HEVEA STADSNIEUWS bevordert natuurgenot HAARLEM'S DACBLAD VIERDE VOOR DEN VREDE. REDE VAN DR.; VAN RAALTE VOOR SCHOOLJEUGD. Een onderdeel van de door het gemeente lijk Lyceum aan de Zijlvest georganiseerde vredesactie, naar aanleiding van den acht tienden Mei, was de rede van dr. E. van Raalte, over den Volkenhond. Dr. E. van Raalte zal onzen lezers in het bijzonder be kend zijd door zijn artikelen in dit blad. Voorts zal men zich herinneren dat hij on langs benoemd werd tot privaat-docent in het Volkenbondsrecht aan de Amsterdam- sche Universiteit. •De Gymnastiekzaal van het Gemeentelijk Lyceum was door de leerlingen van de drie hoogste klassen van het Gem. Lyceum en door een groot aantal scholieren van het Gymnasium, bezet. Ir. H. van Mourik Broek man heette Dr. van Raalte welkom en bracht de leeraren Drs. P. H. Schroder en W. A. Engel dank voor hun bemoeiingen. Over den arbeid van deze leeraren voor de organisatie van de tentoonstelling ter propa- gandeering van de vredes- en volkenbonds gedachte hebben wij (zooals men zich her inneren zal) reeds in het nummer van Woens dag geschreven. Dr. van Raalte bracht Ir. van Mourik Broek man hulde, zonder wiens steun al dit goede toch niet tot stand zou kunnen komen. Daarna hield hij een enthousiaste en in drukwekkende redevoering over den Geneef- schen arbeid, die onder diepe stilte werd aan gehoord en die de jongens en meisjes zonder twijfel heeft „gepakt". - „Wat is de V. B., wat doet de V. B.?" Het waren deze vragen die dr. van Raalte aller eerst beantwoordde. Eigenlijk is de geschiedenis van het Insti tuut zeer oud. Groote denkers hebben hun gedachten aan het onderwerp Oorlog en Vrede geschonken en feitelijk hebben zij stuk voor stuk medegewerkt aan de tot standko- ming van den Bond der Volkeren. Dr. Van Raalte noemde speciaal Hugo de Groot en diens beroemdste werk „Over het reoht van oorlog en vrede". Dr. van Raalte adviseerde de ouderen on der zijn jeugdige toehoorders, het prachtige, heldere en eenvoudige werk van prof. van Vol- lenhove te lezen over dit onderwerp: „De drie treden van het Volkerenrecht". Hugo de Groot pleitte voor het hooghouden van de rechtsgedachte tusschen de volkeren en tegen de souvereiniteit die geweld voor beslechting van geschillen als geoorloofd beschouwt. De eerste Vredesconferentie was die van 1899 en had de stichting van het Hof van arbitrage tot gevolg. Door middel van dit Hof van arbitragekunnen de staten de vreed zame bemiddeling te baat nemen om geschil len uit den weg te duimen, maar hoewel het Hof de demonstratie was van een nieuwen geest, het was niet een groote verandering, een bindende afspraak. Carnegie bezorgde door zijn gift het Permanente Hof van Ar bitrage een tempel in den Haag. Nadat Dr. van Raalte had verteld waarom het Hof eigenlijk noch een „hof" noch „permanent" is, deelde hij_ mede, dat het later gestichte Permanente Hof van Internationale Justitie (in het leven geroepen door den Volkenbond) Éindelijk de innerlijke vastheid bood, die het Hof van Arbitrage miste en die te vergelijken is met de innerlijke waarde van een „bin- nenstaatsche" rechtbank. I 9 9. Vervolgens behandelde dr. van Raalte den Volkenbond, die een verbond isvan Staten en ten doel heeft samen te wérken in het be lang van den vrede om te voorkomen dat geschillen op andere, dan vreedzame wijze worden opgelost. Zoowel het bestaan van het Internationale Hof van Justitie als van den Volkenbond beschouwde men eenige tientallen jaren ge leden nog als niet