BUITENLAND. Tsjang Kal Sjek voor de Volksconventie. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers Communistisch gevaar in Spanje? HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 6 MEI 1931 TWEEDE BLAD Met gejuich ontvangen. Incident in de Fransche kamer. Om de republiek Spanje. Don Alfonso erkent de nieuwe regeering. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Volksconventie, die vooral van belang Is, omdat de Canton-vleugel gedurende de zitting zijn aanvallen op Tsjang Kai-sjek zal richten, is gisteren geopend. Toen Tsjang Kai-sjek het spreekgestoelte betrad voor het houden van de openingsrede viel hem een geweldige ovatie ten deel. Hij gaf een lang overzicht van den arbeid der regeering se dert de jongste conferentie en liet daarna de belangrijkste wereldgebeurtenissen de revue passeeren. Hij doelde vooral op den vooruitgang dien de Sovjetregeering heeft be reikt en gewaagde van een „opmerkelijk 6ticces" van het vijfjaarsplan. Tsjang Kai-sjek gaf de conventie den raad bijzondere aandacht te wijden aan het werk, dat door de Sovjetregeering is verricht op het gebied van verkeer en industrie aan de gren zen van Turkestan, China en Mongolië. Nadere berichten ontbreken thans nog. Ook het nieuws over de eventueele successen van de oppositie, die den burgeroorlog tracht uit te lokken blijft zeer schaarsch. Tsjang Kai-sjek's positie schijnt in ieder geval nog zeer sterk te zijn, Over een motie, luidende: „De Fransche Kamer doet aan de Spaansche republiek haar betuiging van sympathie en beste wenschen toekomen", is in de Fransche Ka mer hevige ruzie ontstaan. Paul-Boncour verklaarde als voorzitter der Kamer-commissie voor Buitenlandsche Aan gelegenheden, dat er geen twijfel kon be staan aan de gevoelens der commissie, welker goedkeuring men reeds van te voren ver zekerd kon achten. De eerste minister Laval zeide uit naam der Fransche regeering de nieuwe Spaansche re geering en hartelijken groet te willen bren gen. Daarna zeide de communist Cachin, on der een koor van interrupties, dat zijn partij de Spaansche republiek gaarne zou verwel komen, indien zij communistisch en niet burgerlijk was. Van de socialisten maakte zich bij deze woorden een hevige opwinding meester en zij begonnen tegen de communis ten te demonstreeren. Zij waren in het na deel, omdat de communisten op een hoogere stoelenrij waren gezeten. De communist Marty gaf Mambrosini een slag in het ge laat. Boven het lawaai uit kon men de stem van den markies de la Ferronnay uit hoo- ren, die uiting gaf aan het wantrouwen der monarchisten. Toen de orde weer hersteld was werd de motie met 540 tegen 6 stemmen aangeno men. Intusschen heeft Don Alfonso in het blad A. B. C. door middel van een onderhoud met den hoofdredacteur, gepubliceerd, dat hij vastbesloten is geenerlei moeilijkheid te be reiden aan de republikeinsche regeering, die voor hem de regeering van Spanje is. Mo narchisten, die zijn aanwijzingen zouden wil len volgen, moeten zich er niet alleen van onthouden moeilijkheden te scheppen voor de regeering maar haar ook steunen. Koning Alfonso zeide het nooit te zullen goedkeuren dat men het volk tegen de autoriteiten op zet noch dat men met de ongelukken van het vaderland speculeert om aan het nieuwe regime zijn prestige te ontnemen. De koning verklaarde voorts dat hij aan alle officieren, die hij had kunnen bereiken had gevraagd den eed van trouw aan de republiek af te leggen. De monarchie is, zei de koning Alfonso, in Spanje geëindigd door de uitspraak van het volk. Moet zij eens her steld worden, dan zal dit eveneens moeten zijn door den wil der burgers. Don Alfonso is inderdaad een ridderlijk manen een goed diplomaat die weet hoe hij zijn belangen het best behartigt. Amerika. Amerika, Europa en de last der schulden. WASHINGTON, 5 Mei (V.D.) In het Congres van de Internationale Kamer van Koophandel heeft de Italiaansche gedelegeer de laatste dartig jaren besproken. Hij stelde gen tusschen Europa en Amerika