FINANCIEELE KRONIEK. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 18 ME! 1931 Dc discontoverlaging te New York brengt geen vermeerdering van za ken. Taricfsverhooging bij de .spoorwegen of loonsverlaging? I)c beurzen in het buitenland en te Amsterdam beïnvloed door een bankaffaire in Oostenrijk en de politieke strubbelingen in Spanje. Cultuurwaarden overigens iets beter. Herstel voor Koninklijke. Philipsaandeelen doorgaans nog aangeboden. Betere stemming voor kunstzijde. De discontoverlaging, waartoe men de vo rige week in New-vork heeft besloten, een verlaging van 2 tot 1 1/2 pet. is wel een wel sprekend spmptoom van den hoogst abnor- mulen toestand, waarin zich de werelcl van handel en bedrijf bevindt. In de eerste plaats, omdat die disconto-ver laging dusver vrijwel geen uitwerking heeft gehad. Aan de New-Yorksehe beurs v/as het geld in'het vrije verkeer en voor korten ter mijn reeds tot een minimum ingekrompen, maar nieuwe zaken worden er niet onderno men. Dc omzetten aan de effectenbeurs zijn in New-York eerder achteruit gegaan. En toch. hoe verleidelijk is voor den speculant een rente van lal 1/2 pet., waardoor hij zich voor 2 1/2 a 3 pet. de winstkansen der fond sen kan verzekeren. Men denke ook aan het koopen van obligaties met geleend geld, waarvoor dan natuurlijk de tweede en derde soort obligaties in aanmerking komen. Duit- schc obligaties met een rente van 6 tot 8 pet. koopt men thans gemakkelijk en door dit met geleend geld te doen, wordt een rente van 12 tot 20 pet. verkregen. Toch ziet men ook dc Duitsche obligaties in New-York niet stijgen sinds de rente weer is verlaagd. De eenvoudige reden is, dat het vertrouwen nog altijd zoek is, dat een groot deel van het speculantendom is uitgekleed en de belegger door de koersdaling van eersterangs aandee- len genoodzaakt wordt fondsen te verkoopen. Men krijgt zoo don indruk, dat men in de Unie nog altijd tracht met de crisis verstop pertje te spelen. Er zijn ook nu nog enkele op timisten, die haar aanwezigheid eigenlijk niet willen toegeven en van een tijdelijke depres sie spreken, die met enkele forsche grepen kan .worden afgewend. Zoo heeft bijvoorbeeld Ford eenigen tijd geleden besloten oude automobielen op te koopen voor 20 a 25, teneinde op die wijze den verkoop van nieuwe wagens te prikkelen. Maar de productie en de verkoop van auto mobielen blijft teruggaan, vermoedelijk, om dat zij, die in wagens ter waarde, van S 20 a 25 de wegen onveilig maken, veelal niet in staat zijn een nieuwen wagen te betalen, ook al krijgen ze van Ford een paar dollars cadeau Men heeft in vele Amerikaansche kringen 'de crisis en haar gevolgen te licht geteld. Het blijkt ook weer uit de moeilijkheden, waarin de spoorwegen zijn komen te verkee- ren. Er wordt door de spoorwegmannen be raadslaagd over de vraag' of men tot de I. C. C. het verzoek zal richten tot verhooging der tarieven. Als altijd zijn er vóór- en tegenstan ders. De tegenstanders zijn voorstanders van loonsverlaging, d.w.z. niet omdat zij in het algemeen lage loonen wenschelijk achten, maar omdat zij in dezen tijd een tariefsver- hooging bij de spoorwegen voor de maat schappijen funest achten en geen ander mid del zien dan bezuiniging op eik onderdeel dei- exploitatie. Wij kunnen ons ook waarlijk niet voorstellen, dat men in een tijd van terug gaand vervoer en toenemende, concurrentie door auto's en autobussen, de tarieven der spoorwegen meent te moeten verhoogen om de inkomsten der spoorwegen te doen stijgen Het lijkt ons het spannen van de paarden achter den wagen. De ontvangsten der spoor wegen zijn snel teruggeloopen. Groote onder nemingen als de Canadian Pacific, die sedert 1805 geregeld dividend betaalde, beginnen dit te halveeren, andere gaan over tot verla ging, omdat de daling der ontvangsten nog altijd niet tot staan is gekomen. Zal men het Amerikaansche bedrijfsleven nu gaan belas ten met hoogerè tarieven? En meent men