Eet meer! Het woord is aan... Het Belangrijkste. tt Een Antwoord. 48e Jaargang No. 1469Ö Verschijnt dagelijks, beKalve op Zon- en Feestdagen Maandag 18 Mei 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HooM™UctW. ROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredectenr. KUBtKl rttutuwm. ABONNEMENTEN :per week f0.27JA, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57lA. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5754. franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10604 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1—5 regels 1-75. elke regel meer /0J5- Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.6(\ elke regel meer 0-15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcrcn dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10. uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet ot Oog 1400.-, Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger (50.-, Arm- ol Beenbreuk 100.- (De Bond ter bevordering van de Pluimveehouderij enz. in Noord-Holland heeft besloten collectief reclame te voeren voor het meerder gebruik van eieren). Zacht of halfzacht, hard of halfhard, Spiegel-, roer-, geklutst of hoe, Eet meer ei in voorgerechten. Eet uitsluitend eieren toe. Kippen-, kievits-, ganzen-, eenden-. Paasch-. Columbus-, koekoeks-, struis-. Eet ze meer en eet ze immer. Eet ze uit en eet. ze thuis. Laat geen ei tijd tot verschalen, Zelfs geen half ei, eet het op. Wat het spreekwoord ook mag zeggen, 't Beste is een leege dop. 't Nêerlandsch ei heeft- eigenschappen, Die geen ander eigen zijn. Laat het roer-ei in uw mond gaan, Als Roermondsche eiermijn. Eet meer vruchten, eet- meer groenten, Eet meer rauwkost, eet meer sla, Eet. meer zout en eet meer suiker, Eet meer visch en chocola. Eet meer caviaar en oesters. Eet meer snert en eet meer brood. Eet meer hutspot en meer meelspijs, Van de wieg tot aan den dood. Eet meer al wat los en vast is En vergeet niet: eet meer ei, Eet meer kauwen, eet meer stouwen, Er kan altijd nog wat bij. Eet gebakken of gebraden. Of naar nieuwen rauwkostleer. Eet gekookt, gestoofd, geroosterd, 't Doet er niets toe, maar Eet meer! Zweer een eed, dat gij zult eten Naar moderne eet-ethiek, Eet als Holle Bolle Gij zen Zonder pauze, zonder kliek. Ook al legt gij het tenslotte Dan een jaartje vroeger af Al breng storing in den eter U ontijdig in het graf. Alle voedingsproducenten Zullen om uw groeve staan, Die een zerk draagt met de woorden: Heeft zijn etensplicht gedaan! P. GASUS. DE HEER J. F. HULSWIT OVERLEDEN. Op 75-jarigen leeftijd is overleden de heer J. F. Hulswit, Officier in de Orde van Oranje Nassau, oud-directeur der Haarlemsche Ma chinefabriek en oud-wethouder der gemeen te Haarlem. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 19 Mei a s., te Westerveld, na aan komst van trein 15.14. Jan Frederik Hulswit werd op 14 Augustus 1856 te Amsterdam geboren. Na zijn opleidingstijd kwam hij aanvan kelijk op de destijds belangrijke fabriek „At las" te Amsterdam, werd vervolgens chef de bureau aan de Haarlemsche Machinefabriek en vertoefde daarna, in de jaren 1894 en 1895, in Amerika, waar hij als constructeur ingenieur arbeidde bij verschillende groote spoorwegmaatschappijen en in fabrieken voor de vervaardiging van electrische hijsch- werktuigen. Vandaar keerde hij naar de Haarlemsche Machinefabriek terug, werd in 1896 onder directeur en in 1903 tezamen met Ir. F. C. Dufour directeur, welke functie hij vele jaren bleef vervullen tot 1927. Op 29 Januari 1908 werd de overledene lid van den Haarlemschen gemeenteraad en in April 1910 wethouder voor de bedrijven. Het was zijn taak de gemeentebedrijven samen te voegen tot een departement. Hij bleef deze