STATEN-GENERAAL. Bij Pijnen »g" ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 9 MEI 1931 TWEEDE KAMER 8 Mei. Ihi artikelen van de Drank* vet. Hoeveel percent heeft ..sterke drank"? De ver plichte splitsing' tusschcn tap- en slijtvergtinningen keert veer. Dc lijst van vragen. Vandaag is de artikelsgewijze bespreking yan de nieuwe Drankwet begonnen. De Kamer had aan het eind van den mi<E dag nog geen enkele wijziging in de besproken 4 arakelen weten aan te brengen. Op één na. De heer Boon n.l. verkreeg, dat de bepaling van het alcoholgehalte in alcoholhoudende dranken altijd moet worden teruggebracht itot het percentage bij een bepaalde tempera tuur. Vier artikelen op één middag! En er zijn 75 artikelen. De lezer, met ons lot begaan, zou misschien vermoeden, dat de Kamer tot aan het Zomerreces met de Drank wet bezig zal zijn. Zoo erg is 't gelukkig nog niet er zullen ook artikelen zijn, die eenvoudig kunnen worden doorgehamerd. Maar ietwat vlugger kón 't wel! De degens werden allereerst gekruist bij het bepalen van wat hot alcoholgehalte moet zijn van „sterken drank". De minister vroeg in de wet vast te leggen minimaal 15 pet. De heer v. d. Heide bij amendement, wenschte minimaal 1 pet. Een groot verschil! De bezwaren van Ds. v. d. Heide tegen 15 pet. waren voornamelijk paedagogische bezwaren. Hij vreesde, dat door des ministers definitie van ..sterken drank" in vele gezin nen het toch alcoholhoudende zoete advo caatje of de cherry brandy met grootere waardeering zou worden gedronken, nu de minister dat geen „sterken drank" wenschte te noemen. Hij wilde die foutieve suggestie niet. De heer Van Vuuren maakte de zeer juiste opmerking, dat de menschen, die „wat lek kers" wilien drinken, heusch niet eerst de Drankwet zullen raadplegen om te zien of de minister hun zoet glaasje met „sterken drank" bestempelt of niet. Minister Verschuur sprak den heer v. d. Heide, wanneer deze dan wettelijke suggesties op het publiek mo gelijk acht van een suggestie van zijn amen dement: dit amendement beschouwde wijn en bier niet als sterken drank, terwijl daarin meer alcohol kan zitten dan in menig zoet glaasje. „Wekt gij dan niet op tot het schen ken van bier en bourgogne?" vroeg hij. De minister had minder „suggestieve" ar gumenten. Hij wees den lieer v. d. Heide op een waarschijnlijk niet opgemerkt gevolg van zijn amendement en vermoedelijk is het dit argument geweest, dat Ds. v. d. Heide tot intrekken heeft genoopt. Het gevolg van het amendement zou geweest zijn ,dat hij of zij, die een „zoet glaasje" zou willen koopen, daarvoor per sé naar de slijterijen met ver gunning moeten stappen. En dat wilde ook Ds. v. d. Heide nog niet. Bovendien wees de minister er op, dat 15 pet. een natuurlijke grens is. Het alcohol percentage van dranken door gisting verkre gen is nooit meer dan 15 pet. Gedistelleerd gaat er altijd boven uit. Natuurlijk over schrijden sommige wijnen (niet als sterken drank aangemerkt) des ministers grens. De grensbepaling moet zei de bewindsman echter zoo min mogelijk willekeurig zijn en zoo zuiver mogelijk, maar overschrij dingen, hier en daar zijn niet te vermijden. Des ministers bezwaar tegen het amende- ment-v. d. Heide was, dat het alleen op uit zonderingen was opgebouwd. Het ontwerp-Slotemaker de Bruine tot het brengen van een nieuwe drankwet, had het tot nu geldend stelsel van de verplichte split sing tusschen tap- en slijtvergunningen ver vangen door een facultatieve splising. Waarom? Omdat er heel veel overtredingen te con- stateeren