CD STATEN-GENERAAL. VOOR DE FORENSEN. „ARNHEM KINADRUPPELS HAARLEM'S DACBLAD VI VRIJDAG 15 MEI 1931 ERDE BLAD Ook Bloemendaal trok veel Amsterdammers. Een dreigend fekorf aan bouwterreinen. Bijna alle gemeenten eischen hun aandeel op van den stroom Amsterdammers, die zich nu de forensen-belasting afgeschaft is en het buitenwonen als forens dus minder fi- nancieele bezwaren heeft over Kennemer- land uitstrekt. Bloemendaal natuurlijk ook! Dat Bloemendaal geen opcenten op de Ge meentefondsbelasting gelegd heeft, lokt na tuurlijk aan evenzoo het feit dat geen ge meentelijke opcenten op de Vermogensbelas ting zijn gelegd. Heemstede heeft tot het aanbieden van dezelfde voordeelen besloten, maar Haarlem heeft het niet zonder opcen ten op beide belastingen kunnen stellen. Geen wonder dus dat er veel Amsterdam mers naar Bloemendaal zijn getrokken. De bevolking van Bloemendaal vermeerderde in 1930 van 13.576 tot 14.179. Een vermeerdering dus van 603 of ongeveer 4 1/2 pet. De toene ming van de bevolking van Haarlem was daarentegen over 1930 slechts 2 14 pet., of juist de helft van de Bloemendaalsche toe neming. Maar de toeneming van de bevolking van Bloemendaal zal over eenigen tijd nood gedwongen, in een veel langzamer tempo gaan. Want voor nieuwe bewoners moeten woningen beschikbaar zijn. Daaraan gaat te Bloemendaal een tekort komen. Er zijn nu nog wel aardige huizen van f 625 tot f 1000 en meer huur te bekomen, maar grooter dan eenige tientallen is de voorraad niet. Er wordt nog geregeld gebouwd, maar de hoe veelheid bouwterrein is zeer beperkt. In het Kinheimpark kunnen misschien nog een 60 tal huizen gebouwd worden, ook Aerdenhout raakt vol, evenzoo het park Rijnegom. Het Naaldenveld is ongeveer half verkocht. Maar iii dit villapark kunnen alleen kapitalisten wonen, want de stukken grond die voor één villa verkocht worden hebben een opper vlakte van 4000 a 6000 meter. Dit zijn dus geen woningen voor forensen die bijvoorbeeld van f 5000f 1000 moeten rondkomen. Er is kans dat in de toekomst bouwgrond beschikbaar komt van het buiten „Boeken rode" ten Noorden van den Boekenrodeweg. Voor dien grond is een uitbreidingsplan ontworpen, dat nu bij de Gewestelijke Com missie voor de uitbreidingsplannen in Noord- Holland ter goedkeuring is gezonden. Gaat deze Commissie met dit bebouwingsplan ac- coord, dan kunnen op die gronden misschien een honderd villa's verrijzen, maar het is bekend, dat de Gewestelijke Commissie niet geestdriftig gestemd is voor het verkavelen van terreinen van buitenplaatsen. Onlangs is, nadat deze zaak eenige jaren gehangen heeft, het uitbreidingsplan goed gekeurd voor de gronden tusschen de Julia- nalaan en de Kleverlaan. Als die grond in exploitatie komt, kan hier heel wat gebouwd worden. Ons werd evenwel verzekerd, dat het in elk geval nog wel eenige jaren zal duren voor die bouwterreinen aan de markt zullen komen. Er is thans zoo vernemen wij van een ingewijde te Bloemendaal eenige stagna tie gekomen in verhuur en verkoop van hui zen. Het gaat niet zoo vlot als eenigen tijd geleden. Dit moet worden toegeschreven aan de malaise. Als zoo vervolgde deze zegs man de gedrukte toestand verdwijnt en er weer opleving komt, zal de woningvoorraad die thans te Bloemendaal beschikbaar is, spoedig uitverkocht zijn. Het is dus wel te begrijpen, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal tracht om bouwterreinen aan de markt te krijgen. De gemeente heeft wel besloten om de gronden langs den Zeeweg te bebouwen maar daar kunnen alleen de millionnairs onder de forensen hun woning bouwen. Bij elke villa moet