Schoolhuis en Schoolhuisprincipes. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 MEI 1931 Het Schoolhuis van het Kennemer Lyceum in de Ardennen. r Dr. A. de Vletter, Rector van het Kenne- rner Lyceum, zendt ons eenige beschou wingen over het door het Kennemer Lyceum te Bloemendaal ingerichte schoolhuis in de Belgische Ardennen en over de principes, die aan deze schoolhuis-organisatie ten grond slag liggen. Voor eenige jaren is door den Rector van het Kennemer Lyceum, toen nog leeraar aan het Nederlandsch Lyceum in Den I-laag', een yrij uitvoerige studie geschreven over „Schoolreizen en hun beteelcenis voor het Middelbaar Onderwijs in Nederland". Dit boekje, sindsdien uitverkocht, gal' een uit voerig historisch overzicht van het ontstaan van de schoolreis (de schoolreis-gedachte is opgekomen in het laatst van de 18e eeuw, in den tijd der z.g. Phllantropijnen, school- stichters, waarvan de meest bekende is Ba sedow, Directeur van het Philantropinum te Dessau, 1768> en hun beteekenis voor het on derwijs en de opvoeding der schooljeugd. Was Duitschland in hoofdzaak het land van de goed georganiseerde schoolreis, werd in Duitschland de schoolreis in het geheel van het schoolplan opgenomen; werd aldaar bij Aardrijkskunde-onderwijs en bij andere on derdeden van het schoolwerk de jaarlijksche reis, of de reeks van jaarlij ksche schoolrei zen in het geheel „eingegliedert"; het was ook in Duitschland, dat andere gedachten ten opzichte van de verhouding van school en leven vasten vorm aannamen. Sinds den wereldoorlog is in Duitschland ontstaan een Schulheim-Bewegung. Vele middelbare en ook lagere scholen, honderden reeds, zijn daar in het bezit van een eigen Schulheim. Sommige dezer Schulheime zijn prachtig in gericht, van alle gemakken voorzien, andere zijn zeer eenvoudig. Sommige liggen betrek kelijk dicht bij het eigenlijke schoolgebouw, andere op aanzienlijken afstand. In een uit gebreide literatuur hebben de moderne Duit- sche leeraren verslag gedaan van hun schoolhuisprincipes, en van de organisatie van hun schoolhuiswerken. Als alles, wat Duitsche organisatoren opzetten en organi- seeren, is ook dit werk de moeite van ken nisneming ten zeerste waard; de verslagen en berichten over deze Schulheim-verblijven zijn zeer lezenswaard. Het is merkwaardig, dat gelijke gedachten soms op verschillende plaatsen tegelijker tijd opkomen en verwezenlijkt worden. Het Nederlandsch Lyceum in Den Haag en Het Amsterdamsch Lyceum in Amsterdam heb ben de organisatie van schoolreizen regelma tig ter hand genomen. Goede resultaten zijn daarmee bereikt, ook met de verwerking van het op de schoolreizen geleerde in het onder wijs. De bovengenoemde publicatie over „Schoolreizen en hun beteekenis voor het Middelbaar Onderwijs" (Wolters 1917) geeft daarvan verschillende bewijzen. Het Kenne mer Lyceum, opgericht in 1920, is ook begon nen met het maken van schoolreizen. Rector en leeraren zijn er echter al gauw toe ge komen, met de scholieren jaarlijks naar een vast punt te gaan, en daar te trachten nut tig en aangenaam samen te zijn. Sinds 1923 zijn op het Kennemer Lyceum jaarlij ksche verblijven georganiseerd in het barakken kamp van den Nederlandschen Zendings studieraad te Luntercn. Men verwachtte van dit verblijf te Lunteren versterking van den onderlingen band tusschen de leerlingen en tusschen leerlingen en leeraren, opvoeding van de leerlingen tot kameraadschappelijk heid. inschrikkelijkheid, opofferingsgezindheid gemeenschapszin, enz. enz. Ook werd er nut verwacht van het samenzijn; door de