Het woord is aan... STRIJDT TEGEN DEN OORLOG! Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14684 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 9 Mei 1931 HAARLEM S DAGBLAD Dnwctie: P, W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week 0.27)4, met Geïllustreerd Zondagsblad f 0-32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland f 3.87)4. Losse nummers f 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10806 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 1-75. elke regel meer f 035- Reclames ƒ0.60 per regcL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend contant- Gratis Ongevallenverzekering voer Maand- ee Weekabonnés. levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet et Oeg 1400.-. Duim f250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger (50.-, Arm- ol Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De stemming in de Fransche Kamer. Groote meerderheid voor Briand. Vertrouwensmotie met handopsteken goedgekeurd. Briand. PARIJS, 9 Mei (V.D.) Eerst laat in den nacht werd in de Kamer overgegaan tot stemming over de volgende motie: „De Kamer geeft verzekering van haar toestemming in een internationale verzoe ningspolitiek en een vér gaand samenwer ken der Europeesche Volkeren; veroordeelt in allen vorm het plan van een Duitsch-Oostenrijksche tolunie, aange zien dat in tegenspraak zou zijn met deze politiek en de verdragen; gaat accoord met de verklaringen der re- geering; spreekt haar vertrouwen in de regeering uit, weigert hieraan iets toe te voegen; gaat over tot de orde van den dag." Na langdurige debatten werd ten slotte in vier gedeelten over deze motie gestemd. Het eerste gedeelte: „Volkeren" werd met algemeene stemmen aangenomen. Het tweede gedeelte: „Over de verdragen" werd met eenige onthoudingen van links aangenomen met 470 stemmen voor. Het derde gedeelte: „Gaat accoord met de verklaringen der regeering" werd aangeno men met 430 tegen 52 stemmen van links. Tenslotte werd het geheel door handopste ken goedgekeurd. De Kamer werd vervolgens verdaagd tot 28 Mei. (Zie ook elders in dit nummer). Napoleon I: (op St. Helena); Een Engelsch blad beweert, dat ik in 't ge heim enorme schatten verborgen zou houden. Gij wilt weten ivelke Napoleon's schatten zijn? Ja, zij zijn groot, maar zij liggen open voor aller blik. De havens van Antwerpen en Vlissingen, die aan de grootste vloten ruimte bieden en nooit dichtvriezen, de havenwerken bij Duinkerken, Le Havre en Nizza, het reus achtige dok van Cherbourg, de haven van Venetië, de straatwegen van Antwerpen naar Amsterdam, van Mainz naar Metz, van Bor deaux naar Bayonne, de passen over Simplon, Mont Cenis, Corniche en Mont Genèvre, die de Alpen in vier richtingen openstellen en alle Romeinsche bouwwerkeri overtref jen. Dan de wegen van de Pyreneeën waar de Alpen, van Parma naar Spezia, van Saconne naar Pièmont, de bruggen in Parijs, de brug gen in Savre, Tour, Lyonhet Rijn- Rhöne-kanaal, de drooglegging der Pontijn- sche moerassenHet herstel der ver- woeste Kerk, het scheppen van nieuwe in dustrieën, het nieuwe Louvre, de opslag plaatsen, de handelswegen, de watertoevoer naar Parijs, de kadenDe herbouw van de weverijen in Lyon, meer dan 400 suiker fabrieken, verfraaiing der kroonpaleizen voor 50 millioen, de meubïleering daarvan uit mijn particulier vermogen voor 60 millioen het Musèe Napoleon, dat alle werken door aankoop of door vredesverdragen verwierf, vele millioenen- ter ondersteuning van den landbouw, de paarden]okkeUjdat zijn Napoleon's schatten, die de waarde van milli- arden vertegemooordigen en de eeuwen zullen trotseeren! DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. DE LIJST DER COMMUNISTEN. De candidatenlijst van de Communistische Partij (Holland) voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen ziet er als volgt uit: 1. L. Peper. 2. G. Oversteegen, 3. J. Bijl, 4 J. Roest, 5 J. J. Kleinhout, 6. J. Galjaard, 7. S. PeperBosma, 8. A. van Oosten. 9. D. van Kampen. 