JOEGO-SLAVIE. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 13 MEI 1931 VIERDE BLAD De tentoonstelling. De Jaarbeurs. Joego-Slavische toestanden. De bloemententoonstelling te Zagreb. Toen op 23 April, des namiddags te half een de bloemen en vele planten aankwamen in Zagreb duurde het nog ruim vijf uren, voordat de wagon waarin zij verpakt waren, vrijgemaakt was. De oorzaak daarvan is na tuurlijk niet op te sporen; de daders liggen op het kerkhof, maar met dat al was er een kostbare middag verspeeld. Zoo werd er Vrij dag 24 April extra aangepakt en Zaterdag morgen om 10 uur wercl de Jaarbeurs ge opend. Die opening geschiedde buiten door den president Dr. Erber, die een rede in het Kroatisch uitsprak, waarin een klein gedeel te in het Duitsch voorkwam, en waarbij aan den Nederlandschen Tuinbouwraad en de Nederlandsche Joego-Slavische Kamer van Koophandel te Rotterdam dank werd ge bracht voor hunne bemoeiingen. Daarna voerde de vertegenwoordiger van de Ko ningin van Joego-Slavië Generaal Jecemenic, het woord, die de Jaarbeurs voor geopend verklaarde. De rondgang bij de Hollandsche Inzending gaf den heer H. H. v. Dam, Consul van Joego-Slavië in Rotterdam en oud-mi nister Franges gelegenheid vele vriendelijke woorden aan het adres van den Nederland schen tuinbouw te spreken, waarna ook de heer Jac. Smits, voorzitter van den Neder landschen Tuinbouwraad. het woord voerde. Deze herhaalde dit bij gelegenheid van de lunch,-welke onzerzijds in den z.g. Ratskelder werd aangeboden aan de autoriteiten en vele bekende personen te Zagreb. Namens de Ne- derlandsche regeering werd het woord ge voerd door Ir. R. P. Bonthuis. Landbouw- consulent in Algemeenen Dienst. i De bloemen- en plantenzending maakt een grootschen indruk. Het transport der bloemen heeft niet de minste schade ver oorzaakt en de bewondering der bezoekers kent geen grenzen. De tijd zal natuurlijk moeten leeren welke resultaten bereikt kun nen worden. In dat verband is het van het grootste be lang geweest dat door enkele sprekers van beide zijden de aandacht is gevestigd op het probleem der bestaande invoerrechten in Joego-lavië. Wij aldus de heer Bonthuis in zijn tafelrede betrekken Joego-Slavisch hout, het overgrootste gedeelte onzer in Ne derland in gebruik zijnde dwarsliggers komt uit Joego-Slavië. die moeten onzerzijds be taald worden, dat dit o.m. moge geschieden door een grooten uitvoer van Nederlandsche bloemen naar dit verre land. was de wensch die bij herhaling werd gehoord. Op die wijze in vriendschappelijke besprekingen is over dit, in zeker opzicht netelige onderwerp, van gedachten gewisseld. Wie weet of via dien weg niet meer bereikt kan worden dan door menigen „papieren brief". De Jaarbeurs zelf maakt een geheel ande ren indruk dan die in Utrecht. De gebouwen behalve het hoofdgebouw zijn minder fraai, dan die v/elke in onze Dom-stad wor den gebruikt. Het bezoek is intusschen over weldigend en wordt blijkbaar sterk beïnvloed door de Hollandsche inzending. Bij eenige besprekingen met bekende Joego-Slavische journalisten is mij opgevallen, dat men de beteekenis van ons land maar weinig kent. De gedachte van de wijde broeken en klom pen bestaat ook nog in Joego-Slavië! Toch voelt men, dat het kweeken van bloemen, behalve de zuiver-commercieele. ook nog een andere zijde heeft: de veredeling van den mensch zelf. Die gedachte heeft hier mede vooraan gestaan, toen men Holland's bloemenpracht den langen reis naar Zagrib liet aanvaarden. De oud-minister Franges verbaasde ons door zijn kennis omtrent ons land. Niet al leen gaf hij eenige malen in tafelredevoe ringen blijk van zijn groote kennis omtrent ons intellectueele leven, omtrent onze groo te geleerden en musici, maar hij bleek de