TENNI! SPORT EN SPEL. VICTOR IA-WATER LETTEREN EN KUNST Nieuwe uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 20 MEI 1931 VIERDE BLAD Een interview met JEAN BOROTRA. .(Bijzondere correspondentie). Hoe zaken en genoegens gecombineerd kunnen worden. De rol van het geluk bij tennis. Stijgt het spelpeil? Borotra in actie. r ik wist, dat Jean Borotra een zaken man was, die tennis uitsluitend voor ontspanning speelde en ik was derhalve niet verwonderd hem in zijn werk verdiept te vinden, toen ik hem opzocht. Hij zette echter de beslommeringen van directeur eener firma op zij en was zoo vriendelijk eenige oogenblikken voor mij vrij te maken om over het spel te spreken, dat hem wereldberoemd gemaakt heeft. „Het is altijd heel lastig", zoo begon hij, „om een bepaalden wedstrijd uit te pikken, 'die boven de andere uitsteekt, maar natuurlijk heeft iedereen, die eens het kampioenschap te Wimbledon heeft gewonnen tenminste dat feit, om met bizondere voldoening op terug te zien. Bij die gelegenheid onderging ik niet alleen de 'sensatie van kampioen worden maar boven- dien was ik de eerste Franschman, die dezen titel won. Lacoste verloor op ongelukkige wijze. Met een beetje meer veine zou hij, geloof ik, een zeer goede kans op de over winning gemaakt hebben. Maar Fortuna lachte hem niet toe. En hiermee zijn we gekomen aan de vraag of geluk een rol speelt bij tennistournooien of niet. Zeker is het een. kwestie van geluk als de bal den band van het net raakt en in het veld van je tegenstander, valt, terwijl hij evengoed op je eigen helft terecht had kunnen komen. En ook als je tegenpartij den bal een centimeter uitslaat op matchpoint. Deze gevallen moeten ongetwijfeld aan geluk geweten worden, men mag ze niet onder schatten als factoren voor successen. Toch, in het algemeen gesproken, kan men geluk niet als een groote factor beschouwen. Niemand slaat zich de beginronden van een tournooi door tot den eindstrijd alleen met geluk. Hoewel van twee spelers, die in ander op zicht ongeveer van gelijke kracht zijn, de gelukkig-spelende meer kans heeft op de overwinning, dan zijn minder gelukkige tegenpartij". Ik mag hier wel even opmerken dat Borotra Zijn Engelsch bijkans even vloeiend spreekt als Fransch. Zijn woorden volgen elkaar op met de snelheid en zuiverheid die zijn spel ook kenmerken. Geen aarzeling geen zoeken naar de juiste woorden; het is een vlotte woordenvloed, waar menig Engelschman niet aan tippen kan. Toen hij even pauzeerde, vroeg ik hem zijn meening over publiek. „Publiek!" antwoordde hij. „Ik hou van publiek. Want het heeft een psychologische uitwerking op je gestel, vooral, als je een SCHAKEN KET 45-JARIG JUBILEUM DER HAARL. SCHAAKVEREENIG IN G. Maandagavond had het bestuur van de Haarlemsche Schaakvereeniging een tweede feestelijke bijeenkomst georganiseerd, '/r herdenking van haar negende lustrum. Een van de beste Haarlemsche hoofdklasse- spelers, mr. Silvain Groen, die tevens reeds vele malen kampioen is van de Haarlemsche Schaakvereeniging, had zich op verzoek be reid verklaard dezen feestavond op te luiste ren met het geven van een simult,aan-voor- selling. Alvorens deze begon richtte de voor zitter, Dr. P. Ozinga, het woord tot den simulr taanspeler, die 's avonds vele kilometers haa af te leggen langs de in hoefijzervorm opge stelde zeventien borden. Voorts richtte de voorzitter woorden van erkentelijkheid tot den secretaris-penningmeester den heer A. A. J. Ridderhof, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de organisatie van het 45-jarig jubileumsfeest. Daarna begon mr. Groen zijn