tnlraal de Jong, en sloeg zijn kapitein eens flink op de schouders. Lang zal ie leven! riepen nu vriend en vijand door elkaar. Het was een heele lange trein, die dien Woensdagmiddag het bosch uit kwam rijden en lachend keken de menschen de vroolijke troep na, die met een groote bocht achter de hui zen verdween. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Tuinierstertje.) Neem uit 5 Jongensnamen telkens één letetr, zoodat er een meisjesnaam gevormd wordt. 2. (Ingez. door Poesenmoedertje.) Strikvragen. a. Welke muis komt niet in een yal? b. Welke raad is altijd goed? c. Welke dracht is de beste? d. Wie mij noemt breekt mij. Wie ben ik? e. Hoe oud wordt de maan? f. Welke drift is goed? g. (Ingez. door Draaitol.) Ik blijf, wat ik ben, zoolang je niet weet, wat ik ben. Maar weet je, wat ik ben, dan houd ik op te zijn. Wat ik ben. 3. (Ingez. door Naaistertje.) Mijn geheel is een schuilnaam, die Uit 14 letters bestaat. I 2 3 4 is altijd warm. 13 14 12 is een verkorte meisjes naam. 6 7 8 12 is meestal van zijde. 9 2 3 4 is 't tegenovergestelde van goedkoop. 5 10 11 is 't tegenovergestelde van dichtbij. 4. (Ingez. door Paljas.) Ik ben een straat in Haarlem van 16 letters. 7 8 9 10 is een water. II 12 5 4 is een hemellichaam. 1 2 3 3 4 is een ander woord voor helder. Als iets pas geverfd is, is 't nog 6 3 16. In een bijenkorf is een 13 14 15 16. 5. (Ingez. door Knipperdolletje.) Verborgen meisjesnamen. a. Ik ga met de vacantie bij oom Arie logeeren. b. Ik trok aan de rem, maar deze Weigerde. c. Ik wil lijm hebben om de plaat jes in te plakken. d. ik geef dien appel aan niemand anders, dan aan jou. 6. (Ingez. door Sunbeam.) Ik ben een mooi gezegde van 29 letters. 1 1 15 gebruikt een visscher. 7 13 29 is een boom. 20 8 14 21 gebruikt men in Zand- yoort. 24 8 5 25 is een hoofddeksel. 3 5 12 staat om den tuin. 1 6 is een voertuig. 9 18 19 is een drank. .15 16 17 10 6 4 is een kleedlngstuk. 27 5 26 gaan wij 's zomers graag heen. 15 2 24 22 11 is een visch. 23 is de 3de letter van het alfabet. 1 2 3 4 5 6 is niet voor. 27 28 29 is een hemellichaam. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger). 1. (Ingez. door Knipperdolletje.) Strikvragen. a. Wat smelt in het water? b. Welke pet is geen hoofddeksel? 2. (Ingez. door den kleinen Violist) 2 x g en 3 x n, 1 x d en 2 x e. 1 x r en 1 x i, Ik zeg nu een, twee drie, Neem je atlas in de hand, Zoek in Oostelijk Gelderland. 3. - (Ingez. door Knipperdolletje.) 3 x k en 1 x s, 3 x e en 1 x r 1 x i en 1 x o, 1 x b en 1 x 1. Dan ten slotte nog een z, en ge hebt me net. Zet nu alle letters goed en 'k denk, dat ge een Rubriekertje ontmoet. 4. (Ingez. door W. Buitenhuis). Ik ben een mooi bloempje van 13 letters. I 2 3 4 5 is een rijk van boomen. 1 6 7 S 9 10 11 12 Is een bloempje van fluweel. 5. (Ingez. door Francis Vere.) Er was eens een moeder, die te gen haar jongen zei, dat zijn hoofd er uit zag, alsof hij uit de modder kwam. Ze zei: „Wat ziet je Uit de volgende woorden moet je een plaats uit Friesland kunnen maken. De jongen moest zich nu natuur lijk gaan wasschen. Maar hij hield niet van water en zeep. Hij ant woordde daarom: „Ja moeder, maar ik vindUit de volgende woor den moet je een plaats uit Zuid- Holland kunnen maken. 6. (Ingez. door Paljas.) Ik ben een schuilnaam van 11 letters. 