wachten. Aan het gemeentebestuur was een subsidie van f 1000 verzocht, echter werd slechts f 550 toe gestaan. Aan de ministeries van arbeid en justitie is een verzoek gericht over 1931 f 250 te mogen ontvangen, de beslissing hierover is nog niet ingekomen. Evenals vorige jaren werden de zittingen gehouden in het gebouw van den Geneeskun digen Dienst, dat inmiddels verplaatst was naar het Kenauperk 16. In 1930 werden 46 zittingen gehouden. Wanneer het noodig was, was dr. Coenen steeds bereid medisch advies te verstrekken. Ook mr. Huizinga, hoewel niet officieel als rechtsgeleerd raadsman aan het Bureau ver bonden, verleende belangeloos zijn medewer king. In totaal werden op deze zittingen 634 bezoeken gebracht, d.i. gemiddeld 14 per avond. 60 personen staan thans ingeschre ven. Behalve de bezoeken van hen, die voor de eerste maal kwamen, werden er nog 501 bezoeken gebracht door oud-patiënten, dus door personen, die reeds een of meermalen geweest waren, 45 bezoeken door familiele den, 20 door leden van vereenigingen. ter wijl 8 personen alleen inlichtingen kwamen vragen. Wat de leeftijd der patiënten betreft, slechts één was beneden de 21 jaar, 48 waren tus schen 21 en 60 jaar, 11 waren boven de 60 jaar. De burgerlijke staat levert het volgende overzicht: 29 waren gehuwd, 4 leefden in concibunaat. 5 waren gescheiden, 7 waren weduwnaar en 15 waren ongehuwd. Omtrent hun bedrijf kan het volgende worden opge merkt: 35-woonden in een gezin, 14 waren in een kosthuis. 9 hielden verblijf in een loge ment en 2 waren zonder vaste woonplaats. AANKOOP VAN GROND. De eigenaar van de gronden aan de Ban doeng- en Besoekistraat, kadastraal bekend gemeente Schoten sectie B nos. 7714 en 7713, groot 142 en 124 M2, heeft zich bereid ver klaard, die gronden aan de gemeente in koop af te staan resp. voor f 800,vrij op naam en voor f 500. Aankoop van genoemde gronden tegen den gevraagden prijs is naar de meening van B, en W. in het belang van de gemeente te achten. DISTRICT NOORD-HOLLAND- ZUID VAN DE V.A.R.A. EEN NIEUWE SAMENSTELLING. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. VIERING VAN HET 734-JARIG BESTAAN. In dc tuinzaal van het Gem. Concertgebouw hadden zich Zaterdagavond de leden van de afdeeling Haarlem der V.D.J.O. vereenigd ter viering van het 7 12 jarig bestaan der or ganisatie. Het aantal deelnemers(sters) over trof aller verwachting. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer D. J. A. Geluk, sprak mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer over het onderwerp „Om de democratie". Mr. Oud begon zijn rede met er zijn vreugde over uit te spreken, zooveel jongeren bijeen te zien, want bij den strijd om de democratie hebben de ouderen den steun van de jongeren absoluut noodig Over betrekkelijk weinig jaren hebben de jongeren de taak, den strijd van de ouderen mee te voeren. De strijd om de democratie, aldus spr„ is nog lang niet geëindigd, want de laatste jaren worden er van verschillende kanten aanvallen on haar gedaan. Er zijn er. die vinden, dat men toch eigenlijk met de democratie niet toekomt. Twee systemen dringen zich naast de democratie steeds meer naar voren, n.l. het communisme en het fascisme. Op het oog zal men denken dat deze uiterst linkschen en uiterst rechtschen weinig met elkander uit te slaan hebben, maar ook hier geldt het spreek woord: dc uitersten raken elkaar; geen van beiden systemen wil namelijk iets weten van dc vrije meeningsuiting. In ons land hebben wij dit recht sinds jaren veroverd. Spreker zette uitvoerig uiteen hoe noodzakelijk het is, dat een volk de vrije zeggingsmacht van het woord behoudt. Over de hoofdbeginselen