BRIAND'S GROOTE REDE. BUITENLAND. APEX Klop-veeg-Stofzuigers r 175. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Gisterenmiddag dan heeft Briand de lang verbeide rede n. a. v. de Duitsch-Oostenrijk- sche Tolunie gehouden, welke gebeurtenis van zooveel beteekenls is, omdat de reactie er op volgende grooten invloed zal uitoefenen op den uitslag van een eventueelei canaidatuur van Briand voor het presidentschap. Nadat o.a. Franklin Bouillon had gesproken, die be weerde dat de minister van buitenlandsche zaken zich de laatste 5 jaren voortdurend vergist had, nam Briand het woord om op de debatten van Donderdag en Vrijdagmiddag te antwoorden. Hij begon tactisch met de opmerking dat zijn politiek van internationale toenadering reeds eenmaal zijn val veroorzaakt had. Thans moet ik opnieuw verzet overwinnen om de politiek ten einde te brengen, die wij gemeenschappelijk hebben ondernomen." Briand vond het afkeurenswaardig dat men hem thans trachtte te isoleeren, om der wille van iets wat hij gedaan heeft met mannen als Poincaré en waarvoor hij steeds de goed keuring had van het parlement. Na een inleiding over de noodzakelijke on volmaaktheid van een vredesverdrag dat tus- schen zoovele belanghebbenden moest wor den opgesteld begon de minister over het veel besproken plan van Duitschland en Oosten- rijk. „Frankrijk heeft dit plan met een gevoel van bitterheid ontvangen. Duitschland heeft een ernstige fout begaan, door op te treden gelijk het heeft gedaan. Als „zekere politici" in zulke oogenblikken aan het roer stonden, zou men nog een veel erger crisis beleven dan thans. Men stelt mij aldus de minister als een slecht Franschman voor, als een inter nationaal ingesteld politicus en als een staats man die zijn land benadeelt. Zekere lieden dringen op weaer-bezetting van Mainz aan, maar geen woordvoerder op deze Kamertri bune is voor een dergelijke oplossing opge komen." Briand zette vervolgens uiteen, dat de Fransche regeering niet verrast was, doch dat de operaties toch zeer snel in haar werk zijn gegaan. Nadat hij de taak van den Vol kenbond had gekarakteriseerd, „die derge lijke dingen moet nagaaan", antwoordde hij Franklin Bouillon, die het had doen voorko men, alsof de „Anschluss" reeds was vol trokken en of niets hem meer kan verhinde ren. Dit standpunt is spr. onbegrijpelijk, want binnen korten tijd zal hij de Kamer een gedetailleerd plan voorleggen tot organisee ring van de geheele Europeesehe markt. Europa is thans het slachtoffer van een vree- selijke oeconomische verwarring en het zal Frankrijk tot eere strekken de volken te heb ben opgewekt, zich om de ronde tafel te scha ren ten einde dit vraagstuk op te lossen. Ten Genève zullen daartoe alle naties kunnen samenwerken. De eerste opwelling van Duitschland is ge weest, het Engelsche voorstel om de zaak voor den Volkenbondsraad te brengen, van de hand te wijzen. Daarop is het later terug gekomen, zoodat men thans te Genève zal kunnen nagaan, in hoever Duitschland te goeder trouw heeft gehandeld. Duitschland en Oostenrijk hebben gezegd: „Wij hebben het recht zulk een plan voor te bereiden". Wij echter zeggen: „Neen!" Ik vraag riep Briand uit aan Oostenrijk: „Zoudt gij, toen gij het leeningsverdrag van 1922 sloot, hebben durven beweren dat gij de bijgedach te koesterdet, een tolunie met Duitschland aan te gaan?" Dit is het beste bewijs, dat Oostenrijk hier toe niet het recht heeft. Reeds in 1921 heeft Frankrijk, de moeilijkheden van Oostenrijk voorziend, stappen gedaan, opdat Oostenrijk zou kunnen leven. Frankrijk heeft zich ge heel door deze gedachte laten leiden. Briand eindigde met een steekhoudend en vurig betoog over vrede en veiligheid. Ten slotte werd hij door alle afgevaardigden van links en vele van het centrum