immers 3 H.A. grond gekocht worden. Hoewel Bloemendaal reeds meer dan een jaar die terreinen aan den Zeeweg te koop heeft, is er tot heden nog geen enkele gega digde gekomen. Dit is evenwel te begrijpen, want er is langs den Zeeweg nog geen elec- triciieit, gas en water gelegd. Wil de gemeen te Bloemendaal ernstig denken aan het in exploitatie brengen van de gronden langs den Zeeweg, dan zullen eerst die leidingen gelegd moeten worden. Millionnairs willen zich niet behelpen met pompen, olielampen en kolenfornuizen! Wij vroegen aan een makelaar in huizen te Bloemendaal of in die gemeente nog huizen beschikbaar zijn voor forensen die f 3000 f 4000 inkomen hebben. Zijn antwoord was: Dat zouden dan huizen moeten zijn met een huur van f 400 of hoogstens f 500. Die zijn er te Bloemendaal niet. Het is bovendien ook v/el zeker, dat die er in de toekomst ook niet zullen komen. Daarvoor is de prijs van den grond in Bloemendaal te hoog. Het is hier het gewone geval van vraag en aanbod. Er is weinig bouwterrein, het gevolg daarvan is, dat de gronden hoog in prijs zijn. Er kunnen dus alleen huizen met een betrekkelijk hoo- ge huur op gebouwd worden. Huizen van on geveer f 600 behooren wel tot de goedkoopste. De forensen met zulke inkomens zullen dus ergens anders dan in Bloemendaal een wo ning moeten zoeken. Geen tram meer op den Adm. de Ruytenveg. In ons nummer van 8 April deelden wij mede dat het in de toekomst de bedoeling is om de electrische tram HaarlemAmster dam niet meer over den Admiraal de Ruyter- weg te laten loopen, maar over nieuwe wegen ten Westen van dien weg en plaatsen daarbij een kaartje. Wij waren toen van meening, dat dit kaartje gemaakt was door den dienst van Publieke Werken te Amsterdam. Thans blijkt ons evenwel dat dit kaartje speciaal bewerkt was voor het maandblad „de Fo rens". De billijkheid eischt dus, dat wij onze vergissing herstellen en alsnog deze bron vermelden. DE VERJAARDAG VAN HET ZENDTIJDBESLUIT. 54. V. R. O.-protestmeeting te Alkmaar. DE KENNEMER HOOFDSTAD VOL HAARLEMMERS. Onder de vergulde luifels van de vriende lijk wijze Alkmaarsche Waag trokken den middag van Hemelvaartsdag de blauw-witte vlaggen van de A.V.R.O. voorbij. Gedragen door Haarlemmers bij duizenden. Te Alk maar werd, evenals op vele andere plaatsen in het land de A.VR.O.-protestmeeting te gen het zendtijdbesluit gehouden en het leek wel of het beleg van Alkmaar bij herhaling was geschied en of de stad nu genomen wasdoor Haarlemmers. Om half twee was de majesteitelijke drie-deks stoomboot „Alkmaar" van de Alkmaar Packet aan den steiger gekomen in het Oosten van de stad en nu marcheerden de Haarlemmers van het Oosten naar een plaats in het centrum, het Doelenterrein, één lange, onafzienbare stoet, een stoet van menschen en van vlaggen. Vlaggen wapperend in een straffen wind en menschen in een blijde en ook strijdlustige stemming. Er werd gezongen, dat de A.V.R.O. niet te verslaan was en van „Dat wij de A.V.R.O.-vrienden zijn, dat willen wij weten". Een 50-jarige Haarlemmer legde den af stand HaarlemAlkmaar te voet af. Hij deed er slechts 41/2 uur over! Een prestatie! De politie in de Kennemer hoofdstad had voor goede ordemaatregelen gezorgd, zij be geleidde den stoet met agenten te voet en per motorrijwiel. Aan de aanlegplaats van de booten aan het Noord-Hollandsch Kanaal stonden groepen de aankomst op te wach ten. Het eerst kwam de Amsterdamsche boot, zij leverde echter nog geen derde van wat de Haarlemsche boot aanbracht en het enthousiasme der opvarenden stond ver en verre ten achter bij dat van onze stadgenoo- ten. Daar was onder de Haarlemmers waar lijk niemand, die zich niet getooid had met de blauw-witte A.V.R.O.