leera ren werden kleine handleidingen samenge steld over Fauna en Flora van het gedeelte van Gelderland, waar verblijf gehouden werd of over de geologische gesteldheid van de Veluwe. Des avonds werden in het kamp lezingen georganiseerd, lichtbeelden ver toond, muziekavonden gegeven. Zoo hoopte men, behalve het bijzonder aangename, prettige en vroolijke van het samenzijn in het kamp, ook iets van nut voor de leer lingen te bereiken. In den loop der jaren zijn belangrijke er varingen opgedaan door de leiders dezer kampen. Al gauw bleek, dat er een zóó groot verschil was tusschen de jongere leerlingen en de oudere, dat het beter was, hen in af zonderlijke kampen bijeen te doen zijn. Zoo werd in de laatste jaren twee maal gekam peerd, eerst met de ongeveer 150 leerlingen der le en 2e klasse, en de daarop volgende week met ongeveer 120 leerlingen van 3e en 4c klasse: de 5e klas en de Vie klas gym nasium werden, met het oog op het nade rende eind-examen, van het kampverblijf uitgesloten. Een tweede ervaring was, dat een verblijf van 3 dagen, zooals dit in de eerste jaren was georganiseerd, te kort was voor het doen ontstaan van een goeden kampgeest. Bij een verblijf van 5 ol 6 dagen boden juist de laatste dagen, als de kampgenooten over de eerste moeilijkheden van het samen slapen, FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. Naar het Engeisch van MORICE GERARD. 18) (Nadruk verboden). De advocaat vond het niet noodig verder op Miles' woorden ln te gaan en volgde hem naar boven. Op zijn slaapkamer gekomen, opende Miles met een sleutel dien hij uit zijn vestzak haalde, een antieke eikenhouten kist, en nam er een bundel papieren uit. Hij gaf Harkbutt de documenten waarom deze gevraagd had en nadat de advocaat ze in zijn zak had gestoken, wenschte de vrienden el kaar goeden nacht. Harkbutt was blij dat hij de voorzorg had genomen de stukken niet in de hand te hou den, want de eerste dien hij op de gang te genkwam. was de butler! Wat had die hier te maken op dit late uur? „Enfin, dat is zijn zaak en niet de mijne!" dacht de rechtsgeleerde grimmig. HOOFDSTUK XVII. De machinerie wordt in werking gesteld. Harkbutt zette zich aan de schrijftafel op zijn logeerkamer en legde Merrifield's „Ge loofsbrieven" voor zich neer. Hij las de schriftelijke sollicitatie door en vergeleek de onderteekening nauwkeurig met die. weike de butler onder Austin's testament had ge plaatst. Er was nagenoeg geen verschil te bemerken. Toen nam hij de getuigschriften ter hand. Van de schrijvers kende Harkbutt twee heel oppervlakkig, een echter heel goed in grooten getale met elkaar eten, enz. enz., heen waren, de prettigste stemming van eendracht en rust. Bij verscheidenen der leeraren was echter, ondanks het groote succes dezer kampen, toch het gevoel aan wezig, dat voor het doen ontstaan van een nauw contact tusschen oudere en jongere kampgenooten over en weer, een samenzijn in kleiner verband nuttiger zou wezen. Ver schillende malen werd, na afloop van een kamp, in de onderlinge gedachtenwisseling de nog verder gaande splitsing van het kamp dan de bovengenoemde scheiding van Onder- en Bovenbouwkamp, overwogen. De organisatie van het Schoolhuis ls nu een belangrijke stap in de nieuwe richting. Het Kennemer Lyceum is er in geslaagd, de hand te leggen op een groot Belgisch huis, in een van de allermooiste deelen van de Ardennen, in de buurt van een zeer afge legen boerendorp, maar vlak naast een zeer ontwikkelden en weiwillenden buurman- boer, wethouder der gemeente. Het huis is van alle gemakken