daardoor mede te helpen aan de bestrijding der crisis? Het is te hopen, dat dc oude „common sense" van den Ame- rikaanschen zakenman het ook op dit punt van de moderne economische dwaalleer zal winnen. Want we leven temidden van een aanpassingsproces, dat zich op alle terrei nen moet voltrekken. Ook het rijke Amerika ontkomt er niet aan. al heeft het thans meer dan 42 pet van den wereldg'oudvoor- raad achter zijn kluisdeuren opgeborgen. Onder deze omstandigheden is het niet te bevreemden, dat de effectenbeurzen eiken dag weer een lusteloos aspect vertoon en, Dat is niet alleen in New-York het geval. Vooral in deze week was het te Londen, Ber lijn en Amsterdam op de beurzen weer mis. De goede invloed van het vrij gunstige jaar FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. (Nadruk verboden). 24) Hij liep dc kamer door en legde de hand op Calliston's schouder. „Heb .ie vertrouwen in mij? Heb ik ooit iets beloofd dat ik niet ben nagekomen?" Miles greep de hand van zijn vriend. „Je weet wel dat ik huizen op jou bouw. John „Nu, dan! Ik beloof dat ik binnen een week dezen schurken troep zal ontmaskeren en dat jc onschuld zonneklaar zal blijken. Kun je zoolang nog wachten?" Maar Sir Miles gar geen antwoord; hij was jn sen diepe bezwijming achterover in zijn stoel gezonken; de reactie van zijn nog zwak gestel op de emotl'S van den afgeloopm dag. Met behulp van een scheut cognac bracht hit hem weer bij bewustzijn en Gustave hielp hem om hem naar bed te brengen. Maar hij vergat niet om voor hij de biblio theek verliet, den anoniemen brief en de cou ranten in zijn zak te stoppen. Toen Miles rustig in bed lag, ging de ad vocaat naar zijn eigen kamer zette zich aan de schrijftafel, nadat hij de deur op slot had gedaan en haalde nog een paar andere docu menten te voorschijn, die zijn vriend hem al eerder had ter hand gesteld. Hij spreidde alle paperassen voor zich uit cn vergeleek nauwkeurig de diverse hand schriften. Toen kwam er een brecdc glimlach pp zijii schrander gezicht, verslag der I. G. Farben A. G. en de vermin dering der werkloosheid in Duilschland werd te Berlijn opgeheven door de financieele moeilijkheden, waarin de Oestcrreichische Kreditanstalt is geraakt, ccn instelling met uitgebreide relaties in Midden-Europa. Wel werdt verzekerd, dat crediteuren en aan deelhouders geen schade zullen lijden, als symptoom van den algemeenen toestand in dc Oostenrijksche financieele wereld is dit debacle van zeer ernstigen aard. Het zal ook de vraag zijn of het mogelijk is de instelling staande te houden. Nieuwe politieke onrust in Spanje heeft deze week voorts de beurzen verontrust. De jeugdige republiek staat voor g-roote moei lijkheden, nu zij van ultra-rechts en ultx-a- links besprongen wordt. De vrees, dat bols jewistische elementen van de bestaande ver warring gebruik zullen maken om een nieu we revolutie te ensceneeren, is reeds ten dee- le bewaarheid. Vooral de Paxljsche en Brus- selsche beurs hebben scherp gereageerd op dit slechte nieuws uit het Zuiden. Natuurlijk heeft de Amsterdamsche beurs zich aan den invloed van het bovenstaande niet kunnen onttrekken. Locale factoren wer den opeens naar den achtergrond gedron gen, de gedrukte stemming domineerde op alle afdeelingen. Temeer valt dit te betreuren, omdat het scheen alsof onze cultuurwaarden wat meer weerstandsvermogen begonnen te toonen. Wel oordeelt een zeer deskundig man als ar. Bernard, directeur van het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid over de positie en de naaste vooruitzichten van Indië slecht en ziet hij alleen licht, wan neer de bedrijven zich zoo snel mogelijk in hun exploitatiekosten aanpassen bij de ver laagde prijzen. Het feit, dat de rubberprïjs te Londen weer tot 3 d. is opgeloopen, dat de suikerrestrictie zal worden doorgevoerd en minister Hymans dit het belangrijkste besluit heeft genoemd sinds den wapenstilstand, is op de betrokken afdeelingen niet zonder in vloed gebleven. Ook aandeelen Koninklijke hebben zich van hun laagte record kunnen herstellen, hoewel men omtrent de vooruitzichten der olie-industrie in het onzekere tast, zoolang Rusland en Roemenië zich niet voor een compromis laten vinden. Op de afdeelingen der Industrieelen ble ven Philipslampen doorgaans flauw. Plet in- koopen van oude toestellen is op de beurs niet gunstig uitgelegd. De vraag komt op of de radio haar hoogtepunt gepasseerd is. 