zijn geweest. Uit het oogpunt van versterking van den eerbied voor de wet poogde minister Slotemaker wat kon te lega- iiseeren. Minister Verschuur handhaafde die facultatieve splitsing toen hij de verde diging van het ontwerp aanvaardde! Tot eergisteren! De facultatieve werd een verplichte split sing, eergisteren. Hierin ligt een waarschuwing voor het pu bliek zooals de heer v. Vuuren terecht op merkte. Men moet n^it op een ontwerp bou wen, maar steeds wachten tot het wet gewor den is! Tusschen ontwerp en wet kan veel veranderen. De minister nl. is bezweken voor een alge- meenen aandrang uit de Kamer. Hij rede neerde aldus: „het verplichte splitsen tus schen tap- en slijtvergunningen heeft over tredingen opgeleverd. Maar de facultatieve splitsing bergt even groote nadeelen. Waar nu voor de Kamer deze nadeelen zwaarder wegen dan de eerste, waar dat gevoelen al gemeen bleek in de commissie van voorberei ding, daar wil ik zoo ver mogelijk de Kamer in het overleg tusschen de Kamer en de re geering haar tegemoet komen." Welke die bezwaren zijn? De heer van Vuuren somde ze op. De tap pers, die ook slijters wilden worden zouden een voorrecht krijgen boven de slijters, die ook tappers wilden worden. De eerste omzet ting is gemakkelijker en minder kostbaar dan de tweede. In de tweede plaats zou het aantal tap- en slijtvergunningen belangrijk toe nemen in aantal, meer dan de drankwet had bedoeld. En in de derde plaats zou de facul tatieve splitsing het gaan naar de tapperijen slijterijen, dus naar de tapperijen, met alle gevaar, daaraan verbonden hebben bevorderd. De Kamer koos voor den minister. Tegen Dr. Kortenhorst. Deze verdedigde de facultatieve splitsing, maar wilde de bezwa ren ondervangen. Vooral het bezwaar van het bezoek aan dc tapperij, wanneer men alleen maar drank wil koopen voor huiselijk gebruik, Hij stelde daarom een bepaling' voor, waarbij de facultatieve splitsing werd ingevoerd, maar op zulk een wijze, dat de houder van een tapvergunning, die in den vervolge zou willen gaan slijten, zulks alleen zou kunnen doen in een apart daarvoor ingerichte locnïi- teit, die van den openbaren weg af voor het publiek toegankelijk zou moeten zijn. Een phalanx van afgevaardigden verzette zich daartegen met den minister: de lieeren Oud. Snoeck Henkemans, van Vuuren, Smeenk. Allen betoogden, dat het amende ment heel mooi was. maar een bron van bui tengewoon gemakkelijk te ondernemen over tredingen. Dr. Kortenhorst liet zich overtuigen. En fcrok zijn amendement in. Men weet, dat er onder de huidige Drank wet een lijst is, waarop diegenen voorkomen, die een vergunning willen veroveren. In elke gemeente. Zulk een lijst zal er ook onder de nieuwe Drankwet zijn. Maar dan een andere, een ge zuiverde. Op de huidige lijst komen allerlei namen voor van menschen, die in het geheel niet voornemens zijn een zaak op te richten, maar eenvoudig een verkregen vergunning willen te gelde maken door verpachten or' anderzins. De nieuwe Drankwet wil alleen bona fide aanvragers. Nu het verpachten niet meer mogelijk zal zijn, zullen natuurlijk een aantal aanvragers afvallen, want de bewinds man is voornemens ook de bestaande lijsten te zuiveren. De nieuwe Drankwet wil alleen bona fide aanvragers. En eischt daarom, dat de aan vragers de bewijzen overleggen dat zij bij het verkrijgen der vergunning de beschik king zullen hebben over de localiteiten, waar voor zij dc vergunning aanvragen. Kunnen zij die bewijzen niet overleggen, dan worden zij door het gemeentebestuur