...s^B-wsce gneJ waan BINNENLAND EEN GAT? EEN VLEK? J. LOTTGERSNG BRANDSTICHTING DOOR EEN SMID? HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 13 MEI 1931 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Gr. Houtstraat 5a TELEFOON 10771 iiiifionHiisiRniiKiiiiijiisiiffflmenQi^mittHniitiiii WIJZIGING VAN DE DIVIDEND EN TANTIèME-BELASTING. EEN WETSONTWERP INGEDIEND. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging der wetgeving op de dividend- en tantièmebelasting. De artt. 3 en 29 der wet op de dividend- en tantième belasting geven een regeling ter voorkoming van dubbele belasting voor het geval een ven nootschap, enz. aandeelen bezit in een ander lichaam, dat hetzij hier te lande, hetzij in Ned.-Indië, Suriname of Curasao of in het buitenland, onderworpen is aan een naar de winst geheven belasting. Deze regeling geldt echter alleen als de aandeelen op naam zijn. Het onderhavige ontwerp strekt om dezelf de bepalingen te doen gelden voor de aan deelen aan toonder. Tegelijk worden enkele -kleine technische wijzigingen voorgesteld. HET ROOKEN NEEMT STEEDS TOE. In de vierde aflevering van het Maand- schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke dezer dagen zal verschijnen, komen eenige cijfers voor betreffende de hoe veelheden sigaren, sigaretten en tabak die in 1930 volgens de door het Departement van, Financiën verstrekte opgaven, zijn gebande- rolleerd en waarbij rekening is gehouden met de van de aanvragers terugontvangen zegels. De totale verkoopwaarde nam toe van ruim f 142 millioen in 1923 tot bijna f 152 miliioen in 1924, liep in 1925 terug tot ruim f 138 mil lioen om daarna weer te stijgen tot ruim f 173 millioen in 1929 en even f 183 millioen in 1930. Behalve een specificatie (in absolute cijfers) van de hoeveelheid gebanderolleerde sigaren, sigaretten en tabak naar de verschillende kleinhandelprijzen, zijn over de jaren 1923 tot en met 1930 ook enkele verhoudingscijfers opgenomen. („Tijd") UITGEVERS TEGEN WIJZIGING DER AUTEURSWET. Aan de leden der Eerste Kamer is een door verschillende uitgevers onderteekend adres gezonden met het verzoek de door de Tweede Kamer aangenomen wijziging van de auteurs wet 1912 te willen verwerpen. ALKMAAR VIERT FEEST. BIJ DE OPENING DER ELECTRISCHE SPOORLIJN. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft, naar wij in de Alkmaarsche Courant lezen, eenige feestelijkheden georganiseerd bij de opening van de electrische lijn- Amsterdam Alkmaar. Zoo zal het gemeentebestuur Vrijdag een noenmaal aanbieden aan de directie en een aantal ambtenaren der Nederlandsche Spoor wegen. die de vele werkzaamheden aan de electrificatie verbonden, hebben geleid. Met het oog op het belang dat ook vele andere gemeenten dezer provincie bij die electrifi catie hebben, zijn ook de Commissaris der Koningin en een aantal burgemeesters van naburige gemeenten tot dezen maaltijd ge- noodigd. De gasten worden om 11.40 aan het station verwacht en vandaar met muziek naar het Stadhuis geleid. De verdere feestelijkheden zijn op den avond gedacht ten einde de geheele bevolking in staat te stellen er aan deel te nemen; o.a. is er een vuurwerk. WIJNKOOP'S WERKLOOSHEIDS. WET. Niet voor vol aangezien. SLECHTS «=N VERDEDIGER. enVerschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van den heer Wijnkoop, houdende regelingen ter bestrijding van de nadeelige gevolgen van de economische crisis voor de arbeidersklas se. Blijkens dit verslag waren zeer