UIT DE ENGELSCHE POLITIEK. BUITENLAND APEX Klop-veeg-Stofzuigers 1175- HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 16 MEI 1931 TWEEDE BLAD Succes voor Lloyd George. Onafhankelijkheid van de Liberale Partij onaangetast. Samenwerking met de arbeiders- regeering goedgekeurd en bevestigd. Ten gunste van 's lands belang. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Op het liberale partijcongres in Buxton heeft Lloyd George gesproken over de poli tiek van de partij en in het bijzonder die van de fractie in het parlement. Men zal zich her inneren dat er tweedracht was ontstaan, ten gevolge van de samenwerking der fractie met de Labourregeering. Lloyd George betoogde met klem, dat de partij onafhankelijk was en zelfs in de samenwerking met de regeerings- partij de zelfstandigheid heeft bewaard. Wanneer bij sommige stemmingen, die niet onmiddellijk het partij-program raakten, de liberalen besloten hadden om de regeering te steunen, of door voorstemmen of door ont houding, dan was dat om tactische redenen en in 's lands belang geschied, maar nimmer door druk van buiten. Het volk wenschte dat de drie politieke partijen hun taak bij het laten functioneeren van de staatsmachine zouden vervullen en de liberalen hadde» de zeer speciale taak om onder de kiezers, die niet de arbeiderspartij steunden, het vaandel van den vrijhandel hoog te houden. Voor de derde maal in mijn parlementaire loopbaan, zeide Lloyd George, beleef ik het nu dat de conservatieven in tijden van depressie alleen redding verwachten van protectie. De derde aanslag moet evenals de twee oudere (1885 en 1905) mislukken en zal mis lukken indien de liberale partij haar plicht begrijpen zal. Spr. wekte ten slotte alle afge vaardigden tot deelneming aan de propa ganda voor de vrijhandelscampagne op. De afgevaardigde Hore Belisha diende vervol gens een amendement in om de volkomen on afhankelijkheid van de partij als eerste pro grampunt vast te stellen, maar er werd een sub-amendement aan toegevoegd, dat deze vaststelling overbodig was, omdat de partij haar onafhankelijkheid, ook in het Lager huis steeds bewaard had. Met verpletterende meerderheid nu, werd het amendement van Hora Beliska verwor pen. Het sub-amendement werd aangenomen. Een zeer gunstig verschijnsel, dat het alge meen belang in dieperen zin, en de Engelsche arbeidersregeering in het bijzonder ruim schoots ten goede zal komen. L. A. Italië. Nieuwe Encycliek van Pius XI. ROME, 15 Mei (B.T.A.) Ter gelegenheid van een gehoor, dat de paus zal toestaan aan een internationale groep pelgrims, zal hij een in verschillende talen gesteld résumé doen ronddeelen van zijn encyclique Quadra- ginta Annis. Deze encycliek is geen eenvoudige apologie van de beroemde encycliek van Leo Xin, zij is er als het ware het vervolg van en een uiteenzetting van de nieuwe gezichtspunten met betrekking tot het maatschappelijk vraagstuk. Het stuk bestaat uit drie deelen. In het eerste deel geeft de paus een op somming van de kostbaarste resultaten, welke de encycliek Rerum Novarum heeft opge leverd. Hij beziet allereerst de ontwikkeling dersociale en economische wetenschappen in het licht der katholieke beginselen. De paus spreekt dan over energie waarmee Leo Xin voor de arbeiders het recht opeischt om zich te vereenigen, met het oog op hun ouderlingen bijstand en de wettige verdedi ging hunner rechten. Aldus begon de verheffing van het prole tariaat, dat een der wensohen van Leo Xin was De paus schetst de hoofdlijnen, volgens welke het maatschappelijk stelsel moet wor den hervormd om te beantwoorden aan de wet der rechtvaardigheid kaarna hij van het geheel zoo ingewikkelde moderne economi sche stelsel