STATEN-GENERAAL. UIT DE OMSTREKEN Zelf ontvlekken en zelf verven De beste manier om Uw goed te bederven J. LOTTGERING HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 6 MEI 1931 VIERDE BLAD VELSEN RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Dinsdag 5 Mei, des avonds zeven uur. Voorzitter: ae heer E. G. Rijkens, burge meester. Dc crisis in het Visschcrij- bcdrijf. B. en W. stellen voor, om voor kennisge ving aan te nemen een adres van A. Schip pers te Zeist inzake de visscherij te IJmui den. De heer Ten Broeke Chr.-Hist.) vestigt nog eens de aandacht op de crisis in het Vis scherij bedrijf en meent, dat er niet voldoen de overleg gepleegd wordt om een einde aan deze crisis te maken. Hij dient de volgende motie in: „De Raad der gemeente Velsen; gelet op het groote belang voor de ge meenschap om de visscherij loonend in stand te houden; kennis genomen hebbende van het niet eenparig oordeel der deskundigen en belang hebbende over de oorzaken der thans heer- schende crisis; noodigt B. en W. uit, desnoods via een door den Raad te benoemen commissie in overleg te treden met de vereenigingen van reeders, vischhandelaren, werknemers en andere be langhebbenden; ten einde door gemeenschappelijk overleg en samenwerking de crisis te bestrijden en te trachten op te heffen". De Voorzitter is niet tegen deze motie, maar hij is van meening, dat een dergelijk verzoek uit de. kringen der belanghebbenden zelf ifi'oet komen. Spreker is huiverig, om zich tot de reeders te wenden, want die heb ben hem al eens verzocht, toen hij zich als arbiter aanbood, dit niet te doen. Intusschen kon hij mededeelen, dat het gemeentebestuur al bij de Regeering stappen heeft gedaan. De heer Van der Steen Christ.-Hist.j steunt de motie van den heer Ten rBoeke. Spreker deelt mede, dat de werknemersorga nisaties gaarne tot overleg bereid zijn. De heer Vermeulen (A.-R.) zegt, dat niemand met deze motie gebaat zal zijn. De stappen moeten allereerst uit de bedrijfs- kringen gedaan worden. In het belang van de visscherij geeft hij den heer Ten Broeke in overweging, de motie in te trekken. Men moet geen onvoorzichtige dingen doen. Hoog stens voelt spreker er iets voor, om de motie in handen van B. en W. voor Prae-advies te stellen. Wethouder Tusenius (Vrijheidsbond) spreekt in denzelfden geest. Ook hij is - van meening, dat niemand er mee gebaat zal zijn. Hij gelooft, dat de Christ.-Hist. fractie met het indienen van deze motie te kennen heeft willen geven, dat B. en W. zich niet voldoen de met deze kwestie bezig houden. B. en W. bespreken deze vraagstukken juist heel dik wijls. De heer Sluiters (Christ.-Hist.) merkt op, dat de gemeente toch wel de grootste be langhebbende is.. Waarom moet er dan nog langer gewacht worden? (Applaxxs op de stampvolle tribune). De Voorzitter maant tot stilte aan. 'Als er wederom teekenen van goed- of afkeu ring worden gegeven, zal hij de tribune la ten ontruimen. De heer De Nobel (V.-D.) geeft dringend in ovei-weging. de motie aan te nemen, om dat het om de toekomst van IJmuiden gaat. De heer Visser 1SD.A.P.) vindt het jam mer, dat deze motie zoo klakkeloos in de ver-, gadering Is gebracht. Hij had het beter ge vonden, als deze motie een paar dagen eer der was ingediend. Intusschen wil ook deze spreker gaarne het oordeel van de belang hebbende kringen vernemen. De heer Ten Broeke zegt, dat hij met het. indienen van deze motie geen bijbedoe ling beeft gehad. Hij kon de motie ook niet eerder indienen. Gaarne wil hij echter eerst het prae-advies van B. en W. hooren. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten de motie in handen van B. en W. om prae-advies te stellen, Een school in Driehuis? B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op het verzoek van J. de Crasto e.a., om te bevorderen, dat in Driehuis een school voor openbaar lager onöeiwijs wordt ge sticht. De heer R o e 1 s e stelt voor, dit verzoek aan te houden en nog eens een onderzoek in te stellen. De heeren Bosman en De Nobel on dersteunen dit. De heer Vermeulen bestrijdt de woor den van den heer Roelse. Wethouder Tusenius kan niet begrij- pen, dat men in dezen tijd van malaise nog met een verzoek durft te komen om een school te .stichten, die absoluut overbodig is.- Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 13 tegen 7 stemmen. Voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen. Op de begrooting voor 1931 is voor verstrek king van voeding en kleeding aan school gaande kinderen uitgetrokken een bedrag van f 4000. B. en W. deelen mede, dat dit be drag thans reeds verbruikt is. Daarom stel len zij voor. om voor 1931 alsnog een bedrag van f 4000 voor het genoemde doel beschik baar te stellen. Wordt goedgekeurd. Een ontslagkwestie. Het hoofdbestuur van den Ned. Christ. Kond van personeel in publiekendienst heeft aan B. en W. verzocht om te bevorderen, dat H. van 't Slot, chauffeur bij den Reinigings dienst. aan wien wegens lichamelijke onge schiktheid met ingang van 1 Mei 1931 eervol ontslag is verleend, in dienst der gemeente kan blijven. Dit hoofdbestuur deelt mede, dat door een commissie, bestaande uit Dr. J. Kui per, voorheen geneesheer-directeur van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam; Dr. Mac Glllavry, chirurg aan het Juliana-Ziekenhuis, uitgaande van de Vereeniging voor Geïnfor meerde Ziekenverpleging te Amsterdam, en Dr. J. j. Spittueer Jr.. arts aan het Wilhel- mina Gasthuis te Amsterdam, na een onder dek geconcludeerd is. dat Van t Slot geschikt is voor de waarneming van zijn betrekking aan 'den Reinigingsdienst. B. en W., die er aan herinneren, dat Van 't Slot door den directeur van den gemeen telijken geneeskundigen dienst yoor zijn werk is afgekeurd, deelen aan den raad mede, niet te kunnen terugkomen op het verleen de ontslag. In een staatje, dat door B. en W. bij de stukken is gevoegd, is aangegeven het groote aantal uren, dat Van t Slot geduren de zijn diensttijd bij de gemeente ziek is ge weest. De heer Bosman «V. D.) heeft schrifte lijk aan B. en W. gevraagd of er geen aanlei ding bestaat om dit ontslag tot een lateren datum te verschuiven naar aanleiding van de conclusie der drie genoemde geneeshee- rcn. De heer Bosman is van meening. dat de directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst zich toch ook vergist kan hebben. Hij stelt voor, B. en W. te verzoeken, dit ontslag te herroepen, en Van t Slot in vasten dienst aan tc stellen. De heer Van der Steen (Christ.-Hist.) heeft vragen van dezelfde strekking inge diend. De heer Vermeulen geeft in overwe ging, deze kwestie in handen van de Com missie voor Openbare Werken om advies te geven. De Voorzitter merkt op, dat deze zaak alleen het college van B. en W. aangaat. Hij heeft echter geen bezwaar tegen de meening van den heer Vermeulen, maar hij zegt, dat van B. en W. geen enkele toezegging ver wacht kan worden. Wethouder Dunnebier (Christ.