man te zijn, die wellicht door de rol die hij speelde in het Volkenbondswerk be zield wordt door de gedachte: goed te willen doen. De Nederlandsche bloemententoonstelling te Zagreb is een zeer groot succes geweest. Zij duurde feitelijk iets te lang, waardoor het probleem van de verversching der bloe men ingewikkelder was dan bij vorige ge= legenheden. Als bewijs voor dit succes kan zeer veel dienen. In de eerste plaats het groote bezoek. De heer Safranek. directeur van de Zagreber Messe, verzekerde mij, dat het bezoek aan de Beurs belangrijk grooter was dan bij vorige gelegenheden en dat een aantal betalende bezoekers op Zondagmid dag ten bedrage van meer dan 13.000 zeer gunstig genoemd kon worden. Daarnaast heb ben vele Joeg o-Sla vis clip journalisten in hun organen met groote waardeering over de ten toonstelling gesproken. Het heeft in dit verband dan ook geen enkele waarde, wanneer een Holiandsch jour nalist, die op het oogenblik met een ge zelschap Joego-Slavië wordt doorgedreven, in een onzer plaatselijke bladen schrijft: ..dat deze tentoonstelling hier in Zagreb niet zoo'n overbluffend en indruk op mij maakte, waar mee ik evenwel volstrekt niet gezegd wil hebben, dat ze mij tegenviel" enz. Alleen de indruk, welke gemaakt werd op de Joego-Slaven en de andere daar wonen de nationaliteiten, heeft voor ons beteekenis, immers, om hen is het begonnen. Men ver wacht en hoopt ginds een nieuw afzetge bied te vinden en gezien de gehouden be sprekingen en de belangstelling uit alle lagen der bevolking is het zeker niet mogelijk, dat deze wensch in vervulling zal gaan. Als be wijs hoe mien in Joego-Slavië met deze Hol landsche manifestatie medeleefde moge alleen gewezen worden op het feit, dat de Koningin van Joego-Slavië op haar reis van Belgrado naar de Dalinatische kust speciaal in Zagreb is uitgestapt om de tentoonstelling te komen bezichtigen. Dat was voor ons Hollanders een buitengewoon aardige verrassing. Nadat de Koningin des middags om 4.20 in Zagreb was aangekomen en aan het station reeds was verwelkomd met Hollandsche rozen, was een gejuich van straten ver het bewijs, dat haar komst op de Jaarbeurs ieder oogen blik verwacht kon worden. Ontvangen door tientallen hooggehoedc hoeren, allen Jaarbeursbestuurderen, werd Koningin Maria, kort na haar aankomst bij de Hollandsche inzending met Hollandsche orchideeën begroet, haar aangeboden door mevrouw Van Dam, echtgenoote van den consul van Joego-Slavië te Rotterdam. Nadat wij Hollanders onze opwachting hadden ge maakt, werd de bloemententoonstelling be zichtigd. Het stralende gezicht der jonge vorstin, moeder van drie zonen, naar uiter lijk gelijkend op een blonde Hollandsche, vol enthousiasme pratend over Holland's bloe men, dat alles was een der gloriepunten in deze tentoonstellingsdagen. En de ontvangst van ons Hollanders door de Joego Slavische autoriteiten? Zij was boven alle lof verheven. Het aantal uitnoodi- gingen, hetwelk ik en velen met mij ont vingen om officieel te komen dineeren, lun chen, soupeeren enz. was niet te tellen. Men overstelpte ons met weldaden. Gelukkig, dat ik geen aanleg heb om dik te worden, want ware dat het geval geweest, dan zou ik on herkenbaar in ons land zijn teruggekeerd. Hoe het zij: die lucullische uitspattingen hebben toch ook wel haar bekoring en zij hebben mij volle gelegenheid gegeven mij eens nader te oriënteeren over Joego-Slavi sche toestanden. In den huiselijken kring bij den privé-secrètaris van een der Joego-Sla vische ministers werd mij gewezen op den dictatorialen regeeringsvorm in Joego-Slavic. Er wordt geregeerd door den Koning met zijn adviseurs, die hij zelf kiest. De volksver tegenwoordiging is naar huis gezonden. De gemeenteraden worden niet meer