functie vervullen tot 2 Sep tember 1913. In het maatschappelijk leven nam de over ledene indertijd ook verschillende functies op zich. Zoo is hij geweest: lid van het hoofdbe stuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, voorzitter der Normalisatiecom missie in Nederland, lid van den Nijverheids- raad, lid van de Kamer van Arbeid voor de Metaal en Houtbewerking. En nog steeds had hij zitting in de Haven commissie alhier. De zaak van de haven van Haarlem had altijd zijn warme belang stelling. De heer Hulswit stond bekend als een be kwaam. bezadigd en zeer degelijk man. die geen oordeel uitsprak als het niet wei-over wogen was. Bij het personeel der Machine fabriek stond, hij in hoog aanzien. BELANGRIJKE VERGADERING DER NED. REISVEREENIGING. Contributieverhooging aan genomen. ER KOMT GEEN VEREEN1GINGSRAAD. In het gebouw van de Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge mannen is Vrijdag, Zaterdag en Zondag de 25 sic jaarvergade ring van de Nederïandsche Reisverceniging gehouden. Bii afwezigheid wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. G. P. Sabel uit Haar lem, sprak de waarnemend voorzitter, Mr. W. W. Osinga een kort openingswoord, waarin hij deed tzitkomen. dat thans voor de vereeniging een tijdperk van krachtiger, arbeid is aangebroken. De tijd van crisisver gaderingen is thans voorbij. Bij de discussie, werden opnieuw ernstige grieven geuit aan 't adres van den vorigen al- gemeenen voorzitter. Mr. Van de<- Flier. Met name betroffen de grieven het feit. dat deze heer zekere bescheiden, die hij onder zijn berusting heeft, niet aan het nieuwe bestuur heeft afgedragen.Men besloot echter deze zaak verder te laten rusten. Aan het jaarverslag van den secre taris, den heer J. Panman, dat vervolgens na enkele opmerkingen uit de vergadering werd goedgekeurd, is ontleend, dat op 1 Januari 1930 het aantal leden 74293 bedroeg en op 31 December 70.009. Het aantal dat afgeschreven werd, was grooter dan andere jaren; dit vindt zijn oorzaak, behalve in de thans heerschende economische depressie, wellicht ook in dc plaats gehad hebbende gebeurtenissen en de bestuurswisseling. Er zijn thans 33 afdeelingen Uitgeschreven werden 1008 i'eizen, niet door gegaan 455. Blijft 553 reizen met 18874 deel nemers. Ook het financieele verslag en de rekening en verantwoording van den algemeenen pen ningmeester. den heer A. C. Dijkman, gaven, voor zij werden goedgekeurd, tot verschillende opmerkingen van afgevaardigden aanleiding. Aan het verslag is ontleend, dat, terwijl 1929 met een overschot van 3.370 gulden sloot. 1930 een tekort liet van 32.520 gulden. Het kapitaal der N.R.V. verminderde door dit groote tekort en 'enkele afschrijvingen met f 38.590.tot f 5.490.De financieele po sitie der NJt.V. is verre van gunstig. Een ge biedende eisch om haar te versterken is kaptaalvorming. Als plaats voor de volgend ejaarvergadering werd Alkmaar aangewezen. Het H. B. had Apeldoorn voorgesteld. In de zitting van Zaterdag werd verworpen een voorstel der afdeeling Amsterdam tot verhooging der contributie tot f 2 waarna het voorstel van het H.B. om de contributie van f 1.25 op f 1.75 te brengen met overschrijding van de verplichte twee derden meerderheid werd aangenomen. Het H.B. had de portefeuille-kwestie gesteld. De afdeeling Den Haag heeft het voorstel sterk bestreden. In de bijeenkomsten van Zondag kwam aan de orde het voorstel van het H.B. tot het stichten van een Vereenigingsraad. De Ver- eenigingsraad zal het Hoofdbestuur in dc toekomst benoemen en hiermede het be stuur der vereeniging voeren. In afwijking van het voorstel der reorga- nisatiecommissie. stelt het voor de verkie zing van de leden van dezen raad op de meest democratische