gedurende de laatste dertig paren besproken. Hij stelde vast dat de Vereenïgde Staten een bevoor rechte positie hebben ingenomen, daar zij met een veel geringere bevolking over on evenredig grootere natuurlijke hulpbronnen beschikten. Tegelijkertijd hebben zij door massa-productie rationeel gewerkt, hetgeen in Europa met zijn vele verschillen en een overschot aan arbeidskrachten slechts met groote voorzichtigheid kon geschieden. Euro pa is ook op het oogenblik nog veel belang rijker voor Amerika als kooper dan als ver- kooper. Het evenwicht is evenwel onzeker, daar in de verhouding op de arbeidsmarkt nog weinig veranderd is sinds dertig jaren. De stand van de handelsbalans van Europa tegenover Amerika werpt de vraag op. of de Vereenigde Staten in staat zullen zijn het netto-overschot van goederen en chemica liën naar Europa uit te voeren. Dit is slechts dan mogelijk, wanneer de Vereenigde Staten de binnenkomende gelden weer kunnen ge bruiken. De oplossing van dit beleggings- vraagstuk is tengevolge van de Europeesche schuldenbetalingen nog bemoeilijkt. Pirelli zag er van af dit laatste vraagstuk uit politiek of moreel oogpunt te behande len. Daar evenwel de ernstige gevolgen voor Europa niet te loochenen zijn moet de kwes tie of dit geheele vraagstuk opnieuw moet worden onderzocht, niet alleen voor de schul denaren, doch ook voor de schuldeischers van beteekenis zijn. De openbare meening in Amerika onderschat den dagelijkschen terugslag van de betaling der schulden. Slechts een nauwe samenwerking tusschen Amerika en Europa kan het evenwicht her stellen en het herstel van den economischen toestand der wereld bespoedigen. Aansluitende aan hetgeen Pirelli heeft verklaard, besprak ook sir Alan Anderson (Engeland) de kwestie der oorlogsschulden. Hij stelde de vraag of het niet beter is in het algemeen de politieke schulden te schrappen, doch voegde er aan toe, dat door dit middel alleen geen einde kan worden ge maakt aan de economische depressie op de wereld. De wereld moet niet vergeten, dat de internationale handel tot stilstand moet komen, wanneer de naties weigeren produc ten van andere landen te koopen en tegelij kertijd hun eigen productie met geweld op voeren. Tsjecho-Slawakije. De conferentie der Kleine Entente. De conferentie van ministers der Kleine Entente is gesloten. In het communiqué wordt o.a. verklaard: In de zitting van 4 Mei hebb'en de ministers van Buitenlandsche Zaken der drie landen van de Kleine Entente, in aanwezigheid van den Roemeenschen minister van Financiën en van dien van Handel het plan van een Duitsch-Oostenrijksche tolunie besproken. De gedachtenwisseling leidde tot volkomen eenvormige besluiten. De drie regeeringen hebben besloten bij de behandeling in den Volkenbondsraad en de Europeesche studie commissie gemeenschappelijk dezelfde hou ding aan te nemen. Wat de landbouwcrisis betreft is besloten op te komen voor de directe invoering van een douanestelsel ten gunste van landbouw producten en voor directe bestudeering van verdere voorstellen. Verder hebben de drie ministers hun houding vastgesteld in zake de ontwapeningsconferentie. DuntscMand De vrijwillige arbeidsdienst. BERLIJN, 5 Mei, (VI.) In de Rijks- kanselarij hebben de belanghebbende vak bonden besprekingen gevoerd over den vrij- willigen arbeidsdienst. Gehoopt wordt, dat het Rijksbureau voor Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling een bedrag van 2 millioen Rijksmark voor een bepaalden termijn beschikbaar zal stellen. Verlaging van het invoerrecht op tarwe. Het rijksministerie van Voedselvoorziening heeft een beslissing getroffen over de vraag, hoe de verlaging van het invoerrecht op tarwe zal worden aangewend, aldus ,De Tel.". Twintig procent van de buitenlandsche tarwe, die verleden jaar tusschen April en Juli door de meelfabrieken werd vermalen, zal tegen een verlaagd invoerrecht van 20 mark mogen worden ingevoerd, doch slechts tot en met 15 Juni a.s. Deze beslissing heeft in de betrokken