een samenvatting geeft. Hij veroordeelt het niet als slecht op zich zelf. Hij doet overigens opmerken, dat de verwoede concurrentie van vroeger heeft plaats gemaakt voor een buitensporige con centratie die tot uiting komt in een tyran- niek despotisme. Na opnieuw de leer van Leo Xin te heb ben afgekondigd, welke die der kerk is, om trent het eigendomsrecht, ontleedt de paus de betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid. Hij betoogt, dat noch het een noch de ander het recht heeft voor zich alleen de vruchten op te eischen van hun gemeenschappelijke krachtsinspanning. Na te hebben geconstateerd, dat in het verleden kapitaal en arbeid de behaalde voordeelen op onevenredige wijze verdeel den, bepleit de paus een reorganisatie van het economische stelsel overeenkomstig de normen van sociale rechtvaardigheid. Het socialisme vleide zich hiertegen een radicaal middel te geven, dat evenwel erger bleek dan de kwaal. Sedert de publicatie der encycliek Rerum Novarum heeft het even eens diepgaande veranderingen ondergaan. Het verdeelde zich in twee zeer verschillende stroomingen. De eerste onder den naam communisme, trekt uit het socialisme de uiterste consequenties en zou op geenerlei wijze zich met de leer der kerk kunnen ver zoenen. De tweede, die den naam socialisme behield, heeft in vele landan haar program aanzienlijk gematigd. Vele harer practische eischen zijn niet in strijd met. de rechtvaar digheid en worden door de kerk gedeeld. Zij vertegenwoordigt overigens een opvatting van de maatschappij, welke zoozeer in strijd is met die der kerk, dat elke verzoening tus- fcchen beider standpunten onmogelijk blijft Niemand kan tegelijkertijd goed katholiek en waarachtig socialist zijn. Om deze kwaden te genezen moeten, de zeden worden hervormd en de rechtvaar digheid worden hersteld. Genève. Het Fransche plan ter organisatie van Europa. PARIJS, 15 Mei (Havas). De Matin beves tigt, dat de Fransche memorie te Genève te stellen tegenover het Duitsch-Oostenrijksche douane-ontwerp is verdeeld in een land bouw-, een industrieel en een financieel plan. Het eerste beveelt preferentieele rech ten ten behoeve van het koren uit Midden- en Oost-Europa aan, zonder dat de overzee- sche landen zich ongerust behoeven te ma ken. Een algemeen verkoopbureau zou wor den ingericht. Het tweede deel, aan de in- dustrieele landen gewijd, bepleit versterking en uitbreiding van de kartels. Een bijzonder hoofdstuk houdt zich bezig met den aan Oostenrijk te geven steun. Uit financieel oog punt wil de fransche regeering internatio nale samenwerking steunen. De Controle-Commissie en de Tol-Unie. GENèVE, 15 Mei (V. D.) De Controlecom missie voor de Oostenrijksche Volkenbonds- leening heeft vandaag onder voorzitterschap van den vertegenwoordiger van de Italiaan- sche regeering Bianchini de principieele vraag besproken in hoeverre de Tolunie de verplichtingen der Oostenrijksche regeering ten aanzien van de douaneontvangsten be- invloedt. Een bespreking van de vraag hoe de Tolunie in overeenstemming te brengen is met de bepalingen van het Geneefsche Protocol 1922, wordt door de controlecom missie niet toegestaan. De onderhandelingen over de kwestie der Tolunie zullen uiterlijk vanavond eindigen. Geneefsch vertrouwen in Briand. GENèVE, 15 Mei (V. D.) Briand heeft als voorzitter van de Europeesche commissie de tweede bijeenkomst van deze commissie ge opend. Hij las een openingsrede voor waarin hij doelde op de groote gevaren en het drei gend karakter van de huidige economische crisis. Hij deed vervolgens mededeeling van de talrijke commissiebesprekingen te Parijs en Genève waarbij hij o.a. melding maakte van de regeling tot oplossing