wijze te doen geschie den en wel door een referendum door alle leden, welke daarvoor zijn ingedeeld in de door de reorganisatie-commissie voorgestelde kieskringen, bestaande uit geheele afdeelingen of groepen, van afdeelingen. De vereenigings- raad zal dan bestaan uit ruim 30 leden uit alle aeelen van het land; hij is de hoogste macht in de vereeniging en treedt direct in de plaats van de algemeene vergadering. Nadat Den Haag, Amsterdam en Dordrecht zich tegen het voorstel verklaard hadden, diende een der aanwezigen een motie in. be helzende. de debatten over dit voorstel te schorsen. Onmiddellijk in stemming gebracht weard zij met groote meerderheid verworpen. In zijn bestrijding van het voorstel namens de uit twee personen bestaande minderheid in het hoofdbestuur noemde de heer Van Ettinger de strekking van het voorstel fascis tisch. Over de vraag; al of niet verder debatteeren Stanley Baldwin Dc staatsman die zich in twi/fclcnden zin uit over de goede trouw van ca: ander land, om daarmee goedkoope toejuichingen te vericerven; het dagblad dat dergelijke dingen schrijft om nieuws te geven zij beiden doen een icerk des duivels. Het verloop van dc bijeenkomst der Euro- pecschc commissie. Dc redevoeringen over de Tolunie. (2e blad, le pag.) De schrijver Johan dc Meester overleden. (2e blad, Ie pag.) Jaarvergadering der Ncd. Reisvereeniging. Contributieverhooging. Instelling van een bestuursraad verworpen. (le blad, le pag.) Dc Vredestentoonstelling in het gemeentelijk Lyceum. (4e blad. le pag.) Dc algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. (4e blad, le pag.) Eenige ernstige verkeersongelukken. i le blad, 2 pag. en 2e blad, 2c pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: Een antwoord. R. P.: Johan de Meester. (le blad. le pag.) (le blad, 2e pag.( Leltinga: Financieele Kroniek. '2e blad. 2e pag.) J. H. dc Bois: Bij den dood van Johan de Meester. (2e blad. lc pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) over het voorstel ontstond een verwarde dis cussie. welke nu en dan een vrij luidruchtig karakter aannam. Het gevolg was. dat van den kant van het hoofdbestuur een voorstel in stemming kwam, beoogende de verdere behandeling der kwestie van den Vereeni- gingsraad uit te stellen tot de volgende ver gadering. Dit voorstel werd verworpen met 276 tegen 228 stemmen. Er volgde hierna opnieuw een uitvoerig debat, de laatste spreker was de algemeen secretaris, de heer J. Panman, die een over tuigend pleidooi voor het plan van den ver- cenigingsraad deed hooren. In stemming ge bracht. werd echter het doodvonnis over het voorstel uitgesproken, met 349 tegen 155 stemmen. Dit inzicht van de meerderheid der vergade ring had tot gevolg, dat het lid van het hoofd bestuur. de heer Beurs, die zoo zeer voor dit voorstel gewerkt en geijverd had, zijn man daat ter beschikking stelde. Namens de afdeelingen Den Haag en Am sterdam werd den heer Beurs hulde gebracht voor zijn arbeid; de opwekking van laatstge noemde afdeeling om den heer Beurs in de opengevallen vacature candidaat te stellen, werd met luid applaus ontvangen. De vergadering hield zich verder met voor stellen van huishoudelijken aard bezig. DE HAACSCHE MOORDENAARS GEDETINEERD. MR. BOURLIER VERDEDIGT DEN TWEEDE. De beide verdachten in de moordzaak- Eschauzier zijn Zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewa ring in Den Haag opgesloten. Mr. E. G. S. Bourlier zal als verdediger van den verdachte P. optreden. Het Madrileensche Jezuïtenklooster, kort nadat het in brand werd gestoken. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ons is vaak de vraag gesteld of het eigen lijk wel iets hielp om acties tegen den oorlog in Nederland op touw te zetten, „als men in het buitenland" er toch niets voor voelde. En dan kwam men met staaltjes aan: eigen ondervindingen in een of anderen beperk ten kring in een ander land, of opmerkingen over het nationalisme in Duitschland, Frank rijk, Italië, Engelandenfin, de voorbeel den zijn altijd voor het grijpen. Zoo moet het Nederïandsche regeerings-voornemen om vlak voor de Ontwapenings-conferentie een leger-revue te houden thans geluk kig opgegeven in het buitenland ook als argument voor sceptici gediend hebben. Ware het doorgegaan, het zou zelfs een praclit-argument voor hen geworden zijn, als staaltje van de ongeloovige mentaliteit zelfs van de kleine naties. Degenen die deze vraag stellen zijn ge neigd alleen de zwarte zijde der buitenland- sche gebeurtenissen te zien. en nemen geen nota van hetgeen door de anti-oorlogs strijders ook daar verricht wordt. Het is vandaag 18 Mei Volkenbondsdag. Wij willen op dezen dag geen „gelegen- heiüspreek" ten beste geven over de al zoo vele malen bezongen voortreffelijkheden van den Volkenbond, maar de aandacht vesti gen op een eenvoudig feit, dat bewijst dat er ook in het buitenland hard gewerkt wordt tegen den oorlog. Het bewuste geval is dezer dagen speciaal in Engeland tot uiting gekomen. Het Londensche dagblad )rDaily Express", toebehoorend aan Lord Beaverbrook, een Canadees van geboorte, die in de Engelsche Conservatieve Partij een imperialistische groep heeft gevormd, is de vorige week los gebarsten in een paar lawaaiige artikelen tegen den Volkenbond, en heeft geadviseerd dat het Britsche Keizerrijk zich van den Bond zou afscheiden. „Zie je wel!", zeggen de sceptici natuur lijk verheugd. Heelemaal niet: ,.Zie je wel!" Lord Beaver brook heeft maar een kleine minderheid achter zich, die tracht met haar imperialis tische theorieën in troebel water te visschen, nu de economische toestand in Engeland slecht is. Zijn wilde uitbarsting heeft tengevolge ge had wat in dit blad tallooze malen als een taak voor de Nederïandsche pers ja, voor de wereldpers! bepleit is: een der grootste Londensche dagbladen, de News Chronicle, dat honderdduizenden lezers telt en onafge broken tegen den oorlog ageert, heeft een formulier gepubliceerd voor Wereldontwape ning, en zijn lezers uitgenoodigd dat te tee kenen, met de bedoeling op deze wijze een massa-petitie bij de Ontwapeningsconferen tie in te dienen. De petitie is verbonden aan de actie van den Internationalen Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid. Deze actie heeft in Engeland al 450.000 handteeke- ningen verworven, en de Internationale Vrouwenbond verzamelt handteekeningen in 31 landen, waaronder Frankrijk, Duitsch land, de Vereenigde Staten, Nederland. De nemarken, Indië, de Britsche Dominions. De News Chronicle noodigt zijn lezers uit het volgende te verklaren (onder inleidende opschriften in Engelsch, Fransch en Duitsch) De ondergeteekenden verklaren zich, afge zien van alle politieke partijrichting, voor Wereldontwapening. Zij zijn overtuigd: dat de wedstrijd in bewapening alle naties naar den ondergang voert zonder ze eenige veiligheid te lcunnèn geven; dat deze politiek nieuwe oorlogen onver mijdelijk maakt als zij wordt voortgezet; dat volgende oorlogen algeheele en volko men rücksichtlose vernietiging van men- schenlevens zullen beteekenen; dat de verzekeringen van regeeringszijde ten aanzien van een vredespolitiek waar deloos zijn zoolang de ontwapenings-maat- regelen uitgesteld worden, die het eerste gevolg moeten zijn van het Pact tot Uitban ning van den Oorlog (het Kellogg-Pact). De News Chronicle publiceert het ter teekening bestemde formulier in groot formaat, noodigt ieder uit om vijf an deren het mee te laten teekenen (al leen hen die ouder