BUITENLAND. HENDERSON'S VOORSTEL DOOR DEN RAAD AANGENOMEN. DE VOLKENBONDSRAAD EN DE VERHOEDING VAN OORLOG. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 20 MEI 1931 TWEEDE BLAD Het Permanente Hof van Intern. Justitie zal de Tolunie onderzoeken. Op juridische gronden. Een incident tusschen Curtius en Ma rinkowi tsj. Ter Europeesche commissie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De aanvankelijk bereikte overeenkomst te Genève inzake de Tolunie is bevestigd ge worden door de definitieve aanvaarding van Henderson's voorstel om de discussies te ver wijzen naar het Hof in den Haag, voor een juridisch onderzoek. Gisteren, toen reeds of ficieus gemeld kon worden dat zulks het ge val zou zijn, waren Benesj en Marinkowitsj nog niet aan het woord geweest. De Tsjech en de Yoegoslaaf hebben zich zooals te verwachten was beiden fel tegen het Duitsch-Oostenrijksche plan verklaard. Wij zullen hun redevoeringen niet uitvoerig weergeven omdat de argumenten van de te genstanders in den stijl Briand, reeds uit den treure zijn herhaald. Toch leverden de beide redevoeringen een zeer geprikkelde stemming op, vooral die van MarinkoWitsj, die insinuaties over de oorzaak van den wereldoorlog aan het Duit- sche adres richtte. Curtius ontstak hierover in woede en zeide dat hij weigerde zich voor het internationale forum van Genève als ver stoorder van den wereldvrede te kijk te la ten stellen. Een geestige rede van Briand en de grap pige opmerking van Henderson, die voorstel de het Hof in Den Haag ook advies te vra gen over de juridisch juiste interpretatie van „zeker historisch feit" (een zinspeling op de schuldvraag) redde de stemming en ontlaad de, den sfeer, zoodat Henderson's voorstel tenslotte door den Raad met algemeene stemmen werd aangenomen Thans zal dus in ons land door het Permanente Hof van In ternationale Justitie, onderzocht worden of de Tolunie in strijd is met artikel 88 van het Verdrag van Saint Germain en het protocol van Genève van '22. L. A. Genève. Henderson spreekt in de Europeesche Commissie. GEnèVE, 19 Mei (V.D.) In de zitting welke de Europeesche Commissie Dinsdag middag gehouden heeft, werd door den Brit- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, het woord gevoerd over de oor zaak en de mogelijke bestrijding van de eco nomische wereldcrisis. Spreker gaf allereerst een overzicht van den economischen nood in de verschillende Europeesche staten. De eer ste vereischte voor een economischen opbloei, aldus spr., is een atmosfeer van internationa le vrijheid. De Ontwapeningsconferentie zal om die reden kunnen bijdragen tot de beëindiging der economische wereldcrisis. Ondanks alle teleurstellingen moet men vasthouden aan de absolute noodzaak van gemeenschappelijke economische acties. Een groot deel van Europa heeft dringend behoef te aan hulp. Van groote beteekenis is voorts het pro bleem der tarievenpolitiek. De voortdurende opdrijving der douane rechten heeft, aldus Henderson, de economi sche wereldcrisis verscherpt. Deze tarieven beteekenen juist de rem voor den wederop bloei van het'bedrijfsleven. Voorts moet geconstateerd worden dat de voornaamste crediteurstaten wel is waar stonden op de betaling der internationale schulden, doch anderzijds weigerden waren te betrekken van debiteurstaten. Den debi- teurstaten moet de mogelijkheid worden ge schapen hun producten te verkoopen. In plaats hiervan drongen de crediteurstaten aan op betaling der schulden in goud. De daardoor ontstane opeenhooping van goud is een der hoofdoorzaken van den huidigen crisis. Deze hebben de basis van het huidige economische systeem ondergraven. Europa kan op den duur evenwel niet de last van nog meer werkloozen dragen. Om die reden richtte Henderson een dringend verzoek tot alle Europeesche staten om onverwijld, met