niet op de lijst van aanvragers geplaatst. Dat is zoo gebleven, ondanks bezwaren van den heer van Hellenberg Hubar, ondanks een amendement van dezen afgevaardigde, dat de stemmen wist te verkrijgen van parle mentaire notabiliteiten als Dr. Nolens en Dr. Colijn, en toch verworpen werd. Met 41 tegen 14 stemmen. De heer van Hellenberg Hubar redeneerde aldus: wanneer de aanvraaglijsten gezuiverd worden, worden de aanvragers natuurlijk kleiner in aantal. Het aantal jaren gedu rende welke men wachten moet is dan na tuurlijk niet zoo groot als thans, met de vele niet bona fide namen. Maar zal toch altijd nog' wel een jaar of 5, 6 zijn. Hoe kan nu iemand vijf of zes jaar van te voren we ten, wanneer hij geen eigenaar van een huis is, of hij zes jaar later de beschikking zal hebben over een perceel, waarvoor hij de vergunning aanvraagt? De heer van Hellen berg Hubar, die het met welgevallen waar neemt, dat de lijsten gezuiverd zullen wor den, vreest echter voor de dringende bepa ling t.a.v. het ter beschikking hebben van de localiteiten fraude door schijnhuurcontrac- ten. Oók dat nadeel wil hij tegengaan. En daarom stelde hij voor, den eisch van de localiteit uit het ontwerp te doen veiwallen. Zijn amendement kon geen meerderheid bereiken, gelijk gezegd: van het wegvallen van dien eisch vreesde men een weerkeeren van een lijst als de huidige, waarop „rijp en groen" voorkomt. De Kamer is blijven steken in de bespre king van een amendement-v. d. Heide, dat de cantines wilde droogleggen. Des heeren v. d. Heide's partijgenoot Schaper en de oud minister van Oorlog van Dijk vreesden daar van een gaan van de soldaten naar gelegen heden, die minder ongevaarlijk zijn dan de cantines. De heer Schaper vertelde daarbij met een blijkbare gerepeteerde genieting van de la fenis van twee glaasjes goede jenever, na een zware marsch uit zijn tijd als milicien INTIMUS. UIT DE OMSTREKEN VELSEN VEREENIGING VOOR ZWAKZINNIGEN De vereeniging voor zwakzinnigenzorg hield gisterenavond een ledenvergadering in Van Eynthoven's Lunchroom te IJmuiden-Oost, onder leiding van den heer H. Groeneveld. Aan het jaarverslag over 1930 is het vol gende ontleend: De vereeniging voor zwakzinnigenzorg mag over het jaar 1930 niet ontevreden zijn. Zeer veel heeft zij te danken aan de krachtige medewerking van B. en W. en den raad der gemeente Velsen. Het aantal leden der vereeniging is ge durende 1930 van ongeveer 60 tot ruim 200 gestegen, tot welke stijging het dames comité belangrijk heeft bijgedragen. Bij het ministerie van Justitie werd aan gevraagd, tegen verminderden prijs enkele materialen uit opgeheven rijkswerkinrich tingen te mogen verkrijgen. Aan de secretaresse van de commissie in zake weldadigheidszegels werd verzocht om ook aan de vereeniging' een gedeelte van de opbrengst dier zegels af te staan. In de werkinrichting werkten het afgeloo- pen jaar 11 te werk gestelden, waarvan 2 afkomstig waren uit gestichten. Het werk bestond voornamelijk in het ma ken van cocosmatten, biezen- en gaatjes- matten en het vlechten van rietwerk. In totaal werd gedurende 1930 voor ruim 1500 afgeleverd. De werkmeester vervaardigde niet minder dan 4 cocosstriktafels en een pers, waar door een groote besparing op de uitgaven werd verkregen. Twee leerlingen der school van B. L. O. werden in 1930 naar de gezondheidskolonie voor zwakzinnigen te Ede gezonden en ble ven daar 4 weken. Redenen van financieelen aard gedoogden een langer verblijf aldaar helaas niet. Dank werd gebracht voor het gemeentelijk