hartelijk toe gejuicht. De vertegenwoox-digers der regee- ringsmeerderheid kwamen overeen een mo tie van vertrouwen in Briand in te dienen, die de volgende week in behandeling zal ko men. De regeering aanvaardde deze motie. Er wordt o.a. in gezegd: „De Kamer spreekt haar vertrouwen uit in den minister van buitenlandsche zaken en dringt er op aan, dat hij elke poging tot „Anschluss" d.m.v. den Volkenbond zal bestrijden en in plaats daarvan een op de organisatie van een Euro peesehe Unie gerichte politiek zal stellen". Het is duidelijk, dat Briand behalve de ju ridische troef tegen de tolunie ook de mo- reele troef van zijn Pan-Europeesche begin selen met alle mogelijke overtuigingskracht heeft willen uitspelen: ..Binnenkort zal ik de Kamer een gedetailleerd plan voorleggen tot organiseering van de geheele Europeesehe markt". Briand heeft door deze opmerking veel van wat utopieën leken, weer dichter in den sfeer der werkelijkheid gehaald. Gisteren schreven wij reeds dat de Fransche minister van bui tenlandsche zaken (vooral na Stresemann's nooclcttigen dood)' een laak te vervullen had. Briand heeft, dat blijkt uit alles: een roeping. Het lijkt ons dan ook nog niet zeker dat hij zich candidaat zal laten stellen voor het decoratieve baantje van het president schap, hoe aantrekkelijk dit dan mag zijn, en van hoeveel beteekenis dit „baantje" dan ook zou kunnen worden, wanneer het be kleed werd door een man als Aristide Briand. Volgens de jongste berichten is de kans dat Briand president zal worden zeer groot. Men verwacht dal zijn aanhangers na de stemming in de Kamer hem er toe zullen dwingen zich candidaat te doen stellen. L. A. ZATERDAG 9 MEI 1931 BLAD Er werd een groote protestvergadering ge houden in het Cirque d'Hiver te Parijs, ge organiseerd door de Republkeinsche Federatie der Seine en door de Unie van nationale or ganisaties en oudstrijdersgroepen, om te pro testeeren tegen de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie en de slappe buitenlandsche politiek van Frankrijk. Drie bekende figuren uit het rechtsche kamp voerden het woord, aldus het Hbld., Charles Reibel, Franklin-Bouillon en Louis Marin, alle drie Kamerlid en oud-minister. Reibel verklaarde dat de zoogenaamde vredespolitiek den vrede in gevaar heeft ge bracht. Aan de eene zijde ziet men de rati ficatie der intergealiieerde schulden, de nood lottige vervanging van het plan-Dawes door het plan-Young, de vervroegde ontruiming vair het Rijnland; aan de andere zijde de verkiezing van veldmaarschalk Hindenburg •tot president van Duitschland, den gestadi- gen groei der nationalistische strijdkrachten, de toeneming van den geest van revanche, de betooging der 150.000 Stahlhelmen te Koblenz, de triomf van Hitier bij de verkie zingen, de Deutsche eischen ten opzichte van den Poolschen corridor, Opper-Silesië, Eupen en Malmédy, herziening van het plan-Young en ten slotte de „Anschlusz". Reibel is overtuigd dat Frankrijk wordt ge dupeerd. Het is vervuld van één gedachte: de Fransch-Duitsche toenadering, waardoor het de Kleine Entente verwaarloost en zelfs nu en dan Groot-Brittannië en Italië froisseerde. Franklin-Bouillon, die natuurlijk in den zelfden geest sprak, betoogde dat het land wordt misleid. Men heeft den vredeswil, welke bij alle Franschen het overheerschend gevoel is, cynisch geëxploiteerd. Op het parlement en op de groote pers kan niet- meer worden gerekend om het land de waarheid te doen kennen. Vandaar dus dat er betoogingen over het geheele land moeten worden ge houden. Louis Marin meende, dat Briand. in plaats van Frankrijks natuurlijke bondgenoot schappen te versterken, deze heeft onder mijnd. „Geheel Europa heeft het geconsta teerd, de een met duivelsche vreugde, de andere met wanhoop maar allen met