BRIEVEN UIT BERLIJN. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 12 MEI 1931 Berlijn herademt. Naar buiten! Het nieuwe opperhoofd. De stad is te duur. y/at de sport goed maakt. (Van onzen correspondent). Een heerlijk lentezonnetje, dat boomen en struiken eindelijk overtuigd heeft van de noodzakelijkheid en van het ongevaarlijke, blacren en bloesems vergunning tot vertoon in de openbaarheid te geven, verbetert onze stemming in alle opzichten. Nu noodig was het. De winter is van een boos karakter ge weest. Wc rillen nog even na als we denken aan de maanden, die achter ons liggen. Ket ls niet de geringste verdienste van de tegen woordige regeering, dat zij het Duitsche volk door onnoemelijke moeilijkheden en critieke oogenblikken zonder stormen heeft heenge- holpenl Nu herademt de Duitsche menschheid, En onze eerste wenschen zijn: naar buiten. Do lente lokt. Tenten opzetten, booten, die gedurende de wintermaanden keurig opge schilderd zijn, naar het water brengen, ten nisbanen in orde brengen, sportvelden walsen, en de eerste groente's kweeken in eigen tuin tjes. die bij honderdduizenden rondom de wereldstad en zelfs midden tusschen de hui zenblokken en opengebleven bouwvakken te vinden zijn. Naast de balkons de grootste attractie van den Berlijner, die zoozeer naar natuur snakt en er 's Zondags zelfs bij regen en koude op uit pleegt te trekken. Athletiek, buitenleven in de „slatuintjes", watersport, wandelen, fotografeeren, rennen en draverijen met gokgelegenheid, tennis, zwemmen,dat zijn zoo de geneugten van de nijvere Berlijnsche bevolking. En ofschoon de mensehen hier ook in het buitenleven niet van de politiek los komen en I-Iitlerianen, communisten, socialisten hun eigen sport bonden hebben, draagt die politiek-in-de open-lucht toch niet het anders gebruikelijke hatelijke en onverdraagzame karakter. Een motorbootje met Swastikavlag zal een padde laar met roode vaan niet in den grond boren. Op het water pleegt eensgezindheid te heer- schcn, ook al roept men elkaar wat spottende woorden na. Een tamelijk algemeene eensgezindheid heerscht voorloopig! ook nog in de beoordeeling van den nieuwen eersten burge meester van de Rijkshoofdstad. Eindelijk na bijna twee jaren burgemeesterloozen tijd, heeft Berlijn' een opperhoofd gekregen dat vertrouwen wekt. Al dadelijk om zijn lengte. Een burgemeester van twee volle meters steekt onder alle omstandigheden boven zijn stadgenooten uit. Men lacht er een oogenblik om, maar dan stelt men vast: toch een kra nige figuur. En een kranige kerel is deze E>r. Sahm in elk geval. Hij was tien jaar lang op perhoofd in den Vrijstaat Danzig. Wat dat zeggen wil, blijkt juist weer in deze dagen, nu Polen tegen Sahms opvolger een nieuwe en zeer heftige campagne begonnen is, die straks in Genève in den Volkenbond ter sprake zal komen. Voor Dr. Sahm had men respect. Deze reus kon streng zijn, maar ook diplomatisch. In Berlijn, dat diep in de schulden steekt, zal hij deze beide eigen schappen minstens evenzeer noodig hebben. Want het zal een Augiaswerk worden, de hoofdstad van het Rijk weer tot orde en zui nigheid. tot eerlijkheid en betrouwbaarheid te brengen. De reputatie van deze geweldige stad was de laatste jaren door Barmat- en Sklarekschandalen bijna gelijk aan die van Chicago enNew-York (waar het den laatsten tijd ook niet meer vriendelijk schijnt toete gaan). Corruptie was jaren lang troef in Berlijn. De vroegere burgemeester Boess, dien men