vele leden van oordeel, dat dit voorstel van wet stil zwijgend moest worden voorbijgegaan. Nagenoeg algemeen was men van mee ning, dat het wetsvoorstel niet als ernstig gemeend is te beschouwen. Het voorstel zoo merkte men op bevat een regeling, die zoowel in stoffelijken ais in geestelijken zin slechte gevolgen voor de geheelie maatschappij en voor de arbeiders klasse in 't bijzonder zou hebben. Ook op zedelijk gebied schuilen in het voorstel ernstige gevaren. Immers, het zou voor de arbeiders in financieel opzicht geen verschil maken, of zij wel of niet arbeiden. Iedere prikkel om arbeid te zoeken of te aanvaarden, ontbreekt. De technische -gebrekkigheid van het voor stel komt in nagenoeg ieder artikel te voor schijn. Het had de aandacht getrokken, dat het wetsvoorstel, afkomstig is van een lid eener partij, die meent de menschheid tot den ge* lukstaat te kunnen voeren en bij meer dan één gelegenheid zich beroept op de toestan den en maatregelen in Rusland. Daarom werd gevraagd, ln hoever de bepalingen van dit wetsvoorstel in overeenstemming zijn met die welke in Rusland gelden Met name meende men, dat in Rusland door de heerschende macht dwang tot werken wordt -uitgeoefend, terwijl door dit wetsvoor stel de prikkel om te arbeiden, juist wordt weggenomen. Volgens art. 9, tweede lid, zullen de gelden, die thans voor leger en vloot zijn aangewezen, voor de uitvoering van dit wetsvoorstel moe ten worden gebruikt, terwijl juist. Rusland een krachtiger leger onderhoudt, dat geens zins uitsluitend bestemd is voor de hand having van de orde. Eén lid verdedigde het wetsvoorstel. Wat Rusland betreft, werd door dit lid bestre den, dat daar dwang -tot werken door de Overheid wordt -uitgeoefend. Hij betoogde in tegendeel, dat aldaar wordt gearbeid met een opgewektheid en toewijding, zooals alleen in de Russische maatschappij mogelijk is. De •bedoeling, wélke men met de legermacht in Rusland heeft is, naar hij betoogde, om het leger van de bourgeoisie af te toreken en dat van het proletariaat op te bouwen. DE MOORD AAN HET ROKIN. EEN AANGEREDEN WIELRIJDER GEZOCHT De Commissaris van Politie in de Xle Sectie te Amsterdam verzoekt den heer, die in den avond van Maandag 4 Mei 1.1. door een wiel rijder op het Rokin (stille zijde) omstreeks 8 uur werd aangereden, zich bekend te willen maken aan het Politiebureau Singel 455 (centrum). De politie heeft gedregd in het water van het Rokin vóór perceel 98, er is echter niets gevonden. Nog steeds ontvangt de politie tal van brieven met aanwijzingen en mededee- lingen, vaak van den meest fantastischen aard. Alles wordt onderzocht, maar tot dus verre zonder eenig resultaat van beteekenis. Volgens het Hbld. werkt de familie van den verslagene met waarzeggers, e.d„ om den dader te ontdekken, maar die lieden hebben ook al geen succes gehad. REORGANISATIE VAN DE ECONOMISCHE VOORLICHTING. Het Algemeen Handelsblad verneemt, dat binnenkort een wetsontwerp is te verwachten, waarin bij suppletoire begrooting gelden zul len worden aangevraagd voor den Economi- schen Voorlichtingsdienst. Deze dienst zal, blijkens de toelichting op dit wetsontwerp, een uitbreiding en verbetering beoogen van de bestaande afdeeh'ng Handel van het de partement van Ax'beid, H. en N. Er zal dus voor den Economïschen Voor lichtingsdienst geen aparte instelling worden gecreëerd, doch de dienst zou ressorteeren onder het departement van Arbeid, H. en N INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts per regel. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Het slachtoffer ook bestolen. AANGEHOUDEN UITVINDER ONTKENT IETS TE WETEN. INLICHTINGEN OVER DE KIST VERZOCHT. Over den mysterïeuzen moord in Den Haag lezen wij nog in het Hbld.: Daar het tot nu toe niet bekend is hoe groot het bedrag aan geld was, dat de heer E. bij zich droeg, is het nog onzeker in hoe verre roof het motief tot misdaad is ge weest. Wel is komen vast te staan dat de porte feuille van den heer Eschauizier vermist wordt. Of cn hoeveel geld daarin aanwezig was, is niet bekend. De siex-aden, die de heer E. bij zich droeg, zijn op het lijk terug gevonden. De gearresteerde uitvinder is gedurende den avond en den nacht herhaaldelijk ver hoord, zoowel door den hoofdcommissaris van politie den heer Van 't Sant, als door den commissaris Kramer in het bijzijn ook van den officier van justitie mr. Rijkens, doch hij heeft tot nu toe geen bekentenis af gelegd. De politie is den ganschen avond met speurhonden bezig geweest naar verdere spo ren van den misdaad te zoeken. Zij acht het, in overeenstemming met den medisch des kundige dr. Rochat, onwaarschijnlijk, dat slechts één persoon de dader zou zijn. Ge zocht wordt dan ook naar den medeplichti ge. doch de gearresteerde wist daaromtrent in zijn verhoor niets te vertellen. Ook zijn vele personen, o.a. een dienst meisje, als getuigen gehoord. De inlichtingen clie zij verstrekken, waren echter zeer vaag. De kist. De commissaris van politie afdeeling C te Den Haag verzoekt hen, die de herkomst van de kist kunnen opgeven, zich aan zijn bureau te melden. De kist, waarin het lijk is gevonden, is 1,13 Meter lang, 65 1/2 c.M. breed en 43 1/2 c.M. hoog; dikte van het hout 1.4 c.M. Op de kist zijn bovenaan twee gekruiste pijlen gestem peld, aan den een kant daarvan de letter H, aan den anderen kant de letter V met het cijfer 89. Onder de pijlen het woord KLOK en daaronder met zwart krijt in schrijflet ters het woord Den Haag. Tenslotte, geheel onderaan op het deksel het woord PIANO in drukletters. Aan weerszijden hiervan is 'n af beelding van een wijnglas gestempeld. Blijk baar heeft de kist vroeger dienst gedaan voor het vervoer van breekbare goederen. De uitvinding: een metalen klomp. De heer Eschauzier interesseerde zich voor allerlei nieuwe uitvindingen. Hij maakte dan ook deel uit van verschillende consortiums en syndicaten, welke de exploitatie van uitvin dingen ten doel hebben. De heer E. was al gedurende vele jaren bevriend met mr. Van Velzen, secretaris van den Bond van Octrooihouders. Regelmatig ontmoetten de heeren elkaar op de Witte Sociëteit, waar dan ook zakelijke gesprekken werden gevoerd, omdat zij beiden enkele ge meenschappelijke belangen hebben. Bij een van deze gesprekken had de heer E. aan mr. Van Velzen gevraagd om hem te waarschu wen, wanneer hij in zijn qualiteit van secre taris van den Bond van Octrooihouders eens een aardige uitvinding in handen kreeg. Juist in die dagen kwam ten kantore van mr. Van Velzen de thans gearresteerde, afkomstig uit Roermond en verzocht zijn medewerking bij dc exploitatie van een zijn-er nieuwe uitvin dingen. Het betrof'hier het vervaardigen van een metalen klomp, waarvan de zool van hout was en steeds vernieuwbaar. De uitvin der was met zijn uitvinding reeds geweest bij een bank te 's-Gravenhage en de directie dier bank voelde voor het idee wel iets en, in overleg met mr. Van Velzen werd overgegaan tot de oprichting