te verwezenlijken idealen. Er is dus wel degelijk een groote verandering ingetreden. Voor de stichting van den VB. was er chaos, thans is er organisatie en vredes wil. De drie organen van den V. B. zijn de Volkenbondsvergadering, de Volkenbondsraad en het Volkenbondssecretariaat. De Vergade ring is als het ware het internationale par lement, waar alle kwesties die den wereld vrede raken, kunnen worden besproken. De bijeenkomsten worden in September gehouden en hebben van Genève een soort internatio nale politieke jaarbeurs gemaakt, die door het onderlinge contact, voor de vredesge- dachte van ontzaggelijke waarde is. De Raad is een veel kleiner lichaam. Het houdt vier maal per jaar bijeenkomsten en is eigen lijk het uitvoerende bestuurslichaam. Het FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. Naar het E n g,e 1 s c h van MORICE GERARD. (Nadruk verboden). 23) De oud-leeraar was niet gaan zitten, maar stond bij de middentafel, in zijn linkerhand hield hij een rolletje courant-en. Toen Sir Miles de tafel naderde, deed de bezoeker een paar stappen naar voren. „U bent Sir Miles Calliston, niet waar?" zei hij op ouderwetsch beleefde manier. ..U hebt mijn kaartje zeker gekregen en mijn ach ternaam zal u wel niet onbekend zijn". Sir Miles knikte. „Neemt u plaats", verzocht hij kort. Zijn knieën knikten; hij had al zijn geestkracht noodig om zich op te houden. „Ik heb geen behoefte om te gaan zitten, meneer. Ik heb een lange reis gemaakt, uit sluitend om u één vraag te stellen en die be antwoord te hebben. Ik zou graag willen we ten, wat er van mijn zoon Andrew gewor den is". Even flitste het door Miles geest, dat het welbeschouwd heel grappig was, dat hij zelf ook dolgraag wilde weten wat zijn bezoeker vroeg! Maar hij sprak deze gedachte natuur lijk niet uit en de oude heer ging voort: „Ik was op de hoogte van zijn afspraak met u, om met u mee te gaan op een expedi tie in de Andes, ofschoon ik moet erkennen, dat ik het niet van hem zelf wist. Hij heeft mij altijd met zekere terughouding behan deld Ondanks de moeilijke positie waarin hij fclch bevond, voelde Sir Miles onmiskenbare pympathie yoor den ouden onderwijsman. ZATERDAG 16 MEI 1931 BLAD secretariaat eindelijk, verricht de öagelijk- sche bezigheden die vele zijn en die niet be handeld kunnen worden door de Vergadering, die eenmaal bijeenkomt- en de Raad die vier keer per jaar besprekingen houdt. In het secretariaat bekleeden ook Neder landers eenige belangrijke posities. Vervolgens spoorde Dr. Van Raalte den jongens en meisjes aan eens af en toe over de taak van den Volkenbond na te denken. Er moet nog veel meer gedaan worden dan tot nu toe verricht werd. Niemand mag eischen, dat in een tiental jaren volbracht wordt, wat in eeuwen verwaarloosd werd. Iedereen moet helpen om de gedachte waarop het Volkenbondswerk steunt te versterken. De tijd dat men zich blind staarde op het geweld, als het eenige middel waardoor internationale geschillen beslecht kunnen worden, is voorbij. „Jullie kunt allemaal meehelpen aldus spreker al was het alleen al door eens goed te beseffen dat er in Genève iets voor de menschheid klaar staat. Burgerplicht is niet alleen het op komen voor Nederlandsche belangen, doch ook het levendig hóuden van het besef, dat men door het Volkenbondswerk te steunen, zijn onmisbare hulp verleent bij de verwezenlij king van de Geneefsche plannen". Dr. van Raalte eindigde met het uitspre ken van een krachtigen wensch voor het latere leven van zijn