-Hist.) is tegen het in handen geven aan de Com missie voor Openbare Werken. Wel voelt hij voor aanhouding, om den. raad .in de gele genheid te stellen, kennis van deze kwestie te nemen. De Voorzitter vraagt den raad drin gend, oni dan ook van alle stukken, op deze zaak betrekking hebbende, kennis te nemen. Wethouder Dunnebier stelt voor, deze kwestie gewoon tot de volgende vergadering aan te houden. Het is niet zijn bedoeling om de commissie voor Openbare Werken te pas- seeren. Spreker vindt het wel eens goed. dat deze zaak goed openbaar gemaakt wordt. Schorsing der vergadering. De Voorzitter vindt het heel moeilijk om namens het college te spreken, als hij de meening van alle wethouders niet kent. Daarom schorst hij te half negen de verga dering. Drie minuten later wordt de zitting her opend. De Voorzitter delt mede. dat B. en W. accoord gaan met het denkbeeld van den heer Vermeulen. De kwestie wordt dus in handen van de Commissie voor Openbare Werken om advies gesteld. Benoeming stembureaux. Tenslotte worden de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor de a.s. raadsverkiezingen benoemd. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Vaststelling van' de 4e suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1930, en van de 2e suppletoire begrooting der Algemeen Bur gerlijke Instelling van Maatschappelijk Hulp betoon, dienst 1930. Overname-van het Riik- vai) de Hoofdstraat te "Santpoort en de Meervlietstraat te Velsen. Wijziging van het reglement voor de Burgerlijke Instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Verkoop van grond. Goedkeuring van een te sluiten overeenkomst inzake waterlevering. Ver- leenen van vergunning tot het dempen van een gedeelte beek te Santpoort. Verleenen van machtiging tot het sluiten van een over eenkomst met het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noord-Holland inzake de leve ring van electrischen stroom ten behoeve van het pompstation voor de rioleering aan den Doodweg te Velsen en toestaan van het noodige crediet voor het doen leggen van een laagspanningskabel. Verleenen van machti ging en toestaan van het noodige crediet voor verruiming van den hoek Hagelinger- wegHoofdstraat te Santpoort. Verhooging van het crediet, toegestaan voor het verbe teren van de 91 woningen der Woningbouw vereniging „Velsen" te IJmuiden, welke voorheen toebehoorden aan de Woningstich ting „Patrimonium". Rondvraag. De heer Visser bepleit een betere behar tiging van de belangen der werkloozen door den directeur van de Gemeentelijke Arbeids beurs. De mensehen, die het langst werkloos zijn, moeten het eerst voor werk in aanmer king komen. Wethouder Schilling zegt, dat men te dien aanzien eenige vrijheid moet hebben. Hii zal het onderzoeken. De heer Roelse vraagt, wanneer het voorstel tot pensioneering van de wethou ders aan de orde komt. Hij zou dit gaarne door dezen huidigen raad nog behandeld zien. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Bosman te dien aanzien al een vraag heeft ingediend. Spreker zegt toe, dat dit voorstel nog vóór Augustus door den raad behandeld zal worden. TOONEELAVOND De tooneelver. „Favido", onderafdeeling van „De Gieteling", geeft Zaterdag 9 Mei een tooneelavond in hotel „De Prins" te Velsen. Opgevoerd zal worden ,,'n Partijtje Poker'', klucht in 3 bedi-ijven van R. SmileyPegsle. De Hoogoven Kunstkring zal haar medewer king verleenen. Y. A. R. A. De heer D. Zalm, secretaris van de afa. Velsen van de V.A.R.A., is gekozen tot be stuurslid van het district Noord-Holland Zuid van bovengenoemde Omroepvereeniging. GEEN PINKSTERRECLAME. Door de minder goede tijdsomstandighe den, heeft bet bestuur van de vereeniging van Winkeliers en Neriixgdoenden „Wijker- oog", afgezien van het houden van extra re clame-campagne gedurende de Pinksterda gen. ZENDING SFEEST. Op het Zendingsfeest