van een N.V. met den naam van den gearresteerde. De bank heeft toen haar loketten beschik baar gesteld voor de inschrijving op de lee ning van ruim een ton, waarop echter slechts voor eenige duizenden werd ingeschreven, zoodat van de heele zaak verdei' niets kwam. Eenigen tijd daarna kwam de uitvinder, die inmiddels op zijn uitvinding' een Engelsch patent had verkregen, weder ten kantore van mr. Van Velzen en riep zijn hulp in, daar hij financieel in zeer moeilijke omstandighe den verkeerde. Mr. Van Velzen, die ook wel eenige waarde hechtte aan het idee van het vervaardigen der metalen klompen, herin nerde zich toen het gesprek met den heer FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. (Nadruk verboden). 21) Ook Lady Alice was gaan rusten, nadat Sir Thomas haar had gezegd, dat er de eerste uren geen verandering in The a's toestand zou komen Maar zij kon al evenmin rust vinden als Sir Milesde opwinding en de emotie waren te groot geweest. Onwillekeurig dwaalde haar gedachte naar den man. wiens toewijding en zell'beheersching haar kind voor haar hadden behouden. Ze was Sir Miles Callison onuitsprekelijk dankbaar, dat sprak van zelf. maar ze pijnigde haar hersens met de vraag af, of ze hem eigenlijk graag mocht lijden, of dat ze een hekel aan hem had. Bo vendien, ze was soms gruwelijk jaloersch op de liefde en de aanhankelijkheid, die Thea voor hem l.oonde, maar toch, maar toch, tobde ze moest ze zichzelf bekennen, dat ze ondanks haar bezwaren tegen hem, soms met magnetische kracht, naar zijn aantrek kelijke, fiinke en vriendelijke persoonlijkheid toegetrokken werd, zoociat zij op sommige cogenblikken bijna geneigd was te gelooven, dat- zij van hem Uielci. Terwijl Lady Alice met zichzelf in het reine trachtte te komen over deze problemen, maakte de man, die haar denken zoo in be slag nam, toebereidselen om haar huis te ver laten. Sir Miles voelde zich te gejaagd en te onrustig' om te blijven. Hij liet zijn gastvrouw dooi" den butler een briefje brengen, waar in hij haar mededeelde, dat dringende zaken hem tot- zijn spi.i' naar de Grange riepen co dat hij, nu Thea buiten gevaar was, meende Eschauzier en beloofde den man in kennis te brengen met dezen heer. Ten kantore van mr. Van Velzen had een bespreking plaats, welke inderdaad leidde tot een overeenkomst tusschen den heer Eschauzier en den bezoeker. De verdere on derhandelingen zijn echter steeds gevoerd buiten mr. Van Velzen om en deze heeft den uitvinder dan ook niet meer teruggezien. Wel had hij van den heer Eschauzier vernomen dat deze eenige ntijd geleden te zamen met diens vriend, een gev/ezen makelaar uit Soe- rabaya, het patentrecht op de klomp had gekocht. Met gelei van den heer Eschauzier en den Indischman is de uitvinder toen naar Engeland gegaan, om te trachten zijn uitvin ding exploitabel te maken. Hij kwam na eenigen tijd terug met vele fantastische plannen, maar zonder in werkelijkheid tot zaken gekomen te zijn, terwijl het geld op gemaakt was. De h-eer Eschauzier, d-ie eenig wantrouwen begon te koesteren omtrent de betrouwbaar heid van den uitvinder, wilde thans niet op nieuw geld fourneeren en beduidde den man, dat hij maar naar een ander moest omzien. Toch gaf deze den moed niet op en Zaterdag zou de heer Eschauzier nogmaals met hem een bespreking hebben in „Central". Te vo'en had hij op de sociëteit met den oud-Indischgast over de zaak gesproken, waarop deze hem zeide. dat het tijd werd met de zaak uit