voorzien, heeft centrale verwarming, warm- en koud- watervoorziening, electrisch licht; de eetzaal biedt ruimte voor vele personen: het huis kan 30 a 40 personen herbergen. De keuken- inrichting is zeer voldoende ,een mooie huis kamer met open haard bied gelegenheid tot gezellig samenzijn. Het uitzicht uit het huis op het dal van de Alleines is bijzonder mooi, op den duur zal in dit dal aan den voet van de helling, die tot de terreinen van het huis behoort, een badgelegenheid kunnen worden gemaakt; deze is eigenlijk reeds in orde. Het is nu de bedoeling, dat de lagere klas sen van hen Kennemer Lyceum hun jaar- Jijksch kamp te Lunteren betrekken, maar dat de hoogere klassen elk een v/eek naar het Schoolhuis gaan. Dank zij de mede werking der Nederlandsche, en vooral dei- Belgische Spoorwegen is de reisgelegenheid gunstig; er wordt gereisd van Haarlem naar Namen met nagenoeg directe verbinding, en van Namen naar Auby, het Ardennendorp waar het schoolhuis gelegen is, per autocar. Om een idee te krijgen van de gesteldheid der Ardennen is deze autocaitocht langs de Maas over Dinant en verder over de hoogten der Ardennen naar het dal van de Semois, van groote beteekenis. De autocar blijft ter beschikking van de lyceïsten, zoodat op een der dagen van het verblijf een excursie ge maakt kan worden naar Bouillon en Sedan. Het ligt in het voornemen der leeraren, om in de schoolhuisweek gezellig met de kin deren samen te zijn, maar ook op een of andere wijze nuttig werk met hen te ver richten Er is voor gezorgd, dat in het huis projectiegelegenheid aanwezig is; op den duur zullen series lichtbeelden het mogelijk maken, een verhandeling te houden over de geografische beteekenis van het Ardennen- gebied, de geologische, historische en econo mische beteekenis van de Maas en de zij rivieren van de Maas, de historische betee kenis van het kasteel van Bouillon en van de Fransch-Duitsche problemen op de gren zen der belde landen (Sedan). Reeds nu zijn gereed gemaakt series lichtbeelden over het beroemde Chabeau-Forb van Bouillon en over de Fransch-Duitsche tegenstellingen in Elzas-I.otharihgen, toe tè lichten aan den vooravond van het bezoek aan Sedan. In den loop der jaren hopen de leeraren van het Kennemer Lyceum deze schoolhuis- bezoeken tot nut te doen zijn van de leerlin gen. Waarschijnlijk is de dorpspastoor bereid, om voor elke groep een korte uiteenzetting te geven over het leven van zijn dorpelingen en de leeraren van het Koninklijk Atheneum van Bouillon zullen telkenmale een les ko men geven over een of ander onderwerp in verband met de geografie of historie. Al de ideeën, die aan de Duitsche Schulheïmbe- wegung ten grondslag liggen, zijn te Auby te verwezenlijken. De rector van het Lyceum heeft in een voordracht op een der ouder avonden een sedert dien in druk verschenen inleiding gehouden over de Schulheim-Ge- d ach te en de mogelijkheden der practische uitvoering daarvan. De leerlingen zullen zelf aan het werk worden gezet. In de Paasch- vacantie is een werkploeg naar Auby geweest om het huis in te richten, en in de tien da gen van het verblijf van deze jongens en meisjes is verwonderlijk veel werk verzet. Bij elk bezoek zal door de jongens en meisjes zelf het huishouden moeten worden gedaan on- IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Roep J. Lotfgering Reinigen Verven Stoppen Cr. Houtstr. 