10 F. Kloos, II L. Veltmeijer, 12 Mej. A. Hofstee. CARNEGIE HELDENFONDS VOOR NEDERLAND. EEN STADGENOOT BELOOND. Blijkens het jaarverslag over 1930 van het Carnegie I-Ieldenfonds voor Nederland is aan C. Vuyst, los werkman alhier, een bedrag van f 20 geschonken, als vergoeding voor de geleden schade op 27 April 1930. toen hij hulp heeft geboden aan een jongen, die door het verliezen van zijn evenwicht half buiten zijn bootje was gevallen in het water van het Zuider Buitenspaarne. ONDERWIJSINSPECTIE. Met ingang van 1 September is benoemd tot inspecteur van het gymnasiaal en het M.O. (inspecteur der lycea) J. van Andel. thans directeur van de 1ste Chr. H.B.S. met 5 j. cursus te Den Haag. Deze aangrijpende voorstelling vindt men op een door de Nooit Meer Oorlog Federatie kring Haarlem en Omstreken, verspreide circulaire, waarin wordt aangespoord zich ter gelegenheid van Good Will Day US Meials lid op geven. DE HAVENPLANNEN. VOORLOOPIG UITVOERING VAN EEN GEDEELTE VAN HET GROOTE PLAN? De havenplannen van Haarlem hebben al menig jubilé gevierd, maar het is tot heden nog steeds bij teekenen, rekenen, schrijven en praten gebleven. Tot een uitvoering is het tot heden niet gekomen en het staat zelfs nog niet vast, dat er in de allernaaste toe komst aan begonnen zal worden. Eenige maanden geleden scheen het. alsof er kans was, dat er naar gestreefd werd bin> nen afzienbaren tijd met de uitvoering te beginnen. Er was namelijk uitgelekt, dat een ingenieur van Openbare Werken van al zijn gewone werk ontheven was, om zich geheel te wijden aan de uitwerking der havenplan* ner., zooals die in groote lijnen waren uitge stippeld door den nieuwen directeur van Openbare Werken Ir. M. H. Maas. Het resultaat van dien arbeid en studie is onlangs bekeken in een bijeenkomst van de havencommissie ,die reeds eenige jaren geleden door het gemeentebestuur is be noemd. In die bijeenkomst werd ook ken nisgenomen van het uitvoerige rapport door dien ingenieur uitgebracht en waarin de wenscheiijkheid betoogd werd om over te gaan tot den aanleg van een haven en het inrichten van industrie-terrein. Daarop is de commissie uiteengegaan. Veel verder is de zaak dus niet gekomen, want plannen bestonden er reeds lang. Met be langstelling wordt afgewacht wanneer de commissie weer bijeen geroepen zal worden om haar arbeid voort te zetten. Van andere zijde hoorden wij, dat binnen kort een voorstel aan den raad van Haarlem zal worden gedaan om tc beginnen met de uitvoering van een gedeelte van het groote havenplan. Dit zou dan bestaan in het ver- breeden van het Vuilrak het zij kanaal van het Noorder Buiten Spaarne. achter de lichtfabrieken tot ongeveer 40 Meter breed te en het maken van een zwaaikom aan het einde. Verder den aanleg van kademuren langs dit vez-breede Vuilrak, het daarop plaat sen van kranen, enzoovoort. Ook zou dan een lijn aangelegd moeten worden om verbinding met den spoorweg te verkrijgen. Wij hoorden de volgende opmerking ma ken: Als met dit bescheiden plan aangevan gen wordt, behoeft cht niet veel geld te kos ten. Toch zou de handel en de industrie daarmede voorloopig geholpen zijn. Als in de toekomst blijkt, dat er meer haventerrein noodig is. kan het vergroot worden. Want hoewel er in den loop der jaren verscheidene havenplannen ontworpen zijn, vormt de nor malisatie van het Vuilrak van alle een on derdeel. Wordt zoo vervolgde onze zegsman dezen weg bewandeld, dan gebeurt er iets. Het werk kan als werkverruiming uitgevoerd worden. Indien wij blijven staren op het gi'oote plan, wat niet uitgevoerd zal kunnen worden voor belangrijke complexen grond onteigend zijn, verloopen jaren voor men tot practisch werk kan komen. Bovendien is de toestand der gemeente-financiën iniet van dien aard, dat werken in uitvoering kunnen worden genomen die zeer veel geld kosten. De wenscheiijkheid is al meermalen ter sprake gekomen om bij verbreeding van het Vuilrak de knik die er thans in zit te ver wijderen. Daarom zou het noodig zijn om de am on lakfabriek van de gasfabriek af te bre ken en te