jeugdige toehoorders die culmineerde in de verwachting dat zij zich als Nederlandsche burgers en burgeressen nimmer zouden behoeven te schamen omdat zij het streven van Genève niet naar ver mogen hadden gesteund. Voordat de Volkenbondsfilm vertoond werd vertelde Dr. van Raalte nog iets over Wood- row Wilson en Stresemann. de vredeshelden die hun leven opgeofferd hebben voor hun idealen en over Briand, die zoo onbaatzuchtig is geweest om, de teleurstelling van den ver loren strijd om het presidentschap van Frankrijk ten spijt, tooh naar Genève te vertrekken en er de Fransche delegatie ter vergadering te .leiden. Daarna werd de Volkenhondsfilm vertoond, die een goede illustratie was van het betoog van Dr. Van Raalte. De directeur, de heer Van Mourik Broekman sprak nog eenige woorden tot afscheid. Hij zeide dat het hem verheugd had, dat de jongens en meisjes met zooveel stille aan dacht naar Dr. van Raalte hadden geluisterd en dat de rede blijkbaar een levendigen in druk had achtergelaten, wat zonder twijfel den strijd voor den vrede ten goede zou komen. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING GOEDGEKEURD. .Naar wij vernemen hebben Ged. Staten de gemeentebegrooting van Amsterdam, waarte gen door de Vereen, van Ned. Werkgevers be zwaren waren ingebracht, goedgekeurd. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, is voor het komende seizoen het volgende programma vastgesteld: 1ste Con cert op 5 en 6 November, de humoristische cantate „de Schipbreuk" van Dr. Joh. Wa genaar, 2o het „Weihnachts-Oratorium van J. S. Bach op 2den Kerstmiddag en 3o. in April de „Jahreszeiten" van Haydn. VEREENIGING VAN VETPLANTEN- VERZAMELAARS. De kring Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Vetplanten- verzamelaars „Succulenta" hield Dinsdag avond een drukbezochte vergadering in „Lion d'Or", Kruisweg, waar o.m. het zomer- programma werd besproken. Als inzet staan 2 excursies, in Juni, op het programma. De eerste vindt plaats op 7 Juni naar de kwee- kerij van den heer D. Smit, Amsterdamsche Vaart; de tweede op 28 Juni naar de lief hebberscultuur van den heer W. J. van Essen, Bloemendaal. Hij had een bepaald eerwaardig voorkomen, met zijn lange, bijna-witte haren en intelli gent vriendelijk gezicht, waarin een paar hel dere, eerlijke blauwe oogen achter brillegla- zen twinkelden De jongeman kon zich heel goed voorstellen dat de vader niet de ver trouwde van zijn deugniet van een zoon was. „Hoe dit zij", vervolgde Dr. Sylvester, ik hoorde er van en ik veronderstel dat u niet zult willen ontkennen dat deze afspraak be stond". „Zeker niet. We zijn samen naar Zuid- Amerika vertrokken en bleven na onze aan komst in Valparaiso, een paar maanden bij elkaar". Hij scheep op het punt er nog iets bij te voegen, maar vond het tenslotte wijzer dat niet te doen. Hij was het nog niet met zich zelf eens, hoeveel hij tegenover zijn onver- wachten en niet zeer welkomen bezoeker zou loslaten. „Enkele dagen geleden, zette deze daarop zijn mededeelingen voort, hij was blijkbaar zenuwachtig en schraapte telkens zijn keel, zijn mij couranten toegezonden, waarin ver meld staat, dat de dood van mijn zoon heeft plaats gehad, terwijl hij in uw gezelschap v/as. De couranten zijn een paar maanden oud en ik begrijp niet waarom ze me niet eerder gezonden zijn. Daarbij komt nog 's mans zenuwachtigheid scheen voortdurend toe te nemen dat ik gisterenochtend een brief ontving, een anonymen brief. Ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik van dergelijke dingen niet houd, maar er staan bedekte be schuldigingen in. die zoo ernstig zijn, dat ik mij verplicht voel u die voor te leggen. Ik zal heel blij zijn als u die beschuldigingen kunt weerleggen, Sir Miles, werkelijk heel blij", maar, er kwam een ontroerende klank in de stem van den spreker, „Andrew is mijn eerüg kind en al zijn we niet altijd in alles eens geweest, zou ik het niet overleven als er iets met hem gebeurd was", INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL FIETSBANDEN! 1 Hchtloopend IJzersterk HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WETENSCHAPPEN.. Heden, Zaterdagmiddag, wordt de jaar- üjksche vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haar lem gehouden. Aan het verslag van den secretaris ontleenen wij: Met de bewerking van deel 17 der Oeuvres complètes de Christiaan Huygens is begon nen. Het geheele vorige jaar is door dr. Voll- graff, besteed, bijgestaan voor zooverre noo dig door de leden der Huygens-commissie, met het fgereed maken voor de" pers van het manuscript en eerst eenige weken geleden is met het drukken een begin gemaakt. Dit deel 17 zal Huygens' beroemde verhan deling over de slingeruurwerken bevatten. De bibliotheek bleef ook dit jaar onder het uitstekende beheer van mej. Dorhout Mees en dr. Lorentz. Deze laatste heeft een groote hoeveelheid stukken en brieven uit de nala tenschap van Van Marum teruggevonden, die niet in den in 1913 door den heer P. N. van Doornik opgemaakt-en inventaris van het archief der Maatschappij zijn opgeno men. Deze vondst is vooral daarom van be lang. omdat daaruit de groote veelzijdigheid van Van Marum blijkt, die niet alleen een groot natuurkundige was. doch ook een uit stekend medicus en botanist, Dr. Lorentz is bezig een inventaris dezer stukken op te maken. Het dagelijksch bestuur der maatschappij, sedert tal van jaren uit dezelfde directeuren bestaande onderging een wijziging door het terugtreden van jhr. rar. P. Teding van Berkhout. De vergadering van directeuren benoemde in zijn plaats jhr. F. Teding van Berkhout Sr.. die bereid werd gevonden zitting te nemen. ALG. N.-H. MIJ. VAN LEVENS VERZEKERING. De N.V. Alg. N.-Hollandsche Mij. van Levens verzekering hield, onder leiding van den pre sident-commissaris, den heer jhr. mr. D. E. van Lennep, haar jaarlijksche vergadering van aandeelhouders. Aan het door directeuren uitgebrachte ver slag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal vermeerderd met de verzekerde rente steeg tot f 17.840.246.48 op 31 December 1930. De rekening „Premiën en Koopsommen" wijst als saldo een bedrag aan van f 560.724.05172, vergeleken bij het eindcijfer op 31 December 1929 een vooruitgang in pre mie-ontvangst van f 10.596.60. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargenomen sterfte bedroeg 63.8 pCt. van die, welke be raamd was. Met inbegrip der lijfrente werd in 1930 een bedrag van f 190.865.49 uitgekeerd. De premie-reserve moest een verhooging ondergaan van f 223.332.66. Door deze verhooging komt de premie reserve op de Balans voor met een bedrag van f 3.043.040.79. onder welk bedrag niet be grepen is de premie-reserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen in herver zekering werden gegeven en die voor rekening van de herverzekeraars komt, De rente-ontvangst bedroeg dit jaar f 167.322.31 1/2 tegen een bedrag van f 154.941.12 in 1929. De gemiddelde gekweekte rente in 1930 be droeg 5.15 pCt., hetgeen aanmerkelijk hooger is, dan de