krin gen de critiek, die op de douanepolitiek werd uitgeoefend nog verscherpt. Vergeleken bij het oorspronkelijke plan, volgens hetwelk het in voerrecht van M. 25 tot M. 16 zou worden verlaagd, is thans slechts een verlaging met M. 5 ingetreden en is het contigent, dat op grond van de binnenlandsche behoefte op minstens een half millioen ton werd geschat is thans beperkt tot 20 pet. van den invoer van buitenlandsche tarwe in het vorige jaar. Men heeft dus het oorspronkelijke plan op alle punten verzwakt, hoewel intusschen is gebleken, hoe moeilijk de regeling der levens- middelenprijzen is en ofschoon dezer dagen de broodprijs tot tweemaal toe is verhoogd. Rusland. Krylenko volkscommissaris van justitie. MOSKOU, 5 Mei (V.D.) Krylenko is be- noemd tot volkscommissaris van justitie. In verband hiermede is hij ontlast van zijn functies van O. M. JUWEELENROOF TE BERLIJN. BERLIJN, 4 Mei. (V.D.) Een drieste roof overval heeft Maandagochtend tegen negen uur plaats gehad op een 19-jarige beambte van de juweelenfirma S. A. Heymann in de Kanonierstrasse te Berlijn. Het jonge meisje had opdracht gekregen uit de particuliere woning van den directeur der zaak in de Friedrïchstrasse 11 juweelen te halen en in de zaak te brengen. In de be nedenverdieping van de particuliere woning werd het jonge meisje door twee onbekende mannen overvallen en gewurgd. Een kistje met juweelen ter waarde van ongeveer tien duizend mark werd haar ontroofd. De roovers zijn spoorloos verdwenen in een op hen jachtende auto* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 LANGS DE STRAAT. De Rare. Hoewel de peenharige jongeling, die zich in de stille straat met eenige uitroepen richt te tot een blozende dienstmaagd., werkelijk niet van overdrijving was vrij te pleiten, mocht van den anderen kant. toch niet wor den ontkend, dat de hond, die zich evenzeer in de stille straat bevond, vreemd, en niet natuurlijk had gedaan. En nog niet deed. Rad en snel ter tonge begon deze van de fiets gesprongen slagershalfwas, aan allen, die naar hem wilden luisteren, uit te leg gen, hoe hij, rustig fietsend, den hoek dezer stille straat had genomen, toen het loeder als een penalty van Adam op hem afstoof, jan kend, huilend en bijtend; hoe hij, de jonge ling, wiens niet te licht op te vatton taak het was op gezette tijden aan blozende dienstmeisjes het door heur mevrouwen be stelde vleesch af te geven, van de fiets was gestapt, zijn beenwonde had bezien en daar op tot de conclusie was gekomen, dat het kreng 'm in zijn pooten had gebeten; en hoe een ieder zich nu zelf kon overtuigen, dat het beest dól was. De nadere omschrijving van hond (canis) voor rekening latend van den wel zeer ver bolgen rund- en varkensslagersbediende, kon worden toegegeven, dat de buiten hare behui zing getreden blozende dienstmaagden, bij wie zich de bleeke en de half-matte hadden gevoegd, geenszins zonder reden met ang stige oogen den hond bezagen, want, zooals reeds opgemerkt, dit dier dééd vreemd en ietwat dol. Erfelijke belasting mocht voor dezen Fik, doordrenkt met alle ondeugden van wolf, vos en jakhals, tot op zekere hoogte een ver ontschuldiging zijn voor het happen en eventjes bijten in de kuiten, maar hiermede was, naar ae meening van de zich nog ver meerderende groep van stilstaande voorbij gangers, dan ook de grens bereikt van het toelaatbare. Wat het beest nü nog deed kon niet door den zelfs met toegeeflijkheid wijd gespannen beugel. Na het happen had dit beest plezier in een gejank, zóó onhondelijk, dat er in de vijf werelddeelen geen vergelij king voor beschikbaar was, middelerwijl, op wel zeer vreemde onhondsche wijze, zijn rug schurend tegen de ruwe pui van een mondai ne kapperszaak. En wat men den hond ook kon verwijten en waarvan men hem ook wil de betichten, geenszins van verlegenheid, want noch de blozende, bleeke of halfmatte dienstmaagden, die hem op de pooten zagen, noch de bakker, de melkboer en de glazen- wasscher, die wel eens wilden zien hoe