't Zou trouwens geen wonder zijn, dat men na een tijdlang alles te hebben opgevangen, wat er in de lucht zwiert, weer eens behoefte gaat krijgen aan de sterkende rust van een stille huiskamer. Vast blijft men voor Kunst zijde, nu in Duitschland de concentratie vol tooid is en in andere landen daaraan hard wordt gewerkt, zoodt de viscoseprijzen reeds 20 pet. konden worden verhoogd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LETTINGA. BINNENLAND EEN BESCHULDIGING VAN DEN VORST VAN GELEEN. VERVALSCHING VAN EEN ACTE? Dr. F. Leufkens te Heerlen, rlie meent aan spraken te kunnen maken op den titel van vorst van Geleen. heeft bij den officier van justitie te Maastricht aangifte gedaan dat een beslissing van den Raad van Toezicht en Dis cipline der Orde van advocaten te Maastricht zou ziin vervalscht, doordat de dacteekening dezer beslissing. 15 April 1931. zou zijn veran derd in 11 April 1931 om te doen voorkomen, aldus het „Hdlsbl.", alsof de beslissing binnen den wettelijken termijn ware genomen, ten gevolge van welke vervalsching dr. Leufkens niet is ingeschreven als advocaat en procureur bij de arrondissementsrechtbank te Maas tricht. Laaf vóór Pinksteren Uw Cosfuum stoomen bij J. LOTTCERING Reinigen Verven Stoppen Gr. Houtstr. 5a Tel. 10771 SLECHT JAAR VOOR DE ROTT. LLOYD. BEGRAFENIS VAN DEN HEER ESCHAUZIER. DE BELANGSTELLING ZEER GROOT. In strengen eenvoud is Zaterdagmorgen te 's-Gravenhage de begrafenis geschied van het stoffelijk overschot van den zoo gruwelijk om het leven gebrachten heer W. G. J. Eschau- zier. Reeds om half elf hadden zich vele be langstellenden om de woning van den over ledene aan den Joh. van Oldenbarneveldlaan geschaard en allengs groeide de menigte aan en vulde het middenpad der laan en de trot toirs, lezen wij in de Msb. De politie had een ruim vak om de woning vrij te houden en hield verder het verkeer op den rijweg gaande. Er werd weinig gesproken. Zwijgend wachtten de belangstellenden. Even voor 11 uur werd de kist naar buiten gedragen en geplaatst in de lijkkoets waaraan een viertal groote prach tige kransen werden gehangen. Een dichte auto met bloemstukken volgde. Klokke 11 uur zette de lijkstoet zich in beweging. Velen liepen met den stoet mede naar de alge- meene begraafplaats voor welker hekken zich wederom een groote menigte had verzameld. Een groot aantal vrienden van de familie Eschauzier was op de begraafplaats gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen, Vooral uit de kringen der Indische maat schappijen en cultures was de belangstelling buitengewoon. Ook het personeel van de Nederlandsch- Indische Suiker Unie was op de begraafplaats aanwezig. Aan de groeve heeft de broeder van den overledene, de heer P. Eschauzier, mede directeur van de N.I.S.U., enkele woorden ge sproken, waarin hij gewaagde van het smar telijk verlies, dat de familie Eschauzier door dit tragische overlijden heeft getroffen. De banden van vriendschap, waarmede de over ledene en spr. reeds van hun jeugd af waren verbonden, zijn in den loop der jaren nog versterkt door de gemeenschappelijke taak en de gemeenschappelijke verantwoordelijk heid. Het is de wensch van den overledene geweest dat aan zijn graf niet gesproken zou worden en spr. wilde dien wensch eerbiedigen, omdat het in volkomen overeenstemming is met den eenvoud en de bescheidenheid, welke zijn broeder kenmerkten. Den hartelijken dank der familie wilde de heer Eschauzier uitspreken voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming in de dagen van spanning en leed ondervonden. Een bijzonder woord van dank en erkentelijkheid richtte hij tot den hoofd commissaris van politie, den commissaris en diens staf, voor de onvermoeide toewijding, waarmee zij dag en nacht gewerkt hebben om deze zaak tot klaarheid te brengen. UIT DE STAATSCOURANT. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Tot rector van het Haagsch Chr. Gymna sium is met ingang van f September benoemd dr. H. A. Mulder rector van het gemeentelijk gymnasium te Gouda. AUDIëNTÏE. A.s. Donderdag geen audiëntie door den minister van Arbeid, H. en N. BESPOEDIGDE HERSTELLING VAN HET PALEIS OP DEN DAM. Bij nota van wijziging van hoofdstuk VIT B der Rijksbegrooting voor 1931 stelt de Mi nister van Financiën voor het bedrag dat ter beschikking staat voor de herstellingswerken aan het Paleis te Amsterdam met f 25.000 te verhoogen wegens gebleken noodzakelijkheid deze herstellingswerken aan den westelijken gevel in een iets'vlugger tempo te doen ge schieden dan thans mogelijk is. ACHTERUITGANG IN ALLE VERVOER. Aan het jaarverslag van de N.V. Rotter- damsche Lloyd is het volgende ontleend; De depressie welke zich reeds in het na jaar van 1929 afteelcende nam gedurende 1930 zoodanig in omvang toe, dat ons bedrijf ernstigen invloed onderwond. Het aanbod van lading van Ned. Indië liep reeds in den aanvandg van het jaar zeer belangi-ijk terug door de desorganisatie der productenmarkten. Het vei'voer naar Ned. Indië vex-minderde in de eerste maanden van het jaar daarentegen niet in gelijke mate. Zoodoende ontstond wederom een belangrijk verschil in behoefte aan tonnage in uitgaande en thuiskomende richting, waardoor wij ge noodzaakt waren een aantal schepen buiten de lijndiensten in de algemeene vrachtvaart van het Oosten naar Ned.-Indië te bevrachten. In den loop van het jaar werden wij boven dien genoodzaakt ten gevolge van het terug- loopende vervoer in beide richtingen, de dien- sten te beperken, waardoor een deel van do vloot moest worden opgelegd. De toenemexide industrialisatie van het Oos ten, meer in het bijzonder Japan is een factor waaxwan onze mij. steeds meer den terugslag voelt. In gezamenlijk oveideg met de overige op Ned. Indië varende mijen hebben wij in den loop van 1930 voor enkele artikelen de vrachten moeten verlagen. De vrachten voor vex-scheidene andere arti kelen in beide richtingen werden evexieens in den loop van het jaar verlaagd, teneinde den handel in het doen van zaken te steunen. Het passagiei-sbedrijf ondervond mede den terugslag der depressie. Het accres der laatste jaren vond geen voortgang, tex-wijl daaren tegen door het in de vaai't brengen der grcotex'e schepen, de vervoercapaciteit toenam, Bij opleving van 't bedrijfsleven in Ned.-Indië zullen deze schepen ongetwijfeld tot hun recht komen. Het aantal bedevaartgangers, dat dit jaar de tocht naar Mekka ondernam was zeer be langrijke minder dan het voorgaande jaar. De uitkomsten van het bedrijf der Java- New-York lijn waren teleurstellend. De ge- heele onvoldoende hoeveelheden lading in beide richtingen noodzaakte ook hier tot in krimping der afvaarten. De ontwikkeling der omstandigheden op de Java-Pacific-lijn en de Java-Bengalen-lijn, welke wij gezamenlijk met de Stoomvaart Mij. Nederland bevaren, leidde tot een samenvoeging dezer beide diensten onder den naam Pacific-Java-Eengalen lijn. Met de Silver-Line Ltd. werd een overeen komst aangegaan, waarbij een drietal ge zamenlijke diensten door de Pacific-Java- Bengalenlijn en de genoemde Silver Line Ltd. worden onderhouden. Ook de Ver. Ned. Scheepvaartmij. heeft ge durende het afgeloopen jaar van de algemeene depressie te lijden gehad. DE 60 OPCENTEN TE ROTTERDAM. B. EN W. HOUDEN VOL. TWEE ERNSTIGE VERKEERS ONGELUKKEN. DOODEN EN GEWONDEN. Onder dé gemeente Bellingwolde reed Za terdag de twintigjarige C. Prins op zijn mo torrijwiel op een kruispunt in volle