subsidie over 1931 De wethouder voor sociale zaken, de heer D. F. G. Schilling is namens het college van B. en W. aangewezen als lid van het bestuur. De heeren H. Groeneveld en A. ten Broeke werden als bestuursleden herkozen, terwijl het bestuur met de heeren R. de Boer en W. Davidson werd uitgebreid. BEVOLKING. De bevolking der gemeente Velsen bedroeg op 1 Mei 1931 21126 mannen en 20823 vrou wen, dus in totaal 41949 personen. Er is een vermeerdering te constateeren over de maand April van 226. IJ MUI D EN DE CRISIS IN I1ET VISSCHERIJBEDRIJF. Conferenties. Nadat Vrijdagmorgen een conferentie was gehouden tusschen het gemeentebestuur en het bestuur der redersvereeniging, had des avonds een conferentie plaats tusschen het gemeentebestur en het bestuur van de IJmuider Federatie, aangesloten bij den ccn- tralen bond van Transportarbeiders en van den bond van Christelijke fabrieks- en transportarbeiders. Beide conferenties werden ten stadliuize, INGEZONDEN MEDF/JEELINGEN a 60 Cts. per regel. en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mijnhardt's Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders Kiespijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Reumatiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstillende poeders. Op poeders en doos siaat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar oij Uw drogist. onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden. Er konden ons nog geen mededeelingen gedaan worden. EVANGELISCHE GEMEENSCHAPSBOND. Door de Evangelische Gemeenschapsbond in Noord-Holland zal op Hemelvaartsdag een landdag gehouden worden qp een terrein aan de Verloren van Themaatlaan. Een viertal sprekers zal het woord voeren, het Chr. fan farecorps Juliana te iJmulden (O.) en het zangkoor Eben Haëzer verleenen hun mede werking. DE NIEUWE BRUG BIJ DE KENNEMERLAAN. HEDENMORGEN VOOR HET VERKEER GEOPEND. Zooals wij reeds eerder mededeelden, werd hedenmorgen zonder eenig officieel vertoon de nieuwe betonbrug aan het begin der Kennemerlaan voor het verkeer open gesteld. In overleg met B. en W. besloot de dienst van openbare werken de brug niet langer voor het verkeer gesloten te houden, hoewel deze nog niet geheel klaar is. Mede in verband met den zeer smallen spoor-overweg, waar, door de afsluiting van het verkeer op de oude brug, een zeer drukke passage was, is de openstelling van de nieu we brug verhaast. Wij laten hieronder een en ander over de nieuwe betonbrug volgen: Men heeft twee rijwegen op het brugop- pervlak aangelegd, elk van 6 Meter breed, gescheiden door een vluchtheuvel van het rij meter breedte. Aan weeszijden van het rij - oppervlak zijn drie meters breede trottoirs. Achter de beide betonnen „leuningen" zijn horizontale beschermplaten aangebracht om te voorkomen, dat de onvoorzichtige jeugd op de een of andere wijze met de stroomdraden in aanraking zal komen. Het rij-oppervlak bestaat uit ijzerliggers, waartusschen zich een betonnen vloer be vind. De ijzerliggers zijn in kokers van ge wapend beton „ingebouwd" om tegen het roesten beschermd te zijn.De geheele brug is vervaardigd van hoogovencement, terwijl de vleugel en front-muren uit stampbeton be staan. De brug, die het zwaarste verkeer zal kunnen torsen, bestaat uit twee overspan ningen van resp. 12.40 meter met in het mid den een steunpunt. De helling in den rijweg loodrecht op de as van de brug bedraagt 2 1/2 cM. per meter en in lengterichting 1 c.M. Het geheel is zoodanig geconstrueerd dat later eventueel ook een tram over de brug