te scheiden en niet langer goed geld naar kwaad geld te gooien. Volgens inlichtingen van den heer Born, den eigenaar van het pakhuis, aan de Avondpost had zich Zaterdagmorgen nog een andere persoon dan de uitvinder bij hem vervoegd. Dien morgen was namelijk eerst een naar .schatting 20-jarige jonge man bij hem gekomen, die de sleutels van het pak huis vroeg. De heer Born gaf de sleutels mede. Eerst 's middags kwam de man la ter door mevrouw Born als de uitvinder her kend in den auto, die het pakhuis huurde en zich voor een zekeren Stibbe uitgaf. Maandagavond half zes heeft de heer Born zich met heth reeds vermelde doel naar het pakhuis begeven, waar hij Uit de kist, die hij daar opmerkte een voet met een bruine schoen zag steken. Hij ontdekte toen het lijk geheel dubbel gevouwen, aan handen en voeten gebonden en met een prop in den mond. Onder de armen waren bovendien riemen van een rijwielbagagedrager vastge bonden. De prop, welke het slachtoffer in den mond had, was vermoedelijk in chloro form gedrenkt. Voorts werden aan den hals van het lijk sporen waargenomen welke er op wezen, dat door worging getracht was het overlijden te verhaasten Dinsdagmiddag zou de uitvinder, die den geheelen nacht van half één tot half vijf, door den hoofdcommissaris en commissaris Kra mer is verhoord, met het lijk worden ge confronteerd. Hij blijft halstarrig ontkennen iets met den moord te maken te hebben. Als deskundige voor de sectie zijn aange wezen en beëedigd prof. dr. Wester, dr. Ro chat en de heer Schirm, directeur van de Ge meente-Apotheek. Zij zullen de juiste doods oorzaak trachten vast te stellen. Wie het slachtoffer is. Het slachtoffer van deze afgrijselijke mis daad, de heer W. G. J. Eschauzier, was vooral in Indië, doch later ook hier in Holland, een bekende en zeer geziene figuur. In Indië was de heer Eschauzier achtereenvolgens ad ministrateur van cle Suikerfabrieken Keta- nen en Sentanen Lor, en later werd hij ge delegeerde van deze beide maatschappijen. Bij zijn terugkeer in Nederland, werd hij directeur van Sentanen Lor, v-an Bogoh Ki- doel, van Gempol Krap en van Ketanen,. als mede directeur van de Ned.-Indische Suiker Unie, gevestigd R. J. Schimmelpennincklaan, waarvan ook zijn broeder, de heer P. Eschau zier, directeur is. Zaterdagmorgen 11 uur zal het stoffelijk overschot van den heer E. van zijn woning aan de Johan van Oldenbarneveltlaan op de Algemeene Begraafplaats ter aarde worden besteld. DE NEDERLANDSCHE SPAARKAS. In het jaarverslag van de N.V. de Neder landsche Spaarkas wordt voorgesteld een dividend van f 90 (v. j. f 80) per gewoon aandeel uit te keeren. dat er geen bezwaar was, dat hij ging. Hij zou de kleine patiënte natuurlijk geregeld komen bezoeken, schreef hij. Hij verlangde naar de frissche buitenlucht, naar beweging, al waren zijn beenen nog stijf van het ge knield liggen en wilde daaro mte voet naai de Grange gaan. De wandeling viel heb echter zwaarder, dan hij had gedacht. Af en toe bleef hij staan en wreef zich de oogen uit. Wat was er toch met hem, vroeg hij zich beklemd af, het leek wel, alsof nij alles in een nevel zag. Zijn beenen werden loodzwaar, zijn gang wérd wankelend en onzeker en toen er op den eenzamen weg een meelkar achter hem aankwam, riep hij den koetsier aan en ver zocht dezen hem ei en naar huis te willen brengen. Sir Miles klauterde met moeite op den bok. maar nauwelijks zat hij naast den wit-bestoven voerman, of hij zakte bewus teloos ineen. Zes