1 2 9 is niet droog. 10 3 1 is een jongensnaam. 5 6 4 7 8 is een dier. 8 11 1 is een snelle vaart. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Balsemientje. Graspieper, Mei doorn, Metselaartje. Viooltje. 2. Dakpan. 3. De beste stuurlui staan aan wal. 4. Nachtvlindertje. 5. Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. 6. Transvaalstraat. AFDEELING H 1. Begonia. Aster. Lelie. Sering. Erica. Meidoorn. Iris. Eereprijs. Narcis. 2. Zilverdistel. 3. a. Muzieknoot, b. pepermunt, c. Palm van de hand. 4. Uurwerk. 5. de Kleine Orgelist. 6. Barsingerhorn. Goede oplossingen ontvangen van: Nelly B. 5 Onze Jongste 5 Willem v. Oranje 6 Lena Grillis 6 Tamboer 4 Gouden Regen 6 Bloemenfee 5. Wijnanda 5 De kleine Padvinder 6 Sunbeam 6 Vingerhoedskruid 6 Schaatsen rij dst-ert je 6 De kleine Pi loot 6 Krielkip 5 Mimi Poesekat 5 Zangeresje 4 Goudvisch 3 Kwikzilver 4 Balsemientje 6 De looze Vos 5 Knip perdolletje 5 Prinses Maria 5 Wip neusje 5 Trambestuurder 5 Moeders Kleinste 6 Lelie 5 De kleine Vogel vriend 6 De kleine Violist 6 Juffertje Leesgraag 5 Klaproos je 5 Vliegenier- tje 5 Sneeuwwitje 4 Crocusje 6 El fenkoningin 6 De kleine Orgelist 6 Duizendschoontje 4 Graspieper 4 Ne vada 6 Uitlooper 5 Zwartkopje 5 Old Shatterhand 5 Alba 6 Kakelaartje 6 Borduurstertje 6 Nachtegaaltje 6 Kat uil 4 Nachtvlindertje 6 Rozenkoningln 6 De kleine Sportman 4 Goudsbloem 6 Goud Elsje 6 Het jonge Indiaantje 6 Dirk lil 6 Blondine 6 Rangeerder- tje 6 Vaders Jongen 4 Rozenkoningin 6 De kleine Sportman 5 Ballenbrei- stertje 4 Moeders Oogappel 6 Linde bloesem 6 Middelmootje 5 Zangertje 5 Egmondertje 5 De kleine Bouwer 6 Blauwoogje 6 Poppenverpleegstertje 6 Appelbloesem 3 Directeurtje 6 Gras pieper 4 Rozenknopje 6 De kleine Voetballer 6. RUILRUBRIEK BLOEMENFEE, Korte Lakenstraat 7 rood, heeft 138 H.K. 8 Amstel. 4 Erdal, 2 Duif, 12 Hille, 3 Droste, 1 Karnemelk, l Hoe heet die vogel? 2de dl. no. 215 Kruisbekwijfje. Dit alles wil ze ruilen voor Sunlight, Rinso. Vim, Lux, Ruiltijd 's avonds na half 8, behalve 's Woensdags. JOOP DE GRAAF. Linschotenstr. 35 heeft 75 Douwe Egberts, 4 Ba taaf. 13 H. A. K. jeugdbibl. 1 Bus- sink, 2 Haas-azijn, 72 Hille-album, 1 Miss Blanche nr. 108. Hiervoor vraagt hij Turrnac wapens en bloe men. Ruiltijd van 57. G. DE BIE, Nijlstraat 12 heeft 6 Clysma, l Sopla, 221 2 Turrnac, 10 Miss Blanche. 6 Kiazim Emin, 2 Az- zopardi, 2 Effendi, 1 Hille Spaar kaart, 7 Hille geschenken, 10 Zee water-Aquarium, 1 Haka, 4 Victoria, 3 de Baarsjes, 1 V. S.. 3 Haust, 32 Tieleman en Dros, 27 Pirate, 2 Veka. 28 Erdal, 30 Pelikaan, 4 y. Houten, 2 Coeling, 25 Miss Blanchepl. 2de se rie, 1 A. J. P., 15 Wapens, 3 Speldjes 1 Vlinder, 10 Hilles Jachtavonturen piet Theo en Aboe Do. 3 Pieines Die- renpl. nrs. 117, 118, 285. Hiervoor vraagt hij Hilles Zwerftochten, Piei nes Dierenpl. pl. uit Filos-Album, „Het Schip" en v. d. Linden „Uit oude Tijden". CATRIEN v. WAARDE Brouwersvaart 64, heeft 48 Hille, 1 Erdal, 3 Haas- azijn, 9 Droste, 2 Bussink, 6 Turrnac, 3 Haust, 30 Pieines, 3 London Cara mel, 1 Verkade Texel, 1 Onze Vogels 1/2 Turmac-punt. Dit alles wil ze rui len voor Rinso, Lux, Sunlight, Vim, Leupen, Kwatta-sold., Droste (kop en schotel) Amstelpenningen, Vlin ders en Bloemen. M. HIJKOOP, Kritzingerstr. 