dat afliep, noch de gereserveerde eigenaars of bewoners der behuizingen, brachten den vreemden en niet natuurlijken hond van de wijs. Hij ging voort te janken, te schuren en, af en toe, te happen, als hij het zelf ook niet helpen kon, maar gehoorzaamde aan een blind noodlot, dat hem het happen, het jan ken en langs de pui heen en weer loopen had voorgeschreven. En hoezeer dit dier vrij was van gêne en van al wat naar menschelijk opzicht zweemde, kon blijken, toen twee fiet sende agenten, toevallig door de stille straat passeer end, afstapten en deelnamen aan de algemeene beraadslaging. Als waren die agenten voor hem lucht, zette het dier zijn vreemde gedragingen voort. Deze eenige gelegenheid van kans op rechtvaardigheid liet de gebeten jongeling zich niet ontgaan en opnieuw schilderde hij, demonstratief zijn been onbedekt latend, hóe hij tot de ontdekking was gekomen, wat voor 'n beest die hond was, zooals ook de agenten (zie been) nog konden bekijken. De agenten smoesden. Zij stelden ten eer ste, ten tweede, ten derde male de simpele vraag, van wie die hond was, maar nie mand meldde zich en de agenten smoesden opnieuw. Het was duidelijk dat, zij het vóór en tegen overwogen van een plan, dat er toch van kwam. scheen het, want de langste agent haalde uit z'n broekzak 'n stukje touw, ter lengte van drie el, en terwijl hij het, als om tijd te winnen, langzaam ontrolde, zei hij: Dan mottie maar mee. Dit was geen revue-agent, noch huurling van de film. Hij had niets kluchtigs aan zich, eerder iets verhevens. Met langzame, plech tige ernst trad hij op den hond toe, tot op vijf passen afstand en bleef dan stilstaan. Niets is gemakkelijker dan met dezen agent en zijn dilemma den draak te steken, maar ook niets is laffer. Was de hond dol, of niet dol, dat was de kwestie en moedige mannen hebben voor minder ernstige pro blemen geaarzeld. Toen die agent nog een stap voorwaarts deed, werd hij toege juicht en hij verdiende het en bij den daarna gezette stap kreeg hij een ovatie en het kwam hem toe. En nog maar drie passen scheidden hem van den onsterfelijken roem, of van den ne derlaag, toen van heel uit de verte, van het andere einde der straat, een schril gefluit weerklonk. En nog voor de geblufte agent en de teleurgestelde toeschouwers van de over bluffing en van hun dépit waren bekomen, was de vreemde hond de straat ten einde gerend en in een wegrijdende auto gespron gen. Tot in lengte van eeuwen zal het een ge heim blijven, welk risico den agent had ge- loopen. want het vraagstuk of deze Fik dol was of gezond, was nog altijd niet opgelost. AGENDA. WOENSDAG 6 MEI. Gem. Concertzaal: H.O.V., Beethovencyclus. Soliste Annie Woud, 8.15 uur. Remonstrantenhuis: „Wetenschap en Re ligie." Lezing met lichtbeelden. 8.15 uur. Palace: .Studentenleven in Oud Heidel- berg." Tooneel: Rolf Hansen. 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Theater: ..Na den mist", en „De laat ste kus." Tooneel: The Bonnes Comp. 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 7 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, telj 10043. Trotzki vraagt toelating. (Bijzondere correspondentie). Men begrijpt, dat Moskou met het verloop dat de Spaansche revolutie tot dusver heeft gehad, maar half tevreden is en haar slecht-s in zooverre boekt ais actiefpost, als de com munistische internationale het plan koestert, in Spanje een chaos te verwekken. He: Spaansche communisme is zwak bij de ge meenteraadsverkiezingen te Madrid kreeg de „partij" in het geheel 17 stemmen! In het land is de industrie echter maar weinig ont wikkeld, doch georiënteerd in de richting van het groote bedrijf met een groot aantal ar beiders; daardoor bestaat er eenige overeen komst met de Russische industrie van voor den oorlog, waarin de bolsjewistische propa ganda een gunstigen voedingsbodem vond en eindigde met de overwinning van Lenin. De Russische pers wijst in deze dagen als op een belangrijke drijfkracht van de sociale omwenteling, nog op