verkozen, doch de Koning wijst de leden aan. Ja, bij ge legenheid van de door mij gehouden lezing voor de Kamer van Koophandel te Zagreb, vernam ik, dat ook de voorzitters der Kamers van Koophandel in Joego Slavië door den Koning worden aangewezen. Het aantal Kamers bedraagt negen. Het ambtsgebied is zeer veel grooter dan bij een der Kamers in ons land. De Zagreber Kamer telt 68 leden Slechts 2 maal per jaar komen deze in een pleno-vergadering bijeen. Het meer loopende werk wordt verricht door een „Ausschusz", bestaande uit 10 personen, die tenminste 1 maal per maand bijeenkomen. De inkomsten der Zagreber Kamer bedragen circa f 150.000 per jaar en worden opgebracht door de hef fing van 8 pet. voor allen, die aangeslagen zijn in de „Gewerbesteuer". Het Handelsregis= ster, hetwelk ook in dit land bestaat, is niet in beheer bij de Kamer van Koophandel, doch is ondergebracht bij de Rechtbanken. Op het oogenblik wordt in Joego Slavië ten aanzien van de samenstelling der Kamers van Koop handel een strijd gevoerd over de vraag of het wel wenschelijk is de vertegenwoordigers van de industrie eenerzijds en van den han del anderzijds in hetzelfde vertegenwoordi gende lichaam onder te brengen. Deze strijd is ginds nog niet opgelost, bij ons natuurlijk wel! INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Joego Slavië heeft een overvloed aan graan en wijn. Het surplus aan wijn in Dalmatic was in 1929 van een dergélijken omvang dal men bij een bezoek aan een café verplicht was per uur-verblijf aldaar eenige Dinars per persoon te bevalen en dan vrij wijn-consumptie genoot. Van veel breeder beteekenis is even wel de geweldige overvloed aar. graan. Met enkele zeer vooraanstaande Joego Slaven had ik een onderhoud, waarbij dit probleem en de Duitsch-Oostenrijksche tol-un:e de voornaamste onderwerpen vormden. Joego- Slavië nu is naar Fransche zijde georiënteerd. Op het oogenblik worden in de Lichtstad onderhandelingen gevoerd over eventueele Fransche finantieele hulp aan Joego-Slavië terwijl daarnaast Duitschland en Oosten rijk een combinatie gaan vormen, welke Joego Slavië niet onverschillig kan laten. Immers het graan-overschot is voor Joego Slavië een soort levenskwestie, te meer daar Mussolini zich van de Joego-Slavische markt terugtrekt Wanneer dat Italiaansche plan inderdaad voortgang zal hebben en de Russen op den duur graanleveranciers van Italië zullen wor den, dan wordt de positie van Joego-Slavië zeker niet beter. Zoo verkeert dit land in een ietwat zwevende positie. Frankrijk zal mis schien als geldschieter optreden, ja. er schij nen zelfs van die zijde toespelingen gemaakt te zijn op regelingen tot afzet van het Joego Slavische graan-surplus; daarnaast een Italië hetwelk zich blijkbaar van deze markt, wil terugtrekken en tenslotte de aansluiting van Duitschland en Oostenrijk. Een combinatie van die twee staten met Joego Slavië zou volgens mijn zegslieden waarschijnlijk beteekenen, dat weldra een debouché ge= vonden zou zijn voor dit graanoverschot. Zoo zal misschien weldra een wedloop te aan schouwen zijn tusschen die landen welke aan de conferentietafel met Joego Slavië zitten en die met „financieele" kaarten werken tegenover die landen, welke de beschikking hebben over „economische" of „graan"- kaarten. Welke groep zal zegevieren: dat zal de tijd leeren. Onder de belangrijke onderwerpen, welke in tafelredevoeringen en ook in particuliere gesprekken aan de orde kwamen waren er vele, die een kijk geven in het Joego Slavische leven. Reeds schreef ik, dat het lucifers monopolie gebaseerd was op een overeen komst met het bekende Zweedsche concern De bepalingen, welke daarvan het gevolg zijn geweest, maakten het blijkbaar noodig om benzine-aanstekers