nu eindelijk kwijt is, was geen kwaad mensch, maar een zwak karakter, een ij del en boven dien onvoorzichtig man, die als onderge schikt gemeenteambtenaar groote verdiensten gehad had, maar die als chef van een ge meente, die meer dan de helft van de inwo ners van Nederland telt. het volkomen had laten afweten. Onder zijn wethouders en andere medewerkers waren menschen, die zich lieten omkoopen en die de stad millioe- nen en nog eens millioenen schade berokkend hebben. Zulke toestanden waren allesbehalve „Duitsch". De Duitscher houdt evenals wij van orde en eerlijkheid. Bei'lijn was voor den wereldoorlog een model-woonstad. Men leefde hier goedkoop en goed, de hygiëne was uit nemend in orde. De politie en andere ge meentelijke beambten traden wel wat streng en barsch op, maar ten slotte was alles toch goed gemeend, en zelfs de „Pickelhaube" was voor humor te vinden. Dat is alles na den oorlog anders geworden. In alle kringen der Berlijnsche bevolking drong het gif der on eerlijkheid door. En Berlijn werd duur, een der duurste steden van Europa sten slotte. Toch begon men hier een geweldige actie ten bate van het vreemdelingenverkeer. Alle groote Duitsche steden hebben belangrijk werk in de richting gedaan. Leipzig propa geerde zijn Messe ten koste van enorme re clamebedragen, die gedeeltelijk door het Rijk opgebracht werden. Keulen riep de vreem delingen voor zijn eigen jaarbeurs en zijn „Pressa-Tentoonstelling" die ook door dui zenden Nederlanders bezocht werd. De schit terende hygiëne-expositie in Dusseldorf zal nog wel in aller herinnering zijn. Dresden en Frankfort. Maagdenburg. Koningsberg, Hannover, Essen, e. a. lokten met soortge lijke middelen. C-een stad in Duitschland echter ontwikkelde een zoo doeltreffende propaganda als Berlijn, dat met eigen jaar markten, met internationale auto-, politie-, jacht en andere tentoonstellingen en bijbe- 'hoorende congressen honderdduizenden ver leidde, den weg naar hier te kiezen. En toch is het Ideaal nog' op verre na niet bereikt. Dat ligt aan verschillende omstandigheden. In de eerste plaats is het leven voor vreem deling en inwoner in Berlijn nog altijd veel te duur. Hotelkamer, theater enz. eischen sommen, die men niet gewoon is, in eigen land op le brengen. Dat werkt op den be zoeker ontstemmend. Dan ontbreekt hier het vroegere keizerlijke Hof, dat stellig een zeer bijzondere attractie, vooral voor den Ameri- kaanschen toerist, beteekende. En ten slotte heeft Berlijn geen achterland meer. Een paar honderd kilometer verder, en men stoot reeds op een ongastvrije Poolsche grens, die dure visa eischt en daarachter weinig te bicden heeft. En Rusland? Vroeger reisde de vreemdeling via Berlijn naar het interessante Moskou of het heerlijke St. Petersburg. Nu is dat terrein vrijwel voor hem gesloten. Weliswaar geeft zich ook Sovjet-Rusland in den laatsten tijd de grootst mogelijke moeite om toeristen te lok ken en heelt het bijv. in Berlijn Unter den Linden een eigen bureau „Intourist", dat vreemdelingen wil overhalen, vast te gaan stellen, dat het tegenwoordige communisti sche Rusland den vreemdeling even gastvrij ontvangt als vroeger het tsaristische. Maai de moeilijkheden beginnen pas, als het er sjm gaat, een pasvisum te verkrijgen. En men weet maar al te goed, dat men in Rusland niet als vrije wereldburger reist, maar bij elke schrede door spionnen vervolgd wordt en niet altijd de zekerheid heeft, volgens eigen wenschen naar zijn