Eleelro'l* Doorzitten UIT DE OMSTREKEN Model PUROL tot 8 uur geopend HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE MAANDAG BLAD 18 MEI 1931 IJMUIDEN DE SCHIPBREUK VAN DE „PENDEEN". VOOR DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART De Raad voor de Scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar het ongeval op 21 Ja nuari j.l. overkomen aan het Engelsche stoomschip „Pendeen", voorgaats bij IJmui- den. De loods, die op dat schip toen dienst deed, werd als getuige gehoord. Deze ver- verklaarde o.m-, dat hij dien dag 's morgens om acht uur iets bezuiden de brulboei aan boord was gekomen. Het weer was mooi. De lichten van de beide vuurtorens waren goed te zien, maar niet die van de opstanden op de havenhoofden. Ook werd het mistsein van de Zuidpolder gehoord. De bedoeling van get. was voor den mond van de haven in de lich- tenlijn te komen. Get. had de overtuiging dat een dauwmist over het land hing, maar latei- bleek dat een dichte mist te zijn, want na tien minuten stoomen zat het schip in den mist. De haveningang was niet meer te zien. De machine werd gestopt. Toen stootte het schip op de Zuidpier. Ter voorkoming van strem ming van het verkeer, want het schip was lek gestooten, is het schip aan den binnenkant van de Noordpier aan den grond gezet. De Raad zal beraadslagen en daarna uitspraak doen. De „TJMUIDER VOLKSSTEM" De gemengde arbeiderszangvereeniging „IJmuider Volksstem'' heeft besloten dezen zomer mee te doen aan het concours te Heemstede, uitgeschreven door den Bond van Koordirigenten. Dit concours wordt in het laatst van Juli of begin Augustus op het prachtige landgoed „Groenendaal"' te Heem stede gehouden. De „IJmuider Volksstem" komt uit met als vrij nummer ..Vespers" van Ludwig van Beethoven en als verplicht num mer „Wiegeliedje" van Piet van Sloot. Het is de eerste maal, dat de „IJmuider Volks stem" aan een dergelijk concours meedoet. Zij heeft hier alleen de bedoeling mee den onderlingen band in het koor te versterken en de muzikale prestaties te verhoogen. SCHEEPVAARTNIEUWS. - Het Engelsche stoomschip Marsden is Za terdagmorgen met een lading steenkolen van New-Castle aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aangekomen. Onmiddellijk na aan komst werd met de lossing van dit stoom schip begonnen. Het Nederlandsche passagiersstoomschip „Prins der Nederlanden" is Zaterdagmorgen met passagiers en stukgoederen van Ned.- Oost-Indië te IJmuiden aangekomen en op gevaren naar Amsterdam. i Naar wij vernemen heeft de Stoomvaart Mij. „Noordzee" te Amsterdam, haar schepen Ruurlo en Groenlo in time-charter aan de sovjet afgestaan. Dit zou de eenige Neder landsche reederij zijn, die tot op heden zich op deze wijze met de Sovjets heeft ingelaten. Het stoomschip Groenlo, hetwelk eenigen tijd in de Amsterdamsche haven opgelegd was, is Vrijdagavond in ballast naar Archangel ver trokken. De sleepboot Beverwijk 21 met de sleepboot Beverwijk 23 op sleeptouw, beiden toebehoo- rende aan de N.V. M. J. van Hattum's Ha venwerken te Beverwijk, zijn Zaterdag van Duinkerken te IJmuiden aangekomen en doorgevaren naar Spaarndam, waar ze lig plaats zullen nemen aan de werf van de fir ma van Hattum. VERKOOPING VAN TRAWLERS. Ook de stoomtrawler „Geziena" IJM. 140 van den heer M. Boef wordt Vrijdag 29 Mei in openbare veiling gebracht. VELSEN HAVENWERKEN. Door den Rijkswaterstaat zal op Vrijdag 5 Juni aanbesteed worden: het maken van een remstoel, een aanlegsteiger en zeven duk dalven in de haven voor bijleggers alhier. De raming bedraagt f 14.200. TIENJARIG BESTAAN DER