te belasten en het gebruik daarvan strafbaar te stellen, indien niet door een duidelijk kenteeken blijkt, dat de voor geschreven belasting is voldaan. Het loon van den Joego-Slavischen veld- arbeider bedraagt wan 30 tot 35 Dinar per dag (1 Dinar is pl.m. 4j4 cent), van den geschool den bouwarbeider van 812 Dinar per uur. Deze loonen zijn dus in Holiandsch geld om gerekend uiterst laag. Mijn indi'uk is, dat de werklust dan ook gering genoemd moet worden en dat het leven buiten de stad ik had gelegenheid eenige honderden Kilo meters buiten Zagreb te kunnen reizen grootendeeis uiterst primitief is. Aan een groot gedeelte der jeugd en aan bejaarden is het hoeden van het- grazende vee overge laten. De behoeften dezer mensohen zijn zeer gering. Contact met de buitenwereld hebben zij weinig of niet-. En toch komt ook uit die streken het practische handborduurwerk Werkloosheid bestaat niet. In het geheele land zijn circa 10.000 werkzoekenden die voor het meerendeel binnen één week weder emplooi vinden. De duizenden recruten. die ik toevallig za; opkomen, waren gekleed in lompen. Zij vorm den een merkwaardige mengelmoes van na tionaliteiten, gekleed in de meest fantastische costuums, die zij evenwel direct na indienst treding aan den Staat vermaken om er een correct militair complet voor terug te ont vangen. Over de beteekenis van Zagreb als tweede stad van Joego Slavië hoop ik in een slot artikel nog iets te kunnen opmerken MOLLERUS. KAMER VAN KOOPHANDEL. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district, on der leiding van haren voorzitter, den heer E. H. Krelage. Ingekomen was een brief van den Minister van Financiën waarin deze mededeelt geen aanleiding te hebben gevonden te voldoen aan het verzoek tot verplaatsing der wacht lokalen voor de Kommiezenwacht te IJmui- den. Met ingang van 6 Mèi 1931 werd benoemd in vasten dienst der Kamer mej A. C. Grimm te Aerdenhout. Goedgekeurd werd het in ons blad ver meld schrijven aan den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, waarin afschaffing der zakelijke belasting op het bedrijf in die gemeente wordt verzocht. Als datum voor de verkiezing in de vaca ture F. J. Brinkmann werd vastgesteld: 31 Juli a.s. Aan de Zandvoortsche Handelsvereeniging werd ten behoeve van het te Zandvoort te houden Middenstandscongres een subsidie van f 250 toegekend. Rondvraag. De heer Van den Burg klaagde over slechte postbestellingen. Brieven die in de Kleine Houtstraat hadden moeten bezorgd worden zijn gebracht bij spreker in de Witte Heerenstraat. De winkeliers schrijven een en ander toe aan het feit. dat er te veel onge schoold personeel bij de post'is, mcnschen die ook nog andere betrekkingen hebben en zich daarom te veel haasten als zij in dienst van de Posterijen zijn. De Voorzitter vroeg bewijzen aan het secretariaat der Kamer over t-e leggen. Het Bureau kan dan werk van de zaak maken. De heer van den Burg zegde overleg ging van stukken toe en vestigde er voorts de aandacht op. dat een handelaar in levens middelen tegenwoordig reclame maakt op spoorkaartjes. Spr. vraagt, of dit de aandacht der Kamer heeft. De voorzitter zegde toe, dat het Bu reau deze zaak onder het oog zal zien. Voorts heeft de heer van den Burg be richten gelezen over plannen betreffende een tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. Hoe denkt de Kamer daarover? De voorzitter deelde mede dat de Ka mer van Koophandel te Amsterdam in een adres aan den Minister van Waterstaat, waarin over andere zaken werd gesproken, zeer terloops de wenschelijkhcid van zulk een tunnel heeft ter sprake gebracht De zaak heeft wel de aandacht der Kamer, maar het geldt hier nog zeer vage denkbeelden voor de verre toekomst, zoodat er voor de Kamer