5a Te!. 10771 der leiding van een kookvrouw, dit jaar nog van een padvindersleider, die zich daartoe beschikbaar heeft gesteld. Ook geestelijk zul len de leerlingen moeten medewerken. Zij zullen in het dorp boodschappen moeten doen, dus Fransch moeten spreken, bij den buurmanboer de voorraden moeten halen, met dezen en anderen moeten overleggen; enkelen zullen 's avonds zelf een inleiding houden over een of ander door hen bestu deerd onderwerp: er zal worden gemusiceerd er zullen lichtbeelden worden vertoond en toegelicht. Een der klassen, die het voorrecht heeft, als klasseleeraar te hebben Drs. H.B.S. Nolthenius, leeraar aan het Lyceum, bekend cellist, zal het genoegen smaken, den violist Jos. de Clerck eenige dagen in het school huis te zien; de beide heeren zullen, met tv/ee leerlingen samen, een reeks kwartetten uitvoeren in de huiskamer van het groote Belgische huis. Rector en leeraren van het lyceum stellen zich voor, dat al de voordeelen van het mo derne schoolleven; groober contact tusschen lerearen en leerlingen, grooter wederzijdsche kennis van den leeraar over den leerling en van den leerling over de bedoelingen van den leeraar, voordeelen, die ook in het kam peeren te Lunteren werden gezocht, in het schoolhuisverblijf nog beter tot hun recht zullen komen. Reeds werd in de krant vermeld, dat van vele zijden materieele steun werd verleend. Een groot deel van het huis kon worden ge meubeld door geschenken der ouders en leeraren. De keukeninrichting was voor een deel geschenk van een groote firma in Haar lem, alle gordijnenroeden en kapstokhaken (280 in getal) waren geschenk van een Am- sterdamsche firma, waarvan de firmant zelfs niet tot de ouders van lyceum-leerlingen be hoort; wandversieringen werden zelfs toe gezonden uit Klein-Azië, waar de vader van een der lyceïsten Consul-Generaal is. Van alle zijden zijn geschenken binnengekomen. Vermeld werd ook reeds het aardige blijk van belangstelling van de Koningin door het zenden van haar handteekening voor het in de hal van het huis te plaatsen portret, en het geschenk van den Koning van België, die een portret met eigenhandig geplaatste handteekening aan den rector van het Ly ceum deed. toekomen. Het schoolhuis te Auby wordt door de Kennemer lyceïsten betrokken gedurende 6 of 7 weken in het voorjaar en gedurende 1 week in het najaar. Dan zullen leerlingen van de hoogste klassen hun verblijf in de Ardennen hebben, aan welk verblijf vei-moe- delijk verbonden zal worden een bezoek aan een der fabrieken van Luik voor de H.B.S.- afdeeling en aan het oude Trier voor de Gynmasium-afdeeling. Het ligt in de bedoeling, het huis allengs ook voor Jeugdherberg beschikbaar te stel len; voor andere scholen, ook voor particu lieren, zal het huis ook opengesteld kunnen worden. Door verhuur gedurende de zomer maanden (de bezitting ligt op een van de allermooiste plekjes van de Ardennen) hoopt de leiding van het Kennemer Lyceum een d,eel van de onkosten goed te maken, die aan het verblijf der scholieren natuurlijk ver bonden zijn. Dr. A. DE VLETTER. UIT DE AMSTERDAMSCHE TELEFOONGIDS Als ge de naamlijst der Amsterdamsche telefoon-abonnés met aandacht doorleest (als ge namelijk niets beters te lezen hebt!), kunt ge nog veel interessante ontdekkingen maken! Eerst komen de beroemde mannen, maar. die schijnen van bezigheden veranderd te zijn: Bach, Glück, Wagner en Strauss zijn resp. rijwielhandelaar, restaurateur, lingerie-ver- kooper en metselaar geworden. Schiller en Ibsen caféhouder enstu- cadoor; Rubens en van Dijk handelsagent en kruidenier. Kant'— is een varkensslager; Marx is par ticulier! Keppler is makelaar en Andersen verkoopt gramofoons. Onze democratische tijd schijnt ook op den adei van invloed