11 heeft 3 Haas-azijn, 12 v. Dijk, 3 Dou we Egberts, 1 North State, 2 London Caramel, 1 Wybert, 6 Victoria bon en 1 Boekenlijst. Dit alles wil ze ruilen voor Turmacpunten en bloemen, Haka, Vim en Droste, Ruiltijd Zater dag van 67. W. STERKENBURG, Bleekenberg- slraat 1. Haarlem-N. heeft 2 punten IJsendijk, 2 V. S. pepermunt, 1 Bre- tagnia 2 Goelingh 9 Roodband, 2 Bo- gamy, 6 v. Dijck, 9 Hille, 1 Kamerpl., 2 Paddenstoelen, 4 Sickesz, 2 Hag, 1 Faber, 1 Hille Spaarkaart, 1 Jacht avonturen: Oom Theo en Aboe Do. BOERINNETJE. Tempeliersstraat 26 rood, heeft Haust, 1 Coelingh, SI uitzegels, Sigarenbandjes, Dik Trom 2 Everfine, 1 Paddenstoel, Roode Ster Turrnac, Pelikanen, Kwatta-sold., v. d. Linden, Langs de Zuiderzee, Vecht, IJsel, Naardermeer, Meco, Bensdorp, Dobbelman, Victoria Jeugdbibl. Fran ken, Oldenkott. Dit alles wil ze rul len voor Taminau, Verkade's Aqua rium en Terrarium, Scholten, Vim, Lux, Rinso, Sunlight. Ruiltijd Zater dag van 12.302. NACHTVLINDERTJE, Eikenstraat 24. Haarlem-N. Boomenkwartier heeft 8 Leupen, 1 Zwerftocht^ 1 Ef fendi 1 1/2 punt) 2 Kiazim Emin, 5 Filmsterren, 4 Weegschaaltjes, 3 Kwatta-sold. Dit alles wil ze ruilen voor Turrnac Bloemen en Vlinders. Ruiltijd Maandag, Dinsdag en Don derdag van 46. Wie graag een jong poesje wil heb ben, mag dit komen halen bij NE VADA, Kleverlaan 34. PALJAS, Klarenbeekstr. 43 rood, heeft 10 Roodband 20 Dijkstra, 2 Zee- water-aquariumpl. en 3 bonnen. Hier voor vraagt hij Roodband, Weeg schaaltjes, Miss Blanche, derde Serie NAAISTERTJE, Klarenbeekstraat 43 rood, heeft 3 Boerskoekbonnen, 7 Haust, 1 Eendracht, 7 de Gruyter omslagen, 2 Klokzeep, 1 Duivenpl. Hiervoor vraagt ze Bloemen. Rubriekertjes-Lijst Lena Grillis, oud 10 jaar, Celebes- straat 15. Fie van Gog, Kerkhofstr. 19, oud? Rietje Berg, woonpl.? oud? DE APRIL-WEDSTRIJDEN Waren die nu werkelijk zoo moei lijk, dat ik maar zoo weinig inzen dingen heb ontvangen? De oplossingen van Afdeeling I zijn I. Koffie uit Brazilië. II. Thee uit China. Hl. Kaneel uit Ceylon. IV. Kamfer uit Formosa. V. Sarong uit Batavia. VI. Kant uit Mechelen. VII. Pennen uit Birmingham. VIII. Zeep uit Marseille. IX. Maccaroni uit Napels. X. Wijn uit Oporto. XI. Hennep uit Riga. XII. Krenten uit Corinthe. Van de inzenders heeft Zwartkij- kertje een onvoldoend aantal namen zoodat zij niet mee heeft kunnen lo ten. De andere inzenders hebben wel meegeloot. Een prijs is ten deel geval len aan: DRAAITOL, oud 14 jaar. WILLEM VAN ORANJE, oud 12 jaar en ALBA oud 11 jaar. In Afdeeling H verdienen maar twee kinderen een prijs-en wel HENDRIK VAN EYKEN, oud 9 jaar en OPPETOM, oud 9 jaar. Alle prijswinners mogen Woensdag 13 Mei bij mij hun prijzen komen halen. Met het zaaien van bloemen mo gen we over 't algemeen niet vóór de Meimaand in 't land is begin nen. Vóór de planten afzonderlijk behandeld worden eerst enkele al- ge'meene opmerkingen. De bloemplanten zijn meerendeel teerder dan de groenten en eischen dan ook meer zorg. De grond waar in gezaaid wordt, moet goed ge spit zijn. Hoe dieper men spit, hoe beter resultaten. Zware grond moet vermengd worden met bladaarde, turfmolm of iets dergelijks. Voor bloemen is zware bemesting geen vereischte, daar de planten an ders meer blad dan bloem geven en om de laatste is het toch begon nen. Zaai vooral niet op beschaduwde plaatsen, daar de planten dan ijl opgroeien en slecht bloeien. Velen zaaien te vroeg. Door en kele mooie dagen in Maart wordt men al gauw verlokt te beginnen. Meestal hebben we echter een koud voorjaar en mogen we op enkele uitzonderingen na niet vóór Mei be ginnen. Zaaien is lang niet ieders werk; het moet met beleid geschieden. Het beste is op regel te zaaien, wat vooral bij het wieden een groot ge mak is. 