verplaatsen. Voorloopig zou men die fabriek evenwel kunnen laten staan, want een bocht in het verbreede Vuilrak is toch geen overwegend bezwaar. Wij hoorden de opmerking maken, dat het nog niet zeker is, dat de spoorwegmaatschap pij zal willen medewerken om op het Haar- lemsche haventerrein een overlaadhaven te maken. Bij navraag bleek ons evenwel, dat aan de spoorwegdirectie nog geen medewet king is gevraagd. Tot de uitvoering van een havenplan op be scheiden schaal behoort natuurlijk ook het op voldoende diepte brengen en houden van de vaargeul in het Noorder Buiten Spaarni Uit de discussie in de raadsvergadering val. Woensdagmiddag is gebleken, dat die vaar geul te ondiep is voor sommige schepen die hier op de werven komen voor herstel. B. en W. hebben zich tot het college van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland ge wend met het verzoek de vaargeul op 4.20 M. beneden A. P. te brengen. Als Haarlem met de uitvoering van dit kleine havenplan begint, kan later, als de toestand der financiën weer beter is en ook de behoefte zich sterker openbaart, aan het grootere plan begonnen worden. Dit omvat het maken van een grooter haven-terrein, het bouwrijp-maken van uitgebreide industrie terreinen en het aanleggen van flinke wegen door dit haven- en industrieterrein. Indertijd hebben wij medegedeeld dat In de kringen die zich voor het havenplan interes seerden het denkbeeld gerezen was om het Vuillak niet alleen te verbreeden. maar ook door te trekken naar de Mooie Hel, die dan ook bevaarbaar gemaakt zou moeten worden. Dan zou een groot eiland verkregen worden omgeven door het Noorder Buiten Spaarne het Vuilrak en de Mooie Hel. dat in exploi tatie gebracht zou kunnen worden voor haven- en industrieterrein. Wij hoorden evenwel verluiden, dat het plan om in de toekomst een haven-eiland te maken, meer op den achtergrond is geraakt. DE VREDESVEREENIGINGEN. Vas Dias meldt: Op 22 en 23 Mei wordt te Luik de vierde internationale grensbijeenkomst der Vredes- vereenigingen van België, Duitschland. Frankrijk, Luxemburg en Nederland gehou- den. Deze congressen beoogen de vriend schappelijke verhoudingen die tusschen de volken van Europa dienen te bestaan, te be vorderen en te versterken. HAARLEM, 9 Mei. De nieuwe G.-G. De benoeming van jhr. B. C. de Jonge tot Gouverneur-Generaal heeft niet bepaald een goede pers. Deze keuze heeft verbazing ge wekt. Niet omdat men bepaalde redenen heeft te twijfelen aan de bekwaamheden, de werkkracht, de tact en andere vereischte goede eigenschappen bij den nieuwen G.-G. want men weet weinig van hem maar omdat hij geen kenner van Indië is. Hij heeft er eens een reis van zes maanden ge maakt. in gezelschap van prof. Gerretson, voor de Koninklijke, en dat is tot dusver zijn eenige verblijfs-periode in Insulinde ge weest. Overigens heeft hij alleen met de koloniën te maken gehad als ambtenaar in Den Haag, en in zaken als directeur van de Koninklijke. Hij was êën jaar minister van Oorlog (19171918), en wel de eerste burger- minister van Oorlog, maar men kan niet zeggen dat hij als zoodanig in breeden kring veel herinneringen heeft achtergelaten. Onze parlementaire correspondent laat zich vandaag optimistisch over de benoe ming uit. Blijkbaar is men in Den Haag vol goede verwachtingen. Hij spreekt ook de veronderstelling uit dat achter deze benoe ming dr. H. Colijn zit, die eveneens de be noeming van jhr. de Jonge tot minister van Oorlog en tot directeur van de Koninklijke zou hebben beïnvloed. Ongetwijfeld wekt dit vertrouwen. Afgezien van alle politieke over wegingen is de heer Colijn iemand, wiens inzicht en ook wiens menschenkennis over al in den lande vertrouwen genieten. Het mag eveneens als een voordeel beschouwd worden, zooals onze parlementaire corres pondent opmerkt, dat jhr. de Jonge geen „politiek verleden" heeft, niet aan bepaalde vroegere verklaringen ten aanzien van Indië is gebonden en dus volkomen vrij. als „homo novus", tegenover zijn nieuwe taak staat. Niettemin is deze taak. in een ten aanzien van