kan rijden. Teneinde de druk op het rijvlak zoo gelijkmatig mogelijk te verdeelen zijn z.g. „koppelbalken" aangelegd, die den hoogeren druk van den eenen ligger afvoeren naar een minder zwaar belasten ligger. De Nederlandsche Spoorwegen hebben f 15000 ln de kosten bijgedragen, onder zekere voorwaarden. Het geheel maakt een grootschen indruk en de ontwerpers van de brug hebben alle eer van hun werk. Door den dienst van openbare werken wer den onder leiding van den wethouder J. C. Dunnebier en den directeur van dien dienst, de heer E. Brader de voorbereidende werk zaamheden verricht. Het werk werd gegund aan de Algemeene Beton Company te 's-Gravenhage. De aan- nemingssom bedroeg f 114.000. Op 24 Augustus 1930 werd begonnen onder leiding van den adj.-directeur van open bare werken Ir. H. J. Puister, die het geheele werk leidde. De brug voorziet in een lang gevoelde be hoefte. Het zal een ware uitkomst blijken te zijn dat het snelverkeer niet meer over den zeer nauwen overweg bij de Julianakade behoeft te loopen en alles door de breede Kennemerlaan geleid kan worden. DE CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF Gecombineerde Vergadering. Naar men ons mededeelt zal a.s. Maandag een gecombineerde vergadering worden ge houden van -hoofd- en afdeellngbestuurders van den Nederlandschen Bond van Chr. Fa brieks- en Transportarbeiders, de IJmuider Federatie aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders en de Centralen Bond van Transportarbeiders inzake bespre king crisis in het vlsscherijbedirijf. SANTPOORT AANRIJDING. Gistermiddag werd op het krulsp'fwt Süage- lingerweg—Kruidbergerweg door een vracht auto een jongedame aangereden. Zij, die het ongeluk zagen gebeuren, vreesden het ergste, doch na geneeskundig onderzoek bleek het niet noodig, dat het verkeersslachtoffer naar een ziekenhuis werd vervoerd. Per welwillend beschikbaar gestelde luxe auto werd zij huiswaarts gebracht. Haar fiets was deerlijk beschadigd. INBRAAK, f 1000 gestolen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij den heer Philippo in de Molen straat. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde der woning heeft (of hebben) de dader (s) zich toegang verschaft. Er wordt een bedrag van ongeveer f 1000 vermist. De bewoners hebben niets gemerkt. Met behulp van een speurhond heeft de politie hedenmorgen een uitgebreid onderzoek inge steld. Hierover konden echter nog geen nadere mededeelingen worden verstrekt. HILLECOM SCHOOLGELDREGELING MET HAARLEM. Aan den raad zal een voordracht worden aangeboden om het contract met het Chr. Lyceum te Haarlem te verlengen tegen een tarief van 400 per leerling en per jaar, ter wijl voor de leerlingen uit deze gemeente die te Haarlem inrichtingen van middelbaar of hooger onderwijs bezoeken met de gemeente Haarlem een contract zal worden gesloten tegen een tarief van 500 per leerling en per jaar;oorspronkelijk bedroeg ook dit 400 per jaar. Vair de ouders of verzorgers der leerlingen zal een retributie worden geheven volgens de bestaande regeling, doch zij zullen de in het laatst genoemde geval de extra 100 bij moeten betalen. Het zal zeer de vraag zijn of de gemeente raad dit voorstel zonder meer aanneemt, ter wijl begrijpelijkerwijs hiervoor bij de betrok ken personen groote belangstelling bestaat, bestaat. GRONDVERKOOP. De heer J. J. de Schipper te Amsterdam heeft den wensch te kennen gegeven het stuk grond naast het Badhuis aan te koopen voor woningbouw. Binnen afzienbaren tijd zal dus het terrein aan deze