van het Centrale- Zendings-Comité voor Haarlem en Omge ving, dat jaar te houden op het buiten „Rooswijck" te Velsen, hopen o.m. als spre kers op te treden Ds. B. J. C. Rijnders, Zen- dingsdirector, Zendeling, J. H. Blinde en Zendeling D. A. C. Bout. die vertellen zal van zijn beiangrijk en gezegend werk op het eiland Jappen (Nieuwe Guinea) Het comité verwacht een flinke opkomst, ook mede dooi de sc'noone omgeving- van „Rooswijck Het feest zal aanvangen half drie, 2den Pinkster dag. INGEZONDEN MEDEDEELIXGEN a 60 Cts. per regel. Ververü en Chemische Wasscherjj Gr. Houtstr. 5a, Tel. 10771 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60" Kiespijn-Tabletten60" Laxeer-Tabletten 60" Zenuw-Tabletten75" Maag-Tabletten .75" Bij Apoth. en Drogisten (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) IJMUIDEN RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April 1931 ingelegd 47096.35 en terugbetaald 59105.11. Meer terugbetaald dan ingelegd 12008.76. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15799. BLOEMENDAAL EEN JUBILEUM BIJ HET PROV. ELECTR1SCH BEDRIJF. HOE HET GROEIDE IN 25 JAREN. Donderdag 7 Mei a.s. herdenkt de heer C. C. van Ees, chef van het laboratorium en ijk- inrichting van het Prov. Electr. Bedrijf van N. H, den dag, dat hij voor 25 jaren bij de toenmalige Kennemer Electr. Mij. in dienst trad. De heer van Ees heeft dus wel een groot gedeelte van de electriciteitsvoorziening van Nederland meegemaakt en wel in 't bijzonder van onze gemeente en ons gewest. Immers 25 jaar geleden werd de electriciteit nog al gemeen als een luxe beschouwd. De eerste electrificatie van de Gem. Bloemendaal da teert van een goede 30 jaar terug toen het Hotel Duin en Daal. door middel van een lo comobiel gekoppeld met een dynamo voor het eerst van electrischen stroom voorzien werd. Dit geschiedde toen onder leiding van de Eerste Ned. Elec. Maatij. (E. N. E. M.) welke maatij. in Nederland verschillende electri- citeitsbedrijven stichtte o.a. te Monster (West- land) Valkenburg, Veendam, te Bloemendaal en IJmuiden. J JDéZS^fraaUJT^êrd nu ruim 25 jaar geleden ontbonden en daaruit ontstonden meer zelf standige electricïteitsbedrijven en ging de af- deeling Bloemendaal-IJmuiden over in de Kennemer Electr. Maatij. (K. E. M.) De K. E. M. kwam toen onder directe leiding van de heeren Versluis als commercieel directeur (inmiddels overleden) eri F. A. Smit Kleine als technisch directeur. De werkingsfeer van dit bedrijf strekte zich uit over de gemeen ten Bloemendaal, IJmuiden en en Zandvooit. Om een indruk te geven van de vlucht dien het bedrijf genomen heeft zullen we hier en kele cijfers noemen. De K. E. M. beschikte toenmaals over 2 centrales, een te Bloemendaal, voorzien van 2 stoomturbine-dynamo's elk van 100 P.K. en een centrale te IJmuiden voorzien van 2 sioomturbine-dynamo's elk van 150 P.K. van af 1910 dateert feitelijk de geleidelijke ont wikkelingsgang en cie systematische electrifi catie van de Prov. N.H. In het jaar 1918 werd de K. E. M. overgeno men door de Prov. N. H. en staat thans on der de eminente leiding van den heer J. van Oldenborgh. Het is niet onaardig, hier enkele cijfers te noemen. Begon de K. E. M. met een centrale vermogen van rond 400 KW., thans bereikten in het afgeloopen winterseizoen de maximale belasting een waarde van 33.000 KW. bij een jaar omzet van 130.000.000 K.W. De enorme ontwikkeling van het bedrijf maakte het noodzakelijk, dat ten behoeve van een bedrijfszekere voorziening van het Noord-Holl. Gewest, de nieuwe centrale nabij de Kon. Ned. Hoogovens te IJmuiden met