woonplaats terug te kunnen keeren. Berlijn ligt tegenwoordig eenigszins ge ïsoleerd Maar ook voor den inwoner is het nog niet de ideale stad van vroeger gewor den. Daar hebben we in de eerste plaats de woningtoestanden! Nog altijd zijn honderd duizenden gezinnen zonder eigen dak boven het hoofd. En daartegenover staat, dat zoo wel nieuwgebouwde als oude huizen bij dui zenden leeg staan. Nieuwe woningen kosten nog heden 600 tot loOO Markt per jaar en per kamer huur, een bedrag, dat slechts een zeer klein percentage der woningzoekenden kan opbrengen. Daarnaast doet zich het verschijnsel voor. dat in alle deftige wijken de groote woningen leeg worden, omdat de menschen die daar al tientallen jaren woon den, door de sociale ellende de huren even min betalen kunnen en woningzoekenden er niet aan denken, zulke huizen met tien tot vijftien reusachtige kamers te huren, die volgens oudere principe's zeer ongezond en alleen op representatie gericht gebouwd zijn, weinig zon hebben, over onvoldoende slaap- ruïmte en kamers voor 't personeel beschik ken, kortom in geen enkel opzicht meer be antwoorden aan de eischen, welke tegen woordig gesteld worden. Ook hier zal de nieuwe burgemeester een moeilijk arbeidsveld vinden. Hij zal er voor moeten zorgen, dat al die luxe huizen ver bouwd en in twee, drie of vier kleinere wo ningen verdeeld worden. Wat daar tech nisch bij kijken komt, zullen de architecten onder mijn lezers het best kunnen beoor- deelen! Maar zooals de toestand thans is, kan het natuurlijk niet blijven. De arme menschen, die geen eigen dak hebben, wan delen door de straten dezer stad en zien dat zoowel de nieuwe als de overgroote oude wo ningen leeg staan en dat intusschen niets voor hen gedaan wordt. Dat vermeerdert de verbittering en drijft de massa's steeds meer in de armen van het radicalisme. En toch wil men het leven genieten, voor zoover dat met bijna vijf millioen werkloo- zen nog mogelijk is. Men wil, nu de zon zoo heerlijk schijnt, toch iets van dat harde leven hebben. Men is bezield van een on verstoorbare vitaliteit, men heeft oorlog en revolutie, inflatie en deflatie meegemaakt, en den moed toch niet opgegeven. De jeugd vooral is vol van energie. Die heeft geen bittere ervaringen, die weet niet anders of de toestand van tegenwoordig, die zij niet anders gekend heeft, is normaal. En dat is eigenlijk maar een gelukkige omstandigheid. De jonge Berlijner is van een ander type dan in onze jeugdjaren. Sport en moderner levensopvattingen hebben ook hier heel wat veranderd! Onze jeugd ziet er gezonder en zelfstandiger uit, ondanks het feit, dat vele jonge menschen van heden „oorlogskinder- tjes" met alle gevaren van ondervoeding ge weest zijn. Wat vroeger de kazerne deed voor de lichamelijke ontwikkeling en de tucht, wil men door de sportbonden goed maken. Het lukt ook ten deele. Maar een zekere vle gelachtigheid is toch wel te bemerken, die voor den oorlog vrijwel ondenkbaar was. De politiek heeft bedorven, wat straks sport en athletiek weer moeten goedmaken. Elke nieuwe lente brengt hier nieuwe hoop H. v. B. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN. HET FONDS IN GEVAAR, DE UITKEERINGEN WORDEN VERMINDERD. Door den Raad ven Beheer van het Fonds voor Sociale voorzieningen is onderstaande brief verzonden aan het bestuur der vereeni- van reeders van visschersvaartuigen; de bestu ren der vakorganisaties en het Centraal Ad ministratie Bureau. „De Raad van Beheer besprak in zijn ver gaderingen van 7, 8 en li Mei j.l. den toe stand van het Fonds voor Sociale Voorzienin gen en kwam daarbij tot de conclusie, dat, ge geven de buitengewoon hooge sommen aan uitkeering bij werkloosheid sedert Januari van dit jaar betaald en de belangrijke verminde ring der bijdragen, ingrijpende maatregelen niet langer mogen uitblijven. Op heden 11 Mei, is nog een f 32.000 in totaal beschikbaar, terwijl wekelijks nog ruim vijf duizend gulden wordt uitgekeerd. Zouden wij zoo doorgaan dan zou na zes we ken de kas geheel gesloten moeten worden. De Raad van Beheer zag zich daarom ver plicht het navolgend besluit te nemen: 1. over de weken, eindigend op 16, 23 en 30 Mei zal nog de gewone uitkeering worden verstrekt. Het beschikbare saldo zal dan ge daald zijn tot f 17.000. Over de maand April verwachten wij f 3000 aan bijdrage te ontvan gen, zoodat het saldo dan 1' 20.000 zal be dragen 2. over volgende weken zullen de uitkee- ringen bij werkloosheid terug gebracht wor den tot pl.m. 50 pet. van de reglementair vastgestelde bedragen n.l. gehuwden f 1.15 per dag en ongehuwden f 0.90 per dag; 3. mocht de bestaande werkloosheid nog lang aanhouden dan zal ter zijner tijd het al geheel stopzetten der uitkeering bij werkloos heid onvermijdelijk aan de orde komen. „KERK EN VREDE" Bovengenoemde Vereenlglng hield Maan dagavond haar jaarvergadering. Mr. Dr. A. v. d. Flier en bepleitte in zijn openingswoord meer activiteit bij de leden, opdat „Kerk en Vrede" meer van zich zou doen hooren. Hier na las de secretaris het jaarverslag voor, dat evenals het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd. Als afgevaardigde naar de vergadering te Zurich werd gekozen Dr. Mr. A. v. d. Flier. Hierna werd door den heer v. d. Flier een Causerie gehouden over „Ontwapening". Spre ker begon met te zeggen, dat er dreigende wolken drijven cn besprak .vervolgens het vre desverdrag. Men had gedacht, dat, toen Duitschland genoodzaakt werd zich te ontwa penen, ook de andere landen daaraan zouden beginnen. Niets is minder waar. Nog steeds is men bezig om zich toe te rusten tot den oor log. Nadat spreker de verschrikkingen van den oorlog voor oogen gesteld had, eindigde hij met een opwekking lid te worden van „Kerk en Vrede1" om de gelederen van de strijders tegen den oorlog te versterken. De verschillende vragen hierna door aan wezigen gesteld, werden door den spreker be antwoord. Nadat tenslotte de propaganda in den bree- de was bespx-oken, sloot de voorzitter de ver gadering. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. R. J. van deh Meulen heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Den Helder bedankt. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het motorschip Poulo Tello van de Maat schappij Nederland is Zaterdagmiddag met ean lading stukgoederen van Amsterdam naar Nederlandsch-Oost-Indië vertrokken. Het passeerde de sluizen met een diepgang van 70 dM. De Ned. motorschoencr Neerlandia is Zon dagavond met een lading ijzeraarde van Londen aangekomen met bestemming Bever wijk. Deze lading is wederom geconsigneerd aan de Chemische Fabriek aldaar. Het Engelsche stoomschip Pale of Mow bray is Zondagmorgen, met een volle lading ruwijzer van ongeveer 2200 ton van het Hoogovenbedrïjf te IJmuiden naar Basse Indre in Frankrijk vertrokken. PROEFTOCHT VAN DE VERBOUWDE SALAWATI. De van stoomschip tot motorschip ver bouwde Salawati van de Stoomvaart Maat schappij Nederland te Amsterdam