der agrarische vraagstukken en de noodzakelijkheid om af zetgebied te vinden van de producten van de landbouwstaten van Oost-Europa, o.a. door de stichting van een internationale hypo theekbank. De commissie zelf zou zich ten gevolge van het voorstel van dr. Curtius niet meer met de kwestie van de orienteering der Europeesche tolpolitiek en met het geheele economische systeem van Europa, hebben bezig te houden. Nieuwe gezichtspunten ontwikkelde Briand niet. Zijn rede kreeg het gebruikelijke ap plaus. Namens de leden der Commissie sprak de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken Henderson de hoop uit, dat Briand ook in de toekomst de leider der Fransche bui tenlandsche politiek zou mogen blijven. Briand was niet alleen een groot Fransch. doch meer dan dat ,een groot Internationaal Staatsman, die zich groote verdiensten had verworven door zijn werk voor den Vrede en voor de samenwerking tusschen de volken Henderson verklaarde, dat hij zich verre wil de houden van een inmenging in de binnen- landsche verhoudingen in de Fransche poli tiek. Toch was Henderson van meening, dat Briand ook thans nog zonder twijfel het al lergrootste vertrouwen geniet, ook ai is zijn positie thans niet meer dezelfde als eenige dagen geleden. Briand dankte Henderson voor het hier ge geven blijk van vertrouwen, dat misschien niet door alle commissieleden in dezelfde mate verdeeld werd. Zijn levenlang heeft hij getracht te werken voor den vrede en hij achtte zichzelf gelukkig, dat hij in de at mosfeer van Genève en bij de vreedzame sa menwerking tusschen de volken een leidende positie heeft kunnen innemen. Onafhankelijk van alle incidenteele gebeurtenissen in het openbare leven zou hij steeds in dien zin voor den vrede blijven werken. Volkenbond en Europeesche commissie waren organen des vredes. Frankrijk zou altijd medewerking aan de verwerkelijking van de vredesgedach- t-e blijven verleenen. Of hij leider zal blijven der Fransche buitenlandsche politiek of als ouder wordend pelgrim met den staf in de hand zijn tocht zou moeten voortzetten, met alle kracht zou hij voor de vredesgedachte blijven ijveren. Spanje. Scherpe maatregelen der regeering. De ministerraad heeft verscheiden decre ten goedgekeurd. Allereerst zal de functie van kapitein-gene raal van de vloot en de rang van admiraal worden afgeschaft. De vlieger-majoor Franco is tot opperbevel hebber der luchtmacht benoemd. Voorts is Alfonso Danvila y Burgero tot ambassadeur van Spanje te Parijs benoemd. De directeur van de veiligheidspolitie. Ga- larza, heeft verklaard dat er een wet tegen de landlooperij zal worden afgekondigd, daar hij van oordeel is dat talrijke duistere individuen aan de jongste ongeregeldheden hebben deel genomen. Er zullen „stormafdeelingen" wor den gevormd, belast met het onderdrukken van wanordelijkheden. De militaire gouverneur van Cadix is yan INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. NorUPIlC e" oversPannen- onrustig llClVCUOen slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnha rdt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. zijn functie ontheven. Eenige officieren zul len streng worden gestraft. Te Malaga zullen twee brandstichters, die op heeterdaad wer den betrapt, voor den krijgsraad terechtstaan. Het personeel der posterijen zal worden ge reorganiseerd. De ministerraad heeft zich bezigggehouden met het probleem der collectieve verpachting van den grond. Een interministerieêle com missie heeft opdracht gekregen een hervor- ving van het agrarische stelsel voor te be reiden. Minister Maura verklaarde na afloop der zitting dat de ministerraad zich niet met de quaestie van de uitwijzing der