te-zijn:-Kaiser is verlos kundige; Koning een timmerman (naar een voorbeeld van Tsaar Peter!); Hertog een predikant; Graaf melkhandelaar (bij na had ik melkboer geschreven!); Prins agent in..corsetten; Ridder een matras sen-fabrikant. De Fauna is in deze lijst goed vertegenwoordigd; zie hier Leeuw, Beer, Wolf, Vos, Haas, Koe, Hond, Kat, Kalf, Bok, Schaap, Konijn en Os hebben zich als abonné opgegeven. Dan komen de vogels: Haan, Gans, Koekoek, Pauw, Valk, Exter, Zwaan, Zwaluw, Musch en Vink zitten op de telefoon leiding. Walfisch, Snoek en Kikkert leven, waarschijnlijk niet alleen van water. Mis schien ontmoeten elkaar de heeren v. Noord, v. Oosten, v. West en v. Zuiden om een par tijtje bridge te spelen! De heeren Engelsman, Fransman, Rus, Deen, Pool, Spanjaard, Turk, Romijn en Moffie zijn toch allen Nederlanders! Ook de landen Holland, America, Elsas, Italië, Oostindie en Zweeden vinden wij onder de abonné-namen. De Bijbelsche namen zijn er veel: Adam, Abraham, Benjamin. Elias. Isaac, Salomon, Samuel, Saul, Mozes en Messias. De heeren Maandag, Vrijdag en Zondag vertegenwoordigen de week; Bruin, Blauw, Geel, Groen, Rood, Wit en Zwart de kleu ren en Goud, Zilver, Staal, IJzer, Koper en Brons de metalen. Verschillende heeren schijnen heel verkeer de professies te hebben gekozen: Schoen maker is arts; Arts is caféhouder; Boode timmerman; Timmerman moto- ren-verkooper; Advocaat inspecteur van politie; Kapper poelier; Schoolmeester handelsagent; Bakker predikant; Bischof kolenhandelaar; Drukker verkoopt visschen en Kok.doodkisten. Ten slotte nog een paar meetkundige na men: Kogel, Lijn, Vierkant, Punt, Hoek en de Kromme. Alzoo, wie niets beters weet, mag deze lijst nog meer uitbreiden. W. BIELKINE. BOND VAN HANDELS. EN KANTOORBEDIENDEN. HET 25-JARIG BONDSJUBILEUM. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden is een fraai gedenkboek verschenen onder den titel „Een kwart eeuw in en met de Algemeene", samengesteld door den heer G. J. A. Smït Jr. Het boek bevat tal van wetenswaardigheden over het ontstaan en de geschiedenis van den bond en is verlucht met vele foto's betreffende demonstraties en vergaderingen in den loop der jaren door den hond gehouden. Ook van de verschillende bondsgebouwen treft men afbeeldingen aan, alsmede van een aantal bekende figuren uit het vereené gingsleven. Uitvoerig wordt in het boek o.m. besproken de actie, die de bond in deze 25 jaar gevoerd heeft voor verbetering der arbeidsvoorwaar den. Het boek is van een keurig bandje voor zien en is ook typografisch zeer goed ver zorgd. De officieele herdenking van het jubileum zal plaats vinden op Zaterdag 9 en Zondag 10 Mei in de groote zaal van „Artis" te Amsterdam. NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Door de Commissie van Beheer van het Z. en O.-fonds der Ned. Spoorwegen voor Ziekenhuis- en sanatorlumverpleging van gezinsleden is met ingang van 1 Juli a.s. een nieuwe regeling vastgelegd voor ziekenhuis- en sanatoriumverpleging der gezinsleden. Naar aanleiding hiervan heeft de perso- neelraad, samengesteld uit de erkende spoor wegorganisaties, een schrijven gericht aan de hoofdbesturen dezer organisaties, waarin gezegd wordt: „De Raad is van meening, dat de voorge stelde verzekering bij particuliere instellin gen niet de meest veilige weg voor het per soneel is, en dat de oplossing veel eer en veel beter te vinden is door een contributiever- hooging voor het fonds. Daar het hier treft de voorziening in een eminent belang van het personeel, meende de Raad hier vrijheid te hebben zich