R.H.B.S. Door de commissie van voorbereiding wel ke in het leven geroepen werd om die feest- plannen van het 10-jarig bestaan der R.H. B.S. in elkander te zetten, werd onderstaand schrijven aan de ouders van leerlingen der RH.B.S. en de vrienden der H.B.S. verzon den: „Het is u waarschijnlijk reeds bekend, dat onze instelling van M. O., in September 1931 haar 10-jarig bestaan hoopt te herdenken. Ondergeteekenden, vertegenwoordigers van ouders, docenten oud-leeringen en leer lingen. meenen, dat er alle reden bestaat, dit feestelijk te doen. Onze H.B.S.aan welke sinds 1924 ook een literair-economische afdeeling verbonden is, groeide geleidelijk en haar resultaten, blij kens de eindeamens en 't succes onzer leer lingen ook elders, kunnen de vergelijking met die van zuster-instellingen glansrijk doorstaan. Voor Velsen en omstreken bleek de R.H.B.S. een groote aanwinst. Wij wekken u dus op ons te steunen bij de uitvoering on zer veelzijdige feestplannen, waaraan betrek kelijk grcote kosten verbonden zullen zijn; hierom verzoeken wij u, spoedig het bijgaan de inteekenbiljet goed ingevuld terug te wil len zenden. Wij zullen u op de hoogte hou den en u ook gaarne aan de feestelijkheden zien deelnemen". SANTPOORT LEZING C. SIPKES. Voor de Vereeniging van bewoners in de Buurtschap Driehuis, houdt de heer C. Sip- kes, morgen. Dinsdag, een lezing over: „Wel ke planten in onzen tuin?" BEEN GEBROKEN. Een jeugdige toeschouwer bij den voetbal wedstrijd T.Y.B.B.-Il.B.C.. die zich wat dicht bij de out-lijn bevond, werd door een voet baller onderstboven geloopen. Een en ander kwam zoo ongelukkig aan. dat de jeugdige voetbal-enthousiast een been brak. Per auto gerd hij naar het ziekenhuis vervoerd. BLOEMENDAAL AFSTAAN VAN GROND. B. en W. stellen, naar aanleiding van een verzoek van B. en W. van Zandvoort, den Raad voor hen te machtigen, eenige per- ceelen grond aan de Langelaan en den Bentveldweg om niet over te dragen aan de gemeente Zandvoort. Bedoelde perceelen be- hooren thans nog aan de gemeente Bloemen- daal, maar zijn gelegen op Zandvoortsch grondgebied. GEMEENTE-ONTVANGER. Omdat de „Vereeniging tot zekerheidstel ling verplichte gemeente-ambtenaren" voor den ontvanger van Bloemendaal, in verband met de grootte der gemeente, geen hoogere zekerheidstelling aanvaarden wil dan f 10.000 stellen B. en W. voor daarmede genoegen te nemen. De raad heeft zich onlangs voor ee nbedrag van f 25.000 uitgesproken. De ze kerheidsstelling te Arnhem is ook f 10.000, te Utrecht f 12.000 en 's-Gravenhage f 16.000. OVERVEEN OVER NEDERLAND EN INDIë. De afdeeling Haarlem van de Vrije. Dem. Jongere Organisatie had met het oog op het zomersche seizoen Overvecn uitgekozen voor haar laatste bijeenkomst. Hier sprak Zaterdagavond in hotel Roozen- daal Mr. Dr. A. M. Joekes, als lid der Tweede Kamer en adviseur van het hoofdbestuur van de V.D.J.O., over „Nederland en Indië". Voor dit onderwerp bleek groote belangstel ling te bestaan. De zaal was flink gevuld. De heer Joekes behandelde de volgende on derdeden 1. Onze verhouding tot Indië. 2. Voogdij of Zelfbestuur? 3. Het rassenvraagstuk. 