-kleuren. ja, dikwijls had men zich opgeschikt met emblemen van de geliefde omroep-vereeniging. Er was er meer dan een, die zich het portret van Wil lem Vogt of Nico Treep of Weitzel op den hoed gestoken had, wij zagen meisjes in toiletten, geheel uit A.V.R.O.-stof en heeren met A.VK.O.-dassen. 's Ochtends negen uur vertrokken zij, die met de boot gingen van het Noorder Buiten Spaarne bij de Werf Con rad, 's Middags half twee, wat later dan men gedacht had, kwamen zij te Alkmaar aan. Inmiddels waren ook de auto's uit Haar lem in de Kennemer hoofdstad gekomen, en de fietsers gearriveerd. Ongeveer 25 automo bielen, natuurlijk evenzeer gesierd met A.V.R.O.-vlag en vaandel, ja zelfs met Luis- tervinkdiploma's en blauwe en witte bloemen waren om tien uur van de Kleverlaan ver trokken, onder leiding van den heer G. E. M. Schutte. De stoet heeft een zeer vlotte reis gehad, met nagenoeg geen oponthoud bij de Velser pont en vond in de nabijheid van het terrein der betooging ruime parkeergelegen heid. Ook de tweehonderd fietsers, die zich eveneens 's morgens half tien op de Klever laan bij den Schoterweg hadden opgesteld, hadden een goede rit, aangewakkerd niet alleen door hun A.V.R.O.-geestdrift, maar ook door een stormachtig sterken wind, die op den terugweg nogal wat tegenkracht ge vergd heeft. Alles bij elkaar genomen waren er op het Doelenterrein ongeveer 1600 Haarlemmers bijeen, die in aantal alleen al de Amsterdam mers en de luistervinken uit Alkmaar en om streken en Den Helder sloegen. Er zullen in totaal 3000 menschen geweest zijn. Het ac tiecomité van Haarlem was vertegenwoor digd, door den voorzitter, mr. L. G. van Dam, den secretaris den heer G. van Eek en tal van leden. Toen tegen twee uur het terrein aardig vol geloopen was en velen zich in de stoelen van 't restaurant een plaats gekozen hadden, opende de voorzitter van het Alkmaarsche Comité van Actie mr. P. L a n g e v e 1 d, de betooging. Herhaalde malen onderbroken door ge juich hield hij zijn welkomstrede. Hij zeide te hopen ook het volgend jaar den verjaardag van het zendtijdbesluit te kunnen vieren, maar dan als feestdag, omdat het zendtijd besluit herroepen zou zijn. Mr. L. G. v a n D a m begroet door hoera's, hield een korte toespraak, waarin hij ge waagde eenerzijds van een gevoel van teleur stelling, omdat de strijd niet tot overwinning gevoerd heeft, anderzijds van vreugde, om dat het af geloopen jaar ons geleerd heeft, zoo zeide hij, dat wij allen zijn vrienden van de A.V.R.O. en dat wij haar niet willen missen. Er is strijd gevoerd naar buiten, maar ook naar binnen, en wij moeten zeggen, dat de A.V.R.O.-leiding glansrijk uit dien strijd te voorschijn is gekomen. Mr. Van Dam geloofde als gewoon luis tervink, zonder bestuursfunctie tot het aan wezige lid van het Dagelij ksch Bestuur te kunnen zeggen, dat bevestigd is de overtui ging, dat wij vertrouwen kunnen stellen in de A.V.R.O.-leiding (Hoera's). De tot standkoming van den algemeenen omroep, ten behoeve waarvan wij gekomen zijn om te getuigen, mag niet langer worden uitgesteld. Eens zal voor ons het heldere licht komen en wij, vrienden van de A.V.R.O., heb ben daarvoor ondanks alle tegenwerking te strijden. De heer G. de C1 e r c q, penningmeester van het hoofdbestuur der A.V.R.O. sprak ver volgens. Hij zeide het contact met de luister vinken in meetings juist zoo aangenaam te vinden, omdat hij als penningmeester de kwaliteit van de luistervinken zoo hoog aan slaat. Dat doet hij, omdat zij allemaal beta len. Elke luistervink stort elk jaar op Geroep: 128.000. Was het noodig de A.VJt.O.