tot uw hoofdbestuur te wenden met het verzoek an dermaal ernstig te overwegen, of niet in con- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. O O tributieverhooging, welke zeer waarschijnlijk niet meer zal bedragen dan de aan de par ticuliere instellingen te betalen premie, de oplossing dezer kwestie moet worden ge zocht." Het hoofdbestuur der Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel geeft met het oog op dit schrijven zijn leden den raad, geen verzekering bij een particuliere maatschap pij aan te gaan. terwijl het in een dezer da gen gezonden circulaire aan de afdeeïingen als zijn meening te kennen geeft, de door den Personeelraad gestelde vraag bevesti gend te beantwoorden. Voorts wordt het oordeel der afdeeïingen gevraagd over deze contributieverhooging. De afdeeling Haarlem zal op Maandag u Mei a.s. in een buitengewone ledenvergade ring over deze kwestie haar advies geven, het hoofdbestuurslid Lousberg, die tevens zitting heeft in de Commissie van Beheer van het fonds, zal op deze vergadering een inleiding houden. Financiëele berichten. NEDERLANDSCH-INDISCHE SPIRITUS-, MAATSCHAPPIJ N.V. In de algemeene vergadering van aandeel houders der Neüerlandsch-Indische Spiritus Maatschappij N.V. gevestigd te Amsterdam werd het dividend over 1930 vastgesteld op 10 pet. en de uitkeering op de bewijzen van oprichtersrecht op f 9.25 per bewijs. DE MIJN LAURA EN VEREENIGING. In het jaarverslag der mijn Laura en Ver- eeniging wordt gezegd, dat 1930 een ongun stig jaar voor de steenkolenindustrie is ge weest. Het feit dat de mijn zonder al te veel schade de algemeene malaise doorstaat, is te danken aan de voorzorgsmaatregelen, die reeds gedurende, verscheidene jaren wer den genomen. Deze omstandigheid en de uit stekende kwaliteit van de voortgebrachte producten hebben tot een bevredigend resul taat geleid, ondanks de salarissen die in Ne derland veel hooger zijn dan in andere na burige landen. KEDIRI STOOMTRAM MIJ. De Kediri Stoomtram Mij boekt een winst saldo van f 312,620. Voorgesteld wordt 12 pet dividend uit te keeren. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezér rubriek stelt de dactie zich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. PROTEST VAN DEN NED. R.-K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBE DIENDEN Dezer dagen werden door de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond duizen den circulaires uitgereikt aan het winkelper soneel en winkeliers als een protest tegen de onwaarheden welke omtrent deze organisatie op de vergadering van den middenstand te Utrecht d.d. 20 April j.l. werden verteld. Op deze vergadering van den Ned. R.K. Mid denstand heeft men uitgeblonken door felle, ongemotiveerde aanvallen op de bedienden organisatie. Hiertegen zullen wij katholieken met kracht protesteeren. De Katholieke bediendenbond zal ondanks dat alles blijven ijveren voor den vrijen mid dag der bedienden op basis der beginse len, en deze actie kunnen wij voor ons gewe ten verantwoorden. De uitlatingen, en onge motiveerde aanvallen van de middenstands centrale zullen wij echter niet dulden. Nooit en nog eens nooit! Ons protest zal getuigenis geven van al de genen die niet anders zien dan alleen de Mid denstand. Door het voortdurend ijveren, niet het minst van onzen bond let wel onvergete lijke voltooier van den Haarlemschen sensa tieroman kreegt gij winkelbedienden een behoor lij ke werktij denregeling. De machtspositie der Haarlemsche Midden standscentrale in deze aangelegenheid wen- schen wij met alle ons ten dienste