4. Indië en nationale ontwapening. Spr. begint met te wijzen hoe ingewikkeld alle vraagstukken zijn, die Indië betreffen met zijn groote uitgestrektheid, groote ver scheidenheid, met zijn bevolking van 60 mil- lioen, zijn groote verschillen in natuur, econo mische gesteldheid, talen, volkeren. Hoe moeten wij tegenover deze ingewik kelde maatschappij staan? Er zijn er die zeggen: wij moeten weg. Een ander uiterste is, dat wij vinden het recht te hebben te blijven, omdat wij voortreffelijk werk hebben gedaan. Spr. schetst dan de opeenvolgende inzich ten, die wij alle in het licht van eigen tijd moeten zien, tijdens de V. O. C., na 1795, tijdens het Cultuurstelsel, om dan de ebhische richting te bespreken, ingeleid door anannen als Brooshoofd, Van Kol en Van Deventer. Ons bestuur zij gericht op de belangen van het land. Daarvoor is noodig de inheemschen zelf in 't bestuur te betrekken. Na 1913 zien we een voortdurenden groei. De volksraad werd in 27 een mede-wetgevend college; de nieuwe volksnood zal 30 inheemschen tellen van de 61 leden. De heer Joekes schetst nu hoe in Indië het nationalisme is ontwaakt, belichaamd in de P.N.I. Het communisme is lamgeslagen. De P.N.I. predikt geen werzet. Niet eens is spréker het met den (heer Colijn, die ihen op één lijn stelt met de com munisten en laakt de Indische en soms de Hollandsohe Pers om de diepgrievende din gen, die zij soms schrijven. De taak van het Staatsbestuur is de In- landsche beweging in goede banen te leiden, land en volk tot ontwikkeling te brengen en later hun bestemming aan lien zelf over te laten. Wat de militaire rusting aangaat, spr. tracht aan te toonen, hoe onmogelijk het is om een militair apparaat te hebben, dat aan zijn doel beantwoordt en Nederlandsch-Lndië kan verdedigen tegen een vijand. In grooter toerusting ziet spr. groofcer oor logsgevaar. Bovendien worden honderden millioenen onttrokken aan goede dingen, als volksont wikkeling, hygiëne enz. Spr. concludeert dan ook tot ontwapening (applaus). De avond werd verder gevuld met muziek en een dansje. ZANDVOORT RAAD. Er wordt een openbare vergadering ge houden van den Raad der gemeente Zand voort, op Dinsdag, 19 Mei 1931 des namid dags 7.30 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot reorganisatie van het voor bereidend lager onderwijs. 3. Vaststelling van het kohier tijdelijk ge bruik van gemeente grond. 4. Voorstel tot verhooging van het crediet toegestaan voor stichting van een consulta tiebureau. 5. Voorstel tot aankop van grond voor weg- verbreeding. 6. Voorstel tot huur en aankoop van grond voor het maken van een parkeerterrein. 7. Voorstel tot het verleenen van een cre diet voor inrichting van parkeerterreinen. 8. Voorstel tot verpachting van parkeer terreinen. 9. Voorstel tot verpachting van plaatsen voor consumptietenten op het kampeerter rein. 10. Verzoek van de Zandvoortsche Feest commissie om een medaille beschikbaar te stellen voor een photowedstrljd. 11. Voorstel tot het sluiten van een con tract met het P.E.N. betreffende stroomle- vering voor hst rioleeringsgemaal. 12. Voorstel tot wijziging der Algemeens Politieverordening. 13. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het L. O. 14. Benoeming van een lid van stembureau n (school A). 15. Verzoek van het bestuur van de afd. Zandvoort van de S.D.A.P. betreffende de be tere verbinding van Plan Noord. 16. Verzoek van de heeren Koning en Druyf om herziening der jaarwedde v. d. doodgra ver. 17. Verzoek van den heer Druyf om her ziening der belooning van de badlieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De geruischloozel de b^cteriënvanger/. Haarlem: Kruisweg 70 c. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. Getrouwd: J. van van Nieuwendijk en J, M. van der Meijs. Bevallen: P. PattesKos d., M. Langen- dijkGieling d., M. C, C. Lauwersde Roeck d.. C. A. M. de NijsDijkman 2 d., I, Kiewiet- Dragstra d. Overleden: W. G. Fè Reckleben 87 j. wed, v. M. C. Troost gehuwd met C. F. van Vliet. J. G. Dwars 80 jaar wed. v. A. Hansina, gew. hebbende te Velsen; J. G. N. Schammeldt 51 j., geh. met N. Zondervan. HILLEGOM. Ondertrouwd: C. J. Lippus en C. M. Neder - stigt; J. van der Meij en G. M. van der Lin den. Getrouwd: H. J. de Mon en M. A. Kieft, P. H. Granneman en M. T. Kooij. Bevallen: M. Noordermeer—Barnhoorn z., A. SchramaWesselman z., C. C. Bouma— van der Wolf d., J. J. Rovers—van Dragt. W. A. Henzen—Schreuder d., A. M. Steenvoorden —van der Weijden z. STADSNIEUWS DE VREDESTENTOONSTELLING IN HET GEMEENTELIJK LYCEUM. OORLOG, VREDE EN VOLKENBOND IN WOORD EN BEELD. In ons blad van Woensdag gaven wij een inleiding op de vredestentoonstelling, die in eenige lokalen van het Gemeentelijk Lyceum is ingericht met het doel het vredes- en vol- kenbondswerk onder de aandacht van het opgroeiend geslacht te brengen. Wij laten thans een bespreking van de expositie zelve volgen. Voor alles zij medegedeeld, dat het den organisatoren onmogelijk was een volledig overzicht te geven van alles, wat er in den loop der jaren op dit gebied gepubliceerd is. Daarvoor is de stof nu eenmaal te omvang rijk. Er moest een greep worden gedaan uit den overvloed van materiaal Niettemin is het aantal inzendingen, wel willend door vredesvereenigingen en parti culieren afgestaan, toch zeer groot. De keuze kunnen we niet anders dan uitnemend ge slaagd noemen. De tentoonstelling is verdeeld over drie lo kalen, respectievelijk gewijd aan den oorlog, den vrede en den volkenbond. Wat betreft het geëxposeerde in de afdee ling „oorlog", willen we in de eerste plaats de aandacht vestigen op de vele affiches en illustraties, die in de oorlogsjaren van de hand van bekende kunstenaars*zijn versche nen. Wij zien er het hartstochtelijke en te gelijkertijd opstandige werk van een Kcithe Kolhvitz, de aangrijpende teekeningen van een Albert Hahn en tal van producten van Piet van der Hem, Jan Sluyters, Louis Rae- maekers, Degouve de Nuncques e.a. Van Sluyters is er o m. het wrang-humo ristische „Oorlogen is jarig". Eenige statistieken geven ons een inzicht in de ontzettende vernieling, die de wereld oorlog teweeg heeft gebracht. Bij een land kaart, voorstellende Scandinavië en Dene marken staat: ..13 millioen dooden in den wereldoorlog, dat beteekent de vernietiging der gezamenlijke bevolking van Noorwegen, Zweden en Denemarken". Treffend is de vergelijking, die ons gege ven wordt bij afbeeldingen van de droogleg ging der Zuiderzee, het Panamakanaal en den oorlog van '14'13. De kosten, aan de uitvoering van deze „drie" beschavingswerken verbonden, ver houden zich namelijk als 1 :27 1200! Een statistiek toont ons de schrikbarende ge boortecijfers van de jaren 19151918 in ver gelijking met de daraaan voorafgaande pe riode 1911—1914 Hoe het met de mentaliteit van het leger in oorlogstijd gesteld is, ervaren we bij een serie briefkaarten, afkomstig uit een Oos- tenrijksche kantine, waar ze aan de soldaten verkocht werden. Deze weerzinwekkende af beeldingen zonden de manschappen aan hun achtergebleven bloedverwanten en vrienden! Commentaar overbodig! Als een voortdurende herinnering en waar schuwing heeft men in dit lokaal een schel aangebracht, die om de vijf minuten alarm maakt. Want in de groote massaslachting van 1 Augustus 1914 tot 11 November 1918 vielen er iedere vijf minuten gemiddeld drie en dertig dooden. Het volgend lokaal, gewijd aan de vredes- actie, bevat brochures en propagandamate riaal van vredesorganisaties in Nederland van de meest uiteenloop end e richtingen. Verder treffen we er exemplaren aan van de voornaamste anti-oorlogslectuur: „Die Waf- fen