wan de vrijzinnig 'clomocrai ische politiek sprekende, zeide mr. Oud. dat deze in eerste plaats bestaan uit den wensch, dat het volk van Nederland zal beschikken over zijn eigen lo ten naar zijn eigen inzichten geregeerd zal worden. In de tweede plaats streeft V.D.U. naar gelijkheid tusschen man en vrouw, zoowel wat betreft het burgerlijk als het staatkundig leven. En dat het haar hiermede ernst is bewees zij in 1903 bij de indiening van het wetsvoorstel, dat tot doel had het algemeen kiesrecht te brengen en 1908 toen in een wetsvoorstel het algemeen vrouwenkiesrecht daaraan toege voegd werd. Ook wat de provinciale en gemeentelij xe politiek betreft moet het volk zijn meening kunnen uitspreken. i De V.D.U. heeft haar doel nog niet bereikt, maar daarom mag men nog niet van een mislukking spreken. Dat komt omdat de door het volk gekozen vertegenwoordigers zich niet altijd" van hun taak bewust zijn. Spr. wees er vervolgens op, dat de V.D.U. samenwerking zoekt met die groepen die het zelfde doel voor oogen hebben als zij. Op enkele punten verschilt zij van de soci aal-democraten, o.a. is zij niet voor algeheele afschaffing van het particuliere bedrijf en gaat zij niet van het standpunt van den klassenstrijd uit. De Vrijzinnig-Democraat is van meening. dat de maatschappij heel wat Ingewikkelder is en niet uitsluitend uit ar beiders en kapitalisten bestaat. Zij ontkent evenwel niet, dat er strijd tusschen bepaalde belangengroepen gevoerd wordt. De vrijzinnig democraten zoeken als het mogelijk is samenwerking met de sociaal democraten en ook met de rechtsche partijen, want zij Is van meening. dat hun partij open staat voor iedere godsdienstige richting, mits deze maar de vrijzinnige politiek onder schrijven. Spreker ging vervolgens na hoe belangrijk het is mede te werken aan de staatkundige opvoeding van een volk. Er moet belangstel ling bij het volk voor de politiek gewekt worden, speciaal bij de jongeren. Men is zoo dikwijls van opvatting dat de politiek iets minderwaardigs is. Spreker wilde niet ont kennen, dat er dingen voorkomen, die niet door den beugel kunnen, maar waarbij komt dat niet voor. Ook in den handel gaat het dikwijls oneerlijk toe. maar daarom is de handel nog niet minderwaardig. Men moet zich dan ook niet van de politiek afwenden, maar veel eerder trachten haar op een hoogor niveau te brengen. Anders laat men immers juist het terrein open voor diegenen, die haar misbruiken. De heer Oud sprak er zijn voldoening over uit, dat de V.D.J.O. zich op een flinke opbloei mag beroemen. Hij twijfelde er niet aan of dit verschijnsel zal een gunstige uitwerking hebben op den Vrijzinnig Democratischer! Bond en haar strijd voor een betere en gelukkiger samenleving. FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. Naar het Eng.elsch van MORICE GERARD. (Nadruk verboden). 14) Maar Thea liet zich niet uit het veld slaan. „Het kan haar niet schelen", verklaarde v.o luchtig. „Moeder noemt me altijd „Kleine kletskous". En weet u wat mammie zei?" „Neen, en ik verlang het ook niet te weten! Als je nu niet. zwijgt Thea, ga ik weg". En om zijn bedreiging kracht bij te zetten, kwam hij half overeind. „Ik wil het graag liooren, Thea", mengde May Dalston in het gesprek. „Maar u vertel ik het niet", antwoordde liet kind. terwijl ze zich naar May toedraaide. Daarop nam ze haar vorige houding weer aan en probeerde Austin in te fluisteren, wat ze hem zoo graag-wilde vertellen. Maar deze hield zijn handen stijf tegen de ooren ge drukt; Thea poogde ze weg te trekken, ze worstelde, schaterde van het lachen, uit alle macht, maar zonder succes. „Zal ik je helpen?" bood May