R ij Scheren iPIIROL FINANCIEELE KRONIEK. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 9 MEI 1931 Nieuw aanbod op tie New-York- sche effectenbeurs. De scherpe daling van Sfceelshares. De kwar- taalstaat geeft slechts cijfers. Een sterke positie. Ietwat betere ten- denz voor Margarine-Unie en Kunst- zijde-aandeelen. Rubber- en Sui kerwaarden iels beter.. De vrees voor buïtezilandschc belegging houdt aan. Men vraagt zich in en om de effecten beurs te New-York met groeiende onrust af, waar het nog steeds aanhoudende aanbod van fondsen vandaan komt. Het is wel waar, dat er op de goederenmarkten nog altijd geen verbetering intreedt, dat voor tin, lood, katoen, koper, etc. de prijzen verder zijn te- ruggeloopen, dat bedrijfsontvangsten bij de grootc industrieele en handelsondernemin gen, zoowel als bij de spoorwegen tot dusver nog steeds dalen, dat dividenden worden ver laagd en wat dies meer zij maar hebben deze feiten niet reeds van tevoren invloed op de beurzen uitgeoefend en raakt men op de fondsenmarkten eindelijk niet eens uitver kocht? De vraag is wel van belang. Want New-York oefent met zijn dagelijks dalende koersen opj alle beurzen een zwaren druk uit en staat een nivelleering der geldkoersen in den weg. Dat de effectenbeurs een zuivere afspie geling is van den economischen toestand en van de mentaliteit der fondsenhouders, ge- looven we niet. Althans nu niet. Want sinds de laatste dagen hebben te New-York ge forceerde opruimingen plaats gehad voor rekening van vatstgeloopen firma's, die weer anderen meesleepen. Daar komt bij, dat vele beleggingstrommels, voor zoover ze aandee- len bevatten, zwaar worden gehavend en de houder, uit vrees voor meerder kapitaalver lies in arren moede tot verkoop overgaat. Wat bijvoorbeeld te zeggen van de aandee- der der United States Steel Corporation, de grootste staal trust ter wereld, die op een verleden van dertig jaar kan terugzien, waar in zij zich heeft ontwikkeld tot een bedrij vencomplex, dat een gansche stad beslaat en welker financieele positie zoozeer is ver sterkt, dat de totale reserven, (afschrijvin gen) c.a. de helft bedragen van de boek waarde der eigendommen en de nominale waarde van het gewone aandeelenkapitaal overtreffen. Weinig minder dan een milliard dollars heeft deze Amerikaansche ijzer- en staaltrust sinds haar oprichting ter zijde gelegd. Zij heeft steeds matige dividenden uitgekeerd, den laatsten tijd op den voet van 7 pet. per jaar voor de gewone aandeelen en haar aandeelen loopen thans naar den pari- koers, nadat ze in 1Ö29 nog 260 pet. inl930 nog 153 pet. hebben genoteerd, Natuurlijk zijn de inkomsten bij deze trust scherp verminderd. Vóór afschrijvingen be droegen de netto's in het eerste kwartaal 1931 slechts 19 1/2 millioen tegen 23 mil- Hoen in het laatste kwartaal van 1930 en 50 millioen in het eerste kwartaal van 1930. Het dividend op de gewone aandeelen is ondanks kleinere afschrijvingen niet verdiend. Wordt echter wel betaald en de vraag dringt thans, hoelang deze betaling nog zal aan houden. Niemand weet dat. Ook de directie niet; want de beantwooring hangt af van de bedrijfsontwikkeling' in de naaste toe komst. Een moedgevend verschijnsel is de langzame toeneming der maandontvangsten sinds December 1930. Het kan dus nog wel wat meevallen en die niet behoeft te verkoo- pen zal zeker weer hoogere koersen zien. Zulke fondsen zijn er natuurlijk veel meer aan de New-Yorksche beurs, en ook te Amsterdam. De groote suikermaatschappijen tabaksmaatschappijen, en scheepvaartmaat schappijen hebben in de meeste gevallen vol- DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL. LEVENS-BIJZONDERHEDEN. Onze Haagsehe correspondent schrijft: Oud-minister de Jonge benoemd tot Gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indie! Slechts enkele zeer ingewijden kunnen ge weten hebben dat hij zou worden uitgenoo- digd. Immers: er werden wel veel namén ge noemd, maar 'ben beslissing in den Minister raad kan eerst in de laatste dagen genomen zijn geworden. De Pers, in den Haag gezeteld of vertegen woordigd en niet alleen de Nederlandsche Pers zat op het vinketouw, maar er behoeft niet aan getwijfeld te worden: niemand heeft aan Jhr. de Jonge ook maar gedacht. Wei werden er talrijke andere hamen genoemd en van allen werd gezegd en betoogd, dat hij groote kans had. Jhr. de Jonge is een koloniaal „homo novus", een nieuwe man. Hij heelt geen -koloniaal- politieke antecedenten. De beteekenis daar van ten goede moet men niet te gering schat ten. Alle genoemde canaidaten het was zoo langzamerhand een heel rijtje geworden hadden een verleden (natuurlijk in de on besproken beteekenis des woords). Er was over hen geschreven of er zou over hen ge schreven worden, zoodra zij benoemd zouden zijn geworden in termen, die niet voor twee erlei uitlegging zouden vatbaar zijn. Elk dei- genoemden zou deining hebben veroorzaakt in de Indische maatschappij. De hoogheid van het ambt, dc onaantast baarheid, het objectieve ervan wordt bevor derd door de benoeming van een man, die niet, als dc anderen, gevoelsreacties gaat op wekken. Zulk een benoeming is die van Jhr, de Jonge. Wat van hem te zeggen in verband met de hoofdvragen van de Indische1 politiek? Dit allereerst, dat hij van een meening daarover naar bu t e n nog nooit heeft doen of kun nen doen blijken. De problemen staan frisch tegenover hem, hij heeft zich nog niet vast gelegd op verschillende vragen. Wat b.v. wel het geval zou geweest zijn met Dr. Colijn, die steeds een der meest ernstige candidaten ge weest is voor den troon van Buitenzorg. Wij denken aan de bestuurshervormiug b.v., aan Dr. Colijn's bekende boek. Deze mogelijkheid van een frisschen kijk op de koloniale dingen wordt versterkt door de persoon van den nieuwen landvoogd, die steeds van een frisschen kijk op de dingen heeft blijk gegeven. 1-Iij is een man van zelfstandig oordeel, die niet aan maximes vastzit, geen doctrinair man is. Jhr. dc Jonge zal al moge hij dan als „behoudend"' wor- 1 doende reserven om den kwaden tijd te kun nen doormaken. Zoo werden bijv. deze week te Amsterdam de aandeelen der Unilever gestimuleerd, door de mededeeiingen ter jaarvergadering dat er in 1930 f 35 millioen door verschillende fabrieken was afgeschre ven en de maatschappij financieel in sterke conditie verkeert. Men blijft ook goed te spreken voor Kunstzijdeaandeelen. Het ver slag van de Hollandsche Kunstzijde In dustrie, die aandeelen in verschillende on dernemingen bezit, ziet er niet eens zoo kwaad uit. De winst op kunstzijde heeft nog f 2.272,944 bedragen tegen f 2,è99.605 in het vorig jaar. Ook voor de aandeelen Aku be staat de laatste weken een tamelijk vaste stemming, hoewel dit in de koersen niet uit komt wegens de algemeene depressie, waar onder de beurzen gebukt gaan. Telkens weer moet worden herhaald, dat de fondsenhandel niet kan opleven, zoolang de prijzen der stapeldroducten blijven terug- loopen. Want hierin ligt de aanwijzing dat de koopkracht nog steeds vermindert. En in vele bedrijven doen de gevolgen der crisis zich eerst thans in vollen omvang gelden gelijk bijvoorbeeld in de kwartaalscijfers der Steeltrust is uitgekomen. Dit wekt bij het fondsenhoudend publiek ontmoediging. De koersval op de effectenbeurzen is reeds in September 1929 begonnen en is tot dusver nog niet geëindigd. Dat af en toe weer nieu we fondsen worden meegesleept, zooals aan deelen Koninklijke, maakt het vanzelf niet beter. Het verslag wordt met eenige