nieder" van Bertha von Suttner, de eer ste anti-oorlogsroman. „lm Westen nichts Neues" en „Der Weg Zuriiek" van Remarque. „Le feu" van Barbusse. „Journey's End" van Sheriff, enz. Ook vindt men er een verta ling van „Die blutige Internationale tier Rüstungsindustrie", de opzienbarende ont hullingen van Otto Lehmann-Russbuldt over den wapenhandel. Natuurlijk is A. M. de Jong's „Frank van Wezel" nier vergeten. Dat ook de film reeds in dienst van den vrede is gesteld, bewijzen ons de foto's uit de beste der tot nog toe uitgekomen anti-oor logsfilms „lm Westen nichts Neues". Een kaart van Noord-Amerika. waarop dui delijk de verschillende staten zijn aangege ven .toont aan. dat een groot leger aller minst een waarborg voor welvaart behoeft te wezen. Tusschen al deze staten, die slechts een geringe gewapende macht hebben, heerscht een uitnemende verstandhouding. De handelsvolumen zijn zeer groot. Canada heeft het kleinste leger en hei hoogste han- deisvolumc! Een scherp contrast vormt hier mede de vergeijking, die met Rusland ge maakt wordt. Tenslotte de Volkenbond, het middel, dat ons zal moeten brengen tot een bestendigen vrede tusschen de naties onderling. Deze af deeling brengt overzichten van de inrichting en de werkzaamheden van den Volkenbond, fotos van de leidende figuren in Genève, van de Nederlandsche gedelegeerden, van de Haagsche Conferentie in 1929. Merkwaardig is hier de „stand" met de „schatkisten", die volgens hun omvang de begrootingen in Nederland voor 1930 aange ven. Naast de begrooting voor defensie, die g 100.228.503 bedroeg, staat een nietig kistje opgesteld, voorstellende het bedrag, dat. cio Volkenbond ons jaarlijks kost. Het is slechts een kwestie van enkele tonnen, gemiddeld 4 cent per inwoner! Een statistisch overzicht in den vorm van eenige oorlogsschepen beeldt de vloten van dc Vereenigde Staten, Engeland en Japan uit tijdens den oorlog, in het jaar 1922 en na 1922 Bij do drie mogendheden constateert men een sterke vermindering van liet aantal oorlogsschepen na 1922. toen het verdrag van Washington werd gesloten. Deze overeen komst heeft namelijk ten gevolge gehad, dat Groot-Brittannië 24, de Vereenigde Staten 30 en Japan 16 pantserschepen vernietigde. Een behoorlijke stap, dus in de goede richting, ofschoon van een algeheele afschaffing der respectievelijke vloten natuurlijk nog geen sprake is. In het bijzonder willen wc nog de aandacht vestigen op het standaardwerk van Hugo de Groot „De jure belli ac pacio", waarvan hier een waardevol exemplaar ter inzage ligt. Resumeerend kunnen we vaststellen, dat met het houden van deze expositie een be langrijk paedagogisch werk verricht is. Den organisatoren mag dan ook een woord van lof niet worden onthouden voor de wijze, waarop zij hun taak hebben opgevat. Nog zij medegedeeld, dat de N.V.Damiate" belangeloos de tapijten afstond. HOLL. MIJ. DER WETEN SCHAPPEN. DE ALGEMEENE VERGADERING. Onder leiding van haar voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, hield Zaterdagmiddag de Holl. Mij. der Wetenschappen haar 179e algemeene vergadering in het gebouw dier Maatschappij aan het Spaarne. Rede Jhr. Mr. Dr. A. Röell. In zijn openingsrede heette de voorzitter leden en directeuren der Maatschappij har telijk weikom en herdacht voorts dc leden wetenschappelijke figuren, van den eersten rang, die in het afgeloopen jaar door den dood aan de Maatschappij zijn ontvallen: Martinus Willem Beyerinc.k, een der grootste biologen: Lodewijk Bolk, anatoom van univer- seelen naam; Hendrik Zwaardemaker, even eens een geleerde van eminente