wandeling, die, met een zeer korte pauze, on geveer vijf uren duurde. Opvallend was de kalmte, waarmede de simultaanspeler den geheelen avond langs de vele ingewikkelde stellingen liep, zich nu en dan er ietslanger in verdiepende, maar over het algemeen in een gelijkmatig tempo de zetten uitvoerende. Te kwart over tien was de eerste partij ten gunste van Mr. Groen beslist. Het eindresultaat was, dat deze vijf par tijen won, zeven partijen remise maakte en slechts vijf partijen verloor tegen de heeren F. v. Aken, J. Cohen, A. S- Katan, A. A. J- Rldderhof en W. van der Voort. De voorzitter dankte mr. Groen voor zijn spel en meende te mogen constateeren, dat temperament hebt, dat licht-ontvankelijk is voor invloeden van buiten. En als je dan merkt, dat men voortdurend je prestaties gadeslaat, dat men je succes wenscht en hoopt dat je je beste spel spelen zult, dan inspireert dat publiek je tot nog grooter krachtsinspanning. Want inspiratie is immers niets anders dan het gevoel dat een bepaald iemand of misschien duizenden menschen, die je nooit persoonlijk ontmoet hebt en die je vol komen onbekend zijn, verlangt of verlangen het beste van je te zien! In dergelijke om standigheden prikkelt die massale steun je tot groote daden, op welk gebied ook, hetzij bij tennis of iets anders". Wij hadden nog enkele oogenblikken, vóór zaken de aandacht van dezen energieken Franschman weer eischten, en ik drukte er mijn verwondering over uit hoe hij het Waar- speel dé tennis en zaken op een dergelijke wijze te combineeren. „Na een drukken dag", zeide de heer Bo rotra, „is een partijtje tennis des te aange namer. Want als je alleen tusschen je bezig heden door-gelegenheid hebt je te ontspannen en een genoeglijk uurtje op de tennisbaan door te brengen dan loop je geen kans het spel beu en moe te worden. Juist deze af wisseling van werk en spel stelt je in staat hen beiden naar volle waarde te schatten. Tennis moest eigenlijk nooit ernstig opge vat worden. Als ik dat gedaan had, zou ik het waarschijnlijk minder prettig en aan trekkelijk jevonden hebben dan nu. „Wat het spelpeil betreft, ik geloof, dat dit bij tennis jaarlijks vooruitgaat, zooals ook dat der andere sporten voortdurend stijgt De reden daarvan is specialiseering. Men kan constateeren, dat de athleten de 100 M. en de mijl tegenwoordig sneller loopen dan vroeger, dat men vaker en in korter tijd het kanaal overzwemt en dat de records zoo wel te land en te water als in de lucht steeds weer gebroken worden. In deze eeuw streeft men ernaar zich te bepalen tot een of hoogstens twee dingen inplaats van zich bezig te houden met vele. Dit moet noodzakelijk een verhooging van het peil meebrengen en tennis maakt hierop geen uitzondering. In zeker opzicht is dit jammer, daar deze specialiseering toch het leven van veel afwisseling berooft. Er zijn zoo vele zaken, die je graag zou willen doen, maar ongelukkigerwijs wordt voor het goed beoefenen van één tak thans meer en meer vereischt, sommige andere daarvoor op te offeren". de leden zich dapper geweerd hadden, waarna hem een souvenir werd overhandigd. Het oudste lid, de heer A. van Ekeren, bracht het bestuur hulde voor de wijze, waar op het 45-jarig jubileum was georganiseerd. „KIJK UIT" (VELSEN)—HAARL. SCHAAK GEZELSCHAP. De heer Ter Haar opende den massakamp tusschen „Kijk Uit" van Velsen en het „Haarlemsch Schaapgezelschap". Er werd gespeeld aan 14 borden, wel een bewijs dat deze kamp in een plaats als Vel sen geslaagd mag genoemd worden. Dat er met gespannen aandacht werd ge speeld, bewees wel de stilte welke den ge