een geïnstalleerd vermogen van 40.000 KW. moest worden gesticht. Deze centrale zrj indien al les regelmatig verloopt nog dit jaar in be drijf worden gesteld. Gold nu 25 jaar geleden de electriciteit als een zekere luxe, thans heeft elke arbeiders woningen elke boerenhofstede zijn electrische aansluiting, terwijl in eiken vorm van indus trie en in het landbouwbedrijf de electrici teit in een of anderen vorm wordt toegepast. Wijzen wij voor het landbouwbedrijf slechts op de toepassing van het electrisch dorschen, malen, melken, terwijl thans zelfs een aan vang is gemaakt met electrische grondverwar- ming in tuinderijen. Hieruit blijkt wel dat het Prov. Electr. Be drijf aan de spits staat van de moderne toe passingen op electr. gebied. Uit den aard der zaak hebben sindsdien de arbeidsverhoudingen belangrijke wijzigingen ondergaan. Werkte het bedrijf nu 25 jaar ge leden met pl.ni. 30 man personeel en moesten ae leidende krachten al naar omstandighe den aile diensten voor hun rekening nemen, thans heeft het bedrijf zijn personeel in de honderdtallen en zijn alle bijzondere diensten meer gespecialiseerd. Ge hoopt wordt, dat het den heer van Ees gegeven zij, zijn beste krachten te mo gen wijden aan het thans zoo bloeiend be drijf en dat a.s. Donderdag voor hem een dag zal worden die nog lang in 2ijn herinnering voortleeft. LANDDAG. Tweeden Pinksterdag hoopt de Herv. Stads zending te Amsterdam haar Landdag weer te houden op het buiten „Wildhoef" te Bloe mendaal, daartoe door mejuffr. van Wicke- voort Crommelin afgestaan. Des voormiddags 10.30 zal Ds. M. C- Brict spreken: en des na middags om 2 uur de heer J. J. van Kempen: om 4 uur Ds. J. J. Stam «speciale jeugd dienst) en om 4.45 Ds. W. A. Koek. Het mu- 1 ziekkorps der H.S.Z. zal den zang begelei den, een der koren geeft in de pauze op het terrein een uitvoering. TWEEDE KAMER 5 Mei. Indische vlottende schuld. Dc nieuwe drankwet in discussie. Maakt de wet den burger be ter? Maximumstelsel, vergun ningen en verloven. De Kamer heeft niet veel tijd besteed aan het ontwerp, waarbij minister de Graaff wordt gemachtigd, ter aflossing van vlotten de schuld, een of meer leeningen ten laste van Nederl. Indië aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 200 millloen. Enkele .vijftallen minuten het ontwerp was aanvaard met slechts de stemmen van de communisten tegen. En daarna dook de Kamer, waarschijnlijk wel voor een zestal vergaderingen onder in de materie van de Drankwet, die door een geheel nieuwe wordt vervangen. Men weet: minister Slotemaker de Bruine was met een geheel nieuw Drankwets-ont- werp gekomen, dat echter onder zijn bewind niet meer in behandeling is kunnen komen. Minister Verschuur vond het ontwerp, heeft het op enkele hoofdpunten veranderd en dit ontwerp is thans bij de Kamer in behande ling. Minister Verschuur behield den titel van het ontwerp: „regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken". Daarmee in verband staat, dat niet alleen het maximum- stelsel voor vergunningen uit de bestaande drankwet werd gehandhaafd, maar dat het ook dat stelsel toepast voor de verloven voor wijnen en bieren. Hiertegen gaat veel oppo sitie. Had minister Slotemaker de plaatse lijke keuze in het ontwerp gebracht, minister Verschuur haalde 't er weer uit. Evenzeer schrapte deze het verbod om wijn en bier te verkoopen in zaken, waar ook andere waren werden verkocht. Voorts wil minister Ver schuur het verpachten van vergunningen volledig onmogelijk maken. Zal zoo is gewoonlijk een allereerste vraag zal dit wetsontwerp worden aan vaard? Zooals 't