dan 18 jaar zijn) en kondigt aan dat het formulier gedurende de eerstvolgende maanden bij geregelde tus- schenpoozen telkens weer geplaatst zal worden. Vroegere pogingen dezerzijds bij eenige andere bladen in ons land, om een derge lijke actie in onze pers op touw te zetten, zijn gefaald. Het had geen zin om het alleen in een in het district Haarlem en omgeving verschijnend blad te ondernemen, en dus moest ik er wel van afzien. Nu de flegma tische Brit ons eenmaal voorgegaan is. zijn de kansen in Nederland waarschijnlijk be ter. Ik kan niet meer doen dan beloven een nieuwe poging te zullen doen. Het recente besluit van den Nederlandschen Journalis tenkring, om tot een internationale actie op beroepsoverwegingen het initiatief te ne men. helpt den weg banen. Maar de sceptici die denken dat het bui tenland zoo onwillig is, en niets doet dan maar ruziezoeken en volgende oorlogen voor bereiden, hebben hier alvast een antwoord. Er zijn er meer te geven, en wij zullen er meer geven. R. P. RADIO-VREDESBOODSCHAP OP GOODWILL DAY. OOK EEN HOLLANDSCHE. Heden, 18 Mei, „Goodwill Day" zal voor de Hollandsche schooljeugd een leerlinge van het Barlaeus Gymnasium te Amsterdam, mejuffrouw Maria Schippers, een vredes boodschap uitspreken. Daartoe zal zij pre cies drie uur Maandagmiddag op het Amster damsche Stadhuis in de kamer van Wethou der Polak telefonisch verbonden worden met Londen, met de Engelsche schoolvertegen- woordigster Miss Ivy Murphy, die haar bood schap uitzendt uit het House of Parliament". Daar is dan o.a. al 's morgens om zeven uur de vredesboodschap van een Australische leerlinge gearriveerd, verzonden dienzelfden Maandag om tien uur 's avonds uit Australië. En op gelijke wijze komen van alle landen vredesboodschappen naar Londen, die ten laatste doorgegeven worden naar het Witte Huis te Washington, naar President Hoover. Hilversum zal ons stadhuis even inschakelen, zoodat de beide wenschen, in het Engelsch, overal in het land gehoord kunnen worden. DAME DOOR EEN SPIEGELRUIT GEDRUKT. AUTO-ONGEVAL OP HET VERWULFT. Zondagmiddag omstreeks 3 uur wilde de automobilist B. G., die met groote snelheid uit de Koningstraat kwam, het Verwulft op rijden. Hij nam echter de bocht te groot en kwam op het trottoir voor den winkel van de firma Vroom en Dreesmann terecht, terwijl het rechter voorspatbord het étalagennt totaal vernielde. De 41-jarige mevr. M., die voor de étalage stond te kijken, werd door het wiel gegrepen en door de ruit naar bin nen gedrukt. Leden van den Ongevallen- dienst waren spoedig ter plaatse teneinde de eerste hulp te verleenen. De aangeredene had een bloeduitstorting in het rechterbeen opge- loopen en kreeg bovendien kneuzingen en snijwonden aan de polsen en in het gelaat. Zij werd naar het Sint Elizabeth's Gasthuis overgebracht, dat zij na behandeld te zijn, weer kon verlaten. Tegen den autobestuurder is proces-ver- baal opgemaakt. De wagen werd in beslag genomen. DE CULEMBORGSCHE MOORD ZAAK. GEARRESTEERDE UIT PREVENTIEF ONTSLAGEN. Zondagavond om halfacht Is de arbeider, die in voorloopige hechtenis zat, verdacht van medeplichtigheid aan den Culemborgsehen moord in vrijheid gesteld, meldt dc Crt. In het voor-onderzoek is hem gevraagd door den rechter-commissaris of hij de schrijver was van een der destijds geschreven anonieme brieven. Hij ontkent zulks echter ten sterkste. Naar zijn verklaring heeft hij met deze aangelegenheid absoluut niets uit staande. In Madrid werden verscheidene kloosters gehitste volk aangevallen en in brand gesto yan een der kloosters in brand wordt en kerken door het door de communisten op- ken. Op deze foto ziet men hoe het meubilair gestoken.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1