heelen avond in de zaal van „Het Wapen van Velsen" heerschte. De spanning kwam op het einde te onge veer 11.15 uur, toen de stand bleek te zijn 13 1/210 1/2 in het voordeel van „Kijkuit". Alle partijen waren toen nog niet uitge speeld; door deskundigen werd beslist, dat het eindresultaat was 19 1/219 1/2, terwijl nog twee partijen op een nader te bepalen datum zullen worden gespeeld. De stand zal vermoedelijk worden: 20 1/2 20 1/2. Het was voor beide vereenigingen een mooie avond. POSTDUIVEN „DE LUCHTPOST" TE SANTPOORT Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Mons (België). De afstand bedroeg 225 K.M- De volgende resultaten werden be reikt; Voorting 1; Koning 2; Rozemeyer 3 en 9; Devies 4; Dingerdis n, 6, 7 en 10; Nocte- boom 8. Om 12.45 losgelaten werd de eerste duif getoond 3 u. 22 m. 52 seconden. INGEZONDEN MEDEDEELINC.EN a 60 Cts- per regel. NATUURLIJK BRONWATER. Sedert 1887 Nederlandsche onderneming. „DE ZWALUW" Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Mons (België). Afstand 219 K.M. De prijzen werden als volgt behaald: W. Bak ker 1, 2. 5. H. Everts 3, 4, 6, 7. 21, W. Dierman- se 8, 14, 20, C. Wilkes 9. 11. Th. v. d. Reep 12. 13, J. v. Heerden 15, 22. L. M. v. d. Goes, 16, H, Bewarder 10, 17, H. C. Hartman Jr. 18, 19. „DE OOIEVAAR" De uitslag van de wedvlucht van Mons is als volgt: L. v. d. Horst 1, 2, 6. 7 en 8 J. Keys- per 3 P. Visser 4, C. Soetens 5 H. P. v. d. Poll 9. HET CENTRUM De uitslag der wedvlucht van Roosendaal is als volgt; M. Mes, 1, 4. 9. 12, W. Weidema 2, 5, 8, H. C. Hartman Sr. 3, 6, P v. d. Kerkhof 7, H. J. A. van der Kort 10, 11, Van Vilvoorden: P. v. d. Kerkhof 1, 6. M. Mes 2, Joh. Heese mans 3, 5, 9, G. N. v. d. Linden 4, H. C. Hart man Sr., 7, H. J. A- van der Kort 8, 10. Van Mons: H. C. Hartman Jr. 1, 5, 9, G. N. van der Linden 2, M. Mes 3. 4, H. J. A. van dei- Kort 6, Joh. Heesemans 7, 8, 10. DE SNELPOST. De Snelpost hield haar eerste wedvlucht van R oozendaal. De prijzen werden als volgt behaald: G v. Akkooy 1. 3, 9, 17, 22, 38. 64, 83 J. Zomerdijk 2, 95: P. Vergers 4„ 13, 14, 15, 30, 31, 32, 33, 44, 45. 74, 75, 79; J. v. d. Lin den 5, 49, 91; P. Martens 6, 20, 34, 51, 52, 67; Th. Veen 7, 8, 85; K. Paap 10, 92; J. G. Ku- perus 11, 12, 19, 36, 102: J. Kuperus 16, 46, 47, 50, 96, 97, 98; A. Flotman 18, 25, 39. 43, 80; C. Tacêê 21, 27, 69; H. v. Es 23, 42, 100; W. Klumper 24, 29, 35, 37, 76, 105; G. Dollêè 26, 60, 90; J. Klumper 28, 68, 10S; M. Luiken 40, 71. 72, 86, 93; J. Kroon 41; J. Hommus 48, 73, 103; A. Luikel 53; P. Braun 55, 56, 5' 94; A. v. d. Bosch 58, 59, 62, 82; Schuurman 61, 99, 104; Donkerwolke 63, 70, 78; J. Boo gaard 65; Johamnesse 66; v. Egdom 77; Keex-wolf 79, 84, 87; H. Vermbroek 81; A. Hydanus 88; Eikhof 89, 101. Ook hield zij een wedvlucht van Vil voorde. De prijzen werden behaald door: G. v. Akkooy 1. 12, 15, 29, 35; v. Es 2, 36, 37, 44. 45, 64; B. C. v. Meer 3, 8, 26, 27, 34, 65; M. Luiken 4, 55; J. v. d. Linden 5, 7, 21, 49; P. Martens 6, 19, 25, 39, 56, 67; Vergers 9, 23, 59, 60; Bosch 11; J. Kroon 13, 33; Tacêê 14, 21, 40, 48; Donkerwolke 16, 31; Vlotman 17, 57; Vembroek 18, 43; W. Klumper 20, 47; Th. Veen 28; K. Paap 30; J. Klumper 32. 54; Schuui-man 38; Hydanus 41; J. Hommers 42, 53; v. Egdom 46; Eikhof 50; J. G. Ku perus 51, 52; Keerwolf 58; J. Zomerdijk 61; P. Braun 62; J. Kuperus 63; Luikel 66; G. Dollêê 68. DE SNELVLIEGER Wedvlucht van Roozendaal, afstand 95 K.M.. duiven los 10 u. 5 min. Eerste duif 11 u. 50 min., laatste duif 12 u. 1 min. De prijzen werden behaald als volgt: W. Petri 1. 9, 17, 36; H. V. Roosdorp 2, 16; P. J. v. Daalen 3. 