't Valt dan veel gemakke lijker de zaadplanten van het on kruid te onderscheiden, wat vooral in 't begin soms heel moeilijk is. Het zaad mag natuurlijk niet bloot blijven liggen; het moet met wat aarde bedekt worden. Overliet algemeen geldt als regel, dat het zaad met zoo'n laagje aarde bedekt moet worden, als de korrels dik zijn. Heel fijn zaad behoef je dus niet met aarde te bedekken; het is dan voldoende na de zaaiïng den grond goed aan te drukken. Het gezaaide wordt heel luchtig ingeharkt en daai'na metden platten kant van de schop of met de vlakke hand aangedrukt. Als de zaden op ver schillende diepten in de aarde ko men, zullen ze onregelmatig ont kiemen en krijgen we dus planten van verschillende grootte. Dit werkt zeer nadeelig, voral voor de laatko mers, die door de andere worden overvleugeld. Direct na het zaaien mag niet ge goten worden. Het is echter zeer gewenscht vóór 't zaaien uitge droogde grond meermalen flink te begieten. Als het water er dan in doorgezakt is, wordt de grond door- geharkt en gelijk gemaakt. Over het uitdunnen en verplanten van zaadplantjes zal ik ook wel het een en ander vertellen, als het zoover is. In den loop van den zomer zal ik verschillende planten behandelen, doch geef nu alvast wat namen van éénjarige bloemen, ook geschikt als snijbloem. Zonnebloem (Helianthus, hoog pl.m. 2 M.), Helianthus cucumerifo- lius kleine bloemen 1.50 M., Cal- liopsis (1 M.), Cosmos Bipinnatus (Cosmea pl.m. l M.), Korenbloem (Cantaurea, gewone soort 0.60 M.), Centaurea imperialis (een der mooi ste zomerbloemen (0.50 M.). Papa ver Rhoeas (enkelbloemig 0.50 M.), Pioenpapaver (dubbelbloemig 0.50 M.)IJsland papaver (papaver nu- dicaule, overblijvend 0.30 M.), Sca- biosa (0.75 M.) Zinnia elegans (0.60 M Struisvederasters, Komeetastzrs China asters (enkelbloemig 0.40 M.) Goudsbloem (Callendula officinalis 0.30 M.), Satijnbloem (Dimorphoteca 0.25 M.), Slaapmutsje (eschscholtzia 0.25 M.). Afrikanen (Tagetes, hoog 0.50 M., laag 0.25 M.), Oost-Indische kers zonder ranken (Tropacolum ma jus nanum 0.25 M.). Heb je veel ruimte, probeer dan eens Japansch sïerbloemmengsel, sa mengesteld uit vele verschillende soorten mooibloeiende zomerbloe men en eenige siergrassen. TUINIER. Niet erg zindelijk. Men zegt, dat een goed Chinees 2 x in zijn leven in een bad komt. Voor 't eerst als hij 1 maand oud is en voor 't laatst één dag voor zijn huwelijk. POSTZEGELRUBRIEK BELGIë Aanvulling V /SC Joe. SC rc /ec mii t Jee f- Jee. tA se /Se. Sc Sc /ec. Sc Sec j-c t Jc KO /O c 'Sc JSC f eec -te 'r's In 1925 verscheen een serie welda digheidszegels, zoog. tuberculoseze- gels, waarvan de toeslag ten bate kwam van de vereenigingen ter be strijding der tuberculose. De zegels stellen een verpleegster voor ge tooid met een rood kruisje, die bo ven haar hoofd een schild