spanning tegemoet gezien, evenals dat van Philips. Men hoopt daarin indicaties te vinden voor de toekomst, hetgeen wei weer zal tegenval len. Wat bij ondernemingen als deze thans den koers moet stimuleeren, is de weten schap, dat in de bedrijven een krachtige re serve is opgebouwd, dat ze naar de meest moderne begrippen van koopmanschap wor den gevoerd en er menschelijkerwijze ge sproken, geen gevaar bestaat, dat zij deze moeilijke tijden niet te boven zullen komen. Erger is-het gesteld met de minder kapi taalkrachtige rubberondernemingen, die smachtend uitzien naar elke fractioneele ver betering van den rubberprijs, Gelukkig was ze er deze week, telkens klampt men zich weer aan een nieuwe stroohalm vast in de hoop dat er eindelijk een zoo sterk zal zijn, dat men zich drijvende kan houden. Dr. Ber nard, een rubberexpert uit Indië, thans in Europa, werkt nog aan een restrictieplan. Maar groot zijn zijn kansen op slagen zeker niet. Met rubberwaarden werden ook Suiker- aandeelen wat hooger verhandeld. Men heeft den indruk, dat de laagste prijzen be reikt zijn. De Visp heeft uit den nieuwen oogst 1931 een kleine partij verkocht a f 7 1/2 waarmee de beste ondernemingen in elk ge val hun productiekosten nog kunnen goed maken. Overigens is de toestand op Java nog weinig rooskleurig. Op de Beleggingsmarkt treedt de voor liefde van ons publiek voor goede obligaties nog altoos sterk aan het licht. Op de vrije inschrijvingen voor de Staatsleening 1931 wordt niets toegewezen, hetgeen trouwens uit de koersverhouding met de oude obliga ties 1918 wel was op te maken. In de maand April was hét emissiebedrijf tamelijk leven dig, maar waren het toch meest binnenland- sche conversies. Hetgeen we ook voor een algemeene opleving van het bedrijf noodig hebben, een internationale uitwisseling van geld en goederen op ruimere schaal, laat nog steeds op zich wachten. Wegens gebrek aan vertrouwen. Geld op prolongatie in verband met de maandwisseling, tijdelijk oploopend tot 2 1/2 pet., zakte tegen het eind der week weer tot 1 3/4 pet. in. Overigens is de beurs- stemming de laatste dagen er niet slechter op geworden. LETTING-A. 1 den aangekondigd toch niet geneigd zijn tot een „reactionnaire" politiek. Dat er in de inlandsche maatschappij „groei" zit, zal hij weten te constateeren en te erkennen. Aan den anderen kant is Jhr. de Jonge niet een man, die door zijn optreden het gezag zal ondergraven. Hij is iemand, die weet wat hij wil, iemand van terughouding, die beseft geen woorden te moeten spreken, welke hij later zal moeten verklaren en moeten interpreteeren. Jhr. de Jonge is een regent, en staat ne- kend als een bekwaam, flink, doortastend, maar ook bezonnen man. Bovendien een aan gename figuur in den omgang. Men kan niet anders doen dan hoopvol het bewind van Jhr. de Jonge afwachten. Een „nieuwe man". Toch niet iemand, die op koloniaal gebied geen kennis heeft. Niet alleen, dat hij een zeer eervolle en vlotte loopbaan heeft gehad aan het departement van Koloniën, niet alleen, dat hij in den mi nisterraad' tijdens den wereldoorlog met den grooteren, den wereldkant der koloniale vra gen in aanraking is geweest, ook als direc teur der Koninklijke Petroleum-maatschappij heeft hij koloniale ervaring opgedaan en na tuurlijk allereerst van de economische zijde. Thans nog is hij commissaris van de Konink lijke, een functie, die uiteraard wordt neer gelegd, zoodra hij zijn benoeming heeft aan vaard. Als directeur van de Koninklijke heeft hij een reis van 6 maanden in Indië onder nomen, in gezelschap van Prol'. Dr. Gerretson, destijds ook aan de Koninklijke verbonden. Het zou ons niet verwonderen, wanneer de- aandacht op Jhr. de Jonge gevestigd is ge worden door Dr. Colijn, die voor den nieuwen landvoogd al meer den weg heeft geopend, waarlangs zijn bekwaamheden tot ontplooiing zouden kunnen komen. Dr. Colijn bracht den toenmalige» referendaris van Koloniën naar „Oorlog", Dr. Colijn moet ook op zijn benoe ming tot directeur der „Koninklijke" niet zonder invloed zijn geweest. 