het Spaansche groot grondbezit. dat eveneens veel overeenkomst vertoont met het vroegere Russische en op het nationale separatisme, dat de eenheid van den staat in gevaar zou kunnen brengen en voor al deze analogieën is iets te zeggen. Er tegen spreken evenwel twee factoren, die men in alle Russische beschouwingen opzet* telijk onderdrukt. In de eerste plaats hebber, de Spaansche arbeiders van de Europeesche beschaving en van de grondwet vrijheden genoten, die in Rusland tientallen jaren lang onbekend waren, verder was de oorlog koren op den molen van het Russische bolsjewisme geweest en het gedemoraliseerde massa's laten toestroomen, die ook werkelijk niets meer konden verliezen, maar alles winnen. In Spanje is de stand van zaken nu toch geheel anders en aUeen reeds het compromis tus schen Macia en de regeering van Madrid inzake het autonome statuut van Catalonic schijnt veelbelovend, vooropgesteld evenwel, dat de gebeurtenissen ook hier de zaak niet in de war brengen. Uit dezen gezichtshoek schrijft nu een hoofdartikel van de „Prawda" van 16 April de microscopische Spaansche communistische partij haar houding voor. Het Russische blad beschouwt den val van de Spaansche monar chie als het gevolg zoowel van een ernstige economische crisis als van de revolutionaire beweging in het land. De financieele oligarchie heeft, om zich zelf te kunnen handhaven, Alfons XIII laten vallen en de republikeinen en socialisten op den voorgrond gebracht, wier taak in de revolutie zal zijn, de burgerlijke orde opnieuw te consolideeren. Omdat Spanje een van de zwakste schakels in het systeem van het Europeesche imperialisme was, heeft de economische crisis alle fundamenten van den staat aangetast, en qeschokt- en daarin moet ook de kern van de nationaal-revolutlon- naire beweging in Catalonië en in de Bas- kische provincies worden gezocht, die dooi de innerlijke tegenstrijdigheden van het re gime nog moest worden verscherpt. De „Prawda" en de overige Russische bladen verklaren, er zeker van te zijn, dat de xepu- blikeinsch-socialistische beweging niet in staat is de boeren den grond te geven, noch hot stedelijke proletariaat voldoenden arbeid cn betere levensvoorwaarden, noch het Catalo- nische volk de nationale vrijheid. Zelfs het moderne Spanje is zoo rijk aan middeleeuw- sche elementen, dat de republikeinen in hun eigen kring alleen niet de krachten zouden vinden, om een democratisch-burgerlijke revolutie te voltooien, omdat de Spaansche bourgeoisie niet in staat is, de zaken te leiden zonder de oude regeeringsmachinerie. Dat de „Prawda" al haar hoop vestigt op de communistische beweging, schijnt weliswaar vanzelfsprekend, zij moet echter zelf toe geven, dat de partij nog allerminst groote aantrekkingskracht op de volksmassa's uit oefent. Daarom beperkt zij de eerstvolgende taak van de communistische beweging in Spanje tot de „ontmaskering" van de re publikeinen, die slechts de klassebelangen van de bourgeoisie konden vertegenwoordi gen, terwijl zij haar eigen partij aanbeveelt, zich innerlijk te consolideeren, om tegen het rechtsche opportunisme en tegen het anarcho syndicalisme van links tevens gewapend te zijn. Heeft nu het orthodoxe communisme kans. zijn stempel op dei. Spaansche revolutie te drukken, of zal Trotzki misschien een scher pen aanval doen? Want uit zeer goede bron verneem ik dat Trotzki en zijn vrienden in stilte bezig zijn, de verhuizing van den vroe- geren volkscommissaris naar Spanje voor te bereiden. Er is vrijwel geen enfcel Europeesch land, tot de regeering waarvan Trotzki zich sedert zijn uitwijzing uit Rusland niet heeft gewend, om er toegelaten te worden, maar dezer dagen verklaarde de Britsche minister van binnenlandsche zaken, Slynes, nog in hot Lagerhuis, dat de Labourregeering niet denkt terug te komen op het vroeger reeds van de hand' gewezen verzoek van Trotzki. Deze en zijn vrienden in Frankrijk hopen nu, dat de gang van zaken in Spanje voor den man die zich in Turkije geheel