ver bazing". Met heftigheid voer Marin uit tegen een mogelijke candidatuur van Briand voor het presidentschap. „Briand in het Elysée", zeide hij, „is de eclatante aankondiging van het einde eener regeering van eerbiediging dei- verdragen, een beroep op allen, die haar wil len vernietigen. Wat zou er van de rust van Epropa en de veiligheid van het meerendeel der staten terechtkomen Spanje. Finland. Spanning tusschen H elsingforsMoskou. Er bestaat in Finland groote ontstem ming over de wijze, waarop de Sovjetregeering de Finsche minderheid in het aangrenzende Ingermannland behandelt aldus het Hbld.. Reeds zijn ongeveer 8000 Ingermannlanders naar het Noorden en Siberië overgebracht. Deze maatregel heeft in Finland groote be roering gewekt. Dezer dagen heeft in Helsing- fors een groote betooging plaats gehad, waar een motie werd aangenomen met het verzoek aan de regeering om onmiddellijk maatregelen te nemen, teneinde op de grondslagen van de bepalingen van den vrede van Dorpat den te rugkeer van de weggevoerde bevolking te ver krijgen. Verder wordt de regeering verzocht zich tot het buitenland en den Volkenbond te wenden, daar het optreden der Russische regeering niet alleen een schending is van de genoemde vredesbepalingen, maar een onder beschaafde volken ongehoorde gebeurtenis beteekent. Men verwacht, naar uit Helsingfors wordt gemeld, een scherpe notawisseling tusschen Helsingfors en Moskou. Rusland. Brief van Genève aan Moskou zoek. MOSKOU, 8 Mei (W.B.) Het antwoord van den Volkenbond aan het Volkscommis- i sariaat van buitenlandsche zaken, betreffen de de Europeesehe studie-commissie is, naar hier verluidt, niet ontvangen, maar blijkbaar verloren gegaan. Van den inhoud heeft het commissariaat alleen uit de bladen kennis genomen. Men spreekt er daar ook zijn verbazing over uit, dat het Secretariaat-generaal van den Volkenbond heeft nagelaten een zoo belang rijken brief als dit antwoord aangeteekend te verzenden. Engeland. Nog steeds onderhandelingen met Rusland. Gisteren werd gemeld dat de onderhande lingen tusschen de Engelsche en Sovjet-Rus sische vertegenwoordigers over de wederzijd- sche schuldvorderingen tengevolge van de houding der Russen in de subcommissie inzake de vorderingen van Engelsche onderdanen op de Sovjetregeering definitief mislukt waren. Thans meldt het Hbld., dat dit bericht on juist blijkt. De desbetreffende sub-commissie zet haar arbeid nog steeds voort, zij het oor dat zij weinig vorderingen maakt. Het Hooier huis tegen de regeering. Bij de behandeling in het Hoogerhuis van de landontginningswet, welke zooals bekend, tijdens de commissiebehandeling op ingrij pende wijze door het Hoogerhuis is geamen deerd, verklaarde lord Parmoor dat de regee ring een ondubbelzinnig afwijzend antwoord moet geven op het verzoek van lord Hailsham, dat zij het Lagerhuis zou adviseeren, afstand te doen van zijn rechten wat betreft sommige amendementen, welke door het Hoogerhuis in het ontwerp waren aangebracht. Na af loop van het debat diende lord Hailsham daarop een voorstel in tot verwerping van het eerste gedeelte van de bepaling, krach tens welke de minister de bevoegdheid zal hebben, land door den staat te doen aankoo- pen voor verbetering van den grond. Dit voor stel werd met 82 tegen 31 stemmen aangeno men, zoodat de meerderheid tegen de regee ring 51 stemmen bedroeg. Weer een Liberaal afvollig. De koning verklaarde, dat er geen sprake van geweest is in Roemenië de dictatuur in te voeren en dat dit ook nimmer ter sprake zal komen. Roemenië zal het parlementaire systeem, zooals dit tot dusver van kracht was, handhaven. Als men zich in het buitenland verwonderd heeft over de ontbinding van het parlement, dan moet ik er op wijzen, aldus koning Carol, dat een dergelijke