is Zater dagmiddag van den proeftocht op de Noord zee teruggekeerd en opgevaren naar Am sterdam. Naar wij vernemen heeft de Sala wati op dezen proeftocht een snelheid bereikt van 14 mijl per uur en heeft op alle opzich ten aan de verwachtingen voldaan. VELSEN EXAMEN R. H. B. S. (A-afdceling.) Het eindexamen aan de R. H. B. S. (A-af- deeling) zal gehouden worden op 6, 7 en 8 Juli. Tot deskundigen zijn benoemd G. J. Landweer, oud-inspecteur der gemeente-be lastingen te Amsterdam; Dr. IJ. E. van Gel der, directeur van den gemeentelijken dienst van kunsten en wetenschappen, 's-Graven- hage; mej. Dr. J. A. H. Posthumas, privaat docente aan de Gem. Universiteit te Amster dam en Dr. E. L. Smit, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Zalt-Bommel. RINGRIJDERIJVEREEN. „DE PRINS". De ringrijderijvereeniging „De Prins", zal op 23 Mei en gezelligen avond organiseeren in hotel „De Prins", waar de heeren Tholen en Van Lier zullen optreden. De avond zal met een bal besloten wor den. WINKELIERSVEREENIGING „WIJKEROOG" Door de winkeliersvereeniging „Wijkeroog" te Velsen wordt op Woensdag 3 Juni een ge zelligen avond georganiseerd in hotel „De Prins", waar de heer Clinge Doorenbos zal optreden, die door zijn echtgenoote op de piano begeleid zal worden. TIENJARIG BESTAAN DER R. II. B. S. Ter gelegenhend van het 10-jarig bestaaxx der R. IJ. B. S. te Velsen, hebben zich een eere-comité en een comité gevormd om dit feit feestelijk te herdenken. In de eere-commissie hebben zitting geno men de heeren Dr. N. Bakker, R. de Boer, E. Fraenkel, J. L. van Overbeeke en M. van Veen, In de commissie van voorbereiding hebben o.m. zitting Ir., J. A. Spuyt, voorzitter, Mej. M. A. Uhlig, penningmeesteres; Dr. D. J. Broekers, secr. D. Fuklauer, Dr. J. T. Groos- muller, Dr. J. D. van Calcar en J. C. Dunne bier. BEVERWIJK AANHOUDING. Door de politie alhier werd aangehouden de woonwagenbewoner A. M,, wiens opsporing verzocht was voor het ondergaan van een maand gevangenisstraf wegens diefstal. De aangehoudene is naar Haarlem overge bracht. SPORTDAG Ten bate van het fonds voor het te stich ten Rusthuis van het Roode Kruis Zieken huis wordt a.s. Zondag 17 Mei in het Ge meentelijk Sportpark een Sportdag gehou den. Het programma vermeldt o.a. een gecostu- meerden voetbalwedstrijd door de Kenne- mers-veteranen, terwijl verder de wedstrijd Kennemers—Haarlem gespeeld wordt om den „Rusthuisbeker" van het Roode Kruis. De Beverwijksche Harmoniekapel zal de wedstrijden opluisteren. SANTPOORT R.K. JEUGDDAG Zondagmiddag 17 Mei a.s. wordt op het sportterrein aan den Hagelingerweg een R.K. Jeugddag gehouden. Een plechtig lof zal op gedragen worden door den voorzitter van het Juvennaat in het bisdom Haarlem deken Lucassen, waarbij 800 jongens gezamenlijk een zang- en spreekkoor zullen uitvoeren onder leiding van den heer Van Roozendaal. Tot slot wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen H.B.C. en T.Y.B.B. Vier muziekkorpsen zullen den jeugddag opluisteren. BLOEMENDAAL DE OPENING VAN IIET BADSEIZOEN Door de omvangrijkheid der veranderingen en door tegenslag met het weer, is de zee badinrichting van Witkop en Paap niet op den bepaalden tijd gereed gekomen. Daarom is de opening van de inrichting thans be paald op Hemelvaartsdag. NAAR 'T'CONCOURS I-Ict Chr. Fanfarecorps „Sursum". directeur de heer J. Meng, zal op Hemelvaartsdag deel nemen aan liet concours van den Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, hetwelk te Alkmaar wordt gehouden. OPENING BADINRICHTING Men verzoekt ons mede te deelen, dat de opening van de geheel nieuwe badinrichting van Witkop en Paap, eerst vastgesteld op He melvaartsdag, thans bepaald is op Woensdag middag 2 uur. Tal van genoodigden zullen deze opening bijwonen. HEEMSTEDE ZANGCONCOURS. Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan heeft de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Sursum Corda", directeur de heer A. Bak. een groot Nationaal Zangconcours georgani seerd, dat gehouden zal worden 19, 22 cn 26 Juli. Reeds lang is het bestuur met het organi seeren van dit concours bezig, echter zonder voldoende succes, tot nu eenigen tijd geleden de bond van koordirigenten zich er voor spande, en met succes. Een der groote bezwaren was, dat een Christelijke vereeniging als deze geen con coursen op Zondag kan organiseeren en het voor de meeste vereenigïngen een bezwaar is, op een werkdag uit te komen. Dit bezwaar kon nu opgeheven worden doordat de bond de organisatie der Zondagen op zich heeft genomen. Niet minder dan 43 vereenigingen, waaron der verschillende groote en van goeden naam hebben geschreven zoodat een succes niet kan uitblijven. Zaterdagmiddag waren talrijke leden en afgevaai-digden bijeen in het ververschings- huis in Groenendaal, waar de loting plaats had. De heer Versloot, voorzitter van den bond van koordirigenten zette uitvoerig uiteen de voorgeschiedenis en het resultaat van dit concours tot op heden. Vele vertegenwoordigers van deelnemende vereenigingen wenschten de vereeniging ge luk met hun eerste lustrum en spraken den wensch uit dat dit concours er toe bij moge dragen dat Sursum Corda tot nog grooteren bloei moge komen. FESTIVAL „EXCELSIOR". Het fanfarecorps „Excelsior" bestaande uit gemeentelijk overheidspersoneel vierde het vorig jaar in Augustus zijn eerste lustrum. Werd toen reeds een concert gegeven en ean groote feestavond voor donateurs en kunstlievende leden, op Hemelvaartsdag zal dit jubileum nog eens herdacht worden met een groot festival, dat gehouden wordt op de oude renbaan aan den Meerweg. Hieraan nemen de volgende harmonie- en fanfarecorpsen deel: Harmonie „Eensgezindheid" en harmonie „St.-Michaël" uit Heemstede, Harmonie ..Utile Dulci", Harmonie „Voorwaarts" en fanfarecorps „Kunstgenot" uit Haarlem, Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" Benne- broek, Fanfare „Wilhelmina", Santpoort; Muziekkapel „Zandvoort" te Zandvoort en „Wittenburg's fanfare orkest" te Amster dam; „Crescendo" te Spaarndam trok zich ter elfder ure terug. De muziekvereenigingen hebben vergun ning zich bij aankomst te Heemstede in marschformatie en met muziek naar het feestterrein te begeven. Om 1 uur precies vangen de Marschwed- strijden aan, na afloop waarvan ieder corps een vrij nummer geven zal in het program aangeduid, in de op het terrein geplaatste gemeentelijke muziektent. De marschwedstrijd heeft plaats achter het fee.Xterrein. Om 4 uur zijn deze concert nummers ge ëindigd, waarna de bekendmaking der prijzen van de marschwedstrijden volgt. Om half vijf de verloting van een 6-tal geldprijzen en 4 donateursprijzen. De jury voor de marschwedstrijden bestaat uit de volgende heeren: Reynier van 't Hoff, toonkunstenaar; K. H. Kerkhof f, musicus en V/. J. Smolenaars, oud-onderkapelmeester 4e reg. infanterie. Een deel van liet terrein is ingericht als feestpark, met attracties. Dit feestpark wordt reeds