prijsgeving van alle bizondere belangen de handen ineen te slaan om den uitweg te vin den uit de huidige economische en politieke erisis. Aangezien ter conferentie nog geen oplos sing te vinden zal zijn, stelt Henderson voor afzonderlijke commissies te benoemen, welke de vraagstukken zullen hebben te bestudee- ren. Ten slotte behandelde Henderson nog het Duitsch-Oostenrijksche Tolverdrag, waarbij hij de vraag ter sprake bracht of het niet mo gelijk zou zijn een gemeenschappelijk plan op te stellen, dat aller instemming zou kunnen vinden. Vorming van bijzondere commissies. GENèVE, 19 Mei (V. D.) De Europeesche Commissie heeft met het oog op de talrijke ingekomen economisch-politieke voorstellen besloten een z.g. commissie voor nauwere relaties in te stellen, die reeds in de zitting van Woensdag of Donderdag een omvangrijk werkplan voor de toekomst zal overleggen. Blijkens de tot dusverre ingekomen voorstel len van Engelsche. Fransche. Belgische. Ne- derlandsche en Noorsche zijde, moet voorts gerekend worden op de instelling van een reeks bijzondere commissies, die zich zullen bezighouden met urgente economische vraag stukken, zooals economische hulpverleening aan Oostenrijk, de kwestie van industrieele kartelvorming, een nieuwe economische con ferentie etc. Polen en de Duitsche minder- heid in Opper-Silezië. GENèVE. 19 Mei «V. D.) Uit kringen van de Duitsche delegatie wordt officieel medege deeld: Het rapport van de Poolsche regeering in zake haar maatregelen nopens de aanvallen tegen de Duitsche minderheden in Opper- Silezië in den herfst van het afgeloopen jaar, werd heden aan den Raad van den Volken bond overhandigd. Het rapport zal door de Duitsche delegatie aan een nauwgezet onderzoek worden onder worpen. Inzonderheid zal zij tot taak hebben na te gaan of de in het Raadsbesluit van 24 Januari jl. gegeven aanwijzingen door de Poolsche regeering zijn opgevolgd. Henderson voorzitter van de Ontwapeningsconferentie. GENèVE, 19 Mei (V. D.) De Volkenbonds raad heeft hedenavond tijdens een korte, streng geheime zitting, met eenparigheid van stemmen den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken, Henderson, verzocht het voorzitterschap van de ontwapeningsconfe rentie op zich te willen nemen. Henderson heeft principieel daarin toegestemd, doch een bedenktijd van cenige uren-verzocht ten einde overleg te kunnen plegen met zijn re geering. De ofifcieele verkiezing van Henderson tot voorzitter der ontwapeningsconferentie zal tijdens de raadszitting plaats vinden. Ver wacht wordt, dat de ontwapeningsconferen ties te Genève bijeen zal komen, aangezien in Februari 1932 te Londen de Indische con ferentie plaats vindt. Oostenrijk. Schober zoo spoedig mogelijk naar Weenen terug. WEENEN, 19 Mei (V.D.) Op voorstel van de Groot Duitschers heeft de bondskanselier n.a.v. de moeilijke politieke situatie Schober verzocht zoo spoedig mogelijk uit Genève terug te keeren. Puitscfaland Pantserkruiser A liep te vroeg van stapel. Te 10.54 uur precies arriveerde de extra- trein met Rijkspresident Von Hindenburg aan het hoofdstation te Kiel. Von Hindenburg begaf zich naar de vroe gere keizerlijke wachtkamer. Te half twaalf begaf Von Hindenburg zich met zijn gezelschap door de straten, waar langs rijen schoolkinderen geschaard, ston den naar de werf, stormachtig toegejuicht door de bevolking. De geheele werf was versierd. Op de werf wordt Von Hindenburg ontvan gen door den Rijksweenninister Groener en door den chef van den Marinestaf. Toen de Rijkspresident zijn plaats had in genomen, nam Rijkskanselier dr. Bruening het woord voor het uitspreken van de doop- rede. „Het is een trotsch werk dat hier voltooid is, aldus den Rijkskanselier. Door feilen strijd is het lang in gevaar geweest, Des te meer is het ons daarom op dit plechtige uur gebo