12, 13, 21, 24, 29, 30, 32, 33, 34; J. J. Petri 4, 6. 14, 35; A. Sweerts 5, 15, 20, 25, 28. 31. 37; J. de Vries 7. 11, 19; P. Ban- nink 8, 38; P. A. Bosse 10, 18; J. J. Doeglas 22, 23, 26, 27. Wedvlucht van Vilvoorden, afstand 162 K.M. Duiven los 8 u. 5 min. Eerste duif 10 u. 22 min., laatste duif 10 u. 31 min. De prijzen werden behaald als volgt: J. de Vries 1, 3, 8, 13, 18; A. Sweerts 2, 9, 12, 23, 26, 31; P. J. v. Daalen 4, 10, 11, 15, 19, 30; P. Bannink 5. 14, 17; J. J. Petri 6, 16, 24. 25, 27; W. Petri 7; H. V. Roosdorp 20, 21. 22, 33, 34, 35; J. J. Doeglas 28, 29; R. Slot 32. Wedvlucht Mons, afstand 217 K.M. Dui ven los 12 u. 45 min. Eerste duif 3 u. 15 min. laatste duif 3 u. 24 min. De prijzen werden behaald als volgt: J. de Vries 1. 8, 12, 19, 27, 33; J. J. Petri 2, 4, 7, 24, 26, 32;P.Bannink 3, 9, 22, 25, 30, 31; P. J. v. Daalen 5, 10. 14, 15, 16, 17. 23, 2S, 29, 34; H. V. Roosdorp 6, 13, 21; W. Petri 11, 18; P. A. Bosse 20. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" te HEEMSTEDE. Wedvlucht van Mons (België), afstand 216 K.M. In concours 65 duiven. Los 12.45. De uitslag was als volgt.: 1, 7, 13 A. v. La- del; 2, 5, 8. E. D. de Bouvrie; 3, A. Verdon- schot Jr.; 4, 9, 10, N. Leuven; 6, 11 G. de Jong, 12, 15 Gebr. Lareman; 14, W. Eekhof Eerstgetoonde duif 3 uur 13 min. 54 sec. Snelheid 1453,63 M. per minuut. Laatste prijswinnaar 3 uur 21 min. 1 sec. Eereprijs gewonneix door No. 1. VOETBAL DE ZILVEREN VOETBAL COMMISSIE. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de voorzitter van den Koninklijken Nederland- schen Voetbalbond, dr. D. J. van Prooye, zitting genomen in de Zilveren Voetbal Commissie. Ir. J. W. Kips, oud-voorzitter van den K. N. V. B., blijft als gewoon lid deel van de commissie uitmaken. HET PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 23 MEI (half vijf) Kampioenschap van Nederland: FeijenoordP. S. V. HET PROGRAMMA VOOR MAANDAG 25 MEI Kampioenschap van Nederland: Go aheadAjax P. S. V. Feijenoord. AFDEELING I. Promotie tweede klasse: ExcelsiorWest Frisia. Promotie derde klasse: De VolewijckersH. V. C. Reserve eerste klasse: E. D. O. 2—F. F. C. 2 Promotie reserve tweede klasse: R. C. H. 2—Zeeburgia 2. AFDEELING II Tweede klasse A: UnitasNeptunus Derde klasse A: HillinenL, F. C. AFDEELING TV Promotie tweede klasse: El eijerheide—Dongen Wilhelmina—Roermond. AFDEELING V. Promotie tweede klasse: M. S. C.—F. V. C. ONTVANGEN BOEKEN. Herman Middendorp. De Stille Gestalte. A'dam. Nederl, Keur boekerij. Van den heer Middendorp kenden wij tot nu toe een detective-roman, een kunstsoort d»? niet in de allereerste plaats onze belang stelling heeft, en zoo nu en dan zagen wij in de Groene wel eens een boekbespreking van zijn hand, zooals wij ze zelf hier niet beter of slechter maken, en waarvoor wij dus al even min het respect konden gevoelen dat wij voor werkelijke kunst plegen te koesteren. Mis schien bleef wel daardoor de Stille Gestalte zoo lang in het stapeltje verborgen, dat in een hoekje van mijn kamer op bespreking ligt te wachten en waar op ongeregelde tijden het een en ander bijkomt en zoo nu en dan wat afgaat. De Stille Gestalte werd mij, al lezende, tot een verrassing. Dit is een goed en een mooi boek dat de heer Middendorp geschreven heeft. Als een fijne pastelschets blijft de fi guur van die Gcesje ons voor oogen staan, al dagen nadat wij de laatste pagina van het boek hebben gelezen. En rond haar zien we in zuiver zwart-en-wit. geteekeixd de figuron van Marten, haar pleegvader; Anke, haar pleegmoeder; Van der Valk, den christelijken onderwijzer; cn