weken verloor Sir Miles Calliston uit zijn leven, zwevend op den rand van den dood en vrijwel voostdurend geheel buiten bewustzijn; zijn taai weerstandsvermogen had het tenslotte afgelegd tegen de sloopen- de inspanning, waa^uan zijn hersens en ze nuwen waven blootgesteld geweest. Maar op een zonnlgen herfstmorgen sloeg hij de oogen op en stak 'n vermagerde hand uit naar aen Deensehen dog. die deze hand dankbaar likte. Nero was niet van het bed van zijn baas weg te slaan geweest en bij de minste beweging van den patient stond hij op en posteerde zich als een grimmig schild wacht bij zijn ledikant. De doktoren en een van de verpleegsters, die Thea hadden bijgestaan, waren nu naar de Grange gekomen. Sir Thomas Ellis kwam dikwijls en daar hij over den patient altijd als Sir Miles Calliston sprak, was diens wer kelijke Indentiteit spoedig algemeen be kend. De naam „Austin" werd eenvoudig niet meer gebruikt. Thea was, nadat ze dc crisis zoo gelukkig was te boven gekomen, al gauw sterk genoeg dat ze vervoerd mocht worden en ze werd naar haar oom Ted in Brighton gestuurd om daar aan zee heelemaal weer op krachten te komen Ze vertelden haar niet, dat haar ge liefde „Oom Miles" zoo erg ziek was, er werd haar gezegd, dat hij plotseling voor langen tijd op reis was gegaan, maar Lady Winstan- ley informeerde dagelijks naar den toestand van den patiënt en toen de crisis naderde, belde ze zelfs tweemaal daags op May Dalston, die Harkbutt's adres goed onthouden had, had den advocaat op de hoogte gebracht van de ziekte van zijn vriend en hij keerde ten spoedigste naar de Grange terug. Hij bleef tot de vacantie van de recht banken geëindigd was en daarna kwam hij i-ederen Zaterdag en bleef dan tot- Zondag avond of Maadagmorgen, Hij en May ontmoet ten elkaar dikwijls en al spoedig ontstond er een warme vriendschap tusschen hen. De eenvoudige, hartelijke, joviale advocaat, die zoo prettig-kameraadschappelijk met haar omging en dikwijls met haar wandelde, nu hij het gezelschap van zijn vriend miste, deed haar zelfs haar „Bevlieging' voor Sir Miles, die nooit veel notitie van haar had ge nomen, vergeten. De geregelde omgang met den ouderen, vriendelijken, intelligenten man vol bezon ken levenservaring, maakte het levendige, jonge meisje ernstiger en evenwichtiger en John, die niet veel moest, hebben van gekun steldheid en aanstellerigheid, was verrukt van de frissche natuurlijkheid van het mooie meisje, aan wier charme hij zich hoe langer hoe minder kon onttrekken. Vaak moest hij denken aan hun eerste ontmoeting, nu bij na drie jaar geleden, toen hij haar een kind nog het ondensche restaurant waar hij met Sir Miles gegeten had, had zien bin nenkomen. Hi.i herinnerde zich nu heel goed, dat. hij toen al onder de bekoring was geko men van haar frisch. cn bloeiend persoon tje. Als Miles nu maar niet zoo ellendig ziek was geweest, zou Harkbutt het buitengewoon naar zijn zin hebben gehad. Zijn bekoorlijke vriendin bracht een tot nog toe ongekend element van zonnige vreugde in zijn leven; zijn schitterende practijk bevredigde hem in elk opzicht en Hawkins, de detective, maakte goede vorderingen met zijn onderzoek, zoodat de advocaat alle hoop had, spoedig licht te kunnen brengen in het mysterie, dat een schaduw wierp op het leven van zijn boezem vriend. Maar er kwam steeds geen verbetering in diens toestand; dag aan dag bleef Miles be wusteloos, staarde suf en wezenloos voor zich uit of lag koortsachtig ln zijn