van de beschaafde wereld voelt geïsoleerd, de grenzen van de nieuwe republiek zou kunnen openen, alleen vreest Trotzki, dat te veel publiciteit de be sprekingen met de nieuwe Spaansche re* geering, die voor zoover zij van de trawan ten van Trotzki afhangen geheel in stilte zuilen worden gevoerd, zou kunnen beïn vloeden. Merkwaardig is het, dat Trotzki zich bij zijn verzoek om toelating in Spanje be roept op een ervaring uit zijn bewogen revo- lutionnaire loopbaan. Bovenal doet hij echter een beroep op den vrijheidslievenden geest van de nieuwe Spaansche republiek, hoewel hü, toen hij deelnam aan de regeering, alle vrijheden onderdrukte en naast de verban ning van eigen iandgenooten oo!$ de uitwij zing van vreemdelingen in toepassing bracht. Zoo wees hij een socialistisch lid van de Fransche Kamer, Ernest Laffont, uit. omdat hij onderweg naar het rijk der sovjets in hét „fascistische" Polen verblijf had gehouden. Bovendien herinnert de vroegere dictator er echter aan, dat hij gedurende den oorlog een slachtoffer van het ancien régime in Spanje was geworden en dat de Spaansche revolutie als het ware de plicht van compensatie heeft. Trotzki, die in den zomer van 1914 te Weenen woonde, mocht op voorspraak van den intusschen overleden Oostenrijkschen socialistenleider Dr. Viktor Adler enkele dagen na het uitbreken van den oorlog met zijn familie naar Zwitserland vertrekken, en van Zurich ging hij later naar Parijs. Daar gaf Trotzki. die toen nog geen bolsjewiek was, een Russisch blad uit, dat een revolu tionair internationalisme predikte, door de Fransche autoriteiten echter als defaitis- tïstïsch werd beschouwd, hetgeen Trotzki in Zwitserland opnieuw een uitwijzingsbevel uit Frankrijk opleverde. De latere dictator hoopte in Zwitserland opnieuw een schuilplaats te vinden, maar de Bondsraad heeft er de voor-1 keur aan gegeven, dezen pas uit Frankrijk uitgewezen revolutionnalr aan een andere regeering „af te staan". Zoodoende werd Trot'zki door de Fransche overheid naar de Spaansche grens gebracht, daar echter ter stond In hechtenis genomen, tot hij met het eerstvolgend stoomschip naar de Vereenigde Staten, die hij als woonplaats had gekozen, kon worden vervoerd. Voor zijn Russisch blad, dat onder andere redactie te Parijs bleef ver schijnen. schreef Trotzki destijds een scherpe beschrijving van zijn ervaringen met de Spaansche politie. Koning Alfonso, zijn re- gecring. zijn politie cn gendarmerie werden in dien „Spaanschen brief" in een zoo ge bogen spiegel vertoond, dat Trotzki. wanneer hij dit opstel op zijn zwerftochten niet is kwijtgeraakt, het wel bij zijn verzoek om toe lating zou kunnen voegen met eenige kans, in dit toeken te overwinnen. Trotzki. die van mooie phrasen en gebaren houdt, tracht nu de troef van het solidari teitsgevoel uit tc spelen met degenen, die zelf onder het oude regime hebben geleden en thans de leiding der revolutie op zich hebben genomen. Stellig, reeds zijn Spaansche com munisten en met hen allerlei obscure ele menten aan het werk, om de nieuwee orde de grootst mogelijke moeilijkheden in den weg te leggen. Trotzki heeft er echter voor treffelijk slag van. een bijzondere positie in te nemen, zoodat het hem ook werkelijk niet moeilijk zou vallen, tusschen zijn programma en dat van de agenten van Stalin in Spanje een dikke scheidende lijn te trekken. Boven dien belooft hij. gelijk ik uit dezelfde bron verneem, ook de Spaansche regeering. zich van propaganda en politieke activiteit te eenenmalc te onthouden en hij verklaart er ook mede accoord te zullen gaan, wanneer hem niet Madrid, maar Barcelona, of zelfs een andere Spaansche stad als woonplaats wordt aangewezen. Daardoor voorkomt hij niet alleen eventueele vrees van de Spaan sche autoriteiten, maar hij geeft ook een zekere geloofwaardigheid aan zijn verzoek, dat hij motiveert met zijn wankele gezond heid. voor welke het Spaansche klimaat wel dadig zou kunnen zijn. Dr. A. OHARASCH. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Accountantskantoor „H A A R L E M" Verspron ck weg 125 BELASTING-AANGIFTEN MUZIEK. Orkestvereeniging „Kunslkring". De uitvoering, die ditmaal werd gegeven in de groote schouwburgzaal van Thalia", kon me hier beter bevallen dan die van een vorig maal, toen „Kunstkring" genoegen moest ne men met de nevenzaal. De klank van het orkest verdraagt een grootere ruimte, en op het podium is plaats voor het talrijk bezette orkest. Eenlgszins als nadeel mochten we wel aanrekenen, dat de belangstellenden niet geheel dc zaal vulden, maar indachtig aan wat Handel eenmaal in 'n dergelijk geval zei: ,,'t hindert niet, zooveel te meer schalt het", heeft ons dit bezwaar weinig of niet gehinderd. Er was een enkele maal aanlei ding toe, dat een geheel bezette zaal beter zou voldoen, en wel in den aanvang van het concert, toen dc ouverture van Mozart's „Figaro" werd gespeeld. En wel in het door dilettantengczelschappen zoo weinig gegeven juiste tempo. Men kon gelukkig aan alles be merken, dat dit stuk degelijk was bestudeerd; de noten kwamen er netjes uit, En daar „Kunstkring" ook de blazers, hout zoowel als koper, goed bezet heeft, was er ook kleur- schakeering te over, zoodat nog ten leste een goed aangebrachte nuancecring genoeg was om de uitvoering dezer ouverture zeer te kunnen appreeieeren. Het gemis van trom bones doet zich voor de middenstemmen niet zoozeer gevoelen, wijl de volheid der klankgevlng wordt bewerkt door de beide traditioneele toetsinstrumenten, waarvan de bespelers een groote slagvaardigheid aan den dag legden. Alleen bracht de hooge bouw van het snaarinstrument mee, dat de bespe ler niet den dirigent in 't gezicht had, welk bezwaar hij opmerkelijk handig -onderving door het hoofd bijna evenveel malen naar links te wenden-als er maten geteld werden in de uitgevoerde stukken. En dat waren er heel wat. Massenet's „Scnes pittoresques" met de onderdeelen: Marche, Ballet, Ange lus. Fête bohemienne kunnen in geval van nekverstljving hier gelden als uitstekende heilgymnastiek, schoon wat te lang voort gezet. Men kan zeggen, dat de uitvoering ook hier zeer te prijzen viel. al blijven noodwen dig in het vccleischende slotdeel enkele no- tengroepen en ook somwijlen het klcurka- rakter der muziek te veel overgelaten aan de fantasie van den hoorder, die in velerlei gestalten (bezetting in fanfare, in harmo nie) dit stuk gelegenheid had te beluisteren. Bij Moskowski (Spaansche dansen no. 4 en no. 1) kon het klankkarakter ook zeer vol doen, wat echter allermeest geldt voor „Valse trlste" van Sibelius. Dit stuk. met blijkbare voorliefde gespeeld, gaf aanleiding extra tot de bemerking, dat de heer Vlessing goede zorgen besteedt aan kleurgeving en klank karakter; 't aanbrengen eener goede nuan ceering blijkt ook een belangrijk studie-on derdeel bij „Kunstkring" te zijn, en de resul taten waren voel- en zichtbaar bij dit stuk van Sibelius. Dat echter door een overgroot deel der aanwezigen blijkbaar liever werd gedanst dan beluisterd. De belangstelling was inzonderheid bij het vrouwelijk element ta melijk verdeeld. Misschien Is dit in IJmui- den gewoonte, maar ten opzichte van den solist van dezen avond mocht men toch deze gewoonte afleggen, ware 't enkel en alleen, uit een oogpunt van burgerlijke beleefdheid. Met zeer mooie stembeheersching, goed stijlbegrip cn technisch knap heeft de bari tonzanger de heer Luc. Louman de zangen van Schubert gegeven, en na de pauze meer dere liederen op Nederlandschen tekst, In zonderheid bij Schubert's „Aufenthalt" gaf hij veel mooie dingen, en in 't middendeel was een goed aangebracht voix mLxte van bijzonder schoone werking. Dat hij zich on gehinderd kon geven, dankte hij voor een niet gering deel aan de accurate, vlotte en Immer goed aanpassende pianobegeleiding van mej. Netty Vlessing. die terecht ook een uiterlijk teeken van waardeering mocht ont vangen in den vorm van fraaie lentebloe men P. J. KALT,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5