Jezuieten uit Spanje heeft beziggehouden. De vertegenwoordigers der particuliere banken hebben besloten de regeering hun on voorwaardelijke adhaesie te betuigen ter ver dediging van de belangen des lands. Ten slotte besfloot de ministerraad dat er den 31en van deee maand nieuwe gemeente raadsverkiezingen zullen worden gehouden in alle districten, waarin die van 12 Mei werden geannuleerd. BINNENLAND DE VERVOLGING VAN DE HAAGSCHE MOORDENAARS. Wat moet men ten laste leggen? ZAL DE MAXIMUMSTRAF 16 JAAR ZIJN? Naar de „Avondpost" meldt, is bij een tweede huiszoeking in de kamer van ver dachte K. Donderdagmiddag, een concept contract gevonden voor verkoop van het „klomp-patent" naar Engeland, waarin voor den heer Eschauzier zeer ongunstige bepa lingen voorkomen. Men vraagt zich af, of de heer Eschauzier bij zijn bezoek aan K. geweigerd heeft dit contract te teekenen en of men hem daarna met opzet heeft gedood om door berooving van het lijk toch geld machtig te worden. Dit alles moet echter nog nader worden on derzocht en dit onderzoek zal de eerstvolgen de dagen nog wel geheel in beslag nemen. Voor moord toch, is bewijs van voorbedach ten rade noodig, ma.w. men moet kunnen aantoonen, dat tevoren na rijp beraad en kalm overleg het plan is gemaakt den heer Eschauzier van het leven te berooven. Hier voor nu is momenteel geen enkel bewijs aan7 wezig. Men zou daarom de verdachten ten hoog ste kunnen vervolgen wegens doodslag onder verzwarende omstandigheden (de berooving). Voor doodslag echter moet „het opzet om te dooden" bewezen worden, en ook dit gaat met moeilijkheden gepaard, omdat men te dezen opzichte voorloopig geheel is aange wezen op de mededeelingen van de verdach ten. Dezen nu verklaren alleen de bedoeling te hebben gehad den heer Eschauzier te be dwelmen, om hem vervolgens geld af te per sen. Zou dit ten slotte werkelijk als juist moe ten worden aangenomen, dan zou alleen een vervolging kunnen plaats hebben op grond van art, 303, eventueel art. 304 ten derde van het Wetboek van Strafrecht. Art. 303 betreft zware mishandeling met voorbedachte rade den dood tengevolge hebbende, waarop een gevangenisstraf van 12 jaar staat. Art. 304 ten derde verhoogt deze straf tot 16 jaar, wanneer de dood het gevolg is van toediening- van voor het leven schadelijke stoffen. Zou dus de dood van den heer Eschauzier een gevolg zijn van de aetherbedwelming, dan zouden in dit geval de daders ten hoog ste tot 16 jaar gevangenisstraf kunnen wor den veroordeeld. De politie neemt echter de verklaringen der verdachten nog maar niet zoo voetstoots aan en er zijn aanwijzingen, dat wellicht toch van doodslag kan worden gesproken. De Tel vernam nog, dat de tweede gearres teerde niet als medeplichtige, doch als me dedader zal terecht staan. Hoewel het plan tot afpersing en bedwelming van den heer E. door den verdachte K. was opgezet, heeft hij er P. volkomen mede op de hoogte ge bracht. Samen hebben zij het besproken en samen aan de uitvoering medegewerkt. Helderziendheid. Toen de radio Zaterdag de verdwijning van den heer E. meldde, zijn talrijke mede deelingen bij de politie binnengekomen van helderzienden, die wisten, waar het slachtof fer zich bevond. Er was er een die zeer perti nent de kamer op gaf in een deftig huis in een voorname Amsterdamsche straat, waai de vermiste zich zou bevonden; een ander gaf de Zandstraat te Rotterdam op, welke nota bene reeds lang is verdwenen. DE HOSPITA TREFT GEEN SCHULD. De hospita van den gearresteerden uitvinder is Vrijdagmorgen aan een langdurig verhoor onderworpen. De dame kon echter bewijzen, dat zij Zaterdag in Groningen moest zijn voor haar werkzaamheden als varitété-artiste. Toen zij