er thans ligt missen én zij, die de geheelonthouding voorstaan èn zij, die wel het alcoholisme willen bestrijden, doch alleen door het scheppen van wettelijke voorwaarden tot het bestrijden van 'excessen, iets in het ontwerp. Geen groep, wie het ontwerp, zooals 't er thans ligt. volledig be vredigt het bleek vandaag wel uit de be toogen van de heeren v. d. Heide en Slote maker, die tot de eerste groep en Dr. Korten- horst en Mr. Oud, die tot de tweede groep behooren. Voorspellen is buitengewoon moei lijk: bij zulk gebrek aan algemeene bevre diging, is verwerpen even mogelijk als aan nemen, zij 't met een bezwaard gemoed. Het schijnt, dat de Kamer voorshands in de stem ming is van „aannemen met een bezwaard gemoed". Althans die stemming kenmerkt Dr. v. d. Heide en de „drankbestrijders" na mens wie hij sprak. Maar er zijn tal van amendementen. En worden er amendementen aangenomen van de eene of van de andere richting, dan neemt tegelijk de animo om voor te stemmen voor de andere of de eene richting niet toe. En in dat geval zou de aanneming van het ontwerp wel eens riskant kunnen worden. Wil minister Verschuur zijn ontwerp werke lijk in het Staatsblad brengen, dan gelooven we, dat hij maar het beste zou doen met niet al te veel, in ieder geval niet aan te princi- pieele ontwerpen een kans tc geven. De heer v. d. Heide heeft algemeene be schouwingen. ingezet. Hij had criüek het ontwerp ging hem niet ver genoeg. Hij had critiek. Op den vorm en op den inhoud. Op den vorm. Hij noemde het ontwerp even onleesbaar als destijds de wet-Kuiper. I-Iij sprak van „geslachtslijsten" van sommige ar tikelen. Nu zal Dr. v. d. Heide natuurlijk wel niet met makste voorbeeld hebben opgezocht, maar dat allerergste voorbeeld niet het eenige! spreekt toch v:el: om art. 75 van de nieuwe Drankwet volledig te kunnen ver staan. heeft men 100 verwijzingen na te slaan. En de drankwet moet gelezen wor den door gewone menschen. Dr. v. d. Heide heeft een schildering ge geven van de onheilvolle werkingen op ee- siacht en nageslacht van het alcoholisme. We gelooven. dat deze schildering overbodig was. Er is niemand in de Kamer, die van den ernst daarvan niet overtuigd is en ook nie mand, die deze ernst niet onder het oog wil zien, ook wettelijk. Wanneer we alcoholisme zeggen, dan denken we aan alcoholmisbruik, aan alco holgebruik zóó. dat bij de gebruikers remmen van moraal of wil niet meer werken en zij slachtoffers worden. Prof. Slotemaker echter noemt alcoholisme alle regelmatig gebruik van alcoholhoudende dranken, dus ook van wijnen en bieren. Wat moet de wet doen tegen het alcoho lisme? De voorstanders van de geheelonthouding hebben 't niet gezegd maar 't bleek uit veel: het drankgebruik zooveel mogelijk be perken. De anderen wier woordvoerders vanmiddag de heeren Kortenhorst en Oud waren wilden de voorwaarden scheppen, waardoor de excessen kunnen worden tegengegaan, onder het vasthouden echter aan de overtuiging, dat de overheid onver schillig heeft te staan tegenover een matig alcoholgebruik. Zij betoogden, dat de wet den burger niet beter, niet moreeier, niet braver maakt. En ook de tegenoverstaanden, de beide voor standers van geheelonthouding, zeiden te weten, dat de wet de menschen niet beter maakt. Wanneer dan ook algemeen werd aan vaard de stelling, dat sedert 1881, dat sedert 1904 het drankgebruik, dus zeker het drankmisbruik is afgenomen, dan werd algemeen aangenomen, dat de oorzaak daarvan niet allereerst de wet is, maar de groei van de erkenning van eigen menschen- waarde bij de arbeidersklasse, de sport, het sociale