1-Iet ls een toevalligheid, dat Jhr. de Jonge een zwager is van oud-minister van Karne- beek in den laatsten tijd ook een der „fa vorieten" voor den landvoogdelijken zetel. LOONACTIE HOVENIERS TE HAARLEM EN OMGEVING. Men schrijft ons van arbeiderszijde: Door de grootste Werkgevers zijn de con tracten met de drie samenwerkende bonden weer ongewijzigd met een jaar verlengd. Aan de overige is ook weer een concept contract toegezonden, met verzoek dit con tract te teekenen. De arbeidersorganisaties verwachten dat het dit jaar niet tot een scherpe actie za! behoeven te komen, omdat weer meerdere werkgevers hunne volle mede werking aan een uniforme regeling hebben toegezegd, INGEZONDEN IVIEDEDEELINGEN a 60 Cffs. per regel. geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men .vóór het inzeepen de huid even in wrijft met slechts een weinig In dooien v,n 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoih. en Drogisten. DE NIEUWE HAARLEMSCHE RAAD. Vermoedelijke samenstelling. ZIJ DIE GAAN EN ZIJ DIE KOMEN! Den dag na de Provinciale Statenverkie zing hebben wij een berekening gemaakt hoe de raadsverkiezingen te Haarlem zullen ver- loopen als de stembusuitspraak van 22 April als maatstaf genomen kan worden. Onze berekening was: R.-K. 10 a 11 zetels (thans 11) S.D.A.P. 12 zetels (thans 12) Vrijheidsbond 3 a 4 zetels (thans 4) A.-R. 3 zetels (thans 3) V.-D. 3 zetels (thans 3) Christ.-Hist. 3 a 4 zetels (thans 3) Middenstandspartij 1 zetel (thans 1) Communisten 2 zetels (thans 2) Er is dus zeer veel kans, dat er weinig ver andering in de sterkte-venhouding der par tijen komt. Als de samenstelling onveranderd blijft, zullen de partijen de volgende vertegenwoor digers in den raad krijgen: W J. B. van Liemt, M. L. A. Klein, A. J. Loerakker, J. Ph. Castricum, Mr. Dr. F. A. Bijvoet. H. J. L. Klein Schiphorst, Ch. C. Wolff, G. I-I. Weustink, J. G. van Kessel, P. J. M. van Tetering en mevr. J. A. Hoekstra- Zethof. Niet terugkeeren dus de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en H. J. M. Barrels, die beiden verklaard hebben geen nieuwe candidatuur te wenschen. Voor het eerst zouden dan gekozen wor den de heeren G. H. Weustink en P. J. M. van Tetering. S. D. A. P.: M. A. Reinalda, Mr. J. Gerritsz, J. Joosten, mevr. M Maarschall-Komin, J. A. Scholl, W. Koppen, M. Meyers, mej. W. G. van Vliet, F. Kesrv/olf, M. H. Groenendaal, D. J. A. Wes- terveld en A. Mars. Dan zouden niet terugkeeren de heeren E. J. Stam en H. de Vos. die nu als 15 en 17 op de candidatenlijst zijn geplaatst. In hun plaats zijn nu als 11 en 12 gesteld de heeren D. J. A. Westerveld en A. Mars. Vrijheidsbond: Vincent Loosjes, G. Adrian, mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi en J. W. van Santé. Mej- M. C. Ber-denisKvan--Berlekom heeft- geen nieuwe candid.at.uur gewenscht, haar plaats zal vermoedelijk: worden ingenomen- door mevr. Mr. Scheltema-Conradi. A.-R.: G. Wolzak, M. de Braai en C. J. M. Baas. Deze drie heeren hebben ook thans zitting voor deze partij. V. D.: Mr. M. Slmgenberg', A. G. Boes en Mr. L. G. van Dam. De heer H. Heidstra die nu zitting In, den raad heeft, is No. 4 gezet. Als de Vrijzinnig-Democraten op 3 zetels blijven, zal Mr. van Dam de plaats van den heer Heidstra in den raad innemen. C.