staande middelen krachtig tegen te gaan: de bedien den eischen erkend te worden en zijn daar naast bereid tot ieder redelijk overleg. Het bestuur van de Afdeeling Haarlem. Tenslotte nog een wenk aan den „Profeet'' in de Haarlemsche kringen: Weest niet te voorbarig, want gij loopt tegen den muur dood! Wij brachten het bovenstaande ter kennis van den heer Van Tetering, die er het volgen de aan toevoegde: Ik wensch op dit onwaardig, persoonlijk ge doe niet in te gaan. Mijn mede-bestuursleden, de heeren Smit en Ten Boom hebben er gis teren in onze plaatselijke pers reeds tegen geprotesteerd. Lord Darveston. Volgens den brief was Merrifield een zestal jaren bij dezen edel man in dienst geweest. De advocaat bleef, met de papleren voor zich, een heele poos zitten nadenken en hij ging pas naar bed, toen hij zijn plannen volledig had uitge werkt. Den volgenden dag bracht Austin zijn vriend met de auto naar Plymouth. „Stuur me onmiddellijk bericht, als er iets bijzonders aan de hand is", zei Harkbutt, terwijl hij uit het raampje van de coupé leunde. „Ja, ik zal jc ook laten weten, hoe Thea het maakt", antwoordde Austin. De toestand van zijn kleine vriendin beheerschte op het oogenbllk zijn heele denken. „Doe dat", hernam Harkbutt afwezig; zijn geest was met heel ander dingen vervuld. Nadat hij eerst de dringendste zaken had afgehandeld, die zich tijdens zijn vacantie hadden opgehoopt, had de advocaat den vol genden morgen een lang onderhoud met een particulieren detective, met wien hij zeer bevriend was en veel had samengewerkt en die meer dan eens in moeilijke gevallen blijk had gegeven van scherp vernuft en een sterk-ontwikkelden speurzin. „Je bedoeling is dus, dat Sylvester nage gaan wordt en dat je te weten komt wat hij heeft uitgevoerd, van het oogemblik af, dat hij door den hond aangevallen werd", vroeg de detective nadat I-Iarkbutt hem verteld had, waarvoor hij ditmaal zijn hulp noodig had. „Juist, Hawkins, en je zult daar met jouw intelligentie zonder twijfel in slagen. Maar er is nog iets. Er moet iemand naar het klooster in Zuid-Amerika gaan, waar Sir Cal- liston's bediende verpleegd is, toen hij ziek was. Het poeder, dat Sylvester Sir Miles wilde ingeven, is over den vloer verspreid, toen de hond hem aanviel. Als dc monniken, die la- Ier naar de hut kwamen om Sir Miles te ver zorgen, dat poeder herkend hebben, is het mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat ze het zorgvuldig bij elkaar geveegd hebben. Mocht dat niet het geval zijn, dan is er in de na den van den vloer misschien nog wat te vin den. Als het kan, Hawkins, moeten we wat van dat goedje hebben. Het kan eventueel schitterend bewijsmateriaal worden. Je ziet hoeveel aan een nauwkeurig onderzoek ge legen is en je begrijpt natuurlijk, dat je niet op kosten hoeft te zien" „Neen, Sir Miles hoeft niet op een paar pond te kijken", antwoordde Hawkins la chend. Maar wat de zaak zelf betreft, ik sta in geregelde relatie met een collega in Val paraiso, die zijn sporen verdiend heeft in het oplossen van ingewikkelde kwesties. Ik zal hem een uitvoerig code-telegram sturen en u kunt er van op aan. dat hij alles met de grootste nauwkeurigheid en discretie zal behandelen. Dan zal ik vandaag nog iemand naar Devonshire sturen om Sylvester in de gaten te houden. „Prachtig, dus ik verlaat mij geheel op jou, Hawkins". Toen Harkbutt weer op zijn kan toor terug was, schreef hij het volgende briefje: „Beste Derveston, Je kunt me een groot genoegen doen met een inlichting Heb je ook een zekeren Mer rifield als butler in