zijde der nieuwe Haven ook geheel bebouwd zijn. Burg. en Wefch. zullen den raad een voor dracht in dien geest aanbieden. PERSONALIA. Tot tijdelijk kassier-portier aan dé gemeen telijke zweminrichting is met ingang van 11 Mei benoemd de heer L. Visser, alhier. Tot tijdelijk administrateur van het bedrijf der bad- en zweminrichting ls benoemd de heer J. M. Martens, commies ter secretarie. VERKEERSSTORING. Vrijdagmiddag brak op de Weerestenstraat van een vrachtauto, met koeien beladen, de as. Gedurende eenigen tijd was op dezen drukken weg het verkeer daardoor in de war, waarom de politie een verkeerspost plaatste. Later werd de auto door een kraanwagen weggesleept. GOEDKEURING ROOILIJN. Ged. Staten hebben de nieuwe voorgestelde rooilijn voor de Vinkenlaan op 8 Meter en voor de Beekkade op 7 Meter goedgekeurd. Zooals onze lezers weten is hierover in den raad zeer veel te doen geweest. In de toe komst zal de toestand daar dus zeer verbete ren. wórden, telialve aan het Hoofdkantoor Grooïe ITouTstraat 93, Te Haarlem, eri het Bijkantoor Kennemerlaan 42, te IJmuiden, eveneens bij de volgende adressen aangenomen. HAARLEM-NOORD bij den Agent: P, Benjert, Bantamstraat 23 HEEMSTEDE: bij de Agenten": Th'. A". Ter meer, Binnenweg 177 en J. W. van Wageningen, Borneo- straat 6; ZANDVOORT: bij den Agent: K. Zwemmer, Verlengde Koningstraat 85; BENNEBROEK: bij den Kantoorhouder van het Hulppostkantoor HILLEGOM bij den AgentJ. Slagboom, Brouwerslaan 7; LISSE: bij den AgenT: J. Landkroon, Heeren weg 39 a; SPAARNDAM: bij den AgentB. W. Koelman HALFWEG: bij den Agent: S. Jienstra, Wilgenlaan 60; SANTPOORT: bij den AgentT H. Zonneveld, Hoofdstraat 444;' VELSEN-NOORD: bij den Agent: J. J. Wesselius", Melklaan 62; BEVERWIJK: bij den AgenT: P. Kaspers* Groenelaan 11; HOOFDDORP: bij den Agenï: C. Stroom er, Parklaan WEU W-VENNEP bij den Agent J. van Stam* Dorpsstraat 30. Ook dc COURAXTKNBEZORGERS belasten zich met het aannemen van Abonnementen en Advertcnticn, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel BIJ VETZUCHT, jicht en diabetis verbetert het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater de maag- en darmfunctie en bevordert de spijs vertering op blijvende wijze. Onderzoekers op het gebied der stofwisselingsziekten ver klaren met het „Franz-Josef"-water schitte rende resultaten te hebben bereikt. HILLEGOM'S GEMENGD KOOR. De heer C. Vis, alhier, zal in plaats van den afgetreden dirigent Jan Booda, als direc teur van het groote koor optreden. Het Kinderkoor krijgt een paar maanden vacantie, gedurende welken tijd zal getracht worden een nieuwen directeur te vinden. R.K. KIES VEREENIGING „SANTPOORT-STATION". Op de vergadering van de Kiesvereeniging „Santpoort-Station" had Donderdagavond de candidaatstelling voor de aanstaande ge- meenteraadsverkiezingen plaats. De voorzitter zette uiteen, dat een Comité van Actie voor Santpoort-Station is gevormd, dat eenige candidaten heeft genoemd, n.l. de heeren: 1. J. P. Handgraaf, Santpoort station; 2. P. Van Zu-tphen, IJmuiden-Oost; 3. H. Sombroek, Santpoort-Station; 4. J. van Beem Santpoort-dorp; 5. A. Th. Tieman, IJni-uiden; 6. J. J. van Duin, Santpoort-dorp 7. L. H. Rings, Santpoort-Station; 8. W. Joos- ten, Santpoort-Station. De vergadering kon zich met deze namen vereenigen. Vervolgens werd overgegaan tot stemming over de volgorde der candidaten. In die volg.