werken van de drankbestrijders voor wier werk Prof. Slotemaker ae Bruine een volkomen gerechtvaardigd woord van eerbied sprak. Zij waren 't. die menschen hebben gebracht tot het weer beheerschen van hun eigen wilsleven. En daarvan moet 't tenslotte komen bij de bestrijding van den drank, wanneer deze duivel wordt. Van bin nen uit. Prof. Slotemaker constateert wel een af neming van het drankgebruik, maar een toe name van het gebruik van wijn en bier. Het is daarom, dat hij spreekt van een wijn- en bieralcoholisme, daarom dat hij een zoo groot voorstander is van het binden ook van de verloven aan een maximum-stelsel. Hij pro duceerde cijfers. Maar Mr. Kortenhorst pro duceerde óók cijfers. En deze cijfers consta teerden. dat er een afname is van het bier gebruik. En daarom acht Mr. Kortenhorst het volledig onnoodig ook voor de verloven een maximv ^-^telscl in te voeren. Wie heeft de juiste cijiers? Prof. Slotemaker overigens acht eenige ver scherping van de wettelijke bepalingen nic^ ongcwenscht, wijl de algemeene volksovertui ging is voortgeschreden en de wet daarbij kan aansluiten. Grondslag van deze rcdence- ring is. -dat alcohol het kwaad is en dat e 1 k gebruik van alcohol hoe weinig ook kwaad is. Daarmede kan natuurlijk niet in stemmen hij. die meent, dat de overheid on verschillig kan zijn tegenover een matig ge bruik van alcohol. Het werd heel duidelijk. De voorstanders van geheelonthouding hebben het vooral be treurd. dat de plaatselijke keuze uit het ont werp is teruggenomen. Opnieuw: wanneer werp is teruggenomen. Opnieuw: wanneer minister Verschuur een zuivere stemming over zijn nieuw ontwerp-Drankwet wil. dan moet de plaatselijke keuze daarin gelooven we. niet terugkeeren. Thans. Dat kan immers nog altijd. Door dc opneming van de plaatselijke keuze zou het ontwerp, dat ook vah het. standpunt van dc drankbestrij ding nog wel iets goeds bevat in gevaar kun nen komen. liet lijkt ons uit tactische over wegingen beter over PI. Keuze afzonderlijk te beslissen. Want, werd nu de PI. Keuze opge nomen. we gelooven. dat b.v. dc gehcele V.D.- fractle zou tegenstemmen, gelijk zij altijd ge daan heeft tegen PI. Keuze, terwijl er nu een kans Is op voorstemmen. Prof. Slotemaker en Dr. v. d. Heide hebben beiden de groote waarde van plaatselijke keuze in het licht gesteld en zich geweerd tegen menige aanval. Zij hebben betoogd, dat er niet herhaaldelijk, doch slechts om de 5 jaar een stemming kan plaats hebben, dat niet deze stemming, maar in laatste instantie de Kroon beslist en dat niet. de politiek met plaatselijke keuze zijn intrede doet. wijl uit alle politieke partijen voorstanders daarvoor zijn aan te wijzen. Mr. Kostenhorst stelde als groote doel voor wetten, gelijk de Drankwet, dat zü zich heb ben aan te passen aan de feiten, voorzoover deze niet als kwaad zijn erkend. En daarom ook was hij tegen het toepasselijk verklaren van het maximum-stelsel voor verloven. Overigens heeft Mr. Kortenhorst en niet minder Mr. Oud groote bezwaren tegen het maximum-stelsel voor vergunningen. Een an der stelsel is tot nu toe echter niet uitvoer baar gebleken, een ander stelsel van doel treffende drankbestrijding. Zeker niet dat bleek vandaag weer opnieuw door het stel sel in het rapport-v. d. Lande aangeboden ca bepleit. Maar een nadeel van een maximum-ver gunning stelsel is het kan niet ontkend dat er een groep menschen door wordt in het leven geroepen, die een monopolie bezitten. En dat is nadeelig en niet juist. De heer Oud wil daarom de scherpte van de monopolie positie doorbreken dcor den minister bevoegd heid