ophoudt, waarop het teeken der tuberculose bestrijding (zie de fig.) en het on derschrift „Pro tuberculatis belli". De waarden zijn: 15 c. 5 c. (violet en rood), 30 c. 5 c. (lei- blauw en rood) en 1 fr. -I- 10 c. (blauw en rood). Grootte van de vakjes 2.7 bij 2.3 c.M. In 't voorjaar 1926 verschenen 3 zegels ten bate der slachtoffers van de watersnood, waarvan ook ons land heeft geleden (Land van Maas en Waal). Uitgegeven werden 30 c. -i- 30 c. (blauw-groen, in 't type I van de serie 1921-28 met den op druk ,',Inondations - 30 c. - Water- nood". Grootte van 't vakje 2.7 bij 2.3 c.M. 1 fr. 1 fr. en 1 fr. 1 fr. (blauw in 't lichte en donkere type der Caritas-serie 1911). De zegels hebben dezelfde grootte, doch in- plaats van het geperforeerde strook je „niet bestellen op Zondag" is een blanco gedeelte waarin staat „Inon- dations - 1 fr. - watersnood". Groot te van de vakjes 4 bij 3 c.M. In December 1926 verscheen weel een tuberculoseserie in 2 typen. De lage waarden (klein formaat) ver tonnen een leeuw, die een schild met 't bekende teeken draagt. In 't voet stuk, waarop bij staat, is „Pro tuber culatis belli" aangebracht. De hoo- gere waarden (groot formaat), die 'begin 1927 verschenen, vertoonen de bustes van 't koningspaar. Het zijn: 5 c. 5 c. (donkerbruin), 20 c. 5 c. (lichtbruin), 50 c. H- 5 c. (violet). Grootte van de vakjes 2.7 bij 2.3 c.M. 1 fr. 50 -I- 25 c. (donkerblauw) en 5 fr. 1 fr. (rood). Grootte van de vakjes 3 bij 4 c.M. In 1927 werden eenige opdrukken uitgegeven op zegels van de serie 192128 (type I) n.l. 3 c. op 2 c. (olijf), 10 c. op 15 c. (donker lila), 35 c. op 40 c. rood) en 1 fr. 75 op 1 fr. 75 op 1 fr. 50 (blauw). Grootte van de vakjes 2.7 bij 2.3 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Rustenburgerlaan 23. MET POPJE UIT Klein Miesje rijdt haar popje. Zoo lekkertjes in 't rond En van dat warme zonnetje, Wordt zij gauw weer gezond. Ze was er toch zoo ziekjes Die arme kleine pop. Ze had de griep een beetje Maar knapt nu weer wat op. Moe zei: „Wees maar voorzichtig. En dek haar warmpjes toe, Dan kan ze vast wel even. Met je naar buiten toe. J ANNIE ZUIDERDUYN. Mijn Herbarium. Tot de planten, die zeer veel in ons land voorkomen, behooren de paardestaarten. De bekendste soor ten hiervan zijn; 1 lijk aan vüe vorige. Op moerassige plaatsen en langs slooten komt ze algemeen voor. Bloeitijd Mei-Juni, Veldpaardestaart (Equisetum ar- vense). Zie fig. l fam. Paardestaart- achtigen (Equisetineeën). Een zeer algemeen voorkomende plant langs wegen, op vochtige ak kers en slechte weiden. Ze heeft in den grond een lange wortelstok, die zeer lastig is uit te roeien. In het voorjaar (Maart-April) verschijnt de dikke, lichtbruine bloemstengel (fig. la), die geleed is en gemakke lijk uit elkaar te trekken. De tanden der scheeden zijn spits, lancetvormig zwartbruin. De kleine onooglijke bloempjes, die aan den top een aar vormen, zijn eigenlijk kleine tafel tjes met aanhangsels. Deze zijn ge vuld met een poeder, dat veel op stuifmeel gelijkt. Het zijn echter de sporen, waaruit later de jonge plantjes ontstaan en door den wind worden verspreid. De bladstengels, die lichtgroen zijn, verschijnen la ter. Die zijn dunner dan de bloem stengels en meest vertakt (Zie fi guur lb). Lidmsch (Equisetum