beteekenis; Cornells Eykman, de ontdekker vkn de oor zaak der gevreesde berri-berri-ziekte en de grondlegger van de leer der vitaminen; voorts de buitenlandsche leden: P. R. Blondlot, te Nancy; K. Knlep, te Berlijn en A. A. Michelson te Chicago. Aan den kring van directeuren ontvielen: Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, vroeger voorzitter der Maatschappij; J. M. D. graaf van Lynden, J. Dudok van Heel en Ir. M. G. van Heel. Het eenig vrouwelijke lid der Maatschappij. Prof. Westerdijk, vierde in het afgeloopen jaar een zilveren jubileum, waarmede spr. haar van harte gelukwenschte. Spreker deelde voorts mede, dat het 50 jaar geleden was, dat Prof, Hugo de Vries met het lidmaatschap der Maatschappij werd bekleed. Namens directeuren stelde spr. voor, aan Prof. de Vries de gouden medaille der Maatschappij toe te kennen en den jubilaris daarvan mede- deeling te doen in een telegram van geluk- wensch. Aldus werd besloten. Rede Prof. Vening Meinesz. Hierna hield Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz een rede over: „De Wetenschappelijke Be teekenis der Reizen met Hr. Nis. K. n en K. XIII". Het nauwkeurig zwaartekrachtsonderzoek, aldus spr., heeft in het algemeen een dubbele doelstelling; oorspronkelijk was het doel al leen de vormbepaling van de aarde, in den laatsten tijd treedt daarnaast de bedoeling om gegevens te verkrijgen omtrent de ver deeling der massa's in de korst der aarde Beide mogelijkheden volgen uit het karakter der zwaartekracht die de aantrekking is door alle massa's van de aarde aan het aardoppelvlak uitgeoefend en daar door van ligging en grootte dezer massa's af hankelijk is. Voor beide problemen is de uitvoering van waarnemingen op zee van groote beteekenis Eerst deze maken de bepaling van den vorm der aarde volledig mogelijk. Doch ook voor het onderzoek van de aardkorst zijn zij be langrijk. Uit de op dc vastelanden gevonden zwaartekrachtswaarden was gebleken dat in het algemeen de aardkorst (dikte eenige tientallen K.M.) in drijvend evenwicht ver keert op de daaronder gelegen taai vloeibare laag, op dezelfde wijze als een ijsveld met ijsbergen drijft op water. De vraag was nu of dit evenwicht ook voor de door oceanen bedekte gedeelten van de korst zou opgaan. Spreker vermeldde vervolgens hoe de Rijks commissie voor Graadmeting hem de gelegen heid gaf op groote schaal een nieuwe methode toe te passen, die de zwaartekracht op zee met de benoodigde nauwkeurigheid kan geven, mits de waarnemingen uitge voerd kunnen worden aan boord van onder gedoken onderzeebooten. De medewerking van de Marine was daarom voor ly?t onder zoek noodig en het is van algemeene be kendheid hoe onze Marine die op waarlijk grootscheepsche cn ongeëvenaarde wijze heeft willen verleenen. Achtereenvolgens heeft spr. verschillende reizen met onderzeebooten meegemaakt, INGEZONDEN -VrEDEDEfLINGEN a 60 C's. per regel. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Dooi 3M3. Tube W ft. 8 Apoth Droj.no De hoofdbeteekenis van de reis met de K. II was dat de nieuwe methode uitvoer baar bleek en nauwkeurige resultaten op leverde. Het aomlneerende probleem, dat bij het ontwerpen van de groote reis met de K XIII voorzat, was de brandende quaestie betref fende den vorm der aarde: Uit het op de vastelanden gevonden materiaal scheen te volgen dat de aarde niet alleen aan de polen afgeplat was doch ook een weinig in het aequatorvlak. Het belang hiervan was dat dit op een verstoring van het evenwicht in den opbouw der aarde zou wijzen. Het resultaat van de expeditie was. dat geen