echter uit de bladen kennis nam van het voorgevallene in haar woning, heeft zij het contract, dat zij met haar inipressax-io had gesloten, opgezegd en is terstond naar den Haag vertrokken, waar Zè zich gisteren avond bij de politie heeft aangemeld. Het onderzoek wees met zekerheid uit, dat deze dame geheel buiten de zaak staat. Ze was zeer geschokt door het voorgevallene. ONGELUK DOOR DEN HARDEN WIND. WIELRIJDSTER DOOR MOTOR AAN GEREDEN. Circa één uur .keerde Donderdagmiddag de 13-jarige Coba Meyer met haar vriendin netje naar Meppel terug. Er stond een har de wind. waar de meisjes tegen op moesten tornen. Coba Meyer werd door een motor fiets gegrepen en tegen de straat gegooid. De motor reed in volle vaart tegen een boom. De bestuurder was de zoon van den predi kant. Beckamp uit Meppel, de duozitter wa- Th. de Kleine. Alle vier werden gewond en door een passeerenden automobilist meege nomen. De toestand van Beekamp is zorg wekkend. MISS AMY JOHNSON NAAR EELDE? Naar het Nieuwsblad van het Noorden ver neemt, heeft de wereldbekende Engelsche vliegster, miss Amy Johnson, bericht gezon den Eelae ter gelegenheid van de opening van het vliegveld te zullen bezoeken. Deze moedige pilote, die reeds zeer groote en gevaarlijke solo-vluchten heeft gemaakt, zal. volgens het blad den eersten Pinksterdag te Parijs een door haar veroverde trophee in ontvangst nemen en den tweeden Pinkster dag reeds vroeg naar Eelde starten. TWEE KINDEREN VERGIFTIGD DOOR EEN DIENSTMEISJE. Azijn-extract gegevenomdat zij lastig waren. EEN MEISJE OVERLEDEN. Te 's-Gravenzande werd j.l. Maandagmiddag het anderhalf jarig dochtertje van de tuinder B. Valstar ernstig ziek. Daar de huisdokter geen raad met het geval wist. werd de kleine naar het St. Hippolytusgesticht. te Delft ver voerd en onder behandeling gesteld van dr. De Walle. Ook deze kon geen oorzaak van de ongesteldheid vinden. Tot. groote ontstelteni: van de ouders vertoonden Dinsdagmiddag één uur zich de zelfde ziekteverschijnselen bij een kind van een half jaar oud. Dit werd onmid dellijk naar Delft vervoerd, waar het om drie uur aankwam en te vier uur overleed. Daar dr. De Walle de doodsoorzaak niet kon vaststellen, gaf hij hiervan den commissaris van politie te Delft kennis. De commissaris werd hierop door de justitie gemachtigd het lijkje gerechtelijk te doen schouwen. De dok toren Rochat en Van der Graag uit Den Haag vonden bij de sectie op het lijkje sporen van azijnextract in de keelorganen, waaruit werd afgeleid, dat het kind was gestikt door het opzwellen van die organen, tengevolge van het slikken van die vloeistof. De heer Valstar. die naar 's-Gravenzande was teruggkeerd, verzocht den commissaris in overleg met den chef-veldwachter van 's-Gravenzande een onderzoek te willen instel len. Het gevolg hiervan was.e dat men aan leiding vond de dienstbode te arresteeren. Zij ontkende aanvankelijk alle schuld, doch Vrij dagochtend heeft zij te Delft een volledige bekentenis afgelegd en daarbij meegedeeld, dat zij de kinderen azijnextract had inge geven, omdat zij lastig waren. De dienstbode is een veertienjarig meisje uit Schiedam, dat onder gezinsvoogdij stond, omdat zij zich in een dienstbetrekking te Maassluis had schul dig gemaakt aan diefstaf. Zij was ongeveer zes weken in dienst van de familie Valstar. De toestand van het oudste kind is vooruit gaande. HET HILDEBRAND-MONUMENT NADERT DE VOLTOOIING. DE FIGUREN VOL KARAKTER. In „de Telegraaf" schrijft Kasper Nïehaus over een bezoek aan professor Bronner. den vervaardiger van het Hildebrand-monument, waarvan nu de ontwerpen gereed staan in steen uitgevoerd te worden. Portretten moet men ook bij Bronner's groep niet zoeken, aldus