voor de reserve-berekening aan genomen rentevoet van 3 1'2 pCt. en 4 pCt. De vergadering hechtte hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst en Ver liesrekening. De verschillende voorstellen om trent bij- en afschrijvingen en winstverdeeling werden aangenomen. De heer jhr. mr, D. E. van Lennep werd als commissaris bij acclamatie herkozen. ONGUNSTIG JAAR VOOR CARP'S GARENF ABRIEKEN. Het jaarverslag der N.V. Carp's Garenfa- brieken maakt melding van een groot verlies op de voorraden. Het totale verlies is gestegen tot f 649.847. De aandoening, waarmee de oude man sprak, was zoo absoluut echt. dat Six- Miles diep medelijden met hem voelde. Hij stond op en deed een paar passen in zijn richting, maar de ander viel uit: „Kom niet in mijn nabijheid, meneer! Ik heb niets te verbergen!" De stemming van de oude man was plotseling geheel omgeslagen; zijn ontroering had plaats gemaakt voor woede. Hij was vuurrood geworden en zijn oogen schitterden boos. Hij legde een brief op tafel; het epistel was ongedateerd en luidde als volgt: Weledele Heer. Ik heb reden om aan te nemen, dat uw zoon, Andrew Sylvester, met wien ik enkele jaren geleden in Londen kennis maakte, op een schandelijke, verraderlijke manier be handeld is tijdens zijn expedities met Sir Miles Calliston in Zuid-Amerika en dat zijn plotselinge dood het gevolg is van die behan deling Sir Miles had groote verplichtingen aan uw zoon, omdat deze hem met groote toewijding heeft verpleegd tijdens een hevi- gen koortsaanval. Het zou niet verkeerd zijn Sir Miles te vragen, op welke wijze hij deze schuld van dankbaarheid heeft betaald". Deze woorden waren in den brief onder streept. En als zijn antwoord niet bevredi gend is. breng hem dan aan 't verstand, dat u niet zal rusten voor de waarheid ontdekt- is en het van de daken zult schreeuwen, dat hij onder een vreeselijke verdenking staat en er een beschuldiging tegen hem wordt in gebracht, „waarvoor hij ontzettend bang is" (Deze woorden waren dubbel onderstreept). „Sir Miles Calliston woont op het oogenblik op de „Grange" in Overlee bij Plymouth. Het zal u misschien interesseeren dat hij daar geruimen tijd onder een valschen naam heeft geleefd (zou hij daar ook goede redenen voor hebben gehad?) en dat zijn identiteit door een toeval aan het licht is gekomen. „Iemand die het goed met u meent". Dr. David Sylvester had den brief op tafel VEREENIGING „SNELVERBAND" BOOTTOCHT VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Het bestuur der Bootcommissie van ..Snel- verband" schrijft ons: Velen zullen zich de het vorige jaar ge houden boottocht met gebrekkige kinderen naar Schiphol herinneren, die, dank zij den steun in velerlei vorm, een genotvolle dag voor de stakkerds is geworden. Wat hebben zij genoten. Hoe verwonderd waren zij de vliegmachines zoo groot te zien en van zoo dicht bij, terwijl zij ze anders van hun bedje af slechts hoog in de lucht konden gade slaan Hoe glunder keken zij toen zij zelf in de vliegtuigen mochten zitten en kijken. Zij hadden bijna geen tijd om te eten daar het drukke luchtverkeer steeds hun aandacht vroeg, zoodat zij voldaan van het gebodene, 's avonds huiswaarts keerden. Ook dit jaar zijn wij weer voornemens hun zoo'n dag aan te bieden. Donderdag 9 Juli a.s. zullen zij een boottocht maken door de Amsterdamsche havens, waardoor zij de trotsche zeekasteelen, dokken en het drukke havenbedrijf van dichtbij krijgen te aan schouwen, terwijl hun een warme lunch wederom zal worden