nog geen aanleiding is. in dezen iets te doen. Hierna sluiting der openbare zitting. Overledenen herdacht. Na de opening der vergadering sprak de voorzitter de volgende woorden: Sedert onze laatste vergadering ontviel aan onze Kamer haar lid. de heer F. J Brinkmann. die daarin van het tijdstip dei reorganisatie in 1922 onafgebroken zit ting had. Destijds voorzitter van de afdeeling Haar lem der HO R.E.C.A.F. werd hij beschouwd als de vertegenwoordiger van het in ons dis trict belangrijke hotel- en restaurantbedrijf in onze Kamer; de belangen van dat bedrijf vonden in hem een krachtig verdediger. De Kamer bewaart van den heer Brink mann de herinnering aan een vriendelijke, bescheiden en welwillende persoonlijkheid, met wien het aangenaam was samen te wer ken. Ofschoon de heer A. de C1 or cq niet tot de Kamer van Koophandel in hare tegen woordige samenstelling behoord heeft, moge hier zijn nagedachtenis worden herdacht als voorzitter der Kamer van Koophandel van 1912—1921, nadat hij reeds in 1891 lid der Kamer geworden was, waarin hij derhalve gedurende dertig jaar zitting heeft gehad. Tal van belangen, waarvan zelfs sommige thans nog niet hare oplossing hebben gevon den, hadden zijn warme belangstelling, en voor hare totstandkoming spaarde hij geen moeite of tijd. De leden onzer tegenwoordige Kamer, die met mij het voorrecht hebben ge had met den heer de Clcrcq, hetzij tijdens zijn lidmaatschap, of wel tijdens zijn voor zitterschap der Kamer met hem samen te werken, bewaren aan hem de herinnering van een hoogstaand, onkreukbaar man. Wegens de betrekking .waarin onze Kamer staat tot de Nederlandsche organisatie der Internationale Kamer van Koophandel past het ons hier den heer Rud.du Mosch te herdenken, die kort na zijn aftreden als voorzitter dier organisatie overleed. Als bestuurslid der Nederlandsche organi satie heb ik gedurende een aantal jaren van de groote werkkracht en toewijding getuige mogen zijn, die de heer Du Mosch in deze zeer tijdroovende en moeilijke internationale functie ontwikkelde en waarvoor hem dan ook een welgemecnte hulde zou zijn gebracht bij zijn aftreden wegens gezondheidsredenen, indien niet zijn overlijden dit plan verijdeld had. Dat zij allen rusten in vrede; Deze woorden werden staande door alle aanwezigen aangehoord; Mededeelingen. Ter bevordering van den handel met Noord Mantsjoerije is een monstercollectie bijeen gebracht van artikelen, welke op deze markt afzet vinden. Deze verzameling Js op 11, 12 en 13 Mei in het gebouw der Kamer te be zichtigen. GOUDEN BRUILOFT. 26 Mei hopen de heer A. Beilsma en mej. N. BeilsmaGroot, wonende Zomerkade 155, den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in den echt zijn getreden. Jl'BILé. Maandag 22 Juni a.s. herdenkt de heer J. van Asten, boekbinder, den dag waarop hij vóór 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. OBERLAhNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Een heerlijke drank op reis en thuis. SCHEEPVAARTBERICHTEN te Karachi, Rotterdam naar Victoria, Buenos Ayres naar Albirco 10. 17 u. 10 m. 135 mijl Z. West van Land's End, Rotetrdam n. Bucnos-Ayres. Alpherat p. 11 Oucssant n. Buenos Ayres. Amazone p. 11 16 u. Azoren, Amsterdam naar Guatemala. Arendskerk Australië. Alcyone 11 Rotterdam. Agira 11 te Rio Grande v. Amsterdam. Bondowoso 12. 19 u., van Batavia te Rotterdam erwacht. Bodegraven 10 v. Payta naar Guayaquil. Baloeran 12 10 u. v. Port Said, Rotterdam n. Batavia. Dreehidijk 11 v.rrt. te San Francisco, Pacific- kust naar Rotterdam. Giekerk 13 te Kaapstad verwacht, Rotterdam naar Beira. Heemskerk 12 te Rotterdam v. Durban. Indrapoera 12 S u. te Subanga, Rotterdum n. Batavia. Jagersfontein 14 v. Amsterdam tc Mombassa a-\vacht. Klipfontein 12 v. Amsterdam naar Rotterdam Kota Agoeng p. 12 9 u. Perim, Batavia naar Rotterdam. Luna 11 te New York v. W.