-zendtijd te halveeren? vroeg spr. Geroep: Neen. Waren er geen andere oplossingen? Stemmen: Ja! In het verslag van den Radioraad heeft spr. gelezen, dat de A.V.R.O. drie requesten achtereenvolgens heeft ingezonden, namelijk voor zenderbouw op twee ondes communes met Gleichwellensysteem, tot bouw van een zender voor de golven 1875, 1071 en 298 M. en tot bouw van een zender op de golflengten die ter beschikking van de A.V.R.O. zijn. De beslissing is nog niet ter kennis van den INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL Een polis der LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ schept kapitaal voor moeilijke tijden. HANDELSBLAD GRATIS Zij", die zich thans als kwartaalabonné opgeven, ontvangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement ƒ1.90 per maand en ƒ5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementep op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. Radioraad gebracht. Welnu, de A.V.R.O. heeft haar ook nog niet vernomen. (Geroep:Schan- de). Spreker eindigde met de toezegging, dat het bestuur alles zal doen om de A.V.R.O. te stellen in haar ideaal, „Een heele week zend tijd op een eigen zender". Bij handopsteken werd een motie aange nomen, waarin met klem geprotesteerd werd tegen de beslissing over de zendtijdver- deeling en er op wordt aangedrongen om een zendtijdverdeeling te bevorderen, die voldoet aan rechtvaardige eischen. Tegen drie uur verliet men het terrein, maar nog lang daarna waren in de stad en langs den weg de A.V.R.O.-kleuren. Op het terrein was de kapel van de Haar lemsche boot meegekomen, die o.a. het Wil helmus speelde. Het gesproken woord werd verspreid door eenige luidsprekers. „JACOB VAN LENNEP". Bij de slotvoorstelling en prijsuitreiking der Rederijkerskamer „Nicolaas Beets" te Utrecht werd door de jury bekend gemaakt, dat de Kon. Erk. Tooneel Ver. Jacob van Lennep", behalve de twee eereprijzen, de 3de algemeene prijs en twee personeele prijzen, ook nog met groote meerderheid van stemmen den pu blieksprijs had behaald. JUBILEUM. Woensdag herdacht de heer J. v. Alphen, ploegbaas in de afd. wagenmakerij aan de Centrale Werkplaats der Nedenlandsche Spoorwegen, den dag dat hij voor 25 jaar in dienst kwam. De jubilaris ontving van het personeel een salonspiegel en van de Maatschappij de gebruikelijke enveloppe met inhoud en tevens een oorkonde. Ook nog van andere zijde kreeg de jubilaris nog blijken van belangstelling. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Zaterdag 16 Mei a.s. zal in Hotel Roozen- daal te Overveen het Tweede Kamerlid Mr. Dr. A. M. Joekes uit Den Haag. spreken over het onderwerp „Nederland en Indië". Dit is de laatste lezing, welke door de V. D. J. O. in die seizoen georganiseerd wordt. PERSONALLY. Tot senator van het Studentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd de heer L. W. Konvinus, te Haarlem. FINANCIEELE BERICHTEN LIQUIDATIE VAN DE GECONS. IIOLL. PETR. CY. In de op 12 Mei te 's-Gravenhage gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Geconsolideerde Holland- sche Compagnie werd besloten de vennoot schap te ontbinden. GEEN DIVIDEND „DRAKA". Naar de Tel. verneemt zal aan de algemee ne vergadering van aandeelhouders der Hol- landsche Draad- en Kabelfabriek worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar geen dividend (v. j. 7%) uit te keeren. DIVIDEND ROTT. LLOYD 4%. Naar men aan de Tel. mededeelt, zal aan de algemeene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Rotterdamsche