-H.: W. Roodenburg, Joh". Visser en Mr. W. de Rijke. De heer J. Mizerus heeft geen nieuwe can didatuur gewenscht, vermoedelijk zal zijn plaats in den raad worden ingenomen door Mr. de Rijke. Communisten: L. Peper en G. Oversteegen die ook thans zitting hebben. Middenstandspartjj; W. A. J. van de Kamp, die ook nu deel van den raad uitmaakt. Verder zijn nog candidaten gesteld door de R.-K. Volkspartij en de Christ.-Dem. Unie. Als de verkiezingen verloopen zooals hier boven geschetst is, zouden er 7 nieuwe raads leden hun intrede op het Prinsenhof doen. PERSONALIA. De heer A. Tillema te Bloemendaal is te Leiden geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen. UITGAAN. „MENSCHEN IN 'T HOTEL". Maandag 11 Mei geeft de Kon. Ver. „Het Nederl. Tooneel" (directie Saalborn en Ver beek) in den Stadsschouwburg te Haarlem wegens het groote succes nog een laatste voorstelling van „Menschen in 't Hotel", too- neelspel in 3 bedrijven Vicky Baum met Else Mauhs (ais gast). Regie Joh an de Meester Jr. WAALSCHE KERK. Zondagavond a.s. zal de dienst ïn de Waalsclie Kerk geleid worden door Pasteur D. Pons, délégué de l'Eglise Vaudoise d'Italie (de oude Waldenzer Kerk). Pasteur Pons zal een lezing houden over den toestand van het Protestantisme in Italië. DE BESTUURSWISSELING TE BUITENZORG. KONINKLIJKE BESLUITEN VERSCHENEN. Vrijdag is verschenen het Koninklijk Be sluit No. 6, waarbij aan jhr. mr. A. C. D. de Graeff, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen, eervol ontslag is verleend als Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, met ingang van den dag in September, waar op zijn opvolger de landvoogdij zal aanvaar den en K. B. No. i, waarbij jhr. mr. B. C. de Jonge met ingang van dien datum is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, i ONDERWIJZERES SCHANDELIJK OVERVALLEN. Geblinddoekt en mishandeld. DE DADER NIET GEVONDEN. Vrijdagmorgen is de onderwijzeres mej. Dijkman uit Zutfen en werkzaam aan da R.-K. school te Klarenbeek, door een onbe kend man aangerand. Mej. Dijkman liep van het station Kla renbeek het boschpad over, aangezien deze route naar de school korter was. Op een stl gedeelte werd zij onverhoeds aangegrepen, op den grond geworpen, geblinddoekt en mishandeld. Een hevige worsteling volgde, waarbij het meisje, volgens haar verklaringen, den man een vinger heeft afgebeten. De aanrander gaf mej. Dijkman met een mes hierna 2 ste ken, nl. één in den buik en één in den hals. Verder kreeg zij nog eenige snij wond en aan de handen. Door haar luid en onvermoeid voortgezet hulpgeroep werd de man tenslotte bang en vluchtte hij in het bosch. De onmiddellijk ontboden geneseheer, dr. Van Heuven, uit Voorst, heeft het meisje, dat hevig bloedde, naar het ziekenhuis te Zutfen vervoerd. Hoe wel haar toestand vrij ernstig is, kon zij des middags door de politie worden gehoord. De meentepolitie heeft met een politiehond on middellijk de geheele omgeving afgezocht, doch tot op enkele kleine voorwerpen na, zonder resultaat. De gemeentepolitie heeft vermoeden, in welke richting moet worden gezocht. UIT DE PERS. DE ZENDTIJDVERDEELING IN HET BUITENLAND. De Haagsehe Post bevat een artikel over de verdeeling' van den radio-zendtijd, waarin verwerkt zijn de gegevens omtrent de regeling van de radio in het buitenland, voor al wat betreft de politiek en de censuur, die voor de leden van de Tweede Kamer ter in zage hebben gelegen, maar tot dusverre nog niet gepubliceerd werden. Er blijkt uit, naar de Haagsehe Post schrijft, dat, nergens behalve in Nederland, het alge meen programma ook in handen is van poli tieke partijen: alleen in België is, evenals bij ons, de zendtijd verdeeld onder de politieke partijen, maar onder aftrek van den zendtijd voor het algemeen programma. Tegenover dit eene geval staan tal van landen, waar de partijpolitiek streng uit den aether wordt ge weerd. In enkele landen, b.v. Denemarken wordt aan de politieke partijen korten tijd de beschikking gegeven over een zender; in de meeste landen mogen politieke onderwerpen slechts op strikt onpartijdige wijze voor de microfoon worden behandeld. Andere landen weren zelfs deze zakelijke politieke bespreking uit den aether. NIEUWS UIT INDIE. DE ONTVANGSTEN DER SPOOR- EN TRAMWEGEN. BATAVIA, 7 Mei (Aneta). De totale ontvang sten van de spoor- en tramwegen in Neder landsch-Indië bedroegen over het eerste kwartaal van 1931 f 20.114.922.