- orde kwam geen verandering. DE BEVREDIGENDE OPLOSSING HET COMMUNIQUé. Hieronder laten wij den tekst volgen van het communiqué der raadscommissie inzake de lezingen van den heer Scheps. Aan de Burgerij van Hillegom. •De Commissie, door den Raad in zijn ver gadering van 24 April j.l. ingesteld, beoogen- de, met ter zijdestelling' der schuldvraag een bevredigende oplossing te verkrijgen, inzake de lezingen, uitgaande van de Protestantsche Debatclub te Amsterdam, deelt als resultaat dier onderhandelingen het volgende mede. De Protestantsche Debatclub zal haar lezingen te Hillegom staken. Opgericht is de Vereeniging tot Verdieping van het Pro testantsche Bewustzijn, die zich voorstelt om op vriendschappelijke wijze 'te arbeiden en om alles, wat naar het agressieve zweemt en andersdenkenden kan kwetsen, zorgvuldig te vermijden. De Commissie is dankbaar voor dit resul taat en vertrouwt, dat de burgerij deze quaestie als afgedaan zal beschouwen, onrust, welke betreurd wordt, zal verdwijnen en weer op vreedzame wijze zal worden samen geleefd. Hillegom, 8 Mei 1931. De Commissie voornoemd, PONT, Voorzitter. J. O. VERMEER, Secretaris. HEEMSTEDE WELDADIGHEIDSVOORSTELLINGEN. L Ten bate van het Kleuterhuis te Heem stede zullen op Vrijdag 15 Mei a.s., des avonds te half negen en Zaterdag 16 Mei. des mid dags te drie uur in het Vereenigingsgebouw Heerenweg ïpi weldadigheidsvoorstellingen worden gegeven. De op te voeren stukken zijn „Betje" door Max Maurey; „Waar zijn de lucifers van Georges Courteline en „De Chauffeur" van Max Mauty. BENNEBROEK ZANGCONCOURS. Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) houdt de Ring Leiden en Omstreken van Christe lijke Zangvereeniigingen weder een. groot Christ. Nationaal Zangconcours, waaraan niet minder dan 33 koren deelnemen, op het buitengoed „Huize Bennebroek" te Benne- broek, welwillend voor dit doel afgestaan door freule A. Willink, Ambachtsvrouwe van Ben- nebroek. Des morgens half elf zal dit concours of ficieel geopend worden door Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek, burgemeester van Bennebroek. MEENINGEN OVER DEN NIEUWEN G.-G. „EEN ONBESCHREVEN BLAD". Het Alg. Hbld. geeft de opinies weer van eenige bekende personen over den nieuwen gouverneur-generaal jhr. mr. B. C. de Jonge. De oud-G. G. mr. D. F o c k noemde hem „een man, die weet wat hij wil en van wien verwacht mag worden, dat hij het gezag zal weten te handhaven". Dr. H. C o 1 ij n, die mr. De Jonge van het departement van Poloniën haalde en aan het departement van Financiën verbond als chef van zijn kabinet verklaarde, dat hij den heer De Jonge had leeren kennen als een man met een gaaf, eerlijk karakter, recht door zee. Wat het in Indië te voeren beleid betreft, is de heer De Jonge gelijk een onbeschreven blad. De heer Colijn acht het het meest voor de hand te liggen, dat de door den nieuwen gouverneur-generaal te volgen richting zal zijn de richting van den minister van Kolo niën, Het Kamerlid m r. A. M. J o e k e s begon met te verklaren, dat hij op zichzelf over ca paciteiten en karakter van den nieuw be noemde niet kon oordeelen. In het algemeen acht hij het wenschelijker, dat iemand, die Indië persoonlijk kent, daar de leiding krijgt. Doch hij voegde hier onmiddellijk aan toe, dat dit onder de omstandigheden geen overwe gend bezwaar hoef te zijn. Wel acht hij het een bezwaar, dat iemand, die in de laatste ja ren rechtstreeks eerst als directeur, daarna als commissaris betrokken is geweest bij een van de grootste in Indië werkende maatschap pijen. deze positie gaat verwisselen met dia van gouverneur-generaal.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10