vaart te gen een automobiel op. De motor werd geheel vernield, de berijder was op slag dood. Een jongen, die op de duo was gezeten, bleef on gedeerd. De auto werd licht beschadigd. Zaterdagmiddag reed op den weg tusschen Tiel en Utrecht, in de nabijheid van Buren de veertigjarige kermisreiziger Bruselaar uit Utx-echt in een bocht van den weg met zijn auto tegen een boom. De bestuux'der werd op slag gedood en de naast hem zittende Bagen. eveneens uit Utrecht, werd zwaar gewond. De beide andere inzittenden werden licht gewond Spoedig waren de gemeente-geneesheer dr. Ouwehand en gemeente- en rijkspolitie ter plaatse. De gewonde werd naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De heer Brunselaar is gehuwd, doch had geen kiixderen. Hij was op weg naar het feesttei-rein te Buren om zijn broer te bezoe ken, die daar een schiettent exploiteert le zen wij in de Msb. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a f.0 Cts per regel. bi gevoerde perfectie I-IOOFDSTUK XXXIII. Een krijgslist. De eerste dagen die volgden, bleef Sir Miles nog uiterst zwak. De schok, die het plotse ling verchijnen van Sylvester Senior hem had gegeven, was, zoo kort na zijn ernstige ziek te, teveel voor hem geweest. Hij bleef een groot gedeelte van den dag in bed en hij wil de niet liever dan zoo spoedig mogelijk aan de uitnoodiging van zijn kleine vriendin ge hoor geven en naar Brighton vertrekken, weg uit de omgeving, waaraan zooveel ellen dige herinneringen voor hem verbonden wa ren. Ook de doktoi-en juichten dit plan toe, maar Harkbutt drong er op aan. dat hij zijn vertrek nog een paar dagen zou uitstellen. De advocaat had reden om een spoedige ont knooping van het drama le verwachten en was van oordeel dat dc hoofdpersoon daarbij niet kon ontbreken. Bovendien. Miles zelf moest beslissen wat er met Andrew Sylvester diende te gebeuren, als hij in hun handen viel. Harkbutt hield zijn vriend zooveel moge lijk gezelschap en werkte wanneer Miles rust te of sliep, aan de ontsluiering van wat hij in gedachten het „mysterie van de Grange" noemden. De wandelingen met May Dalston, waarop hij zich niet weinig had verheugd, moesten vooi-loopig achterwege blijven; in dit geval, oordeelde hij, gingen de zaken in meest-letterlijken zin vóór het meisje! Maar in den middag van den 23sten De cember had John een dringende reden om uit te gaan. Hij drukte Gustave op het hart zijn meester niet alleen te laten of hij er be zwaar tegen had, dat hij een rit ging maken op „Sultan", een paard dat hij bij zijn be zoeken aan de Grange wel vaker had bere den, Hij motiveerde zijn verlangen om te gaan rijden, met een plotselinge behoefte aan Xrisschc lucht. Natuuxlijk had Miles niet het minst er te gen dat zijn log op „Sultan" uitging en Hark butt liep naar de stallen om order te geven het paard over een kwartier gezadeld voor te brengen. De koetsier was uit met een van de rijtuigen; hij bracht de huishoudster naar Plymouth, die daar Kerst-inkoopen moest doen; de chauffeur was op zijn kamer en de beide stalknechts waren naar buiten om paarden af te rijden. Dus gaf John zijn op dracht aan den eenïgc van het stalpersoneel die aanwezig wa-s; dc staljongen. Toen hij het stalplein overstak om naar het huis te rug te keer en, zag de advocaat Merrifields vadsig gezicht en dustere oogen loeren door de jaloezie van een waschkouken, die tegen over de stallen gelegen was. Precies op den afgesproken tijd bracht Giles, zoo heette de staljongen. „Sultan' ge zadeld voor den hoofdingang van de Grange. De knaap, die anders nooit een dergelijke vereerende opdracht kreeg, had den tusschen tijd gebruikt, niet alleen om het paard te za delen, maar ook om zichzelf netjes te maken, cn had daarvoor den stal even onbeheerd moeten laten. Hij vond dat hij aan zijn vaar digheid vei-plicht was in de puntjes voor het huis te verschijnen. Maar Sultan scheen niet bijsterd gesteld op zijn tijdelijken verzorger, het