maatregel ook bij vorige regeeringscrises genomen is. Ten slotte verklaarde de koning dat de sa menkomst met den koning van Zuid-Slavië van zuiver vriendschappelijken aard was, Roemenië blijft zijn oude traditie getrouw en wil met alle landen vriendschappelijke be trekkingen onderhouden. Amerika. Na 700 schoten gearresteerd. De deftige Westend Avenue was het tooneel van een wanhopig gevecht tusschen den des perado Francis Crowley, die o.a. twee meisjes en een agent heeft vermoord, en een detache ment politie, gewapend met machinegeweren en traangasbommen, waarmede Crowley, die zich in een kamer had verscholen, van alle zijden werd gestookt. De bandiet beantwoordde het vuren en eerst nadat TOO schoten waren gelost, kon hij levensgevaarlijk gewond worden gevangen genomen. Gemeld wordt, dat ook nog een ge wond meisje is gearresteerd. Botsingen tusschen mijn werkers en politie. Er worden, zoo meldt Reuter uit Harlan in Kentucky. oorlogszuchtige toebereidselen getroffen in de mijngebieden van Kentucky, waar het naar men weet reeds tot bloedige botsingen is gekomen tusschen stakende mijnwerkers en de politie. Troepen uit 15 steden in Kentucky, beschikkende over tanks, houwitsers en cavalerie, worden geconcen treerd en maken zich gereed op te rukken naar Evarts, waar een schrikbewind heerscht. Gewapende mannen zouden positie hebben in genomen op de daken der huizen en zich gereed maken slag te leveren aan de troepen. Alle vrouwen en kinderen zijn uit Evart ge- evacueerd. Pessimistische rede ter Int. Kamer van Koophandel. WASHINGTON. 8 Mei (V.D.) De achter de coulissen met verbittering gevoerde strijd over de vraag welke redactie de resolutie zal krijgen, die het congres t.a.v. de wereld crisis zal aannemen, heeft de oevrige werk zaamheden meer op den achtergrond ge steld. De overgroote meerderheid van de ge- deiegeerden is ervan overtuigd, dat de open bare meening der wereld ten zeerste teleur gesteld zai zijn, wanneer het congres van de Internationale Kamer van Koophandel or niet in slaagt een diagnose van de econo mische crisis der wereld te stellen en voor stellen tot oplossing daarvan te doen. Be- halve de quaesties van douanepolitiek en credietverleening komt hierbij ook het vraag stuk van de annuleering der oorlogsschulden ter sprake. De poging van Engelsche. Ita- liaansche en Duitsche zijde deze quaestie ook in de resolutie naar voren te brengen stuit op heftigen tegenstand van Fransche en Amerikaansche zijde. De verklaring van het Witte Huis. dat ae regeering der Vereenigde Staten niet bereid is een vermindering der geallieerde schulden te overwegen en de duidelijke reden van Mellon hebben de Ameri kanen, die hun regeering niet in een moei lijk parket willen brengen, zelf in een moei lijke positie gebracht. De resolutie van den Amerikaan Houston, die een nieuwe bestu deering van het schuldenvraagstuk verlangde, is reeds in het niet verzonken. Het is derhalve nog geheel onzeker of en in hoeverre de Amerikanen, die door bemid deling van hun delegatieleider Strawn in voortdurend contact zijn met president Hoover, aan de wenschen van de voorstanders van een herziening der schulden tegemoet zullen komen. Daar de Int. Kamer van Koop handel geen meerderheidsbesluiten kent, zal de resolutie noodgedrongen een compromis zijn. Kenschetsend voor de stemming, welke in de kringen van de Int, Kamer van Koophan del heerscht, wordt de rede van den aftre denden voorzitter Theunis geacht, die deze aan een feestmaaltijd heeft gehouden. Hij betoogde, dat de Int. Kamer van Koophandel noch heden noch morgen een verrassend middel kan aanwijzen om een einde aan de crisis te maken, daar haar leden ook slechts menschen en geen too venaars zijn. Het con gres te Amsterdam heeft een betreurenswaar dige