palustre). Zie fig. 2. Hebben we bij de veldpaardestaart een afzonderlijke bloem- en blad stengel, bij deze is !t één. De bouw van de plant komt in hoofdzaak met de vorige overeen. De stengel is dun, hoogstens 3 m.M., meest ver takt, diep gegroefd. De scheeden zijn naar boven trechtervormig met drie hoekige tanden. De bloeiwijze is ge- De Equisetum limosum (holpijp), zie fig. 3 komt er veel mee overeen, doch heeft een veel dikkeren stengel en een meer gedrongen bloeiwijze. We treffen deze veel aan in ondiepe slooten. KNIPPERDOLLETJE door 35) W. B.—Z. Jan en Kees aten voor zes. Moeder Dijkstra was er haast verlegen mee. Maar vrouw Veris moedigde ze zelf voortdurend aan. „Alle gehaktballe tjes moesten op, er mocht geen aard appel meer in de schaal blijven," enz. En toen de groote schotel karnemelk- sche pap door Bregtje werd binnen gebracht, vulde vrouw Veris zelf de borden en Jan en Kees kregen er een extra dikke klont stroop in. Zelfs Kleine Henkie at veel meer dan thuis. Wat een mooie, gelukkige dag, dacht vrouw Dijkstra, toen ze telkens eh telkens weer van haar jongens naar haar man keek. Dijkstra vertelde aan Veris van de groote rijtuigenfabriek waar hij nu werk had gevonden. En Veris was vol belangstelling. Toen de maaltijd was afgeloopen, zei tante Greet: „Ziezoo, nu gaat 't manvolk maar naar buiten. Maarten mag ook mee- stoeien, want 't werk is aan den kant. De vrouwlui zullen zich binnenshuis wel vermaken." Vrouw Dijkstra hoorde juist haar kleinen Dikkie schreien. Gelukkig had ze Henkie kunnen overhalen met de twee broertjes mee te gaan. Er wa ren immers zulke aardige biggetjes te zien en ook nog een veulentje. De pap voor klein broertje had Bregt al klaar gemaakt. Bregt verstond de kunst, zij was de oudste van 10 thuis. Wat een heerlijkheid vond vrouw Dijkstra het 0111 nu zelf voor haar kleinen jongen te kunnen zorgen. Het scheen heusch, of de ondeugd het merkte, dat 't zijn moeder was, die hem voerde, hem daarna frisch waschte en hem toen heel lang op haar schoot liet spartelen. Hij kraai de van pret en hij was wat boos, toen hij eindelijk weer in zijn bedje werd gelegd. „En toch moet je nu weer slapen ?aan. we moeten een sterk en gezond •.ereltje van je maken, je mag niet :uilen, dan maken we het den men- ehen veel te lastig. Je bent nu ook ogé." Zoo sprak tante Greet hem toe. Of lij er iets van verstond? In ieder ge- zal stak hij zijn mollig knuistje in •Jen mond, deed zijn oogjes toe, en sliep spoedig in. Zijn moeder zocht nu de vuile kleertjes bij elkaar. Ze zou ze gauw in een sopje zetten. Maar toen ze in 't waschhok kwam, had Bregtje den waschketel al op 't vuur gezet. „Wat, wou u wasschen? Daar komt niks van in. Ik ben hier toch zeker niet om te rentenieren," zei Bregt lachend. „Zoo'n kindje geeft veel wasch- werk," zei vrouw Dijkstra waarschu wend. Ze kon toch niet meer van de menschen vergen. „Alsof ik dat niet weet." spotte Bregt. En ze vervolgde: „Als jullie morgen nu eens aan 't kuieren bent, loop dan het achterlaantje eens in. In t laatste huis met 't rooie dak wo nen wij. Als u allen van klein tot groot gezien hebt, zult u wel willen gelooven, dat ik mijn handen niet verdraai voor een kindex-waschje." Vrouw Veris, die iets van 't gesprek had opgevangen, kwam haar logée zelf