verstrekt, ditmaal in het 1 IJ-paviljoen aan de overzijde van het IJ, waarna zij een door de hier ter stede ge vestigde filmonderneming „Amfilmon" aange boden voorstelling van vroolijke kinderfilms krijgen te zien. Het belooft dus weer een ge notvolle dag te worden. Ook een boottocht voor volwassen gebrekkigen. In verband met de ieder jaar binnenge komen aanvragen van een groot aantal vol wassen gebrekkigen om ook den boottocht te mogen meemaken, die tengevolge van plaats gebrek aan boord steeds moesten worden af' gewezen, zullen wij dit jaar bij wijze van proef een boottocht organiseeren voor deze volwassen gebrekkigen. en wel op Woensdag 15 Juli a.s. Zij zullen een tocht maken naar Schiphol, waar hun ook de bezienswaardig heden zullen woi*den getoond en zij over het vliegveld gereden zullen worden. Een warme lunch zal worden aangeboden in Hotel Schip hol. De Politiemuziekvereeniging heeft haar medewerking weer toegezegd, zoodat ook deze stakkerds een genotvolle dag zullen hebben. Vóór alles echter moet het financieele ge deelte verzorgd zijn. Wij doen dientengevolge een beroep op den financieelen steun van ieder. Onze penningmeesteresse mevrouw B. G. SpekVeldwijk, Atjehstraat 90, zal gaarne elke bijdrage in ontvangst nemen, terwijl de binnengekomen giften in de plaatselijke bla den zullen worden verantwoord. Gecostumeerde voetbalmatch ten bate der tochten. Van het bestuur van R.CJH. mochten wij het sympathieke en zeer gewaardeerde aanbod ontvangen een gecostumeerden voetibal-wed- strijd ten bate van deze beide boottochten te organiseeren. •xZoo zal dan Zaterdag 30 Mei as. des mid dags te half vijf deze gecostumeerde wed strijd plaats vixxden op het R.C.H.-terrein. Zeer waarschijnlijk zal hij worden opge luisterd met muziek. Wij deen een beroep op ieder om dezen wedstrijd bij te wonen, waarmede tevens ons doel wordt gesteund. De prijzen zijn van dien aard dat- zij geen bezwaar zullen zijn om niet aanwezig te zijn. Eventueel nadere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door het Secretariaat der Boot commissie, C. Visser, Regulierstraat 25. alhier terwijl tevens opgave voor deelneming aan één der beide boottochten met vermelding van ouderdom, gebrek, adres, enz. aan het zelfde adres moet geschieden. HEROPENING DER ZAAK VAN ABR. MEIJER. Vrijdagmiddag vond de heropeiiing plaats van de zaak in kousen en tricotages van den heer Abr. Meyer in de Groote Houtstraat. Ongeveer half drie heette de heer Meyer de aanwezigen welkom, o.a. het voltallige be stuur van de Middenstandscentrale. Een zwaren tijd heeft spr. achter den rug. Maar dank zij den krachtdadigen steun van rijn zoon, die heel veel gedaan heeft, is het dan gekomen zoover het nu is. Verder dankte hij den architect K. Jonkheid voor diens prach tige werk. en den aannemer P. H. Romeyn. die met rijn uitvoerder, den heer Folkers, en gelegd zonder enveloppe. Dat bracht Sir Miles op een idee. Wat hij gevoeld had toen in deze zelfde kamer de verradelijke kogel langs zijn ooren was gevlogen, voelde hij nu weer. Iemand en als Harkbutt gelijk had, was dat niemand anders dan Andrew Sylvester zelf trachtte hem in 'n hinderlaag te lok ken en een dolkstoot in dén rug te geven en ditmaal was de waardige oude man het wei'ktuige van dezen schurk. Deze gedachte deed zijn bloed koken en wekte zijn strijd lust. „Hebt u ook misschien de enveloppe, waar in u dezen brief ontvangen heeft?" vroeg hij kalm. „Zekei*". De oude heer zocht in zijn zak en legde het couvert op tafel. „Het