stilstand in de ontwikkeling van de in ternationale handelsbetrekkingen moeten constateeren. Het congres van dit jaar zal tot de erkenning gedwongen zijn, dat de de pressie de verdere ontwikkeling van de in ternationale economische betrekkingen nog meer bemoeilijkt heeft. Theunis betoogde, dat de Int. Kamer van Koophandel zich niet met politieke vraagstuk ken bezighoudt. Het is de plicht van haar leden uit hun rijke ervaringen conclusies te trekken voor het economische leven. Daarna moeten de regeeringen de maatregelen ne men, die in het algemeen belang zijn. De internationale douane- politiek. WASHINGTON. 8 Met (VU.) In de hedenmorgen gehouden zitting van het Con gres van de Internationale Kamer van Koop- liandel werd een aantal inleidingen gehouden over de internationale-douanepolitiek. Alle sprekers verklaarden zich voor verlaging der douanerechten en constateerden daarbij, dat de tot nu toe gedane pogingen om op het ge bied van de douaneoplitiek tot een wapen stilstand te komen, mislukt zijn. De belangrijkste rede werd gehouden door den leider der Duitsche delegatie Frohwein, die zich uitsprak tegen een bovenmatig pro- i tectionisme en voor een faire handelspoli tiek. TUSSCHENTJJDSCHE VERKIE ZING BRENGT WINST VOOR LABOUR. LONDEN. 8 Mei. Reuter). Te St. Rollox, een voorstad van Glasgow is een tusschcn- tijdsche verkiezing gehouden, welke nood zakelijk was door het overlijden van den la- bourafgevaardipde Stewart, die indertijd met een meerderheid van 8015 stemmen gekozen werd. He: resultaat dezer verkiezing is dat de Labour-candidaat Leonard is gekozen met 10.044 stemmen. De conservatieve candidaat Kennedy kreeg 8665 stemmen. INGEZONDEN MEDEDFFLINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 PRAAG EN.... EEN KUNSTWERK. WAAROM HET NIET GEPLAATST WERD. De correspondent der N.R.Ct. te Praag schrijft: Weinigen zijn het. wien niet een gevoel van diepe, schrijnende ontroering heeft ge troffen bij het aanschouwen van ..De Ge wonde". Stursa's groote meesterwerk, waarin hij alle tragiek van oorlog en oorlogsleed trachtte uit te drukken. Een voorover vallen de jongensfiguur, onvolwassen nog. de ar men half opgeheven, als in machteloozo vraag. Een beeldhouwwerk, waarvan de in druk onuitwischbaar is. Twee afgietsels in brons bestaan er van dit kunstwerk: het eene behoort aan de Mo derne Kunstgalerij, het andere aan het de partement van onderwijs. Stursa zelf had zijn werk, dat. hij ook als nationaal symbool voelde, opgesteld willen zien op een algemeen toegankelijke plaats, midden in het stadsverkeer. Hij duidde de plaats ook nauwkeurig aan: in den hoek, die gevormd wordt door een vleugel van het oude Raadhuis en het belendende oude per ceel, dat. onder den naam Minuta bekend is. De stad Praag kan niet bogen op vele beelhouivwerken van meer dan middelma tige kunstwaarde. Men zou dan ook niet an ders hebben verwacht, dan dat de gemeente raad het aanbod van het departement van onderwijs, om Stursa's werk op te stellen, dankbaar zou hebben aanvaard. Dit gebeur de echter niet. Men had bezwaar tegen de voorwaarde, die Onderwijs stelde, namelijk dat de ..Gewonde" daar zou worden geplaatst waar ook de kunstenaar hem had gedacht. Ja. al zeide men dit niet met even zoovele woorden, men zat met het aanbod verlegen. Het afslaan durfde men niet, uit vrees zich te blameeren, het aanvaarden en mitsdien ook de voorwaarden voor de opstelling evenmin, want de klerikale raadsleden zagen er een bezwaar in, dat de jongensfiguur naakt was. Men schoof de zaak dus op de lange baan en droeg er in stilte het noodigc toe bij, dat men na Stursa's tragischen dood ging overwegen, of het werk dan niet op an dere wijze kon worden geplaatst. Er werd gesproken over opstellen in den Burchthof, voor het. Nationale