regelmatige afplatting van de aarde gevon den werd. doch wel over zeer groote afstan den afwijkingen van het evenwicht. Deze maken den indruk verband te houden met rie groote vormingen van de aardkorst, met de verdeeling van continenten en oceanen enz. In het bijzonder werden groote afwijkingen gevonden in gebieden die aan jonge tectoni- sche werkingen onderhevig zijn. Een volledig zwaartekrachtsonderzoek van den O.I. Archipel had plaats in 19291930 met de K XIII. Er werden groote afwijkingen van 't drij vend evenwicht der aardkorst gevonden cn deze vertoonen een duidelijk verband met de seismische activiteit, dat nieuw en verrassend licht werpt op dc tec tonische processen die hier plaats grijpen. Spr. vermeldde dc hyot'hese die hij hieromtrent, mede in ver band met de vermoedens der geologen dat men hier te doen heeft met een plooiïngs- gebergte in wording, heeft opgesteld. Hij meent dat de aardkorst langs een door den geheelcn Archipel heenloopende lijn tenge volge van sterke zijdelingsche samendruk king naar binnen inknikt. waarbij de opper laag door opplooiïng en andere vervormingen tot het ontstaan van eilandcnrijcn cn geberg ten aanleiding geeft. Naar spr.'s meening heeft men met deze resultaten den sleutel in handen, die bij ver der onderzoek tot verdere verheldering der in de aardkorst optredende werkingen kan leiden. Daarmede zal dan tevens het pro bleem van den vorm der aarde een belang rijke schrede dichter bij de oplossing zijn. Het Langcrhuisfonds. Prof. Holleman bracht het verslag van het Pieter Langerhuisfonds Lambertuszoon uit. Daaraan is het volgende ontleend: De baten ad f 4500 moeten ditmaal aan de dierkunde worden toegekend. Ingekomen waren zes aanvragen, die alle voldeden aan de door het reglement gestelde voorwaarden. De commissie besloot voor te stellen, het subsidie toe te kennen aan de Ned. Dierkunde Vereeniging voor aanschaf fing van een motorboot tot het verzamelen van materiaal voor het Zoölogisch Station in Den Helder. Nieuwe leden. Tot binnenlandsche leden werden benoemd prof. dr. ir. A. J. Kluyver te Delft: prof. dr. A. J. P. van der Broek te Utrecht; prof. dr. W. A. Kuenen te Leiden; prof. dr. D. Brouwer te Amsterdam cn dr. ir. G. W. Heukelom, hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen te Utrecht; tot buitenlandsche leden prof, G. Borger te Edinburg cn prof. Vita Volterra te Rome. Na de vergadering werd een gemeenschap pelijke maaltijd gehouden. NIEUWS UIT INDIE. DE „ABEL TASMAN" VAN TIMOR VERTROKKEN. KOEPANG 14 Mei (Aneta). De „Abel Tasman" is om 6 uur plaatselijken tijd van hier vertrokken met bestemming naar Wyndham. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HUlZING's Schoenenmagazijn Groote Houtstraat 42-44 is gedurende de Pinksterweek 's-avonds AGENDA. Heden; MAANDAG 18 MEI Restaurant Brinkmann: Ledenvergadering H. O. V., 8 uur. Jaarl. alg. verg. N.V. „De Slerkan", 3 uur. Schouwtjeslaan 23 A: Jaarl. verg. N.V. „Po lygraph", 8 uur. Palace: „De strafzaak Mary Dugan". Too- neei De Kaeths. 8 uur. Luxor Theater: „Gevaren van den verlo vingstijd." Tooneel: 3 vadeks, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „City Lights". Too neel: 9 Dickson girls. 7 cn 9.15 uur. DINSDAG 19 MEI Timmer- en Meubelfabriek v.h. G. P. J, Beccari: Aandeelhoudcrsvcrg. der N.V. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. Grijsecis en Van Hees, L- Vccrstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Tc!. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch- cn Vaartstraat 26, Tol. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13