aan. „Neen, dat wil ik niet", klonk het beslist. „U mag hem niet aanraken". Thea duwde de handen van het oudere meisje weg. Bij intuïtie voelde ze jaloezie te gen May Dalston. Austin kwam overeind, de handen nog steeds tegen de ooren gedrukt. Hij bleef even naast Harkbutt staan, leunde evenals deze. een oogenblik over de verschansing en liep toer. naar de zonnetent. „Ik krijg hem wel te pakken als hü er niet op verdacht, is", lachte Thea, „en dan vertel ik het hem toch!" „Vertel het mij maar', drong May aan. Ze was werkelijk nieuwsgierig. „Neen hoor! Ik vertel het hem en aan nie mand anders!" Mevrouw Darcy had de worsteling gezien en toen Austin zich bij het kleine gezelschap onder het zeil voegde, vroeg ze: „Wat wilden ze toch van u, meneer Austin?" Ze probeerden me sprookjes te vertellen over een verlaten feeëneiland", was het opge wekte antwoord. „Maar ik heb nooit, aan feeën kunnen gelooven en daarom nam ik de vlucht!" „Ik zou anders zeggen dat Thea veel van een fee heeft", meende mevrouw Darcy. „En May zou ook geen slecht figuur slaan in een tooverwereld". „Wat juffrouw Dalston betreft, durf ik u niet tegen te spreken", antwoordde Miles met een complimenteuse buiging in de rich ting van den generaal", maar Thea heeft meer van een kleine hens dan van een fee", vervolgde hij lachend, als die me bij de klad den heeft, ben ik volslagen hulpeloos. Ik weet nog niet, hoe ik haar daar net ontsnapt ben!" I-Iij zette zich in een dekstoel en Lady Winstanley keck hem van onder haar lange wimpers onderzoekend aan. Ze had hem geen enkele maal zoo vroohjk zoo jongens- achtig-onbezorgd gezien; de blik van onbe stemde droefenis was uit zijn oogen geweken. Ze vroeg zich af, wat daarvan de oorzaak kon zijn even flitste de veronderstelling door haar geest, dat het gezelschap van May Dalston wellicht deze toovermacht had uit geoefend, maar deze gedachte verwierp ze toch weer direct; hij was immers vaak ge noeg met het meisje samen geweest, zonder ook maar eenmaal meer aandacht aan haar te schenken dan de beleefdheid eischte. Neen er moest iets anders zijn, maar wat? Het bleef een onopgelost raadsel voor Lady Alice ze kon immers niet weten, dat de con clusie. waartoe Harkbutt gekomen was, de vreeselijke nachtmerrie, die hem maanden lang had opgejaagd, van Miles Austin had afgenomen. Enkele oogenblikken later kwam Thea, ge volgd door May Dalston, onder het zonne zeil. Plet kind liep direct op Austin toe en ging, zonder zich een moment te bedenken, op zijn knie zitten. „Nu heb ik u lekker toch te pakken gekre gen'. juichte ze. Toen keek ze hem een paar seconden ernstig en peinzend aan en op be slisten toon klonk het: „Als ik oud genoeg ben, trouw ik met u!" Lady Winstanley keek een oogenblik be paald onthutst. Maar toen nam ze de -ver klaring van haar dochtertje van den humo ristische» kant en zei vroolijk: „Om dat af te spreken zij ner twee noodig, Thea!" Austin stelde het kind glimlachend gerust. „Dat komt in orde hoor!" Het jacht minderde vaart, het was vlak bij het eiland. HOOFDSTUK XIV. In den nevel. Het gezelschap dat. op het kleine eiland bij de zandbank picnicte, verkeerde in een buitengewoon opgewekte stemming. De butler van Lady Winstanley had voor een keur van lekkernijen gezorgd en met eten en drinken, met gezellig gebabbel ging dc middag voorbij- Het gelach was haast niet van cïe lucht, het scheen alsof er geen kommer en leed ter wereld bestond. Het werd een gouden, zonnige dag van louter vreugde en speelsche, kinderlijke vroolijk heid. Tegen theetijd kwam er op eens een vreem Zondag is te Amsterdam de constitueeren- de vergadering gehouden van het district Noord-Holland-Zuid