den, ons te bezinnen welke beteekenis dit trotsche schip voor ons heeft en uit hoofde van welke gezindheid wij het geschapen hebben. Na onzer nederlaag is voor ons het elementaire recht van zelfverdediging op eenzijdige wijze zoodanig beperkt, dat velen geloofd zullen hebben, dat het voor het Duit sche volk geen doel had. voor het beetje recht dat men ons had overgelaten, nog of fers te brengen. Door deze plechtigheid toont "net Duitsche volk thans openlijk aan de ge heele wereld, dat het ook onder de hem op gelegde beperkingen en in den allergrootsten economischen nood nog middelen kan vin den om den vrede te verzekeren en zijn eer te handhaven." ..Wat onze trotsche vloot eens beteekend heeft voor ons als rijk en vrij volk, is onver getelijk. Thans zijn wij arm. maar wij weten, dat- wij dezelfde plichtsgetrouwheid en dap perheid en denzelfden roem ook binnen het kader der verdragen en met de loyale uitvoe ring daarvan kunnen handhaven met de ge ringe middelen, die ons verarmd volk kan opbrengen." „Ik geloof niet, dat welke ware vriend van den vrede dan ook er door verstoord kan zijn. dat wij deze tewaterlating door de aan wezigheid van onzen beminden Rijkspresi dent Von Hindenburg luister bijzetten, ter wijl in Genève de Duitsche minister van Bui tenlandsche Zaken als voorzitter van den Volkenbondsraad het hooge streven naar wereldvrede en Europeesche overeenstem ming dient. Duitschland kan met volkomen recht en met de diepste ernst van zich bewe ren, dat het een nauwgezette vervulling van zijn ontwapeningsverplichtingen, die de vredesverdragen hem opleggen, nooit heeft verzuimd". Waarschijnlijk tengevolge van een misver stand zette het schip zich te 11,35. toen de rede van den Rijkskanselier nog niet geheel geëindigd was. in beweging. Onder geweldig gejubel der menigte gleed het schip sneller èn sneller van de helling en voordat de kolos nog geheel in het water was gegleden, sprak Rijkspresident Von Hindenburg, de vol gende dooprede uit: ..En nu, glijdt in uw element en vaar uit over de wijde zee. Doe daar uw plicht en leg een standvastige getuigenis af van Duit- INGEZONDEN MEDEDEELDiGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Aile merken Stofzuigers LANGS DE STRAAT. De Hoed. Je hebt menschen, die denken, dat ieder een naar hen kijkt. Die meenen, dat zij d:- attentie van elk trekken, hetzij door keurige kleedij, hetzij door een fraaie auto. waarin ze zijn weggedoken. Het streelt hun ijdeiheid zich het middelpunt te weten- Je hebt echter ook andere lieden, die zich verbeelden dat men hen aanziet. Doch dezen vinden dat verre van prettig. Zij wenschen niets liever dan onopgemerkt te blijven. Zij voelen de belangstelling als een bewijs dat er iets niet in den haak is met hun uiterlijk. Zooals dat in de bedriegelijke nachtmerries zoo dikwerf plaats heeft. Tot dezulken behoorde de heel gewone man. die met een doodgewone regenjas en uiterst gewonen hoed volkomen opging in de door de straat wandelende menigte. Toevalligerwijs viel mijn oog op hem en onmiddellijk consta teerde ik. dat deze man zich bespied waande. En wel om z'n hoed. Dit viel op te maken uit de schuwe wijze, waarop hij af en toe een blik in een spiegelruit wierp en dan met een angstig en schielijk gebaar aan den rand van zijn hoofddeksel plukte. Toch had zijn vrees geen enkelen grond. Want de hoed, zooals gezegd, was uiterst ge woon. Ik geef toe, dat hij nieuw was. Maar hij viel volstrekt niet op. Vermoedelijk had hij het voorwerp juist gekocht. Althans, hij droeg een papieren zak, dien hij kennelijk als tijdelijke verblijfplaats voor zijn ouden hoed bestemd had. ik voelde, dat er iets ging ge beuren en ik volgde den man. Hij werd hoe langer hoe zenuwachtiger. In z'n verbeelding was de hoed gegroeid tot een schreeuwend-groot gevaarte, dat iedereen toegilde: „Ik ben nieuw! Nieuw! Nieuw! Met wrangen humor moet hij het apparaat vergeleken hebben met de manden, die de visschersvrouwen op het hoofd balanceeren, of met de waterkruiken van schoone Marok- kaanschen. Zijn hoed werd hem een obsessie. Hij liep niet meer, hij slóóp langs de huizen, gebogen als een oud. afgeleefd man. En keek tersluiks en schichtig naar de voorbijgangers die hem toch allen negeerden. Maar hij had zich nu eenmaal ingeprent, dat hij ten spot was van een iegelijk. En toen deed hij iets verstandigs. Misschien achtte hij het zelf een wanhoopsdaad. Mis schien zijn er menschen. die het kinderach tig vinden. Het mag zoo zijn. Volgens mij had hij echter niets beters kunnen doen. Hij schoof eensklaps een steegje in. En toen hij daar luttele oogenblikken later weer uit kwam, had zich een algeheele metamorfose aan hem voltrokken, een verjongingskuur, die Steinach jaloersch gemaakt zou hebben. Hij droeg weliswaar nog dezelfde gewone regen jas, en dezelfde eenigszins afgetrapte schoe nen. Maar fier en recht, met veerkrachtigen tred, schreed hij langs de menschen. Zijn oogen stonden weer helder, en een glimlach krulde zijn lippen. In zijn hand hield hij nog steeds denzelfden papieren zak. Doch de in houd was veranderd. Want op 's mans hoofd troonde een versleten, grijze, vrijwel vorm- looze hoed, waarop het weer zijn duidelijke sporen had achtergelaten. Die hem echter zijn rust hergeven had. schen arbeid en Duitsch kunnen. Wees een bescherming voor het vaderland. Houdt uw vlag rein en hoog in eere. Dan zult gij den naam immer waardig blijven, dien ik u thans geeft. Gij zult „Deutschland" heeten." Daarop bracht de directeur van de werf Loefflund een hoch uit, waarna de marine kapel de presidentsmarsch speelde, die ein digde met het door alle aanwezige staande en met ontbloot hoofd meegezongen Deutschlandlied. KIEL, 19 Mei. De oorzaak van het ontij dig van stapel loopen van den pantserkruiser „Deutschland" schijnt te moeten worden ge zocht in een te sterken druk op een der stop- blokken. België. Crisisstemming in regeeringskringen. In politieke klingen heerscht algemeen de opvatting, dat spoedig het aftreden van het geheele kabinet Jaspar is te verwachten, aan gezien vooral onder de liberalen ontevreden heid bestaat over de wijze, waarop de taal kwestie wordt behandeld en over de vervan ging van minister Vauthier door Petit-Jean. aldus „De Tel." Vauthier's aftreden is gevolgd door het uittreden van den minister van P.T.T. Forthomme, die om persoonlijke redenen het kabinet verlaat. Forthomme is liberaal afge vaardigde voor Verviers en wil in het taalpro bleem zijn volkomen persoonlijke vrijheid be waren. Verder deed het gerucht de ronde, dat ook de minister van Vervoerwezen, Lippens, zou aftreden. De liberale senatoren hebben de huidige politieke situatie besproken en hoewel de re geering feitelijk niet het vertrouwen werd opgezegd, werd er toch felle critiek op het regeeringsbeleid uitgeoefend. Armand Huysmans protesteerde tegen de door den premier gevolgde methode bij de reconstructie van het ministerie, die niet al leen het parlement niet in deze wijziging heeft gekend, doch ook zijn collega's onkun dig heeft gelaten, zoodat verscheidene minis ters in de Kamer arriveerden zonder te weten, dat Vauthier was afgetreden. Voor den aanvang der Kamerzitting, waar in drie interpellaties over de regeeringspoli- tiek zouden worden behandeld, werd de poli tieke toestand druk besproken. Vooral de ge heimzinnigheid. die Jaspar betracht had, maakte een minder aangenomen indruk, het geen niet weerhield, dat er woordspelingen werden gemaakt op den naam van den nieuwen minister Petit-Jean en de Kamer leden elkaar met een onschuldig gezicht vroe gen, of de geachte collega misschien ook plotseling minister was geworden. De regeer ing heeft den toestand bespro ken. die als gevolg van het aftreden van Forthomme is ontstaan. Volgens de geruch ten zou Forthomme opgevolgd worden door Bovesse, liberaal afgevaardigde van Namen. Een stap vooruit! Genève. 