bed te woelen, onverstaanbare klanken mompelend. De dok toren begonnen te vreezen. dat zijn hersens de uitputting en de inspanning, die zij had den moeten doorstaan, nooit te boven zou den komen en voorzagen een crisis, die be slissen zou over het leven van den patiënt. In de zesde week van Sir Miles ziekte kwam de crisis. Sir Thomas Ellis werd deze dagen door een belangrijke operatie in Londen vast gehouden, maar 'Dr. Morrison bevond zich dag en nacht op de Grange en ook Harkbutt, door May gewaarschuwd, was overgekomen. En in den nacht, dat de crisis haar hoog tepunt naderde, gebeurde er iets eigenaar digs. Dr, Morrison sliep in de kamer naast die van den patiënt, de nachtzuster zat voor het bed. Sir Miles was onrustig en draaide zich telkens heen en weer. De kamer was flauw verlicht door een schemerlamp. Het was doodstil in het vertrek, alleen kraakte het oude houtwerk nu en dan. De verpleeg ster was blij dat de hond in de kamer was, ze vond de Grange met zijn onverwachte ge luiden een .griezelig" huis. De haard brand de en nadat ze er zacht wat kolen on had ge gooid, maakte ze het zich gemakkelijk in haar grooten stoel. Ze was moe, de warmte en de stilte maakten haar slanerig; het koste haar de grootste moeite wakker te blijven. Plotseling schrok ze op.... was ze toch even ingedut, vroeg ze zich angstig af? Nero DE ZAAK VAN WORMERVEER VOOR HET HOF. AMSTERDAM. 12 Mel (V.D.) Het Ge rechtshof alhier zette heden onder presidium van mr. Jolles de behandeling voort van de bekende brandstichtingszaak te Wormerveer. Een smid zou op 11 Dec. 1929 brand hebben gesticht op den zolder van een perceel aan den Zaanweg' te Wormerveer, waar verdach- te's smederij was gevestigd. De Haarlemsche Rechtbank sprak verdachte vrij. De Officier ging van dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep. Op 4 November diende de zaak rooi de eerste maal voor het Hof, werd 28 Nov. voortgezet, doch moest toen worclen geschorst, daar de inspecteur F. de Groot de zitting wegens ziekte niet verder kon bijwonen. Op 29 Jan. werd de behandeling voortgezet, de proc. gen. eischte een gevangenisstraf van 1 jaar en verdachte's gevangenneming bij het uitspreken van het arrest. Op 6 Februari werd bij interlocutoir vonnis bepaald, dat het on derzoek onvolledig geweest was en het ge tuigenverhoor diende te worden herupend. Door ziektegevallen had dit getuigenverhoor eerst heden plaats. Als verdediger trad op mr. Benno J. Stokvis. Als eerste getuige werd ge hoord de inspecteur van politie F. W. de Groot. Deze verklaarde nogmaals onder eede, dat een agent wel degelijk bij het eerste ver hoor aanwezig was. Verdachte ontkende dit. Nadat getuige Rebel, rechercheur, en getuige Damstra. agent van politie, waren gehoord, werd als deskundige dr. I. Zeehandelaar, zenuwarts gehoord. De deskundige hand haafde zijn verklaring, dat iemand, die na 2 1/2 maand een proces-verbaal opmaakt van een verhoor, dit onmogelijk woordelijk kan weergeven. De procureur-generaal persisteerde tenslot te bij zijn requisitor van 1 jaar gevangenis straf arrest 26 Mei. FINANCIEELE BERICHTEN. „POERWOKERTO"". Blijkens het jaarverslag maakte de suiker fabriek „Poerwokerto" een zeer ongunstig jaar door. Het saldo verlies is f 250.140 (v. j. winst f 31.762). CALVé DELFT. Blijkens het jaarverslag der Fransch-Hol- landsche Oliefabrieken CalvéDelft te Delft stemmen de resultaten tot tevredenheid. De bruto winst is ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar. Na