de schrijver, zelfs niet in het beeld van Hildebrand-zelf. die hier „een plaatsje van ontwijk" gevonden heeft, waar hij zichzelven kan toebehooren en ongestoord en onbespied doen kan wat hij wil. Een onaangenaam mensch in den Haar lemmerhout is volmaakt in z'n onaange naamheid en hatelijkheid. Het beeld van het diakenhuismannetje laat inderdaad al het magere en gebogene van zijn gestalte zien. Aan het beeld van Pieter Stastok Senior is de kunstenaar nog bezig. Het beeld van den heer en mr. Hendrik Johannes Bruis, alias „Buikje", doet ook ons het hart medelijdend in de borst kloppen, Het indruk makende in de verschijning van grootmama Kegge, heeft Bronner sterk uit gedrukt: de kleine, magere vrouw draagt haar leed met hooghartigheid. Prachtig geslaagd is Mijnheer van der Hoo- gen, „de charmante", gekleed in een zeer nauwen rok. met zeer nauwe en korte mouw tjes, een zeer wijden pantolon met zeer spits toeloopende pijpen. Ook aan het beeld van Teun. den jongen jager, die er met de oude weitasch en hagel- zak en het kort dubbel jachtgeweer over den schouder, de schuins opgezette muts, recht teekenachtig uitzag, is Bronner nog doende. DE REEUWIJKSCIIE EN SLUIPWIJKSCHE PLASSEN ALS „KURORT". De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek heeft het recreatie-oord aan de Reeuwijk- sche en Sluipwijksche plassen genaamd „Elf- lioeven" officieel geopend. Het oude zomerhuis van den heer d'Aumérie is verbouwd tot hotel-restaurant, er is een zweminrichting gekomen met 90 kleedkamer tjes en een ruim theehuis met bootenhuis. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. TEGEMOETKOMING AAN DEN MEEL- HANDEL. Het Alg. Handelsblad kan meedeelen dat het in het voornemen ligt. zoowel van be trokkenen, als ook van den Regeeringstarwe- commissaris. om een Meelcentrale op te rich ten waarin alle afnemers en leveranciers van meel zullen participeeren. Men hoopt hiermede te bereiken, dat de levering van onversneden bloem aan de vrij te stellen bedrijven hierdoor vergemakkelijkt en vereenvoudigd zal worden, terwijl er wel licht een onderlinge regeling zal worden ge troffen, waardoor degenen, die anders in ernstige mate door de Tarwewet gedupeerd zouden worden, ecniger mato schadeloos zul len kunnen worden gesteld dank zij de samenwerking der twee groepen van meel- leveranciers. Tevens hoopt men hierdoor de quaestie van den mengplicht en alles wat daaraan vastziti te ontloopen, dus ook de hooge en economisch onverdedigbare mengkosten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 FINANCIEELE BERICHTEN. LIJM- EN GELATINEFABRIEK „DELFT". PESSIMISTISCH JAARVERSLAG. Aan het verslag der directie van boven genoemde vennootschap is ontleend: De economische depressie die het bedrijf in den aanvang van het verslagjaar reeds ongunstig beïnvloedde, heeft naar mate het jaar verder vorderde de vennootschap steeds grootere moeilijkheden in den weg gelegd. De prijzen van alle producten bewogen zich in een dalende lijn. Slechts het product, been dermeel maakte hierop een uitzondering; na in den aanvang van het jaar tot een onge kend laag niveau gedaald te zijn. herstelde de markt zich nadien eenigszins. Slechts voor een gedeelte werd de daling van de prijzen der producten goedgemaakt door een daling van de grondstoffen. en en De invoerrechten in de Ver. Staten werden op 14 Juni 1930 opnieuw verhoogd. De steeds moeilijker wordende afzet der producten gelatine en lijm noodzaakte tot beperking der productie. De financieele resultaten zijn aanzienlijk bij die van het vorig jaar ten achter geble ven. f 131.957 werd in nieuwe installaties vastgelegd. Tegenover een vermeerdering van de post crediteuren met ongeveer f 184.000 