Museum, ergens in een park, op een bergmaar Onderwijs schud de het hoofd. In den hoek tusschen het oude Raadhuis en Minuta. gelijk Stursa zelf het had gewild, en gelijk het ook artistiek wen- schelijk was, dat was en bleef de voorwaar de. Het departement vond te meer aanlei ding op zijn stuk te blijven staan, nu voor ieder, die het zien wilde, zonneklaar geble ken was, dat hét werk een architectuur als achtergrond nooaig had. Drie jaar achter elkaar toch werd het werk één dag voor het parlement opgesteld, om ter gelegenheid van de afkondiging van den Paasch-vrede van het Roode Kruis als symbool voor de in den oorlog gevallenen door den president te wor den bekranst. In het park, waarin het dan stond, ging het vrijwel geheel verloren. Twee jaar geleden drong Onderwijs op af doening door den gemeenteraad aan. Nog geen antwoord. Dezer dagen een herhaald verzoek. Toen moest de raad door den zuren appel heen bijten en inderdaad! HU slaag de er wel niet in, zich van den blaam van een belachelgk puritanisme te zuiveren, maar het gelukte tenminste een uitvlucht te vin den. De vroede vaderen, zoo werd aan On derwijs bericht, konden het aanbod niet aan vaarden, omdat het beeldden reclame borden voor de Jaarbeurs in den weg zou staan, die in den hoek tweemaal zeven dagen 's jaars worden neergezet Thans is de zaak op het doode punt geko men. Onderwijs mag het werk verder te zU- ner beschikking houden. De artistieke bla mage is zoo groot als men zich slechts den ken kan, doch in den hoek van Raadhuis en Minuta zullen de eigen burgers tenminste niet gechoqueerd worden, tei*wijl de vreem delingen, die dit punt steeds bezoeken, ten hoogste zullen opmerken, dat dc barometer achter glas, welke er thans staat, cigcnlUk nogal leelyk is. HOOG WATER IN DUITSCHLAND STUTTGART. 8 Mei (V. D.) Door den hc- vigen regenval zyn op tal van spoorlUnen ernstige verkeersstoringen ontstaan. Tus schen Hirsau en Bad Liebenzell is de spoor- dUk op twee plaatsen verzakt, waardoor de lUn versperd is. Op het station Besïgheim zUn alle rails onder water geloopen. Tusschen Bietigheim en Besigheim is een postautodienst inge steld. Bij Waldenburg is het terrein aan het verschuiven. Hier moet zeer langzaam wor den gereden. AGENDA. Heden: ZATERDAG 9 MEI Stadsschouwburg: Galavoorstelling Willy Thunis „Das Land des Lachelns". 8 uur. Gebouw Bloemhof: Cabaretavond „Vriend schap ZU Ons Doel". 8 uur. Gebouw Olympia: Feestavond Tooneelvcr. „Vooruit". Palace: ..Sally". Tooneel Mia und Gerty. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Paragraaf 173" en ..Lach en vergeet Tooneel The Banks. 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 10 MEI Schouwburg Jansweg: „De Big van het 168e." 8.15 uur. Remonstrantenhuis: „Wetenschap en Reli gie". WUdingsmorgen 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 11 MEI Stadsschouwburg: K. V. Het Nederl. Too neel. ..Menschen in 't Hotel." 8 uur. Bosch- en Vaartstraat 28: alg. verg. aan- deelh. Noord-Holl. Exploitatie Mij. 2 uur nam. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. C. G. Loomeyer en Zn.. Barteljorisstr. 11 tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11703 Belangrijke agrarische maat regelen. De nieuwe regeering heeft een begin ge maakt met de agrarische hervormingen door het afkondigen van een aantal verordenin gen. Deze richten zich speciaal tegen het groot-grondbezit en de grondeigenaren, die hun land niet voldoende ontginnen en daar door nadeeligen invloed uitoefenen op de pro ductie, aldus „De Tel." De verordeningen bepalen, dat voor bouw land geschikte gronden binnen korten rijd geëxploiteerd moeten worden: geschiedt dit niet dan zullen de gronden door de betref fende gemeenten voor rekening van den be zitter bewerkt worden. Weigert de bezitter die kosten te betalen, dan worden zijn bezit tingen in beslag genomen en verkocht. Argentinië. Toenemende onrust. NEW YORK, 8 Mei. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de politieke toestand in Argen tinië zoo ernstig is geworden, dat president Uriburu bevel heeft gegeven, dat verscheiden regimenten cavalerie naar Buenos Aires wor den gezonden, om de tegen de regeering ge richte beweging onder de studenten te onder drukken. De betoogingen tegen de regeering namen een heftiger karakter aan. Genève. Bijeenkomst der Controle commissie pas op 15 Mei? GENèVE. 8 Mei (VU.) De tegen 12 Mei naar Genève bijeengeroepen zitting van de Controlecommissie voor de Oostenrijksche Volkenbondsleening zal eerst op 15 Mei bij eenkomen, daar de president der Commissie de Italiaan Brocchi ziek is. De vroegere Commissaris-Generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk Mr. Zimmerman, heeft telegrafisch medegedeeld, dat hij aan de zittingen van de Controle-Commissie niet kan deelnemen. Grandi rapporteur voor de Tol-Unie? GENèVE, 8 Mei (V.D.) Tusschen de leden van den Raad van den Volkenbond worden thans onderhandelingen gevoerd over de be noeming van een rapporteur inzake de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. Het verluidt, dat dc Italiaansche minister van buitenland sche zaken tot rapporteur zal worden be noemd. LONDEN, 8 Mei (Reuter). Kerr, de voor zitter van het executief comité der nationaal- liberale federatie, is afgetreden, omdat hij het niet eens is met de officieele politiek der liberale partij van samenwerking met de arbeidersregeering. België. Na de studentenrelletjes in Gent. Onder groote belangstelling is het proces tegen de studenten Herman van Ooteghem. Ferdinand van de Kerckhove. Urbain van Lierde, Evarist Hellebuyck en André van de Cauter voor het beroepshof te Gent begonnen. Men zal zich nog herinneren dat, bij vonnis van de rechtbank te Gent Van Ooteghem ver oordeeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf en de vier anderen tot elk een maand gevan genisstraf uit hoofde van opstand en smaad gewapender hand en in bende, tegen de politie. Op 23 December van het vorige jaar had ter eere van professor Frans Daels, naar aan leiding van een onderscheiding, toegekend door de Fransche academie van wetenschap een betooging plaats. Na de bctooging vormde zich een groep, die, onder leiding van Van Ooteghem voor het huis van commandant Baeckelandt een betooging wilde houden. Dit was verboden geworden door de plaatselijke politie. Niettegenstaande dit verbod deed de groep het toch. Zij werd handgemeen met de politie, stokslagen werden uitgedeeld. Be- toogers en een paar politie-agenten werden gekwetst. Na de pleidooien van mrs De Beuckelaere. Zenner en Stragier heeft het hof het arrest verdaagd tot Vrijdag 22 Mei. De Rosa in Juni vrij? In Juni zal een derde van de straf ver streken zijn, opgelegd aan Fernado de Rosa, die in October 1929 een aanslag op prins Umberto bU zijn bezoek aan Brussel pleegde. De Rosa werd door het Assisenhof tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Krachtens de wet op de voorwaardelijke invrijheidstelling kan de veroordeelde, nadat hij een derde van zUn straf heeft uitgezeten, in vrijheid worden gesteld, aldus het Hbld. De kans dat dit ge schieden zal is groot. Roemenië. Geen sprake van dictatuur? Koning Carol heeft aan een persvertegen woordiger een verklaring afgelegd over den binnenlandsch-politieken toestand in Roe menië. Enthousiasme bij links en het centrum. Juridische en moreele troeven. Binnenkort een gedétailleerd plan voor de Europeesehe organisatie. Briand en het presidentschap. Frankrijk. Actie der Nationalisten tegen de Tol-Unie en Briand.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5