is zooals ik heb gedacht", verklaarde Sir Miles, nog steeds even bedaard. ..Deze brief is in Plymouth gepost en is waarschijn lijk in de onmiddellijke nabijheid van mijn huis geschx-even. En als ik het niet heel erg mis heb, kan de schrijver u veel beter ant woord geven op uw vraag dan ik' ,Jk begrijp absoluut niet, wat u bedoelt", riep Dr. Sylvester uit. ziedend van woede nu. .Wat ik bedeel is eenvoudig dit: deze brief is geschreven of in elk geval gedicteerd door uw zoon zelf". Denkt u dat ik het handschrift van mijn zoon niet ken?" „Ongetwijfeld kent u één handschrift, ik zei niet dat hij dit geschx-even heeft ik zei alleen dat hij heeft gezorgd dat de brief geschreven werd. Ik zeg dat niet zonder reden. Deze brief geeft blijk van een kennis van verschillende om standigheden. waarvan buiten mij maar drie personen op de hoogte zijn en twee van hen komen absoluut niet in aanmex-king om ver dacht te worden, dat ze iets met dit epistel te maken hebben". „Weet u wel. Sir Miles, dat u mijn zoon op een schandelijke gemeene manier belastert?" vroeg de oude man heftig, de meubelmakers, de firma S. Dasberg en J. van Oploo de verbouwing heeft verricht. Aan de laatsten overhandigde de heer Meyer een tastbaar bewijs van dank. De heer Smit bracht namens de Midden standscentrale zijn gelukwenschen over met de hernieuwde zaak. Hij bewonderde de on breekbare energie, waarmee dit werk aange pakt en volvoerd is. De Groote Houtstraatvereeniging was ver tegenwoordigd door de heeren van Weerden van Bilderbeek en Voet. Ook zij feliciteerden den heer Meyer. De winkel is belangrijk uitgebreid, zoodat een nieuwe ingang noodig is geworden in de Paarlaavsteeg. De heer Meyer wees ons op de glazen af- sluitschuiven voor de schappen :net artike len. Deze zijn zóó aangebracht, dat bij het openen van een schap zoo weinig mogelijk andere worden afgesloten. De verbouwde zaak maakt een prettigen indruk door do rustige, donkere beschilderin gen. De groote ruimte der étalages die langs den heelon winkel loopt, geeft gelegenheid tot het toonen en aanlokkelijk uitstallen van allerlei artikelen op tricotagegebled. Wij kunnen dan ook niet andex-s doen dan onze gelukwenschen bij de vele ingekomen e te voegen. Zeer vele bloemstukken waren aangebo den. DE FRAUDE BIJ PUBLIEKE WERKEN TE AMSTERDAM. ALLEEN DE AMBTENAREN VEROORDEELD Vrijdag heeft het Hof te Amsterdam arrest gewezen in de bekende strafzaak tegen drie ex-gemeente-ambtenaren en twee oud-direc teuren, van de Neuchatel Asphalt Company, die terecht hadden gestaan, verdacht van fraude ten nadeele van de gemeente Am sterdam. De rechtbank had een hunner tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, de twee andere ambtenaren tot één jaar. den Nederlandschen directeur tot zes maanden en den Engelschen directeur tot vijf maan den. In hooger bexoep eischte de procureur- generaal tegen den eerste een gevangenis straf van zes maanden waarvan vier voor waardelijk. Ten opzichte van de andere vier verdach ten eischte spreker bevestiging van het von nis der rechtbank. Het Hof achtte de den drie gemeente ambtenaren ten laste gelegde oplichting niet bewezen en sprak hen daarvan vrij. Wel achtte het Hof de overtreding van art. 363. het aannemen van steekpenningen door ambtenaren bewezen. Te dier zake werd de eerste veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, de twee anderen tot acht maan den. Bij alle drie verdachten werd de in voor- loopige hechtenis doorgebrachte tijd in min dering