van de V.A.R.A., als ge volg van de nieuwe statuten en reglementen. Het. hoofdbestuurslid de heer J. Lebon, die de functie van voorzitter waarnam, open de de vergadering en gaf een exposé van de wijze van samenstelling en werken van het nieuwe district. Deze reconstructie aldus spreker, is noo dig gebleken, door den enormen groei die de V.A.R.A. geboekt heeft. De Vereenigingsraad in zijn ouden vorm. was daardoor niet meer het college, zooals wij ons dit bij den opzet gedacht hadden. Om de evenredige vertegenwoordiging toch tot zijn recht te doen komen was noodig een betere afbakening van de districten en dit meenden we te kunnen bereiken door deze provincie-gewijs in te deelen, met uitzonde ring van de provincie Noord-Holland, die door zijn groote afstanden en het omvang rijke ledental, voor splitsing in aanmerking kwam. Na nog herinnerd te hebben aan het Zo merfeest dat op 12 Juli te Hilversum zal wor den gehouden ter gelegenheid van de in ge bruik neming van de nieuwe studio's en een opwekking om ook in het nieuwe district krachtig te blijven werken voor de grootma- king van de V.A.R.A., wred overgegaan tot afhandeling van de agenda. Na ampele bespreking werden als leden voor den Vereenigingsraad gekozen de hee- ren M. H. Grégoire, H. H. Suurmans, beiden te Haarlem, J. S. de Waal Jr., Hilversum en Ir. van Gogh, Laren-Blaricum. De verkiezing van bestuursleden voor het nieuwe district had tot resultaat, dat geko zen werden tot voorzitter W. van Delft, se cretaris M. H. Grégoire, penningmeester M. Drop, H. H. Suurmans, J. S. de Waal Jr., Ir. van Gogh en D. Zalm. DE HUIZEN IN DE KAREL VAN MANDERSTRAAT. 17 eigenaren van perceelen gelegen aan de Karei van Manderstraat verzoeken de gronden waarop die perceelen zijn gebouwd en welke hun destijds in erfpacht zijn gegeven, te mogen koopen. B. en W. hebben tegen verkoop van die gronden tegen een prijs van f 16.50 per M2. geen bezwaar. Namens adressanten is echter bericht dat zij dezen prijs te hoog achten, zoodat B. en W. aangezien verkoop tegen een lageren prijs hun niet gewenscht voorkomt, voorstellen het verzoek van de hand te wij zen. ORGELBESPELING IN DE KLOPPER SINGELKERK. Naar we vernemen wordt het laatste con cert in dit seizoen door het College van Or ganisten gegeven op Vrijdag 8 Mei, 's avonds kwart over 8, waarbij de heer G. A. Spaan uit Haarlem weer zijn welwillende medewerking zal verleenen met eenige fluitsoli. Van Beethoven en Loeillet worden twee sonates ten gehoore gebracht en orgelsoli door den heer G. A. Goldschmeding Azn., o.m. van Bach, Dorische' toccata en de Vle Sona te van Mendelssohn. De vroegere predikant van de Gerefor meerde kerk, Ds. G. R. Kuyper, thans te Kra lingen, zal een korte rede houden over: „Spie gels van het hemelsche verschiet". Er wordt gecollecteerd voor de restauratie van het orgel in de Wilhelminakerk. BOUWTERREINEN. B. en W. stellen den raad voor te verkoo- pen: Aan de firma P. van Cittert en Zn. 590 M2 grond aan den Orionweg (tegen f 15 per M2) om daarop 4 woonhuizen te bouwen. Aan iï. Bijl 505 M. grond aan de Perseus- straat (tegen f 14.50 per M2) om daarop 4 woonhuizen te bouwen. Aan T. J. Bijl en A. P. v. Gend 585 M2 grond aan de Perseusstraat (tegen 14.50 per M2) om daarop 4 woonhuizen en een winkelwo ning met bovenwoning te bouwen. Aan A. G. Zevenhuizen 180 M2 grond aan dc Zaanenstraat (tegen f 16 per M2) om daarop een winkelwoning en twee bovenwo ningen te bouwen. Verder om 115 M2 grond aan die laan in erfpacht te geven tegen f 0.88 per M2 per jaar. de loome drukkende stilte in de atmosfeer. De zeemeeuwen, die den heeien dag traag heen en weer hadden gevlogen over de