Indië zeer moeilijk nieuw ontwikkelings tijdperk, een zeer zware, en het moet wel al- gemeenen twijfel wekken dat de nieuwe G. G. Indië uit ervaring niet of nauwelijks kent. Men zal hem daarginds ontvangen als een „baar", een nieuweling, daar is geen twijfel aan. In zes maanden kan iemand de sfeer, de stemming, den geest in een zoo geweldig groot gebied, bevolkt niet verschillende ras sen, en waarin bovendien nieuwe gedachten omtrent de verhouding tot Nederland zich beginnen te ontwikkelen, niet doorgrond heb ben. Dat is voor ieder mensch onmogelijk. Dus zal de nieuwe G. G. geruimen tijd noodig heb ben om zich niet alleen in te werken, maar ook in te leven in Indië. Als hoofd der Inai sche regeering. als ..onderkoning" schijnt dat heel wat moeilijker dan het in eenige lagere functie, die veel meer gelegenheid biedt tot gemakkelijk contact met de bevolking, ge weest zou zijn. Terwijl de nieuwe G.-G. deze periode van inleving doormaakt zal hij reeds voortdurend beslissingen moeten nemen, zal hij misschien reeds voor critieke beslissingen komen te staan, Waarbij, zou men zoo zeggen, de kans zich voordoet dat hij fouten begaat, die een grooter nadeel zouden kunnen ople veren dan ..vroegere politieke verklaringen" omtrent Indië. Deze overwegingen kunnen niet anders dan bezorgdheid wekken. Er zijn natuurlijk wel voorbeelden in de historie te vinden van man nen van buitengewone begaafdheid, die, in dergelijke moeilijke situaties geplaatst, gewel dige daden volbrachten. Het kenmerk van het genieMisschien is jhr. de Jonge een man van geniale begaafdheid. Wij hopen het allen. Napoleon placht, als hij iemand op een post van groote verantwoordelijkheid moest plaatsen, omtrent de candidaten te vragen, of zij fortuinlijk waren. „A-t-il de la veine?" vroeg de groote keizer, en het antwoord was voor hem veel belang rijker dan de vraag, welke opleiding de candi- daat genoten had. De geschiedenis heeft be wezen dat Napoleon in vele gevallen gelijk had met deze beoordeelingsmethode. Het zal zeer zeker noodig blijken te zijn dat jhr. de Jonge, wien het overigens onge twijfeld niet aan ontwikkeling ontbreekt, „de la veine" heeft. Dat hij begaafd is niet alleen met werkkracht, durf en persoonlijke bekwaamheden, maar ook met een gelukkige intuïtie. Laten wij ook dat dus hopen. Hijzelf heeft in een paar interviews wel veel opmerkingen gemaakt, maar weinig belangrijks gezegd. Hij reserveert zijn houding, en dat is in deze omstandigheden wel zeer begrijpelijk. Moge hij de twijfel, die zoowel bij Nederlanders als bij den ontwikkelden inlander in Indië zeker door dcce benoeming ontstaan moet zijn, spoedig opheffen door zich een man van buitengewoon inzicht en van krachtig zelf bewustzijn te toonen, die de tijden begrijpt en het vertrouwen in den lande verwerft. R. P. KLARENBEEKSCHE AAN RANDER GEVONDEN? IEMAND GEARRESTEERD. Vrijdagavond om 7 uur heeft de politie een Inwoner van Klarenbeek gearresteerd als ver dacht van de daar gepleegde aanranding op de onderwijzeres mej. D. uit Zutphen. Na huiszoeking is volgens het „Vad." zoo goed als zeker komen vast te staan, dat de gearresteerde inderdaad de dader is. Het is de 26-jarige A. B. A. D.. die ter beschikking is gesteld van den officier van Justitie te Zutphen en aan een verhoor zou worden on- dei'worpen. De toestand van het slachtoffer is niet on bevredigend. DE DO. X NAAR ZUID-AMERIKA VERTROKKEN. LONDEN R Mei (V. D.' Het Duitsche vY - .- schip Do. X. is hedenmorgen van de Bis- sagos-eilanden in Portugeesch Guinea, naar het eiland Norunha (Zuid-Amerika) ver trokken. De afstand bedraagt 1500 K.M. De stemming in de Fransche Kamer. Groole meerderheid voor Briand. (le blad, le pap.) Vermoedelijke samenstelling van den nieuwen Haarlcmschcn Raad. (4e blad, 2e pag.) Dc havcnplanncn. Voorloopige uiti'oering van een gedeelte van het groote plan? (lc blad, le pag.) Meer licht in dc Amsterdamsche moordzaak. (4e blad. le pag.) Th. J. v. d. Leydcn: De zwendel in den naai machinehandel. (4e blad. le pag.) L. A.: Briands groole rede en dc aanstaande verkiezingen voor het presidentschap. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ.; R. P.: De nieuwe G.G. (le blad. le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Joego-Siavië. De Nedcr- landsche inzending voor de Jaarbeurs te Zagreb. (6e blad. le pag.) A. Heeroma f Oud-commissaris van Politie te Amsterdam); Amsterdamsche Stadsbeelden. Om den Westertoren. (6e blad. le pag.) Dr. A. de Vletter: Schoolhuis cn Schoolhuis- principes, Het schoolhuis van het Kcnncmcr Lyceum in de Ardennen. (2e blad, 2e pag.) Karei dc JongRadiomuziek der week. Een voorbespreking. (3e blad. le pag.) Dr. J. Wackic EystenHistorische Brieven Pierre Napoleon Bonaparte cn Victor Noir. (6e blad, 3e pag E. W. Vcnema: Drie maanden in Indië. Roem van Deli. (6e blad. 3e pag.) Lettinga: Financiëele Kroniek. (4e blad. 2c pag.) J. C. E.: Uit de Groote Stad: „Kunstveiling''. (6e Dlad. 2e pag.) Biographie in een Notedop: Dr. Sigmund Freud. (6e blad. 2e pag.) Oud-Haarlem„Wat gespaard bleef". (6e blad, le pag.) J. C. E Langs de Straat - ..Het verbodene'. <6c blad. lo pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) INTERNATIONALE GRENS BIJEENKOMST VOOR DEN VREDE. VIER NATIONALITEITEN KOMEN TE LUIK BIJEEN. Het comité voor de internationale pacifisti sche grensbijeenkomsten, dat reeds drie van deze bijeenkomsten heeft georganiseerd, n.l. te Maastricht (1928) te Antwerpen (1929) en te Aken (1930) zal het vierde coixgres houden te Luik op 22 en 23 Mei 1931. Het doel van deze congressen is de vriend schappelijke verhoudingen, die tusschen de volken van Europa dienen tc bestaan, te be vorderen en tc versterken. Dit doel wordt be reikt, doordat in een sfeer van onderling ver trouwen gelegenheid wordt geboden voor uit wisseling va.i gedachten en discussies over actueelc problemen, aan allen uit de aangren zende gebieden, die belang stellen in de pacifis tische gedachte en in de verschillende vre desbewegingen. Behalve de economische wereldcrisis, onder gaat ook de vredesgedachtc een dergelijke crisis. Juist daarom willen wij tegenover den ijver waarmee men steeds weer in de ver schillende landeix de factoren naar voren brengt, die leiden tot verdeeling en ontstem ming. van onzen kant een onpartijdige en gemotiveerde uiteenzetting geven van alle re denen, die in het Europa van 1931. de volkeren moeten aansporen om vereenigcl te blijven in een genxeenschappelijken vredeswil. Wat vereenigt. Belgen, Duitschers, Fi-an- schen, Hollanders, Luxemburgers, zoowel op het gebied der gedachte, als wel op het ge bied der tastbare feiten, zal ht algemeento onderwerp zijn van d erapporten, die aange boden en besproken zullen wox-den in don loop van deze tweedaagsche grensconferentie. Reeds nu zijn er toezeggingen van de mede werking van de voornaamste pacifistische or ganisaties van de deelnemende landen. On der de deelnemende organisaties zijn ver- ecnigingen, die op katholiek, protestant, so cialistisch, vrijzinnig en theosofisch stand punt staan en ook vereenigingen. die niet een bepaald standpunt innemen. Wat hen echter allen vereenigt, is de vredesgedachtc. Evenals bij de vorige grensbijeenkomsten. zal dus ook nu een waar vredeskartel worden gevormd. Vrijdag 22 Mei. den dag van aankomst, zal er een groote openbare Vredesmanlfestatle zijn. Sprekers zijn voor Nederland mevrouw A. C. LuytenBlock, voor het Nooit Meer Oorlog Comité en dén Algemeenen Xeder- landschen Vrouwen Vredesbond en ds. P. Eldering voor de vereeniging „Kerk en Vrede". Verder wordt gesprokén voor de Duitschers door Hein Herbers en Hans Wirtz, voor de Belgen door A. Carnoy, senator, voormalig minister: E. Jesnissen, H. Lafontalne, vice- president van den Senaat, winnaar van den Nobelprijs voor den vrede, voor de Fran- schen door G. Hoog, Salengro. burgemeester van Rijssel en S. Valot. voor de Luxembur. gers docr mevrouw ViennotMayrLsch. Zaterdag 23 Mei worden sectievergaderin gen gehouden, gevolgd door een algemeene vergadering.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1