Woensdag middag om 12 uur geopend en zal beide da gen geopend zijn, tot des avonds half 12. HAARLEMMERMEER POLITIESCHIETVEREENIGIN G. Er worden pogingen aangewend om te ko men tot oprichting van een Polaieschietver- eeniging voor de gemeenten Haarlemmer meer, Lisse, en Hillegom. In een daartoe gehouden bijeenkomst wer den reeds voorloopige besprekingen gehou den. BLOEDDORSTIGE HOND. Maandag werd alhier jacht gemaakt op een bloeddorstigen hond, die een koppel schapen had aangevallen, loopende op een nabij den Hoofdweg gelegen stuk weiland. Men slaagde er in den hond te pakken te krijgen en met toestemming van den eige naar onschadelijk te maken. Een der scha pen werd doodgebeten en verscheurd in een sloot teruggevonden. ZANDVOORT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Door de weinige ruchtbaarheid, die aan de zaak gegeven was, kwamen we te laat in de vergadering, die belegd was door de commu nistische partij in de kleine zaal van Zomer rust. De heer G. Oversteegen van Haarlem, had de vergadering ingeleid en de tweede spreker de heer D. Wijnkoop, was aan het woord. Het kapitalisme is bezig zich dood te ratio- naliseeren, aldus de heer Wijnkoop. Vroeger met uitbreiding van industrie konden steeds meer arbeiders gebruikt worden. Thans is het streven zooveel mogelijk de arbeiders overbodig te maken door de rationaliseering. Wat in Rusland geschiedtt, geeft een aan wijzing, hoe het moet om de groote verschil len in de maatschappij te doen ver/.wijnen. Daar ook is rationalisatie, betere inrichting, discipline, maar de producten, die er einde lijk zijn komen ten goede aan de gemeen schap. Wat de kapitalistenknechten, de SDA.P.- menschen, doen, is alleen het handlanger spelen voor al wat de macht in handen heeft. Als Wibaut, een braaf mensch, in 15 jaar f 15.000.000 winst uit de bedrijven haalt, is dat een schandaal, omdat de kleine man dat grootendeels betaalt met zijn gas en water, elektriciteit, tram. Zoo rationalïseeren is gemakkelijk, honderden ontslaan, arbeids duur verlengen, loon verlagen, maar in Rus land is geen werkloosheid, werkt een arbeider gemiddel 2000 uur per jaar, in ons land 3000, in Sovjet heeft de arbeider vacantie, die betaald wordt, en om die te genieten wordt hij gratis naar de vacantieverblijven ge bracht. Na een peroratie over den stellig domen den oorlog, die ongetwijfeld tegen Rusland zal gaan, tegen 16 van ds wereld, maar wat de vijanden van de sovjet duur te staan zal komen, omdat de overblijvende 5 6 gebolsje- wiseerd zal worden, eindigde spreker. De heer Oversteegen verzoekt daarna aan hen, die zich willen aansluiten bij de com munistische partij, te blijven zitten, terwijl de pers en de „politierekels" werden verzocht zich te verwijderen. BENNEBROEK GOUDEN ECHTPAAR Onder groote belangstelling van familie en buren vierde Maandag het echtpaar Verzij- lenberg zijn gouden bruiloft. In het versierde huis was het den ganschen dag een komen en gaan van belangstellenden. Bloemen in overvloed. Van hen die het bruidspaar kwa men bezoeken noemen wij pastoor Wasseix en de burgemeester, mr. Baron van Harden- broek. 