zee, af en toe met hun pooten even in 't water loo pend, klommen nu hooger in de lucht en lie ten hun schrille, naargeestige kreten hoo- ren. Austin, die lui lag uitgestrekt in het zand, kwam overeind en tuurde naar den horizon. „Ik weet het zoo niet", zei hij onzeker, „maar het zou me niet verwonderen als er een bui op komst was". Op hetzelfde oogenblik zagen ze dat Myers de kapitein van het jacht, de zandige land tong overstak, die van de boot naar het eiland voerde. Austin liep hem tegemoet en na een kort gesprek met den zeeman voegde hij zich bij het gezelschap. Hij richtte zich tot Lady Winstanley, in haar hoedanigheid van gastvrouw. Het spijt me vreeselijk, maar Myers zegt me zooeven, dat er slecht weer op komst is: het zal wel op een stevigen storm uitdraaien, denkt hij. Hij is van meening dat we direct moeten vertrekken en zelfs dan is het nog niet zeker dat we de bui or.tloopenof hier te blijven tot het weer. bedaard is'. „Dit laatste is niet mogelijk", merkte Lord Dalston op. „Als de kapitein gelijk heeft en er werkelijk een storm op komst is, wat ik overigens zoo vrij ben te betwijfelen, kan het in dezen tijd van het jaar een heelen nacht of zelfs een paar nachten duren, voor de zee weer kalm is". „Toch is er een groot risico aan verbon den", wierp Miles tegen, „om in een kleine boot, zooals mijn-jacht, den storm te trotsee ren. We moeten ook aan de dames denken", vervolgde hij op gedempten toon tot den generaal. „Als die niet bij ons waren, zou ik mij geen oogeb'ik bedenken. Lady Alice, die naast Lord Dalston zat, had Miles' opmerking gehoord en stond onmid- deliijk op. KINDERVOEDING. De vereeniging Kindervoeding eindigde vorige week haar jaarlyksc'ne winteruitdee- ling. Zij reikte nog voor het laatst uit in haar afdeeling Zoetestraat. Maandag 123, Dinsdag 137, Woensdag 71, Donderdag 125 en Vrijdag 138 porties en in de Cronjéstraat. Maandag 88, Dinsdag 81, Woensdag 73, Don derdag 97 en Vrijdag 98 porties. HET MOLENTJE AAN DE KLEVERLAAX, De molen, staande ten noorden van ds Kleverlaan, dient aan den buitenzijde eenige herstellingen te ondergaan. De daaraan verbonden kosten zijn ge- raamd op f 2500. B. en W. stellen den raad voor, dit bedrag ter beschikking te stellen. ZILVEREN JUBILEUM Woensdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer P. Jansen van der Voort, thans chauffeur bij de Stoomwasscherij „Edelweiss" als koetsier bij genoemde firma in dienst trad. (Reeds in een deel van een voriga oplaag opgenomen) VEREENIGING TOT BESTRIJ DING DER TUBERCULOSE. DE FINANCIEELE TOESTAND BAART NOG ZORG. Aan het 27e jaarverslag van de Vereeni. ging tot Bestrijding der Turberculose 14 Haarlem is het volgende ontleend. Steeds grooter wordt het aantal personen, dat bij het Consultatiebureau raad en hulp komt zoeken. De financieele toestand baart nog zorgen; de bedragen besteed voor de verpleging van patiënten zijn hoog en moeten voor on geveer de helft worden betaald uit de jaar- lijksche contributies en toevallige baten. Door omstandigheden was de bezetting van „Brederodeduin" minder dan in vorige jaren waardoor het nadeelig saldo der exploitatie rekening wordt verklaard. Het aantal donateurs, leden en begunsti gers bedroeg 5183 (vorig jaar 5089), dat van het Lighalfonds 1167 (v.j. 1032). Aan het Consultatiebureau werden in 1930 onderzocht: 2445 (2256) personen. In totaal zijn op het bureau thans 1040 (968) lijders aan een of anderen vorm van t.b.c. inge schreven: 316 (248) Röntgenfoto's werden vervaardigd. Op 1 Januari 1931 hadden 1354 (1277) ge zinnen, met 2299 (2211) patiënten, huisbe zoek. In 1930 werden door de huisbezoeksters afgelegd 16301 (14292) bezoeken. De woningtoestand van de gezinnen, waar huisbezoek werd gedaan, was op 1 Januari 1931 goed in 722 (644) gezinnen, voldoende in 476 (475),onvoldoende in 126 (134) en slecht in 30 (24) gezinnen. Het aantal gezinnen, dat in een slechte woning huist, is dus toege nomen. Voor uitzending naar een kinderherstel lingsoord werden 189 (194) kinderen opgege ven. Hiervan gingen 78 (99) naar een vacan- tiekolonie, 62 (48) naar het kinderdagverblijf „Brederodeduin" en 18 (12) naar gezinnen op het'platteland. Over „Brederodeduin" o.m. het volgende: In -het nachtverblijf werden verpleegd 51 (56) volwassenen, in het dagverblijf 31 (32); in het kindernachtverblijf 42 (35) kinderen. In het kinderdagverblijf werden 5 (4) groe pen opgenomen; te zame.n 62 (48) kinderen. Vele dezer patiënten werden verbeterd, of veel verbeterd, ontslagen. Van de volwassen patiënten werden 12 in het solarium bestraald; 13 met kunsteon; 34 patiënten werden met tuberculine behan- deeld. In het kindernachtverblijf werden 3 pa tiëntjes met tuberculine behandeld; 16 wer den in het solarium bestraald, 24 met kunst- zon. Het bestuur herinnert nog eens aan een wensch, die om financieele redenen nog niet in vervulling is kunnen gaan, nl. dat de te kleine en te donkere werkplaats voor de arbeidstherapie spoedig door een ruimere en lichtere moge worden vervangen. Tot zoover „Brederodeduin". Het financieel verslag der vereeniging ver meldt dat de winst- en verliesrekening sluit met een batig saldo van slechts f 3500. On dergaan de gewone inkomsten geen vermeer dering dan wordt een tekort verwacht van pl.m. f 8500. Een beroep wordt daarom ge daan op nóg grooter milddadigheid van het publiek. BEVERWIJK. R.K. JEUGDHUIS. Naar wij vernemen zal de R.K. Tuinbouw- winterschool aan de Baanstraat worden in gericht als vacantietehuis voor de R.K. man nelijke jeugd. De patronaatsjongens zullen onder leiding in het internaat kunnen over nachten, terwijl hen voorts gelegenheid wordt geboden in het tijdelijk vacantie-tehuis een of meer maaltijden te gebruiken. „Dan zullen de dames voor zichzelf beslis sen. We zullen direct aan boord gaan. We kunnen het eetgerei morgen laten ophalen of wanneer dan ook, als de storm voorbij is". In een oogwenk waren ze allen op de been en gereed om zich weer in te schepen. In en kele minuten was het heele gezelschap weer op „De Zwerver" verzameld. Alleen Miles was nog aan land; hij zocht Nero, die na de vele lekkere beetjes die hij had gehad, slaperig tusschen de boomen was gekropen. Plotse ling hoorde Austin een angstig, langgerekt gehuil en de hond kwam t,e voorschijn, zijn oogen wijd opengesperd naar de zee gericht. Daar boven had zich een donkere wolkbank saamgepakt, die langzaam maar met onmis kenbare zekerheid nader kwam. Onwillekeu rig keek Austin naar den kleinen vuurtoren en hij ontdekte een zwakke lichtschijn; het was half vijf. De zon zou pas over een uur ondergaan, de torenwachter had zijn lamp vroeg aangestoken! Miles wendde zich tot den kapitein, die op het dak op hem stond te wachten en wees naar den vuurtoren. „Zie je dat. Myers?" „Zeker meneeren dat daar Hij maakte een veelzeggende handgebaar in de ric-hting van de zwarte wolkbank. „Denk je „Dat we verstandiger hadden gedaan met te blijven waar we waren, meneer!" Austin keek Lady Alice vragend aan. „Hoort u wat Myers zegt?" ,.Ja, maar we hebben onze keus nu een maal gedaan. Wat er gebeurt, meneer Austin uw schuld zal het niet zijn". Er was een zweem van uitdaging in haar toon, alsof ze aan zijn moed twijfelde, zooals ze te voren zijn karakter in twijfel had ge trokken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6