— tegen f 22.800.4-27.in het overeenkomstige tijd vak van 1930. ACHTERUITGANG VAN SPOOR- EN TRAM OPBRENGSTEN. .De totale ontvangsten van dé spoor- 'en tramwegen in Nedex-landsch-Indië bedroegen over het eerste kwartaal 1931 20.114.922 tegen 22.800.427 in het overeenkomstige tijdvak van 1930. De opbrengst van de Staats spoor- en tramwegen in Ned.-Indië bedroeg 11.902.180 tegen 13.484.796. Voor de N.I.S. waren deze cijfers xesp. 3.420.806 en 3.444.079, voor de S.C.S. 926.400 en 1.077.900, voor de Delispoor 1.699.478 en 2.478.860, alle andere trams 2.165.875 en 2.314.792. (Aneta). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VOORKOMT TAND3EDF.RF en poetst 's-morgens en Vavonds met NI VA TANDPASTA 7ö cts. per 'A tube, 25cts.p. !4 tube. BEVERWIJK. Ondertrouwd: R. J. A. du Crocq en G. c. Dropik. H. Haver en C. M. Nijssen. H. M. van Vliet en G. Salomons. W. van Rookhuizen en J. C. M. Groenevcld. Getrouwd: W. Kuyper en M. A. Klaver. A, B. J. de Winter en A. M. de Vreeze. p. A. Ter voort en G. W. van Kruistum. Bevallen: C. A. Wolte-rman-Duin d.: T. J, Koridonvan Bienen d.; C. M. van Domse- laarKooij d.; G. BootsHeere d.; J. C. M. van WijngaardenHoeben z. Overleden: M. Ooijevaar 51 j., gehuwd met G. Schuijt, (overl. te Velsen). FINANCIEELE BERICHTEN. N.V. GEROFABRIEK, ZEIST. Aan het verslag over het boekjaar 1930 der N.V, Gerofabriek te Zeist is het volgende ont leend Omtrent de bedrijfsresultaten over 1930 kan. worden vermeld, dat in het afgeloopen jaar de ontwikkeling van het bedrijf den nadeeli- gen invloed der achteruitgaande conjunctuur nog niet heeft ondervonden, terwijl met de belangrijke daling' der metaalprljzen op de balans ten volle rekening is gehouden. De exploitatierekening laat, na aftrek van de normale afschrijving ad f 90.000 en nadat het reservefonds met 7 pet. of f 7095 is ver hoogd, een saldo over van f 119.149. Daar evenwel rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid dat de algemeene slechte gang van zaken ook op de resultaten van ons bedrijf invloed zal gaan uitoefenen wordt een bedrag van f 82.000 naar een bijzondere reserve overgebracht. Voorgesteld wordt toe te kennen aan prefe rente aandeelhouders het achterstallige di vidend over het boekjaar 1929 n.l. 7 pet. zijnde f 34.160, van het daarna resteerende bedrag ad f 3486 te bestemmen f 3091 voor dividend- en tantièmebelasting, en het restant ad f 394over te brengen op nieuwe reke ning'. HET SLOTDIVIDEND KONINKLIJKE OLIE. 7 PROCENT OF 8?j Naar aanleiding van de geruchten, omtrent het te verwachten slot-dividend der Ko ninklijke Petroleum-Maatschappij, heeft het „Agence Ec. et Fin." zich tot de directie der maatschappij gewend, waarbij het heeft vernomen, dat alle berichten omtrent de vaststelling van het slot-dividend op 7 pet als voorbarig moeten worden beschouwd, daar de raad van commissarissen eerst op 13 Mei bijeen zal komen ter vaststelling van het uit te keeren slot-dividend over het af geloopen boekjaar. De directie verklaarde echter, dat het percentage van 7 pet. niet ver verwijderd was van het percentage, waarop de maatschappij vermoedelijk het slobdivi- dend zal vaststellen, Van andere zijde verneemt genoemd blad, dat het slot-dividend op 8 pet. zou worden vastgesteld. DIVIDEND VERZEKERING