-Indië. Merope 12 te Amsterdam v. Bremen. Menado 12 te "Londen v. Batavia, vertr. 13 nam. naar Rotterdam. Modjokerto 11 te Calcutta v. San Francisco. Nijkerk 12 19 u. v. Duinkerken n. Calais, Beira naar Rotterdam. Nieuwkerk 12 v. Dur-es-Salaam naar Zanzibar. Oostkerk 11 te Chefoo, Japan n. Rotterdam. Palembang p. 12 7 u. Suez. New York n. Java. l'oelau Laut p. 11 Ouetwant, Batavia, naar msterdam. Randfontein vertrekt 13 v. Beira naar Lorenzo Marques. Stuyvesant 11 18 u. v. Plymouth n. Havre, ertr. 12 v. Havre naar Amsterdam, 12 v. W.-In- lië te Amsterdam verwacht. Tiberius 9 v. Livingston naar Kingston. Tabinta 11 v. Singapore naar Batavia. Ulm p. 9 Fernando Noronha, Amsterdam naar Zuid-Amerika. Venezuela 10 14 u. 6 m. 20 mijl Zuld van Land's End. Amsterdam naar West-Indië. Westerkerk 10 te Durban v. Oost Londen. IJstroom 10 v. Duala naar Lagos. Bondowose 12 n.m. te Rottordam v. Batavia. Blitar 12 n.m. v. Rotterdam n. Batavia via Ant werpen. Gemma 12 v. Sabang, Rotterdam naar Japan. Jacatra 12 15 u. 30 m. v. Hamburg naar Rot terdam. I1. Coen 12 te en v. Algiers, Amsterdam n. Batavia. INGEZONDEN Lacrt 12 Perl Maasland p. 12 S sterdam n. Buenos Stuyvesant 12, 1 .Wcst-I.Rdic tc Amsterdam verwacht. terdam n. Batavia, mndo Noronha, Am- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re« dactie aich niet vcrantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nl-'t geplaatst, wordt do kopij den inzender niet te ruggegeven. 5. IJmuiden. S Mei 1931. Het beruchte en soms reddende cijfer van H. B. S.'ertster). De „5" waarop er al heel wat over gegaan zijn. het cijfer van den leeraar voor een middelmatige leerling, die geen 4 en ook geen 6 waard is, dusdan maar een 5. En deze goeie 5, de vriend aller H. B. S."ers(sters', willen ze.... onvoldoende ma ken. Bij het vernemen van dit bericht kromp het hart van heel wat H-B.S.'erststers> ineen, heel wat overgangskansen daalden beneden het minimum, door het aantal 5en en „heel wat ouders fronsten hun voorhoofd in diepe rimpels" (als bij rapporten, brr.l Nog steeds niet begrijp ik, en nog vele. ja ik kan wel zeggen alle H.B.S.'ers (de sters niet te vergeten) met mij, waarom ze d e 5 onvoldoende willen maken. Haast zou ik roepen: „Op ILB.S.'ers. ten „vijfen" voor voldoende" maar dat staat niet voor een H.B S.'cr. dus enkel: Laat vijf voldoende zijn en blijven. EEN DERDE KLASSER (der H. B. S.) UIT DE PERS. Dc Tribune niet vervolgbaar? Het Vaderland vestigt er de aandacht op, dat hoewel het ontwerp van wet tot straf baarstelling van smadelijke godslastering in hoofdzaak gericht is tegen ..De Tribune", Juist het eenige blad, dat zoodra dit ontwerp wet mocht worden, volgens de nieuwe artikelen in ons Strafwetboek niet vervolgd kunnen isDe Tribune, blijkens een uitspraak van den Officier van Justitie in Amsterdam. Wat toch is gebeurd? Reeds eenigen tijd geleden werd een Katholiek priester door De Tribune op de bekende manier die het blad er op nahoudt, belasterd. Die belasterde priester heeft toen bij zijn Kerkelijke overheid verlof gevraagd om het lasterblad te vervolgen, en dit verkregen. Maar zijn aanklacht heeft tot niets geleld. Er is toch niemand te vinden, die voor het desbetreffend artikel aansprakelijk kan ge steld worden; de schrijver niet, omdat nie mand wil zeggen wie dat is; de hoofdredac» teur niet. want die bestaat niet volgens hen die het kunnen weten, het blad heeft een communistisch-democratische redactie, en er is dus geen leiding. Toen heeft men getracht er achter te komen wie de zetter van het artikel geweest is. maar daarop kwam het glundere antwoord, dat men dit niet wist, om dat het