te geven aan localiteiten voor m aat schappelijk verkeer, een vergunning te schen ken boven het voor de bepaalde gemeente vastgestelde maximum aantal vergunningen. Of minister Verschuur daarvoor te vin den is? Intusschen het maximum-vergunning stelsel van het oogenblik, heeft, door de wet ongewilde, nadeelen gebracht: de verpach ting. Daaraan maakt minister Verschuur nu een einde. Mr. Oud Juichte dat zeer toe. Mr. Kortenhorst minder. Deze berekende, dat het overschrijden van de verpachte vergunn ng op den pachter van het oogenblik een mo gelijkheid, die de nieuwe wet toelaat per vergunning f 6000 zal vragen. Er zijn lO.OoO verpachte vergunningen. Dat zal de N.V.-en, die café's en restaurants enz. drijven geza menlijk op f 60.000.000 komen te staan. Kan. het bedrijf dat dragen? vroeg Mr. Korten horst. Mr. Oud geloofde, dat de prijs wat minder dan f 6000 zal zijn. omdat cie verpachter ten slotte op één mensch. één -N.V. is aangewezen en hij dus wel tot een accoord zal moeten komen. Wie van de beide heeren heeft er nu gelijk? De nieuwe mogelijkheden voor de vennoot- schapsvergunning hadden Mr. Kortenhorst's instemming. In het bovenstaande gaven we de algemeene beschouwingen weer van den eersten dag. Morgen nog een dag algemeene beschou wingen. Dan de artlkelsgewijze behandeling van het ontwerp daarbij vallen tenslotte de be slissingen! Was het heel verwonderlijk, dat vandaag de heer stulemeycr. burgemeester van Schie dam. de discussies bijwoonde? INTIMUS. OVERVEEN HOTEL „VAN OUDS 'T RAAD HUIS". HET 50-JARIG BESTAAN. Zooals wij reeds meldden zou er Dinsdag middag in „Hotel van Ouds 't Raadhuis" tc Ovcrveen een receptie worden gehouden, ter gelegenheid van het 50-Jarig bestaan van dat in deze streek zoo bekende hotel-café-restau rant. Deze receptie was zeer druk bezocht: er waren niet minder dan 70 prachtige bloem stukken, o.m. een van het Hoofdbestuur van .Horecaf", de organisatie van patroons in het hotel- en café-restaurantbedrijf en een van het bestuur der afdeellng Haarlem van „Horecaf", dat voltallig op de receptie ver tegenwoordigd was. Ook was aanwezig de heer Deinum, het bejaarde eere-lid van Horecaf, vroeger eigenaar van 't Groot- Badhuis te Zandvoart. Het hoofdbestuur had een telegram van gelukwensch gezonden. Een groot aantal vrienden en belangstel lenden kwam den eigenaar van „Van Ouds "t Raadhuis", den heer Kok en mevrouw Kolc complimenteeren. Verschillende geschenken werden hun aan geboden. Onder de cadeaux zagen wij een inktkoker met inscriptie van een vijftal logo's en oud-logé's: een mooie ganglamp van een clubje vaste bezoekers en twee Delftsche tegels, voorstellende dc wapens van Bloemen daal en Haarlem. Vóór de receptie, te half twee, had eerst oen korte, tweeledige plechtigheid plaats ge had. De heer H. Aanstoot, ober-kellner, vierde n.l. ook een jubileum. Het was juist 25 jaar geleden, dat hij ae.n het hotel verbonden werd. De heer Kok huldigde hem in een har telijke toespraak en bood hem als souvenir aan dezen dag een haard aan. Ook kre°<r de heer Aanstoot de gouden medaille van „Hore caf" met diploma. Daama werd de heer Aanstoot op zijn beurt woordvoerder. Namens het personeel wenschte hij den heer Kok met een kort woord geluk, en bood hem. mede uit naam van het per soneel een gedenksteen aan. die in het ge bouw. bij het buffet. za> geplaatst worden. Deze steen draagt in gouden letter het op schrift: „18811931. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Hotel Van Ouds 't Raad huis, aangeboden door het Personeel"

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13