in rake, schetsmatige con touren de boeren en dorpsmenschen uit hunne omgeving. Geesje is het kind eener weduwe, die tot de armsten van het dorp behoort en bovendien ziekelijk is. Het kind moet op haar twaalfde jaar voor het huishoudentje, voor een jonger broertje, voor de zieke moeder zelfs zorgen cn doet dat zoo goed en kwaad dat kan, met de gelatenheid en zelfstandigheid die alleen de kinderen der armen kunnen vertoonen. Als het moedertje sterft, wordt Geesje door het Burgerlijk Ai-mbestuur uitbesteed bij Marten en Anke. eenvoudige menschen wier kind ge storven is. Het zijn beiden kostelijke typen, deze twee. Anke in haar aanvankelijk bitse strengheid is een hart van goud, Marten is een leukerd, een vei-standigde en innig goede kerel die een beetje materialistisch-nloso- phisch getinte wereldbeschouwing er op na houdt en voor wien het kind een genegenheid krijgt als voor een ouderen, vertrouwden broer voor wien ze niets verzwijgt of verdoe zelt van wat er in haar omgaat. Middendorp beschrijft nu zonder sentimentaliteit, maar uiterst fijn gehouden den groei der verhou ding tusschen dit sympathieke drietal men schen. Geesjes physicke en geestelijke groei van kind tot meisje en jonge vrouw wordt ons geleidelijk voorgesteld met alle moeilijk heden en perikelen aan dien groei verbonden maar door alles heen blijft haar karakter on geschonden door de zuivere sfeer waarin de drie eenvoudige menschen leven. Geesje wordt mooi en begeerlijk en als ze achttien jaar is en Anke sterft, gaan we bijna iets vermoeden van een ontwikkeling in het verhaal die in deze tijden nog zoo vreemd niet zijn zou. Zoo oud is Marten nog niet en zijn gevoel voor Geesje, en dat van haar voor hem zijn van de zuiverste toegenegenheid. Maar daar komt niets van. Wel zijn de dames van het Armbe stuur blijkbaar op andere wijze beducht voor Geesje's moreel welzijn.en eischen dat ze, nu Anke dood is, ergens in betrekking gaan zal en Marten achterlaten. Maar daartegen ver zetten deze twee zich met beslistheid. En daar er op beiden niets te zeggen valt, moeten de zorgzame dames zich daarbij 'neerleggen. Trouwens, de natuux- doet haai* werk en brengt in Geesje's leven de liefde die bij haar leeftijd minder dissoneert. Het is de onder wijzer Van der Valk die haar de .liefde kejx- nen doet zóó, als Marten daarover zelfs nooit gesproken had. Maar deze Van der Valk is eexx minderwaardig individu en Geesje stoot hem van zich af nadat ze hem voor de gevan genis behoed heeft. De eenvoud waarmee zij aanvoelt hoe ze te handelen heeft is in deze periode van het verhaal misschien even te boven-menschelijk; er komt daardoor echter juist dat dichterlijk waas om haar figuur die mij in den aanvang van een teei'e pastel deed spreken, waarnaast de andere figuren in streng gebeten lijnen gegraveerd schijnen. Dan komt voor het eerst voor haar de moei lijkheid: hoe zou ze ooit dat alles, wat tus schen haar en Van der Valk geweest is, aan Marteix kunnen vertellen! Daax-mee eindigt het boek. En wij hebben het gevoel dat voor de Stille gestalte het leven nu eerst recht be gint: gevormd door genegenheid, gelouterd door verdriet.wat gaat er nu van Geesje worden? Het pleit voor het talent van Her man Middendorp dat hij alledaagsche dingen in een milieu van eenvoudige menschen laat gebeuren, zóó dat wij het als een dichter lijke omkleeding van dit alledaagschheid ondergaan en in ons geheugen prenten. En verlangend zijn naar meer werk van die zelf de kracht. Wij ontvingen heden nog: Willy Corsari De onbekende medespeler. Den Haag, H. P. Leo pold, 246 pag. Alex. Boolcman. Verdoemenis. Roman. A'dam, Andries Blitz. 