blad nu eens door den een, dan weer door den andere gezet wordt. Dat zijn alle maal natuurlijk maar smoesjes, maar toch niet zoo onbeteckenend, of vervolging wordt daardoor onmogelijk. Toen heeft de Officier van Justitie als laatste troef de vraag uitgespeeld, wie eige naar van het blad was, en daarop tot ant woord gekregen: De communistische partij Holland: maar daarmee kwam men geen stap verder, omdat die partij hier officieel niet bestaat, aangezien ze geen rechtsper soonlijkheid heeft. De Officier van Justitie heeft dan ook de zaak als a bad job opgegeven en de zaak in handen van zijn oppersten chef Minister Donner gegeven". Het Vaderland concludeert hieruit, dat do minister het ontwerp beter kan intrekken. 13. 8 u. var DE LEGERREYTTE EN INTERNATIONALE ONTWAPENING. Het weekblad „De Vrijzinnig Demo craat" orgaan van den Vrijzinnig Demo- cratlschen Bond. schrijft over de lcgerrevue in Noord-Brabant: Het geheel zal dus staan „in teeken". dat iedereen, die den strijd voor de ontwapening wil bevorderen, zooveel mogelijk dient te ver mijden. Indien de tegenstanders van de na tionale ontwapening inderdaad zijn, wat zij met zooveel overtuiging steeds beweren, voor standers van de internationale ontwapening, dan moeten zij zich met ons met alle kracht tegen de vertooning verzetten. Zij hebben dan toch van hun standpunt in het leber niet ander tc zien dan een noodzakelijk kwaad, cn het maken van een opzienbarende propagan da voor dit instituut kan dus. indien zij het oprecht met de internationale ontwapening meenen, hun instemming niet hebben. Te minder moet dit het geval zijn, waar de revue in het bijzonder moet herinneren aan den strijd, die 100 jaar geleden tusschen ons cn onze Zuiderburen is gevoerd en daardoor zeker niet geschikt zal zijn om een goede ver standhouding met die Zuiderburen" te helpen bevorderen. Het moge nu waar zijn, dat er aan de andere zijde van onze Zuidgrens per sonen en groepen zijn, die hunnerzijds ook niet alles doen, wat een goede verstand houding bevorderen kan, dit kan geen reden zijn, om onzerzijds in dezelfde fout te ver vallen. Het blad meent verder, dat „De Volkskrant" de verantwoordelijkheid van dc roomsch- katholieke ministers af wil schuiven. Bil het vlootplan deed men niet anders. Niet de heer Deckers, doch de „geheele regeering" heette voor dit plan verantwoordelijk. Tegen een dergelijk streven kan niet met genoeg nadruk worden opgekomen. Of het plan voor de legerrevue afkomstig is van minister Deckers of van een ander, kan ons volkomen koud laten. Vast staat, dat indien het plan tot uit voering komt, de minister van Defensie daar voor de veranwoordelijkheid heeft te dragen. Indien dc minister de uitvoering van het plan niet wenscht, heeft hij als de verantwoorde lijke bewindsman voor de lc-geraangclegen- heden die uitvoering te beletten. Blijken er machten te zijn sterker dan dc minister, die tegen zijn wil in het plan willen doorzetten, dan heeft de minister maar één keu2e: zich tc schikken, maar dan ook de volle verant woordelijkheid tc aanvaarden, of heen te gaan. Het zou de dood zijn voor onze constitutio- neele verhoudingen, indien de methode van de Volkskrant ingang mocht vinden en een minister zich er achter zou mogen verschui len, dat een plannetje voor een legerrevue niet van hem afkomstig is en dat hij het niet heeft kunnen afwimpelen. YVij weten wel, dat er op dit punt in militaire hoofden wel eens zonderlinge opvattingen huizen, doch een or gaan als Dc Volkskrant, dat zich nog wel be schouwt als vertegenwoordigster der demo cratische richting onder de roomsch-katho- lieken moot er zeker niet toe mede werken, die opvattingen te helpen verbreiden."

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13