's Avonds bracht de Harmonie den oudjes een muziekhulde. Bruid en bruidegom waren over al deze blij ken van hartelijk meeleven, zeer verheugd en uitten herhaalde malen hun dankbaarheid. HILLEGOM OPENING ZWEMINRICHTING. Maandag werd de zweminrichting voor het publiek opengesteld. Aan de inrichting is alle zorg besteed, alles in frisch geverfd, ter wijl de gazons beplant zijn met heesters, vaste planten en rozen. Aan de lange zijde, tegenover de kleedhokjes zijn een 15-tal ban ken geplaatst die van den zomer menigeen zullen uitnoodigen tot het nemen van een zonnebad. Ook het aantal kleedhokjes is weder met een 10-tal vermeerderd. Hoewel nog vroeg in het seizoen werden den eersten dag reeds ruim 40 baden geno men. zoowel door heeren als dames. De tem peratuur van het water bedroeg 61 graden. BURGERLIJKE STAND LISSE. B. T„ zoon van J. v. d. Vlugt en A. J. C. van Eeden; A. M., dochter van J. P. van Beek en M. S. Kaaixdorp. Overleden. A. W. Heesbeen, oud 3 mnd.;' I. J. KaakKleyweg, 83 j.; C. Rijerkerk, 81 j. Gehuwd: H. Meijer en M. Raaphorst; P. Lefeber en H. B. L.M. de Meulder. BLOEMENDAAL. Bevallen: A. J. van BezuWarmerdam. Getrouwd; W. van den Burg en A. J. Dik? J. A. Giebels en G. J. Stevens; F. B. Veringa en A. M. Herbermann; M. C. Molhoek ën J. M. Metselaar; W. H. Huijboom en H. M. van Hooff. Overleden: H. G. van der Horst, 12 j., P. van der Putten, 90 j. VELSEN. Bevallen: H. JakBreur cl, E. Burghout— Hausmann z., G. NiessenHüsers d. Overleden: Arie Visser 85 j., Dubbele Romkes 67 j., Wilhelmina van Kralingen e.v. W. F. Kok, 69 j„ Alida Everdint Jansen 32 j., Hendrik Ravensbergen 25 j., Sjoerdje de Bak 29 j., e.v. I. v. der Pies. z z z z zzzz Ondertrouwd: J. A. C. IJeynen met J. Peper, H. A. S. v. Breda met A. J, v. Geldorp, C. J. van Over duin met A. M. Blok, J. J. de Boer met A. C. Duineveld, A. Mertens met J. van Leeuwen, J. J. L. v. d. Burg met C. J. Rutte, B. Heimig met R. van 'Kei., Z. Roodzant met J. M. Laans, C. J. J. Brouwer met A. W. Stüb- ner. Getrouwd: P. Hoek met C. Stam; M. Saaf met W. Henkes; J. Ros met M. Schaap; C. Sneek met C. J. Braam, R. Rutte met G. M. Heeremans, J. Rietdijk met A. Fransen. HILLEGOM. Ondertrouwd: A. Keijzer en H. A. van Werk hoven. Getrouwd: S. Klinkenberg en M. C. Rus man. J. van Blitterswijk en G. Pruisers, Bevallen: A. C. van Leur—Guttink d., H. Doornebalvan Bemmelen z., J. E. Veelenturf Seijsener z„ M. J. Warmerdamvan der Reep d., A. M. Schoorl—RijnbeeKrz., P. Schnie- dewindPolak z. Overleden: W. Bollebakker wed. G. van de Heisteeg 60 j. FINANCIEELE BERICHTEN DE TWENTSCHE BANK IN DE PROVINCIE. VESTIGING OOK TE NIJMEGEN? Naar het Hbld. verneemt zal op de a.s. ver gadering van De Nijmeegsche Bankvereen. Van Engelenburg en Schippers worden voor gesteld het bedrijf over te doen aan, de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam. DIVIDEND CONTINENTALE HANDELSBANK 7 pet. Het jaarverslag der Continentale Handels bank maakt melding van een winst vair f 700.554. Voorgesteld wordt 7 pet. dividend uit te keeren en aan het reservefonds f 200.000 te voegen, waarna dit 65 pet. van het uitge geven gewone aandeelenkapitaal zal bedra gen en het onverdeelde winstsaldo ad f 50.567 op nieuwe rekening over te brengen. MELKPRODUCTEN EN VOEDINGS MIDDELEN HOLL AN DIA" In het verslag van de „Hollandia", Hol- landsche Fabriek van Melkproducten en Voe dingsmiddelen N.V. te Vlaardingen, over 1930 wordt melding gemaakt van den ongunstigen invloed der economische depressie. Een terug-' keer tot de oude toestanden wordt niet waar schijnlijk gemaakt en de directie meent dan ook, dat ingrijpende maatregelen noodig zijn. In het credit van de verlies- en winst rekening is de borlrijfsreserve ad f 171.172 en X 3.631.753 uit het resedvefonds geboekt.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10