16 Mei 1931. Terwijl de „groote Vier" (Briand. Curtius, Grandi en Henderson f gistermiddag in streng-vertrouwelijke bespreking bijeen wa ren, om zoo mogelijk reeds eenige moeilijk heden te effenen, die in de komende week bij de beraadslagingen in de Europeesche Commissie en in den Volkenbondsraad t? wachten staan, hield een kleine Volken bondscommissie van 12 leden haar openbare slotvergadering, waarin zij kon vaststellen een niet onbelangrijke opdracht van den Volkenbondsraad met succes te hebben ver vuld. nadat vorige commissies van 1928 af. telkens opnieuw dezelfde taak hadden in handen genomen, doch haar telkens weder als te zwaar hadden moeten neerleggen. Te recht wees Lord Cecil aan wiens taktvol bemiddelend optreden het eindelijk bereiken van overeenstemming grootendeels te dan ken is geweest, in zijn slotwoord erop. hoe. afgezien van de innerlijke waarde van de ontworpen conventie voor de verhoeding van oorlog in tijden van crisis, reeds het feit van het. eindelijk slagen in een drie jaren lang vergeefs ondernomen poging een geluk- wensch waard is! De hoofdtaak van den Volkenbond is na tuurlijk het verhoeden van oorlogen. De Vol kenbondsraad is bij de vervulling van deze taak ertoe bestemd een zeer belangrijke rol te spelen. De bevoegdheden van den Volkenbonds raad zijn echter voornamelijk van moreclcn aard. Het recht, om den geschilhebbenden partijen bepaalde maatregelen op te leggen, opdat in tijden van internationale spanning militaire verwikkelingen en grensincidenten zullen vermeden worden en de partijen rus tig de arbitrale beslissing van den rechter of een bemiddelingsvoorstel van den Volken bondsraad zelf afwachten, heeft de Raad niet. In 192S deed daarom de Duitsche regee ring in het Volkenbondscomitë voor Arbi trage en Veiligheid (een onderdeel der ont- wapeningscommissie-Loudon i het voorstel deze leemte aan te vullen door het sluiten van een afzonderlijke conventie, waarin de bevoegdheden van den Volkenbondsraad, om ïn tijden van crisis het behoud van den vrede te verzekeren, belangrijk zouden ver sterkt worden. In October 1925 was tijdens het Bulgaarsch-Grieksche geschil gebleken, hoe nuttig het was geweest, dat de Bul- gaarsche en Grïeksche troepen zich van hun grenzen terugtrokken, onmiddellijk nadat de Volkenbondsraad onder Briand's voorzitter schap de regeeringen der geschilhebbende landen daartoe had „uitgenoodigd". Bulga rije en Griekenland hadden beide die „uit- noodiging" onmiddellijk aangenomen en nagevolgd en daaraan was het te danken ge weest. dat geen verdere militaire verwikke lingen waren uitgebroken, die wellicht den oorlog zouden hebben tengevolge gehad. De Duitsche regeering stelde nu in 1928 voor. dat in het belang van de versterking der veiligheid een zoo groot mogelijk aantal staten bij een conventie zich bij voorbaat, ééns vooral, zouden verbinden datgene te doen, dat Bulgarije en Griekenland in 1925 vrijwillig gedaan hadden: zich te gedragen naar de aanbevelingen en uitnoodigingen van den Volkenbondsraad, die ten doel had den een bestaand geschil niet te verscherpen en militaire botsingen en grensincidenten te vermijden. De gedachte vond in beginsel algemeene waardeering, doch over de bijzonderheden der regeling kon men het niet eens worden, zoodat het comité voor Arbitrage en Veilig heid in 1929 zijn onmacht verklaren moest een conventie van deze strekking gereed te maken. In September 1929 stelde Hender son toen in de algemeene Volkenbondsverga dering voor het nog eens te probeeren. 