halen. De thee stond al op 't lichtje. De mannen zouden wel dade lijk op huis aan komen. Ze had Maarten met de drie jongens naar 't achterlandje gestuurd, daar mochten ze alle kersen zoeken, die nog aan de boomen zaten. „Kijk eens," zei vrouw Veris en ze wees naar de drie Zondagscbe pakjes van de Dijkstraatjes, die daar netjes over de stoelen hingen. „Ze zijn toch niet in hun onder goed?" vroeg vrouw Dijkstra ver- schriKt. Ai waren ze dan in 't achter landje, dat kwam toch niet te pas. „Schrikt u maar niet, dat hebbert Bregt en ik ook samen klaar gespeeld. Van Maarten had ik nog e.n paar werkpakken liggen, die hem wat krap zaten. Die heeft Bregt gisteren mee naar huis genomen en heeft ze nog wat nauwer gemaakt. Nu zitten ze Jan en Kees of ze voor hen ge maakt zijn." „E11 Henkie dan?" vroeg vrouw, Dijkstra nieuwsgierig. „Die heeft weer een pakje aan van' een broertje van Bregt," vervolgde vrouw Veris. „Ze hadden toch zoo'n schik in die verkleedpartij. En Maar ten, die eerst geen boe of ba zei, is er neelemaal van los gekomen. Als we de thee binnen hebben, mosten we ze eens gaan verrassen." „Wat u toch niet allemaal be denkt," zei vrouw Dijkstra. ,Ik ben zoo graag nog ondeugend,'* antwoordde vrouw Veris. En vrouw Dijkstra dacht net wat Mies zoo vaak gedacht had: „Die oogen van vrouw. Veris stralen net als mooie, glinste rende sterren." Geen kwartier later zat men in dé gezellige huiskamer thee te drinken. Bregt ging rond met een groot blad eigen gebakken krakelingen. Vrouw Dijkstra verbaasde er zich o er, dat ze van die bakkerij zelfs niets had gemerkt. ,Toen lag u nog op één oer," ver telde vrouw Veris, toen haar logé het niet laten kon er haar verwondering over uit te spreken. 'k Had eerst drabbelkoeken willen bakken, maar 'k wist niet, of jullie daar van hielden," vervolgde vrouw. Veris. (Wordt vervolgd.) ONZE BIBLIOTHEEK Ruiltijd: Zaterdags 1—3 uur n.m., Klein Heiligland 66. Inleggeld: 12 cent (incl. catalogus en opbergmap). Leenprijs: 3 ets. per week en per deel. Seizoenkaarten voor 30 boeken a 75 ets. (Geldig tot 1 Januari 1932). a 75 ets. Schriftelijke opgave en inlichtingen Groo'Houtstraat 155z. In den regel ben ik Donderdags na 8 uur daar te spreken. GIFTEN VAN BOEKEN Deze week ontving ik weer mooie boeken voor O. B. D. M. en ?Jej. H. dank ik daar hartelijk voor. SLUITINGSDATUM Op 30 Mei wordt O. B. voor 3 maanden gesloten. Voor 't laatst kunnen boeken wor den gehaald op 16 Mei, die op 23 ol 30 Mei moeten worden terugge bracht. Daar reeds een deel van de boe ken nu buiten „leening" wordt ge steld, wordt gedurende de maand Mei slechts één boek per week uit geleend. Boeken worden te lang gehouden door 53. Ella Latenstein, Schouwtjes- plei n9, No. 215 en 242. Wil zij ze Zaterdag komen ruilen?, LIJST VAN NIEUWE BOEKEN 242. Tilly en haar vriendinnen. T. Brinckgrcve-Wicherinck. 243. Hoe de Katjangs op de kost school van Buikie kwamen. J. B. Schuil. 247. De Van Dalentjes, T. Brinck- greve-Wicherinck. 248. Meester Jeanne Jacqu:line, J. Luber. 249. Het Indische nichtje. T. Go- bius. DEELNEMERSLIJST 51. Roel de Mon, Saenredamsir. 62 52. .Tan de Visser, Berkerc 'estr. 22 53. Elia Latenstein, Schouwtjes- plein 9. W. LASSCHUIT, Groote Houtstraat 155zw,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 20