Lloyd wor den voorgesteld het dividend over het jaar 1930 te bepalen op 4% (v. j. 9%). SLOTDIVIDEND KONINKLIJKE 7% (v. j. 14 TOTAAL DIVIDEND 17% (24 Commissarissen van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nea. Indië hebben be sloten, aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boek jaar 1930 een dividend uit te keeren van 17 pet. (v.j. 24 pet.) waarvan in Januari 10 pet. ad interim is betaald, zoodat nog een slot- dividend van 7 pet. (v.j. 14 pet. zal worden uitgekeerd. DIVIDEND ROTTERDAMSCHE LLOYD 4%. Naar men aan de Msb. mededeelt, zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Rotterdamsche Lloyd worden voorgesteld het dividend over het jaar 1930 te bepalen op 4 pet. (v.j. 9.) GEEN DIVIDEND AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Naar de N.R.C. verneemt zal de Amster damsche Rijtuig Maatschappij over 1930 geen dividend uitkeeren (v.j. 6 pet.). TWEEDE KAMER De Drankwet und kein Ende. Vennootschapsvergunningen. De Drankwet „nam kein Ende mehr". Zes dagen behandelt de Kamer de Drank wet, de nieuwe Drankwet en aan het eind van den zesden dag bleef zij steken in art. 12 van de 75! Er moet eerst gevijzeld worden en dan gaat de Kamer weer verder door de heel moeilijke materie van het zeer ingewikkelde ontwerp. Er is vandaag uiterst weinig feitelijks ge beurd bij de amendementenbehandeling. Het eenige feitelijke was de overneming van een amendement van den heer van Hel- lenberg Hubar, hetwelk de combinatie ver gunninghouder-beroepsmilitair wettelijk uit gesloten verklaarde. Dinsdag was 't Dr. Kortenhorst duidelijk geworden, dat de minister er nooit voor zou te vinden zijn om vergunningen, verleend aan N.V. met localiteiten voor gewoon maat schappelijk verkeer, eenvoudig boven het maximum aantal vergunningen voor elke gemeente te doen uitgaan. Daarin zag de minister een eenvoudig principieele omzet ting van het maximumstelsel van de Drank wet. Woensdag, midden in de discussie, is de heer Kortenhorst gekomen met nieuwe amendementen van een veel gematigder op vatting. Deze amendementen bedoelden een ge remde, een gelimiteerde doorbreking van het maximum-stelsel. Aldus: B. en W. doen een verzoek. De minister kan dan, gedeputeerden gehoord. B. en W. machtigen een vergunning te verleenen a3n een localiteit voor gewoon maatschappelijk verkeer. Bij algemeenen maatregel van be stuur wordt vastgesteld, waaraan inrichtin gen voor maatschappelijk verkeer moeten voldoen. Die eischen kunnen verschillend zijn voor onderscheidene gemeenten, verschil lend ook voor een natuurlijk persoon of voor een rechtspersoon. De vergunningen voor lo caliteiten voor gewoon maatschappelijk ver keer mogen boven het maximum worden ver leend, mits niet hooger dan 10 ten honderd. Die vergunningen worden, ingeval later ver zoeken om vergunningen inkomen, medege- teld ter beslissing of het maximum aanwezig is of niet. Zoo plotseling zijn zulke amendementen niet te overzien. De voorzitter en de mi nister vond dit goed stelde toen voor, er maar uit te scheiden met praten, de amen dementen te doen drukken en ronddeelen om ze eens deugdelijk te bezien. Intusschen 10 pet. vindt de minister alvast wat heel hoog. Hij stelde 2 of 3 pet. voor. Zal Dr. Kortenhorst daarmee tevreden zijn? We zullen het Dinsdag hooren. Vrijdag houdt de Kamer geen vergade ring. EERSTE KAMER. De nieuwe crisisdienst. Zullen ook de gemeenten daaruit toela gen krijgen? Ook de Eerste Kamer komt Dinsdagavond eerst weer bijeen. De volgende Senaatswetk zal wel aan de nldische begrooting zijn ge- wijd. Vandaag is de Senaat door een zevental