dier trap- pelde en steigerde en toonde zich buitenge woon zenuwachtig en onrustig. Dat was ge heel tegen zijn gewoonte; anders wachtte hij altijd onbeweeglijk tot de berijder opsteeg. Maar nu had Harkbutt, een uitnemend ruiter overigens, de grootste moeite om in het zadel te komen. Merrifield die wist hoe het hoorde, stond boven aan den stoep om den vertrekkenden gast uitgeleide te doen. Giles krabde zich achter de ooren zoodra hij cle handen vrij had Hij begreep niets van Sultans ongedurig heid. De butler kwam den stoep af zoodra Harkbutt was weggereden en voor den stal jongen was de butler een machtig en gewich tig personage. „Ik snap er niets van, meneer", zei Giles. „Het beest heeft anders nooit van die ku ren. Het is anders zoo mak sis een lam". Men-ifield stopte den jongen een halve sovereign in de hand. „Denk er om dat, als iemand er naar vraagt, je er niets van zegt dat je me uit de stallen hebt zien komen", beet hij hem toe. (De jongen was juist een oogenblik te vroeg naar Merrifield's zin teruggekomen, nadat hij zich had opgeknapt). „Als er een woord over je lippen komt, ga je dc laan uit, versta je!" De butler bracht zijn gezicht vlak bij dat van den knaap; er was thans weinig te be speuren van zijn gewone gladde vriendelijk heid, er waren hax-de, bijna wreede trekken om zijn mond en er was een boosaardige schittering in zijn oogen. De schrik sloeg Giles om 't hart. „Natuurlijk zal ik niets zeggen, meneer, als u het niet hebben wil", antwoordde hij beteuterd. „Maar wat hindert het eigenlijk", ging hij een tikje vrijmoediger voort, „u hebt er toch geen kwaad gedaan?" „Kwaad? Natuurlyk niet. idioot! Maar me neer is zoo eigenaardig nu hij pas ziek is ge weest en die kon wel eens vinden dat de butler niets in de stallen te maken heeft. En ik heb net zoo min lust oxn mijn baantje kwijt te raken als jij". Giles stopte het geld in den zak en wan delde op zijn gemak naar den stal terug cn Merrifield liep den sloep weer op en ging het huis binnen. Hij posteerde zich bij het ven ster dat, op veilïgen afstand, uitzicht gaf op de oprijlaan. Hij stond ei' geen minuut, of uit een boclit B. en W. van Rotterdam stellen, nadat de Raad in een vorige vergadei'ing een voorstel van gelijke strekking had verworpen, opnieuw voor om voor het jaar 1931 te heffen 60 op centen op de gemeentefondsbelasting. Tege lijkertijd echter doen zij het voorstel om daaraan te verbinden de invoering van een aantal bezuiningingsmaatregelen, o.a. op de extra-toelagen enz. aan gemeentepersoneel en op de exploitatie van de tram. DIEREN BIJ BRAND IN STALLEN. EEN WETTELIJKE BEVEILIGING? In de te Apeldoorn gehouden jaarvergade ring van de Nederlandsche Vereeniging tot Beschex-ming van Dieren is een voorstel van de afdeeling Baarn, dat het hoofdbestuur een poging doet om van de ï'egeering gedaan te krijgen, dat aan art. 455 van het wetboek v. Strafrecht worde toegevoegd: Hij, die bij stalling van dieren nalaat maatregelen te treffen, waardoor een gemakkelijke snelle be vrijding, ixi geval van brand verzekei-d is, te achten, enz., na een juridische bestrijding door den heer Rink dit voorstel terug geno men en aangenomen het prae-advies van het Hoofdbestuur om via Woningwet en gemeen telijke bouwvereenigingen tot een oplossing te komen. DE NED. AMERIKAANSCHE HYPOTHEEK BANK De rechtbank te Groningen heeft de sur séance van betaling der Nederlandsch-Ame- rikaansclie Hypotheekbank te Groningen met V/z jaar verlengd. UIT DE PERS. Het Gleichwellenplan van tie A. V. R. O. Beschuldiging van Het Volk. Het Volk bevat een artikel, waarin ge zegd wordt, dat de A.V.R.O. er niet aan denkt, met het Gleichwellenplan alle Nederlandsche luisteraars van dienst te zijn. In het rapport, aldus het blad, dat de technische commissie uit de A.V.R.O. aan het algemeen bestuur van deze omroepvereeniging uitbracht, is op genomen een nauwkeurige berekening van het aantal leden, dat de AVRO in verschil lende