dienst gehad? Als dat zoo is, zou je dan zoo vriendelijk willen zijn mij even te berichten hoe je over hem denkt en waarom hij weggegaan is? Hij is dik. heeft blauwe oogen. is bijna kaal; net haar, dut hij heeft, is biond Verder is hij in het bezit van een onderkin, maar die kan wel van la ter datum dagteekenen. Met een spoedig antwoord zul jc me tenzeerste verplichten. t.t. JOHN HARKBUTT". Per keerende post ontving hij het volgen de antwoord: „Amice, Ik heb de laatste twaalf jaar steeds den zelfden butler gehad en hoop hem nog min stens twintig jaar te houden. Hij heeft veel deugden en zoover ik weet weinig ondeug den; je hebt hem zelf meer dan eens gezien. Hij heet James Leicester, is mager en don ker en heeft géén onderkin. Dien Merrifield ken ik niet. Als steeds, t.t. DERVESTON". Harkbutt voelde zich zeer voldaan, dat hij de plank niet had misgeslagen. HOOFDSTUK XVHI Crisis in aantocht. Thea nam Austin's hand en duwde die naar den muur naast het kleine ledikant, waarin ze lag. „Doe ze weg, doe ze weg!" riep ze smeekend. Ze was al de dagen, tien reeds, die ze in die kamer ziek gelegen had, geteis terd door martelende koorts en in voort-du rend levensgevaar, en had ze vrees getoond voor dé groote bloemen op het behang, maar zoo hevig als nu, was haar angst nog geen enkele maal geweest. „Zou ze niet beter in een andere kamer kunnen liggen?" vroeg Austin Lady Win- stanley, die aan het voeteinde van het bed stond. „Ja, dat is misschien wel beter. Wat denkt u er van. zuster?" En ze wendde zich tot een van de beide verpleegsters die de specia list uit Plymouth naar de Manor gestuurd had. „Zoolang ze hier ligt, komt ze niet tot rust, mevrouw, en rust is absoluut noodzakelijk", antwoordde de zuster. „Ik zal een bed voor haar in orde laten maken in een andere kamer", hernam Lady Alice en haar lippen trilden. Het was, alsof ze een ander wezen was geworden sinds de vo rige week; de zorg en de angst voor het le ven van haar kind hadden een schaduw ge worpen over haar bloeiende frischheid en ze zag er jaren ouder uit. Miles Austin had op verzoek van den dokter tijdelijk zijn tent-en in Winstanley Manor opgeslagen om nacht en dag bij de hand te zijn, als Thea in haar koorts naar hem vroeg on niet tot rust kwam voor zij hem gezien had. Haar moeder was Austin innig dank baar voor zijn onzelfzuchtige liefde voor het kind. Zij bewonderde de mengeling van zachtheid en flinkheid, die hij in de zieken kamer toonde. En toch was er een zweem van spijtigheid in haar gevoelens. Ze had altijd de voornaamste plaats ingenomen in Thea's hart en met leede oogen'zag zij, dat zij die thans met een ander moest deelen. Na een minuut of tien kwam ze in de kamer te rug. „Ik heb een lekker bedje voor je klaar ge maakt in de torenkamer kindje. Zal ik je even heendragen?" Lady Alice bukte zich over haar dochtertje om haar op te beuren. Maar Thea hield haar armen en de magere, kleine handen terug. „Neen! Neen! Jij moet mij dragen, oom Miles!" Austin keek Lady Winstanley met een ver ontschuldigenden blik aan. „Ja, neem u haar op", zei ze, maar de woorden stokten haar bijna in de keel en er kwam een uitdrukking van pijn in haar oogen, toen Austin het kleine verzwakte meisje opnam in zijn sterke armen. Lady Winstanley schaamde zich voor haar jalou- zie. maar ze had de kracht niet zich er tegen te verzetten. In de stille van het huis klonk het doffe geluid van d2 voordeurbel. Lady Winstanley ging voor en Miles volgde met zijn teer en last. (Wordt vervolgd), J

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6