uitkeeringen allereerst van 6 pCt. op de pref. aandeelen, waarvoor met inbegrip der dividendbelasting f 392.580 noodig is, resteert een bedrag van f 649.906. Hieruit kan 5 pCt. aan gewone aandeel houders worden uitgekeerd, waarna een saldo van f 54.932 overblijft. Als rente van de res.rek. aandeelhouders is voor gewone aandeelhouders beschikbaar f 55.900. Eenvoudigheidshalve wordt voorge steld van de hoofdsom dezer rekening daaraan toe te voegen f 3592, waardoor uit de res. rek f 59.492, ovex-eenkomende met 1/2 pCt. kan worden uitgekeerd. Bij aanneming van dit voorstel kan dan in totaal aan gewone aan deelhouders 5.5 pCt. worden betaald. De post „reserve-rekening aandeelhouders" wordt dit jaar aan gewone aandeelhouders i uitgekeerd, met een bedrag van f 23.04 per gewoon aandeel. NED. INDISCHE STEENKOLEN HANDEL-MIJ. De Nederl.-Indische Steenkolen Handel Mij. boekte over 1930 een nettowinst van f 1.778.761. Het winstsaldo is f 457.136. Divi dend 10 pCt. BENSDORP CO. De N.V. Hollandsche Cacao- en Chocolade fabrieken v.h. Bensdorp ,Co. boekten in het afgeloopen jaar goede resultaten. De winst is f 65.775. Uitkeerïng op de preferente aan deelen f 25 per stuk. NIEUWS UIT INDIE. DE „ABEL TASMAN" NAAR AUSTRALIë VERTROKKEN. Aneta seint uit Batavia d.d. 12 Mei: Het eerste mailvliegtuig van Java naar Australië, de drie-motorige Fokker „Abel Tasman", be stuurders kapitein M. P. Pattist, J. J. Moll en de mecanicien S. Elleman, is hedenmorgen om 6 uur vertrokken met een enorme hoe veelheid mail, waaronder vele brieven, welke eenige dagen geleden door het mailvliegtuig van de K.L.M. uit Nederland waren aange bracht. had zich bewogen. Hij had geruimen tijd met den kop op de pooten rustig liggen slapen, maar kwam nu in eens overeind en liet een zacht gegrom hooren. „St" zei de zuster. Maar de hond stoorde zich niet aan haar vermaning en bleef grom men de ooren gespitst en den kop omlaag. De zuster stoxid verschrikt op, ze koxi haar hart hooren bonzen, het was niet toch een echt „eng" oud huis. Ze zag, dat de deur van de ziekenkamer heel langzaam geopend werd; een gezicht gluurde naar binnen, een gezicht dat- ze niet kende. In een oogenbbk was Nero bij de deur. Op hetzelfde oogenblik echter werd deze weer gesloten. In een soort re flexbeweging deed de verpleegster haar weer open; even keek ze naar buiten, de lange gangen lagen in het duister. De hond glipte langs haar heen en ze hoorde zijn vlugge pooten op den eiken vloer van de gang. Na een heele poos kwam hij pas terug en van dat oogenblik af was het moeilijker dan te- vox-en om hem uit de kamer van zijn meester te krijgen. In den vroegen ochtend kwam er onver wacht een aanmerkelijke verbetering in Sir Miles' toestand. Hij staakte zijn rusteloos, koortsachtig woelen en sliep eenigen tijd rus- tïg-adenvend in. De dokter door de zuster ge wekt, beschouwde het als een wonder, nog' voor de crisis haar hoogtepunt bereikt had had de taaie levenskracht van den patient onverwacht overwonnen. De zuster durfde aan dr. Morrison niets vertellen van het gezicht dat plotseling om een hoekje van de deur gegluurd had. want hij zou daaruit ongetwijfeld concludeeren, dat ze eventjes gedommeld had. Maar zij nam Gustave in vertrouwen, die het gebeur de aan Harkbutt meedeelde. De advocaat hoorde het aan met een glimlach van vol doening. hij was in een opgewekte stem ming, nu zijn vriend buiten gevaar was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6