wetsontwerpen en wetsontwerp!es heenge- komen. Er waren enkele hamerstukken bij. Maar toch ook het onteigeningsontwerp voor een bosch bij Amsterdam ook de wijziging van de wet op het Notarisambt (ten einde beter dan tot. r.u dc belangen te kunnen sauveeren van hen, die ze aan notarissen toevertrouwen) en eveneens de instelling van een nieuwen cri- sislastendienst, waarin de baten, die in het Leeningsfonds zijn of komen zullen, werden Ingevoegd. De heele agenda nam de Senaat zonder discussie aan, behalve het laatste ontwerp, hetwelk de volle aandacht van de Kamer en van elk der fracties had. En ook onze aan dacht hebben mocht, vooral omdat uit de woorden van de heeren Wibaut en Slingen- berg een zeer belangrijke mededeeling viel op te diepen. Uit hunne woorden werd duidelijk, dat er onderhandelingen gaande zijn tusschen de regeering en de gemeenten om een deel van de opbrengst, van de baten van 't crisisfonds te bestemmen voor de gemeenten en wel om 't de gemeenten gemakkelijker te maken de crisislasten van werkloosheid enz. te dra gen. Die onderhandelingen zijn gaande. De heeren Wibaut en Slingenberg wethou ders, die van de onderhandelingen weten kunnen -vroegen of minister de Geer gun stig gezind was tot- meewerking aan dien steun. De minister liet zich daarover niet uit. Hij verklaarde die onderhandelingen volledig tot taak van den minister van Binn. Zaken. Die onderhandelingen waren thans niet aan de orde. zeide Jhr. de Geer. evenmin als de Kamer nu over het Suikenvetje spreken kan. Hoe dat zij we hooren er nog wel van. Belangrijk is het thans publiek gewordene zeker. Wij denken b.v. aan IJmuiden en de werkloosheid in de visscherij aldaar. De Kamer heeft niet hoofdelijk gestemd over de instelling van den nieuwen crisis dienst en de inlijving van het Leeningsfonds daarbij. Doorslaande bezwaren waren er dus niet. Nog eens werd aangedrongen op afschaf fing der opcenten voor de grondbelasting. De heer Slingenberg adviseerde den mi nister een greep te doen uit de overschotten van vorige jaren. INTIMUS. UIT DE PERS. Dc R.K. pers cn de legerrevue. In een persoverzicht over de legerrevue in Noord-Brabant zegt Het Volk, dat het hoopt, „zich niet te vergissen, wanneer het voorshands onderstelt, dat het ergerlijke plan nog niet het plan van minister Deckers is. Het bericht is door de Haagsche „Avondpost" ge publiceerd en dat blad gold sedert lang als het orgaan, waarin de generale staf zijn ideeën lanceert. Het behoort tot de mogelijk heden, dat men daar dezen vlieger heeft op gelaten ,ten einde te pogen den minister bij voorbaat vast te leggen. „Intusschen hebben wij in de geheele ka tholieke pers nog geen goed woord over het plan gelezen. Men acht het daar algemeen een zeer bedenkelijken misgreep. Hopen wij, dat de minister nog vrij is. Hopen wij dat in het belang van onze verhouding tot België. Mogelijk kunnen voorstanders van versterkte wapening door verscherping der verhouding gediend zijn, voor de volkeren van beide lan den ware het een ramp." Het weekblad Oorl o gofVrede schrijft: „Dit is geen zaak meer tusschen een regee- ringsinstituut en een politieke partij. Dit is een zaak, die het geheele Nedevlandsche Volk aangaat. Want hier wordt na de comedie van de Van Speyk-hevdenking (steeds maar ten behoeve van bestrijding der ontwape ningsactie) de opvoering van een tragedie voorbereid. Die niet slechts de binnenland- sche. doch ook de buitenlandsche politiek raakt. Neemt de minister van Buitenlandsche Zaken dat machtsvertoon voor zijn verant woording? Een jaar voor de Ontwapenings conferentie. en aan de grens