1-Iet comité voor Arbitrage en Veiligheid ging met frisschen moed opnieuw aan het. werk, slaagde inderdaad erin eenige moeilijkheden uit den weg te ruimen, doch kon de taak toch niet heelemaal tot een goed einde bren gen. Ook de derde commissie der Volken bondsvergadering van 1930 kwam wel een stapje nader tot het doel. doch geheel sla gen gelukte ook haar niet. Zoo bepaalde de Volkenbondsvergadering zich ertoe den Vol kenbondsraad te verzoeken een speciale com missie te benoemen, die nogmaals haar krachten aan deze zaak zou wijden. Deze speciale commissie, die Politis tot voorzitter had en waarin Nederland door prof. mr. V. H. Rutgers was vertegenwoor digd. heeft thans eindelijk haar taak vol bracht. Een ontwerp-conventie voor de ont wikkeling van de middelen, om oorlog te ver hoeden, is gisteren eenstemmig goedgekeurd. Alleen de gedelegeerde van Japan heeft zich van stemming onthouden, hetgeen van weinig beteekenis is, aangezien de conventie „MEER EN BERG". DE BESLISSING OVER HET UITBREIDINGS PLAN. Onze lezers weten, dat op het uitbreidings plan dat door de gemeenteraad van Heem stede verleden iaar vastgesteld is, het bui ten „Meer en Berg" als groen is aangegeven Dit plan is naar het college van Gedeputeerde Staten ter goedkeuring gezonden. Dit college heeft belanghebbenden, die verlangen den grond voor villabouw te bestemmen, bezwaar hebben tegen het plan. in de gelegenheid ge steld hun standpunt mondeling toe te lichten. Deze zitting is ongeveer een maand ge leden gehouden. Tot heden hebben Ged. Staten evenwel nog geen beslissing over het uitbreidingsplan genomen. BLOKZIJLSCHE VOETBALZAAK NOG NIET TEN EINDE. De Officier van justitie te Zwolle, mr. Van Hasselt, is naar het Hbld. meldt, in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij de verdachten in dc bekende zaak inzake gemeenschappelijke geweldple ging tegen den veldwachter Hoedemaker. te Blokzijl, allen werden vrijgesproken. Eerlang zal deze zaak dus wederom behandeld worden voor het Hof te Arnhem, waar mr. Duys eveneens als verdediger zal optreden. toch voornamelijk voor Europa bestemd is. In het aangenomen ontwerp-conventie verbinden de regeeringen zich bij voorbaat gevolg te geven aan alle aanbevelinen van den Volkenbondsraad, voor zooverre deze van niet-militalren aard zijn en ten doel hebben het geschil niet tc verscherpen. De groote moeilijkheid zat echter in de aanbevelingen van militairen aard. en in het bijzonder de uitnoodiging. cm de troepen terug te trek ken. De commissie is het thans erover eens geworden, dat de Volkenbondsraad het recht zal hebben aan de regeeringen van de lan den. die dc conventie zullen geratificeerd hebben, vior te schrijven hun troepen on middellijk uit het gebied van den anderen staat terug te trekken, indien zij om de een of andere reden de grenzen overschreden hadden, zonder dat de oorlog verklaard was. Een militaire bezetting van een eiland, om daardoor een onderpand in handen te krij gen. zooals Italië bijv. deed. toen hot Griek- schc eiland Korfu bezette zonder Grieken land den oorlog te willen aandoen, zal onder de nicr.iwe conventie volstrekt onhoudbaar zijn. Intusschen, het is eigenlijk iets vanzelf sprekends, dat men niet vreemd grondge bied. om welke reden, bezetten mag. al dacht Mussolini in 1923 nog anders hierover! Van grooter belang is daarom, dat de commissie het ook hierover eens is geworden, dat dcVol- ken'oondsraad het recht zal hebben aan de geschilhebbende partijen voor te schrijven hun troepen op het eigen gebied van de grens terug te trekker., ten einde incidenten te voorkomen. Hoe ver de troepen zullen moe ten teruggaan, daarover zal echter In ieder afzonderlijk geval overeenstemming tusschen den Raad en de partijen verkregen moeten worden. Een van de moeilijkheden, die tot dusverre overeenstemming hadden in den weg ge staan. was de eisch van Frankrijk, dat de conventie niet