MIJ. „MERCURIUS" 20% (19%). Naar de Msb. verneemt, zal aan de alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Verzekering Maatschappij „Mercuriüs" te. Amsterdam te houden op 22 Mei worden: voorgesteld het dividend te bepalen op 20 pet. (v. j. 18 pet.). AMSTERDAM LANG SA-RUBBER. In het jaarverslag der N.V. Amsterdam- Langsa Rubber-Mij. wordt voorgesteld de winst a 8892 op nieuwe rekening te boeken. PONDOK GEDEH. In het jaarverslag der Cultuur Mij. Pondolc G-edeh wordt voorgesteld van een winst'vair 45.625 227.661) een dividend uit te keeren van 3% (v. j. 18%). NORIT 8%. Het dividend der Algemeene Norit Mij. IS vastgesteld op o%. Als het bedrijf zich in dit jaar ontwikkelt als tot nu toe, dan zal men niet ontevreden mogen zijn. N.V. ROTTERDAMSCHE CULTUUR MAATSCHAPPIJ. De raad van commissarissen der N.V. Rot- 'terdamsche Cultuurmaatschappij heeft be sloten aan de aanstaande algemeene verga dering van aandeelhouders voor te stellen, het dividend over 1930 te bepalen op 55 pet. (v. j. 85 pet.) en op de actions de jouissance uit te keeren 120 Cv. j. 200) per stuk. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) DE SPELLING-TERPSTRA OP DE H. B. S. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE, Ondertrouwd: C. Berk en C. Proost: C. J. van der Linden" en M.. Snijders; J. L. van Walstijn en D. Loosenoord. Getrouwd: A. N. van Warmerdam en Maria Anna Kroon. Overleden; C. W. Bijnsdorp-Bulters, 42 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: J. de KoningHoek, d.; K. L. van VeenOosthoek d.; L. C. Spaargaren v. d. Werve d.; J. C. VervaartVan Steen d„ G. Blij levenVan Groningen z.; B. A, P. Sloot- eHrmans, z.; H. P. Eijkv. d. Hengst d.: A. M. HoogkamerDemmers z.; J. van der Puij- de Rijke z,; G. de Laatde Vries d.; K. M. BohteStrieker, z.; 'C. SchilderGoossens d.; J. C. StroomerHuiskens z.; A. Möhlman- de Kooker d. Ondertrouwd: C. G. de Ridder en A. de Gier W. P. den Boef en G. van Dam; J. C. Maan schalkerweerd en A. M. Schaap. C. M. van Kuijk en J. Zaal: A. Leen en M. Kooij; P. A. EkeLschot en A. W. Boer; K. Donker en A. van Rijn. Gehuwd: D. Smit en J. J Leenhouts; D. de Leeuw en H. Visser; B. Eggermond en A. van der Horst; M. Stuiver en K. D. Romkema; D. Koolhaas en A. F. Sprangers; H. van Elderen en W. Trouw; P. J. C. van der Kwast en P. van der Wal; G. Bier en G. Bier. Overleden: Cornells van der Oord 73 j. geh. met W. Kooyman. DIRECTEUREN WENSCHEN HAAR BIJ EXAMENS. De Vereenig'ing van Directeuren van H. B. Scholen met 5-jarigen cursus nam in haar jaarvergadering een motie aan, waarin het gewenscht geacht wordt, dat de door den Mi nister bij brief van 12 September 1930 toege stane vereenvoudiging in de spelling van het Nederlandsch bij liet onderwijs op de II. B. S. algemeen toegepast wordt, dat zij ook bij het toelatingsonderzoek tot de H. B. S. geoorloofd zal zijn, dat de II. B. S. haar algemeene toepassing bij het toelatingsonderzoek bevordert. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Quaries van Ufford, Boekenroodeweg 47 Aerdenhout, een kalkoen; C. Schipper, Park weg la Bloemendaal, een boodschappen- tasch: F. Togtema, Zomerzorgerlaan 14b, Bloemendaal, een gouden dameshorloge; Hout-graaf, Bloemendaalsche weg 26 Bloe mendaal, een tompouce; Walewijn, Zand- voorterweg 25a, Aerdenhout, een huissleutel; B. van Dam. Zijlweg 64 Haarlem, een zilve ren vulpotlood; M. Hekker, Militairenweg 14 Overveen, een etui met beeldje; aan het bu reau van politie te Overveen, een portemon- naie. een zwartlederen riem, een jongensklut, een kindertaschje. een sjaal, een sleutel, een overjas, een kindertaschje inhoudende een zakdoek, een stalen duimstok, een kinderrc- t-icule met inhoud,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14