van net eenige land ter wereld, waarmee nog steeds eenige staatkundige wrijving bestaat? Nemen de vertegenwoordigers der R.K. Staatspartij het voor hun verantwoording, dat chauvinistische wapenschouwingen worden gehouden in de provincie, welker bevolking zij nagenoeg ge heel vertegenwoordigen en die met of zonder ontwapening in geval van oorlog direct aan overheersching blootgesteld staat?! Nemen de raadslieden der Kroon het voor hun ver antwoording, dat het regeerend staatshoofd wederom misbruikt wordt en nu in den poli- tieken stijd tegen de ontwapening waarvan de voorstanders in opmarsch zijn naar de volstrekte meerderheid?! Het is erger dan een misdaad, het is een domheid. Die zich wreken zal." worden gezien, willen aanvaringen als de onderhavige in het vervolg worden voorko men. GEMEERD LIGGEN BIJ MIST. PIJNLIJK GEMIS AAN EEN BIJZONDER SEIN. De Raaa voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring tijdens mist van het Deensche stoomschip „Lilian" met het gemeerd liggende Zweedsche stoom schip „Atlantic" in het Noordzeekanaal. De Raad is van oordeel, dat deze aanva ring is veroorzaakt door den mist, mede door de omstandigheid, dat de „Lilian" van de aanwezigheid van de „Atlantic" ter plaatse waar dit schip gemeerd lag, niet op de hoog te was. Gelijk de Raad reeds in vroegere uitspra ken mét nadruk heeft betoogd, bestaat voor schepen, welke zich bevinden in de po sitie waarin de „Atlantic" zich bevond, geen reglementair sein om van hun aanwezigheid te doen blijken. De Raad grijpt, door deze aanvaring te onderzoeken, nogmaals de ge legenheid aan om op dezen onhoudbaren toestand te wijzen. De toestand van een bij mist gemeerd schip dient noodzakelijk onder de oogen te UIT DE STAATSCOURANT. RECHTERLIJKE MACHT. bij Kon. Besluit is aan mr. J. M. van Bem- melen op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van substituut-officier bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam met ingang van den dag waarop hij zijn ambt van hoogleeraar zal hebben aanvaard. BURGEMEESTERS. Bij K. B. is aan G. Ninaber op zijn ver zoek met ingang van 16 Juni 1931 eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Nieuw Beierland. AUDIëNTIES. A,s. Maandag geen audiëntie door den mi nister van Onderwijs K. en W. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dr M.MANNING'S 1 EE1UJ5I-OPWEKKEH0. /l30p.Aj MARKTNIEUWS GROENTEMARKT. Brusselsch lof, 20—28 per K.G. Postelein f 1.60—f 1.90 per kist. Spinazie 60—f 1.40 per kist. Andijvie 90—f 2.25 per kist. Raapstelen f 2—f 3 per 100 bos. Sla f 3.50—f 8 per 100 krop. Wortelen 2025 per bos. Asperges 75f 1.35 per bos. Radijs 36 per bos. Rabarber 48 per bos. Pieterselie 1035 per bos. Selderij 6—20 per bos. Prei 620 per bos. Gele kool 1014 per stuk. Bloemkool 1225 per stuk. BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK. Getrouwd: A. J. van der Aar en A. Klin kenberg. Overleden: G. SteensmaHaagsma. VELSEN. Geboorten: M. ZuurbierZonncveldt d. J. A. Stigter—de Nooy d. C. Spring in 't Veld* Harsveld d. C. W. E. van Blltterwljk—Lange- veld d. M. Schoorlv. Schagen z. R. Mulder Schut z.; E. KamanJager d.; G. M. Bijl Amart d.: J. C. Oudendijk—Timmer z.; J. J. CosterTieis z. Overleden: Wilh. M. Klaver e. v. R. Dekker 22 j.; Alida de Rooy e. v. T. Hakvoort, 48 j.; Maartje Lettemeyer 9 maanden: Wilhelmina van Wijk e. v. A. v. Goethen 46 j., Johannes Schoorl 75 j. Ondertrouwd: J. G. v. Oostwaard met C. C. Galesloot; F. F. van Acker met G. V. dc Clercq, J. J. Doodeman met A. Vcrkooycn, J, Westra met M. Tromp.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13