wordt ge wezen op een vermindering der posten obli gatieleningen met f 214.000 De exploitatierekening sluit met een winst saldo van f 200.476 <v. j. f 353.161). Intrest vordert f 32.313 (f 64.803». Voorgesteld wordt op gebouwen, machinerieën en meubilair af te schrijven f 138.327 (f 175.434). Met het verschil ad. f 29.835 kan dan het verliessaldo van de vorige balans ad. f 136.548 worden verminderd, waardoor het verliessaldo wordt teruggebracht op f 106.712. Onder de gegeven omstandigheden moet een voorstel tot uitkeering van dividend, zog- wel op de gewone als op de preferente aan- deelen, achterwege blijven. Wat de toekomst betreft moet melding worden gemaakt van een nog steeds verder dalen van de prijzen der producten, welke door een verdere daling der grondstofprijzen slechts gedeeltelijk wordt gecompenseerd. Een gunstige factor, waaraan in dezen tijd van prijsdaling echter geen groote invloed moet worden toegekend, is, dat het is gelukt het invoerrecht op voedingsgelatlne in de Ver. Staten weer verlaagd te krijgen onge veer tot op het vóór de laatste verhooging gel dende niveau. De toestand is op het oogenblik zoo onze ker, dat de directie zich niet durft te wagen aan een voorspelling voor het jaar 1931. INKRIMPING BIJ DE AMST. RIJTUIG MIJ. MINDER FILIALEN IN INDIS. Aan het jaarverslag der Amsterdamsche Rijtuig Mij. is nog het volgende ontleend: De exploitatiebedrijven ondervonden den minsten invloed van de malaise. De handels- omzetten en de daarmede behaalde bruto winsten liepen echter sterk achteruit. In het bijzonder in Ned.-Indië. In 1930 is tot. een sterke inkrimping van cie vestigingen in In- dië overgegaan. De filialen bevinden zich thans uitsluitend op Java. Over do in Indië nieuw opgerichte Handel Mij. L'Auto ver kreeg de Mij. de algeheele controle, groot f 500.000. Niettegenstaande deze nieuwe deel neming "nam toch het bedrag der in Indi sche zaken vastgelegde middelen niet toe. De resultaten van Verwey Lugard waren onbevredigend. De balans van deze dochter- mpij. sluit per 30 Juni 1930 met. een nadeelig saldo van f 196.365. De directie meent ech ter, dat het loopende boekjaar, dank zij de getroffen maatregelen, een gunstiger beeld zal vertoonen. Omtrent de reserve voor di verse belangen merkt het verslag op. dat in dien in de toekomst definitieve afschrijving van de aandcelen Verwey Lugard noodza kelijk mocht blijken, men deze reserve daar voor zou kunnen belasten. Voorgesteld wordt om het voordcelig saldo van f 151.257 (f 252.264) aan te wenden tot reserveering (v. j. 6 pet.) Van het bezit in de Haarlemmermeer werd een perceel van 5600 c.a. boven boekwaarde verkocht. DIVIDEND VER. GLASFABRIEKEN 50% ACHTERUIT. Blijkens het jaarverslag der Verccnigde Glasfabrieken is de afzet in het buitenland steeds moeilijker. De winst bedraagt f 81.232 (vorig jaar f 212.224). Dividend 4 pet. (v.J. 8 pet.) AGENDA. ZATERDAG 16 MEI. Palace: „De strafzaak Mary Dugan". Too- neel De Kaeths, 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Gevaren van den verlo vingstijd". Tooneel: 3 Vadeks. 230 en 8-15 uur Rembrandt Theater: „City Lights". Too neel: 9 Dickson girls, 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 17 MEI. Gebouw Protestantenbond: Psycho-Syn- these Zondagmorgenvoordracht, 10.30 v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 18 MEI. Restaurant Brinkmann: Ledenvergadering H.O.V.. 8 uur. Jaarl. alg. verg. N.V. „De Sierkan", 3 uur. Schouwtjeslaan 23 A: Jaarl. verg. N.V. „Po lygraph", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1, Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch- en Vaartstraat 26, Tel. .13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5