slechts op de legers, doch ook op de vloten der verdragsluitende par tijen betrekking zou moeten hebben. Voor Engeland is echter de Vloot, het kruldje- roer-mij-niet. en de Engelsche regeering htd altijd zich ertegen verzet, dat de Volken bondsraad aan de Britsche vloot voorschrif ten zou kunnen geven, zich uit bepaalde wateren te verwijderen! Frankrijk daarente gen stond op gelijkheid van verplichtingen voor land-en-zee-mogendhden. zooals Frank rijk ook in de ontwapeningscommissie steeds geëlscht heeft. De Engelsche regeering heeft thans toegegeven. De conventie zal ook voor de vloten gelden. Engeland heeft hier weder blijk gegeven te beseffen, dat men in het al gemeen belang ook wel eens van eigen stok paardjes en gevoeligheden afstand behoort te doen! De andere groote moeilijkheid, die over wonnen moest worden, was deze. dat Frank rijk en de andere landen der Frar.sche „veilighcidsschool" (Polen en de Kleine En tente» weigerden bepaalde militaire verbin tenissen op zich te nemen, als zij niet de ze kerheid hadden, dat de tegenpartij die ver bintenissen eerlijk zou naleven. Het bekende gezegde ..Wij willen niet de slachtoffers wor den van onze eigen goede trouw", dat wij bij zoo menig veiligheidsdebat in Volkenbonds organen uitFranschen mond gehoord hebben, weerklonk ook hier weder. Daarom eischte Massigll telkens weder, dat de Volkenbonds raad Volkenbondscommissarissen van toe zicht naar de desbetreffende grensgebieden zou zenden, om voor de loyale naleving van de voorschriften van den Volkenboncisraad door beide partijen te waken, terwijl op den staat, die dc voorschriften van den Raad niet zou nakomen, de militaire sanctiebepalin gen van art. 16 van toepassing zouden moe ten worden verklaard. Hier is Lord Cecil de succesvolle bemidde laar geweest. De conventie verleent den Vol kenbondsraad het recht (zonder dit tot een plicht te maken). Volkenbondscommissaris sen naar dc grenzen te zenden: de Volken bondsraad zal dit zelfs moeten doen. als één partij, b.v. Frankrijk, daarom vraagt. Doch die Volkenbondscommissarissen van toe zicht zullen niets anders mogen doen dan toezien, of de troepen zich inderdaad achter de door den Raad vastgestelde lijn terug trekken. zonder andere daden van inspectie te mogen verrichten. Hierdoor is de Duitsche vrees, dat dergelijke Volkenbondscommissa rissen het geinterallieerde toezicht op de militaire ontwapening van Duitschland zou den kunnen doen herleven, opgeheven. Ten aanzien van de sanctiebepalingcn bestaat het compromis hierin, dat de staat, die den voorschriften van den Volkenbondsraad on gehoorzaam is geweest, daardoor het •.ver moeden" op zich laadt de schuldige partij te zijn, indien een, oorlog uitbreekt. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DR. W. H. MANSHOLT. Tc Groningen is. 59 iaar oud. overleden dr. W. H. Mansholt. geneesheer-directeur van het Algemeen Provinciaal Stads- en Academisch Ziekenhuis daar ter stede. AGENDA. Heden: WOENSDAG 20 MEI Palace: „De strafzaak Mary Dugan". Too- neel De Kaeths. 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: ..Gevaren van den verlo vingstijd." Tooneel: 3 Vadeks. 2 30 en 8.15 uur Rembrandt Theater: „City Lights". Too neel: 9 Dickson girls 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 21 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Concertgebouw: Propagandafeestavond van de V. A. R. A- 8 uur. Ged. Oude Gracht: N V. Drukkerij voorh. De Ei-ven Loosjes. Aandeclhoudersverg. 2.30 en 3 uur nam. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: Raadsvergadering, 2 uur namiddag. APOTHEEKDIENSTEN Fa. Grijseels en Van Hees, L- Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplcin 1, Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch- en Vaartstraat 26, Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5