provincies heeft, omdat men de eerste vijf jaar niet meer dan drie Gleiohwellen- zenders zal bouwen n.l. te Tricht, te Amster dam en te Delft. Met het Gleichwellenplan trekt de AVRO zich dus terug tot de pro vincies Noord-Holland, gedeeltelijk, Utrecht en Zuid-Holland. De luisteraars in de andere acht provincies van het land, óók de AVRO- luistei-aars, laat deze omroep aan hun lot over. De negen zendei-s, die er noodig zijn om geheel Nederland te bedienen, aangeno men althans, dat 'het Gleichwellenplan kans van slagen heeft, zijn, om de notulen té citeeren van de bestuursvergadering van de AVRO, waar het plan uitvoerig (besproken werd, „niet te betalen". Het blad zegt reden té hebben om aan té nemen, dat de AVRO niet alleen in haar publicaties, maar ook in haar rapport aan den minister en aan P.T.T. hoog heeft op gegeven van de kwaliteiten van dit G-leieh- wellensysteem. Zij heeft zich dan echter, schuldig' gemaakt aan het zenden aan de re geering van afschriften van rapporten, dié niet kloppen met de origineelen. In een andere dan de hierboven bedoelde' vergadering van hét bestuur van de AVRO is het rapport van de Technische Commissie over het Gleichwellenplan in bespreking ge weest. Uit de goedgekeurde notulen van deze' vergadering blijkt, dat daar besloten is, het rapport van de commissie niet in zijn oor- spronkelijken vorm aan den minister toe te zenden. De conclusies zijn n.L allesbehalve gunstig. v i Het blad vervolgt;' 1 Wanneer het Gleichiwellenplart aan AVRO wordt toegestaan, zal deze vereeni ging een leening uitschrijven, groot één mil- lioen, met aandeelen van (kleine bedragen. Zoo spoedig mogelijk zal men daarna de in schrijvers opwekken, om de aandeelen aan de AVRO cadeau te doen. Het imillioen zal niet worden beheerd door de A V R O. maar door een aparte stichting, waarvan het be stuur aal worden gevormd uit het A. V, R. O.- bestuur. Ook staat het volgens het Volk vast, dat dit millioen niet zal worden volteekend. Men zal dan vijf a zes honderd duizend gulden uit de AVRO-ikas in de stichting „Zender fonds" steken. Dit zal beteekenen, dat vijf a zes ton aan de controle der luisteraars, leden van de AVRO worden onttrokken, om tusschen AVRO en leden een lichaam te schuiven, waarop de leden geen invloed kun nen hebben. Het Volk concludeert, dat de bedoeling is om den algemeenen omroep om hals te bren gen. kwam een man te paard te voorschijn. Hij reed langzaam, blijkbaar omdat de weg door de vorst wat glad was, maar verder scheen er niets te haperen. Sultan was even rustig en gelijkmatig van humeur als altijd en Harkbutt zat in het zadel met de houding van iemand, die zijn paard vrijwel aan zich zelf kan oveilaten. Merrifield stiet een gesmoorde verwen- sching uit. „Dat. beest is een engel of een idioot", mom pelde hij, „of anders" Op eens flitste het door zijn brein, dat Harkbutt de truc had doorzien en hem schaakmat gezet. De ontdekking vervulde hem met nameloozen schrik. Voor het eerst sinds Sylvester en hij aan het complotteeren waren gegaan, begon hij te twijfelen aan hun succes. Hij vroeg zich met beklemming af. of die forsche, gewiekste advocaat niet een t.e sterke tegenpartij voor hen was. HOOFDSTUK XXI. In dc herberg. Direct toen hij Sultan zag, wist John Hark butt met zijn scherpe waarnemingsvermogen dat er iets niet in orde was. Hij had het paard rustig op stal zien staan, hij kende het ook van vroeger als een buitengewoon kalm dier; waarom was het dan nu zoo schuchtig en ongedurig? Zeker iemand had natuurlijk iets met hem uitgehaald en het was maar al te duidelijk wie die-„zeker iemand" was. Men'ifield haatte hem, Mei-rifield was tot iedere schui-kenstreek in staat. Zoodra hij uit het gezicht van den hoofdingang was ge weest, was de advocaat afgestegen en had het euvel al gauw ontdekt; het bit was te strak aangehaald, zoodat het te veel op de tong van het paard drukte. .(Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6