348 pag. W. Kloeke. Zwolsche Sketsles. Zutphen, Thieme 148 pag. A. H. Nijhoff. Twee meisjes en ik. A'dam. Em. Quei'ido. 407 pag. Mary Pos. Daden! A'dam. Uitg. Mij. Hol land. 175 pag. G. van Nes Uilkens. Lichte vensters. A'dam. Van Holkema en Warendorf. 354 pag. V 16 Mei 1931. J. H. DE BOIS. „Geschikt of ongeschikt voor het huwelijk?" door Dr. Th. H. van de Velde. Bij de N.V. Leidsche Uitgevers Mij. te Lei.ien is verschenen: „Geschikt of onge schikt voor het huwelijk?" door Dr. Th. H. Van de Velde. In een lijvig boekdeel geeft de schrijver antwoord op de vraag: „Kan, wil, mag en zal ik trouwen?" en waarschuwt tegen omberaden huwelijken. Maar al te vaak wor den, meent hij, huwelijken gesloten tus schen menschen, die door hun aard. aanleg en temperament absoluut niet bij elkander behooren. Er zou heel wat meer geluk op de wereld zijn, als aan het huwelijk ernsti ge overwegingen omtrent de geschikheid der partijen voorafgingen. Dr. Van de Veide geeft in dit boek aan, welke voonvaarden vervuld moeten worden, wil een huwelijk de grootst mogelijke kans op geluk bieden. Een ernstig bedoeld boek, dat waard is door velen gelezen te worden. TIJDSCHRIFTEN. Handenarbeid. De Mei-aflevering van Handenarbeid ter ontwikkeling van liet Onderwijs opent met een Vraag en het gevolg door P. B. Vervolgens krijgen wij verschillende mededeelingen. zoo wel van het Hoofdbestuur als uit de afdce- lingen. Een verslag van de tentoonstelling in Groningen is opgenomen, terwijl we eenige opgaven aantreffen van het laatste examen voor Handenarbeid. Tenslotte schrijft J. v. d. B. over; Wat Glmborn's brochures beteekenen voor dc slöjd-beweging. Eigen Haard. Men zond ons het nummer van 16 Mei toe, dat, als andere Eigen Haard-afleveringen weder een goed vex-;ox-gden indruk maakt. De Veilige Schuilplaats heeft zijn eind gevonden, over den nieuwen Gouverneur-Generaal van Ned. Indië vinden we een artikel, we worden naar Schiermonnikoog gebracht door U. G. Dorhout, en naar de Reeuwijksche en Sluip - wijksche Plassen. Hans Bayer schrijft over origineele Wegwijzers in Duitschland, terwijl Mr' N. J. vellinga een bijdrage levert over de Vrouw als Rechter of als Notaris. Van Edmond Visser en Bart in 't Hout trelfen we tenslotte .onderscheidenlijk Interviewserva ringen en Filmcritiek aan. Openbare Werken. Het 3e nummer van dit nog jonge tijd schrift. bevat o.a. een artikel van ir. J. A. Teyinck over Normalisatie van verkeers- seinen.en een over de Merwedehaven te Rotter dam. Ir. F. C. J. van der Steen van Ommeren schrijft nogmaals over de Visschershaven te Scheveningen, terwijl nieuwsberichten en do rubriek: Uit de buitenlandsche Vakpers het nummer completecren. Hocarcs. Het eerste nummer van den 4cn jaargang van den Ned. Bond van Hotel-, Café- en Res tauranthouders in het Vei'lofbedrijf, is ver schenen onder den nieuwen naam: Hocares. I-Iet blad zal op Donderdag uitkomen, omdat op dien dag de abonnés beter gelegenheid hebben het orgaan te lezen dan op de drukke Zaterdagen. Er is in deze aflevering een brief aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid afgedrukt „Tegen Pachtverlof' door het hoofdbestuur. Verder een critiek op het wets ontwerp Drankwet aan het adres van de Tweede Kamer. Afdeelingsnieuws en gemeng de mededeelingen sluiten het nummer. Tijdschrift Heidemaatschappij. Het grootste deel van het Meinummer van dit tijdschrift wordt ingenomen door het ver volg van de bijdrage „De afvoer, vei-werking en het gebruik der vaste afvalstoffen der ge meente 's-Gravenhage", met teekeningen en