gebracht. De Engelsche en de Hollandsche directeur werden van het hun ten laste gelegde vrijge sproken. DIERENBEUL TE W ARMENHUIZEN MILD GESTRAFT. De rechtbank te Alkmaar heeft den land bouwer te Warmenhuizen. die een paard een stuk van de tong had afgetrokken, veroor deeld tot f 75 boete. subs. 75 dagen hechte nis. De eisch was f 150 boete subs, zestig dagen hechtenis. STOOMMEELFABRIEK „HOLLAND". Het verslag der Stoommeelfabriek ..Hol land" N.V. maakt melding van een buiten gewoon moeilijk jaar. De marge tusschen tarwe- cn meelprijs was bij den aanvang reeds ongunstig en werd nog ongunstiger beïnvloed door een verdere prijsdaling van de afvalproducten, die in de laatste maan den van het jaar 1929 was begonnen. Ook de meelprijzcn liepen in dezelfde richting, zoodat langen tijd met verlies gefabi'iceerd werd. De laatste maanden van het jaar brachten verbetering, doordat Rusland met groote hoe veelheden tarwe van goede quallteit tegen lagen prijs aan de markt kwam. Welke uitwerking de tot stand gekomen Tarwewet op het bedrijf zal hebben. Is nog niet met zekerheid te zeggen. In ieder geval laat de financieele toestand zich in het nieuwe boekjaar gunstiger aanzien dan ver leden jaar. Belangrijke verbeteringen zijn in het bedrijf aangebracht. De exploitatierekening sluit met een voor- deelig saldo van f 288.375 f 344.889) De af schrijvingen bedragen f 110.265 (f 125.767). Voor interest was benoodigd f 171.678 (f 217.574). De winst- en verliesrekening over 1930 sluit met een voordeelig saldo van f 6431 <f 15741, of wel, na vermeex-derïng met het winstsaldo 1929 ad f 2073 met f 8505. „Ik zou zeggen", verklaarde Calliston. „dat de schrijver van dit anonyme vod mij schan delijk belastert!" „Dus u bent niet bereid mij de inlichtin gen te geven, waarvoor ik kwam? U weigert mijn vraag te beantwoorden?" „Ik wensch mij niet te verdedigen tegen een anonieme aantijging", klonk het uit de hoogte. „Dus u bent bereid de consequenties van wei gering te aanvaarden? Ik ben gekomen om naar uw reisgezel, mijn zoon, te vragen, die spoorloos verdwenen blijkt. U wilt mij niet vertellen wat er van hem geworden is. wat u met hem hebt uitgevoerd en tracht u er af te maken met lasterlijke insinuaties tegen hem. De heele wereld zal uw houding leer«..n kennen en als er nog Iets als recht vaardigheid in de wereld is. zal ik die inroe pen. Ik ben een arm man, maar ik twijfel er geen oogenblik aan of ik zal hulp krijgen voor mijn nasporingen. Ik zal de jaren die mij nog resten, gebruiken om de waarheid aan het licht te brengen, en als alles zich heeft toegedragen zooals ik denk. zullen uw rijkdommen en uw positie u niet kunnen be schermen". Sir Miles stond op. ..Ik kan ons onderhoud zeker wel als ge ëindigd beschouwen, nietwaar? Ik vertrouw dat als we elkaar nogmaals ontmoeten, u geleerd zult hebben mijn persoon en mijn gedrag in een ander licht te beschouwen". Zonder zijn gastheer verder een woord waardig te keuren, liep de verontwaardigde oude man naar de deur en trok die met een smak achter zich dicht. In zijn drift had hij den anoniemen brief en de couranten op ta fel laten liggen. Het adres en de postzegels bevonden zich op het witte gedeelte van den kop en het adres was met dezelfde hand ge schreven als de brief. Sir Miles sloot de documenten weg en ging daarop naar bed. Het onderhoud had hem volkomen uitgeput; .(Wordt vervolgd^ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct* per regeL

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11