foto's geïllustreei-d. Vervolgens vinden we eexx bijdrage van dr. J. F. Steenhuis over de nieuwe geologische kaart van Nederland, be nevens de aaxxkondlglng van een boschbouw- excursie naar Zwitserland en de jaarvergade ring van den Deutschen Forstvereln. Neerlandia. De Mei-aflevering wordt geopend met het Jaarverslag, waaruit we ziexx. dat het ledental een weinig is gestegen. In de rubiiek Vlaan deren treft ons een artikel waarin ons weer eens duidelijk wordt gemaakt met hoeveel vreemde woorden wij ons Nederlandsch door spekken. Dr. A. Eekhof schxljft over de Nederl.- Amerikaansche bladen, die In Grand Rapids Mich, zijn uitgegeven en weer opgeheven. Grand Rapids wordt daax-om wel.hol kranten- graf genoemd. De Standaard'-BuUctin be staat nu echter al ruim 55 jaren. Uit „die Burger" is een bericht overgenomen; waaruit blijkt hoe goeden invloed briefwisseling tus schen schcolkixideren kan hebben op hun taal. Volksontwikkeling. Men zond ons het Meinummer toe van dit tijdschrift. W. Emmens sclarijft over de brochure van prof. Kruyt: Hooge School en Maatschappij- Naar aaxileiding van do conferentie van' den Bond van Volkshuizen in Maart geeft J. W. Hoekstra een bijdrage, getiteld: Het Volkshuis op den tweesprong, terwijl een artikel over „De Nederlandsche Unie van Speeltulnoi'ganisaties" vaxx de hand van G. Ph. Selman is afgedrukt. Tot slot vinden we Conclusies van den Centralen Jeugdraad betreffende de Jeugdherbergen. De Internationale Christelijke Vakbeweging. We treffen in de Mei-aflevering artikelen aan over: Rerum Novarum en de interna tionale arbeidsorganisatie, over de 52e bij eenkomst van den Raad van Beheer van het intex-nationaal arbeidsbureau en ten slotte over de Christelijke Vakbeweging in Duitschland. Het Bouwbedrijf, De aflevering van 8 Mei van „Bouwbe drijf' bevat een artikel van prof. ir. J. G. Wattjes over een werk van architect F. E. Röntgen, n.l. het landhuis Gandeamus te Bilthoven, bewoond door den musicus Ju lius Röntgen. Ir. E. A. van Genderen Stort geeft het eerste gedeelte van een bijdrage over Electrisch lasschen en electrisch gc- laschte constructies, terwijl L. H. E. van Hylckama Vlieg ons zijn zienswijze .mede deelt omtrent de situatie van het Raad huis te den Haag. Het nummer wordt o.a. aangevuld met Technisch Nieuws, Voorge nomen Werken, Nieuwe Uitgaven. Derde Zuiderzee-album. Bij de N.V. Handelsdrukkerij Holdert en Co. te Amsterdam is verschenen het 3e album van de afsluiting eix gedeeltelijke droog making der Zuidex'zee. Het album is samen gesteld behalve met medewerking van het departement van waterstaat cn de directie der Zuidcx'zee-werken ook met die van de voorloopige directie der Wicringermeer. In deze uitgave is dan ook een gioote aandacht besteed aan de Wieringermeer. Het werkje is fraai uitgevoerd en met vele foto's geïllus treerd. De geschiedenis der Oude Havens van Vlissingen. Ter gelegenheid van de plechtige opening van de havenwerken door de Koningin Is xiit- gegeven „De Geschiedenis der Oude Havens van Vlissingen alsmede de invloed van Oranje op hare verdere ontwikkeling", door den. ar chivaris der gemeente, de heer II. G. van Grol geschreven. Het eerste hoofdstuk bevat de ontwikkeling der havens en het haven vertier tot 6 April 1572, het tweede hoofd stuk is getiteld: Vlissingen is de eerste stad in de Nederlanden, die zich zonder hulp van buiten bevrijdt, en tenslotte krijgen wc.-de ontwikkeling der havens onder het Oranje huis. Een overzichtskaart van dc Oude cn Nieuwe Havcrxs is aan het boekje toegevoegd.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13